چطور باید توبه کنم

بهترین راه توبه از گناه + مراحل توبه کردن – مینویسم

صفحه اصلی

دینی

بهترین راه برای توبه از گناه + مراحل توبه

شاید شما کار اشتباهی انجام داده اید و می خواهید از کاری که انجام داده اید پشیمان شوید. برای کسی که ایمان دارد این مسئله این است که بداند چگونه توبه کند تا خدا او را بپذیرد. اول از همه باید بگوییم که خداوند مهربان است و توبه بندگانش را با کمال میل می پذیرد. اکنون در این مقاله (نحوه توبه) نکاتی را توضیح می دهیم که ممکن است برای شما مفید باشد.

قسمت 1 از 2: پذیرش گناه انجام شده برای توبه

1. به یاد داشته باشید که می توانید به خود و دیگران دروغ بگویید، اما نمی توانید به خدا دروغ بگویید. اگر واقعاً می خواهید توبه کنید، ابتدا باید بپذیرید که کاری که انجام داده اید اشتباه بوده است. در برابر خدا فروتن باش و بدان که باید طبق کلام خدا زندگی کنی و خداوند خیر بندگانش را می خواهد.

2. در قلب خود به خدا اعتماد کنید. شما باید باور داشته باشید که خداوند مهربان است و به شما کمک می کند زندگی بهتری داشته باشید. اگر این کار را نکنید، انگیزه خود را برای اصلاح اشتباه خود از دست خواهید داد. تغییر عادات بد و اصلاح اشتباهات کار سختی است و اگر به خدا ایمان داشته باشید می توان آن را انجام داد و ناامید نخواهید شد.

3. به کارهایی که انجام داده اید فکر کنید. به تمام کارهای بدی که انجام دادی فکر کن. می توانید لیستی از گناهان خود بنویسید و به خود یادآوری کنید که هیچ چیز از چشمان خدا پنهان نیست.

4. خودتان فکر کنید که چرا اقدامات شما در برابر گناه اشتباه بوده است. قبل از اینکه توبه کنید به این فکر کنید که چرا کاری که انجام داده اید اشتباه بوده است. به افرادی که به خاطر گناهی که مرتکب شده اید صدمه دیده اید فکر کنید.

5. هنگام توبه مطمئن شوید که چرا اشتباه کردید. اگر به اشتباه خود پی ببرید و سپس توبه کنید، باعث می شود که دوباره آن اشتباه را انجام ندهید و با آن برکاتی وارد زندگی شما می شود و احساس آرامش می کنید.

6. یکی از بهترین چیزهایی که باعث آرامش بیشتر شما می شود، خواندن قرآن است. بهتر است یک آیه مرتبط با قرآن بخوانید.

آیا نمی دانی که خداوند توبه را از عبادت می پذیرد و صدقه را می پذیرد و خداوند مهربان است؟

قسمت 2 از 2: نکات دیگر برای توبه

1. با یک مشاور معنوی صحبت کنید. شما یک مشاور معنوی مانند کشیش، روحانی، کشیش، خاخام یا هر فرقه مذهبی دیگری هستید و در مورد دین صحبت می کنید. اصلا خجالت نکش چون به هیچ وجه در موردت قضاوت نمیکنن، تو همیشه می تونی تنها پیش خدای خودت توبه کنی چون خدا از رگ گردن به تو نزدیکتره.

2. رفتار خود را تغییر دهید. وقتی توبه کردی باید رفتارت را هم عوض کنی. خیلی سخت است که از انجام کارهای اشتباهی که قبلا انجام می دادید دست بردارید.

3. مشکلاتی که ایجاد کردید را برطرف کنید. یکی دیگر از بخش های مهم توبه، اصلاح اشتباهی است که انجام داده اید. اگر چیزی را دزدیدید، آن را برگردانید. اگر به دروغ گفتید که کسی قبلاً به خاطر این مشکل دارد، باید حقیقت را به آن شخص بگویید.

4. راه دیگر توبه کمک به دیگران است. مثلاً اگر حق کسي را دزديده ايد و بازگرداندن آن براي شما مشکل است، مي توانيد اين کار را به فقيري انجام دهيد به اين نيت که ثواب به آن شخص برسد.

نکات آموزشی در این بخش:

1- خودتان را ببخشید. خودت را قضاوت نکن فقط یک نفر می تواند شما را قضاوت کند: خودتان را ببخشید. اگر بعد از توبه خود را نبخشید، همیشه در ذهن خود فکر می کنید که خدا مرا نخواهد بخشید و اعتماد خود را به خدا از دست می دهید. پس مطمئن باشید که خدا شما را بخشیده است.

مرتبط:  چرا وقتی نشون میداد درصدو اپارات

2- همیشه به یاد داشته باشید که بخشش خداوند حد و مرزی ندارد. خداوند همیشه بندگانش را دوست دارد و در بازگشت به خود، شما را بدون هیچ قید و شرطی باز گذاشته است.

3- اگر در محیطی هستید که باعث گناه می شود بهتر است این محیط را ترک کنید.

چند حدیث در مورد چگونگی توبه از ائمه بزرگوار ما:

1- امام صادق در مورد توبه می فرماید: ای داوود، هر گاه یکی از بندگان مؤمن من گناهی کند و سپس پشیمان شود و پشیمان شود و چون این گناه را ذکر کند از من شرمنده شود، من نیز این گناه را می بخشم. یاد فرشتگان نگهبان و تبدیل آن به مهربانی.

2- توبه در میان مسلمانان شامل اعمال مختلفی است از جمله: سه روز روزه گرفتن، دو رکعت نماز، غسل و خواندن دعای توبه، عبادت خدا در سحر و دعوت ائمه معصومین.

ظهور رحمت خداوند بر بندگان توبه کننده از وعده های خداوند به امت خداپرست است. قرآن کریم در آیات بسیاری مردم را به توبه، روی گردانی از گناه و بازگشت به درگاه خداوند تشویق می کند.

در آیات 53 و 54 سوره زمر آمده است: بگو: ای پرستندگان فاسقان، از رحمت خدا خارج نشوید. همانا خداوند همه گناهان را می بخشد. همانا او آمرزنده و مهربان است. و پروردگارت را دعا کن و او را درود فرست، پیش از آن که عذاب به تو رسد و آنگاه رستگار نخواهی شد.

«بگو: ای بندگان من که به شما ستم کرده‌اید! از رحمت خدا ناامید نشوید که خداوند همه گناهان را می آمرزد، همانا خداوند آمرزنده و مهربان است. و به سوی پروردگارت بازگرد و تسلیم او باش، پیش از آنکه عذابی به تو برسد، پس از کسی یاری نجویی. »

خداوند حکیم برای نجات انسان از ورطه هلاکت «در توبه و مغفرت» را به روی بندگانش گشود و آنان را به توبه و استغفار دعوت کرد تا راه بازگشت این فریب خورده و با امید فیض و رحمت خداوند متعال بار دیگر به اعتلای روح خود بکوشد.

امام صادق علیه السلام فرمود: خداوند متعال به حضرت داوود صلی الله علیه و آله وحی فرمود: ای داوود! اگر بنده مؤمنم مرتکب گناهی شود، سپس از آن گناه برگردد، توبه کند و با یادآوری آن گناه از من شرمنده شود، او را می بخشم و آن گناه را از خاطره فرشتگان نگهبان پاک می کنم و به خیر تبدیل می کنم. و من از این نمی ترسم زیرا من بهترین نوع هستم.

آیا همه توبه ها پذیرفته می شود؟

امام علی (ع) می فرمایند: توبه کننده، قبول را نهی نمی کند و آمرزنده، مغفرت را منع نمی کند. کسی که توبه می کند از پذیرش آن محروم نمی شود و کسی که استغفار می کند از آمرزش محروم نمی شود.

مهمترین شرایط توبه عبارت است از:

از ته دل پشیمان شوید و تصمیم بگیرید که دیگر متعهد نشوید.

طلب بخشش کنید.

تصمیم قاطع برای جبران گذشته و پرداخت حقوق، به خصوص اگر مربوط به حقوق شخصی باشد.

آداب ویژه توبه و بخشش

امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «هر بنده ای که مرتکب گناه شده است، برمی خیزد و وضو می گیرد (وضو می گیرد) و دو رکعت نماز می خواند و از خداوند طلب آمرزش می کند. بر خداست که توبه او را بپذیرد. زیرا خود می فرماید: هر که کار زشتی انجام دهد یا به خود ضرر برساند، پس استغفار کند، خداوند را آمرزنده و مهربان خواهد یافت.

چگونه توبه کنیم تا خدا ببخشد

حقیقت توبه حسرت دل است; حسرتی که در عمل خود را نشان می دهد که مهم ترین شکل آن انجام تعهدات، تهیه و قضاوت در مورد کارهای انجام نشده و دوری از تابوها است. با این مقدار توبه حاصل می شود. توبه شامل آداب و رسوم خاصی است که باید از ضروریات توبه به حساب آید، یعنی:

مرتبط:  چرا در فیلم گشت ارشاد ۳ حمید فرخ نژاد نیست

1- سه روز روزه بگیرید
امام صادق (علیه السلام) فرمود: توبه ای که خداوند دستور داده روزه چهارشنبه و پنجشنبه و جمعه است.

2- غسل توبه
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: هیچ بنده ای نیست که مرتکب گناهی شود (هر چه و چقدر) سپس پشیمان شود و توبه کند مگر اینکه خداوند با آمرزش و مغفرت به او نگاه کند. سپس پیامبر به توبه کننده فرمود: «برخیز و بشوی و برای خدا سجده کن.

3- دو یا چهار رکعت نماز
امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «هر بنده ای که گناهی کند، سپس برخیزد و وضو بگیرد (وضو بگیرد) و دو رکعت نماز بخواند و از خداوند استغفار کند، بالا است. خداوند توبه او را بپذیرد، زیرا خود می فرماید: هر کس کار زشتی انجام دهد یا به خود ستم کند، سپس استغفار کند، خداوند را آمرزنده و مهربان خواهد یافت.

همچنین بخوانید : نحوه خواندن نماز شب، فضیلت نماز شب

اگر کسی این کار را در یک ماه غیر از این انجام دهد، چگونه کار می کند؟ حضرت فرمود: مانند آنچه من گفتم. جبرئیل این کلمات را در شب معراج به من آموخت.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله و سلم) روز یکشنبه در ماه ذی القعده به یاران خود فرمود: کیست که توبه کند؟ گفتند: همه می خواهیم توبه کنیم. پیامبر فرمود: خود را بشوی، وضو بگیر و چهار رکعت نماز بخوان. در هر ركعت بعد از حمد سه مرتبه سوره قال هو الله، قال اؤذو برب ناس و قال اوض برب الفلق را بخوان، سپس هفتاد مرتبه استغفار كن و در آخر بگو:

هیچ نیرو و قدرتی جز به خداوند متعال نیست. این دعا را هم بخوانید: ای حبیب، ای غفور، گناهان همه مومنان و مومنان فانی را ببخش. هر کس از امت من این عمل را انجام دهد از بهشت ​​دعوت می شود تا توبه شما پذیرفته شود و گناهان شما آمرزیده شود.

اصحاب گفتند: اگر کسى در ماهى غیر از این ماه این عمل را انجام دهد، چگونه است؟ حضرت فرمود: مانند آنچه من گفتم. جبرئیل این کلمات را در شب معراج به من آموخت.

4- دعاهای توبه
برای کسی که می خواهد توبه کند شایسته است دعاهای توبه ای را که از ائمه معصومین علیهم السلام آمده است، مخصوصاً دعاهای سجادیه، مخصوصاً نماز سی و یکم یا نمازهای خمس را بخواند. عشر مخصوصاً نماز طیبین.

5- استغفار
قرآن کریم می فرماید: «ای مردم، از پروردگارتان استغفار کنید، سپس به سوی خدا توبه کنید. ای مردم از خداوند آمرزش بخواهید سپس به سوی او توبه کنید. »

4.5/5 – (81 امتیاز)

دانلود دوره های مکالمه عربی با لهجه اماراتی (خلیج: کشورهای حوزه خلیج فارس از جمله امارات، عمان، قطر، بحرین و کویت) برای مهاجرت، مسافرت، ترجمه و تحصیل

مشاهده آموزش

لینک را کپی کنید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا