چطوری از سهام عدالت استفاده کنیم

به گزارش ایسنا، حدود یک سال و دو ماه از آزادسازی سهام می گذرد، روندی که موجب شده است مشمولان این سهام به دو دسته مستقیم شامل 19 میلیون سهامدار و غیرمستقیم شامل 30 میلیون سهامدار تقسیم شوند. و در حالی که در روزهای ابتدایی آزادسازی مستقیم به دلیل شرایط بازار سرمایه در آن زمان می توانستند 30 یا 60 درصد سهام خود را که در آن زمان بیش از 20 میلیون تومان ارزش داشت به راحتی بفروشند. اما حق فروش سهام نیز از آنها سلب شده و به نظر می رسد فروش سهام از سر گرفته شود!

این در حالی است که 30 میلیون نفر از افرادی که روش غیرمستقیم را برای مدیریت سهام خود انتخاب کرده اند، سهامدار شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت شده اند و هر فرد به اندازه دارایی های خود بخشی از سهام شرکت سرمایه گذاری استان را در اختیار دارد. نماد این شرکت ها در بازار سرمایه نیز معامله می شود. به عنوان مثال نماد شرکت سرمایه گذاری خوزستان و سخوز و نماد شرکت سرمایه گذاری قزوین واسکزوین است.

این افراد برای فروش سهام خود در صورتی که سجامی نباشند ابتدا باید با ورود به سامانه WWW.SEJAM.IR و دریافت کد بورسی سجامی شوند. سپس برای مشاهده دارایی های سهام خود به سایت WWW.DDN.CSDIRAN.IR مراجعه نمایید. پس از انجام این فرآیند باید به سامانه معاملات کارگزاری مراجعه و نماد استانی خود را در قسمت تغییر کارگزار ناظر انتخاب و درخواست خود را ثبت کنند تا ظرف 48 ساعت نماد به سبد افراد اضافه شود.

در نهایت فرد باید به پنل کارگزاری خود مراجعه کرده و نماد خود را انتخاب کرده و بفروشد.

انتهای پیام

حقوق صاحبان سهام / در این مقاله حقوق صاحبان سهام چیست؟ و ما در مورد نحوه انتقال سهام عدالت به بورس (آزادسازی سهام عدالت) صحبت می کنیم. این سهام، سهام 49 شرکت سرمایه گذاری متشکل از 35 شرکت بورسی و 14 شرکت غیر بورسی است که از سال 1384 به ذینفعان سهام که جزو افراد کم درآمد کشور بودند، اختصاص یافته است.

در حال حاضر بیش از 49 میلیون نفر از مردم ایران سهام دارند که تاکنون مدیریت سهام در اختیار سازمان خصوصی سازی بوده و با تایید رهبر معظم انقلاب امکان خرید و فروش آن وجود نداشته است. جمهوری ایران در 18 اردیبهشت 1398 بیش از 49 میلیون ایرانی دارای سهام هستند و مشمولان سهام می توانند سهام خود را در بورس اوراق بهادار واگذار کنند.

از کجا بفهمیم موجودی داریم یا نه؟

می توانید با مراجعه به سایت www.samanese.ir و وارد کردن کد ملی متوجه شوید که آیا شما و اعضای خانواده تان در سهام عدالت مشغول به کار هستید یا خیر.

در صورت واجد شرایط بودن پس از ورود به سامانه و مشاهده صورت وضعیت موجودی، شماره حساب بانکی یا شماره تلفن همراه خود را وارد یا تصحیح می کنید، کد رهگیری 6 رقمی را تایید و یادداشت می کنید و در صورت نداشتن موجودی. کد بورسی، می توانید نحوه درج در بورس را بخوانید یا روش سهامداری غیرمستقیم را انتخاب کنید.

انتشار سهام

افراد مشمول حتی کودکان باید شماره حساب بانکی خود را در سامانه وارد کنند و برای شماره تلفن فرزندان نیز می توانید شماره تلفن قیم را وارد کنید مدت آزادسازی سهام یک ماه است. وراثت قانونی مشمولان مالیاتی متوفی با داشتن انحصار وراثت و برگه تقسیم سهام می توانند با مراجعه به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به پیگیری سهام خود اقدام کنند.

حال اگر مشمول سهام عدالت نمی شویم دقت کنید فعلا ثبت نام سهام عدالت در حال انجام نیست مراقب سودجویان در این زمینه باشید زیرا در خصوص اقدامات سهام عدالت انتظار تماس تلفنی و مراجعه نمی شود و توجه داشته باشید که بسته معیشت و کمک های نقدی ربطی به حقوق صاحبان سهام ندارد.

مرتبط:  چرا وقتی اینستاگرام را نصب میکنم روی صفحه نمیاد

گزارش حقوق صاحبان سهام

برای اعلام دارایی های حقوق صاحبان سهام و مدیریت آن ابتدا به سامانه درخواست سهام و آزادسازی به نشانی sahamedalat.ir مراجعه فرمایید.

در صفحه باز شده بر روی گزینه مشاهده دارایی در سهام کلیک کنید تا صفحه زیر برای شما باز شود. در صفحه باز شده کد ملی خود را وارد کنید تا کد احراز هویت به شماره شما ارسال شود.

پس از وارد کردن کد احراز هویت، پنل خود را وارد سیستم سهامداری می‌کنید و در آنجا می‌توانید سهام خود را مدیریت کنید.

این سیستم به اندازه سیستم برنامه نویسی کارگزاری مفید است که تقریباً از تمام سهام عمده بازار سهام برای ما خریداری شده است.

نحوه دریافت سود سهام را بیاموزید

اگر مشمول سهام هستید و در چند سال گذشته سود نقدی سالانه این سهام را دریافت نکرده اید، این سود برای شما محفوظ بوده و با وارد کردن شماره شبا در سایت سازمان خصوصی سازی به حساب شما واریز می شود. . .

برای اطلاع از میزان سود نقدی که به حساب شما واریز شده است به سایت سازمان خصوصی سازی به نشانی Samanese.ir مراجعه کنید. در این سایت با وارد کردن مشخصات به صفحه اصلی هدایت می شوید. در این صفحه باید روش انتشار را انتخاب کنید و شماره حساب و شماره موبایل را ثبت و تایید کنید.

در منوی سمت راست سایت در قسمت «وضعیت سهام» می توانید وضعیت سود نقدی که قبلا به شما تخصیص داده شده است را مشاهده کنید.

این مزایا متعلق به سال های گذشته است و روش آزادسازی شما تاثیری در دریافت این مزایا نخواهد داشت. تنها نکته مهم این است که اگر قبلاً سال به سال این مزایا را دریافت کرده اید، موجودی در حساب شما باقی نمانده است، در غیر این صورت می توانید مانده سود نقدی را مشاهده کنید. توجه داشته باشید که برای دریافت سود نقدی باید شماره شبا را در سایت ثبت کنید و آن شماره شبا به نام خود شخص باشد.

چگونه سرمایه خود را در کمتر از 5 دقیقه بفروشم؟

در حال حاضر مجوز فروش 30 درصد از سبد سهام عدالت و غیر سهامی صادر شده است. اگر روش اشتراک مستقیم را برای فروش انتخاب کرده اید، کافی است به وب سایت کارگزاری خود بروید و به بخش سهام آن بروید. در این قسمت از شما کد ملی و شماره همراه خواسته می شود که پس از وارد کردن و تایید آن می توانید سهام خود را در کارگزاری خود به فروش برسانید. برای این منظور کد ملی و شماره تلفن همراه خود را وارد کرده و پس از ورود به سامانه، گزینه «ثبت درخواست فروش» را برای فروش سهام خود انتخاب کنید. از لحظه ثبت سفارش فروش، هر زمان که کارگزار موفق به فروش سهام شما شد، 3 روز کاری بعد مبلغ به شماره شبایی که در سامانه SamaneSe.ir درج کرده اید واریز می شود.

آیا می توان سهام را به کیف پول شخصی منتقل کرد؟

نه! سبد سهام شما کاملا جدا از پرتفوی شخصی شما (در صورت وجود) است. به عنوان مثال، سهام فولاد در سبد سهام شما قابل انتقال به سهام فولاد شما در پرتفوی شخصی شما نخواهد بود.

من برای ثبت نام مشکل داشتم!

موارد زیر را به ترتیب بررسی کنید:

1) کد کشور وارد شده باید دارای سهام سرمایه باشد. (با وارد کردن کد ملی در سایت SamaneSe.ir سازمان خصوصی سازی)

۲) مطمئن شوید که روش «اشتراک گذاری مستقیم» را در سایت SamaneSe.ir انتخاب کرده اید.

3) دقت کنید شماره موبایلی که وارد می کنید همان شماره موبایلی باشد که در سایت سازمان خصوصی سازی ثبت شده و حتما باید به نام شما باشد.

4) شماره تلفن شما در سامانه خصوصی سازی ثبت نشده و یا به نام شما نیست.

مرتبط:  چرا در پمپ بنزین ها در قسمت تخلیه سوخت نوشته شده قبل از تخلیه سوخت سیم اتصال به زمین را وصل کنید ؟

5) اگر قبلا در سامانه سهام کارگزاری دیگری ثبت نام کرده اید، دیگر نمی توانید در هیچ یک از سامانه های فروش سهام ثبت نام کنید. برای ورود به کانال تلگرام ما کلیک کنید.

با ورود به سامانه سهام عدالت می توانید سهام با کد ملی را مشاهده و استعلام کنید. در حال حاضر دو سایت سهام عدالت (ddn.csdiran.ir و sahamedalat.ir) فعال هستند و هر کدام کارایی خاص خود را دارند. در قسمت بعدی لینک ورود به این سیستم ها را قرار دادیم و سپس راهنمای کار با آنها را بررسی کردیم. پس تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

با ورود به سامانه سهامداران (ddn.csdiran.ir) می توانید برای بورس اقدام کنید و یا سهام خود را مشاهده کنید.

پس از ورود به سایت ویرایش سهام عدالت (sahamedalat.ir) می توانید شماره شبا را ویرایش کنید یا شماره تلفن سهام عدالت را ویرایش کنید.

آخرین اخبار اوراق بهادار را در اپلیکیشن سیگنال دنبال کنید

ارائه نظام مشارکت سرمایه

ما چندین سیستم سهام داریم که برخی از آنها کار نمی کنند و ممکن است فعال نباشند. بنابراین در این بخش تصمیم داریم به معرفی سیستم های مربوط به سهام سرمایه بپردازیم:

1- سامانه سهام عدالت Sahamedalat.ir

با ورود به سایت سهام عدالت فقط می توانید شماره تلفن سهام عدالت را تغییر دهید یا شماره شبا ثبت نام یا تغییر دهید. (گزینه وضعیت سپرده سود در این سایت غیرفعال است.)

2- طرح مشمولین سهام

با مراجعه به وب‌سایت دریافت‌کنندگان سهام با استفاده از کد کشور، می‌توانید وضعیت ملک را مشاهده کنید یا درخواست دهید و سابقه سود واریز شده را مشاهده کنید.

3- سایت samanese.ir

این سایت فعال نیست و در حال حاضر برای اطلاع از سهام باید به سایت ذینفعان مراجعه کنید.

نمایش و استعلام سهام سرمایه

از آنجایی که موضوع مشاهده سهام پس از هر اعلام سود اهمیت زیادی پیدا می کند، نحوه مشاهده و استعلام وضعیت دارایی های سهام با کد کشور را در قسمت بعدی بررسی کرده ایم.

مشاوره و کسب اطلاعات سهام با کد ملی به صورت آنلاین و در سایت مشمولان امکان پذیر است. با کلیک بر روی دکمه زیر وارد این سایت شوید.

اکنون زمان بررسی مراحل ورود به سایت ddn.csdiran.ir/login و استعلام سپرده سود و تعداد سهام است که در قسمت بعدی به آن پرداختیم:

با توجه به آنچه در تصویر صفحه اول سایت نوشته شده است، فقط کاربرانی که توسط سجام احراز هویت شده اند مجاز به ورود هستند.

اگر کد ملی یا شناسه ملی و رمز عبور را به درستی وارد کنید وارد پنل کاربری خود می شوید. با کلیک بر روی “تاریخچه سود سهام عدالت” می توانید از وضعیت سپرده خود مطلع شوید.

تصویر زیر این وضعیت را نشان می دهد:

با کد ملی sahamedalat.ir به دادگستری متصل شوید

افرادی که سهامدار هستند و قبلاً سود دریافت کرده اند می توانند وارد سیستم سهامداری شوند. در صورت داشتن این شرایط می توانید با ورود به سامانه سهام، ارزش کل سبد سهام را مشاهده کنید. علاوه بر این امکان ثبت شماره شبا، ثبت شماره همراه و یا تغییر آن در این سایت وجود دارد. (سایت Equity Equity به سامانه انتشار اطلاعات سهام معروف است و دولت هنوز سامانه ثبت سهام را اعلام نکرده است.)

در ادامه یک آموزش تصویری برای دسترسی به این سایت وجود دارد:

برای ورود به سامانه الکترونیکی اوراق بهادار و دسترسی به «پنل مشارکت من» ابتدا بر روی دکمه زیر کلیک کنید.

صفحه اول سایت در تصویر زیر نشان داده شده است. با توجه به صفحه بعد، باید بر روی دکمه “نمایش دارایی ها در اقدامات” کلیک کنید.

با توجه به تصویر، روی گزینه “من متوجه شدم” ضربه بزنید. (اگر وقت دارید، مقالات و بندهای آن را مطالعه کنید.)

مرتبط:  چطور در ورد صفحات را شماره گذاری کنیم

کد ملی و سپس کد امنیتی و کد یکبار مصرف را در فیلدهای مربوطه وارد کنید. اگر اطلاعات شما صحیح باشد وارد panel.sahamedalat.ir (پانل سهام من) می شوید.

مطابق شکل زیر، اکنون می توانید یکی از گزینه های منوی سمت راست (گزارش حقوق صاحبان سهام، وضعیت سپرده سود، مشاهده و ویرایش مشخصات) را انتخاب کنید. (جزئیات در زیر آورده شده است.)

کد بورسی را دریافت کنید و در بورس ایران شروع به معامله کنید

1- گزارش حقوق صاحبان سهام

در این بخش یک جدول وجود دارد. کل دارایی سهام را با آخرین قیمت، مجموع ارزش ریالی و درصد از کل می توانید مشاهده کنید.

اگر جزو دسته بازماندگان سهام هستید، این موضوع مهم رزق و روزی را در مقاله دیگری بخوانید.

2- شماره شبا و شماره تلفن را ذخیره و تغییر دهید

اگر به دلیل اشتباه شماره شبا یا راکد بودن حساب بانکی نتوانستید سود دریافت کنید وارد قسمت «نما و مشخصات» شوید. با توجه به تصویر زیر می توانید شماره شبا را در پنل حقوق صاحبان سهام تغییر دهید.

اگر شماره تلفن حساب سهامی شما فعال نیست یا به هر دلیلی می خواهید آن را تغییر دهید. مراحل زیر را دنبال کنید:

پس از ورود به سایت sahamedalat.ir و وارد کردن کد ملی می توانید از قسمت تغییر شماره موبایل شماره جدید خود را وارد کنید. پس از وارد کردن رمز عبور، پیامکی حاوی کد 6 رقمی جهت تایید تغییر شماره تلفن برای شما ارسال می شود.

سپس با انجام مراحل و وارد کردن مجدد کد امنیتی، درخواست تغییر شماره موبایل برای شما ذخیره می شود.

(فرآیند تغییر شماره موبایل در سایت sahamedalat.ir تا 48 ساعت طول می کشد.)

توجه داشته باشید که شماره جدید باید به نام شخصی باشد که کد ملی دارد.

اگر می خواهید از وضعیت فروش سهام مطلع شوید، خبر را در مقاله زیر بخوانید.

سوالات متداول

سامانه مشاهده دارایی سهام عدالت چیست؟

سامانه ذینفع سهام به آدرس ddn.csdiran.ir همان سایتی است که می توانید برای مشاهده یا استعلام سهام خود در این سامانه مراجعه کنید. اطلاعات بیشتر را در این مقاله بخوانید.

برای ورود به سامانه سهام عدالت به چه اطلاعاتی نیاز است؟

کد ملی درج شده در سهام و کد یکبار مصرف ارسالی از طریق پیامک به شماره موبایل بخشی از اطلاعات لازم برای دسترسی به این سایت است.

سامانه سهام عدالت چیست؟

برای ثبت نام یا تغییر شماره شبا و شماره تلفن خود به سایت sahamedalat.ir وارد شوید و برای مشاوره یا استعلام اقدامات (سابقه سپرده ها) و شماره آنها در سایت ddn.csdiran.ir (سایت ذینفعان اقدامات) اقدام کنید.

آیا می‌توان استعلام سهام عدالت را در سایت samanese.ir انجام داد؟

خیر این سایت درخواست سهام با کد کشوری به نشانی samanese.ir غیر فعال شده است.

منبع: سایت سیگنال

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا