چرا وقتی کولر میگیرم ماشین ریپ میزنه

معمولاً با افزایش کارایی موتور، مشکلاتی مانند بیرون کشیدن یا عدم تعادل عملکرد موتور پیش می آید. پاره شدن خودرو می تواند نشانه یک مشکل نسبتا جدی و بزرگ در موتور باشد که نیاز به تعمیر دارد، در غیر این صورت می تواند مشکلات بزرگتر و گران تری را به همراه داشته باشد. کشش خودرو می تواند دلایل مختلفی داشته باشد، در این مقاله به معرفی برخی از علل کشش خودرو می پردازیم. بنابراین، اگر می خواهید بدانید چرا خودرو در حال پارگی است و دلایل پارگی خودرو در حالت های مختلف را شناسایی کنید، با دوست مکانیک آشنا شوید.

پارگی ماشین چیست؟

قبل از بحث در مورد علت پارگی خودرو بهتر است این عیب را به اختصار تعریف کنیم. مطمئنا همه شما صدای نرم و متعادل موتور خودروی خود را در زمان سالم شنیده اید و می دانید. هر گاه احساس کردید که موتور خودرو به طور معمول کار نمی کند و تعادل عملکردی آن به هم می خورد به طوری که صدای ماشین دیگر صدای معمولی نیست و با وقفه یا حالتی مانند ضربه و دوشاخه و آمدن صدا همراه است. خارج از اگزوز مثل همیشه نیست. ، می توان گفت خودرو با مشکل پارگی مواجه شده است.

مهمترین دلایل پاره شدن خودرو

در ادامه به برخی از دلایل پاره شدن خودرو پرداخته ایم.

انسداد یا کثیفی در سیستم تنفسی خودرو

یکی از دلایل پارگی موتور خودرو می تواند به گرفتگی ورودی هوا و سیستم اگزوز دود مربوط باشد. اگر موتور نتواند هوای تمیز را به درستی به داخل بکشد و دود را به آرامی از اگزوز خارج نکند، عملکرد آن مختل شده و در این حالت احتمال پارگی بسیار زیاد خواهد بود.

همچنین در صورت وجود نشتی در سیستم ورودی هوای موتور، سوپاپ گاز و … موتور از هم پاره می شود. وجود سوراخ و نشتی در اگزوز نیز همین تاثیر را دارد و منجر به پارگی می شود، باید گفت اگر اگزوز سوراخ داشته باشد صدای موتور غیر عادی شده و خودروی شما صدای بیشتری تولید می کند. وجود نشتی در سیستم ورودی هوا نیز باعث می شود که دور موتور بدون فشار دادن پدال گاز، نوسان کند.

سیستم جرقه زنی و شمع ها ایراد دارد

یکی از شایع ترین دلایل پارگی خودرو وجود مشکل در سیستم جرقه زنی و تامین شمع ها است. زیرا معمولا مالکان خودرو تا زمانی که شمع ها به طور کامل آسیب نبینند و عملکرد منفی خود را نشان ندهند آنها را تعویض نمی کنند و در نتیجه سیستم جرقه زنی به خوبی کار نمی کند. علاوه بر این، اگر سیستم تغذیه شمع به درستی عملکرد خود را انجام ندهد، همیشه شاهد پارگی خودرو خواهیم بود. خرابی سیستم کویل، ایراد در سیم ها و سرقت سیم از شمع ها می تواند منجر به این عیب در موتور خودرو شود.

بیشتر بدانید:

در برخی موارد نادرتر نیز مشخص شده است که خطا در ISO، سیم‌پیچ سیم‌پیچ و غیره وجود دارد. علت پاره شدن خودرو نیز بوده است. ناگفته نماند که خودروهای دوگانه سوز حساسیت بیشتری نسبت به سلامت شمع دارند و اگر به دلایلی شمع به درستی کار نکند، موتور خودرو روی بنزین بیشتر پاره می شود. خرابی پرکننده شمع نیز می تواند دلیل دیگری برای این مشکل باشد.

سیستم سوخت رسانی مشکل دارد

گاهی اوقات سیستم سوخت رسانی شامل پمپ بنزین، سوزن انژکتور و سیستم سوخت در این قسمت دچار مشکل شده و باعث پارگی موتور خودرو می شود. اگر هد پمپ بنزین نتواند فشار مورد نیاز برای پمپاژ سوخت به انژکتورها را تامین کند، قطعا موتور به درستی کار نخواهد کرد. همچنین اگر یکی از انژکتورها به هر دلیلی درست کار نکند، باز هم شاهد پدیده پارگی خواهیم بود. از طرفی اگر کیفیت سوخت مناسب نباشد و مثلاً با آلودگی یا رطوبت همراه باشد، موتور باز هم نمی تواند انفجارهای دقیق، منظم و با کیفیتی در سیلندر ایجاد کند و در نتیجه ، ماشین به ناچار پاره می شود.

نفوذ آب و روغن در محفظه سیلندر و سر شمع

علت پارگی خودرو را نمی توان به موضوع سوخت یا سیستم برق محدود کرد. گاهی اوقات بروز برخی مشکلات مکانیکی مانند سوختن واشر سر نیز می تواند دلیلی برای پارگی خودرو باشد. اگر واشر سر سیلندر نتواند فضای بین بلوک سیلندر و سرسیلندر را به درستی عایق بندی کند، رطوبت یا روغن موتور وارد محفظه سیلندر می شود. در این صورت مشخص است که شمع ها و سیستم سوخت رسانی نمی توانند انفجارهای باکیفیتی ایجاد کنند و در نتیجه موتور دچار پارگی و کاهش قدرت می شود. در ضمن خرابی کاسه نمدی پایه سوپاپ نیز باعث می شود روغن از سرسیلندر وارد سرسیلندر شود که این نیز می تواند یکی از دلایل پارگی خودرو باشد. همچنین از دیگر دلایل مکانیکی پارگی خودرو می توان به تنظیم نشدن پرکننده سوپاپ ها یا شیم های آنها اشاره کرد.

زمان بندی موتور تنظیم نشده است

زمان‌بندی دقیق موتور تضمین می‌کند که سوپاپ، پیستون و میل لنگ هرکدام در صورت نیاز در جای خود قرار می‌گیرند و عملکرد روان و دقیق موتور را تضمین می‌کند. اگر زمان بندی موتور کمی به هم ریخته باشد، قطعا سوپاپ ها در زمان مناسب باز و بسته نمی شوند و موتور خودرو با مشکل پارگی مواجه می شود.

بیشتر بدانید:

دلیل پارگی ماشین در حالت های مختلف

در زیر به دلایل پارگی خودرو در حالت های مختلف مانند پارگی در دنده های سنگین یا پارگی در حالت صعود و گاز و غیره اشاره کرده ایم.

دلیل پاره شدن ماشین در دنده یک

برای تشخیص علت پارگی خودرو در دنده یک یا دو و به طور کلی دنده های سنگین ابتدا باید وضعیت منبع تغذیه و سیستم جرقه زنی را به طور کامل بررسی کنیم و قطعات معیوب را تعویض کنیم. خرابی شمع ها، خرابی یا ضعیف شدن سیم پیچ، خرابی سیم ها، کثیف بودن شمع ها و تنظیم نشدن پر شدن شمع می تواند علت پارگی خودرو در دنده 2 و دنده 1 باشد. لازم به ذکر است که استخراج در هنگام شتاب می تواند دلایل مشابهی داشته باشد.

دلیل پاره شدن ماشین در سرعت کم

برای یافتن علت پارگی خودرو در سرعت های پایین، بهتر است ابتدا مواردی مانند پر شدن شمع، سرقت سیم و سلامت کویل را بررسی کنید. در بسیاری از موارد مشکل پارگی خودرو در دورهای پایین با تعویض سیم ها و همچنین تمیزکردن سر شمع ها و تنظیم پر شدن آن ها قابل حل است.

دلیل پاره شدن خودرو در محل

یکی از شایع ترین مواردی که به عنوان علت پارگی خودرو در محل شناخته شده است، خرابی استپر موتور یا وجود نشتی در سیستم وکیوم موتور است. بررسی سیستم جاروبرقی خودرو برای یافتن محل نشتی، تعویض واشر منیفولد و تعویض استپر موتور در خودروهای مجهز به دریچه گاز می تواند پارگی خودرو را در محل ترمیم کند. رسوب شمع و عدم تنظیم پرکننده شمع و همچنین ضعیف شدن سیم شمع نیز می تواند در این مورد موثر باشد.

علت پارگی ماشین هنگام حرکت

پارگی خودرو در حین حرکت معمولاً می تواند ناشی از ضعیف شدن پمپ بنزین، کثیفی در مسیر عبور سوخت به موتور، کثیفی فیلتر بنزین، کثیفی سوزن های انژکتور یا خرابی آنها، وجود اشکال در سیم کشی موتور باشد. انژکتور و پمپ بنزین و سولفاته شدن پریزهای برق آنها… مرتبط باشد.

علاوه بر این، گرد بودن الکترود سر شمع، پر شدن شمع تنظیم نشده است، سایش بادامک سوپاپ، خرابی موتور، خرابی سنسور اکسیژن، سنسور نقشه خاک یا سنسور سرعت موتور ، و غیره. جنبش را بشناسد

دلیل خراب شدن ماشین اول صبح

دلیل پاره شدن خودرو در اول صبح و زمانی که موتور سرد است معمولاً می تواند به دلیل کثیفی روی شمع ها یا رطوبت و روغن به داخل سیلندر باشد. اگر واشر سرسیلندر کمی آسیب دیده باشد، ممکن است رطوبت وارد محفظه سیلندر شده و محفظه احتراق را در طول شب مرطوب کند. بنابراین، اول صبح پس از استارت زدن خودرو، متوجه پارگی موتور برای مدتی خواهید شد.

برای رفع این مشکل، واشر سر باید تعویض شود. همچنین اگر نشت روغن علت این مشکل باشد، باید تعمیر و نگهداری سرسیلندر و همچنین تعویض رینگ پیستون انجام شود تا موتور خودرو بدون پارگی در حالت عادی به کار خود ادامه دهد. این علت پارگی خودرو می تواند بسیار دردسرسازتر و پرهزینه تر از موارد دیگر باشد.

دلیل پاره شدن ماشین از سربالایی

علت پارگی خودرو در سربالایی احتمالاً به موارد زیر مربوط می شود:

بدون توقف موتور

خرابی سیم شمع

کثیف شدن شمع ها یا خرابی آنها

خرابی شیر و باز نگه داشتن آن که منجر به خارج شدن بطری مربوطه از مدار می شود.

کثیفی فیلتر بنزین، ضعیف شدن پمپ و…

دلیل پاره شدن گاز ماشین دوگانه سوز

اگر خودروی دوگانه سوز خود را در حالت بنزین قرار دادید و متوجه شدید که موتور ضعیف کار می کند، ابتدا باید به سراغ شمع ها و سیم ها بروید و از سالم بودن آنها و همچنین تنظیم پر شدن شمع اطمینان حاصل کنید. پس از آن می توانید علت پارگی خودرو در حالت گاز را به دلیل کثیفی مسیر ورودی و خروجی گاز یا آب از رادیاتور به رگلاتور و همچنین کثیفی موتور سوزن انژکتور گاز پیدا کنید.

آخرین کلمه

در پایان این مقاله باید به شما توصیه کنیم که اگر می خواهید احتمال پارگی خودرو را به حداقل برسانید، تعمیر و نگهداری دوره ای و تعویض قطعات مصرفی را جدی بگیرید. تعویض به موقع شمع ها، تنظیم پر شدن شمع و تمیز کردن دوره ای شمع ها می تواند در بسیاری از موارد پارگی خودرو را کاهش داده یا از بین ببرد.

علاوه بر این استفاده از شمع های مرغوب و تعویض به موقع آنها نیز در رفع این عیب تاثیر مثبت خواهد داشت. استفاده از سوخت مرغوب و شست و شوی دوره ای انژکتورها از عوامل موثر در رفع مشکل پارگی خودرو می باشد. بنابراین با تعویض به موقع اقلامی مانند شمع، وایر شمع و شستشوی دوره ای انژکتورها می توان در بسیاری از موارد از بروز عیب پارگی جلوگیری کرد و از عملکرد مناسب موتور خودرو بهره برد.

مرتبط:  چرا تفریح و سرگرمی برای انسان لازم است

پارگی خودرو یکی از مشکلاتی است که ممکن است افراد زیادی را درگیر خود کرده باشد و به دلایل مختلفی در خودروی شما اتفاق می افتد.اصطلاح پارگی به معنای عدم حرکت صحیح و متعادل خودرو در حین حرکت و معمولا همراه با شکستگی های غیرطبیعی است که معمولاً ناشی از آن است. سیستم موتور و قطعات مربوطه

پاره کردن ماشین به چه معناست؟ اگر با اتومبیل سر و کار دارید معمولاً با تردید موتور مواجه شده اید یا حداقل یک بار در تعمیرگاه این اصطلاح را از تعمیرکار خود شنیده اید، بسیار مفید است، پارگی در واقع به این معنی است که ماشین می لرزد و به درستی کار نمی کند و روشن است. زمان که با یک استراحت کوچک همراه است. در این مقاله قصد داریم به بررسی کامل «ریپ ماشین» بپردازیم و دلایل آن را ارزیابی کنیم.

معنی پارگی ماشین چیست؟

استخراج در برخی از لغت نامه ها به معنای حرکات نامتعادل و متناوب است که با مکث طولانی رخ می دهد و عملکرد صحیح و استاندارد یک قطعه یا دستگاه را مختل می کند. پاره شدن خودرو به این معنی است که سطح مقطع خودرو در شرایط مختلف کار می کند که ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد.

دلایل پارگی ماشین را بررسی کنید

همانطور که گفته شد پارگی خودرو به دلایل مختلفی اتفاق می افتد که همگی نشانه ای از خرابی یا خرابی خودرو شماست و بهتر است هر چه سریعتر آن را نزد یک مکانیک متخصص ببرید و تعمیر کنید.

پارگی ماشین در موقعیت های مختلفی اتفاق می افتد که رایج ترین آنها معمولا در دو حالت زیر است:

ماشین پرش در هنگام شتاب گیری

پاره کردن ماشین در سربالایی

پاره کردن ماشین در حرکت

پاره کردن ماشین در محل

پاره کردن یک ماشین دوگانه سوز با بنزین یا بنزین

پاره کردن موتور ماشین با سرعت کم

پاره کردن ماشین گرفتن کولر

پاره کردن ماشین با سرعت بالا

وقتی هوا سرد است یا صبح زود ماشین را بکشید

ماشین هنگام تعویض دنده تکان می خورد

پاره شدن ماشین بعد از شستن موتور

شرایطی که در بالا ذکر شد حرکت خودرو را با مشکل مواجه می کند، موارد زیر برخی از رایج ترین “دلایل پارگی خودرو” هستند:

مشکل در سیستم سوخت رسانی
سیستم سوخت رسانی خودرو وظیفه ذخیره و تامین سوخت مورد نیاز خودرو را بر عهده دارد، این سوخت ابتدا با هوا مخلوط شده و به ذرات بسیار ریز تقسیم می شود سپس پس از عبور از فیلتر یا صافی بنزین تبخیر می شود. تمام مراحل گفته می شود در ورودی سیستم موتور رخ می دهد. شایع ترین “علت پارگی خودرو” نقص در سیستم سوخت موتور است. در صورت بروز نقص در هر یک از این قطعات، در شرایط مختلف شاهد پارگی خودرو خواهیم بود.

وجود اشکال در سیستم اگزوز
این سیستم گازهای خروجی را بعد از کلکتور روی سیلندرها جمع آوری کرده و به بیرون هدایت می کند، این گازها آزاد شده و در نهایت به سمت کاتالیزور خودرو هدایت می شود تا ذرات آلوده آن به طور کامل از بین برود. . بزرگترین مشکلی که می تواند باعث پارگی خودرو شود، مسدود شدن سیستم اگزوز است. اگر انسداد کوچکی در این سیستم ایجاد شود، شاهد پارگی موتور خودرو خواهیم بود.

باک گاز خالی
در برخی موارد ممکن است باک بنزین خودرو شما خالی باشد که در این صورت پارگی ایجاد می شود و حرکت طبیعی خودرو شما شروع به پاره شدن و سپس توقف می کند. پایین بودن بنزین در باک و ضعیف بودن پمپ بنزین خودرو نیز می تواند عامل پارگی خودرو باشد.

کثیفی در شیر گاز باعث می شود هوای مورد نیاز موتور تامین نشود و موتور بد کار کند. پارگی خودرو به دلیل کثیفی در دریچه گاز معمولا در دور کم یا در حالت ثابت اتفاق می افتد.

خرابی سیستم برق یا سیم کشی خودرو می تواند منجر به قطع برق و در نتیجه کار نکردن موتور خودرو و پارگی آن شود. این مشکل می تواند ناشی از معیوب بودن سنسور یا سیم کشی قسمتی از موتور باشد.

پنج مورد ذکر شده در بالا شایع ترین دلایل پارگی ماشین هستند. در ادامه به علت پاره شدن خودرو در شرایط مختلف می پردازیم.

علت پارگی خودرو در هنگام شتاب گیری را بررسی کنید

در این شرایط زمانی که می خواهید شتاب خودرو را افزایش دهید، می بینید که خودرو شروع به پارگی می کند و خودرو شتاب خوبی نمی گیرد. برخی از مهمترین دلایل پاره شدن خودرو هنگام شتاب گیری عبارتند از:

وجود نشتی در منیفولد
وجود هر نوع نشتی در منیفولد اگزوز که گازهای خروجی اگزوز را به بیرون منتقل کند باعث افزایش صدای موتور و در نهایت پاره شدن خودرو می شود.

خرابی یا گرفتگی کاتالیزور
اگر ماشین شما در حین رانندگی پاره شد و همچنان بوی نامطبوع به مشام می رسد و ماشین برای حرکت به جلو مشکل دارد، مبدل کاتالیزوری مشکل دارد و باید در اسرع وقت آن را نزد متخصص ببرید. این بو معمولاً شبیه این است به یاد داشته باشید که کاتالیزور نمی تواند هیدروکربن های موجود را بسوزاند و گوگرد آزاد شده توسط موتور را از بین می برد. یا اگر احساس کردید که خودروی شما علاوه بر پارگی در شتاب، نفس خود را از دست داده و قدرت آن کاهش یافته است، باز شدن مسیر کاتالیزور خود را بررسی کنید. انسداد خروجی دود توسط کاتالیزور ممکن است دلیل پاره شدن ماشین شما باشد.

انژکتورهای کثیف
کار انژکتورها پاشیدن یا پاشیدن سوخت به داخل سیلندرها است و انژکتورها به مرور زمان فرسوده می شوند و سیستم سوخت خودرو را مختل می کنند به طوری که در هنگام شتاب گیری خودرو را پاره می کنند.

خرابی سنسورهای اکسیژن
وظیفه سنسور اکسیژن کنترل و اندازه گیری غلظت یا رقیق شدن گازهای خروجی اگزوز است، سپس کامپیوتر خودرو نیز با دریافت این اطلاعات مقدار سوخت را کنترل می کند، حال اگر سنسور کثیف باشد و به درستی کار نکند باعث می شود اختلال در مخلوط سوخت و هوا و در نتیجه این اختلال در هنگام شتاب به صورت پارگی ظاهر می شود.

شمع های معیوب یا فرسوده
وظیفه شمع مشتعل کردن سوخت متراکم در سیلندر است و کثیفی بودن آن منجر به جرقه های ناقص یا ضعیف می شود و جرقه زدن به درستی انجام نمی شود و در نتیجه باعث می شود خودرو پاره شدن، به خصوص هنگام شتاب. اگر زمان تعویض آنها فرا نرسیده است، با تمیز کردن شمع ها می توان مشکل را حل کرد. اما اگر شمع های خودروی شما فرسوده شده است، باید خرید شمع خودرو را در دستور کار قرار دهید.

سنسور هوای کثیف
سنسورهای جریان هوا میزان هوای ورودی به سیستم تزریق و انتقال اطلاعات آن را به کامپیوتر خودرو اندازه گیری می کنند، واحد کنترل مرکزی میزان سوخت متناسب با حرکت خودرو را در صورت کثیف بودن این سنسور اندازه گیری و استفاده می کند. اطلاعات به اشتباه به کامپیوتر می رسد و احتراق به خوبی انجام نمی شود و ماشین پاره می شود.

نشتی در سیستم جاروبرقی موتور
ماشین دارای شیلنگ های وکیوم زیادی است که به مرور زمان فرسوده شده و نشتی می دهد، این نشتی باعث می شود خودرو دچار اشتباه یا پارگی شود، این مشکل ناشی از مخلوط سوخت و هوا است که گاهی اوقات بسیار رقیق یا غلیظ می شود و معمولاً خود را نشان می دهد. خودش روی شتاب

علت پاره شدن گاز یا بنزین خودروهای دوگانه سوز را بررسی کنید

در خودروهای دوگانه سوز همیشه این سوال مطرح می شود که چرا خودرو روی بنزین ریپ می کند یا بنزین؟ به طور کلی باید گفت که وقتی نوع سوخت را عوض می کنید، می توانید شاهد پارگی خودرو باشید، حتی در موارد شدید خودرو متوقف می شود که طبیعی است. اما پارگی خودروهای دوگانه سوز در شرایط دیگر ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد که در این زمینه به طور مفصل به شایع ترین علت پارگی خودرو در حالت گاز cng و دلیل پارگی خودرو در حالت بنزین می پردازیم. برخی از رایج ترین خرابی هایی که باعث پارگی در خودروهای دوگانه سوز می شوند عبارتند از:

خرابی انژکتور دوگانه سوز خودرو
رایج ترین مسائل و مشکلاتی که پس از دوسوختن دستی خودروهای تک سوخته باعث پاره شدن گاز خودرو می شود، خرابی انژکتور در مدت زمان بسیار کوتاهی ایجاد می شود. اگر دائماً از بنزین استفاده می کنید، این خرابی در عرض 4-6 ماه اتفاق می افتد، معمولاً اگر خودرو را نتوان به حالت اولیه خود بازگرداند، به مالک پیشنهاد می شود انژکتور و نرم افزار کنترل سوخت و هوا را از خودرو خارج کند. با این کار مشکل پارگی و توقف خودرو حل می شود اما ممکن است به دلیل برداشتن انژکتور مشکلات دیگری برای خودرو پیش بیاید.

خرابی پمپ سوخت خودروهای دوگانه سوز
معمولاً عمر مفید این قطعه در خودروهای دوگانه سوز کمتر از حد معمول است، به خصوص آنهایی که به صورت دستی سوخت رسانی شده اند. این مورد بیشتر در پمپ بنزین دیده می شود و یکی از شایع ترین علل کارکردن خودرو با گاز به دلیل ضعیف شدن پمپ بنزین خودرو می باشد.

خرابی فیلتر بنزین
سومین موردی که باعث پارگی خودرو می شود فیلتر بنزین است، فیلتر بنزین مانند فیلتری عمل می کند که ناخالصی ها و همچنین ذرات معلق موجود در سوخت را جذب کرده و اجازه ورود این ذرات را به داخل و … نمی دهد. اگر صافی بنزین آسیب دیده باشد یا مقدار زیادی ذرات ناخالص در آنجا جمع شده باشد، سوخت به سادگی از صافی عبور نمی کند و در نتیجه میزان بنزین ورودی به سیلندر کاهش می یابد که در نهایت باعث پارگی خودرو می شود. به یاد داشته باشید که برای جلوگیری از این مشکل، فیلتر بنزین باید هر 10000 کیلومتر تعویض شود. معمولا در خودروهای دوگانه سوز به تعویض سریع این قطعه توجه کافی نمی کنند بنابراین مسدود شدن این قطعه به مرور زمان باعث پاره شدن بنزین خودروی دوگانه سوز می شود.

مرتبط:  چطور کانال خصوصی رو به عمومی تبدیل کنیم

چرا ماشین در قسمت بالایی پاره می شود؟

گاهی اوقات نیز اتفاق می افتد که خودرو در حالت عادی و در جاده های بدون شیب به راحتی حرکت می کند، اما به محض رسیدن به یک تپه، موتور خودرو به خوبی کار نمی کند و شروع به پاره شدن می کند، اول از همه باید توجه داشته باشید که در خودروهای گیربکس دستی، اگر با دنده مرده به سربالایی بروید، خودرو پاره می شود و در نهایت متوقف می شود. این پارگی به دلیل عدم استفاده صحیح از دنده در سربالایی است و مشکل فنی ایجاد نمی شود.

سوخت نامناسب
اولین و شایع ترین دلیل پارگی خودرو در سربالایی می تواند عدم تامین سوخت کافی به سیلندرها باشد که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. در انتهای بالای موتور خودرو، تحت فشار بیشتری قرار دارد و نیاز به تزریق سوخت بیشتری دارد، بنابراین هرگونه افت در عملکرد سوخت رسانی، از کمبود سوخت در باک گرفته تا خرابی پمپ بنزین، گرفتگی فیلتر بنزین، کثیفی یا شکستن انژکتورها و غیره. به صورت اشک در بالای سر ظاهر می شود.

وجود ناخالصی در بنزین
دلیل دوم را نیز می توان به وجود ناخالصی در بنزین و بی کیفیت بودن سوخت، به طور کلی مخلوط آب در بنزین یا وجود ناخالصی ها و ذرات معلق در هوا در بنزین مربوط کرد. باعث می شود موتور به درستی روشن نشود و باعث کوبش شود ماشین در جاده شیب دار و سربالایی قرار دارد.

گرفتگی گازهای خروجی اگزوز
گرفتگی گازهای خروجی اگزوز یا به طور کلی یکی از لوله های منتهی به اگزوز می تواند باعث کاهش شدید قدرت تنفسی موتور و در جاده های با شیب متوسط ​​و زیاد شود که موتور به قدرت بیشتری نیاز دارد. توانایی حرکت چرخ ها، خفگی و توقف، و در بسیاری از موارد پارگی، به خصوص در قسمت بالای سر.

مشکل در سیستم برق خودرو
مورد چهارم مربوط به وجود ایراد در سیستم برق خودرو می باشد که بخشی از سیستم برق خودرو مربوط به موتور و سیستم جرقه زنی می تواند باعث ایجاد مشکل و ایجاد مشکل شود. ماشین برای پاره کردن روی تپه ها سیم، شمع، سیم کشی، جعبه فیوز و غیره. قطعاتی هستند که در این شرایط باید بررسی شوند. گاهی اوقات سیم ها خوب به نظر می رسند، اما اگر پوشش پلاستیکی را بردارید، متوجه خواهید شد که زیر آن پوسیده شده است.

علت پارگی خودرو را در حالت ساکن یا در دور موتور پایین بررسی کنید

حالت بعدی که می تواند باعث نگرانی و ناراحتی شود، پارگی خودرو در محل است، این پارگی می تواند به چند دلیل عمده مربوط به شمع، پمپ بنزین و سیستم جرقه زنی باشد که در ادامه توضیح داده خواهد شد.

شمع
انگار برگشتیم تو همون خونه! شمع های آسیب دیده یا کثیف می توانند حتی زمانی که خودرو در حال کار است ظاهر شوند و باعث پارگی و توقف خودرو شوند.

پمپ بنزین
عنصر دوم نیز مربوط به پمپ بنزین است، این پمپ باید در هر ثانیه مقدار معینی بنزین را به سیلندرها برساند تا این سوخت بسوزد و انرژی خودرو تامین شود. دلخراش

سیستم جرقه زنی
در صورت بروز مشکل در سیستم جرقه زنی برخلاف دو مورد قبلی که دور موتور به زیر دور آرام می رسد، خودرو می ایستد. این مشکل ممکن است به دلیل ترکیب آب و روغن ناشی از واشر و یا مشکل در سیستم برق خودرو و … ایجاد شود.

مواردی که باعث ریپ شدن ماشین در سرعت کم یا در حالت ثابت می شود را باید خیلی جدی گرفت چون در دورهای پایین و بدون فشار ایرادات خود را نشان می دهند پس بدیهی است که مشکل از هر جایی به اوج خود رسیده است. باید فوراً رفع شود.

علت پارگی خودرو در صبح زود و زمانی که هوا سرد است را بررسی کنید

در بیشتر خودروها می‌توانید هنگام سرد شدن پارگی ماشین را ببینید، معمولاً وقتی هوا سرد است ماشین‌ها سخت‌تر استارت می‌زنند، اما پارگی ماشین اول صبح یا پاره شدن ماشین در هوای سرد طبیعی نیست و بهتر است پیدا کنید. در ادامه علت پارگی خودرو در صبح را توضیح خواهیم داد:

سوپاپ ها و محفظه احتراق
به گفته بسیاری از کارشناسان و حتی تعمیرکاران واجد شرایط، اگر خودروی شما در هوای سرد یا در ساعات اولیه صبح شروع به پارگی کند، ممکن است در آب بندی نامناسب سوپاپ رخ دهد، نکته دوم در مورد سوپاپ نیز می تواند مربوط به سفتی پر شدن شیر باشد.

خرابی شمع و فرسودگی سیم
دلیل دوم می تواند مربوط به شمع ها و سیم ها باشد که نیاز به بررسی دقیق سیم های زیر پوسته آنها دارد تا مطمئن شوید که سیم ها آسیب دیده اند یا خیر، می توانید از سیم های ماشین دیگری استفاده کنید. در اگر مشکل حل نشد، عیب را در قسمت دیگری جستجو کنید. همچنین دانستن زمان تعویض شمع های خودرو و علائم خرابی آن به شما در این امر کمک می کند. بنابراین پیشنهاد می کنیم مقاله زمان تعویض شمع خودرو را مطالعه کنید تا با این موضوعات بیشتر آشنا شوید.

خرابی سنسور اکسیژن
سنسور اکسیژن میزان اکسیژن مورد نیاز برای سوزاندن بنزین را تعیین و تحویل می دهد. اگر این قطعه مشکل داشته باشد، ماشین شروع به پارگی می کند. این شایع ترین دلیلی است که باعث می شود ماشین در صبح زود پاره شود، به خصوص وقتی هوا سرد است.

کامپیوتر مرکزی خودرو
ECU یا کامپیوتر مرکزی خودرو در صورت وجود هر گونه خطا یا مشکل دیگری در نهایت ممکن است باعث خرابی خودرو شود، برای جلوگیری از این امر بهتر است کل کامپیوتر و سیستم برقی خودرو را بررسی کنید. با دستگاه عیب یابی و در صورت وجود خطا، آن را اصلاح کنید.

دلایل پارگی خودرو پس از استارت را بررسی کنید

دلایل پارگی خودرو در هنگام استارت معمولاً از سیستم جرقه زنی خودرو ناشی می شود و باعث ایجاد مشکل در آن سیستم می شود. موارد زیادی می تواند باعث این مشکل شود، ما رایج ترین آنها را پوشش می دهیم:

وجود رطوبت در کاور دلکو
این مورد مخصوص خودروهای کاربراتور ریپینگ می باشد. دلکو مرطوب از جرقه زدن و احتراق مناسب در موتور جلوگیری می کند و موتور پاره می شود.

فیلتر سوخت معیوب
گرفتگی فیلتر بنزین می تواند باعث پاره شدن خودرو در هنگام استارت و انتقال ناقص سوخت به موتور شود.

ایراد کویل یا شمع
خرابی این قسمت مستقیماً در جرقه موتور اختلال ایجاد می کند و مشخص است که ماشین در هنگام سرد شدن پاره می شود.

آسیب یا پارگی تسمه تایم
پارگی یا پارگی تسمه تایم اساساً باعث وقفه در حرکت پیستون ها و اختلال در زمان بندی موتور می شود و در نتیجه موتور خودرو خوب کار نمی کند و پاره می شود.

علت پارگی خودرو در هوای بارانی را بررسی کنید

فرض کنید در جاده ای رانندگی می کنید، باران بسیار تند و شدیدی می بارد، تنها چیزی که می تواند سختی رانندگی شما را دو چندان کند، مشکل پاره شدن و خاموش شدن ماشین در باران است که ناگهان موتور ماشین متوقف می شود ظاهر بی دلیل شروع به پارگی می کند، در ابتدا نمی توانید چیزی را که بخواهید با پارگی ماشین مرتبط کنید، فکر کنید، اما قطعاً مشکلی وجود دارد که باعث می شود ماشین به این وضعیت برسد، در سریال زیر از چنین مشکلاتی و علت ما به شما خواهیم گفت که چگونه ماشین را در باران پاره کنید.

اتصال سیم‌کشی خودرو
مورد اول مربوط به اتصال سیم‌کشی خودرو است، گاهی اوقات آب باران با خط و خش، بریدگی، حتی از بین رفتن و سایش پوسته قسمت بسیار کوچکی از سیم‌ها مواجه می‌شود که احتمالاً باعث کل سیستم الکتریکی خودرو می‌شود. برای رفع این مشکل می توانید قبل از صرف هزینه زیاد برای تعویض سیم کشی به علائم و مشکلات دیگر توجه کنید و در صورت اطمینان از تکنیک سلامتی سایر قطعات نسبت به تعویض سیم کشی اقدام نمایید. سیم کشی

باتری
عمر باتری منقضی شده به دلیل تماس با آب باران یا هر گونه افزایش رطوبت می تواند تاثیر زیادی در پارگی خودرو داشته باشد.

سنسور دور موتور
خرابی سنسور دور موتور یکی از دلایل پاره شدن خودرو در هوای بارانی است.سنسور دور موتور یک قطعه الکترونیکی متشکل از یک سیم پیچ، یک آهنربا و یک هسته آهنی است.این سنسور در زیر قرار دارد. گیربکس نصب شده است و به طور مداوم سرعت خودرو و دور موتور را بسته به سوخت و میزان احتراق آن تنظیم می کند.

در هوای بارانی که احتمال اتصال قطعات الکترونیکی زیاد می شود این قطعه نیز دچار مشکل می شود و در نهایت خودرو پاره می شود که این مشکل در خودروهایی مانند پژو 206 و به خصوص تیپ 2 به وفور دیده می شود پس اگر خودروی شما از این مدل و در باران پاره شده است، بهتر است از قبل وضعیت سلامتی یا نبودن این قسمت را بررسی کنید.

ابتدا سوکتی را که زیر فیلتر هوا قرار دارد باز کنید و کنار ترموستات سوکت را بردارید و با سشوار یا حتی سشوار روی دمای پایین خشک کنید، پس از خشک شدن کامل پریز می توانید از چسب برقی استفاده کنید. چسب آهن یا حتی چسب آکواریوم که خاصیت ضد آب دارند برای چسباندن و ثابت کردن سوکت در جای خود.

استخراج چیست؟

تکان دادن در واقع به معنای تکان دادن و کار نکردن درست و به موقع خودرو است که با کمی مکث همراه می شود

مرتبط:  چرا به جلال الدین محمد بلخی مولوی می گویند

دلیل ریپ زدن ماشین در حالت بنزینی

خرابی انژکتور، خرابی پمپ بنزین، خرابی فیلتر بنزین

دلیل پاره شدن خودرو در محل چیست؟

خرابی سیستم جرقه زنی، خرابی پمپ بنزین، خرابی شمع

پارگی خودرو هنگام شتاب گیری چیست؟

نشت منیفولد، خرابی یا انسداد کاتالیزور، کثیف انژکتور، خرابی سنسور اکسیژن، شمع معیوب، سنسور هوای کثیف، نشت سیستم خلاء موتور

علت پارگی ماشین در سربالایی چیست؟

سوخت ناکافی، ناخالصی بنزین، گرفتگی اگزوز، مشکل در سیستم برق

علت پاره شدن ماشین در سرما چیست؟

خرابی سوپاپ ها و محفظه احتراق، خرابی شمع ها و سیم ها، خرابی سنسور اکسیژن و ECU خودرو

آیا ماشین شما تا به حال سکته کرده است؟ کوبیدن یا کوبیدن موتور یک افت ناگهانی و غیر قابل توضیح در دور موتور است. در این شرایط گاهی خودرو دچار لرزش و صداهای غیرعادی، ضربه و نوسان دور موتور می شود و موتور خودرو به درستی کار نمی کند. معمولا دلیل پارگی در پراید، تبیا، رانا و … می باشد. یکسان است. پارگی خودرو به دلایل مختلفی رخ می دهد، اما شایع ترین علت آن مشکل در قسمت های مختلف سوخت یا سیستم تهویه یا کمبود ولتاژ است.

مطالب مرتبط: مهمترین دلایل پاره شدن پراید

مهمترین دلایل پاره شدن خودرو در شرایط مختلف

بیرون کشیدن می تواند هنگام بالا رفتن از سربالایی، برای یک ماشین در حال حرکت یا ثابت، در صبح یا حتی هنگام نصب کولر رخ دهد. به عنوان مثال، ممکن است اکثر خودروها در هوای سرد برای استارت زدن مشکل داشته باشند، اما این طبیعی نیست که خودرو اول صبح پاره شود و بهتر است در اسرع وقت آن را بررسی کنید.

محصولات و قیمت قطعات یدکی تیبا را مشاهده کنید

پاره کردن ماشین صبح زود

برخی از دلایل ظاهر شدن اشک اول صبح:

ناهماهنگی بین نسبت تراکم در محفظه احتراق، خرابی یا آب بندی ضعیف دریچه ها و آب بندی آنها.

از بین رفتن شمع ها و سیم ها یا کویل های فرسوده یا سرقت برق سیستم

محصولات مرتبط: شمع موتور یورور 4 تیبا

مشکل در سنسور اکسیژن، این شایع ترین دلیلی است که باعث می شود ماشین اول صبح پاره شود.

محصولات مرتبط: سنسور اکسیژن پراید 131 | سنسور اکسیژن ساژم سنسور اکسیژن زیمنس

مشکل سنسور دمای موتور با سنسور فشار هوا

خطا یا هر گونه مشکل در سیستم الکتریکی موتور و هر عاملی که باعث خرابی کامپیوتر مرکزی خودرو (ECU) شود.

خرابی سوزن انژکتور، خرابی سیلندر. برای رفع این مشکل لازم است هر سال سوزن انژکتور سوخت شسته شود.

واشر سرسیلندر معیوب و نشتی روغن و آب

محصولات مرتبط: واشر سر پراید 111 تیبا هد واشر پراید 131 هد واشر

گاهی هم پیش می آید که موتور خودرو به محض بالا آمدن خوب کار نمی کند و شروع به پاره شدن می کند، اول از همه باید به این نکته توجه کنید که در خودروهای گیربکس دستی اگر با مرده سربالایی بروید. گزارش ماشین پاره می شود و در نهایت خاموش می شود. این پارگی به دلیل عدم استفاده صحیح از دنده در سربالایی است و مشکل فنی ایجاد نمی شود.

همچنین بخوانید:  آشنایی با اجزای سیستم تعلیق پراید، تیبا و شاهین

پاره کردن ماشین در سربالایی

دلایل سر خوردن خودرو در سربالایی را می توان به شرح زیر خلاصه کرد:

سوخت ناکافی به سیلندرها، کمبود سوخت در باک یا خرابی پمپ بنزین، گرفتگی فیلتر بنزین، کثیفی یا خرابی انژکتورهای سر بالایی. برای تعمیر آن بهتر است رسوبات موجود در مدار را تمیز کرده و دریچه های سوزنی را در خودروهای کاربراتوری بررسی کنید.

محصولات مرتبط: پمپ بنزین پراید 141 پمپ بنزین تیبا

وجود ناخالصی در بنزین و بی کیفیت بودن سوخت و عدم احتراق خوب موتور، مخلوط آب و بنزین و یا وجود ناخالصی ها و ذرات معلق در بنزین و رسوبات در محفظه سوخت. برای تعمیر آن بهتر است رسوبات موجود در مدار را تمیز کرده و دریچه های سوزنی را در خودروهای کاربراتوری بررسی کنید.

گرفتگی اگزوز یا هر یک از لوله هایی که به اگزوز ختم می شود و کاهش قدرت تنفس موتور و خفگی

ایراد در سیستم برق خودرو، سیم، شمع، سیم کشی، جعبه فیوز و غیره. گاهی اوقات سیم ها به نظر مشکلی ندارند، اما اگر پوشش پلاستیکی آنها را بردارید، متوجه می شوید که زیر آن پوسیده شده است.

دلکو یا اهرم گاز تنظیم نشده است. شما باید دلکو را در اندازه استاندارد خود تنظیم کنید و مطمئن شوید که تمام گاز پدال با تمام گاز دریچه گاز برابر است.

نشتی در خطوط هوایی

خرابی سه بوق به اضافه ماشین. این مشکل به صورت ضربه های متوالی است که باعث لرزش موتور می شود و در صورت عدم رفع سریع باعث از کار افتادن دسته موتور می شود.

فشار کم کمپرسور شما باید مجموعه داخلی سیلندرها را بررسی کنید.

آخرین دلیلی که می توانیم برای این مشکل بیان کنیم، خرابی پیشروی خلاء خودکار است. آن را بررسی کنید و اگر تنظیمات آن به هم ریخته است، در صورت لزوم آن را تنظیم یا جایگزین کنید.

فروشگاه اتوپراید در زمینه فروش و پخش قطعات یدکی پراید و تیبا به صورت تکی و عمده فعالیت دارد. برای خرید و اطلاع از تخفیف های روزانه از طریق شماره های موجود با کارشناسان ما تماس بگیرید.

پاره شدن با کولر روشن

هنگامی که سیستم تهویه مطبوع خودرو شما به درستی کار می کند، بار اضافی به موتور وارد می کند. هنگامی که این اتفاق می افتد، کامپیوتر ماشین شما تنظیماتی را برای جبران این بار اضافی روی موتور انجام می دهد. در سیستم ورودی موتور خودرو، دریچه کنترل هوای ورودی وجود دارد. هنگامی که این سوپاپ کثیف می شود یا دچار نقص می شود (مخصوصاً تحت بار نیروی اضافی مورد نیاز برای برق متناوب)، تنظیم نادرست مخلوط سوخت ممکن است رخ دهد و باعث پارگی شود.

همچنین بخوانید:  سوت کشیدن لنت ترمز پراید نشانه چیست و برای حل آن باید چکار کرد؟

محصولات و لوازم یدکی پراید صبا را ببینید

پاره کردن ماشین در محل

وضعیت بعدی که ممکن است نگران کننده باشد پارگی خودرو در حالت ساکن است، مواردی که باعث پارگی خودرو در سرعت های پایین یا در حالت ساکن می شود باید بسیار جدی گرفته شود. زیرا در دورهای پایین و بدون فشار ایرادات خود را نشان می دهند. بنابراین بدیهی است که مشکل از هر نقطه به اوج خود رسیده و نیاز به رفع فوری دارد.

این پارگی می تواند به چند دلیل اصلی مربوط به شمع ها، پمپ بنزین و سیستم جرقه زنی باشد. به عبارت دیگر اگر عملکرد شمع ها نادرست باشد باعث لرزش خودرو می شود. اگر پمپ بنزین نتواند سوخت را از باک به انژکتور برساند، موتور خفه می شود و شتاب را کاهش می دهد.

یکی دیگر از دلایل پارگی خودرو در محل که نیاز به بررسی دارد. احتمالاً نشتی شلنگ های مکش است. برای رفع این مشکل، منیفولد و تمام قطعات مربوطه را از نظر نشتی بررسی کنید، سپس اتصالات را سفت کنید.

محصولات مرتبط: واحد منیفولد شستشوی شیشه جلو

عامل سوم امکان تنظیم نشدن پیچ گاز است. آن را تا زمانی تنظیم کنید که دور دور موتور افزایش یابد و از خاموش شدن موتور جلوگیری شود.

دلیل چهارم این مورد احتمال مسدود شدن سوراخ هوا است که با بازکردن انسداد می توانید این مشکل را حل کنید.

پاره کردن ماشین در سرعت 2

یکی از مشکلات خودروهای دنده ای تکان خوردن خودرو هنگام تعویض دنده 2 است. از دلایل این مشکل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

ایجاد مشکل در سیستم سوخت (شمع، سیم و کویل)

هنگام تعویض دنده دوم به هیچ یک از سیلندرها سوخت یا برق نرسانید

نسبت اختلاط نامناسب بنزین و هوا که دلایل خاص خود را دارد از جمله: اختلاط بنزین با آب یا مواد دیگر، فشار کم بنزین به دلیل خرابی پمپ بنزین یا گرفتگی فیلتر، آسیب دیده یا کثیف. سوپاپ سوزنی شکسته یا کثیف، دریچه گاز.

مطالب مرتبط: مخلوط کردن روغن پراید و آب

با داشتن هر یک از این مشکلات، زمانی که دنده ماشین را عوض می کنید و دنده دوم را تعویض می کنید، ماشین خود را در حال پارگی می بینید که باید بررسی کنید و در صورت مشاهده خرابی قطعه باید در اسرع وقت آن را تعویض کنید زیرا ممکن است آسیب ببیند. موتور ماشین در طول زمان

همچنین بخوانید:  5 علامت مهم خرابی واشر منیفولد پراید و تیبا را بشناسید

هنگام شتاب گیری ماشین تکان می خورد

حتما برای شما هم پیش آمده است که وقتی روی پدال گاز می روید و می خواهید شتاب ماشینتان را زیاد کنید، ناگهان به نظر می رسد که شخصی ماشین شما را شلاق می زند و ماشین به شدت می لرزد. دلیل اصلی پارگی در هنگام شتاب گیری افت فشار در ریل سوخت است. این افت فشار ممکن است به دلیل عملکرد نامناسب پمپ، رگولاتور و فیوز پمپ باشد.

از دیگر دلایل این مشکل می توان به شکاف نامناسب شمع در خودرو، معیوب بودن کیلومترشمار یا سنسور اکسیژن و سیم های نامناسب اشاره کرد. باید در نظر داشته باشید که این مشکل در خودروهای صفر مایل نیز ممکن است رخ دهد که به مرور زمان برطرف می شود، اما اگر مشکل همچنان ادامه داشت باید برای رفع آن اقدام کنید.

ماشین های کاربراتوری را پاره کنید

سخن پایانی

همانطور که گفته شد، پارگی خودرو می تواند به دلایل مختلفی مانند خرابی شمع ها و پمپ بنزین، خرابی سنسور هوا و اکسیژن، خرابی انژکتور و غیره رخ دهد. جدی گرفتن پارگی خودرو یکی از ضروریاتی است که با صرف هزینه بسیار کم می توان از اتفاقات ناگوار آینده جلوگیری کرد و برای رفع آن باید خیلی سریع اقدام کرد. به این ترتیب در صورت نیاز به اطلاعات یا مشاوره بیشتر در زمینه جدا شدن خودرو، خرید لوازم جانبی و … در فروشگاه اتوپراید منتظر شما هستیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا