چطور در مصرف گاز صرفه جویی کنیم

راهکارهایی برای مصرف بهینه و صحیح گاز وجود دارد. در این مقاله در مورد روش های صرفه جویی در گاز توضیحاتی داده شده است.

در روزهای سرد پاییز و زمستان، مصرف گاز در برخی از شهرهای سردسیر به اوج خود می رسد. اگر همه سبک زندگی خود را تغییر دهند، قطعا در مصرف گاز صرفه جویی زیادی می شود. استفاده صحیح و بهینه از گاز در هوای سرد باعث می شود گاز به اندازه کافی ذخیره شود تا مجبور نباشند گاز را خاموش کنند. در این مقاله راه هایی برای صرفه جویی در مصرف گاز به شما ارائه می شود، با رعایت این اصول می توانید در مصرف گاز نیز صرفه جویی کنید، با ما همراه باشید.

راه های صرفه جویی در مصرف گاز

با سرما و مصرف بی رویه گاز در خانه، هزینه مصرف گاز ممکن است به یک بحران اقتصادی در خانواده تبدیل شود، فشار گاز نیز کاهش یابد یا در ساعات خاصی از روز قطعی گاز رخ دهد. برای جلوگیری از این بحران ها روش های مصرف صحیح و صرفه جویی در گاز تقدیم شما عزیزان می شود.

1. برای صرفه جویی در مصرف گاز از پنجره های دو جداره استفاده کنید

پنجره های تک جداره و تک جداره حدود 10 برابر بیشتر از یک دیوار عایق با همان اندازه اتلاف انرژی و حرارت دارند.

پنجره های تک دارای مشکلاتی مانند اتلاف حرارت زیاد، راحتی ساکنین را فراهم نمی کنند، مه پنجره. برای رفع این مشکلات می توانید از پنجره های دو جداره استفاده کنید.

پنجره دوجداره دارای دو جداره شیشه ای است که بین آنها شکاف کاملاً درزبندی شده وجود دارد. این فاصله به طور کلی بین 6 تا 20 میلی متر است که اگر این فاصله هوا 15 میلی متر باشد بهترین عملکرد حاصل می شود. دو جداره هر پنجره ای کارایی آن را افزایش می دهد.

پنجره های دوجداره علاوه بر کاهش اتلاف حرارت، باعث کاهش صدای ورودی به ساختمان و همچنین کاهش تبخیر پنجره ها در فصول سرد سال می شود.

2. عایق بندی پنجره برای کاهش مصرف گاز

عایق ها معمولاً به صورت برچسب های شفاف ساخته می شوند که به راحتی به شیشه پنجره چسبانده می شوند و برخی از خواص پنجره های دوجداره را به آنها می دهند. این برچسب ها علاوه بر کاهش 30 درصدی اتلاف انرژی و گرما، گرمای ورودی را در تابستان 80 درصد کاهش می دهند.

یکی دیگر از عایق ها برای افزایش کارایی پنجره ها، نصب ورق های پلاستیکی شفاف بر روی پنجره ها می باشد. این ورقه های شفاف را می توان با چسب های دو طرفه به شیشه محکم کرد تا چند میلی متر از آن فاصله داشته باشند.

3. با پوشیدن لباس گرم در مصرف گاز صرفه جویی کنید

یکی از راه های ساده برای استفاده بهینه از گاز، پوشیدن لباس های ضخیم و گرم در خانه است.

متاسفانه در روزهای سرد اکثر افراد در خانه به جای پوشیدن لباس های گرم ضخیم، لباس های نازک می پوشند و حرارت رادیاتور را افزایش می دهند.

از نظر علمی ثابت شده است که اگر دمای خانه را کمی به صورت خطی کاهش دهیم، تاثیر آن در کاهش انرژی هدر رفته غیرخطی و بسیار بیشتر خواهد بود. بر این اساس با کاهش دمای خانه و پوشیدن لباس گرم می توان به میزان قابل توجهی در مصرف گاز صرفه جویی کرد. به عبارتی تنها با یک درجه کاهش دمای خانه می توان هزینه های گرمایش خانه را تا 5 درصد کاهش داد.

4. برای مصرف بهینه گاز از پرده های ضخیم استفاده کنید

راه دیگر برای جلوگیری از اتلاف بیش از حد گرما، نصب پرده های سنگین و چین دار است که به طور کامل پنجره را می پوشاند.

اندازه و نصب صحیح پرده بسیار مهم است. پرده باید طوری باشد که هوا نتواند آزادانه از پشت آن عبور کند. برای این منظور می توان فاصله پرده تا دیوار را با چیزی شبیه تخته پر کرد یا گیره ها را به پرده وصل کرد تا خود پرده تا دیوار ادامه پیدا کند. قسمت پایین پرده را نیز می توان با دستگاهی به دیوار ثابت کرد.

راه های دیگر برای صرفه جویی در گاز

جلوی رادیاتورها را پشت مبل و پرده پنهان نکنید. اجازه دهید هوای گرم در داخل خانه شما گردش کند.

خروجی کانال های خنک کننده را از داخل با پتوهایی به اندازه کافی ضخیم بپوشانید.

اگر در و پنجره خانه درز دارد، تمام این درزها را با درز بپوشانید.

در روزهای آفتابی حتماً پرده ها را ببندید تا گرمای خورشید وارد خانه شود. گرمای خورشید حتی در سردترین روزها به گرم کردن شما کمک می کند.

پس از اتمام پخت و پز، بهتر است درب فر را باز بگذارید تا حرارت پخت داخل آشپزخانه پخش شود و به گرم شدن کل خانه کمک کند.

از بخاری های کف استفاده کنید، بخاری های کف به سرعت کل خانه را گرم می کنند. در نتیجه می توانید به خوبی و به راحتی زمستان گذرانی کنید.

پکیج را در جای مناسب نصب کنید، بسته را طوری نصب کنید که تراز باشد. نصب پک کج باعث می شود که برای گرم کردن آب بیشتر کار کند یا آب را به اندازه کافی گرم نکند. قسمت های مختلف نصب آن را بررسی کنید.

مگ تک

به گزارش ایسنا، شرایط جوی حاکم بر کشور منجر به افزایش شدید مصرف گاز شده است، مجموع مصرف گاز در بخش های تجاری و خانگی به حدود 700 میلیون متر مکعب در روز رسیده که 150 میلیون مترمکعب افزایش را نشان می دهد. . نسبت به مدت مشابه سال گذشته. . همچنین با ورود سامانه هوای سرد به کشور در اکثر نقاط شاهد افت دما و سرمای گسترده هستیم به طوری که دمای هوا در بیش از 460 شهر از 27 استان کشور زیر صفر است در حالی که در دمای هوا در برخی شهرها به منفی 28 درجه رسید.

همانطور که مسئولان اعلام کرده اند تاکنون قطعی گاز در کشور رخ نداده است اما نگرانی هایی در این زمینه وجود دارد و همچنین شاهد افت فشار گاز در استان های شمال شرق کشور بوده ایم که این یک هشدار است. جواد اوجی وزیر نفت روز گذشته خطاب به مشترکان این استان ها برای مصرف بهینه تر اعلام کرد: در تلاش هستیم تا پایداری گازرسانی را در کشور به ویژه در استان های شمال شرق و غرب حفظ کنیم، هرچند در برخی از آنها با افت فشار مواجه هستیم. بخش هایی از کشور

کاهش فشار گاز در 5 استان

وی با اشاره به نگرانی خود از افت فشار گاز در استان های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان و سمنان گفت: در صورت همکاری مردم شریف کشور و همچنین با توجه به تدابیر و تدابیر، انشالله ما می توانیم این روزهای سرد را پشت سر بگذاریم. .

مرتبط:  چرا کودک با دست به سر خود میزند

پایان کامل بورس گاز ترکمنستان

اتفاق دیگری که رخ داد، تعطیلی کامل بورس گاز ترکمنستان از ساعت 6 صبح روز پنجشنبه بود. وزیر نفت همچنین در این باره توضیح داد: به دلیل سرمای شدید گاز بخش خانگی در کشور دوست و برادر ترکمنستان قطع شد اما همکاران من در استان های شمالی. کشور با تغییری که در چیدمان خطوط فشار قوی گاز در این منطقه ایجاد کردند، اجازه قطع گاز کشور را ندادند.

استان های شمالی، اولین ایستگاه افت فشار

در همین راستا مجید چگانی معاون وزیر نفت و گاز اعلام کرد که در فصول گرم سال تعمیرات اساسی در پالایشگاه ها، ایستگاه های تقویت فشار و خطوط لوله گاز و همچنین تاسیسات گازرسانی کشور انجام شد. بدون هیچ مشکلی با حداکثر ظرفیت خود کار کنند. .

وی با اشاره به افت فشار گاز در استان های گلستان و مازندران و شمال شرق کشور گفت: خوشبختانه با برنامه ریزی های انجام شده هیچ خاموشی گاز در این استان ها مشاهده نشده است. طول شبكه گازرساني سراسر كشور و مسيريابي اين خطوط از استان تهران 438 هزار كيلومتر مي باشد كه از همه مردم تقاضا داريم در گازرساني به استانهاي شمالي و غرب با مصرف بهينه گاز در منازل خود ما را كمك كنند.

رکورد استخراج گاز به 990 میلیون متر مکعب رسید

میزان برداشت گاز ترش از میادین مشترک و مستقل گازی و گاز با واحدهای NGL به رکورد روزانه 990 میلیون مترمکعب رسید که حدود 18 میلیون مترمکعب از خلیج شوریجه در شمال شرق کشور متصل به میدان نجیران دریافت می‌شود. و این استقبال به این دلیل است که در همان زمان حدود 20 حلقه چاه از قبل آماده شده بود و اکنون در سقف تولید گاز هستیم و در سال های اخیر چنین رکوردی وجود نداشته است.

امروز روزانه 705 میلیون مترمکعب فقط از پارس جنوبی و 200 میلیون مترمکعب از تاسیسات شرکت نفت مناطق مرکزی برداشت می شود که 9 میلیون مترمکعب گاز از نیروگاه NGL 1000 تامین شد و چاه های جدید میدان آغر به بهره برداری رسید و کمک شد. ثبات متفاوتی را فراهم می کند.

چه کار باید بکنیم؟

در این میان توجه به میزان مصرف، استفاده از پوشش های مناسب، استفاده از پرده های ضخیم، استفاده از شیرهای ترموستاتیک و رعایت دمای آسایش (18 تا 21 درجه) و روکش مناسب موتور خانه ها از اهمیت ویژه ای برخوردار است. و تعمیرات لازم در آنها در چارچوب الگوی مصرف بهینه. گاز توصیه می شود.

بهتر است پس انداز را از ساده ترین راه ها شروع کنید. به گفته کارشناسان با کاهش دمای خانه و پوشیدن لباس گرم می توان مصرف گاز را به میزان قابل توجهی کاهش داد. به عبارتی تنها با یک درجه کاهش دمای خانه می توانید هزینه های گرمایش خانه را پنج درصد کاهش دهید.

یک پنجره تک جداره حدود 10 برابر بیشتر از یک دیوار عایق با همان اندازه تلفات حرارتی دارد. برای کاهش مشکلات ناشی از پنجره ها می توان به روش های مختلف لایه ای از هوای ساکن بین محیط داخلی و خارجی ایجاد کرد که با این کار اتلاف حرارت از پنجره به نصف کاهش می یابد. راه های مختلفی برای ایجاد این لایه هوا وجود دارد.

برای دو برابر کردن پنجره تک جداره موجود، می توان یک لایه دیگر از شیشه شفاف یا اکریلیک را روی آن نصب کرد و فضای بین آنها را کاملاً آب بندی کرد. در این فضا باید یک ماده جاذب رطوبت قرار داده شود تا رطوبت این فضا کاملا جذب شود.

علاوه بر این عایق مخصوص پنجره ها که به صورت برچسب های شفاف عرضه می شود را می توان به راحتی به شیشه پنجره چسباند و بخشی از خواص پنجره های دوجداره را ایجاد کرد. این برچسب ها افزایش گرمای تابستان را تا 80 درصد کاهش می دهد. علاوه بر این، انواع کم تشعشع این محصولات (Low-E) قادر است تلفات حرارتی و زمستانی را تا 30 درصد کاهش دهد.

یکی دیگر از راه های افزایش کارایی پنجره های موجود، نصب ورق های پلاستیکی شفاف بر روی پنجره ها است. این ورقه های شفاف را می توان با چسب های دو طرفه به شیشه محکم کرد تا چند میلی متر از آن فاصله داشته باشند. کار ساده‌تر این است که در چند هفته از سال که هوا بسیار سرد است، نایلون را روی پنجره‌ها قرار دهید و دور تا دور آن را بچسبانید. با این کار اولا شرایط آسایش بالاتری برای ساکنین ایجاد می شود و علاوه بر آن در مصرف سوخت نیز صرفه جویی می شود.

علاوه بر این، نصب پرده های کاملا پلیسه که به طور کامل پنجره را می پوشانند می تواند از اتلاف حرارت زیاد جلوگیری کند. این پرده‌ها همچنین در تابستان جلوی تابش نور خورشید را می‌گیرند و به خنک نگه داشتن فضای داخلی کمک می‌کنند، به خصوص اگر آستری براق داشته باشند. اندازه و نصب صحیح پرده بسیار مهم است. پرده باید طوری باشد که هوا نتواند آزادانه از پشت آن عبور کند. برای این منظور می توان فاصله پرده تا دیوار را با چیزی شبیه تخته پر کرد یا گیره ها را به پرده وصل کرد تا خود پرده تا دیوار ادامه پیدا کند. قسمت پایین پرده را نیز می توان با دستگاهی به دیوار ثابت کرد.

استفاده نادرست از اجاق گاز یکی از عوامل اصلی هدر رفت سوخت در منازل است. زیاد کردن شعله، گذاشتن ظروف کوچک روی آتش بزرگ و ظروف بزرگ روی آتش های کوچک، یکی از بزرگ ترین اشتباهاتی است که برخی از خانم های خانه دار مرتکب می شوند و 40 درصد سوخت بیشتری را هدر می دهند. در ضمن بدانید که شعله اجاق گاز شما باید آبی باشد.

همچنین در حمام به جای دوش گرفتن، آب ولرم را داخل وان بریزید و پس از شستشوی کامل، فقط برای شستشوی نهایی از دوش استفاده کنید. علاوه بر این یکی از راه های صرفه جویی در مصرف سوخت در فصل زمستان، بستن کامل درب های خانه و حتی اتاق خواب ها است. اگر یک اتاق سرد بدون رادیاتور یا بخاری دارید، باید در زمستان را ببندید تا سرما از خانه شما خارج نشود.

برای صرفه جویی 10 درصدی در مصرف سوخت، می توانید اتاق خود را ترک کنید. در زمستان هوای اتاق را به حدی گرم نکنید که پنجره ها را باز بگذارید. پنجره ها و کانال خنک کننده را به خوبی عایق بندی کنید. در زمستان، تخت خود را از پنجره دور کنید تا خیلی سرد نشوید و مجبور نباشید رادیاتورها را زیاد کنید. از قرار دادن یک رادیاتور بزرگ در یک اتاق کوچک یا یک رادیاتور کوچک در یک اتاق بزرگ خودداری کنید، زیرا این کار انرژی زیادی را هدر می دهد.

مرتبط:  چرا در جدول ارزش مکانی اعداد هر طبقه شامل سه مرتبه است

علاوه بر این، باید توجه داشت که وجود ترک های احتمالی در دودکش می تواند مقدار زیادی از انرژی گرمایشی را هدر دهد. پس سالی یکبار دودکش های خود را چک کنید و در صورت شکستگی یا ترک خوردگی آنها را به تعمیرکار بسپارید. همچنین اکثر خانه ها یک اتاق کوچک در پایین طبقه بالای خود دارند که به آن اتاق زیر شیروانی می گویند و از آنجا می توانند به پشت بام دسترسی داشته باشند. وجود هر گونه سوراخی مانند پنجره شکسته یا دیوار ترک خورده در این قسمت می تواند منجر به از دست رفتن انرژی گرمایشی در زمستان و انرژی سرمایشی در تابستان شود.

برای صرفه جویی بیشتر در مصرف سوخت، باید دمای آبگرمکن خود را روی 60 درجه سانتیگراد یا حتی کمتر تنظیم کنید. اگر دمای آبگرمکن شما بالای 75 درجه سانتیگراد باشد به این معنی است که سوخت زیادی را هدر می دهید. آبگرمکن های قدیمی و آنهایی که رتبه انرژی C یا کمتر دارند، سوخت زیادی را هدر می دهند. همچنین برای جلوگیری از هدر رفتن سوخت و انرژی گرمایشی، لوله های آب گرم و رادیاتور مرکزی را عایق بندی کنید و هر از چند گاهی به دیگ بخار سر بزنید تا از ترکیدگی و یا ترک خوردگی لوله ها مطمئن شوید. دمای رادیاتور مرکزی را زیاد افزایش ندهید و آن را با توجه به هوای سرد یا گرم تنظیم کنید.

همچنین توجه داشته باشید که هنگام خرید بخاری یا کولر گازی برای منزل خود، حتماً اندازه خانه خود را در نظر بگیرید. قد بلند و قدرتمند بودن همیشه نشانه برتری نیست. بنابراین اولین راه برای صرفه جویی در مصرف انرژی، خرید وسایل گرمایشی و سرمایشی بسته به متراژ خانه و اتاق هاست. سعی کنید از شومینه استفاده نکنید. در صورت عدم استفاده از شومینه، پوشاندن درب شومینه بسیار مفید است. این کار به شدت اثر دودکش را مهار می کند.

خروجی کانال های خنک کننده را از داخل با پتوهایی با ضخامت کافی بپوشانید و در صورت استفاده از گرمایش از شیرهای ترموستاتیک استفاده کنید. همچنین درز تمامی پنجره ها را با بتونه بپوشانید. مراقب باشید، البته اگر از بخاری گازی استفاده می کنید یا پکیج شما از هوای داخل استفاده می کند و دودکش دوجداره ندارد، باید مقداری از درزها را باز بگذارید تا هوای تازه وارد شود.

انتهای پیام

  به گزارش آژانس رویدادهای مهم نفت و انرژی “نفت ما”،  شرایط جوی حاکم بر کشور که به افزایش شدید مصرف گاز منجر شده است، مجموع مصرف گاز در بخش‌های تجاری و خانگی به حدود ۷۰۰ میلیون مترمکعب در روز رسیده است که نسبت به مدت مشابه پارسال افزایش ۱۵۰ میلیون مترمکعبی را نشان می دهد. همچنین با ورود سامانه هوای سرد به کشور شاهد افت دما و سرمای فراگیر در بیشتر نقاط هستیم، به‌طوری که هم‌اکنون دمای هوا در بیش از ۴۶۰ شهر در ۲۷ استان کشور زیر صفر است، ضمن آنکه در بعضی شهرستان‌ها دمای هوا تا منفی ۲۸ درجه نیز رسیده است.
آنطور که مسوولان اعلام کردند تا این لحظه هیچ‌گونه  قطعی گاز در کشور اتفاق نیفتاده اما نگرانی هایی در این ارتباط وجود دارد و  در استان‌های شمال‌شرقی کشور نیز شاهد کاهش فشار گاز بوده‌ایم که این موضوع هشداری برای مشترکان این استان‌ها برای مصرف بهینه‌تر است، جواد اوجی وزیر نفت روز گذشته اعلام کرد: تلاش می‌کنیم پایداری گازرسانی در کشور را به‌ویژه در استان‌های شمال شرقی و غربی حفظ کنیم، البته در بعضی نواحی کشور با افت فشار روبه‌رو بوده‌ایم.
افت فشار گاز در ۵ استان
وی با اشاره به نگرانی خود از افت فشار گاز در استان‌های خراسان شمالی، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، گلستان و سمنان گفت: در صورت همکاری مردم شریف کشور و نیز با توجه به اقدام‌ها و تدابیر اندیشیده شده ان‌شاءالله بتوانیم این روزهای سرد را سپری کنیم.
قطع کامل سوآپ گاز ترکمنستان
اتفاق دیگری که رخ داد  قطع کامل سوآپ گاز ترکمنستان از ۶ صبح روز پنجشنبه بود، وزیر نفت در این باره نیز توضیح داد: : به‌دلیل سرمای شدید هوا گاز بخش خانگی در کشور دوست و برادر ترکمنستان قطع شده است، اما همکاران من در استان‌های شمالی کشور با تغییری که در آرایش خطوط فشار قوی گاز در آن منطقه داده‌اند تا این لحظه اجازه نداده‌اند گاز هم‌وطنان قطع شود.
استان های شمالی، ایستگاه اول افت فشار 
مجید چگنی معاون وزیر نفت در امور گاز نیز در همین راستا اعلام کرد طی فصول گرم سال تعمیرات اساسی در پالایشگاه‌ها، ایستگاه‌های تقویت فشار و خطوط لوله گاز کشور به‌موقع انجام شده است، تأسیسات گازرسانی در کشور با حداکثر ظرفیت بدون هیچ مشکلی در حال فعالیت هستند.
وی با اشاره به افت فشار گاز در استان‌های گلستان و مازندران و استان‌های شمال شرقی، تصریح کرد: با تمهیدهای درنظر گرفته‌شده خوشبختانه تاکنون هیچ قطعی گازی در این استان‌ها مشاهده نشده است. طول شبکه گازرسانی در سراسر کشور و راهبری این خطوط از استان تهران ۴۳۸ هزار کیلومتر است،   از همه مردم تقاضا داریم با مصرف بهینه گاز در منازل خود ما را در تأمین پایدار گاز استان‌های شمالی و غربی یاری رسانند.
رکورد برداشت گاز به ۹۹۰ میلیون مترمکعب رسید
مقدار برداشت گاز ترش به رکورد روزانه ۹۹۰ میلیون مترمکعب از میدان‌های مشترک و مستقل گازی و گاز همراه واحدهای ان‌جی‌ال رسیده است، حدود ۱۸ میلیون مترمکعب از شوریجه بی در شمال‌شرق کشور مربوط به میدان خانگیران دریافت می شود و این دریافت به‌دلیل این است که هم‌زمان حدود ۲۰ حلقه چاه از پیش آماده شده و اکنون در سقف تولید گاز قرار داریم و در چند سال گذشته تاکنون چنین رکوردی وجود نداشته است.
 اکنون روزانه ۷۰۵ میلیون مترمکعب تنها از پارس جنوبی و ۲۰۰ میلیون مترمکعب از تاسیسات شرکت نفت مناطق مرکزی  برداشت می‌شود،   برای جبران و تأمین پایدار گاز در مناطق نفت‌خیز جنوب، از کارخانه ان‌جی‌ال ۱۰۰۰ حدود ۹ میلیون مترمکعب گاز تأمین شده است و چاه‌های تازه‌ای که از میدان آغار عملیاتی شدند کمک کردند تا پایداری متفاوتی ارائه شود.
چه باید کرد؟
در این بین توجه به میزان مصرف اهمیت ویژه ای دارد، استفاده از پوشش مناسب، استفاده از پرده‌های ضخیم، استفاده از شیرهای ترموستاتیک و رعایت دمای رفاه (۱۸تا ۲۱درجه) و پوشش مناسب موتورخانه‌ها و تعمیرات لازم در آنها به عنوان بخشی از راه‌های مصرف بهینه گاز توصیه می‌شود.
بهتر است صرفه جویی از ساده‌ترین راه‌ها شروع شود؛ به گفته کارشناسان، با کم کردن دمای خانه و پوشیدن لباس گرم می توانید در مصرف گاز صرفه جویی قابل توجهی کنید؛ یعنی با کم کردن فقط یک درجه از دمای خانه، می‌توانید هزینه هایی را که صرف گرمایش منزل می شود تا پنج درصد کاهش دهید.
یک پنجره با شیشه تک جداره تقریباً ۱۰ برابر یک دیوار عایق کاری شده هم اندازه خود تلفات حرارتی دارد. برای کاستن از مشکلات ناشی از پنجره‌ها، می‌توان از راه‌های مختلف یک لایه هوای ساکن بین محیط داخل و خارج ایجاد کرد، با انجام این کار تلفات حرارتی پنجره به نصف کاهش می‌یابد. برای ایجاد این لایه هوا راه‌های مختلفی وجود دارد.
برای دو جداره کردن پنجره یک جداره موجود می‌توان یک لایه دیگر از شیشه یا اکریلیک شفاف دیگر روی آن نصب کرد و فضای بین آنها را کاملاً درزبندی کرد. در این فضا باید مقداری ماده جاذب رطوبت قرار داد تا رطوبت این فضا را کاملا بگیرد.
همچنین عایق‌های ویژه پنجره‌ها را که به شکل برچسبهای شفاف ساخته می‌شوند به راحتی می‌توان روی شیشه پنجره‌ها چسباند و بخشی از خواص پنجره‌های دو جداره را در آنها به وجود آورد. این برچسب‌ها باعث می‌شوند ورود گرما در تابستان تا ۸۰ درصدکاهش یابد. علاوه بر این انواع کم تابش این محصولات (Low-E) قادرند تلفات حرارتی و زمستانی را نیز تا ۳۰ درصد کاهش دهند.
راه دیگر برای بالا بردن کارآیی پنجره‌های موجود، نصب ورقه‌های پلاستیکی شفاف روی پنجره‌ها است. این ورقه‌های شفاف را می‌توان توسط چسب‌های دوطرفه طوری به شیشه چسباند که چند میلیمتر با آن فاصله داشته باشند. کار ساده‌تری که می‌توان انجام داد این است که در چند هفته از سال که هوا خیلی سرد است روی پنجره‌ها نایلون کشید و دور تا دور آن را با چسب نواری پهن چسباند. با این کار در درجه اول شرایط آسایش بالاتری برای ساکنین ایجاد می‌شود و در کنار آن در مصرف سوخت نیز صرفه‌جویی می‌شود.
همچنین نصب پرده‌های کاملا چین‌دار که پنجره را کاملا بپوشاند می‌تواند جلوی اتلاف حرارت را به مقدار زیادی بگیرد. این پرده‌ها در فصل تابستان نیز جلوی تابش خورشید را می‌گیرند و به خنک نگه داشتن داخل ساختمان کمک شایانی می‌کنند، بویژه اگر آستر براق داشته باشند. به اندازه بودن و نصب صحیح پرده بسیار مهم است. پرده باید طوری باشد که هوا نتواند پشت آن آزادانه حرکت کند. برای این کار می‌توان فاصله ریل پرده تا دیوار را با چیزی مانند تخته پرکرد یا گیره‌ها را طوری به پرده زد که خود پرده تا دیوار تا ادامه پیدا کند. همچنین می‌توان پایین پرده را با وسیله‌ای بر روی دیوار ثابت کرد.
یکی از بزرگ‌ترین دلایل اتلاف سوخت در منازل، استفاده نادرست از اجاق گاز است. زیاد کردن بیش از حد شعله، قرار دادن ظروف کوچک روی شعله‌های بزرگ و ظروف بزرگ روی شعله‌های کوچک، از مهم‌ترین اشتباهاتی است که برخی خانم‌های خانه‌دار مرتکب می‌شوند و باعث هدر رفتن ۴۰ درصد سوخت اضافی می‌شوند. در ضمن، حواس‌تان باشد که شعله اجاق گازتان باید آبی بسوزد.
علاوه بر این در حمام به جای باز گذاشتن یک‌سره دوش آب، مقداری آب گرم در وان بریزید و پس از شستشوی کامل، فقط برای آب‌کشی نهایی از دوش استفاده کنید. همچنین یکی از راه‌های صرفه‌جویی سوخت در فصل زمستان، بستن کامل درهای منزل و حتی اتاق‌ها است. اگر اتاق سردی دارید که داخل آن بخاری یا هیچ وسیله گرمازایی روشن نیست، باید در طول زمستان در آن را ببندید تا از ورود سرما به داخل خانه‌تان جلوگیری کنید.
برای این که ۱۰ درصد در مصرف سوخت صرفه‌جویی کنید، می‌توانید از اتاق خواب‌تان شروع کنید. در زمستان هوای اتاق را آن‌قدر گرم نکنید که مجبور به باز گذاشتن پنجره‌ها شوید. پنجره‌ها و کانال کولر را خوب عایق‌بندی کنید. در زمستان تخت‌تان را از پنجره دور نگه دارید تا زیادی سردتان نشود و مجبور به زیاد کردن رادیاتورها نشوید. از قرار دادن بخاری بزرگ در اتاق کوچک یا بخاری کوچک در اتاق بزرگ هم پرهیز کنید که این کار هم انرژی زیادی را هدر می‌دهد.
علاوه بر این باید به این نکته نیز توجه داشت که وجود هرگونه ترک در دودکش می‌تواند مقدار زیادی از انرژی گرمایشی را هدر دهد. پس دودکش‌هایتان را سالی یک بار بررسی کنید و اگر دیدید که شکسته‌اند یا ترک ‌خورده‌اند، از یک تعمیرکار بخواهید که آنها را برایتان تعویض کند. همچنین اکثر خانه‌ها یک اتاق کوچک به نام خرپشته در پاگرد آخرین طبقه‌شان دارند که از آنجا می‌توانند به پشت‌بام دسترسی داشته باشند. وجود هرگونه منفذی مثل پنجره شکسته یا دیوار ترک‌خورده در این محوطه می‌تواند اسباب اتلاف انرژی گرمایشی در زمستان و انرژی سرمایشی در تابستان را فراهم آورد.
برای صرفه‌جویی بیشتر در مصرف سوخت باید دمای آبگرمکن‌تان را روی ۶۰ درجه سانتی‌گراد و حتی کمتر، تنظیم کنید. اگر درجه آبگرمکن شما بیشتر از ۷۵ درجه سانتی‌گراد باشد، یعنی شما دارید سوخت زیادی را هدر می‌دهید. آبگرمکن‌های قدیمی و آنهایی که برچسب مصرف انرژی‌شان در رده C یا پایین‌تر است، سوخت زیادی را هدر می‌دهند. همچنین برای جلوگیری از به هدر رفتن سوخت و انرژی گرمایشی، لوله‌های‌ آب گرم و رادیاتور مرکزی را عایق‌بندی کنید و هرچند وقت یک بار به شوفاژخانه سر بزنید تا از نبود هرگونه ترکیدگی یا شکاف در لوله‌ها مطمئن شوید. درجه رادیاتور مرکزی را هم خیلی زیاد نکنید و آن را بنابر سرما یا گرمای هوا تنظیم نمایید.
علاوه بر این توجه داشته باشید که وقتی قصد خرید بخاری یا کولر را برای منزل‌تان دارید، حتما به بزرگی خانه‌تان توجه داشته باشید. بزرگ و پرقدرت بودن یک وسیله همیشه نشانه برتر بودن آن نیست. پس اولین راه صرفه‌جویی در مصرف انرژی، خریدن وسایل گرمایشی و سرمایشی، متناسب با اندازه منزل و اتاق‌ها است. سعی کنید از شومینه استفاده نکنید. در صورت عدم استفاده از شومینه پوشاندن درب شومینه بسیار کمک کننده است. این کار اثر دودکشی شومینه را شدیداً مهار میکند.
خروجی کانال های کولر را از داخل با پوشش‌های به حدکافی ضخیم بپوشانید و در صورت استفاده از شوفاژ استفاده از شیرهای ترموستاتیک استفاده کنید. همچنین درز همه پنجره ها را با درزگیر بپوشانید. البته توجه داشته باشید، در صورتی که از بخاری گازی استفاده می کنید و یا پکیج شما از هوای داخل منزل استفاده می کند و دودکش دو جداره ندارد، باید حتما قسمتی از درزها را برای تأمین هوای تازه باز بگذارید.

مرتبط:  چرا وقتی کلاچ میگیرم ماشین گاز میخوره

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. من خودم از گاز خیلی استفاده می‌کنم ولی قبل از خوندن این مقاله اصلا به این نکات فکر نمی‌کردم. خوشحالم که این مطالب رو یاد گرفتم. امیدوارم بیشتر از این مقالات بخوب برای خواندن بیاید.

  2. من که از این مقاله خیلی خوشم اومد. توضیحات خوبی درمورد روش‌های صرفه جویی در مصرف گاز داده شده بود. البته بعضی‌اش رو من قبلا هم می‌دونستم، ولی خب بودن توضیحات کامل خیلی خوب بود.

  3. من این مقاله رو خوندم و فهمیدم که چطوری می‌تونم صرفه جویی کنم. اما خب برای من که خیلی هوشمند نیستم، بعضی از ایده ها سخت بودن. با این حال، مقاله خیلی خوب بود و به همه پیشنهادش می‌کنم.

  4. من قبلاً خیلی به این موضوع فکر نمی‌کردم، اما با خوندن این مقاله دیدم که می‌تونم چند تا روش ساده رو امتحان کنم تا در مصرف گاز خودم صرفه‌جویی کنم. اما بعضی از نکات خیلی مبهم بودن و باید بیشتر توضیح داده بشن. به هر حال ممنون بابت این مطلب خوب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا