چرا کسانی که سیم کشی میکنند از دستکش پلاستیکی استفاده میکنند

کار با برق بسیار خطرناک است و همیشه باید از پوشیدن تجهیزات ایمنی مناسب از جمله دستکش پلاستیکی اطمینان حاصل کنید. دستکش های عایق لاستیکی احتمالاً مهم ترین تجهیزات محافظ شخصی هستند که یک برقکار می تواند از آن استفاده کند. برای اینکه این دستکش ها موثر واقع شوند، باید ضخامت بالا، کیفیت دی الکتریک و انعطاف پذیری خوبی داشته باشند.

اگر با برق یا سیم کشی کار می کنید، عوامل خطر زیادی وجود دارد که باید در نظر بگیرید. یکی از دغدغه ها حفظ ایمنی و سلامت است چرا که در گذشته اکثر مردم به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی دچار برق گرفتگی و مصدومیت شده اند و حتی برخی جان خود را از دست داده اند.

به همین دلیل است که هنگام کار با برق و سیم کشی باید مطمئن شوید که دستان خود را ایمن نگه دارید. در این مقاله، برخی از بهترین انواع دستکش های پلاستیکی را برای محافظت از خود در برابر جرقه های الکتریکی در محل کار به شما نشان خواهیم داد.

منبع: https://roz.news

چرا هنگام سیم کشی و کار با برق باید از دستکش پلاستیکی استفاده کرد؟

دستکش‌های پلاستیکی مختلفی برای برق‌کارها و سیم‌برها وجود دارد که می‌تواند به جلوگیری از صدمات ناشی از جرقه‌های الکتریکی کمک کند. در بیشتر موارد، بیشتر این دستکش ها دی الکتریک هستند و برای جلوگیری از برق گرفتگی به خوبی عایق بندی شده اند.

لاستیک یکی از بهترین مواد نارسانا و دقیقا بهترین ماده برای نجات شما از برق گرفتگی است. هنگام کار با برق، حساس ترین قسمتی که در معرض خطر برق گرفتگی است دستان شما هستند. به عنوان یک رسانای ضعیف الکتریسیته، لاستیک از بدن شما در برابر جریان الکتریکی محافظت می کند. لاستیک به عنوان یک عایق طبیعی عمل می کند و از عبور جریان از پوست شما جلوگیری می کند.

بنابراین هنگام کار با برق استفاده از دستکش پلاستیکی ضروری است زیرا در صورت برق گرفتگی تماس برق با پوست شما را محدود می کند و مسیر جریان برق به بدن شما قطع یا محدود می شود. در نتیجه دستکش پلاستیکی شما را از برق گرفتگی و مرگ نجات می دهد.

اما نکته ای که باید به آن توجه کنید این است که دستکش هایی که برای سیم کشی یا برق استفاده می کنید باید 100% لاستیکی باشد و با مواد دیگر مخلوط نشود. اگر کثیف یا معیوب باشد، به درستی از شما محافظت نمی کند.

انواع دستکش پلاستیکی

دستکش ها نقش بسیار مهمی در محافظت از دست های شما دارند. با پوشیدن دستکش، می توانید از صدمات احتمالی دست که می تواند بر بهره وری شما در محل کار تأثیر بگذارد، جلوگیری کنید. علاوه بر صدمات دست، دستکش همچنین به محافظت از دستان شما در برابر مواد شیمیایی مضری که می تواند منجر به بیماری های پوستی شود کمک می کند. این امر باعث شده است که دستکش ها به یکی از اولین خطوط دفاعی در پیشگیری از صدمات و سایر خطرات سلامتی تبدیل شوند.

از آنجایی که ما به فواید مختلف دستکش اشاره کردیم، ضروری است که در اسرع وقت به دنبال یک جفت دستکش مناسب باشید. هنگام انتخاب دستکش، انواع مختلفی از دستکش ها وجود دارد که احتمالاً با آنها برخورد خواهید کرد. برخی از انواع محبوب آنها عبارتند از:

دستکش لاتکس

دستکش های لاتکس از ارزان ترین دستکش های موجود در بازار هستند. علاوه بر این، آنها در اکثر مکان های کاری بسیار محبوب هستند. در اغلب موارد کارمندان شاغل در صنایع پرمشغله پزشکی و غذایی از این دستکش ها استفاده می کنند. با پوشیدن این دستکش ها می توانید مطمئن باشید که از هرگونه مواد شیمیایی، خطرات زیستی، حلال های مضر و غیره در امان خواهید بود.

بر خلاف دستکش های دیگر، به خوبی در دست قرار می گیرند و به انگشتان شما اجازه می دهند به خوبی حرکت کنند. در حالی که این دستکش ها می توانند به جلوگیری از برخی از خطرات ذکر شده در بالا کمک کنند، اما برای محافظت در برابر آتش یا گرما ایده آل نیستند. علاوه بر این، آنها برای استفاده با ابزارهای تیز ایده آل نیستند، زیرا به راحتی سوراخ می شوند. در نهایت، ممکن است برای افرادی که با سطوح ساینده کار می کنند مناسب نباشند.

انواع دستکش پلاستیکی

دستکش نخی یا پارچه ای

این دستکش ها برای کارهای عمومی مفید هستند. به طور کلی، آنها در مکان هایی که نیازی به محافظت از کاربر نیست ایده آل هستند. اگر دقت کنید متوجه می شوید که این دستکش ها نازک و سبک هستند. به عنوان یک قاعده، آنها امنیت بسیار کمی را به کاربر ارائه می دهند. اکثر مردم معمولاً هنگام کار آنها را می پوشند تا از پارگی یا خراش جزئی جلوگیری کنند.

دستکش چرمی

اگر به دنبال یک جفت دستکش با چسبندگی خوب و عایق بندی خوب هستید، دستکش های چرمی بهترین راه حل برای شما هستند. بعلاوه، دوام بیشتری نسبت به همتایان خود دارند زیرا ضخیم تر از پارچه های معمولی هستند. در نتیجه می توانید مطمئن باشید که آنها برای سالیان متمادی از شما محافظت عالی خواهند کرد.

دستکش کولار

این دستکش ها بسیار بادوام هستند، بنابراین برای کسانی که در صنایع کار می کنند، انتخاب ایده آلی هستند. علاوه بر بادوام بودن، وزن سبکی نیز دارند. هنگامی که این دستکش ها را می پوشید، می توانید مطمئن باشید که دستان شما از بریدگی و سایر اشکال آسیب در امان خواهند بود.

دستکش آلومینیومی

اگر معمولا در محیطی کار می کنید که شما را در معرض گرمای بیش از حد قرار می دهد، این دستکش ها راه حل نهایی برای شما هستند. خبر خوب این است که این دستکش ها در برابر دمای بالا بسیار مقاوم هستند. در نتیجه برای کاربرانی که جوشکاری می کنند یا در ریخته گری کار می کنند ایده آل هستند. این دستکش ها برای کسانی که در آزمایشگاه کار می کنند نیز مناسب است. می توانید مطمئن باشید که آنها به طور بهینه از دستان شما تا دمای 2000 درجه فارنهایت محافظت می کنند.

دستکش لاستیکی بوتیل

دستکش های فوق برای کاربرانی که با مواد شیمیایی کار می کنند ایده آل هستند. از آنجایی که آنها از لاستیک ساخته شده اند، مواد شیمیایی را جذب نمی کنند. در نتیجه دستان شما از مواد شیمیایی مضر در امان خواهند بود. برخی از مواد شیمیایی که این دستکش ها به آن ها مقاوم هستند عبارتند از کتون ها، الکل ها، اسیدها، ترکیبات نیترو، بازها و غیره. علاوه بر مواد شیمیایی، این دستکش ها می توانند در برابر درجه حرارت شدید مقاومت کنند. در نهایت، اگر در مکانی با سطوح ساینده کار می کنید، این دستکش ها ایده آل هستند.

دستکش های مقاوم در برابر سوراخ شدن

با پوشیدن این دستکش ها می توانید از دست های خود در برابر بریدگی، سوراخ شدن و آسیب های دیگر محافظت کنید. از آنجایی که این دستکش ها بافته شده اند، می توانید مطمئن باشید که به انحراف اجسام تیز کمک می کنند. در حالت ایده آل افرادی که در صنعت ساختمان، انبارها، صنایع غذایی و غیره کار می کنند. باید از این دستکش ها استفاده کرد

انواع دستکش پلاستیکی

بهترین دستکش برای افرادی که سیم کشی یا سیم کشی انجام می دهند

اگر به دنبال بهترین دستکش برای کار با برق هستید، به احتمال زیاد با مدل های مختلفی مواجه خواهید شد. ما تعدادی از بهترین مدل های موجود در بازار را برای شما معرفی کرده ایم. این دستکش ها عبارتند از:

دستکش برقی Magid Glove & Safety M-0-11-Y

برای شروع، این دستکش ها از لاتکس طبیعی ساخته شده اند. با پوشیدن این دستکش ها می توانید مطمئن باشید که از شما در برابر ولتاژهای پایین 0 تا 1000 ولت محافظت می کنند. وقتی صحبت از دوام می شود، با این جفت دستکش ناامید نخواهید شد. آنها در واقع می توانند سال ها دوام بیاورند، بنابراین ارزش خرید آنها را دارد.

پوشیدن این دستکش ها در خارج از دارو بسیار راحت است. بنابراین، می‌توانید آن‌ها را برای ساعت‌های طولانی بدون نیاز به درآوردن آن‌ها هرازگاهی بپوشید. از نظر ظاهر بیرونی، این دستکش‌ها روکش صافی دارند. این دستکش ها زرد رنگ هستند و حتی از دور هم دیده می شوند.

آنها همچنین در چندین اندازه موجود هستند. بنابراین سایز خوب خود را از دست نخواهید داد. این دستکش ها تمام استانداردهای لازم OSHA را برآورده می کنند.

دستکش کار کلاین تولز 40082 لاینمن

این دستکش از مواد مختلفی از جمله چرم، نئوپرن، نایلون و اسپندکس ساخته شده است. این مواد به ترتیب 85، 5، 5 درصد و 5 درصد از این دستکش را تشکیل می دهند. لازم به ذکر است که این دستکش ها ساخت کشور آمریکا هستند. بنابراین اگر قصد خرید این دستکش ها را دارید باید از سایت های آنلاین خریداری کنید.

این دستکش برخلاف مدل های دیگر دارای سرآستین های چرمی 4 اینچی و نئوپرن است. وقتی صحبت از دوام می شود، این دستکش ها به لطف بند انگشت های دو ردیفه خود بسیار قوی هستند. این دستکش ها با یک وصله لوگوی Klein lineman عرضه می شوند.

دستکش کار نیتریل Maxiflex 34-874 Ultimate Grip

این دستکش ها بر خلاف سایر دستکش ها دارای روکش نیتریل هستند که با روغن های سبک سازگار است. علاوه بر این، پوشش نیتریل چسبندگی عالی و مقاومت در برابر سایش را فراهم می کند. برای جلوگیری از ورود زباله به دستکش، این دستکش ها دارای سرآستین های بافتنی هستند.

علاوه بر این، دستکش ها از مواد تنفسی ساخته شده اند که پوشیدن آنها را راحت تر می کند. در واقع، حتی اگر آنها را برای سالها بپوشید، عرق نخواهید کرد. این دستکش ها علاوه بر اینکه از مواد قابل تنفس ساخته شده اند، به خوبی در دست ها قرار می گیرند و طبیعت سبکی دارند. این دستکش ها برای سیم کشی و سیم کشی بسیار مناسب هستند.

دستکش های لاستیکی عایق مشکی

این دستکش به همراه یک جفت محافظ چرمی و یک کیف دستکش برای نگهداری عرضه می شود. وقتی صحبت از حفاظت در برابر ولتاژ بالا به میان می آید، هر جفت از این دستکش ها قادرند کاربر را در برابر ولتاژهای بیش از 1000 ولت محافظت کنند. خبر خوب این است که این دستکش ها آزمایش شده و بسیار موثر بوده اند. در واقع، آنها مهری دارند که نشان می دهد همه این استانداردها را رعایت می کنند.

توجه داشته باشید که این دستکش ها برای کاربرانی که در سایت های ساختمانی، نیروگاه ها و به طور کلی در مکان های با ولتاژ بالا کار می کنند ایده آل هستند. این دستکش ها در سایزهای مختلف موجود هستند. می توانید از این دستکش برای مدت طولانی استفاده کنید. از آنجایی که آنها می توانند سال ها دوام بیاورند، قطعا ارزش پولی که خرج می کنید دارند.

مرتبط:  چگونه به پک استیکر خود استیکر اضافه کنیم

دستکش نخی با روکش فوم نیتریل

این دستکش ها برای کارهای برقی و تعمیر و نگهداری ایده آل هستند. بنابراین اگر هر یک از این کارها را انجام می دهید، به راحتی می توانید از این دستکش ها استفاده کنید. علاوه بر این، آنها با در نظر گرفتن راحتی کاربر ساخته شده اند زیرا با مواد تنفسی ساخته شده اند. بنابراین حتی زمانی که آنها را برای ساعات طولانی می پوشید، خیلی عرق نمی کنند.

وقتی صحبت از مراقبت و نگهداری می شود، تمیز کردن و نگهداری این دستکش ها آسان است. تنها کاری که باید انجام دهید این است که هر چند وقت یکبار آنها را بشویید و خشک کنید. آنها همچنین چسبندگی و مهارت خوبی را ارائه می دهند. در واقع، حتی هنگام کار در یک محیط لغزنده، چسبندگی عالی را فراهم می کنند. این دستکش ها نیز بسیار بادوام هستند و می توانند نیازهای شما را برطرف کنند.

دستکش مقاوم در برابر فلاش قوس و شعله

اگر به دنبال دستکش های مقاوم در برابر شعله هستید، این دستکش ها بهترین گزینه برای شما هستند. توجه داشته باشید که این دستکش ها نیز مورد آزمایش قوس الکتریکی قرار گرفته اند و بسیار موثر هستند. این دستکش ها علاوه بر مقاوم بودن در برابر آتش، روکش نئوپرن نیز دارند که چسبندگی و راحتی لازم را به آن ها می دهد.

این دستکش ها همچنین ضد الکتریسیته ساکن هستند زیرا به یک رشته کربنی پراکنده الکترواستاتیک مجهز هستند. در نهایت این دستکش ها در برابر برش نیز مقاوم هستند. بنابراین زمانی که از این دستکش ها استفاده می کنید، دستان شما عاری از بریدگی، آتش سوزی و حتی جرقه های الکتریکی خواهد بود.

دستکش های عایق پلاستیکی ESA SUPPLIES

همانطور که از نام آنها پیداست، این دستکش ها از لاستیک ساخته شده اند. علاوه بر این، آنها عایق های الکتریکی بسیار خوبی هستند. در مورد سایز بندی، توجه داشته باشید که آنها در یک سایز آزاد هستند.

وقتی صحبت از دوام می شود، این دستکش ها بسیار بادوام هستند و می توانید سال ها از آن ها استفاده کنید. همچنین هنگام کار با برق از ولتاژ بالای 1000 ولت در امان خواهید بود. بنابراین، حتی اگر در حین سیم کشی در محل کار، سیم را لمس کنید، دستان شما ایمن می مانند.

انواع دستکش پلاستیکی

ویژگی هایی که قبل از خرید دستکش پلاستیکی باید به آنها توجه کنید

از آنجایی که انواع دستکش های مناسب برای سیم کشی را معرفی کردیم، ویژگی هایی وجود دارد که در هنگام خرید باید به آنها توجه کنید. برخی از ویژگی های مهمی که باید به آنها توجه کنید عبارتند از:

مواد

یکی از فاکتورهای کلیدی که باید هنگام خرید این دستکش های سیم کشی بررسی کنید، مواد به کار رفته در ساخت آن ها است. در حالت ایده آل، آنها باید از مواد با کیفیت بالا ساخته شوند تا محافظت لازم را در برابر جرقه های الکتریکی ایجاد کنند. آنها همچنین باید توسط کارشناسان تایید شوند. دستکش های مورد استفاده در سیم کشی و سیم کشی برق باید از مواد غیر رسانا و غیر قابل اشتعال ساخته شوند.

به عنوان مثال، دستکش های لاستیکی برای این کار مناسب هستند. لاستیک به عنوان محافظ بسیار خوبی در برابر آتش و حتی جرقه های الکتریکی شناخته شده است. برای بهترین نتیجه، باید دستکش هایی با پوسته بیرونی لاستیکی خریداری کنید. این دستکش ها باید با پلاستیک یا پشم پوشیده شوند تا کاربر بتواند به راحتی با آن کار کند.

آنها باید منزوی شوند

با پوشیدن دستکش های عایق الکتریکی، می توانید مطمئن باشید که دستان شما حتی در هنگام کار در مناطقی که برق وجود دارد، ایمن خواهد بود. نمونه بارز چنین دستکش هایی هستند که از مواد لاستیکی ساخته شده اند.

وقتی صحبت از عایق می شود، دستکش های مختلف معمولا برچسب های متفاوتی دارند. در بیشتر موارد، برچسب ها معمولاً دارای کد رنگی هستند و کلاس واقعی دستکش را نشان می دهند. دستکش هایی که با کد “Class 00” برچسب گذاری شده اند، کمترین سطح عایق را دارند.

در بیشتر موارد، این دستکش ها دارای برچسب بژ هستند. برای بهترین نتیجه، باید دستکش هایی با عایق بالا انتخاب کنید. هرچه یک جفت دستکش عایق تر باشد، محافظت بیشتری ارائه می دهد. این دستکش ها علاوه بر محافظت لازم، شما را گرم نگه می دارند و به شما این امکان را می دهند که حتی در زمستان نیز راحت کار کنید.

اندازه دستکش

دستکش کار معمولا در سایزهای مختلف عرضه می شود. در حالت ایده آل، شما باید یک جفت دستکش را انتخاب کنید که به خوبی با دستان شما مناسب باشد. دستکش هایی که برای دستان شما خیلی بزرگ هستند می توانند باعث بروز حوادث در محل کار شوند.

در عین حال، اگر دستکش برای دستان شما تنگ باشد، در حین کار احساس ناراحتی خواهید کرد. بنابراین برای انتخاب سایز مناسب باید اندازه دست ها به خصوص انگشت اشاره و کف دست را اندازه بگیرید. با این کار می توانید محصول مناسبی را انتخاب کنید.

آیا تمیز کردن و نگهداری آن آسان است؟

اگرچه دستکش های الکتریکی محافظت عالی در برابر جرقه های الکتریکی را ارائه می دهند، اما برای عملکرد صحیح نیاز به تمیز کردن و نگهداری دارند. مراقبت صحیح از این دستکش ها عمر آنها را افزایش می دهد. در دراز مدت پول بیشتری را پس انداز می کند.

به عنوان مثال، اگر یک دستکش عایق الکتریکی خریداری کرده اید، ضروری است که آن را هر شش ماه یکبار بررسی و بازرسی کنید. به این ترتیب می توانید متوجه شوید که آیا دستکش مشکلی دارد یا خیر.

نحوه بررسی دستکش پلاستیکی

قیمت دستکش

هر جفت دستکش عایق برق قیمت خاص خود را دارد. برخی از مدل ها گران تر از بقیه هستند. به عنوان مثال، اگر یک جفت دستکش ویژگی های پیچیده ای داشته باشد، می توانید انتظار داشته باشید که قیمت آنها بیشتر از یک جفت معمولی باشد. بنابراین باید بودجه ای برای خرید این دستکش ها تعیین کرد.

از آنجایی که شما دستکش‌هایی می‌خواهید که عمر طولانی‌تری داشته باشند و ارزشش را داشته باشند، نباید در کیفیت آن کوتاهی کنید. برای اطلاع از قیمت و مقایسه این دستکش ها می توانید به سایت های اینترنتی یا فروشگاه های ابزارآلات مراجعه کنید.

برقکارها باید از چه دستکش هایی استفاده کنند؟

در حالت ایده آل، برقکارها باید قبل از دستکش های معمولی عایق برق، دستکش های چرمی محافظ بپوشند. به این ترتیب دست برقکار از بریدگی، ساییدگی و حتی جرقه برق در امان خواهد بود. به یاد داشته باشید که اگر دستکش عایق سوراخ شود، ممکن است دست برقکار دچار برق گرفتگی شود. در نتیجه، از دستکش های چرمی محافظ استفاده می شود و برای جلوگیری از چنین مسائلی مفید است.

نحوه بررسی دستکش های عایق الکتریکی

برای اینکه دستکش ها محافظتی را که نیاز دارید به شما ارائه دهند، باید به درستی از آنها مراقبت شود و در هر زمان بین استفاده از آنها مراقبت شود. بازرسی قبل از استفاده شامل بررسی آسیب است. به دنبال سوراخ‌ها، پارگی‌ها، آسیب‌های ناشی از اشعه ماوراء بنفش و هرگونه نشانه‌ای از آسیب یا خرابی احتمالی شیمیایی باشید.

فرآورده های نفتی می توانند انواع آسیب ها را به دستکش وارد کنند. هنگام کار با این نوع محصولات، دستکش ها را به دقت بررسی کنید. اولین علامت آلودگی احتمالی شیمیایی، تورم در ناحیه آلوده است.

دستکش های ایمنی الکتریکی و سایر وسایل حفاظتی ارزان نیستند. بسیاری از شرکت‌ها این اقلام را به شما عرضه می‌کنند، اما اگر مجبور باشید خودتان آن‌ها را بخرید، ممکن است وسوسه شوید که کمتر هزینه کنید. ممکن است فکر کنید دستکش های محافظ چرمی هدر دادن پول هستند و ممکن است وسوسه شوید که به دستکش های لاستیکی بسنده کنید. دستکش های لاستیکی عایق هستند، اما برای محافظت در برابر آسیب های دیگر مانند بریدگی و خراش به دستکش چرمی نیاز دارید. بنابراین بهتر است کمی بیشتر هزینه کنید و از سلامت خود به خوبی محافظت کنید.

آخرین کلمه

ایمن بودن به عنوان یک کابل کش یا برقکار باید در بالای لیست اولویت های شما در محل کار باشد. با سرمایه‌گذاری مناسب روی دستکش‌های عایق الکتریکی، می‌توانید مطمئن باشید که دست‌هایتان از جرقه‌های الکتریکی، گرمای بیش از حد و سایر خطراتی که می‌تواند منجر به آسیب دست شود، در امان باشد. تنها کاری که باید انجام دهید این است که مدلی را انتخاب کنید که متناسب با بودجه شما باشد و به خوبی از شما محافظت کند.

ابزار سیم کشی ساختمان به تجهیزات تخصصی برق محدود نمی شود.

اگرچه بسته به نوع سیم کشی ساختمان، ممکن است به ابزار سیم کشی خاصی نیاز باشد.
اما ابزارهای رایجی وجود دارد که در خانه بسیار ضروری است و
با کمک آنها می توان پروژه های کوچک و ساده سیم کشی خانه را اجرا کرد.

در این مقاله پس از آشنایی با مهمترین ابزارهای تخصصی و همچنین ابزارهای رایج خانگی، به نکات ضروری تجهیزات ساختمانی، ایمنی و ابزار سیم کشی خواهیم پرداخت.

1# ابزار سیم کشی ساختمان

وقتی صحبت از ابزار برقی و سیم کشی ساختمان می شود،
بهتر است بگوییم که هر برقکار ابزار مخصوص به خود را دارد.

کارهای برقی ساختمان بدون ابزار مناسب انجام نمی شود.

تعدادی ابزار سیم کشی وجود دارد که در جعبه ابزار یک برقکار کم نیست.

برخی از این ابزارها را می توان برای تعمیرات یا نیازهای معمول برق خانگی نیز استفاده کرد و بهترین خرید را دارند.

در ادامه به بررسی چند ابزار مهم سیم کشی ساختمان می پردازیم.

انبر 1-1#، ضروری ترین ابزار سیم کشی ساختمان

انبر ضروری ترین و رایج ترین ابزار برای سیم کشی ساختمان است.

انبردست انواع مختلفی دارد که برای مصارف مختلفی استفاده می شود.

مهمترین کاربرد گیره ها، جابجایی یا محکم نگه داشتن سیم ها هنگام اتصال برق است.

همچنین سیم برق معمولا با ترموپلاستیک عایق می شود که با سیم برش معمولی به راحتی جدا نمی شود.

به همین دلیل برای برش و جداسازی سیم ها که یکی از کارهای اساسی و روزمره برقکارها می باشد باید از انبر
مانند سیم بری یا انبر استفاده کرد.

سه مدل از مهم ترین انواع گیره را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

به ترتیب از راست:

انبر

دم باریک

سیم برش یا انبر سیم

2-1# دریل، یکی از پرکاربردترین ابزار سیم کشی ساختمان

مته یکی از کاربردی ترین و ضروری ترین ابزار سیم کشی ساختمان است که برای سوراخ کردن چوب، دیوار یا سایر سطوح سخت و همچنین نصب پیچ و اتصالات در سیم کشی ساختمان استفاده می شود.

مرتبط:  چرا وقتی حجامت می کنند نمی توانند خون بدهند

هرچه مته کوچکتر و سبکتر باشد، کار با آن آسانتر است.

اکثر مردم دریل های شارژی را به دلیل سهولت استفاده از آنها ترجیح می دهند.

با استفاده از یک مته برای کاربردهای مختلف، از مته های مختلفی استفاده می کنند.

1-3# مولتی متر

بررسی ولتاژ و جریان برای هر کار الکتریکی بسیار مهم است.

مولتی متر دیجیتال یکی از مهمترین ابزارهای سیم کشی ساختمان است که برای انجام کارهای اندازه گیری مختلف مانند اندازه گیری ولتاژ، جریان و مقاومت در مدار الکتریکی استفاده می شود و می تواند به شما در تعیین علل نوسانات برق مانند سیم کشی بی کیفیت کمک کند.

با استفاده از ورودی ها و تنظیمات متعدد، مولتی متر می تواند در اکثر شرایط خوانش دقیقی ارائه دهد.

4-1# تراز

بهتر است از یک تراز استفاده کنید تا مطمئن شوید که تمام کارهای شما از جمله روکش های خروجی، پانل های دیواری و سوئیچ ها کاملاً صاف و هموار هستند.

ترازها نوعی ابزار سیم کشی ساختمان هستند که در انواع دیجیتال و دستی تولید می شوند و معمولاً با استفاده از حباب های داخل مایع در محفظه شیشه ای یا سیلیکونی سطح کار را نشان می دهند.

پیچ گوشتی شماره 1-5

در هر جعبه ابزار خانگی و حرفه ای مجموعه ای از پیچ گوشتی های با کیفیت وجود دارد.

برای انجام پروژه های مختلف برقی به انواع پیچ گوشتی به عنوان ابزار سیم کشی ساختمان نیاز دارید.

اطمینان حاصل کنید که پیچ گوشتی های شما 1000 ولت عایق شده اند تا در برابر برق گرفتگی و فلاش قوس الکتریکی محافظت شوند.

امروزه تنوع در ساخت و طراحی این ابزارها، کاربردی بودن و سهولت استفاده از آنها را افزایش داده است.

با استفاده از پیچ گوشتی هایی با بیت های قابل تعویض می توان تعداد زیادی از آنها را در یک جعبه کوچک نگهداری کرد.

6-1# نوار ماهی

نوار ماهی در یک قرقره قرار می گیرد و از داخل لوله عبور می کند.

هنگامی که انتهای نوار ماهی در طرف دیگر لوله قابل مشاهده باشد، سیم کشی عملیاتی می شود.

این کار یکی از مهم ترین قسمت های سیم کشی ساختمان به حساب می آید.

بنابراین نوار ماهی یا FISH TYPE یک ابزار بسیار کاربردی سیم کشی ساختمان است.

#7-1 تستر ولتاژ القایی

تستر ولتاژ غیر تماسی (تستر ولتاژ بدون تماس) یک ابزار سیم کشی ساختمان است که برای آزمایش ولتاژ عبوری از یک سیستم استفاده می شود.

تسترهای ولتاژ غیر تماسی دارای ویژگی خاصی هستند که میدان الکترومغناطیسی جریان تولید شده توسط یک مدار را اندازه گیری می کنند.

در بسیاری از موارد باید یک بررسی ایمنی سریع انجام دهید تا ببینید آیا برق وجود دارد یا خیر.

این کار بسیار ساده و ایمن با استفاده از دستگاه تستر ولتاژ القایی انجام می شود.

2# ایمنی هنگام کار با ابزار سیم کشی ساختمان (ابزار ایمنی)

افرادی که در صنعت برق کار می کنند باید از تجهیزات ایمنی الکتریکی برای محافظت از خود در برابر خطرات احتمالی در طول پروژه استفاده کنند.

ایمنی برق در خانه یا محل کار برای جلوگیری از حوادث مختلف بسیار مهم است.

به همین دلیل، استانداردهای ایمنی الکتریکی به طور مداوم در حال گسترش هستند.

هنگام کار با برق، حتما از تجهیزات ایمنی الکتریکی مانند لباس فلاش قوس الکتریکی، کفش ایمنی یا چکمه که معمولاً دارای کفی پلاستیکی، محافظ صورت و کلاه سخت، عینک ایمنی و دستکش برقی است استفاده کنید.

دستکش های برقی عایق هستند و بسته به نوع آن می توانند از 1000 تا 20000 ولت از شما محافظت کنند.

عینک ایمنی همچنین از سوختگی یا خراش چشم در اثر جرقه و کارهایی مانند جوشکاری جلوگیری می کند.

همچنین داشتن چراغ قوه بسیار مهم و ضروری است.

داشتن نور مناسب کلید هر کار برقی است و هرگز نباید پروژه ای را بدون روشنایی مناسب انجام دهید.

وقتی شرایط نور ایده آل نیست، یک چراغ قوه خوب می تواند بسیار مفید باشد.

3# نکات مهم در کار با ابزار سیم کشی ساختمان

داشتن مجموعه ای از مهمترین ابزارهای برقی یک سرمایه گذاری مناسب و مقرون به صرفه است که می تواند پروژه های برقی شما را آسان تر و ایمن تر کند.

هنگامی که ابزارهای سیم کشی ساختمان شما به خوبی نگهداری نمی شوند یا کیفیت پایینی دارند، صدمات و حوادث ناگواری رخ می دهد.
بنابراین قبل از هر پروژه باید ابزارهای سیم کشی را بررسی کرد تا از درست کارکردن آنها با شماره
اطمینان حاصل شود و در صورت وجود ایراداتی مانند سوراخ، بریدگی یا ایراد و فرسودگی باید تعویض شوند تا حداکثر حفاظت در برابر برق داشته باشند.

توجه داشته باشید که فقط برقکاران دارای مجوز باید با واحدهای مصرف کننده، مدارهای سیم کشی اصلی و سایر سیم کشی های برق موجود در برد کار کنند.
برقکار به دلیل خطر برق باید تجربه و صلاحیت لازم برای انجام کار و استفاده از ابزار سیم کشی را داشته باشد. .

استفاده از ابزارهای عایق محدود به کار با هادی های پرانرژی نیست، در واقع از این ابزارها باید استفاده کرد حتی اگر شخصی مستقیماً با این هادی ها سر و کار نداشته باشد و فقط در نزدیکی آن حضور نداشته باشد.

آخرین به‌روزرسانی:
۲۰ آذر ۱۴۰۱

زمان مطالعه:
۹ دقیقه

در آموزش های قبلی مجله فرادرس با انواع سیم و کابل تشکیل دهنده تجهیزات اصلی سیم کشی آشنا شدیم. اما ابزارهای مهم و کاربردی دیگری برای سیم کشی وجود دارد که دانستن آنها ضروری است. در این آموزش رایج ترین ابزارهای سیم کشی و نحوه استفاده از آنها را معرفی می کنیم.

فهرست مطالب این نوشته

مهمترین ابزار سیم کشی چیست؟

برخی از مهمترین ابزارهای سیم کشی عبارتند از: سیم کش، پیچ گوشتی، انبردست، چسب برق، اره، سیم برش، آچار، فازمتر، چاقو، چکش دو شاخ، کلید آلن، فنر، دریل، قیچی، چراغ قوه و شمارنده.

در ادامه به معرفی مهمترین ابزار سیم کشی و نحوه استفاده از آنها می پردازیم.

استریپر

سیم کش ابزاری انبر مانند است که برای جدا کردن غلاف بیرونی عایق کابل یا روکش سیم استفاده می شود تا اتصال پایانه ها به هسته سیم به راحتی انجام شود. برخی از سیم کش ها نیز به برقکاران اجازه می دهند سیم های مسی را برش دهند.

سیم کش ها در مدل ها و طرح های مختلفی موجود هستند، از جمله:

سیم کش با قابلیت تنظیم: این سیم کش ها قابلیت جداسازی غلاف را با قابلیت چرخاندن و برش سیم دارند.

سه کاره سیم کش: این سیم کش ها برای کابل های ضخیم و عایق سخت طراحی شده اند و دارای قابلیت برش مارپیچ منحصر به فرد هستند.

انبر نواری: این انبر V شکل برای کابل های ضخیم تر و چند هادی کاربرد بیشتری دارد.

کشنده ژاکت: این نوع سیم کش ها از یک عمل چرخشی استفاده می کنند و یک برش دایره ای تمیز ایجاد می کنند.

انبردست سیم تفنگ : این تجهیزات دارای یک تیغه خود تنظیم است و از عمل برش ترکیبی با دسته یا دستگیره محکم استفاده می کند.

سیم کش اتوماتیک : این دستگاه ها مکانیزمی دارند که با یک فشار ساده عایق را جدا کرده و سیم را به سرعت برش می دهند.

دستی صاف کننده سیم : این صاف کننده های سیم در دو مدل استاندارد و دستی موجود هستند و به طور معمول شامل یک دسته فنری و قفل ایمنی هستند.

پیچ گوشتی

پیچ گوشتی یکی از رایج ترین ابزارهای سیم کشی است و برای اکثر برقکارانی که جعبه ها یا چیزهایی مانند کلیدها و پریزها را باز می کنند ضروری است. پیچ گوشتی ها در اندازه ها و شکل های مختلف تولید می شوند تا در موقعیت های مختلف سازگار و مفید باشند.

پیچ گوشتی ها به سادگی با اعمال گشتاور (نیروی چرخشی) و قرار دادن نوک آن در شکافی در پیچ کار می کنند. پیچ گوشتی های برقی همچنین دارای دسته ها و عایق هایی هستند که به دقت طراحی شده اند تا مقاومت الکتریکی بالایی بین ابزار و کاربرد ایجاد کنند و در بسیاری از موارد کار را آسان تر می کنند. این دستگاه ها باید دارای تاییدیه VDE باشند.

انبر

انبردست ابزار دیگری است که احتمالا بارها با آن کار کرده اید. این ابزار در بسیاری از موارد در سیم کشی استفاده می شود. برای جدا کردن و جدا کردن قطعات. با کمک انبردست می توانید اشیاء را بسیار قوی تر از آنچه می توانید با دستان خالی نگه دارید.

امروزه معمولاً گیره ها برای استحکام بیشتر از فولاد ساخته می شوند. گرفتن، چرخاندن و برش سه کار مهم گریپر هستند.

گیره ها در طرح های مختلف برای کارهای تخصصی مختلف موجود هستند:

ساقه باریک: این انبرها دارای فک های بلند و تقریبا مخروطی هستند و برای گرفتن اجسام کوچک ایده آل هستند.

انبردست معمولی: این انبرها برای ارائه عملکرد سیم برش، جدا کردن و گرفتن سیم توسط برقکارها در یک ابزار طراحی شده اند.

انبر کلاغی : که به آن انبردست مفصل لغزنده، انبر زبانه و انبر قابل تنظیم نیز گفته می شود، این انبر دارای فک پایینی متحرک است که امکان تنظیم باز شدن دسته را فراهم می کند. این انبردست برای کار با مهره، پیچ و مهره و بست کاربرد دارد.

انبر سیم برش (مورب): از این انبرها عموماً برای برش سیم و جداسازی غلاف های مختلف سیم با استفاده از آن استفاده می شود.

انبر قفلی: یک گزینه ایده آل برای کار فلز است.

به طور کلی از انبردست برای موارد زیر استفاده می شود:

گرفتن

پیچ – پیچیدن

برش

چسب های قوی

داکت یا نوار الکتریکی برای عایق بندی سیم ها یا سایر تجهیزاتی که جریان الکتریکی دارند استفاده می شود. این نوار که به آن نوار عایق یا نوار عایق الکتریکی نیز می گویند، چسبنده و مقاوم در برابر فشار است و برای مقاومت در برابر سایش، حرارت و مایعات برای محافظت از هسته حساس هادی در سیم کشی برق استفاده می شود.

چسب الکتریک از مواد مختلفی مانند پی وی سی، وینیل، فویل مس و پارچه شیشه ای ساخته می شود و انواع مختلف آن دارای رنگ، عرض، ضخامت، تحمل دما، استحکام چسبندگی و ظرفیت های عایق متفاوت است.

تنوع رنگ های چسب به برقکاران کمک می کند تا نوع مناسب کار خود را انتخاب کنند و همچنین به آنها اجازه می دهد سیم هایی را که با آنها کار می کنند کد رنگ کنند.

نوار برق سیاه پرمصرف ترین نوار برق است و برای عایق بندی سیم ها و همچنین علامت گذاری نقطه خنثی ولتاژ پایین در مدار استفاده می شود. در برخی کشورها مانند انگلستان از نوار سبز و زرد برای علامت گذاری سیم زمین استفاده می شود. چسب آبی معمولاً برای علامت گذاری سیم های خنثی ولتاژ پایین و چسب قرمز برای سیم های AC ولتاژ پایین استفاده می شود.

مرتبط:  چرا وقتی کیکو از فر در میارم پفش میخوابه

برای آشنایی بیشتر با ابزارهای سیم کشی پیشنهاد می کنیم به مجموعه آموزش های مهندسی برق که توسط فرادرس تهیه شده و لینک آن در زیر آمده است مراجعه نمایید.

آره

اره‌های آهنی اره‌های دندانه‌ای ظریفی هستند که عمدتاً برای برش فلز طراحی شده‌اند. تیغه های اره ظریف در یک قاب قابل تنظیم بین سر اره و دسته قرار می گیرند. این تیغه ها که کمان نیز نامیده می شوند، می توانند بشکنند یا آسیب ببینند، اما به راحتی قابل تنظیم هستند.

اره‌های معمولی معمولاً دارای تیغه‌های 12 اینچی هستند. در این میان، اره‌های آهنی کوچک‌تری وجود دارند که دندان‌های ظریف‌تری برای کار دقیق‌تر دارند.

جمع کننده نخ

سیم کش یکی از تجهیزات اصلی در جعبه ابزار هر برقکار است. این ابزار همه کاره دارای تیغه های فولادی است و به راحتی نخ های استاندارد را برش می دهد. سیم برش با قیچی قوی تر امکان برش کابل های ضخیم تر را با سیم برش می دهد. سیم کش نیز ابزار مفیدی برای جدا کردن عایق سیم است.

مدل‌های مختلف دستگاه‌های موبر امکان برش‌های مختلف را فراهم می‌کنند و در طرح‌های همه‌کاره متفاوتی ساخته می‌شوند، از طرح‌های مستقیم گرفته تا طرح‌های برش برش یا مورب خاص. مدل های سیم بکسل کاملاً عایق شده برای استفاده در سیم کشی های ولتاژ بالا، تجهیزات الکتریکی و محیط های تخلیه استاتیک بالا مناسب هستند و آنها را به ابزاری ایده آل برای برقکاران تبدیل می کند.

بهتر است برق کاران از مدل هایی با دسته های ارگونومیک استفاده کنند تا کار آنها راحتتر و بدون آسیب یا آسیب به تجهیزات انجام شود. سیم برش ها بسته به مدل می توانند سیم هایی با قطر 0.4 میلی متر تا 600 میلی متر را برش دهند.

کلید

اگر نیاز به باز کردن یا سفت کردن مهره‌ها، پیچ‌ها یا بست‌های مشابه دارید، قطعاً آچارها یکی از ضروری‌ترین ابزارهای جعبه ابزار شما هستند. بسته به اندازه های مختلف پیچ و مهره، آچار انواع مختلفی دارد.

الگوهای کلیدی رایج عبارتند از:

آچار قابل تنظیم: همانطور که از نام آن پیداست، این آچار دارای یک فک متحرک است که می توان آن را برای قرار دادن پیچ و مهره در اندازه های مختلف تنظیم کرد. آچار فرانسوی محبوب ترین نوع آچار قابل تنظیم است.

آچارهای تک (مسطح) یا حلقه ای: این آچارها دارای گیره های دوتایی C شکل در اندازه های مختلف در هر دو طرف هستند و در جاهایی که فضا محدود است کاربرد دارند. این کلیدها در نوع حلقه ای نیز موجود هستند که به جای قسمت C شکل دارای حلقه می باشد.

فاز متر (تستر ولتاژ)

تسترهای ولتاژ، که فازمترها نمونه ساده ای از آنها هستند، یکی دیگر از ابزارهای آماده با کاربرد نسبتاً واضح هستند. تسترهای ولتاژ یا مولتی متر دستگاه های دستی هستند که برای آزمایش وجود جریان داغ در یک منطقه یا نقطه خاص استفاده می شوند. این تجهیزات عمدتاً برای اهداف ایمنی و هنگام بررسی سیم کشی، سوئیچ ها، جعبه های توزیع یا تجهیزات مشابه استفاده می شود.

وجود ولتاژ در سیم یا تجهیزات با روشن شدن یک LED نشان داده می شود. اگر این LED روشن شود، برقکار تصمیم می گیرد قبل از شروع کار، برق را قطع کند. این یک اقدام ایمنی ضروری است و طبق مقررات بهداشتی و ایمنی مورد نیاز است. اکثر طرح‌های فاز متر دارای مدار اضافی و مقاومت در برابر نوسانات الکتریکی برای ایمنی بیشتر هستند.

کاتر

جعبه برش یا چاقوی ایمنی برای اکثر ما آشناست و یکی از ابزارهای برقی حرفه ای نیز محسوب می شود. شکل این تجهیزات به گونه ای است که صدمات را به حداقل می رساند. برخی از مدل ها دارای لغزنده های فنری هستند که به طور خودکار تیغه را پس از استفاده جمع می کنند.

مانند همه ابزارها، برش های ایمنی در اشکال و اندازه های مختلف برای استفاده در موقعیت های مختلف وجود دارد. چاقوهای ایمنی حرفه ای مناسب برای استفاده توسط برقکارها عموما دارای دسته های آلومینیومی، پلاستیکی یا فولادی هستند و تیغه آن از فولاد ضد زنگ و کربن یا فولاد برای حداکثر قدرت برش ساخته شده است. تیغه ها در صورت شکستگی یا کدر شدن قابل تعویض هستند.

آچار آلن

کلید آلن یک کلید شش ضلعی است و به همین دلیل به آن کلید شش ضلعی نیز می گویند. این کلیدها از فولاد یا نیکل و گاهی از آلیاژهای برنز یا مس ساخته می شوند. چهار نوع اصلی از کلیدهای آلن وجود دارد: کلیدهای شش گوش مستقیم، کلیدهای L شکل، کلیدهای شش گوش خم شده و کلیدهای T شکل.

برای افزایش گشتاور در کنار آنها از کلیدهای آلن مستقیم استفاده می شود. آچارهای L شکل در دو انتها دارای سرهای یکسان هستند، بنابراین می توان از هر دو طرف استفاده کرد، اما با اهرم های مختلف. در واقع انتهای بلندتر امکان دسترسی به فضاهای تنگ تر را فراهم می کند. کلیدهای شش ضلعی تاشو همانطور که از نامش پیداست کلیدهایی هستند که به راحتی جمع می شوند تا فضای کمتری اشغال کنند. در نهایت، آچارهای تی ارگونومیک تر هستند و به کاربر اجازه می دهند آنها را محکم تر بگیرد.

چکش دو لبه

چکش دو شاخ یا چکش میخی یک چکش استاندارد است که عمدتاً برای راندن اجسامی مانند میخ استفاده می شود. از سوی دیگر این چکش دارای دو شاخ فولادی است که به راحتی میخ ها یا اشیاء مشابه را با ضربه ای قوی از بین می برد. چکش میخ برای دسترسی به فضاهای مهر و موم شده مانند پانل های فیوز پنهان شده در پشت تابلوهای برق مفید است.

اسکنه

اسکنه یکی دیگر از ابزارهای قدیمی است که در دوران معاصر قدرت و کاربرد خود را از دست نداده است، اما ابزاری قدرتمند و قدیمی برای شکستن چوب، سنگ، آجر، بتن و مواد مشابه است. قیچی های مدرن از آلیاژهای مختلف فولاد ساخته می شوند.

اسکنه های برقی نوعی اسکنه تخصصی هستند که برای برش کانال ها در دیوارها هنگام نصب قطعات و سیم کشی استفاده می شود. اندازه های رایج اسکنه هایی که می توانید تهیه کنید و در جعبه ابزار خود قرار دهید عبارتند از: 5 میلی متر، 10 میلی متر، 16 میلی متر، 18 میلی متر، 20 میلی متر و 50 میلی متر.

نور فلاش

چراغ قوه یکی دیگر از ابزارهای سیم کشی رایج است که همیشه باید در جعبه ابزار برق و سایر تکنسین ها باشد. چراغ قوه‌ها انواع مختلفی دارند، اما چراغ قوه‌های کوچک‌تر که از LED به جای لامپ‌های سنتی استفاده می‌کنند، معمولاً توسط حرفه‌ای‌ها ترجیح داده می‌شوند، زیرا سبک‌تر هستند و حمل آن‌ها بدون کاهش نور خروجی آسان‌تر است.

استفاده از چراغ قوه برای برقکارها در مناطق تاریک، مانند ساختمانی که برق یا روشنایی آن قطع شده، آسان است. اگر کار برقکار به هر دو دست نیاز دارد، می تواند چراغ قوه را روی کلاه خود یا روی سر خود نصب کند.

مته

هر برقکار احتمالاً از مته استفاده می کند، اما استفاده از این ابزار سیم کشی بسته به کاربرد و محیط سیم کشی متفاوت است. آنچه برای یک برقکار لازم است ممکن است برای دیگری نباشد. قدرت مورد نیاز مته بستگی به متریال محل حفاری دارد. بسته به نیاز، می توان از مدل بی سیم ولتاژ پایین نیز استفاده کرد. برای حفاری در بتن، مته چکشی تاثیر بیشتری دارد و می تواند سوراخ های بیشتری را سریعتر ایجاد کند. دریل های چند منظوره نیز گزینه خوبی برای استفاده هستند.

متر

امروزه ابزارهای اندازه‌گیری لیزری محبوب‌تر از نمونه‌های سنتی خود هستند، اما مترهای قدیمی‌تر همچنان استفاده می‌شوند زیرا استفاده از آنها آسان است.

فنر سیم کشی

فنر سیم کشی ابزاری است که با استفاده از آن می توان به راحتی سیم برق را در داخل لوله یا لوله برق هدایت کرد و آن را به پریز، کلید یا جعبه توزیع رساند.

معرفی فیلم آموزش اصول نقشه کشی برق صنعتی با فرادرس ePLAN

برای آشنایی با ترسیم مدارهای الکتریکی و به طور خاص تابلو برق پیشنهاد می کنیم به آموزش اصول نقشه کشی برق صنعتی با فرادرس ePLAN مراجعه نمایید. این آموزش در 11 درس تدوین شده و مدت زمان آن 10 ساعت و 13 دقیقه می باشد. اولین درس در مورد آشنایی با محیط ePLAN است. در درس دوم، ساختار یک پروژه مورد بحث قرار می گیرد. معرفی نرم افزارهای گرافیکی موضوع درس سوم این فیلم آموزشی می باشد. در درس چهارم عناصر نقشه کشی معرفی می شوند. در درس پنجم طراحی به صورت عملی آموزش داده شد.

درس ششم در مورد ماکروها و درس هفتم در مورد جدول گذاری است. در درس هشتم کتابخانه‌های ePLAN معرفی می‌شوند و در درس نهم چارچوب‌های طرح مورد بحث قرار می‌گیرند. در نهایت، درس های 10 و 11 به ترتیب بر گزارش های خودکار و پایگاه های داده تمرکز دارند.

ارائه فیلم آموزشی با موضوع 13 مقررات ملی ساختمان فرادرس

برای آشنایی با استانداردها و الزامات تاسیسات برقی و همچنین آمادگی برای آزمون نظام مهندسی ساختمان پیشنهاد می کنیم از آموزش موضوع 13 مقررات ملی ساختمان در فوق برنامه استفاده نمایید. این آموزش در 3 ساعت و 29 دقیقه و در قالب 10 درس تدوین شده است. در درس اول و دوم این آموزش تعاریف و اصول اولیه تاسیسات الکتریکی ارائه شده است. برآورد تقاضای برق (تقاضا) و محل تحویل برق (سرویس مشترک) موضوع درس سوم و چهارم می باشد.

تابلوهای توزیع برق، تجهیزات و وسایل حفاظتی و کنترلی از مهمترین مباحث این آموزش است که در درس پنجم به طور کامل به آن پرداخته شده است. مدارها و تاسیسات سیم کشی نیز در درس 6 و 7 آمده است. تاسیسات کم جریان یکی از مباحث مهم درس هشتم است. در درس نهم آموزش محیط های عادی و خاص معرفی می شود و در نهایت در درس دهم و آخر، محتوای نقشه ها و اسناد بررسی شده و با استفاده از نرم افزارهای مناسب پروژه ای کاربردی طراحی می شود.

آیا یک برقکار باید تمام ابزارهای سیم کشی را فراهم کند؟

هیچ پاسخ واحدی برای این سوال وجود ندارد. در واقع پاسخ به این سوال بستگی به نوع کار و نوع محوطه ای دارد که برقکار با آن سروکار دارد. اما جدای از آن بهتر است برقکار وسایل اولیه سیم کشی را در جعبه ابزار خود داشته باشد: نوار مناسب، پیچ گوشتی، انبر، کاتر و فازمتر.

منابع:

مجله فرادرس

سید سراج حمیدی (+)

سید سراج حمیدی دانش‌آموخته مهندسی برق است و به ریاضیات و زبان و ادبیات فارسی علاقه دارد. او آموزش‌های مهندسی برق، ریاضیات و ادبیات مجله فرادرس را می‌نویسد.

مطالب مرتبط

برچسب‌ها

‫2 دیدگاه ها

  1. سلام! مقاله جالبی بود. من همیشه توی کارهای سیم کشی دستکش پلاستیکی می‌دیدم ولی دلیل استفاده از اونا رو نمی‌دونستم. با خوندن این مقاله متوجه شدم که اینجوری از برق گرفتگی و آسیب به دست‌ها جلوگیری میشه.

  2. مقاله‌ی جالبی بود! خیلی عالی توضیح داده بود که چرا سیم‌کشی کاران از این دستکش‌های پلاستیکی استفاده می‌کنند. من خودم همیشه فکر می‌کردم که فقط برای راحتیه ولی الان متوجه شدم که مسائل ایمنی هم دخیل هستن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا