چطور با هویه کار کنیم

آهن لحیم کاری یک ابزار لحیم کاری اساسی است که دارای نوک فلزی است و تا حدود 430 درجه سانتیگراد گرم می شود. برای استفاده از هویا، یادگیری لحیم کاری ضروری است. پس از دانستن اصول اولیه، باید روش لحیم کاری را با تمرین و تکرار یاد بگیریم. گرما را با استفاده از قلم برقی به وسایلی مانند سیم، پایه ترانزیستور و پدهای روی برد مدار چاپی (PCB) منتقل می کنیم و آنها را لحیم می کنیم. هنگامی که پایه مورد نظر به اندازه کافی گرم شد، سیم لحیم که توسط نوک هویه ذوب شده است، آن را پر می کند. با دیجی اسپارک همراه باشید.

آموزش لحیم کاری با اتو برقی

لحیم کاری یک مهارت است. پس از یادگیری اصولی باید آموزش جوشکاری را شروع کنیم. اگر به کیت های ساختمانی و کارهای الکترونیکی علاقه دارید، بهتر است از یک منبع تغذیه با کیفیت 30-40 وات استفاده کنید. لحیم کاری نیاز به ظرافت، دقت و حوصله دارد، هرگز برای جوش دادن پایه های قطعات عجله نکنید. ابزارهای مختلفی برای لحیم کاری وجود دارد. شما نیاز به حذف قلع، نوک، نوک، پایه و سیم لحیم یا سیم قلع دارید. اصول اولیه، دانستن گرمای کافی برای لحیم کاری قطعات و انتخاب هویه لحیم کاری با قدرت مناسب و نوک آهن لحیم کاری مناسب است. نوک هویه باید با زاویه حدود 45 درجه به پایه نزدیک باشد و پس از چند ثانیه که قطعه کار و محیط لحیم کاری گرم شد باید از طرف دیگر به قطعه کار نزدیک شوید. تا زمانی که سیم لحیم ذوب شود و قسمت و تخته را بپوشاند. من یک پیشنهاد دوستانه برای شما دارم؛ از کیت های الکترونیکی برای بهبود مهارت های لحیم کاری خود استفاده کنید. ساخت یک کیت کار سرگرم کننده و سرگرم کننده است. به عبارت دیگر ما به دنبال لذت بردن، هیجان زده شدن و طعم شیرین جوشکاری هستیم. بنابراین هر نوع عجله و کسالت خلاف اصل و مفهوم کیت است. حتما از سیم لحیم کاری باکیفیت موجود در بسته بندی کیت دانشجویی استفاده کنید. برای لحیم کاری آماتوری و آموزشی بهترین نوع سیم لحیم آلیاژی است که 60 درصد قلع و 40 درصد سرب باشد.

کسانی که تا به حال از هویا استفاده نکرده اند، از آسیب دیدن قطعات می ترسند. اما مهمترین چیز خطری است که آنها را تهدید می کند. قبلاً اشاره کردیم که دمای نوک بسیار بالا است. سیم جوش خود فلز مذاب است. حتما از عینک ایمنی استفاده کنید و از لباس و موهای خود مراقبت کنید زیرا سیم لحیم حاوی سرب است. لطفا بعد از جوشکاری دست های خود را با آب و صابون بشویید. علاوه بر این، بخار ناشی از رزین (ماده ای به نام رزین در داخل سیم وجود دارد. رزین اکسیداسیون موجود را از بین می برد و سطح درگیر در فرآیند ذوب به نام رزین را تمیز می کند)، در صورت استنشاق به ریه ها آسیب می رساند. تهیه لوازم مناسب مهمتر از هر چیز دیگری است. مراقب باشید دچار مشکل نشوید.

حلبی ساز

آهن لحیم کاری ابزاری جدایی ناپذیر از فرآیند لحیم کاری است. کاربرد اصلی آن حذف قلع از صفحات مسی است. در بسیاری از فرآیندهای مونتاژ برد الکترونیکی یا تعمیر برد الکترونیکی، استفاده از قلع‌بر ضروری است. دستگاه استخراج قلع قلع مذاب را از تخته می مکد. سر دستکار معمولا از فلز یا پلاستیک ساخته می شود. این قطعه مصرفی است و معمولاً قابل تعویض است. اما اگر از یک DIYer ساده استفاده می کنید، ممکن است این ویژگی را نداشته باشند. اما در مونتاژ کاری حرفه ای معمولا از قلع کاری استفاده می شود که قابلیت تغییر سری را دارد.

سیم لحیم کاری را بشناسید و آن را انتخاب کنید

سیم لحیم یا سیم قلع انواع مختلفی دارد. بسته به کاربرد آن و روش مونتاژ بردهای الکترونیکی باید از نوع مناسب سیم لحیم استفاده شود. در واقع سیم قلع آلیاژی با نقطه ذوب پایین است و فلز اصلی مورد استفاده در ترکیب این آلیاژ قلع است. که برای اتصال قطعات الکترونیکی به مدار الکترونیکی استفاده می شود. سیم لحیم کاری به دو دسته سیم لحیم کاری سربی و بدون سرب تقسیم می شود. نوع سرب دار معمولاً حاوی روغن داخلی نیز می باشد. با توجه به اینکه سرب فلزی برای سلامت انسان خطرناک است، استاندارد RoHs اروپا برای جلوگیری و محدود کردن استفاده از سرب در ساخت سیم‌های لحیم کاری ایجاد شد. لازم به ذکر است که استفاده از سرب در ترکیب سیم لحیم کاری تفاوتی در ظاهر لحیم ایجاد نمی کند. و این کاملاً به استانداردی که لحیم کاری از آن ساخته شده است بستگی دارد.

نوک را پاک کنید

هنگام جوشکاری با لحیم، پس از قرار گرفتن در معرض هوا، اکسید شده و تبدیل به عایق حرارتی می شود. نوک کثیف نوک را برای مدت طولانی تری روی قطعه کار نگه می دارد. این مشکل می تواند به برد مدار یا قسمت مربوطه آسیب برساند. با استفاده از یک اسفنج مرطوب یا سیم اسفنجی نوک بیلنگ را تمیز کنید، زمانی که بیلنگ داغ است، نوک آن را تمیز کنید. برای تمیز کردن لحیم کاری قدیمی از سطح. “مهر شده” نوک هویا. این از نوک محافظت می کند. مقدار کمی لحیم تازه را با احتیاط روی نوک داغ قرار دهید تا نوک آن با لحیم پوشانده شود. اگر آن را به درستی انجام دهید، نوک آن براق خواهد بود. به محض پوشاندن نوک قلع، می توانید اجزای مورد نظر را به هم لحیم کنید. پس از چندین بار اتصال، سیم را دوباره تمیز و قلع و قمع کنید. همچنین وقتی کارتان تمام شد نوک آن را تمیز کنید. این عمل باعث افزایش طول عمر دستگاه شما می شود. به این ترتیب یک هویا با کیفیت سال ها در خدمت شما خواهد بود. در تصویر زیر نمونه ای از نخ تمیز کننده نخ اسفنجی Sumo SM107 را مشاهده می کنید.

راهنمای انتخاب شناسه قلم

هویا کیفیت های مختلفی دارد. برندها و تولیدات مختلف با دسته بندی های کیفی متفاوت هویا را تشکیل می دهند. بر اساس توان مصرفی بخاری که معمولاً بر حسب وات مشخص می شود طبقه بندی می شوند. نوع دیگری از طبقه بندی بیل زدن بر اساس مدل سر بیل و نوع آن است. مثلا هویا با سارنوز که یکی از پرطرفدارترین آیتم های سایت کیت دانشجویی است. نوع دیگر، نوک با سر مخصوص اجزای SMT، نوک با نوک مایل، همه انواع نوک هستند. نوع دیگری از طبقه بندی بر اساس شکل دسته بندی آن است. قلمدان، قاب دسته چوبی، کیف تفنگ یا قاب دسته مثلثی از انواع دسته ها هستند. دسته مثلثی سومو در فروشگاه کیت دانشجویی موجود است و بخشی از نشانه های دسته بلند است. این دسته مثلثی دارای LED نیز می باشد. فروشگاه کیت دانشجویی کارت شناسایی سومو را با کمک هزینه شرکتی ارائه می دهد. نوع دیگری از مدرک بسیار تخصصی و حرفه ای. به آنها کارت جدول می گویند. این مدل دارای نوک فلزی و نوک هوای گرم می باشد.

سیم لحیم کاری را از کجا بخریم؟

انتخاب سیم جوش مناسب برای یک پروژه معمولاً به عوامل مختلفی از جمله نوع فلز جوش داده شده، اندازه قطعه، نوع ورق فلز، محیط و تجهیزات جوشکاری و دمای کار بستگی دارد. قطر سیم جوش است. این قطر باید به اندازه کافی بزرگ باشد تا مواد لحیم کاری به خوبی آبشار شوند و به هم بچسبند. همچنین در نظر داشته باشید که قطر سیم جوش باید با ضخامت قطعاتی که قرار است جوش داده شود، سازگار باشد. نوع سیم جوش را می توان بر اساس فلز مورد جوش تعیین کرد. به عنوان مثال سیم جوش فولادی برای جوشکاری قطعات فولادی، سیم جوش آلومینیومی برای جوشکاری قطعات آلومینیومی و … مناسب است. علاوه بر این، محیط و تجهیزات جوشکاری می تواند نوع سیم لحیم کاری را تعیین کند. به عنوان مثال، اگر در محیط خنک لحیم کاری انجام می دهید، باید سیم لحیم کاری با دمای ذوب پایین تری انتخاب کنید تا بتوانید به راحتی لحیم کاری کنید. در نهایت، باید به دمای کار نیز توجه کنید. سیم لحیم کاری با دمای ذوب بالاتر به طور کلی قوی تر و قوی تر است، اما در دمای عملیاتی پایین تر، جوشکاری بیشتر طول می کشد. برعکس، سیم لحیم کاری با دمای ذوب پایین تر، سریعتر جوش می شود. به طور کلی در مورد آهن لحیم، مواد مصرفی آن به ویژه سیم لحیم کاری بسیار مهم است. بنابراین سیم لحیم کاری یا سیم قلع برای فرآیند لحیم کاری بسیار مهم است. در فروشگاه دانشجو می توانید انواع کیت سیم لحیم کاری را بر اساس ضخامت، وزن و برند بررسی و خریداری نمایید. خرید سیم لحیم کاری

مرتبط:  چرا در تریاژ از نبض رادیال استفاده میشود

از کجا می توان ماشین برقی خرید؟

خرید از فروشگاه های معتبر تنها راه منطقی و مطمئن برای خرید است. از آنجایی که هویا کیفیت های متفاوتی دارد، برندهای مختلفی نیز وجود دارد. در صفحه محصولات هویا در کیت دانشجویی، محدوده قیمت هویا کاملا متفاوت است و به عوامل مختلفی بستگی دارد. به عنوان مثال Hoye Gott یک برند قدیمی و بسیار محبوب در زمینه تولید هویه است. اما امروزه آن را با همان برند و بسته بندی متفاوت در بازار پیدا می کنیم. اما هویت اصلی گوتیک کجا و هویت گوتیک غیر اصیل کجا؟ ما در Student Kit یک نوع Hoya Goth دارای مجوز از این شرکت را ارائه می دهیم و آن را به طور انحصاری به پرورش دهندگانی که مدت طولانی از هویا استفاده می کنند ارائه می دهیم. کلیدهای مارک سومو همگی با گارانتی شرکتی ارائه می شوند. و لوازم جانبی آنها از جمله المنت و سر همچنان در فروشگاه کیت دانشجو موجود است. یک مورد دیگر از برند Dive وجود دارد. از نظر کیفیت در سطح سومو و کمی بالاتر است. این هویا دارای انواع تفنگ و خودکار نیز می باشد. لوازم جانبی Hoya Dive هنوز در فروشگاه کیت دانشجو موجود است.

هنگام انتخاب دفترچه یادداشت چه برای مصارف آموزشی، چه کارگاهی و یا حتی دانشگاهی باید بدنه و ظاهر آن از کیفیت مناسبی برخوردار باشد. بقیه المان ها از جمله المنت و هد به عنوان قطعات مصرفی قابلیت جابجایی و تعویض را دارند. شناسنامه هایی که ما در کیت دانشجویی ارائه می دهیم بسیار متنوع هستند. حتی برای افرادی که فقط شغل کوچکی دارند، شناسنامه یکبار مصرف داریم. برای اطلاع از قیمت کالا کافی است به فروشگاه کیت دانشجویی مراجعه کنید. دانشجو کیت از سال 1392 شروع به کار و ارائه خدمات کرده است.علاوه بر هویا اقلام دیگری مانند قلع پاک کن هویا، سیم قلع، روغن لحیم کاری و اسفنج تمیز کننده سر هویا نیز موجود است.

لحیم کاری یک هنر یا تکنیک در الکترونیک است که هر مهندس باید آن را به خوبی یاد بگیرد. یکی از محاسن ساخت کیت های آموزشی یادگیری روش های لحیم کاری و حرفه ای شدن در این هنر است. بنابراین نترسید و سیگنال را دنبال کنید.

یکی از مهم ترین مهارت های مورد نیاز برای ورود به دنیای الکترونیک لحیم کاری است. ابزار اصلی لحیم کاری یک آهن لحیم کاری است. با استفاده از آهن لحیم کاری و سیم، می توانید کار لحیم کاری را انجام دهید. به طور خلاصه، آلیاژ گرمای مورد نظر را برای اتصال فلزات مورد نظر فراهم می کند. در این مقاله به نحوه عملکرد هویا می پردازیم. با مطالعه قسمت های مختلف هویا و نحوه کار آنها متوجه نحوه کار هویا خواهید شد. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست

آشنایی با اجزای مختلف هویا برای آگاهی از نحوه عملکرد هویا

دسته شناسایی:

دسته اتو قسمت دیگری از اتو است که کاربر آن را در دست گرفته و جوش می دهد. به دلیل تولید حرارت زیاد توسط هویا دسته آن داغ می شود و ممکن است باعث آسیب رساندن به کاربر شود. به همین دلیل دسته با عایق هایی مانند لاستیک، رزین و لاستیک پوشانده می شود. این کار از انتقال گرمای نوک به بیرون دسته جلوگیری می کند. به این ترتیب ایمنی در حین کار افزایش می یابد. سیم ها و اتصالات فلزی مورد نیاز برای انتقال حرارت از منبع یا خروجی نیز در داخل دسته و زیر این عایق ها قرار می گیرند.

هویا بار:

در مورد ساقه هویا که حاوی مهمترین قسمت هویا یعنی عنصر هویا است. همانطور که می دانید تولید گرما در هر وسیله الکترونیکی مولد حرارت از جمله رادیاتور به عهده المنت می باشد. المنت حرارتی با کمک کمپرسور واقع در دسته، گرمای تولید شده را به نوک المنت حرارتی منتقل می کند و نقش خود را در اتصال فلزات ایفا می کند.

مشاوره:

نوک هویه را می توان جزء اصلی لحیم کاری در نظر گرفت. وقتی گرم شد، لحیم یا سیم لحیم ذوب می شود و دو قسمت در محل اتصال به هم می چسبند. با حرارت دادن و رساندن دمای قطعات فلزی به نقطه ذوب لحیم، نوک هویه لحیم کاری را ذوب کرده و باعث به هم پیوستن فلزات می شود. البته در فرآیند لحیم کاری می توان از فلاکس لحیم کاری نیز استفاده کرد.
نوک لحیم کاری انواع مختلفی دارد که برای لحیم کاری قطعات مختلف استفاده می شود. سرهای مخروطی، برشی، تخت، پهن و مات از انواع سر محسوب می شوند.

نوک مخروطی برای لحیم کاری قطعات کوچک استفاده می شود، اما نوک صاف برای لحیم کاری قطعات بزرگتر یا سیم های ضخیم استفاده می شود. یکی از نکات مهم هنگام خرید نوک این است که توجه داشته باشید نوک خریداری شده باید کوچکتر از فلز در حال لحیم کاری باشد. کنترل کافی نقطه مورد نظر و جلوگیری از آسیب به قطعه کار از مزایای استفاده از نوک کوچک محسوب می شود.

نوک تخت (که شبیه سر پیچ گوشتی است) برای لحیم کاری سیم و قطعات بزرگ مناسب است. نکته کلیدی که هنگام انتخاب نوک باید در نظر داشته باشید این است که نوک باید کمی کوچکتر از چیزی باشد که می خواهید لحیم کنید. به این ترتیب شما کنترل کافی روی جریان گرما خواهید داشت و قطعه آسیب نمی بیند.

منبع تغذیه یا کنترل کننده:

یکی از قطعاتی که برای اطلاع از نحوه کار هویا باید بدانید منبع تغذیه است. منبع تغذیه یا کنترل کننده حرارت از محفظه ای تشکیل شده است که تنظیمات دما را در اختیار کاربر قرار می دهد. ساختار کنترلر هویا از یک ترانسفورماتور بزرگ و چندین مدار الکتریکی تشکیل شده است که تغییر حرارت و گرما را از سر هویا تامین می کند. گرمای مورد نیاز برای گرمایش از طریق انتقال از کنترلر به بخاری تامین می شود. کنترلر هویا دارای انواع مختلفی از جمله آنالوگ و دیجیتال می باشد. منبع تغذیه آنالوگ
دارای صفحات مقیاس بندی شده برای نمایش دما است، در حالی که نوع دیجیتال آن دارای کلیدهایی برای تنظیم دما و نمایشگر برای نمایش دمای فعلی هویا و کنترل بهتر دما است. برخی از انواع دیگر کنترلرها دارای گزینه های دیگری مانند گرافیک نمایشگر حرارت هستند که به کاربر کمک می کند تا گرمای منتقل شده به نوک قسمت های مختلف را سریعتر تغییر دهد.

مرتبط:  چرا کسر با مخرج صفر تعریف نشده است

مبنای کارت شناسایی:

پایه هویا یکی دیگر از ابزارهای موجود در مجموعه ابزار جوش است. هنگامی که کلید استفاده نمی شود، در پایه کلید قرار می گیرد. نیاز به داشتن پایه لحیم کاری در ابزار لحیم کاری زمانی آشکار می شود که اگر اتو لحیم کاری را بدون در نظر گرفتن حرارت آن روی میز کار قرار دهید، میز کار و لوازم جانبی آن می سوزند. پایه ها انواع مختلفی دارند. از پایه های فلزی ساده گرفته تا پایه هایی با قابلیت خاموش شدن خودکار هیل پس از قرار دادن دسته بیل بر روی آن به منظور کاهش دمای نوک هیل و جلوگیری از فرسایش آن، انواع پایه های بیلنگ وجود دارد. ، عنصر بیلنگ در ساقه یکپارچه شده است. میله گرمای لازم برای لحیم کاری را تولید می کند و با استفاده از کمپرسوری که در داخل دسته هویه قرار دارد، آن را به نوک نوک پخش می کند.

انواع شناسایی:

حال که با نحوه کار آشنا شدید لازم می دانیم تا شما را با انواع هویا آشنا کنیم. هویا به طور کلی به دو دسته برقی و غیر برقی یا چکشی تقسیم می شود. آچارهای تفنگی و قلمی جزء دسته آچار برقی هستند. لحیم کاری چکشی یا غیر برقی نیز با استفاده از لامپ فر داغ یا لامپ پریموس گرم می شود و عمدتاً برای لحیم کاری قطعات سنگین استفاده می شود. از آنها استفاده می شود. برای اتصال یا جداسازی قطعات DIP بهتر است از منبع تغذیه 60 وات استفاده کنید. اما برای لحیم کاری قطعات SMT توصیه می شود از هویه لحیم کاری کمتر استفاده شود. آهن لحیم کاری 40 وات برای لحیم کاری قطعات SMT از جمله بردهای موبایل و برد لپ تاپ ایده آل است.

احتمالاً یکی از مهم ترین عواملی که باید در هنگام خرید بیل زدن به آن توجه کنیم این است که چند وات بیل زدن خریداری کنیم. در مقاله دیگری در وبلاگ آوازک به سوال شما پاسخ دادیم.

نکات ایمنی برای کار با هویا:

از آنجایی که لحیم کاری یکی از پرکاربردترین روش ها در زمینه الکترونیک است و کاربران در این زمینه از جمله تعمیرکاران معمولاً این عمل را چندین بار در روز انجام می دهند، ذکر چند نکته برای افزایش ایمنی و سلامت کاربر ضروری است. . . در حین لحیم کاری، ذوب کالیفون بخارهای سمی مضر برای سلامت انسان تولید می کند. هنگام جوشکاری بهتر است از ماسک استفاده کنید. این بخار ایجاد شده حتی برای سلامت چشم مضر است. بنابراین استفاده از شیشه های لحیم کاری نیز توصیه می شود.
موارد ذکر شده مستلزم انجام لحیم کاری در فضای باز و یا در فضایی با تهویه مناسب است. از جمله موارد دیگری که باید رعایت کنید، خاموش کردن بخاری در زمان عدم استفاده یا قرار دادن آن در پایه بخاری است. گرما و گرمای نوک ابزار می تواند با مواد قابل اشتعال در اطراف ابزار یا روی میز کار تماس پیدا کند و باعث سوختگی شود.

امیدواریم با خواندن این مقاله پاسخ این سوال خود را پیدا کنید که هویا چگونه کار می کند؟ » رسید اگر سوالی در مورد لحیم کاری دارید در قسمت نظرات بپرسید.
فروشگاه آوازک با بیش از 30 سال سابقه در زمینه تجهیزات الکترونیکی یکی از معتبرترین فروشگاه های اینترنتی در این زمینه می باشد که موفق به اخذ نمایندگی برندهای معتبر از جمله آرسا آلمان و سولدکس ترکیه شده است. برای مشاوره خرید رایگان می توانید با کارشناسان متخصص ما با شماره 02191016050 تماس بگیرید.

تجهیزات مختلفی در تعمیر کار استفاده می شود. یکی از لوازم مورد نیاز برای اتصال قطعات الکترونیکی و مدارهای مجتمع در این کارها بخاری است. آموزشگاه دانش آموزی در این مقاله ضمن تعریف لحیم کاری نحوه عملکرد رادیاتور در زمان تعمیر انواع دستگاه ها و لوازم خانگی مانند موبایل، لوازم خانگی و … را توضیح می دهد.

آموزشگاه دانشجویی گروه برق و تعمیرات دوره های تخصصی حرفه تعمیرات شامل دوره تعمیرات موبایل و دوره تعمیرات لوازم خانگی را زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای و صدور مدرک بین المللی برگزار می کند. تمامی دوره ها از صفر تا صد در کارگاه های عملی و ویژه بازار کار می باشد. برای اطلاع از نحوه ثبت نام و شرکت در کلاس ها با ما تماس بگیرید.

عناوین این مقاله:

جوشکاری چیست؟

لحیم کاری با اتصال دو قطعه فلز به یکدیگر پیوندی قوی ایجاد می کند. در این روش ماده ای که مخلوطی از آلیاژ قلع و سرب است بر روی دو قسمت فلزی که از قبل گرم شده است جریان یافته و آنها را در کنار هم نگه می دارد. این فرآیند شبیه به جوشکاری است اما متفاوت است. زیرا هنگام لحیم کاری دو قسمت را با هم ذوب می کنید تا یکی بسازید.

در حالی که هنگام جوشکاری، اساساً دو قسمت را با فلز مذاب به هم وصل می کنید. بیشتر فلزات به جز آلومینیوم، فلز سفید و چدن قابل جوش هستند. لحیم کاری و بخاری از اجزای اصلی جوشکاری هستند که برای رسیدن به اهداف جوشکاری باید به درستی از آنها استفاده کرد. در زیر دستور العمل ها و تصاویری را مشاهده خواهید کرد که نحوه استفاده از آهن لحیم کاری را به شما نشان می دهد.

آموزش لحیم کاری با هویه + فیلمهمچنین بخوانید

گرمایش چگونه کار می کند؟

به طور کلی یک رادیاتور به 2 قسمت تقسیم می شود. یک ایستگاه با تمام کنترل ها برای تنظیم دما و جریان هوا و یک هندپیس برای بخاری یا کویل گرمایش برای تخلیه هوای گرم. یک عنصر گرمایش سرامیکی در داخل هندپیس قرار دارد. هوای سرد از ایستگاه به سمت هندپیس جریان می یابد و هنگامی که این هوای سرد با بخاری یا کویل تماس پیدا می کند، هوا مطابق با تنظیم دما گرم شده و هوای گرم آزاد می شود.

چرا برای تعمیر به بخاری نیاز دارید؟

رادیاتورها وسایل الکتریکی هستند که هوای گرم را گرم کرده و منتشر می کنند. برای اهداف مختلفی از جمله حذف مواد چسبنده از سطوح و لحیم کاری قطعات الکترونیکی استفاده می شود. هویا در تعمیر تلفن همراه برای نرم کردن چسب یا سایر چسب هایی که قطعات را در کنار هم نگه می دارند استفاده می شود. گرمایش عمدتاً برای تعمیر گوشی ها برای نرم کردن و پاک کردن چسب از شیشه LCD جلوی تلفن همراه یا سایر وسایل الکترونیکی استفاده می شود.

اقدامات قبل از استفاده از بخاری و رادیاتور

اکنون که اصول اولیه لحیم کاری را می دانید، در اینجا چند نکته وجود دارد که قبل از شروع لحیم کاری باید بدانید. اولین چیزی که باید در نظر بگیرید این است که آیا نکته مناسب را برای کار انتخاب کرده اید یا خیر. نکته بعدی که باید در نظر گرفت تمیز بودن نوک آن است.

بسیاری از فلزات با اکسیژن واکنش داده و یک لایه اکسیداسیون تشکیل می دهند. لایه اکسیداسیون روی نوک لحیم کاری راندمان انتقال حرارت را کاهش می دهد. برای تمیز کردن آن، باید آن را روی پد تمیز کردن بمالید. اگر بیش از حد اکسید شده باشد، ممکن است لازم باشد از نوک فعال کننده استفاده کنید. اگر نوک بعد از تمیز کردن یا فعال سازی مجدد براق به نظر می رسد، می توانید کار خود را شروع کنید.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات لپ تاپ

مرتبط:  چرا نباید جوش های صورت را فشار داد

مراحل استفاده از بخاری و لحیم کاری

پس از آشنایی با جوشکاری و استفاده از آن در تعمیرات، زمان آن رسیده است که مراحل استفاده از این تجهیزات را در تعمیرات گام به گام بررسی کنید. مراحل استفاده از بخاری و سرگرمی لحیم کاری عبارتند از:

برای لحیم کاری آماده شوید.

آهن لحیم کاری خود را به برق وصل کنید.

عناصری که قرار است جوش داده شوند را در موقعیت صحیح قرار دهید.

سر لحیم کاری را تمیز کنید.

روغن بذر کتان را بمالید.

نوک لحیم کاری را قلع بزنید.

اتصال بین دو قطعه را با اجاق گاز کامل کنید.

محل قطعات مورد جوش را ارزیابی کنید.

رفع خطاها و لحیم کاری

برای لحیم کاری آماده شوید.

قبل از شروع لحیم کاری دو قسمت، اولین کاری که باید انجام دهید این است که تمام ابزار مناسب را آماده کنید. این ابزار و تجهیزات شامل موارد زیر است:

آهن لحیم کاری

آهن لحیم کاری

روغن لحیم کاری

نوک آهن لحیم کاری در اندازه های مختلف

اسفنج تمیز کننده

پایه پایه لحیم کاری

عینک محافظ

گیره برای تثبیت سطح کار

ابزار مورد نیاز برای کار با سیم

هنگامی که همه این ابزارها را در یک مکان دارید، قبل از شروع فرآیند لحیم کاری، محل کار خود را آماده کنید تا مطمئن شوید که تمیز و مرتب است.

آهن لحیم کاری خود را به برق وصل کنید.

پس از آماده شدن برد، آهن لحیم کاری خود را به برق بزنید و بگذارید داغ شود. این کار نباید خیلی طول بکشد و مطمئن شوید که وقتی واقعا داغ شد آن را لمس نکنید.

اگرچه واضح به نظر می رسد، اما هنوز هم بسیاری از مردم با استفاده از آهن لحیم می سوزند. اگر اتو لحیم کاری شما نو است، قبل از شروع کار، لحیم کاری را به نوک داغ اضافه کنید.

اقلام مورد جوش را در موقعیت مناسب قرار دهید.

هنگام لحیم کاری، اطمینان از چسبندگی عالی ضروری است. شما باید این کار را با استفاده از یک قاب انجام دهید تا مطمئن شوید همه چیز در موقعیت صحیح قرار دارد.

نوک لحیم کاری را تمیز کنید.

هنگامی که نوک به دمای مورد نظر رسید، اکنون باید آن را با استفاده از یک اسفنج مرطوب تمیز کنید. می توانید این کار را با استفاده از یک اسفنج جداگانه یا با استفاده از اسفنج موجود در محل لحیم کاری انجام دهید. هر اسفنجی را که انتخاب می کنید، حتما نوک هویه لحیم کاری خود را به آرامی به اسفنج مرطوب لمس کنید. در حین انجام این کار صدای خش خش می شنوید، اما تکه های قدیمی را از نوک آن حذف می کند تا زمانی که شروع به درخشش کند.

شار لحیم کاری را اعمال کنید.

هنگام جوشکاری، استفاده از روغن شار ضروری است که به حذف هر گونه اکسیدی در حین جوشکاری کمک می کند. باید مطمئن شوید که نقطه ذوب شار کمتر از نقطه ذوب لحیم است. این مورد برای اطمینان از تکمیل وظایف شما قبل از شروع جوشکاری بسیار مهم است. راه های زیادی برای اعمال شار وجود دارد و روش ایده آل بستگی به چیزی دارد که لحیم شده است.

نوک آهن لحیم کاری را قلع و قمع کنید.

قلع کاری آهن لحیم کاری نیز در هنگام یادگیری مراحل استفاده از بخاری و لحیم کاری هنگام تعمیرات ضروری است. این فرآیند شامل پوشاندن نوک هویه با یک لایه نازک لحیم کاری است. شما باید با ذوب یک لایه نازک از لحیم کاری در نوک آهن لحیم کاری شروع کنید و انتقال حرارت را بین نوک و قطعه لحیم کاری تقویت کنید. علاوه بر این، به لحیم کاری پایه ای می دهد که می تواند از آن شروع به جریان کند.

هنگام لحیم کاری باید این روند را تکرار کنید. هنگام قلع کاری فقط باید نوک آهن لحیم کاری را با لحیم لمس کنید. هنگام انجام این کار مراقب باشید هنگام لحیم کاری به نوک هویه لحیم کاری دست نزنید.

اتصال بین دو قطعه را با یک سوزن کامل کنید.

شما باید دو جزء را که باید با استفاده از آهن لحیم کاری به یکدیگر لحیم شوند، به هم وصل کنید. هنگام انجام این کار، باید هویه لحیم کاری خود را با دست غالب خود در حالی که لحیم در سمت دیگر قرار دارد، بگیرید. چند ثانیه در این حالت بمانید سپس لحیم کاری را زیر نوک هویه لحیم کاری بلغزانید و آن را بین کارت الکترونیکی قرار دهید.

لحیم کاری را چند ثانیه دیگر در این حالت نگه دارید و در عین حال مقدار مورد نیاز آهن لحیم کاری را اضافه کنید. کیفیت ایده آل جوش برای استفاده بسته به قطر جوش، کاربرد و پروژه در دست متفاوت است.

بنابراین، باید با برداشتن لحیم کاری و نگه داشتن آهن لحیم در موقعیت دقیق خود برای چند ثانیه شروع کنید. این به لحیم کاری اجازه می دهد تا چند ثانیه دیگر ذوب شود و یک مفصل جامد تشکیل دهد.

پس از انجام این کار، اکنون می توانید آهن لحیم کاری را بردارید و کل فرآیند نباید بیش از پنج ثانیه طول بکشد. به لحیم کاری چند ثانیه فرصت دهید تا خنک شود و بدون دمیدن یا حرکت دادن مفصل، به سرعت اتفاق می افتد. می توانید اتصال لحیم کاری بد را تشخیص دهید. زیرا دانه دانه و بسیار اکسیده به نظر می رسد.

بیشتر بخوانید: آموزش تعمیرات برد الکترونیکی

اتصال قطعات جوش داده شده را ارزیابی کنید.

اتصال لحیم کاری در حالت ایده آل باید یکنواخت و صاف با طرف های مقعر به نظر برسد. همچنین باید به جای شبیه به یک توپ برجسته، صاف به نظر برسد. اگر محل اتصال لحیم کاری به این شکل نیست، باید دوباره گرم کنید و سپس لحیم کاری بیشتری اضافه کنید.

رفع خطاها و لحیم کاری

اگر اشتباه می کنید، نباید زیاد از خودتان انتقاد کنید زیرا همه ممکن است اشتباه کنند. رایج ترین اشتباهات قرار دادن چیزی در موقعیت اشتباه یا استفاده از لحیم کاری اضافی است.

اگر این اتفاق بیفتد، باید محل اتصال لحیم را دوباره گرم کنید و لحیم کاری را ذوب کنید و به شما امکان می دهد آن را در موقعیت ایده آل قرار دهید. این اشتباه صرفاً به این دلیل قابل بخشش است که می توانید لحیم کاری را به طور مکرر گرم و خنک کنید، بنابراین اجازه ندهید که شما را تا این حد از کار بیاندازد.

هشدارهای ایمنی هنگام استفاده از بخاری

استفاده از دستگاه لحیم کاری و بخاری می تواند خطرناک باشد. زیرا شما با ابزار داغ و فلزات مذاب داغ کار می کنید. مطمئن شوید که با آهن لحیم کاری نسوزانید. لباس های گشادی که می تواند در کار شما اختلال ایجاد کند، نپوشید.

هویه لحیم کاری را روی هیچ سطحی قرار ندهید. پس از هر بار استفاده، هیل را روی پایه قرار دهید یا آن را با یک کلاه مقاوم در برابر حرارت ببندید.

جوشکاری باید در مکانی با تهویه مناسب انجام شود.

سرب در بیشتر لحیم کاری ها وجود دارد. حتما پس از اتمام پروژه دست های خود را بشویید یا بهتر است از دستکش استفاده کنید.

اگر لحیم کاری شما تمیز بماند، بهتر عمل می کند. می توان از یک اسفنج مرطوب برای تمیز کردن بقایای فلاکس استفاده کرد. پس از تمیز کردن، مقدار کمی فلاکس باید روی هویا اعمال شود.

مشاهده و دانلود pdf مقاله نحوه استفاده از بخاری و لوازم خانگی هویه

5/5 – (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا