چطور از ماه عکس بگیریم

انتخاب تجهیزات مناسب

مجله‌ی آموزش ایلیاد – عکس‌های ماه اگر به درستی گرفته شوند، زیبا هستند، اما گرفتن یک تصویر از ماه که به نظر ساده می‌آید، بسیار سخت است. برای گرفتن یک عکس خوب باید از تجهیزات مورد نیاز خود مطمئن باشید، بهترین زمان برای عکاسی را بشناسید، و بدانید چگونه دوربین خود را تنظیم کنید. با کمی دانش، گرفتن عکس از ماه می‌تواند به یکی از موضوعات مورد علاقه شما در عکاسی تبدیل شود.

انتخاب تجهیزات مناسب

از یک دوربین با کیفیت بالا استفاده کنید

دوربین تلفن همراه عکس خوبی از ماه نمی گیرد و تصاویر تار می شوند. بهتر است از دوربین با بالاترین کیفیت استفاده کنید. کیفیت لنز مهمتر از کیفیت دوربین است، بنابراین بسیاری از مدل های دوربین به شرط استفاده از یک لنز با کیفیت مناسب خواهند بود.

لنزهای 200 میلی متری یا بیشتر را انتخاب کنید

مقیاس 200 میلی متری بزرگتر روی لنز به این معنی است که لنزها می توانند بسیار بیشتر زوم کنند. بالاترین هدفی را که می توانید بدست آورید. لنزهای بزرگتر از 200 میلی متر بهتر هستند، اما با یک لنز 200 میلی متری می توانید عکس های خوبی از ماه بگیرید.

از سه پایه استفاده کنید

ثابت نگه داشتن دوربین هنگام عکاسی از ماه بسیار مهم است. کوچکترین حرکت می تواند عکس را تار کند، بنابراین به یک سه پایه نیاز دارید. در زمین های ناهموار، سه پایه هایی با پایه های قابل تنظیم انتخاب کنید.

بابت اسکرین شات متاسفم

لمس دوربین برای گرفتن عکس ممکن است باعث لرزش دوربین و در نتیجه تار شدن تصویر شود. یک دکمه شاتر به شما امکان می دهد پس از تنظیم دوربین بدون لمس کردن عکس بگیرید. اگر کابل ندارید، از تنظیم تایمر دوربین برای 3 تا 10 ثانیه استفاده کنید.

زمان و مکان مناسب را انتخاب کنید

زمان و مکان مناسب را انتخاب کنید

به فاز ماه توجه کنید

ماه را می توان در هر فازی به جز ماه جدید که به وضوح از زمین قابل مشاهده نیست، عکس گرفت. ربع اول و سوم ماه کنتراست بالایی ایجاد می کند تا بتوانید دهانه ها را با جزئیات بیشتری ببینید، در حالی که ماه کامل پس زمینه خوبی برای عکاسی از یک آسمان خراش است. بهتر است قبل از رفتن به عکاسی از ماه فاز مورد نظر را برای عکاسی انتخاب کنید.

بدانید ماه چه زمانی طلوع و غروب می کند

در هنگام غروب یا طلوع خورشید، ماه به افق نزدیک‌تر است و باعث می‌شود بزرگ‌تر و نزدیک‌تر به نظر برسد. این کار عکس گرفتن را بسیار ساده تر می کند! برای تعیین زمان طلوع و غروب ماه می توانید از نرم افزارهای مخصوص استفاده کنید.

شبی را با آسمان صاف انتخاب کنید

ابرها، مه و آلودگی هوا عکس های شما را محو می کنند. پیش بینی آب و هوا را قبل و حین فیلمبرداری بررسی کنید. آسمان صاف و بدون ابر محیط مناسب تری برای عکاسی از ماه است.

مکانی را به دور از آلودگی نوری انتخاب کنید

ماه به دلیل انعکاس نور خورشید روشن است و نور اضافی از چراغ های خیابان، خانه ها و اتومبیل ها می تواند ماه را در تصاویر کم نورتر و تارتر نشان دهد. مطمئن شوید که نزدیک منبع نور مصنوعی عکاسی نکنید.

عکس گرفتن

عکس گرفتن

دوربین خود را تنظیم کنید

سه پایه خود را محکم روی زمین قرار دهید و پاها را طوری تنظیم کنید که دوربین در سطح افق قرار گیرد. قبل از نصب دوربین و لنز از محکم بودن سه پایه اطمینان حاصل کنید. درپوش لنز را بردارید و دوربین خود را روشن کنید. اگر از یک ماشه استفاده می کنید، اکنون آن را وصل کنید.

دوربین خود را متمرکز کنید

ابتدا عملکرد فوکوس خودکار دوربین را خاموش کنید. فوکوس خودکار برای گرفتن عکس در شب مناسب نیست و ممکن است بهترین فوکوس را ایجاد نکند. از منظره یاب دوربین نگاه کنید و فوکوس را به صورت دستی تنظیم کنید تا بتوانید جزئیات واضح سطح ماه را ببینید. دوربین های مختلف روش های مختلفی برای تنظیم فوکوس دارند، بنابراین حتماً از قبل نحوه تنظیم آن را یاد بگیرید.

مرتبط:  چرا موهام با دکلره روشن نمیشه

از سرعت شاتر آهسته استفاده کنید

سرعت شاتر زمان نوردهی نامیده می شود. سرعت شاتر آهسته تر، دوربین را در معرض نور کمتری قرار می دهد، به این معنی که جزئیات روی ماه واضح تر خواهند بود و هاله ای در اطراف آن وجود نخواهد داشت. از کمترین سرعت شاتر در دوربین خود استفاده کنید.

از شاتر یا تایمر استفاده کنید

هنگام عکس گرفتن از ماه، فشار دست شما روی دوربین می تواند باعث لرزش آن و تار شدن عکس های شما شود. یک دکمه شاتر به شما این امکان را می دهد که هنگام عکس گرفتن از دوربین فاصله بگیرید. اگر شاتر ندارید، از تایمر دوربین استفاده کنید.

چند عکس بگیرید

پس از تنظیم و فوکوس دوربین، یک سری عکس از ماه بگیرید. با این کار می توانید از بین عکس های گرفته شده بهترین را انتخاب کنید. سعی کنید با سرعت های مختلف شاتر آزمایش کنید تا مطمئن شوید بهترین عکس های ممکن را دریافت می کنید.

مجله آموزشی ایلیاد

عکاسی از ماه یکی از جذاب ترین سوژه هایی است که بسیاری از متخصصان این رشته آن را بهترین ژانر عکاسی می دانند. به طور معمول، وقتی به ماه نگاه می کنید، یک دایره بزرگ و کامل در مقابل خود می بینید. اما اگر تنظیمات دوربین خود را به هم ریخته باشید، احتمالاً یک شی کوچک و روشن را در پس زمینه سیاه مشاهده خواهید کرد که هیچ شباهتی به ماه ندارد. در مطلب زیر به شما آموزش می دهیم که چگونه مانند یک عکاس حرفه ای از ماه عکس بگیرید; پس با ما همراه باشید.

یکی از تصورات اشتباه عکاسان مبتدی این است که تکنیک عکاسی از ماه گران است (آنها فکر می کنند برای این کار به لنزهای گران قیمت با فاصله کانونی بیشتر از لنزهای معمولی نیاز دارند). اما با دانستن چند نکته ساده می توانید با دوربین فعلی خود از ماه عکس بگیرید.

1- تجهیزات مناسب برای عکاسی از ماه

تجهیزات مورد نیاز برای عکاسی از ماه دقیقا مشابه تجهیزاتی است که برای عکاسی از طبیعت استفاده می شود. یک دوربین DSLR و حتی یک دوربین کامپکت با زوم، یک سه پایه محکم (برای عکاسی از ماه با گوشی نیز به سه پایه نیاز دارید)، یک لنز زاویه باز یا هر لنز تله فوتو (مثلاً 300 تا 70 میلی متر) و یک شاتر از راه دور برای از بین بردن ارتعاشات احتمالی در دوربین، از جمله ابزارهای مورد نیاز برای عکاسی از ماه است.

توجه داشته باشید که ماه یک سوژه متحرک است و به دور مدار زمین می چرخد، بنابراین در انتخاب سرعت شاتر بسیار دقت کنید.

نمونه ای از عکاسی از ماه با لنز واید

2-لنز مناسب برای عکاسی از ماه

انتخاب لنز مناسب برای عکاسی از ماه بسیار مهم است، برای مثال عکاسان معروف لنزهایی مانند Canon EF 100-400mm و Nikon 200-400mm را توصیه می کنند.

(تصویر بالا با لنز 300 میلی متری و دوربین فول فریم Canon 5D گرفته شده و سپس برش داده شده است)

ایده دیگری که می تواند به شما در گرفتن بهترین عکس از ماه کمک کند، دانستن تقویم قمری و زمان دقیق طلوع و غروب خورشید در یک منطقه جغرافیایی است.

اگر یک لنز سوپر تله فوتو دارید، می‌توانید با ثبت تمام جزئیات، تصاویر خارق‌العاده‌ای از ماه بگیرید و با برش تصویر یا استفاده کامل از آن، مهارت‌های عکاسی خود را به رخ بکشید. لنزهایی با فاصله کانونی 300 تا 800 میلی متر از جمله لنزهای مناسب برای عکاسی از ماه هستند.

برای کاهش هزینه خرید انواع لنز می توانید از مبدل های لنز استفاده کنید. مبدل از راه دور ابزاری نوری است که بین لنز و بدنه دوربین قرار می گیرد و فاصله کانونی لنز را افزایش می دهد. به عنوان مثال، با افزودن یک مبدل 2x به یک لنز 200 میلی متری، آن را به یک لنز 800 میلی متری تبدیل می کنید. این ممکن است کیفیت تصویر نهایی را کاهش دهد، اما برای زوم کردن عکس های گرفته شده با یک لنز استاندارد بهتر است.

مرتبط:  چطور در ایفون برنامه نصب کنیم

اگر می خواهید از سطح ماه کامل با جزئیات بیشتری عکاسی کنید، اغلب به یک لنز تله فوتو با فاصله کانونی بیشتر از 200 میلی متر نیاز دارید. طبیعتا لنز تله فوتو برای عکاسی از ماه مناسب تر است.

3- تنظیمات مناسب دوربین برای عکاسی از ماه

دوربین را به صورت دستی تنظیم کنید، زیرا نوردهی خودکار دوربین شما نمی‌تواند به درستی یک جسم کوچک و روشن مانند ماه را در آسمان تاریک اندازه‌گیری کند. بنابراین هرگز فراموش نکنید که دوربین خود را به صورت دستی تنظیم کنید. با دیافراگم f/11، کمترین مقدار ISO (یعنی ISO 100) و سرعت شاتر 1.250 ثانیه شروع کنید. از فوکوس خودکار دوربین خود برای فوکوس روی ماه استفاده کنید، سپس برای قفل کردن فاصله فوکوس به فوکوس دستی بروید.

یک عکس آزمایشی بگیرید و آن را روی صفحه LCD دوربین خود مرور کنید و روی تصویر زوم کنید تا جزئیات را آشکار کنید. دوباره تنظیم کنید و روند را تکرار کنید. هنگام استفاده از لنزهای بزرگ، سعی کنید سرعت شاتر خود را کمتر از 1.2 ثانیه نگه دارید تا تاری تصویر را کاهش دهید.

4- فاز ماه را مشخص کنید

همانطور که می دانید ماه به دور زمین می چرخد ​​و نور خورشید از زوایای مختلف به ماه می تابد که باعث پیدایش اشکال یا فازهای مختلف می شود. هر مرحله از ماه حس متفاوتی را به مخاطب القا می کند. دانستن فازهای مختلف ماه در عکاسی بسیار مهم است. در زیر این مراحل را ارائه می کنیم:

ماه کامل:

یک ماه کامل (هلال ماه) را در نظر بگیرید، این مرحله به عنوان درخشان ترین فاز ماه شناخته می شود، در اینجا به نظر می رسد که سطح ماه کاملاً صاف است زیرا نور کاملاً در سطح آن پخش می شود.

مرحله تثلیث و چهار برابر شدن:

فازهای تثلیثی و تربیعی عموماً محبوب‌ترین فازهای عکاسی هستند، زیرا نور مایل غروب خورشید، سایه‌های کوه‌ها را بر سطح ماه می‌اندازد. حتما بارها این وضعیت را دیده اید، انگار سطح ماه مانند اسفنج سفیدی است که در تاریکی شب می درخشد.

هلال ماه:

فاز هلال تاریک ترین سمت ماه است، اما می توانیم از هلال ماه برای حالتی استفاده کنیم که آسمان در تصویر ارجحیت دارد. هلال ماه جذابیت زیادی به عکس می دهد، زیرا ماه مانند یک جواهر بر فراز آسمان دیده می شود. به عکس زیر توجه کنید:

5- بهترین زمان برای عکاسی از ماه

بهترین زمان برای عکاسی از ماه هنگام غروب (درست قبل از طلوع یا بعد از غروب خورشید) است، زمانی که ماه نزدیک به افق است.

در این زمان مقداری نور روز در آسمان باقی می ماند که جزئیات بیشتری را در محیط به نمایش می گذارد و رنگ های جالبی به آسمان و ابرها می بخشد. این فضا برای ایجاد یک عکس منحصر به فرد مناسب است. همانطور که می دانید، سطح نور در طول شب از ثانیه به ثانیه تغییر می کند، بنابراین چند ساعت زمان بگذارید تا دوربین خود را تنظیم کنید.

به یاد داشته باشید که فازهای ماه در نورهای مختلف به بهترین شکل به نظر می رسند و به یاد داشته باشید که هیچ فرمولی برای گرفتن عکس خوب مانند قوانین ریاضی وجود ندارد! به عنوان یک عکاس، باید سرعت شاتر خود را تنظیم کنید و نوردهی صحیح را انجام دهید.

6- محیط تصویر خود را خلاقانه انتخاب کنید

اگر بودجه لازم برای خرید یک لنز با فاصله کانونی بلند را ندارید، فرصت را از دست نخواهید داد. حتی می توانید با یک دوربین کامپکت یا یک لنز زاویه باز از ماه عکس بگیرید!

به تصویر بالا دقت کنید. اولین نکته ای که شما را جذب می کند. درختان در پایین کادر قرار دارند، ترکیب بندی صحیح عکاس باعث شده رنگ سبز با آبی آسمان همزیستی کند و مروارید سفید مانند ماه که در واقع موضوع اصلی عکس است، نقطه عطف است. تصویر.

مرتبط:  چطور با هواوی اسکرین شات بگیریم

برای گرفتن عکس باکیفیت از ماه، هنگام در دست گرفتن دوربین نباید دستتان تکان بخورد. برای کاهش لرزش دست، بهتر است موارد زیر را انجام دهید:

از یک سه پایه محکم استفاده کنید

از ریموت کنترل شاتر استفاده کنید و اگر ریموت ندارید از تایمر دوربین استفاده کنید

پایدارسازی

آخرین کلمه

بسیاری از عکاسان مبتدی پس از دهمین عکس خود ناامید می شوند، از لنز یا شرایط آب و هوایی شکایت می کنند و از عکاسی مجدد خودداری می کنند. دریغ نکنید، عکاسی از ماه دریایی از خلاقیت و نوآوری است! چه چیزی زیباتر از رفتن به ماه هر روز غروب و عکاسی از زیبایی آن؟

اگر تجربه جالبی در زمینه عکاسی از ماه، تجهیزات و تنظیمات آن برای این سبک از عکاسی دارید، در قسمت نظرات با ما در میان بگذارید.

⭐️ برای یادگیری مهارت های عکاسی از صفر تا صد می توانید در دوره های دیدنی عکاسی شرکت کنید.⭐️

⭐️ از فروشگاه اینترنتی دوربین های دیدنی و لوازم جانبی عکاسی دیدن کنید ⭐️

نویسنده: نازنین شادمان ^_^

هنگامی که ماه کامل در آسمان ظاهر می شود; بسیاری از مردم به سرعت تلفن های همراه خود را بیرون می آورند و سعی می کنند یک عکس عالی بگیرند. اما متأسفانه ماه سوژه دشواری برای عکاسی است و به راحتی نمی توان تصویر خوبی از ماه کامل گرفت.

پس از قرار دادن گوشی در مقابل ماه، انگشت خود را برای چند لحظه روی صفحه نگه دارید تا دوربین روی ماه فوکوس شود. گوشی های جدید اغلب دارای سنسور 50 مگاپیکسلی، 64 مگاپیکسلی یا 108 مگاپیکسلی هستند. مطمئن شوید که از وضوح کامل برای عکاسی از ماه استفاده می کنید. برای مشاهده تنظیمات نوردهی، روی ماه ضربه بزنید. اکنون نوردهی را به حداقل برسانید.

در اینجا می توانید کلیپ این آموزش عکاسی را مشاهده کنید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا