چرا کولر گازی رطوبت را نمی گیرد

هیچ کس دوست ندارد یک روز گرم تابستان را بدون کولر بگذراند. آیا طعم یک روز گرم و آفتابی با واحد خنک کننده خراب را چشیده اید؟ اگر پاسخ شما مثبت است، پس از یک سیستم خنک کننده سالم قدردانی می کنید. هر وسیله ای حتی کولر گازی ممکن است روزی دچار مشکل شود، در این صورت باید اقدامات لازم را برای نگهداری کولر گازی یا تعمیر کولرگازی انجام دهید. در این مقاله شما را با مشکلات رایج کولر گازی آشنا می کنیم و راه حل آن ها را به شما می گوییم پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مقاله خواهید خواند:

کولر گازی خنک نمی شود

یکی از مشکلات رایج کولر گازی که کاربران اغلب با آن مواجه می شوند این است که کولر گازی خنک نمی شود. عوامل زیادی در ایجاد این مشکل موثر هستند، از خرابی کمپرسور گرفته تا شلنگ های کثیف. به همین دلیل در مواجهه با چنین مشکلی نباید به دنبال عیب در یک قسمت خاص باشید، باید همه عوامل را در نظر بگیرید. در ادامه به برخی از دلایل خنک نشدن کولر گازی اشاره می کنیم، اما اگر می خواهید در مورد این مشکل و راه حل آن بیشتر بدانید، باید مقاله ۱۱ دلیل خنک نشدن کولر گازی + راه حل رفع آن را مطالعه کنید. آنها”.

نشت گاز فریون

انجماد کویل اواپراتور

کثیفی کندانسور

خرابی فن خنک کننده

خرابی موتور کولر گازی

و…

پیشنهاد خدمات تهویه مطبوع را از بهترین کارشناسان شهر خود دریافت کنید

نشت گازهای کولر از جمله گاز فریون

دومین مشکل رایج در کولر گازی نشت گاز است. دلیل اصلی خنک نشدن کولر گازی به نشت گاز فریون مربوط می شود. فریون کولر گازی در اصل نوعی گاز یا ماده خنک کننده خاص است که توسط کمپرسور فشرده شده و حرارت خود را از دست داده و به مایع تبدیل می شود. مایع ایجاد شده در کندانسور خنک می شود و سپس طی فرآیندی سردی خود را به محیط می دهد.

انواع گازهای تهویه مطبوع موجود در بازار به دو دسته R22 و R410 تقسیم می شوند. اگر کولر گازی نشتی داشته باشد دیگر توانایی خنک کردن محیط را ندارد و در نتیجه کولر هوای تازه به محیط نمی دهد.بسیاری از افراد متوجه نشت گاز از جمله گاز فریون نمی شوند و فکر می کنند میزان بنزین کم است، به همین دلیل بارها و بارها شارژ می شوند. برخی از کاربران نیز معتقدند که شارژ گاز فریون می تواند از نشتی جلوگیری کند. اما شارژ گاز راه حل این مشکل نیست و برای رفع نشتی باید به متخصص در این زمینه مراجعه کنید.

متخصص باید نشتی را پیدا کند و آن را برطرف کند. این فرآیند می تواند زمان بر و پرهزینه باشد، به خصوص زمانی که گاز از بیش از یک نقطه نشت کرده باشد.

نشت فریون کولر گازی می‌تواند در کارکرد دستگاه تاثیر گذاشته و نگذارد کولر محیط را خنک کند.

باد گرم از کولر و خاک از کندانسور

کویل های کندانسور که در محیط بیرونی قرار دارند، بیشتر از سایر اجزای چیلر در معرض آلودگی قرار دارند. گاز کولر گازی پس از خروج از کمپرسور از فن و کندانسور عبور کرده و حرارت خود را از دست می دهد. همچنین به یاد داشته باشید که کندانسور یا فن خارجی وظیفه انتقال گرما از خانه به محیط بیرون را بر عهده دارد. اگر این قسمت از کولر با آلودگی پوشانده شود، هوای گرم از خانه خارج نمی شود و فشار شدیدی به کمپرسور وارد می شود.

پروپوزال مطالعه

این یکی از مشکلات رایج کولر گازی در شهرهای بزرگ است. به عبارت دیگر آلودگی کندانسور باعث کندی انتقال حرارت می شود و باعث می شود چیلر انرژی بیشتری مصرف کند و از قطعات بیشتری برای انجام کار خود استفاده کند، این مشکل فقط استهلاک کولر گازی را افزایش می دهد. هنگامی که کندانسور کثیف است، حتی پس از شارژ گاز فریون، دستگاه محیط را خنک نمی کند.

کندانسور به مرور زمان با آلودگی‌ها پوشیده می‌شود، این مسئله موجب می‌شود کولر برای خنک کردن محیط انرژی زیادی مصرف کند.

فن کولر گازی کار نمی کند

یکی از قطعات اصلی کولر که خرابی آن باعث اختلال در عملکرد دستگاه می شود، فن است. هر کولر مجهز به دو فن است که یکی از آنها هوا را از اتاق از روی کویل های اواپراتور عبور می دهد و دیگری هوا را از کندانسور یونیت خارجی عبور می دهد تا گرمای جذب شده را به بیرون ساختمان هدایت کند. خراب است، جریان هوا کم است و کولر دچار مشکل می شود. اگر این مشکل حل نشود کل سیستم از کار می افتد. توجه داشته باشید که فن کولر گازی کار نمی کند، ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد. در مرحله اول می توانید خازن را بررسی کنید.
مرحله دوم بررسی رله برد فن کولر گازی است، این قطعه وظیفه تامین ولتاژ مورد نیاز قطعات کولر گازی را بر عهده دارد. اگر همه موارد بالا را بررسی کرده اید اما هنوز نمی دانید که چرا فن کولر گازی کار نمی کند، باید سنسور کنترل دما را بررسی کنید. فن کولرگازی قابل تعمیر و یا تعویض است، این بستگی به مشکل قطعه و البته تشخیص تعمیرکار دارد.

کولر گازی را در محل با آچار تعمیر کنید

برای تعمیر کولر گازی خود کافی است درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. تکنسین های آچارباز تمامی ابزار لازم را برای رفع مشکلات تهویه مطبوع شما در اختیار دارند و حتی در تعطیلات نیز دستگاه شما را تعمیر می کنند.

تعمیر کولر گازی

خرابی موتور فن کولر گازی

گاهی باید علت کار نکردن فن کولر گازی در موتور دستگاه را پیدا کرد. برای عیب یابی این قسمت کافی است چرخ فن را با دست بچرخانید. اگر متوجه شدید که چرخ نمی چرخد، باید کل مجموعه موتور را تعویض کنید تا مشکل برطرف شود. چون بلبرینگ موتور فرسوده شده است. اما اگر فن به آرامی می چرخد، باید جریان الکتریکی رسیده به موتور فن را بررسی کنید. اگر مشکلی در جریان برق وجود نداشته باشد، موتور از کار افتاده است و باید تعویض شود.

با خراب شدن فن کولر، جریان هوا در دستگاه ضعیف شده و کل سیستم از کار خواهد افتاد

کولر خاموش نمی شود

گاهی اوقات کولر گازی خاموش نمی شود و نمی تواند دستورات لازم را از سیستم کنترل خود دریافت کند. این مشکل ممکن است به دلیل خرابی یا معیوب بودن ترموستات باشد. از این قسمت برای کنترل دمای ولتاژ کمپرسور و فن کولر گازی استفاده می شود و در صورت بروز مشکل در اتصال، ترموستات ولتاژ را دائما به کمپرسور می فرستد و اجازه خاموش شدن کولر را نمی دهد.

ترموستات کولر گازی به دو دسته مکانیکی و الکترونیکی تقسیم می شود. اگر ترموستات چیلر نو و قابل برنامه ریزی است، بهتر است قبل از دستکاری در تنظیمات آن، دفترچه راهنمای دستگاه را مطالعه کنید یا با یک سرویس دهنده تماس بگیرید.

خرابی ترموستات کولر گازی باعث می‌شود، کمپرسور یکسره کار کند

پروپوزال مطالعه

از شر بوی بد کولر گازی خلاص شوید

کولر گازی شما هوا را از خانه می گیرد و آن هوا باید در جایی تخلیه شود. کار شیلنگ در سیستم تهویه مطبوع دقیقاً به همین صورت است. لوله ها این رطوبت را وارد تشت یا سینی می کنند و در نهایت از سیستم خارج می شوند. اگر شیلنگ در هر نقطه ای از این مسیر گیر کند یا سینی از آب پر شود، آب می تواند به سیستم برگشته و به سیستم آسیب برساند. دلیل بوی بد کولر برگشت آب و راکد بودن آن است. در ضمن برای جلوگیری از بوی بد کولر گازی باید هر از چند گاهی لوله ها و سینی کولر گازی را چک کنید و در صورت وجود مشکل یا کثیفی آن را تمیز کنید. ، این امر منجر به رشد کپک و قارچ در محیط می شود. بنابراین، تعمیر و نگهداری کولر گازی باید به طور منظم انجام شود.
اگر لوله ها و کانال ها و سینی کولر گازی تمیز است باید به دنبال ایراد در قسمت دیگر یعنی فیلترها باشید. برای عملکرد بهتر و طولانی تر کولر گازی، باید هر از چند گاهی برای تمیز کردن فیلتر وقت بگذارید. فیلترها گرد و غبار را از هوا دور نگه می دارند، اما به مرور زمان نیز کثیف می شوند و هر از گاهی باید تمیز شوند.

فیلتر‌های کولر گازی، مانع از ورود کثیفی و گرد و غبار به داخل دستگاه می‌شوند.

پروپوزال مطالعه

چرا کولر گازی خودش خاموش می شود؟

یکی از سوالاتی که اکثر کاربران دارند این است که چرا کولر به خودی خود خاموش می شود؟ عوامل مختلفی می تواند باعث ایجاد چنین مشکلی شود که در ادامه به شرح آنها می پردازیم.

اتصالات و سیم کشی برق: گاهی اوقات تنها دلیل خاموش شدن ناگهانی دستگاه در حین کار، اتصال در سیم کشی ساختمان است.

برد نیمه سوخته است: شاید بتوان برد را مغز کولر نامید. زیرا این قسمت مسئولیت قطعات را بر عهده دارد و دستورات را به قسمت های مختلف ارسال می کند. در صورت خرابی برد، کولر پس از مدتی خود به خود خاموش می شود و یا در موارد دیگر روشن نمی شود.

کمپرسور خراب است: کمپرسور یکی از قطعات اصلی کولر گازی است، بنابراین اگر این قطعه روشن نشود، دستگاه کار نمی کند. اگر کولر را روشن کردید و دیدید که دستگاه از کار می افتد و چند دقیقه بعد از روشن شدن آن خاموش می شود، کمپرسور مشکل دارد.

مرتبط:  چرا سفرنامه ها از منابع مهم تاریخ نگاری محسوب می شوند

اولین قدم تعمیرکار، برای رفع عیب خود به خود خاموش شدن کولر گازی، بررسی سیم کشی ساختمان است

پروپوزال مطالعه

علت نشتی آب داخل کولر گازی چیست؟

هنگامی که بخار به مایع تبدیل می شود، تهویه مطبوع آن را از طریق یک ناودان و به لوله های تخلیه و سپس خارج از واحد فشار می دهد. اما گاهی اوقات این قطرات به جای خروج از دستگاه از پنل داخلی نشت می کنند. حال سوال اصلی اینجاست که دلیل نشت آب داخل کولر چیست؟

گل میخ مشکل دارد

اشاره کردیم که قطرات آب ناشی از سرد شدن رطوبت هوا و تراکم از طریق ناودان یا تشتک تخلیه به لوله های تخلیه راه می یابند. در عین حال هوایی که وارد پنل می شود حاوی ذرات و غباری است که با رطوبت داخل ناودان ترکیب شده و به جرم تبدیل می شود. این ذرات خروجی سینی را مسدود می‌کنند و باعث می‌شوند آب از پانل بریزد.

فیلتر کولر گازی کثیف است

یکی از قطعاتی که شاید نقش آن در عملکرد کولر گازی دیده نشود فیلتر آن است. وظیفه این قطعه گرفتن ذرات گرد و غبار موجود در هوا است و تمیز نگه داشتن آن می تواند عملکرد دستگاه را افزایش دهد. اگر فیلتر کولر گازی کثیف باشد، هوای داخل دستگاه به خوبی گردش نمی کند و کولر گازی یخ می زند. پس از خاموش کردن کولر، یخ آب شده و چکه می کند. نیازی به تعویض فیلتر کولر گازی نیست، می توانید با استفاده از دفترچه راهنمای دستگاه این قسمت را جدا کرده و تمیز کنید.

پروپوزال مطالعه

علت نشت آب از بیرون کولر گازی چیست؟

کاهش میزان گاز مبرد تنها بر میزان و قدرت خنک کنندگی دستگاه تأثیر نمی گذارد. هنگامی که مقدار گاز مبرد کاهش می یابد، پانل و لوله های پره دار یخ می زنند. وقتی کولر خاموش می شود، این تکه های یخ به آرامی ذوب می شوند، به داخل ناودان می ریزند و پانل را ترک می کنند. با تعمیر و نگهداری دوره ای به موقع می توانید از کاهش میزان گاز و یا نشت آن آگاه شده و از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

شاید جالب باشد بدانید که در داخل سیستم تهویه مطبوع همیشه آب وجود دارد. خود چیلر با انجام فرآیندهایی این مقدار آب را تخلیه می کند. اما اگر در این فرآیند مشکلی ایجاد شود و آب از مسیر چرخه خارج شود، در نهایت از پنل یا شیرهای دیگر می چکد.

اگر به دنبال راه حلی برای نشت آب از کولر هستید می توانید به مقاله چرا کولر گازی نشتی آب دارد مراجعه کنید؟ این مشکل را به راحتی حل کنید.

با کثیفی فیلتر کولر گازی، هوا در دستگاه جریان نداشته و قطعات آن یخ خواهند زد

چرا کولر گازی پر سر و صدا است؟

اکثر مدل های مختلف کولر گازی قابلیت بی صدا بودن را دارند. بنابراین اگر در حین کار دستگاه صداهای عجیبی شنیدید، باید این علامت را جدی بگیرید و آن را تعمیر کنید. دلیل صدای کولر گازی ممکن است از موارد زیر باشد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید مقاله علت صدای کولر گازی و روش های بررسی آن را مطالعه کنید.

کندانسور را بررسی کنید

کولر را بررسی کنید و متوجه شوید که به طور معمول کار می کند اما صدای عجیبی ایجاد می کند. در چیلرهای اسپلیت یا دو قسمتی، پنل خارجی در خارج از خانه قرار می گیرد. گرمای پانل بیرونی این اتاق را به پناهگاه و لانه ای برای پرندگان تبدیل کرده است. بنابراین اگر صدای زیادی از کولر شنیدید، چراغ قوه را بردارید، پنل را بررسی کنید و هر گونه جسم خارجی را بردارید.

کولر گازی تراز نیست

ناهماهنگی هر وسیله الکترونیکی می تواند بر عملکرد آن تأثیر منفی بگذارد. اگر پانل داخلی و حتی پانل بیرونی در یک راستا نباشند، دستگاه صدای غیرعادی ایجاد می کند. برای رفع این مشکل بهتر است از یک تعمیرکار کمک بگیرید.

سرویس تهویه مطبوع در محل با کلید

برای نگهداری از تهویه مطبوع کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. تکنسین های آچارباز تمامی ابزار لازم را برای رفع مشکلات تهویه مطبوع شما در اختیار دارند و حتی در تعطیلات نیز دستگاه شما را تعمیر می کنند.

سرویس کولر گازی

چرا کمپرسور اسپلیت کار نمی کند؟

یکی از سوالاتی که اکثر کاربران دارند این است که چرا کمپرسور اسپلیت کار نمی کند؟ قبل از پاسخ به این سوال باید گفت که کمپرسور در واقع موتور دستگاهی است که وظیفه آن گردش گاز فریون در سیستم تهویه مطبوع است.

در صورت عدم سرویس به موقع و استفاده مداوم از دستگاه، سیم های آن پس از مدتی پوسیده شده و دیگر قادر به تامین برق کمپرسور نخواهد بود. بنابراین کمپرسور روشن نمی شود.

همانطور که اشاره کردیم برد به عنوان مغز دستگاه عمل می کند و وظیفه تامین ولتاژ فن و کمپرسور را بر عهده دارد. بدین ترتیب با خرابی برد ولتاژ کمپرسور تامین نمی شود و این قطعه روشن نمی شود و باید تعمیر کولر انجام شود.

خازن قطعه ای است که روی کمپرسور نصب می شود و این قسمت را راه اندازی می کند. با خرابی این قطعه دیگر خبری از کمپرسور نخواهد بود.

پروپوزال مطالعه

کمپرسور در واقع همان موتور دستگاه است، که وظیفه به جریان در آوردن گاز فریون را دارد

چرا کولر گازی گرم نمی شود؟

اگر متوجه شدید که سیستم گرمایش کولر گازی هوای گرم تولید نمی کند، باید عیب یابی را شروع کنید. به یاد داشته باشید که اگر می خواهید از سیستم گرمایشی در زمستان استفاده کنید، قبل از هر کاری باید تعمیر و نگهداری دوره ای کولر گازی را انجام دهید.

ابتدا ترموستات را چک کنید، اگر این قسمت در حالت خنک کننده یا خاموش باشد، گرمایش فضا وجود نخواهد داشت.

اگر دستگاه در حالت گرمایش است، اما باد بسیار ضعیف است، باید بدانید که شیر برقی دستگاه مشکل دارد.

هنگامی که گزینه گرمایش دستگاه را انتخاب می کنید، حدود 5 دقیقه طول می کشد تا دستگاه شروع به دمیدن هوای گرم کند. اما اگر متوجه شدید که دستگاه مدت زیادی طول می کشد تا پنل داخلی را گرم کند، این احتمال وجود دارد که کولر نیاز به شارژ مجدد با گاز داشته باشد. برای مشاوره بیشتر در این زمینه می توانید مقاله نحوه تنظیم تنظیمات گرمایش کولر گازی را مطالعه کنید.

چرا ریموت کنترل کولر گازی کار نمی کند؟

این کنترل از راه دور توسط قلم و باتری ساعت تغذیه می شود. با تمام شدن باتری، ریموت نیز عملکرد خود را از دست می دهد. بنابراین قبل از هر کاری ابتدا باتری دستگاه را بررسی کرده و با باتری های تازه تعویض کنید. گاهی خرابی آنقدر زیاد است که باید کنترل
را تعویض کنید وقتی برد اصلی خراب شود ریموت کنترل کار نمی کند. برد کنترل دارای یک منبع مادون قرمز است که مسئول دریافت سیگنال از راه دور است. اگر این کارت آسیب ببیند، کنترل از راه دور کار نمی کند.

با تمام شدن باتری، ریموت نیز از کار خواهد افتاد

پروپوزال مطالعه

چرا کولر گازی هوا کمی منتشر می کند؟

متوجه شدید که قدرت دستگاه کم شده و محیط خنک نمی شود، در چنین شرایطی با استفاده از ریموت کنترل قدرت دستگاه را افزایش می دهید اما می بینید که تاثیری در میزان برق و میزان برق ندارد و وزش باد باید دید چرا باد کولر برد کمی دارد؟

یکی از بزرگترین عوامل کاهش برق و دفع باد، فیلتر کثیف کولر است. با گذشت زمان، فیلتر با گرد و غبار مسدود می شود و از وزش باد شدید جلوگیری می کند.

اگر چه فیلتر هوا بیشتر گرد و غبار را جمع می کند، مقدار کمی از فیلتر عبور می کند و روی اواپراتور می نشیند. با گذشت زمان ضخامت گرد و غبار روی این قسمت افزایش یافته و از عبور جریان هوا جلوگیری می کند.

برای تعمیر کولر گازی از بهترین کارشناسان شهر خود قیمت بگیرید

علت ترشح دوده و سیاهی کولر چیست؟

یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران با آن مواجه هستند انتشار دود و تاریکی از کولر گازی است. این عامل اغلب با کاهش قدرت باد همزمان است. دقت کنید کولر گازی شما در کدام قسمت خانه قرار دارد؟ اگر نزدیک آشپزخانه باشد، ذرات چربی روی فن می نشیند و گرد و غبار را جذب می کند. این دوده و سیاهی روی عملکرد چیلر تاثیر می گذارد و پس از مدتی تخلیه می شود. برای حل این مشکل باید فن داخلی را تمیز کنید. برای اینکه به کولر آسیبی نرسد این کار را به تعمیرکار بسپارید.

علائم خرابی برد کنترل الکتریکی

همانطور که اشاره کردیم کارت الکترونیک وظیفه کنترل و هماهنگی قسمت های مختلف دستگاه را بر عهده دارد. این قسمت از دیود، برد رله، وریستور و … از علائم خرابی برد کنترل الکترونیکی می توان به خرابی کمپرسور، روشن نشدن کولر، کاهش قدرت دستگاه و وزش باد گرم اشاره کرد.

دلیل یخ زدن کولر گازی چیست؟

اولین چیزی که باید در مورد یخ کولر گازی بدانید این است که این مشکل ربطی به فصل ندارد. به عبارت دیگر، اگر تعمیر و نگهداری دوره ای را به موقع انجام ندهید، همیشه با این مشکل مواجه خواهید شد. عوامل متعددی باعث بروز چنین رویدادی می شود که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم.

یکی از دلایل کف شدن کولر گازی کم شدن گاز و یا نشتی آن است. اگر دستگاه نشتی داشته باشد یا مقدار گاز کمتر از مقدار مشخصی باشد، کولر گازی یخ می زند.

مرتبط:  چرا در میوز باید در سلولهای تولید شده نصف کروموزومهای سلول اولیه وجود داشنه باشه؟

همانطور که اشاره کردیم کمپرسور یکی از مهم ترین قسمت های کولر گازی است. با خرابی قطعات دیگر مانند سنسور، کنتاکتور و برد دستگاه و کمپرسور که در اصل موتور است، کاملا کار می کند. با کار مداوم کمپرسور، یخ زدگی در پانل داخلی و لوله ها ایجاد می شود.

گفتیم تنها راه جلوگیری از یخ زدگی کولر گازی انجام تعمیرات دوره ای است. اما اگر در شرایطی هستید که این مشکل را دارید می توانید فیلتر هوای کولر گازی را تعویض کنید، کویل اواپراتور را تمیز کنید و فن دمنده را چک کنید و در صورت نیاز آن را تعویض کنید.

پروپوزال مطالعه

یکی از دلایل برفک زدن کولر گازی کم شدن گاز مبرد است

فیوز متصل به کولر گازی مدام قطع می شود

یکی از مشکلاتی که اکثر کاربران با آن مواجه هستند، دمیدن فیوز کولر گازی است. فیلترهای کثیف شاید ساده ترین دلیل منفجر شدن فیوز کولر گازی باشند. چیلر همراه با گرد و غبار رسوب شده روی فیلترها و کثیفی آن ها، انرژی زیادی را برای خنک کردن محیط مصرف می کند. این باعث می شود که قسمت های داخلی کولر گازی بسیار داغ شود و فشار قوی به دستگاه وارد شود و باعث منفجر شدن فیوز شود. قطعات به کار رفته در کولر گازی به مرور زمان فرسوده می شوند. در چنین شرایطی دیگر کولر گازی جوابگوی نیاز شما نیست و نمی تواند محیط را خنک کند.

پروپوزال مطالعه

چند راه ساده برای جلوگیری از مشکلات تهویه مطبوع

کانال ها را بررسی کنید و هرگونه نشتی را تعمیر کنید. اگر هوای خنک کافی از کولر گازی شما خارج نمی شود یا اگر قبض برق به طور غیرعادی زیاد است، احتمالاً مجرای کولر گازی شما نشتی دارد. وقت آن است که با یک تعمیرکار معتبر تماس بگیرید.

یونیت خارجی را بپوشانید. نور مستقیم خورشید دشمن اجزای داخلی دستگاه است.

ترموستات های دستی قدیمی را با ترموستات قابل برنامه ریزی جایگزین کنید: این ترموستات ها علاوه بر سهولت استفاده، از مصرف بیش از حد انرژی جلوگیری می کنند.

مشکلات رایج کولر گازی های برندهای مختلف

مشکل رایج کولرگازی ها فقط به موارد اعلام شده ختم نمی شود. اما موارد دیگری نیز وجود دارد که می توانید در مقاله های «علت اضافه بار کولر گازی چیست و چگونه آن را تعمیر کنیم؟»، «علت خروج بخار از کولر گازی چیست؟»، «چرا گاهی اوقات کولر گازی روی فن کار می کند.

همچنین اگر می خواهید مشکلات رایج کولر گازی های برندهای مختلف را بدانید می توانید در جدول زیر بر روی نام برند خود کلیک کنید.

از نگهداری سالانه غافل نشوید، بسیاری از مشکلات ذکر شده تنها به دلیل قدیمی بودن یا کثیف شدن قطعات رخ می دهد. با نگهداری سالانه قبل از شروع فصل گرما از هزینه های بیشتر جلوگیری کنید. برای تعمیر کولر گازی می توانید از خدمات آچارباز استفاده کنید. برای درخواست آنلاین به سایت، وب اپلیکیشن یا اپلیکیشن این سامانه مراجعه کنید و یا با شماره 02154591616 تماس بگیرید، تیم پشتیبانی پس از ثبت درخواست با شما تماس گرفته و پس از هماهنگی های لازم، تعمیرکار را در زمان مورد نظر به محل مورد نظر شما اعزام می کند.

سرویس تهویه مطبوع در محل با کلید

برای نگهداری از تهویه مطبوع کافیست درخواست خود را در سامانه آچارباز ثبت کنید و منتظر تماس کارشناس باشید. تکنسین های آچارباز تمامی ابزار لازم را برای رفع مشکلات تهویه مطبوع شما در اختیار دارند و حتی در تعطیلات نیز دستگاه شما را تعمیر می کنند.

سرویس کولر گازی

4.9/5 – (9 امتیاز)

آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

کمبود رطوبت در محیط زمانی که کولر گازی کار می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد و ناگفته نماند که اگر کولر گازی شما خنک شود، اما رطوبت را از بین نبرد، سطح راحتی در خانه شما به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. اگر حتی زمانی که کولر یا کولر گازی روشن است همیشه احساس چسبندگی و تعریق می کنید، باید به دنبال علل مختلف این مشکل باشید.

علت این احساس تعریق رطوبت زیاد است. هنگامی که رطوبت داخل خانه افزایش می یابد، احساس ناراحتی و تحریک پذیری می کنید. یک سوال رایج در این مواقع این است که چرا کولر رطوبت را حذف نمی کند؟ در زیر سعی می کنیم به این سوال پاسخ دهیم تا مشخص شود که چرا کولر گازی شما قادر به رطوبت زدایی هوا نیست.

کولر گازی چگونه رطوبت محیط داخلی را کاهش می دهد؟

در یک سناریوی ایده آل، تهویه مطبوع شما سطوح رطوبت را با گردش هوای گرم و مرطوب از خانه شما روی یک کویل اواپراتور پانل پر از گاز مبرد سرد کاهش می دهد. در اثر این فعل و انفعال بین هوا و کویل های سرد در پانل، بخار آب موجود در هوا متراکم شده و قطرات آب تشکیل می شود. این قطرات آب در مخزن تخلیه جمع شده و از طریق لوله تخلیه خارج می شود. به عبارت دیگر کولر گازی رطوبت را از هوا جدا می کند و هوای خنک و خشک را به بیرون می فرستد.

رطوبت هوا در محیط های مختلف متفاوت است. اگر افراد زیادی در محیط هستند، افراد زیادی در حال رفت و آمد هستند، پخت و پز انجام می شود، هوای بیرون وارد محیط داخلی می شود، کولر در محیط کثیف نصب می شود و غیره، وجود خواهد داشت. رطوبت زیادی در محیط داشته باشد.

  نصب کولر گازی و تصمیم در مورد محل مناسب

دلایل عدم کاهش رطوبت اتاق در هنگام کارکرد کولر گازی

اگر اغلب در داخل خانه با رطوبت بالا مواجه می شوید، عمدتا به این دلیل است که کولر خانه را خنک می کند، اما باز هم رطوبت را از بین نمی برد. دلایل اصلی این نقص عبارتند از:

چیلر روی حالت خنک کننده تنظیم نشده است

برای بهترین نتیجه، کولر گازی باید در تابستان روی حالت خنک تنظیم شود. با در نظر گرفتن دمای هوا می توانید دمای تنظیم شده را در روزهای مختلف افزایش یا کاهش دهید. اگر کولر گازی در تابستان روی حالت اتوماتیک (Auto) تنظیم شود، فن پنل همیشه روشن است و کمپرسور فقط تا زمانی روشن می ماند که هوا را خنک کند و زمان کافی برای از بین بردن رطوبت هوا را نداشته باشد.

فیلترها و کویل های اواپراتور پانل کثیف هستند

فیلترهای هوا از ورود گرد و غبار و آلودگی به پنل کولر گازی جلوگیری می کنند. به مرور زمان فیلترهای هوا کثیف می شوند و از عبور آسان هوا از پنل جلوگیری می کنند. زمانی که این فیلترها گرفتگی و گرفتگی دارند، این آلودگی وارد شبکه های اواپراتور شده و یک لایه تشکیل می دهد. این لایه کثیفی از خنک شدن کافی هوا از طریق کویل اواپراتور جلوگیری می کند. به این ترتیب کولر نمی تواند رطوبت هوا را از بین ببرد.

هنگام روشن بودن کولر، پنجره ها را باز کنید

هنگام روشن بودن کولر گازی نباید هیچ پنجره ای باز شود. کولر گازی با گردش هوای داخل آن را خنک می کند. هر بار که هوا از طریق توری های تبخیر پانل گردش می کند، دمای آن چند درجه کاهش می یابد. اگر در، پنجره یا هر دهانه ای باز شود، هوای گرم و مرطوب بیرون وارد محیط داخلی می شود و کولر نمی تواند به درستی کار کند. وقتی کولر گازی روشن است، همیشه درها و پنجره ها را ببندید.

  8 اشتباه که ممکن است در هنگام استفاده از کولر گازی انجام دهید

هنگام آشپزی هود آشپزخانه را روشن نکنید

پخت و پز باعث افزایش رطوبت محیط می شود. کولر گازی می تواند رطوبت محیط را تا حدودی کاهش دهد. اگر رطوبت تولید شده بیشتر از ظرفیت چیلر باشد، رطوبت هوا کاهش نمی یابد. هود آشپزخانه اجازه می دهد تا رطوبت حاصل از پخت غذا به خارج از محیط منتقل شود. در صورت روشن نشدن هود در حین پخت و پز، ذرات چربی میکروسکوپی روی فیلترها و فن پنل جمع شده و کارایی کولر گازی را کاهش می دهد.

نصب کولر گازی با ظرفیت بالا

اندازه مهم است و بزرگتر همیشه بهتر نیست. یک کولر گازی با ظرفیت بالا خانه شما را به سرعت خنک می کند. رطوبت محیط تنها زمانی کاهش می یابد که کمپرسور در مدل های بدون اینورتر روشن می شود و گاز فریون از لوله ها و شبکه اواپراتور پانل عبور می کند. اگر این زمان کوتاه باشد، رطوبت به خوبی کاهش نمی یابد.

خنک کننده سریع مطمئناً یک مشکل است، زیرا چیلر باید با سرعت ثابتی کار کند تا رطوبت را کاهش دهد. رطوبت زدایی فرآیند سریعی نیست. طول می کشد تا شبکه تبخیر پانل رطوبت را از هوا جدا کند. با این حال، هنگامی که خنک‌سازی سریع اتفاق می‌افتد، چرخه رطوبت‌زدایی دچار مشکل می‌شود و قادر به ارائه عملکرد بهینه نیست. بنابراین خانه شما بسیار خنک به نظر می رسد اما همچنان مرطوب است.

عدم خروج گاز مبرد از کولر در زمان نصب

هر کولر گازی برای عملکرد خوب به مقدار مناسب گاز نیاز دارد. اگر در زمان نصب طول لوله های اتصال بیش از 5 متر باشد و شارژ گاز کامل نشده باشد کولر هوای تازه دارد اما این سرما برای جداسازی رطوبت از هوا کافی نیست. اگر فشار گاز مبرد در سیستم کافی نباشد، نمی تواند به درستی کار کند.

  نکاتی درباره کولر گازی قسمت دوم

مرتبط:  چرا با باد زدن آتش شعله آن بیشتر میشود

نشتی و سطح پایین گاز مبرد

اگر کولر پس از مدتی استفاده سرمای کمتری تولید می کند و یا در گذشته آب زیادی از لوله تخلیه خارج می شد و اکنون آب از زهکش خارج نمی شود، احتمال کم بودن گاز فریون وجود دارد. ابتدا موارد فوق را بررسی کنید و در صورت اطمینان از تمیز بودن فیلترها و شبکه های پنل اواپراتور و شبکه های کندانسور یونیت خارجی، احتمال نشتی در سیستم وجود دارد.

حالت رطوبت گیر کولر گازی حتما شنیده اید که یکی از دلایل عدم استفاده از کولر گازی در مناطق شمالی و جنوبی کشور که رطوبت زیادی دارند، افزایش رطوبت محیط است. کولرهای آبی برای سالها از کولر استفاده می کنند، زیرا کولر رطوبت هوا را کاهش می دهد و هوای خنک اما خشک منتشر می کند. در این مقاله در مورد راه های کاهش رطوبت خانه با استفاده از کولر صحبت می کنیم و شما را با این ویژگی کولر گازی آشنا می کنیم. اجازه دهید شما را بیشتر معرفی کنیم.
همانطور که می دانید سالهاست در جنوب و شمال کشور به دلیل رطوبت زیاد هوا استفاده از کولر گازی رواج زیادی پیدا کرده است به طوری که جزء جدا نشدنی منازل آن عزیزان شده است.
تولید کنندگان کولر گازی دستگاه های تهویه مطبوع با توجه به نیاز مردم و مردم مناطق شارجی قابلیت خاصی را در این سیستم تعبیه کرده اند که به کاهش رطوبت هوا کمک زیادی می کند.
افزودن دکمه رطوبت گیر به کولر باعث محبوبیت بیشتر این دستگاه در بین مردم شده است. . . تا پایان این مقاله با ما همراه باشید و سوالات خود را در قسمت نظرات همین مقاله با ما در میان بگذارید.
برای دانلود فایل حالت رطوبت گیر اینجا کلیک کنید.

تعمیر و نگهداری کولر گازی:

برای افزایش راندمان و کاهش مصرف برق کولر گازی باید هر 6 ماه یکبار کولر گازی خود را به طور منظم سرویس کنید. عمر دستگاه خود را افزایش دهید.
تعمیرات و نگهداری کولر گازی توسط بهترین کارشناسان در تهران سرویس آنلاین با کمترین نرخ و ارائه گارانتی 6 ماهه در حال انجام است.برای ثبت درخواست خود با پشتیبانی خدمات آنلاین تهران تماس بگیرید یا چت آنلاین بگیرید. عمل.

عملکرد کولر گازی:

تهویه مطبوع با انتقال دمای اتاق با عبور هوا از لوورهای پنل، هوا را خنک می کند. گاز مبرد در پانل از مایع به بخار تبدیل می شود و این فرآیند نیاز به گرما دارد و آن گرما را از هوای محیط می گیرد. از طرفی با کارکرد کولر گازی در محیط مرطوب از هوا جدا شده و بر روی خطوط لوله شبکه اواپراتور در پنل مونتاژ می شود. با تجمع رطوبت در پنل کولر، رطوبت محیط کاهش می یابد، اما به دلیل قرار گرفتن پنل در داخل محیط، این رطوبت در داخل جمع می شود.

کولر گازی بدون حالت خنک کننده این قابلیت را دارد که تنها رطوبت هوا را جذب کند. در این حالت کمپرسور روشن است و فن پنل داخلی با سرعت بسیار پایین کار می کند. تا زمانی که در محیط داخلی رطوبت وجود داشته باشد، فن هوا را با دبی کم از روی توری های اواپراتور پنل می دمد. در حالت رطوبت گیر، کولر هوا را خنک نمی کند و فقط رطوبت محیط را کاهش می دهد. با کاهش رطوبت، هوای اطراف بدون احساس سرما راحت خواهد بود.

آیا کولر هوا را خشک می کند؟

بسیاری از افراد به اشتباه تصور می کنند که کولرهای گازی هوا را خشک می کنند، اما باید بدانید که بسته به کلاس آب و هوای کولرها، کولرهای مورد استفاده در مناطق خشک با کولرهای مورد استفاده در مناطق خشک متفاوت است. تهویه مطبوع با توجه به شرایط آب و هوایی و درجه رطوبت هوا انجام می شود.

مزایای سیستم رطوبت گیر:

رطوبت همیشه یکی از عوامل آزاردهنده برای ما انسان ها بوده است زیرا باعث تعریق در بدن می شود، علاوه بر این کاهش رطوبت فواید دیگری نیز دارد که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد.

1- کاهش تعریق:

همانطور که گفتیم رطوبت باعث افزایش تعریق می شود و احساس خیس بودن در ناحیه مقعد را بسیار زیاد می کند، استفاده از سیستم مرطوب کننده به ما آرامش می دهد.

2- کاهش بیماری:

فیلترهای گاز با تصفیه هوا از ذرات و آلودگی باعث کاهش بیماری هایی مانند آلرژی، آسم، گلودرد و سایر بیماری های تنفسی می شوند. دستگاه های تهویه مطبوع بهترین گزینه برای سالمندان کولر گازی است.

3-کاهش خسارت مالی:

رطوبت به مبلمان چوبی آسیب می رساند و باعث ایجاد کپک، قارچ و پوسیدگی می شود که با کنترل و کاهش رطوبت می توان از آن جلوگیری کرد.

4- کاهش حشرات مزاحم:

بسیاری از حشرات در رطوبت به سرعت رشد می کنند و پخش می شوند که با کاهش رطوبت می توان از آن جلوگیری کرد.

مزایای رطوبت گیر و استفاده از رطوبت گیر کولر گازی:

افزایش سطح آسایش استفاده کنندگان از محیط

بهبود سلامت خانه با استفاده از حالت خشک در کولر اسپلیت

بوی داخلی بهتر

لباس و اثاثیه را نگه دارید و از آن محافظت کنید

حفاظت از وسایل و تجهیزات خانگی

زمان نظافت منزل را کاهش دهید

کاهش هزینه های مصرف انرژی

برای مطالعه مقاله تنظیم مجدد کولر گازی اینجا کلیک کنید.

میزان مصرف برق حالت رطوبت گیر کولر گازی:

با کاهش رطوبت هوا، هوا سریعتر سرد می شود و کمپرسور دیگر مجبور نیست برای رسیدن به دمای مورد نظر سخت کار کند.با قرار دادن کولر بر روی حالت رطوبت گیر می توانید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید زیرا هوا به سرعت خنک می شود.و دستگاه این کار را انجام خواهد داد. کمتر خودکار باشد

اگر مصرف برق کولر گازی در حالت رطوبت گیر برای شما مهم است، این مقاله را با ما همراهی کنید:

در هنگام خرید کولر گازی نسبت اندازه محیط و ظرفیت واحد به شما کمک زیادی می کند تا در مصرف انرژی صرفه جویی کنید و هزینه برق خود را کاهش دهید. یونیت خارجی و در صورتی که این پنل در معرض نور مستقیم خورشید قرار دارد حتما کرکره نصب کنید.
حتما قبل از شروع فصل. در تابستان تمام درها و پنجره ها را ببندید و از درزگیر استفاده کنید تا هوای ایجاد شده از خانه شما خارج نشود. به نظر می رسد با انجام سرویس به موقع کولر گازی خود به مصرف انرژی دستگاه کمک کرده و مصرف آن را چندین برابر کاهش دهید.

نحوه تنظیم رطوبت گیر یا حالت خشک کولر گازی در کولر اسپلیت:

اکنون که اهمیت رطوبت زدایی کولر گازی را درک کردید، بیایید در مورد نحوه تنظیم آن در کولر و فعال کردن حالت خشک در کولر اسپلیت صحبت کنیم. ابتدا دکمه mod را فشار دهید تا حالت یا عملکرد تنظیم شود. هر بار که دکمه mod را فشار دهید. ، حالت به ترتیب به Auto، Cool، Dry و Fan تغییر می کند. و به راحتی می توانید حالت مورد نظر خود را انتخاب کنید.

سوالات متداول در مورد حالت رطوبت گیر کولر گازی:

تفاوت بین حالت خشک در کولر اسپلیت و حالت سرد چیست؟

به طور معمول، حالت سرد و خشک در کولر گازی اشتباه گرفته می شود. و ممکن است تفاوت عملکرد بسیار واضحی را مشاهده نکنید. اما شکی نیست که وجود این دو حالت خالی از تفاوت نیست. وضعیت خشکی کولرها معمولا با علامت قطره آب نمایش داده می شود. اگر علامت نشان دهنده حالت سرد عمدتا به صورت دانه برف باشد
در حالت سرد می توانید دمای هوا را بین 16 تا 30 درجه سانتیگراد تنظیم کنید. در حالت خشک در کولر اسپلیت معمولاً می توان دما را بین 18 تا 30 درجه سانتیگراد تنظیم کرد علاوه بر این تغییر سرعت فن فقط در حالت سرد قابل تنظیم است.

فواره آب در شارجه چگونه کار می کند؟

کولرهای گازی در مناطق شارجه به درستی کار نکرده و ناکارآمد بوده اند، از طرفی با افزایش رطوبت این امر باعث بروز مشکلات و آسیب های ناشی از رطوبت می شود. به همین دلیل استفاده از کولرهای آبی در این مناطق منسوخ شده است. .

دلایل رطوبت نگرفتن کولر گازی چیست؟

تنظیمات فن : باید به این نکته توجه کنید که اگر فن را روشن بگذاریم مطمئنا اکثر مواقع رطوبت بالایی خواهیم داشت.

اندازه: به اندازه کولر انتخابی و اندازه خانه خود توجه کنید. اگر کولر گازی انتخابی بزرگ و خانه یا محیط شما کوچک باشد، رطوبت فضا بسیار بالا خواهد بود.

سلیقه شما: انتظارات شما از کولر برای جمع آوری رطوبت از هوا بیشتر از آن چیزی است که این دستگاه می تواند ارائه دهد.

بهترین برند تهویه مطبوع برای مناطق شارجه:

تهویه کننده هوا

کولر گازی جنرال

کولر گازی ال جی

بهترین انتخاب برای مناطق گرمسیری، تهویه مطبوع با کمپرسورهای قدرتمند است.

(T1) برای آب و هوای معتدل – آنها برای مناطق نیمه گرم مناسب تر هستند، به عنوان مثال: 47 درجه

(T2) تا خنک شود

(T3) برای مناطق استوایی – T3 برای مناطق بسیار گرم با دمای 57 درجه نیز بسیار مناسب است.

مضرات افزایش رطوبت در خانه:

رطوبت بالا باعث افزایش سطح آلرژی و حساسیت افراد ساکن در خانه می شود.

افزایش لکه های قالب وبر روی دیوار

امکان رشد کپک در کمدها و مکان های تاریک

در موارد شدید، افزایش رطوبت می تواند باعث ایجاد لکه های آب روی دیوار شود.

مزایای کاهش رطوبت:

مصرف برق را کاهش دهید

کاهش بوی ساختمان

کاهش تعداد آلرژی ها و مشکلات تنفسی

میزان آسیب به خانه را کاهش دهید

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا