چرا وقتی قهوه میخورم سردرد میگیرم

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینااطلاعات این مقاله صرفاً برای افزایش آگاهی شماست. به‌هیچ‌عنوان بدون مشورت با پزشک، خوددرمانی نکنید. دریافت مشاوره آنلاین

بیشتر ما هر روز غذاها و نوشیدنی های کافئین دار مصرف می کنیم. آیا تا به حال به این فکر کرده اید که آیا رابطه ای بین قهوه و سردرد وجود دارد؟ کافئین باعث سردرد و درمان آن می شود. در این مقاله رابطه کافئین و سردرد را توضیح خواهیم داد.

فهرست مطالبی که می خوانید:

کافئین چگونه به درمان کمک می کند؟

کافئین می تواند به کاهش درد یا تنش ناشی از سردرد کمک کند. به همین دلیل این ماده در اکثر مسکن ها وجود دارد. کافئین می تواند تا 40 درصد موثرتر باشد. گاهی اوقات می توانید با مصرف کافئین به تنهایی درد را متوقف کنید.

کافئین به کاهش التهاب کمک می کند و ممکن است تسکین دهنده باشد. همچنین داروهای رایج سردرد را بهبود می بخشد. وقتی آسپرین، ایبوپروفن یا استامینوفن با کافئین ترکیب می‌شوند، درد را سریع‌تر و طولانی‌تر سرکوب می‌کنند.

یک بیماری بسیار نادر به نام سردرد هیپنیک (سردردهای اولیه خوش خیم هستند و افراد مسن را تحت تاثیر قرار می دهند و آنها را در شب با درد شدید بیدار می کنند.) توسط کافئین مهار می شود. پزشکان معمولاً نوشیدن یک لیوان قهوه قبل از خواب را توصیه می کنند.

چگونه کافئین یا قهوه می تواند سردرد را بدتر کند؟

شاید عجیب باشد که کافئین می تواند به همان دلیلی که در تسکین درد موثر است باعث سردرد شود.

از آنجایی که کافئین رگ های خونی مغز را منقبض می کند، وقتی مصرف آن را متوقف می کنید، رگ ها دوباره باز می شوند که می تواند منجر به درد شود.

واکنش ترک: بدن به راحتی به اثرات کافئین عادت می کند و در صورت قطع مصرف کافئین دچار سردرد می شوید. این می تواند زمانی اتفاق بیفتد که شما به طور منظم کافئین مصرف کنید، حتی تا یک فنجان قهوه در روز.

سوء مصرف مواد مخدر: کافئین می تواند یکی از عوامل موثر در درمان سوء مصرف مواد یا سردردهای مکرر باشد. این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که داروهای مسکن بیش از حد مصرف کنید. زمانی که دارو از بین رفت، درد باز می گردد، بدتر از قبل. وقتی کافئین را با مسکن ترکیب می کنید، وضعیت بدتر می شود.

برای پیشگیری از سردرد چه کنیم؟

از اینکه کافئین چگونه بر بدن شما تأثیر می گذارد آگاه باشید و بر میزان مصرف خود نظارت داشته باشید. اگر از میگرن رنج می برید یا سردردهای مکرر دارید، ممکن است بخواهید مصرف کافئین خود را کاهش دهید یا آن را به طور کامل قطع کنید. بهتر است به تدریج ادامه دهید. به عنوان مثال، اگر معمولاً دو فنجان قهوه در صبح می نوشید، آن را به یک فنجان کاهش دهید. اگر به طور ناگهانی مصرف کافئین را متوقف کنید، یک هفته طول می کشد تا از اثرات ترک کافئین خلاص شوید.

سخنان پایانی دکتر ساینا

ردیابی سردرد و کوفاکتورها به اندازه کافی بخوابید و آب فراوان بنوشید. یک رژیم غذایی خوب و فعالیت بدنی منظم می تواند کمک کننده باشد. سعی کنید استرس خود را مدیریت کنید. به جای مصرف مواد مخدر یا کافئین، می توانید با تکنیک های آرام سازی، مدیتیشن یا ماساژ بر سردرد خود غلبه کنید.

برای اطلاع از سردرد روی گزینه دریافت مشاوره کلیک کنید. در طول مشاوره آنلاین می توانید مدارک پزشکی خود مانند عکس را برای پزشک ارسال کنید.

برای راهنمایی بهتر، می توانید از لیست سوالات زیر استفاده کنید:

پدرم بعد از نوشیدن قهوه سردرد شدیدی دارد، چه کنم؟

مادرم پیر است و سردرد هیپنیک دارد، چه کار کنم؟

همسرم زیاد قهوه می نوشد، برای جلوگیری از سردردش چه کنم؟

مرتبط:  چرا تو فوتبال نفس کم میارم

من به مسکن حساسیت دارم، برای درمان سردردم چه کنم؟

و سایر نگرانی ها و سوالاتی که برای شما پیش می آید.

موضوع

متن شما

گروه بندی

سالن

سوال مورد نظر

گزینه ها

*لطفا قبل از عضویت در ایجاد موضوعات و نظرسنجی دقت کنید زیرا امکان ویرایش یا حذف محتوا پس از انتشار وجود ندارد. علاوه بر این، شما باید قوانین و مقررات Ninisite را رعایت کنید.

صرفه جویی

انصراف دهید

اگر در اثر نوشیدن قهوه سردرد دارید، آب ممکن است بهترین راه برای تسکین آن باشد زیرا با کم آبی ناشی از عوارض جانبی بالقوه کافئین مقابله می کند.

قطع قهوه به عنوان عامل سردرد

اگرچه قهوه هم می تواند سردرد را درمان کند و هم باعث سردرد شود، اما ترک قهوه نیز می تواند در ایجاد سردرد موثر باشد.

اگر شروع به کاهش مصرف کافئین کرده اید، ممکن است دچار سردرد شوید. یک منبع موثق در سال 2009 اشاره کرد که سردرد یکی از علائم اصلی ترک قهوه است.

طبق یک مقاله در سال 2017، این به دلیل چیزی به نام “اثر برگشتی” است. از آنجایی که قهوه می‌تواند سردرد شما را از بین ببرد، کاهش مصرف قهوه می‌تواند منجر به سردردهای دردناک‌تر و مکرر شود، زیرا همانطور که قبلا ذکر شد، وقتی قهوه یا هر نوشیدنی کافئین‌دار (مانند چای، نوشیدنی‌های انرژی‌زا) می‌نوشیم، کافئین باعث انقباض عروق خونی می‌شود. در مغز هنگامی که مصرف کافئین را متوقف می کنید، رگ های خونی در مغز منبسط می شوند. این جریان خون را افزایش می دهد و می تواند باعث سردرد شود. اگر به داروهای مسکن وابسته شوید، ممکن است اثر معکوس نیز رخ دهد: با قطع تدریجی داروهای سردرد، ممکن است سردردهای شدیدتری را تجربه کنید.

سردرد قهوه چه علائمی دارد؟

سردردهای مرتبط با ترک قهوه و مصرف زیاد قهوه که سردردهای کافئینی نامیده می شوند، لزوماً با سردردهای معمولی متفاوت نیستند.

در مورد اینکه چه مدت طول می کشد تا سردرد کافئینی بعد از نوشیدن قهوه ظاهر شود، اتفاق نظر وجود ندارد. اگر فکر می کنید کافئین باعث سردرد شما می شود، بهتر است مصرف قهوه خود را کاهش دهید و ببینید که چگونه بر علائم شما تأثیر می گذارد. برای جلوگیری از سردردهای ناشی از ترک قهوه، به تدریج مصرف کافئین خود را کاهش دهید.

سردرد ترک کافئین اغلب با علائم دیگری همراه است، مانند:

خستگی

تحریک پذیری

تردی

مشکل در تمرکز

بیخوابی

اگر مصرف قهوه را متوقف کردید، بهتر است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید.

برای رهایی از سردردهای ناشی از مصرف قهوه چه باید کرد؟

اگر از سردردهای مرتبط با کافئین یا قطع مصرف رنج می برید، ممکن است با انجام کارهای زیر تسکین پیدا کنید:

مصرف آب آشامیدنی:

هیدراتاسیون یک درمان رایج برای سردرد است.

باقی مانده:

خواب می تواند راه موثری برای تسکین سردرد باشد.

مصرف مسکن های بدون نسخه:

اگر سردرد شما ناشی از داروهای مسکن نیست، ممکن است به تسکین موقت سردرد کمک کند.

از کمپرس سرد استفاده کنید:

کمپرس سرد، مانند کیسه یخ، می تواند درد را کاهش دهد.

اگر می خواهید مصرف کافئین خود را بدون تجربه علائم ترک کاهش دهید، به جای قطع کامل آن، به تدریج مصرف قهوه خود را کاهش دهید. بنیاد میگرن آمریکا توصیه می کند مصرف کافئین خود را هر هفته تا 25 درصد کاهش دهید تا زمانی که آن را به طور کامل متوقف کنید.

آخرین کلمه

اگر چه قهوه می تواند سردرد را درمان کند، اما می تواند به دلایل دیگری مانند ترک کافئین نیز باعث سردرد شود. به همین دلیل استفاده کم از قهوه بسیار مهم است.

اگر سردردهای مداوم دارید، بهتر است با یک متخصص مراقبت های بهداشتی صحبت کنید. سردردهای مداوم ممکن است نشانه ای از یک مشکل عمیق تر باشد و ممکن است به داروهای تجویزی نیاز داشته باشید.

مرتبط:  چرا سوئیس جز اتحادیه اروپا نیست

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا