چرا وقتی نفس میکشم قلبم تیر میکشه

نوشته شده توسط فاطمه مهربان

08/09/1400

درد شدید و ضربان قلب در طول تنفس عمیق می تواند به دلایل مختلفی رخ دهد. این علامت می تواند از نظر شدت متفاوت باشد، برخی افراد ناراحتی خفیف و برخی دیگر درد شدید را تجربه می کنند. در بیشتر موارد، درد اطراف قفسه سینه و دنده ها و تپش قلب نشانه بیماری جدی نیست و خود به خود یا با حداقل روش های درمانی برطرف می شود. با این حال، گاهی اوقات ممکن است یک اورژانس باشد و نیاز به مداخله پزشکی فوری داشته باشد.

در این مقاله، هفت علت احتمالی تپش قلب در طول تنفس عمیق و زمان مراجعه به پزشک را مورد بحث قرار می دهیم. در صورت نیاز به مشاوره بیشتر با مشاوره پزشکی تماس بگیرید یا در منزل به پزشک مراجعه کنید تا از تشدید بیماری و تشدید آن جلوگیری کنید.

فهرست

ذات الریه

پنومونی یک عفونت ریه است که باعث التهاب کیسه های هوایی می شود. این کیسه های هوا با مایع یا چرک پر می شوند. پنومونی در نتیجه یک عفونت باکتریایی، ویروسی یا قارچی رخ می دهد. شدت این بیماری به سن و سلامت عمومی فرد بستگی دارد.

افراد مبتلا به ذات الریه اغلب هنگام تنفس عمیق، درد قفسه سینه و سوزش سر دل را تجربه می کنند. سایر علائم که می توانند از خفیف تا شدید متغیر باشند عبارتند از:

سرفه

سرفه خلط، بلغم سبز یا زرد

تب شدید

لرز

دشواری در تنفس

خستگی

عرق

نبض سریع

گزینه درمانی اغلب بر اساس نوع پنومونی و شدت بیماری تعیین می شود. مثلا:

برای پنومونی باکتریایی، که شایع ترین شکل پنومونی است، آنتی بیوتیک ها می توانند به درمان علائم کمک کنند.

داروهای ضد ویروسی، استراحت و مایعات فراوان می توانند به درمان پنومونی ویروسی کمک کنند.

داروهای ضد قارچ می توانند به درمان انواع قارچی پنومونی کمک کنند.

پزشک شما همچنین ممکن است داروهای بدون نسخه (OTC) را برای تسکین علائم ذات الریه توصیه کند.

پنوموتوراکس

پنوموتوراکس که به عنوان یک ریه از بین رفته نیز شناخته می شود، زمانی اتفاق می افتد که هوا وارد حفره پلور می شود. حفره پلور فضای بین ریه ها و دیواره قفسه سینه است. تجمع هوا می تواند فشار را در حفره پلور افزایش دهد و بخشی از یک ریه یا حتی کل ریه را از بین ببرد. پنوموتوراکس می تواند در نتیجه آسیب قفسه سینه یا یک بیماری زمینه ای ریوی مانند سل رخ دهد.

افراد مبتلا به پنوموتوراکس ممکن است درد شدید قفسه سینه و سوزش سر دل را تجربه کنند که هنگام نفس کشیدن یا سرفه بدتر می شود. درجه فروپاشی علائم و نشانه های پنوموتوراکس توسط پزشک تعیین می شود (طبق گزارش های متوسط ​​به دست آمده از منابع معتبر و قابل اعتماد). اینها ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تنگی نفس

درد ناگهانی قفسه سینه

سفتی در قفسه سینه

تپش قلب

خستگی

سیانوز، وضعیتی که در آن پوست یا لب ها کمی آبی می شوند

درمان پنوموتوراکس شامل قرار دادن یک لوله در قفسه سینه یا یک سوزن برای خارج کردن هوای اضافی از حفره پلور است. برای موارد خفیف، وضعیت ممکن است بدون نیاز به این روش بهبود یابد.

پلوریت

پلورزی التهاب پلورا، بافتی است که حفره قفسه سینه را می پوشاند و سطح خارجی ریه ها را می پوشاند. پلوریت اغلب در اثر عفونت ویروسی یا باکتریایی ایجاد می شود که پلوریت ویروسی یکی از شایع ترین علل آن است. افراد مبتلا به پلوریت معمولاً هنگام استنشاق و نفس عمیق، درد شدیدی به خصوص در قفسه سینه احساس می کنند. علائم پلوریت عبارتند از:

تپش قلب و درد شدید در قفسه سینه که هنگام تنفس بدتر می شود

دردی که به شانه و پشت می رسد

تنگی نفس

سرفه

درمان پلوریت به علت بیماری زمینه ای بستگی دارد. به عنوان مثال، اگر بیماری به دلیل عفونت باکتریایی باشد، پزشک برای مدیریت علائم، آنتی بیوتیک تجویز می کند. برای درد و التهاب ناشی از پلوریت، پزشک ممکن است داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی (NSAIDs) مانند ایبوپروفن را توصیه کند.

ویزیت دکتر

ثبت درخواست

کوستوکندریت

کوستوکندریت التهاب غضروف است، بافتی که استخوان سینه و دنده ها را به هم متصل می کند. درد قفسه سینه ناشی از کوتوکندریت می تواند از خفیف تا شدید متغیر باشد. افراد مبتلا به کوتوکندریت اغلب درد قفسه سینه ای را تجربه می کنند که ممکن است به پشت تابش کند.

علت دقیق کوکوکندریت نامشخص است. با این حال، این وضعیت می تواند ناشی از آسیب قفسه سینه، ورزش شدید، سرفه شدید یا عفونت مفاصل باشد. کوستوکندریت معمولاً خود به خود بهبود می یابد. با این حال، پزشک ممکن است برای تسکین درد، NSAID ها را تجویز کند. فیزیوتراپی، از جمله تمرینات کششی و تحریک عصبی، و همچنین گرما درمانی، ممکن است مفید باشد. اگر اقدامات دیگر مؤثر واقع نشد، پزشک ممکن است تزریق کورتیکواستروئیدها یا داروهای بیهوشی را مستقیماً در ناحیه آسیب دیده توصیه کند.

ضربه ای به سینه

آسیب تروماتیک قفسه سینه می تواند در اثر یک رویداد ورزشی، جراحی یا تصادف، مانند سقوط از ارتفاع ایجاد شود. منابع معتبری که گزارش‌ها و تحقیقات را بررسی و مستند می‌کنند، مشخص کرده‌اند که تقریباً دو سوم افرادی که ضربه فیزیکی را تجربه می‌کنند، ترومای قفسه سینه دارند که شدت آن از شکستگی دنده‌ها تا آسیب قلبی متغیر است.

ضربه به قفسه سینه می تواند باعث درد شدید و همچنین حمله قلبی در هنگام نفس کشیدن عمیق شود. سایر علائم ترومای قفسه سینه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تنگی نفس

دردی که به گردن یا کمر می رسد

سرفه کردن خون

کبودی روی دیواره قفسه سینه

پزشکان بر اساس علت و شدت آن، بهترین درمان را برای ترومای قفسه سینه تعیین خواهند کرد. به عنوان مثال، اگر فردی دچار تنگی نفس باشد، احیای قلبی ریوی (CPR) احتمالا اولین رویکرد خواهد بود. افراد مبتلا به ترومای قفسه سینه باید فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشند.

مرتبط:  چرا ماه به صورت هلال دیده می شود

حمله پانیک، اضطراب یا استرس

استرس و اضطراب شدید می تواند باعث حملات پانیک شود که یکی از علائم احتمالی آن تپش قلب و درد شدید هنگام تنفس است. یک حمله اضطرابی می تواند احساس سوزن مانندی در وسط قفسه سینه ایجاد کند. ترس از یک رویداد آینده یا ترس از اینکه ممکن است اتفاقی بیفتد معمولا باعث این بیماری می شود. افراد ممکن است علائم زیر را در طول حمله اضطراب تجربه کنند:

درد قفسه سینه

تپش قلب

دشواری در تنفس

خیره کننده

عرق

سردرد

گزینه های درمانی برای اختلالات مرتبط با اضطراب عبارتند از:

ارزیابی در محل

ثبت درخواست

درمان شناختی رفتاری (CBT)

گروه های حمایت از افراد با شرایط خاص

تجویز داروهای ضد افسردگی یا داروهای ضد اضطراب برای کاهش علائم (در برخی موارد)

هر کسی که به دنبال کمک حرفه ای است باید مطمئن شود که یک متخصص خوب آموزش دیده و واجد شرایط را انتخاب کند.

پریکاردیت

پریکاردیت التهاب پریکارد، بافت کیسه مانند اطراف قلب است. علت پریکاردیت در حال حاضر ناشناخته است، اما تصور می شود که عفونت های ویروسی یک علت شایع باشد. عوامل دیگری نیز می توانند باعث پریکاردیت شوند، از جمله:

آسیب قلبی یا جراحی

اختلالات التهابی، مانند آرتریت روماتوئید یا لوپوس

سایر شرایط سلامتی، از جمله سل یا نارسایی کلیه

افراد مبتلا به پریکاردیت در هنگام تنفس درد شدید یا مبهمی را تجربه می کنند که ممکن است هنگام نشستن یا خم شدن به جلو احساس بهتری داشته باشند. درد ممکن است به شانه چپ و گردن نیز تابیده شود. سایر علائم پریکاردیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

بهترین درمان پریکاردیت به علت و شدت بیماری بستگی دارد. اگر شرایط خفیف باشد، معمولاً خود به خود بهتر می شود. برای موارد شدیدتر، پزشک ممکن است مسکن‌های بدون نسخه و کورتیکواستروئیدها را برای کاهش التهاب تجویز کند.

چه زمانی باید با پزشک تماس گرفت؟

درد شدید هنگام تنفس گاهی اوقات می تواند نشانه یک بیماری تهدید کننده زندگی مانند حمله قلبی باشد. فرد باید در مورد هر گونه درد تیز غیر قابل توضیح هنگام تنفس به پزشک اطلاع دهد، به خصوص اگر با علائم زیر همراه باشد:

دشواری در تنفس

سفتی یا درد قفسه سینه

تنگی نفس شدید

تنفس سریع و مداوم

تنگی نفس که به ناتوانی در تنفس هوای کافی اشاره دارد

سرگیجه ناگهانی

تب

تعرق مفرط

ویزیت دکتر

ثبت درخواست

تپش قلب در هنگام تنفس عمیق؛ نتیجه

احساس درد شدید هنگام تنفس می تواند هشدار دهنده باشد. اگرچه این وضعیت دلیلی برای نگرانی نیست (حداقل در بیشتر موارد)، اما گاهی اوقات می تواند نشانه ای از یک بیماری جدی باشد. این بیماری می تواند به دلایل مختلفی از جمله ضربه به قفسه سینه و سایر شرایط پزشکی مانند ذات الریه ایجاد شود. برای ویزیت پزشکی در منزل کلیک کنید.

هرکسی که هنگام تنفس تپش قلب و درد شدید را تجربه می کند باید با یک پزشک صحبت کند، او ممکن است بخواهد برای تعیین علت تپش قلب هنگام تنفس عمیق ارزیابی کند. پس از تایید این موضوع، پزشک می تواند یک برنامه درمانی برای بیمار در نظر گرفته و تجویز کند.

در این مقاله در مورد تیراندازی به قلب صحبت خواهیم کرد. درد قفسه سینه عبارت است از ناراحتی یا درد در داخل یا اطراف قفسه سینه. به طور کلی، تپش قلب را می توان به درد قفسه سینه مربوط به قلب (درد قفسه سینه قلبی) و درد قفسه سینه ناشی از یک بیماری قلبی (غیر قلبی) طبقه بندی کرد.

تپش قلب برای هر فردی متفاوت است. اما اگر فردی درد قفسه سینه یا احساس تیراندازی در ناحیه قلب داشته باشد و این درد مداوم باشد، باید توسط پرسنل اورژانس معاینه شود.

فهرست موضوعات

علت سکته قلبی چیست؟

ممکن است با خود بگویید: قلب من درد می کند، اما نمی دانید چرا قلب شما تند می زند، دلیل آن را اینجا توضیح دادیم، لطفا با ما همراه باشید.

اگرچه دلایل زیادی برای درد قفسه سینه یا تپش قلب وجود دارد، اما دو علت اصلی را می توان به مشکلات قلبی و علل غیر قلبی تقسیم کرد. تپش قلب گاهی اوقات می تواند به دلیل تفاوت بین خون رسانی به ضربان قلب و اکسیژن رسانی به عضله قلب ایجاد شود.

درد و درد ضربان دار در سمت چپ قفسه سینه قلب عمدتاً ناشی از تصلب شرایین (در نتیجه باریک شدن مداوم شریان های کرونری) یا ناشی از اسپاسم عروق کرونر است که عروق را به طور متناوب منقبض می کند. در موارد شدید، مداوم و غیر عصبی، شلیک مداوم قلب را آنژین صدری یا آنژین پاتریس می‌گویند.

تپش قلب عمدتاً دلایل غیر قلبی دارد و گذرا است و می تواند دلایل زیادی از جمله استرس، اضطراب، عفونت های خاص، مشکلات عضلانی یا استخوانی، تومورهای ریه، ضربه به قفسه سینه، درد شکم و رفلاکس معده داشته باشد. برخی از علل غیر قلبی ایست قلبی ممکن است نیاز به مراقبت های اورژانسی داشته باشند.

علائم حمله قلبی چیست؟

علائم سوزش سر دل و درد قفسه سینه شامل فشار، سنگینی یا احساس سوزش است که گاهی با احساس خفگی یا تنگی نفس همراه است. این ناراحتی اغلب به صورت درد شدید تا خفیف ظاهر می شود و معمولاً در قسمت فوقانی شکم، پشت، گردن، فک، دست چپ یا شانه قرار دارد. گاهی اوقات علت حمله قلبی می تواند به دلایلی مانند موارد زیر باشد:

– فشار

– پرخوری

– قرار گرفتن در معرض هوای سرد

– استرس عاطفی

تپش قلب گاهی گذرا است و برای چند ثانیه و گاهی چندین بار تکرار می شود. شدت درد یا تیراندازی معمولاً با تغییر در تنفس، سرفه یا وضعیت تغییر نمی کند. به طور کلاسیک، درد قفسه سینه قلبی در سمت چپ قفسه سینه قرار دارد. با این حال، می تواند در مرکز یا سینه راست نیز رخ دهد. درد قفسه سینه غیر قلبی می تواند بسیاری از علائم بالا را داشته باشد.

مرتبط:  چرا وقتی فوت میکنیم سرده ولی ها میکنیم گرمه

زنان ممکن است علائم درد قفسه سینه را به اشکال مختلف از جمله تهوع و استفراغ، سرگیجه، درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو تجربه کنند. زنان باردار ممکن است سوزش سر دل یا دردهای تیراندازی همراه با سوزش سر دل، سوزش سر دل، فشار (فشار دادن کودک روی دیافراگم/دنده ها)، انبساط قفسه سینه و استرس را تجربه کنند.

علل دل درد در جوانان

در بزرگسالان جوان، درد دیواره قفسه سینه شایع ترین علت درد قفسه سینه است. مشکلات قلبی در این سن نادر است، اما می تواند با بیماری هایی مانند سندرم مارفان یا پارگی آئورت رخ دهد.

با این حال، درد قفسه سینه غیر قلبی می تواند با تنفس، سرفه یا وضعیت تغییر کند. در هر صورت، علاوه بر حمله قلبی، درد قفسه سینه طبیعی نیست و باید توسط متخصص قلب تشخیص داده شود زیرا می تواند خطر جدی برای سلامتی داشته باشد.

علت تیراندازی به قلب و دست چپ

درد در دست چپ می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، اما مهم‌ترین دلایل مرتبط با تپش قلب عبارتند از:

1- حمله قلبی

اغلب اولین علامت حمله قلبی درد شدید در بازوی چپ است که در عرض چند دقیقه بدتر می شود. سایر علائم حمله قلبی عبارتند از:

احساس فشار و ناراحتی در مرکز قفسه سینه

ناراحتی در فک، گردن، پشت یا معده

تنگی نفس

حالت تهوع

احساس سبکی در سر

عرق سرد ناگهانی

حمله قلبی یک بیماری تهدید کننده زندگی است. اگر علاوه بر این علائم در بازوی چپ خود نیز احساس درد کردید، باید با اورژانس یا 115 تماس بگیرید.

2- آنژین

آنژین زمانی اتفاق می افتد که قلب اکسیژن کافی دریافت نمی کند. آنژین می تواند باعث درد قفسه سینه شود که اغلب با سوء هاضمه یا درد شانه، گردن، کمر یا فک همراه است.

آنژین اغلب از علائم بیماری عروق کرونر قلب است و باید جدی گرفته شود. برای تشخیص صحیح آنژین، افراد باید درد بازوی چپ و سایر علائم را به پزشک خود اطلاع دهند.

گلوله در قلب نشانه چیست؟

کشیدن قلب همیشه نشانه سکته قلبی نیست! بیشتر حملات قلبی شامل ناراحتی در مرکز قفسه سینه است که بیش از چند دقیقه طول می کشد و تکرار می شود و فشار زیادی به فرد وارد می کند.

درد در سایر قسمت های بالای بدن نیز ممکن است با درد یا ناراحتی در یک یا هر دو بازو، پشت، گردن، فک یا معده همراه باشد.

چه شرایطی با ایست قلبی مرتبط است؟

بسیاری از شرایط مرتبط با حمله قلبی ناگهانی وجود دارد. در زیر لیستی از شرایطی وجود دارد که می تواند منجر به درد قفسه سینه و تپش قلب شود. این فهرست جامع نیست، اما هدف آن توصیف برخی از شرایط اصلی مرتبط با تپش قلب (چه قلبی و چه غیر قلبی) است:

اضطراب، استرس، آترواسکلروز، انشعاب آئورت، تنگی آئورت، کراتومیوپاتی، کوله سیستیت، مصرف کوکائین، دیابت، اسپاسم مری، گاستریت، GERD، فتق هیاتال، هیپرکلسترولمی، فشار خون بالا، پرکاری تیروئید، لوپوس، بیماری سندروم فانیک میترال جنب، پنوموتوراکس، بیماری پات، آمبولی ریه، پارگی ورید، اسکلرودرمی.

سایر علل سکته قلبی

بیشتر علل درد ناگهانی و شدید قفسه سینه ناشی از حمله قلبی نیست. با این حال، برخی از علل دیگر درد قفسه سینه می تواند جدی باشد. اگر درد قفسه سینه یا سایر علائم بیماری قلبی دارید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید.

در اینجا برخی از دلایل اصلی این نوع درد قفسه سینه آورده شده است.

1. سوزش سر دل یا رفلاکس

سوزش سر دل یا ریفلاکس اسید را سوء هاضمه و بیماری ریفلاکس معده به مری می نامند. زمانی اتفاق می افتد که اسید معده از معده شما خارج می شود و می تواند باعث درد ناگهانی یا احساس سوزش در قفسه سینه شود.

سوزش سر دل یکی از علل شایع درد قفسه سینه است. برخی از علائم سوزش سر دل عبارتند از:

معده درد

انسداد احساس در قفسه سینه

سوزش یا درد در پشت گلو

طعم تلخ در پشت دهان یا گلو

اروغ زدن

2. سندرم یبوست زودرس

سندرم صرع زودرس بیماری است که عمدتا در کودکان و بزرگسالان رخ می دهد، اما می تواند در بزرگسالی نیز رخ دهد. تصور می شود که یا یک عصب فشرده در قفسه سینه یا تشدید اسپاسم عضلانی باشد. ویژگی های سندرم کرامپ زودرس شامل دردهایی است که:

به مدت 30 ثانیه تا 3 دقیقه درد قفسه سینه را تجربه می کنید

با تنفس بدتر

به سرعت ناپدید می شود و هیچ اثری باقی نمی گذارد

معمولاً در حالت استراحت یا هنگام تغییر وضعیت رخ می دهد

این می تواند در زمان استرس یا اضطراب رخ دهد

هیچ درمانی برای این مورد نیاز نیست و هیچ اثر منفی برای سلامتی ندارد.

3. تنش عضلانی یا درد استخوان

مشکلات عضلانی یا استخوانی می تواند باعث درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شود. دنده ها و ماهیچه های بین آنها ممکن است در اثر ورزش، حمل اجسام سنگین یا افتادن آسیب ببینند یا کبود شوند.

سفت شدن ماهیچه یا استخوان قفسه سینه می تواند منجر به درد شدید و ناگهانی در قفسه سینه شود. این امر به ویژه هنگامی که یک عضله یا استخوان بر روی عصب فشار می آورد رایج است.

4. مشکلات ریوی

مشکلات ریوی و تنفسی می تواند باعث درد ناگهانی قفسه سینه شود. برخی از مشکلات ریوی می تواند جدی باشد. در صورت مشاهده هر یک از این علائم، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید:

مرتبط:  چرا پروتونها در هسته همدیگر را دفع نمی کنند

✔دردی قفسه سینه که اگر عمیق نفس بکشید بدتر می شود

✔دردی قفسه سینه که هنگام سرفه افزایش می یابد

بیماری های ریوی که می توانند باعث درد قفسه سینه شوند عبارتند از:

✔عفونت ریه

✔ حمله آسم

✔ ذات الریه

✔ پلورزی که التهاب پوشش داخلی ریه است

✔ آمبولی ریه یا لخته شدن خون در ریه ها

فشار خون ریوی، که به معنای فشار خون بالا در ریه ها است

5. اضطراب و حملات پانیک

اضطراب شدید و حملات پانیک می تواند باعث درد ناگهانی قفسه سینه شود. این شرایط روانی می تواند بدون هیچ دلیلی رخ دهد. برخی از افراد ممکن است پس از یک رویداد استرس زا یا احساسی دچار حمله پانیک شوند.

سایر علائم حمله پانیک بسیار شبیه به حمله قلبی است. این شامل:

تنگی نفس

نبض سریع

سرگیجه

عرق

لرزش

بی حسی دست و پا

ضعیف

مشکلات قلبی

اکثر مردم زمانی که درد قفسه سینه دارند به حمله قلبی فکر می کنند. حملات قلبی معمولا باعث درد یا ناراحتی مبهم، فشار یا سفتی در قفسه سینه می شود. آنها همچنین می توانند باعث درد سوزشی در قفسه سینه شوند.

درد معمولا چند دقیقه یا بیشتر طول می کشد. اگر علائم حمله قلبی را مشاهده کردید، از جمله:

عرق

حالت تهوع

دردی که به گردن یا فک گسترش می یابد

دردی که به شانه ها، بازوها یا پشت سرایت می کند

سرگیجه یا سرگیجه

تنگی نفس

نبض سریع

خستگی

سایر بیماری های قلبی نیز می توانند باعث درد قفسه سینه شوند. آنها بیشتر از حمله قلبی می توانند باعث درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شوند. هر شرایطی که قلب را تحت تاثیر قرار دهد می تواند جدی باشد و نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.

سایر بیماری های قلبی نیز می توانند باعث درد قفسه سینه شوند. آنها بیشتر از حمله قلبی می توانند باعث درد ناگهانی و شدید قفسه سینه شوند. هر شرایطی که قلب را تحت تاثیر قرار دهد می تواند جدی باشد و نیاز به مراقبت پزشکی داشته باشد.

سایر علل مرتبط با قلب درد قفسه سینه عبارتند از:

آنژین صدری: این نوع درد قفسه سینه زمانی رخ می دهد که جریان خون به عضلات قلب مسدود شود. این می تواند در اثر فعالیت فیزیکی یا استرس عاطفی ایجاد شود.

پریکاردیت: این یک عفونت یا التهاب پوشش داخلی قلب است. این می تواند پس از عفونت گلو یا سرماخوردگی رخ دهد. پریکاردیت می تواند باعث درد تیز و کوبنده یا درد مبهم شود. ممکن است تب هم داشته باشید.

✅ میوکاردیت: این التهاب عضله قلب است. می تواند بر عضلات قلب و سیستم الکتریکی کنترل کننده ضربان قلب تأثیر بگذارد.

کاردیومیوپاتی: این بیماری عضله قلب قلب را ضعیف می کند و می تواند باعث درد شود.

علت درد قفسه سینه را تشخیص دهید

علت درد و ضربان قلب در ناحیه قفسه سینه با بررسی مدارک پزشکی و معاینه فیزیکی تشخیص داده می شود. متخصص بهداشت در ابتدا علائم قلبی و غیر قلبی را تشخیص می دهد و گاهی با در نظر گرفتن سابقه بیماری انجام می شود. بررسی علل تیراندازی مداوم و درد قلبی مهم است، زیرا درد قفسه سینه مربوط به قلب ممکن است نیاز به مداخله و درمان مداوم داشته باشد.

در طول معاینه فیزیکی، کادر پزشکی ممکن است یک نوار قلب (ECG) و یک عکس رادیوگرافی قفسه سینه انجام دهند. سطوح بالای تروپونین خون نیز می تواند به عضله قلب آسیب برساند. سایر آزمایشات خون، مانند شمارش کامل خون (CBC) و مشخصات متابولیک پایه، در ارزیابی اورژانسی مفید هستند.

در موقعیت های پیچیده تر، می توان از تست هایی مانند تست استرس، اکوکاردیوگرافی استرس، سینتی گرافی پرفیوژن میوکارد یا سی تی آنژیوگرافی استفاده کرد. سایر آزمایش ها و روش هایی که ممکن است مورد استفاده قرار گیرند عبارتند از مانیتورینگ هولتر و آنژیوگرافی عروق کرونر.

بیماری عروق کرونر با آنژیوگرافی کرونر تشخیص داده می شود که برای تشخیص تصلب شرایین انجام می شود. در هر صورت به طور کلی می توان گفت که سکته قلبی در همه موارد به دلیل ناراحتی یا مشکل حاد قلبی نیست، در بیشتر موارد سکته قلبی می تواند به دلیل استرس یا اضطراب رخ دهد. با این حال، در صورت تداوم این شرایط، بهتر است افراد مبتلا به درد قفسه سینه که مطمئن نیستند درد قفسه سینه به دلیل مشکل قلبی است یا خیر، فوراً در بخش اورژانس معاینه شوند.

دکتر فریبا هندسی، متخصص قلب و عروق و فشار خون در تهران

کلینیک فشار خون

3_ مشکلات اسکلتی عضلانی

اگر به تازگی جعبه سنگینی را بلند کرده اید یا در اتاق وزنه کار سختی کرده اید، ممکن است کوتوکندریت یا التهاب غضروف اطراف استخوان سینه خود داشته باشید و درد قابل توجهی را تجربه کنید که ربطی به قلب شما ندارد.

4_ پارگی آئورت

این وضعیت خطرناک زمانی اتفاق می‌افتد که لایه‌های آئورت (رگ خونی اصلی قلب) پاره می‌شوند و منجر به درد شدید و شدید در قفسه سینه و کمر می‌شوند. علائم دیگر شامل موارد زیر است:

تنگی نفس

ضعیف

سرگیجه

نبض ضعیف

علائم سکته مغزی

4_ بیماری عروق کرونر

بیماری عروق کرونر قلب می تواند باعث نوعی درد قلبی به نام آنژین شود. اما معمولا این درد به جای حمله قلبی ناگهانی باعث سنگینی، سفتی یا فشار در قفسه سینه می شود. این نوع درد معمولاً در اثر فعالیت شدید ایجاد می شود و با استراحت از بین می رود.

5_ حمله قلبی

درد یک حمله قلبی معمولی شبیه درد بیماری عروق کرونر است و شامل سنگینی، سفتی یا فشار است. اما برخی از افراد، به ویژه زنان و افراد مبتلا به دیابت، علائم غیرعادی دارند. معمولا سکته قلبی علاوه بر درد، علائم دیگری مانند تنگی نفس، عرق سرد، حالت تهوع و سرگیجه را به همراه دارد.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. مقاله خیلی جالبی بود و به من کمک کرد تا بفهمم چرا این اتفاق می افته. ممنون از نویسنده!

  2. این مقاله خیلی جالب بود! من همیشه فکر می‌کردم قلبم خیلی سریع می‌زنه ولی الان فهمیدم که نفس‌گیری باعثش میشه. ممنون از اینکه این موضوع رو توضیح دادید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا