چگونه وقتی زنگ میزنیم صدا ضبط کنیم

تمامی سیستم عامل ها قابلیت پخش صدا را دارند و رابط کاربری آن ها بسیار ساده است. زمانی که دو دستگاه صوتی به سیستم متصل هستند، باید مشخص کنیم که از کدام دستگاه برای پخش و کدام برای ضبط استفاده می شود. در این مقاله نحوه شکل گیری تنظیمات صدا در ویندوز 7، 8 و 10 و نحوه حل مشکلات آن را به شما می گوییم تا وقت خود را با آن ها تلف نکنید.

کجا دستگاه های پیش فرض ضبط و پخش صدا را در ویندوز تغییر دهیم؟

ساده ترین راه برای دسترسی به تنظیمات صدا در ویندوز از طریق نوار ابزار است. در گوشه سمت راست نوار ابزار، در کنار تاریخ و زمان، نمادی به شکل بلندگو وجود دارد. برای دسترسی به پنجره Sound روی این نماد کلیک راست کنید (همانطور که در شکل 1 نشان داده شده است).

شماره 1

پس از کلیک راست گزینه هایی مانند تصویر شماره 2 ظاهر می شود و باید روی گزینه Sounds کلیک کنید.

Open Volume Mixer: تغییر سطح صدای برنامه ها و سیستم.

دستگاه های پخش: لیستی از دستگاه های پخش صوتی متصل به سیستم را نمایش می دهد. برای تغییر دستگاه پخش پیش فرض صدا باید وارد این قسمت شوید.

دستگاه های ضبط: لیستی از دستگاه های ضبط صدا متصل به سیستم را نمایش می دهد. برای تغییر دستگاه ضبط صدا پیش فرض باید وارد این قسمت شوید.

صداها: تنظیمات صدای ویندوز در بخش های مختلف

عیب یابی مشکلات صدا: این گزینه فقط در ویندوز 10 قابل مشاهده است که برای رفع مشکلات پخش صدا در ویندوز استفاده می شود.

شماره 2

آخرین گزینه این منو در ویندوز 7 و 8 با ویندوز 10 متفاوت است این مورد در ویندوز 7 و 8 با عبارت Volume Control Options نمایش داده می شود. در این قسمت تنظیمات پخش کننده صوتی یکپارچه شده است و با کلیک بر روی آن وارد قسمت Volume Mixer می شوید.

شماره 3

تنظیمات مختلف صدا در پنجره صدا

پنجره صدا در تمامی ویندوزهای 7، 8 و 10 مشابه تصویر زیر است و تمامی تنظیمات صدا در ویندوز و تغییر دستگاه های ضبط و پخش پیش فرض در این پنجره انجام می شود. این بخش دارای چهار عنوان است که هر کدام را جداگانه بررسی می کنیم.

شماره 4

1. خواندن

در پنجره Sound و تب Playback می توانید دستگاه های پخش متصل به سیستم را مشاهده کنید. دستگاهی که یک تیک سبز در کنار آن دارد پخش کننده صوتی پیش فرض است. اگر یک فلش قرمز در کنار دستگاه وجود داشته باشد، به این معنی است که دستگاه متصل نیست. در این قسمت می توانید دستگاه پخش پیش فرض صدا را مشخص کنید یا منبع صدای خروجی را شخصی سازی کنید که در ادامه به شما خواهیم گفت.

تغییر دستگاه پیش فرض پخش صدا

برای تغییر دستگاه پیش فرض بر روی دستگاه مورد نظر کلیک کرده و در سمت راست پایین پنجره گزینه Set as default را انتخاب کنید تا دستگاه شما به عنوان پیش فرض انتخاب شود. در نهایت روی OK در پایین پنجره Sound کلیک کنید تا این تغییر ذخیره شود.

شماره 5

شخصی‌سازی منبع صدای خروجی

فرض کنید یک بلندگو با یک هدست به سیستم متصل است و شما تصمیم می گیرید هنگام برقراری ارتباط با اسکایپ صدای تماس را از هدست بشنوید. برای فعال سازی این قابلیت ابتدا باید روی هدست کلیک کنید. در مرحله بعد، برای انتخاب آن به عنوان دستگاه ارتباطی پیش فرض، روی فلش کنار دکمه Set as Default ضربه بزنید و گزینه Default Communication Device را انتخاب کنید. با این کار، دستگاه ارتباطی پیش فرض به هدست تغییر می کند.

شماره 6

همانطور که در عکس شماره 6 مشاهده می کنید، نماد سبز رنگ گوشی در کنار دستگاه ارتباطی انتخاب شده قرار دارد.

در این قسمت روی OK کلیک کنید تا تنظیمات ذخیره شود و در حین ذخیره تغییرات از پنجره Sound خارج شوید.

رفع مشکل عدم نمایش دستگاه‌های ضبط و پخش

در مواردی که دستگاه پخش دارای مشکلاتی مانند خاموش بودن، اتصال نادرست یا نصب نامناسب درایور باشد، نمی توانید آنها را در لیست دستگاه پنجره صدا مشاهده کنید. برای مشاهده این دستگاه، روی تب Playback یا Recording در قسمت خالی پنجره کلیک راست کنید. نمایش دستگاه های غیرفعال شده یا نمایش دستگاه های قطع شده را برای نمایش همه دستگاه ها انتخاب کنید.

شماره 7

2. ثبت نام

می توانید دستگاه های ضبط صدا متصل به سیستم را در تب ضبط مشاهده کنید. دستگاه هایی که تیک سبز در کنار آنها وجود دارد، دستگاه های پیش فرض برای پخش صدا هستند. اگر یک فلش قرمز در کنار دستگاه وجود داشته باشد، آن دستگاه متصل نیست. در این قسمت می توانید دستگاه پیش فرض ضبط صدا را تنظیم کنید یا میکروفون را تست کنید.

مرتبط:  چرا با مردن دانه ها وشکوفه ها بهار هم می میرد

اگر دستگاهی دارید که در بخش پخش یا ضبط نمایش داده نمی‌شود، مراحل بخش «اصلاح دستگاه‌های ضبط و پخش نشان داده نمی‌شوند» را دنبال کنید.

تعیین دستگاه پیش فرض ضبط صدا در ویندوز

برای تنظیم دستگاه ضبط صدا پیش فرض، به پنجره Sound رفته و به تب Recording بروید تا دستگاه های ضبط موجود را ببینید. بر روی گزینه مورد نظر کلیک کرده و در پایین پنجره سمت راست گزینه Set as default را انتخاب کنید، دستگاه مورد نظر شما به صورت پیش فرض انتخاب می شود.

شماره 8

تست میکروفون و اسپیکر در ویندوز 10

در تست سلامت میکروفون ابتدا به پنجره Sound و تب Recording رفته و سپس روی میکروفون ضربه بزنید. اگر چراغ های دستگاه مورد نظر سبز شد، میکروفون به درستی کار می کند. اگر چراغ ها سبز نشدند، ابتدا بررسی کنید که میکروفون خاموش یا غیرفعال نباشد. برای بررسی این مورد روی گزینه Properties کلیک کنید و به تب Levels
اگر نشانگر سمت چپ است آن را به سمت راست بکشید و دوباره امتحان کنید (مطابق تصویر شماره 9).

شماره 9

اگر از انجام موارد فوق نتیجه ای حاصل نشد، در تب Sounds روی گزینه Configure کلیک کنید. با این کار در Control Panel وارد پنجره Ease of Access می شوید که در تصویر شماره 10 می بینید. با کلیک بر روی گزینه Configure Microphone تنظیمات میکروفون شما به صورت خودکار انجام می شود.

شماره 10

3. صداها

در این قسمت می توانید صداهای مختلفی را برای رویدادهای ویندوز انتخاب کنید. به عنوان مثال، اگر تصمیم دارید که برنامه ای هنگام باز شدن صدای خاصی داشته باشد (طبق تصویر شماره 11)، ابتدا در قسمت برنامه رویدادها گزینه Open program را انتخاب کنید، سپس در قسمت Sounds روی فلش رو به پایین کلیک کنید و یکی را انتخاب کنید. از صداهای پیشنهادی

شماره 11

با گزینه Browse می توانید صدایی خارج از این لیست و از یک پوشه جداگانه انتخاب کنید. در نهایت با انتخاب گزینه Apply تغییرات ذخیره می شود.

برای حذف صدایی که قبلا روی یک رویداد خاص تنظیم کرده اید، در قسمت برنامه رویدادها روی نام آن رویداد کلیک کنید، سپس در قسمت Sound روی فلش رو به پایین کلیک کنید و گزینه None را انتخاب کنید و سپس Apply (طبق تصویر شماره 12) را انتخاب کنید.

شماره 12

4-ارتباطات

در این بخش، 4 نوع تنظیمات برای کارکرد سیستم در هنگام تماس تلفنی وجود دارد.

Mute All Other Sounds: با انتخاب این گزینه، تمامی فعالیت های صوتی دیگر در حین تماس با سیستم قطع می شود.

کاهش حجم صداهای دیگر تا 80 درصد: با انتخاب این گزینه، هنگام برقراری تماس تلفنی با سیستم، سایر صداها 80 درصد کاهش می یابد.

کاهش حجم صداهای دیگر تا 50 درصد: با انتخاب این گزینه، هنگام برقراری تماس تلفنی با سیستم، سایر صداها 50 درصد کاهش می یابد.

هیچ کاری نکنید: با انتخاب این گزینه، در هنگام تماس تلفنی با سیستم، هیچ تغییری در سایر صداها ایجاد نمی شود.

پس از انتخاب هر یک از گزینه های بالا، روی گزینه Apply کلیک کنید.

شماره 13

عیب یابی مشکلات صدا

در این قسمت راه حل هایی برای رفع مشکلات تنظیمات صدا در ویندوز ارائه می دهیم، بنابراین اگر با مراحل قبلی به نتیجه نرسیدید، می توانید این روش ها را نیز امتحان کنید.

ابتدا بررسی کنید که صدای ویندوز قطع نشود. برای انجام این کار، روی نماد بلندگو در نوار ابزار کلیک راست کرده و Open Volume Mixer را انتخاب کنید. سپس اهرمی که در قسمت Drive and Applications قرار دارد را بکشید.

شماره 14

سخت افزار اسپیکر، میکروفون و کابل های صدا را بررسی کنید و از سالم بودن آنها مطمئن شوید.

اگر ویندوز شما برای مدت طولانی آپدیت نشده است، آن را آپدیت کنید.

درایور صوتی ممکن است با سخت افزار سازگار نباشد. باید درایورهای خود را آپدیت یا دوباره نصب کنید. برای این کار، همانطور که در تصویر شماره 15 نشان داده شده است، ابتدا Device Manager را در منوی Start پیدا کرده و آن را باز کنید.

شماره 15

در مرحله بعد روی قسمت Sound, video and game controllers کلیک کنید تا زیرشاخه های آن مشخص شود. حال با کلیک راست روی درایورها می توانید آنها را آپدیت یا حذف کنید (تصویر شماره 16).

شماره 16

اگر درایور را حذف کردید، سیستم را مجددا راه اندازی کنید تا درایورها را دوباره شناسایی کنید.

در نهایت اگر با مراحل بالا مشکل حل نشد با توجه به تصویر شماره 17 گزینه Fix sound troubles را انتخاب کرده و مراحل را طی کنید تا ویندوز به صورت خودکار مشکل را شناسایی و رفع کند.

شماره 17

اخرین حرف

برای استفاده از ویندوز، صدا نقش مهمی دارد، چه تماشای فیلم، چه برقراری تماس یا گوش دادن به موسیقی. اگر مشکلی در این زمینه وجود داشته باشد و ندانیم چگونه آن را برطرف کنیم، بسیار آزاردهنده خواهد بود. در این مقاله سعی کرده ایم نحوه تنظیم تنظیمات صدا در ویندوز و رفع مشکلات صدا را به شما آموزش دهیم. امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد؛ باز هم، اگر سوالی دارید، خوشحال می شویم آن را با ما در میان بگذارید.

مرتبط:  چرا از حکومت هخامنشی به عنوان نخستین امپراتوری یاد میکنند

دانلود فایل پی دی اف این مقاله:

فایل پی دی اف مقاله

سوالات متداول

چجوری به تنظیمات صدا در ویندوز دسترسی پیدا کنیم؟

روی نماد بلندگو در نوار ابزار کلیک راست کرده و گزینه Sounds را انتخاب کنید

چجوری دستگاه پیش فرض پخش یا ضبط صدا رو تغییر بدیم؟

در پنجره Sound در تب Playback یا Recording ابتدا بر روی دستگاه مورد نظر کلیک کرده و سپس بر روی گزینه Set as default کلیک کنید.

اگه دستگاه‌های ضبط و پخش در پنجره‌ی Sound نشون داده نشه چیکار کنیم؟

در تب Playback یا Recording، در قسمت خالی کلیک راست کرده و گزینه Show Disabled/Disconnected Devices را با کلیک کردن فعال کنید.

4.7/5 – (13 امتیاز)

روش های مختلفی برای ضبط صدای خروجی از کامپیوتر وجود دارد. شاید ساده ترین راه این باشد که میکروفون را جلوی بلندگوهای کامپیوتر قرار دهید. اما گزینه های دیگری وجود دارد که حتی بدون نیاز به میکس استریو و ابزارهای دیگر کار می کنند. در ادامه این مقاله زومیت روش های مختلف ضبط خروجی صدای کامپیوتر را شرح می دهیم. روش های توضیح داده شده در مقاله انواع مختلفی از سخت افزار و نرم افزار می باشد. دو گزینه اول تنها با استفاده از راه حل های نرم افزاری و آخرین گزینه با استفاده از یک روش سخت افزاری ساده برای اتصال خروجی صدا به ورودی کامپیوتر اجرا می شوند.

لینک را کپی کنید

1. میکس استریو

گزینه نرم افزار Stereo Mix که با نام What U Hear نیز شناخته می شود، یک گزینه ویژه ضبط صدا است که می تواند در درایور صوتی رایانه شخصی شما گنجانده شود. اگر درایور صوتی این گزینه را دارد، در قسمت تنظیمات ورودی، می توانید Stereo Mix را به جای میکروفون یا خط ورودی صدا انتخاب کنید. با انتخاب گزینه ذکر شده، اپلیکیشن ها باید صدا را از بلندگو یا هدفون کامپیوتر ضبط کنند.

اگر در مورد ضبط صدا در ویندوز سوالی دارید

اگر در مورد ضبط صدا در ویندوز سوالی دارید

موضوعات اصلی این مقاله:

معرفی

یکی از مواردی که طرفداران زیادی دارد و کاربران را به خود جذب کرده و سوالات زیادی در این زمینه با کارشناسان هیواتک مطرح شده است ضبط صدا در کامپیوتر و لپ تاپ است. رایگان بر روی کامپیوتر ساخته شده است؟ آیا ضبط صدا با کامپیوتر بدون میکروفون امکان پذیر است؟ تنظیمات ضبط صدا در ویندوز چیست؟ و…

قبلا با تولید مقالاتی در مورد تنظیمات میکروفون در ویندوز 10، قطع صدای ویندوز، قطع صدای فیلم اندروید، نرم افزار جداسازی صدا از موسیقی و … در خدمت شما بوده ایم.

حال ما در گروه مشاوره هیواتک تصمیم داریم به بررسی صدابرداری با کامپیوتر و ضبط صدا با لپ تاپ با میکروفون بپردازیم و نتایج نظرسنجی را در قالب مقاله منتشر کنیم.

 

نحوه ضبط صدا با میکروفون و هندزفری روی کامپیوتر و لپ تاپ

روش اول

برای ضبط صدا در ویندوز 10 مراحل زیر را دنبال کنید:

1. میکروفون یا هندزفری خود را به کامپیوتر وصل کنید.

2. منوی استارت را باز کرده و عبارت Voice Recorder را جستجو کرده و باز کنید.

3. در صفحه روبروی خود علامت ضبط را مشاهده می کنید، روی آن کلیک کنید تا عملیات ضبط شروع شود و همانطور که مشاهده می کنید تایمر آن در حال شمارش معکوس است.

4. اکنون می توانید صدا را با لپ تاپ با میکروفون ضبط کنید یا با میکروفون روی کامپیوتر صدا را ضبط کنید.

5. پس از اتمام کار روی دکمه Stop که در وسط صفحه می بینید کلیک کنید و در نهایت می توانید صدای ضبط شده را در پنل سمت چپ انتخاب کرده و به آن گوش دهید.

6. در صورتی که فایل ذخیره شده راضی کننده است و می خواهید آن را به اشتراک بگذارید، با کلیک بر روی سه نقطه و انتخاب گزینه Open file location می توانید محل ذخیره فایل را پیدا کرده و به کار خود ادامه دهید.

روش دوم

استفاده از نرم افزار ضبط صدا رایگان

1. برنامه را از لینک داده شده دانلود و نصب کنید. سپس میکروفون خود را به کامپیوتر متصل کنید.

2. سپس Recording Mixer and Recording Device را از منوی کشویی انتخاب کنید.

3. روی Options کلیک کنید تا پنجره Options فعال شود. سپس فرمت صدای خروجی را از گزینه های WMA، MP3، OGG و WAV انتخاب کنید.

مرتبط:  چرا به شرکت در نماز جماعت سفارش شده است

برای تنظیم کیفیت ضبط، روی تنظیمات کلیک کنید تا ایستگاه‌های پیش‌تنظیمی و ایستگاهی را مشاهده کنید. برای انتخاب پوشه خروجی روی Change کلیک کنید. همچنین می توانید فایل (ضبط شده) را با زمان و تاریخ نامگذاری کنید.

4. برای شروع ضبط صدا در ویندوز، روی دکمه Start Recording و برای توقف، Stop Recording را بزنید. صدای ضبط شده به پوشه خروجی هدایت می شود و با اطلاعات لازم مانند مکان، نام فایل، مدت زمان و غیره قابل مشاهده است.

روش سوم

از نرم افزار Traverso استفاده کنید

Traverso نرم افزار ضبط صدا رایگان است که اکثر نیازهای شما را برآورده می کند. با طیف گسترده ای از گزینه ها، به شما کمک می کند صدا را ضبط کنید، صدا را در زمان واقعی پردازش کنید و فایل های (صوتی) را بدون تغییر کیفیت اصلی ویرایش کنید.

در عین حال باید بدانید که تراورسو قابلیت ضبط چند آهنگ را ندارد. آموزش کاربران جدید ممکن است زمان زیادی ببرد.

ضبط صدا با کامپیوتر و لپ تاپ بدون میکروفون

اگر می خواهید ضبط صدا را با رایانه بدون میکروفون امتحان کنید، می توانید از نرم افزار خارجی استفاده کنید. در ادامه به معرفی روش های ضبط صدا با کامپیوتر بدون میکروفون می پردازیم.

روش اول

ضبط صدا در ویندوز با دانلود نرم افزار Audacity

طیف گسترده ای از برنامه های رایگان و پولی برای ضبط صدا با کامپیوتر یا ضبط صدا با لپ تاپ در اینترنت وجود دارد که توسط توسعه دهندگان معروف ایجاد شده است، اما نکته اصلی اینجاست که شما باید یک برنامه قابل اعتماد پیدا کنید. بدون خطا باشد می توانید صدا را در ویندوز ضبط کنید. پیشنهاد می کنیم از این نرم افزار استفاده کنید.

تقریباً همه برنامه ها به شما امکان ضبط صدا به مدت 1 دقیقه را می دهند و می توانید از آنها برای ضبط صدای با کیفیت بالاتر استفاده کنید. شما می توانید این برنامه را از لینک داده شده دانلود و نصب کنید.

لینک دانلود نرم افزار Audacity

روش دوم

روش دیگری برای ضبط صدا با کامپیوتر یا ضبط صدا با لپ تاپ بدون میکروفون، لطفا مراحل زیر را دنبال کنید:

1. مسیر زیر را دنبال کنید.

کنترل پنل > سخت افزار و صداها > صدا

حالا صفحه ی صدایی که جلوی شماست روی صفحه ظاهر شده است.

2. حالا بر روی stereo mix کلیک راست کرده و با انتخاب گزینه Enable آن را فعال کنید. پس از فعال سازی، یک علامت سبز رنگ روی آن ظاهر می شود، هر میکروفون دیگری را خاموش کنید. اگر گزینه Stereo Mix را در لیست خود ندارید، بر روی قسمت خالی پنجره کلیک راست کرده و گزینه “Show disabled devices” را انتخاب کرده و آن را فعال کنید.

3. برای تنظیم سطح صدای استریو با کیفیت بالا، روی Stereo Mix کلیک راست کرده و Properties را انتخاب کنید، به تب Level رفته و سطح میکس استریو را روی 100 تنظیم کنید و OK کنید.

4. حالا در ویندوز 10 برنامه Voice Recorder را انتخاب کنید و بدون استفاده از میکروفون یا هندزفری شروع به ضبط صدا در ویندوز کنید.

آشنایی با تنظیمات ضبط صدا در ویندوز

برای پیکربندی ضبط صدا در ویندوز، مراحل زیر را دنبال کنید:

1. مسیر زیر را دنبال کنید:

کنترل پنل > سخت افزار و صداها > مدیریت دستگاه های صوتی

2. حالا به تب Recording بروید. در اینجا می توانید لیست دستگاه های ارسال صدا را مشاهده کنید. اگر صدایی تولید کنید یا صحبت کنید، یک نوار سبز رنگ جلوی دستگاه ظاهر می شود و به لرزه در می آید که نشان دهنده فعال بودن دستگاه است.

اگر این نوار سبز رنگ تغییر نکرد، نشان می دهد که پیکربندی میکروفون درست نیست، برای اطلاعات بیشتر در این مورد، مقاله مربوط به کار نکردن میکروفون در ویندوز 10 را مطالعه کنید.

3. اگر دستگاه به درستی پیکربندی شده است، آن را انتخاب کنید و روی دکمه Set Default کلیک کنید تا به عنوان دستگاه پیش فرض تنظیم شود.

4. مرحله بعدی تعیین کیفیت صدای خروجی است. برای این کار وارد تب Levels شده و نوار لغزنده را به سمت راست حرکت دهید تا به عدد 100 و OK برسید.

اکنون با موفقیت ضبط صدا را در ویندوز تنظیم کرده اید و می توانید صدا را با لپ تاپ با میکروفون ضبط کنید یا با رایانه بدون میکروفون صدا را ضبط کنید.

اگر در مورد ضبط صدا در ویندوز سوالی دارید

اگر در مورد ضبط صدا در ویندوز سوالی دارید

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. من این مقاله را خواندم و خیلی خوب بود. واقعا کاربردی و مفید بود و برای من که دانشجوی رشته مهندسی صنایع هستم، خیلی مفید بود. اما فکر می‌کنم که برای بعضی از افرادی که در زمینه فناوری و دستگاه‌های الکترونیکی آشنایی زیادی ندارند، مقاله کمی دشوار است.

  2. مقاله خوبی بود ولی به نظرم باید بیشتر توضیح داد که چطوری میشه این کار رو با گوشی های مختلف انجام داد. با این حال، تشکر از نویسنده!

  3. من این مقاله رو دوست داشتم. روش قدم به قدمی که توضیح داده بودید خیلی کاربردی بود و راه حل خوبی بود برای ضبط مکالمات تلفنی. مرسی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا