چرا وقتی راه میرم تپش قلب میگیرم

خلاصه این مقاله را در این پادکست بشنوید

لب

اگر تپش قلب دارید، احتمالاً می خواهید بدانید علائم این بیماری چیست؟ چگونه تپش قلب را تشخیص دهیم؟ راه های بهبود عملکرد قلب چیست؟ چه غذاهایی برای کنترل این بیماری مفید است؟ در این مقاله علت تپش قلب، علائم آن و راه های درمان این بیماری را توضیح می دهیم.

اگر به دنبال بهترین متخصص قلب برای درمان بیماری های قلبی هستید، می توانید از طریق وب سایت پزشک خود اقدام کنید. علاوه بر سامانه نوبت دهی حضوری، امکان مشاوره آنلاین و تلفنی با متخصص وجود دارد.

ضربان قلب چیست؟

تپش قلب یکی از علائم بیماری قلبی و احساس تپش بیش از حد تند یا تند قلب است، احساسی که قلب یک ضربان را رد می کند یا می لرزد. در واقع افراد در شرایط عادی متوجه ضربان قلب خود نمی شوند، زمانی که آن را احساس می کنند دچار تپش قلب می شوند. ضربان قلب قوی را می توان در قفسه سینه، گلو یا گردن احساس کرد.

این وضعیت می تواند آزاردهنده یا ترسناک باشد. معمولاً جدی یا مضر نیست، بنابراین اغلب خود به خود برطرف می شود. اغلب به دلیل استرس و اضطراب یا به دلیل مصرف بیش از حد کافئین، نیکوتین یا الکل ایجاد می شود. همچنین ممکن است زمانی که فرد باردار است اتفاق بیفتد. در موارد نادر، این مشکل می تواند نشانه ای از بیماری قلبی جدی تر باشد.

ضربان قلب بالا در انگلیسی ضربان قلب نامیده می شود.

ضربان قلب طبیعی

ریتم قلب معمولاً طبیعی نیست. تپش قلب زمانی نامیده می شود که فرد ضربان قلب را در قفسه سینه خود احساس کند. اما اگر بخواهیم در مورد ضربان قلب و تعداد ضربان صحبت کنیم، زمانی که ضربان قلب در محدوده طبیعی باشد بین 60 تا 100 بار در دقیقه می زند. البته این عدد در افرادی که ورزش می کنند یا برای کاهش ضربان قلب خود دارو مصرف می کنند می تواند کمتر از 60 باشد. البته این حالت اگر خطر یا مشکلی برای فرد به همراه نداشته باشد طبیعی است. در غیر این صورت افزایش و کاهش این عدد باید تایید شود.

ضربان قلب بالا

تپش قلب وضعیتی است که در آن فرد ضربان قلب را در قفسه سینه، گردن و گلو احساس می کند. البته این حالت خیلی خطرناک نیست و معمولا خود به خود برطرف می شود. در برخی موارد، تپش قلب با ضربان قلب سریعتر همراه است. این حالت معمولاً باعث ایجاد استرس و اضطراب در فرد می شود.

به دلایل مختلفی ممکن است ضربان قلب سریع یا محکم بزند. به طوری که نسبت به آن آگاهی داشته باشید.

علائم تپش قلب

علائم مرتبط با تپش قلب بسته به علت ممکن است متفاوت باشد:

1. علائم مرتبط با تپش قلب به دلیل حمله اضطراب

اگر در حین حمله پانیک (حمله اضطرابی) ضربان قلب تند را تجربه کنید، ممکن است در طول آن احساس تهوع و عرق کنید.

2. علائم همراه با تپش قلب ناشی از اختلالات تیروئید

در بیماری های غده تیروئید و هیپوگلیسمی علائم دیگر مخصوص این بیماری با تپش قلب مشاهده می شود. برخی از این علائم عبارتند از:

خشکی پوست

کمبود خواب

تنبلی

موی خشک

زبری صدا

تشنگی

انرژی داشته باشند

لرزش اندام

قرص لووتیروکسین و تپش قلب

یکی از عوارض جانبی لووتیروکسین تپش قلب است. داروهای تیروئید می توانند عوارض قلبی ایجاد کنند. اگر سن شما بالا است و نیاز به استفاده از این داروها دارید، پزشک معمولاً درمان دارویی را با دوز پایین این داروها آغاز می کند. یک مشکل واکنشی است که قلب ممکن است به دارو نشان دهد.

3. علائم تپش قلب ناشی از کم خونی

تپش قلب ناشی از کم خونی می تواند علائم زیر را ایجاد کند:

خستگی

رنگ پریدگی

ضعف

4. علائم تپش قلب ناشی از مشکلات قلبی

در موارد نادری تپش قلب نشانه مشکلات جدی قلبی و بیماری های قلبی است که در این موارد می تواند با علائمی مانند درد قفسه سینه، گیجی، تنگی نفس شدید و بیهوشی همراه باشد که باید با جدیت پیگیری شود.

هنگامی که تپش قلب به دلیل مشکلات قلبی ایجاد می شود، می تواند منجر به عوارضی از جمله موارد زیر شود:

بیهوشی

نارسایی قلبی

سکته مغزی (انسداد عروق مغزی به دلیل لخته شدن خون)

نارسایی قلبی.

5. تپش قلب و گزگز دست و پا

هنگامی که بی حسی و گزگز در اندام ها با تپش قلب همراه است، ممکن است نشان دهنده حمله پانیک یا اضطراب شدید باشد. گاهی نیز ممکن است اختلال در الکترولیت ها باعث چنین واکنشی شود. برخی از اختلالات الکترولیتی شامل موارد زیر است.

هیپرکالمی: افزایش میزان پتاسیم در بدن

هیپوکلسمی: سطوح پایین کلسیم در خون

هیپومنیزیمی: سطح منیزیم پایین

گاهی اوقات ممکن است چنین علائمی با هم در نتیجه اختلالات زیر ظاهر شوند.

تاکی کاردی ناشی از فیبریلاسیون شریانی

SVT

ورمونت

6. تپش قلب و فشار خون پایین

وقتی فشار خون شما پایین است، قلب قدرت کمتری برای پمپاژ خون از طریق سیاهرگ ها و رساندن آن به اندام ها دارد. در چنین حالتی علائمی در بدن شما ظاهر می شود. برخی از این علائم عبارتند از:

تپش قلب

سرگیجه

حالت تهوع

در این موارد فشار خون شما باید اندازه گیری شود. در صورت کم بودن باید اقدامات درمانی لازم انجام شود.

رفلاکس معده در بسیاری از شرایط حتی در خواب نیز به سراغ افراد می‌رود.

7. اسیدیته معده و تپش قلب

به گزارش medicalnewstoday، اسید معده به تنهایی نمی تواند مستقیما باعث تپش قلب شود. البته این می تواند به طور غیر مستقیم باعث تپش قلب در شما شود. به عنوان مثال یکی از توجیهاتی که می توان برای تپش قلب ناشی از اسید معده در نظر گرفت این است که وقتی فردی دچار رفلاکس اسید می شود با علائم آن دچار استرس می شود. این استرس می تواند باعث تپش قلب او شود.

8. لرزش و تپش قلب

به گزارش پزشکی نت، اگر لرزش بدن همراه با تپش قلب دیده شود، ممکن است به دلیل اضطراب یا حمله پانیک، استرس شدید، واکنش به داروها و افت شدید فشار خون باشد. گاهی اوقات نیز ممکن است ضربان نامنظم قلب باعث ایجاد چنین حالتی در بدن شود. برخی از شرایط روانی نیز می توانند چنین واکنش هایی را ایجاد کنند.

علت تپش قلب چیست؟

علل تپش قلب متنوع است و علائم مختلفی را به همراه دارد. دلایل زیادی برای تپش قلب وجود دارد که می تواند مربوط به قلب یا علت ناشناخته باشد.

علل غیر قلبی عبارتند از:

احساسات شدید مانند اضطراب، ترس یا استرس. آنها اغلب در طول حملات پانیک رخ می دهند.

افسردگی

فعالیت بدنی شدید، مصرف کافئین، نیکوتین (از تنباکوی موجود در سیگار)، الکل یا مواد غیرقانونی مانند کوکائین و آمفتامین ها.

برخی شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید، هیپوگلیسمی، کم خونی، فشار خون پایین، تب و کم آبی بدن.

تغییرات هورمونی در دوران قاعدگی، بارداری یا درست قبل از یائسگی. گاهی اوقات ضربان قلب قوی در دوران بارداری نشانه کم خونی است.

داروها، از جمله قرص های لاغری، ضد احتقان ها، داروهای استنشاقی آسم و برخی از داروهایی که برای پیشگیری از آریتمی (ضربان نامنظم قلب) یا درمان کم کاری تیروئید استفاده می شوند.

برخی مکمل های غذایی و گیاهی

سطوح غیر طبیعی الکترولیت

اگر علائمی مانند درد قفسه سینه با ضربان قلب شدید همراه باشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کرد.

در ادامه به سایر علل تپش قلب پرداخته ایم.

1. علت تپش قلب ناگهانی

علل تپش قلب ناگهانی می تواند ناشی از موقعیت های ناگهانی باشد. بیشتر این حالات روانی و ناشی از تصادف هستند.

در بسیاری از موارد، واکنش های احساسی قوی مانند استرس، اضطراب یا حملات پانیک باعث تپش قلب ناگهانی می شود. اگر در موقعیت های مختلف استرس زیادی دارید یا از اختلال اضطرابی رنج می برید، باید بیشتر مراقب باشید و برای مدیریت بیماری با پزشک مشورت کنید.

2. علل تپش قلب در زنان

گاهی اوقات یائسگی می تواند دلیل این مشکل باشد. یکی از شایع ترین علائم قبل از یائسگی تپش قلب است. معمولاً زمانی که خانمی حدود 12 ماه پریود نشده باشد، به این دوره قبل از یائسگی می گویند. هنگامی که هورمون استروژن کاهش می یابد، قلب بیش از حد تحریک می شود. این کاهش هورمون ها با افزایش ضربان قلب و فراوانی تپش قلب و آریتمی های غیرتهدید کننده آشکار می شود.

3. تپش قلب در دوران بارداری

تپش قلب در دوران بارداری به دلیل تغییرات در سیستم گردش خون ایجاد می شود. ضربان قلب مادر در هفته های اول بارداری افزایش می یابد. این حالت در پایان سه ماهه دوم تا آغاز سه ماهه سوم به حداکثر خود می رسد. به طور کلی در دوران بارداری ضربان قلب مادر 10 تا 20 ضربه در دقیقه افزایش می یابد. این افزایش ضربان قلب در دوران بارداری کاملا طبیعی است. اما گاهی ممکن است مادر به دلیل بیماری قلبی تپش قلب داشته باشد. به همین دلیل باید با پزشک خود مشورت کرده و آزمایشات لازم را انجام دهید.

4. علل تپش قلب در جوانان

علت تپش قلب در جوانان با علل تپش قلب در سنین دیگر تفاوتی ندارد. اما یکی از عوامل اصلی که می تواند باعث تپش قلب در آنها شود استرس و اضطراب شدید، واکنش به داروهای ضد حساسیت و موارد دیگر است.

5. علل تپش قلب هنگام دراز کشیدن

یکی از ساده ترین دلایلی که باعث تپش قلب در افراد می شود، نحوه خوابیدن آنهاست. زمانی که خمیده اند و فکر می کنند دچار حمله قلبی شده اند، به خوبی می توانند تپش قلب را احساس کنند. اما در مواردی که فشار خون فرد هنگام دراز کشیدن کاهش می یابد، ممکن است این احساس را نیز تجربه کند. البته اضطراب، استرس و افسردگی نیز می تواند چنین حالاتی را در فرد ایجاد کند.

6. تپش قلب عصبی

گاهی اوقات عصبانیت مانند اضطراب می تواند بر عملکرد قلب تأثیر بگذارد و ضربان قلب را افزایش دهد. اگر فردی از بیماری قلبی رنج می برد، تپش قلب مضر است و باید اقدامات لازم برای کنترل آن انجام شود. شرایط محیطی باید به گونه ای باشد که فرد تا حد امکان عصبی نشود.

7. علت تنگی نفس و تپش قلب

اگر تپش قلب با علائم همراه باشد، ممکن است نشان دهنده بیماری قلبی باشد. در مواردی که ضربان قلب با تنگی نفس، تنگی نفس، سرگیجه و بی حالی همراه باشد، این امر نشان دهنده بیماری قلبی نیست و باید برای انجام معاینات لازم به متخصص قلب مراجعه کرد. اگر بیماری قلبی تشخیص داده نشود می تواند خطرناک باشد.

8. تپش قلب در هنگام خواب

علت تپش قلب ناگهانی هنگام خواب همان دراز کشیدن است. البته اگر فردی از بیماری قلبی رنج می برد، ممکن است هنگام دراز کشیدن دچار تپش قلب شود.

9. علت خشکی دهان و تپش قلب

یکی از مواردی که می تواند باعث تپش قلب شود، کم آبی بدن است که به معنای کمبود آب در بدن است. تپش قلب زمانی اتفاق می‌افتد که آب کمی بنوشید یا در هوای گرم به دلیل حضور در فضای باز کم‌آبی می‌شوید. در مواردی که کم آبی رخ می دهد، حجم خون کاهش می یابد و ضربان قلب نامنظم با تپش قلب مشاهده می شود. یکی از علائم دیگری که همراه با تپش قلب است خشکی دهان است.

ده علل دیگر تپش قلب چیست؟

برخی از افراد پس از وعده های غذایی پر کربوهیدرات یا چربی با این مشکل مواجه می شوند. گاهی اوقات خوردن غذاهایی که حاوی مقادیر زیادی مونوسدیم گلوتامات (MSG)، نیترات ها یا سدیم هستند می تواند علت باشد.

اگر پس از خوردن برخی غذاها تپش قلب دارید، ممکن است به دلیل حساسیت غذایی باشد. توجه به غذاهایی که در طول روز خورده می شوند برای دانستن اینکه از چه غذاهایی باید اجتناب کنید مفید است.

همانطور که گفته شد، ضربان قلب سریع نیز می تواند با بیماری قلبی مرتبط باشد و اگر چنین باشد، احتمال ایجاد آریتمی بیشتر است. بیماری های قلبی که می تواند منجر به این عارضه شود عبارتند از:

حمله قلبی قبلی

بیماری عروق کرونر یا حمله قلبی

نارسایی قلبی

مشکلات دریچه قلب

مشکلات ماهیچه قلب

در صورت داشتن هر یک از شرایط زیر در معرض خطر تپش قلب هستید:

استرس بیش از حد

بارداری

مصرف داروهای محرک مانند برخی داروهای سرماخوردگی و آسم

پرکاری تیروئید

سایر مشکلات قلبی مانند آریتمی، نقص قلبی، حملات قلبی قبلی یا جراحی قبلی قلب.

نوار قلب یکی از روش‌های ساده و سریع برای تشخیص بیماری قلبی است.

11. برخی از سوالات متداول در مورد علت تپش قلب

در ادامه به سوالاتی در مورد علت تپش قلب پاسخ داده شده است. با ما بمان.

مرتبط:  چرا زیر نویس چسبیده در تلویزیون پخش نمیشه

تپش قلب در دروان کرونا نشانه درگیری قلب است؟ تپش قلب در کرونا خطرناک است؟

با گسترش بیماری کرونا، علائم این بیماری مشخص می شود. کرونا همچنین می تواند بر قلب تأثیر منفی بگذارد. علائم کرونا تپش قلب، سرگیجه، درد قفسه سینه و تنگی نفس است. اگر چنین علائمی را تجربه کردید، باید برای تشخیص بیماری با پزشک مشورت کنید. پزشک می تواند بیماری قلبی را تشخیص دهد یا آزمایشاتی را برای تشخیص کرونا تجویز کند.

تپش قلب چه ارتباطی با استرس دارد؟

گاهی اوقات علت این حالت اضطراب و استرس است. در شرایط استرس زا، ضربان قلب افزایش می یابد. همچنین ممکن است فرد به دلیل اختلال اضطرابی (نگرانی بیش از حد) دچار این عارضه شود.

علت تپش قلب و لرزش بدن در خواب چیست؟

اگر دچار لرزش و تپش قلب شدید، باید به متخصص قلب و عروق مراجعه کنید. البته استرس و اضطراب یکی از دلایل اصلی آن است.

عفونت دندان و تپش قلب به هم ارتباط دارند؟

دندان درد و عفونت دندان به تنهایی نمی تواند باعث تپش قلب شود. اما به طور غیرمستقیم می توانند چنین شرایطی را ایجاد کنند. به عنوان مثال، عفونت دندان می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند و باکتری می تواند به قلب سرایت کند و باعث عفونت قلبی شود. در این موارد تپش قلب همراه با عفونت دندان دیده می شود.

چرا تپش قلب بعد از مصرف الکل اتفاق می‌افتد؟

برخی افراد چنین واکنشی نسبت به الکل دارند. وقتی مشروبات الکلی می نوشند، قلبشان به تپش می افتد. این وضعیت معمولا به عنوان سندرم تعطیلات شناخته می شود. اگر حتی با مقدار کمی الکل این اتفاق بیفتد، ممکن است فرد ضربان قلب نامنظم داشته باشد. در این صورت باید بررسی های بیشتری انجام شود.

علت حس گرما در سینه و تپش قلب و بی حالی چیست؟

اگر علائمی مانند گرما، گرگرفتگی و تپش قلب به طور همزمان در فرد مشاهده شود، ممکن است علائم استرس حاد، حمله اضطراب، تاکی کاردی فوق بطنی و فیبریلاسیون شریانی باشد. تاکید می کنیم که اگر این علائم با درد قفسه سینه و فشار در قفسه سینه همراه باشد، به احتمال زیاد یک موقعیت اورژانسی رخ داده است.

تپش قلب ناگهانی درد دست چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

ممکن است به دلیل استرس و اضطراب ناگهانی باشد.

آیا کورتیکواسترویید ها موجب تپش قلب میشوند؟

در بسیاری از موارد، افرادی که دوزهای بالای کورتیکواستروئید دریافت می کنند دچار تپش قلب می شوند.

علت تپش قلب همراه با سرفه چیست؟

سرفه شدید همراه با تپش قلب و فشار خون بالا ممکن است نشان دهنده ذات الریه باشد.

علت تپش قلب زیاد چیست؟

می تواند ناشی از مشکلات قلبی یا استرس زیاد باشد.

نمک و تپش قلب به هم ارتباطی دارند؟

نمک فشار خون را افزایش می دهد و این می تواند با تپش قلب همراه باشد.

در زمان بارداری ضربان قلب فزایش پیدا می‌کند. این حالت کاملا طبیعی است.

تشخیص تپش قلب توسط متخصص قلب

راه های مختلفی برای تشخیص بیماری قلبی و عوارض آن مانند تپش قلب وجود دارد. برای تشخیص تپش قلب، پزشک ابتدا با استفاده از گوشی به صدای قلب گوش می دهد و در مورد سوابق پزشکی سوال می کند. گاهی اوقات شرایط پزشکی مانند غده تیروئید متورم باعث تپش قلب می شود. به همین دلیل باید علائم این نوع بیماری ها را نیز بررسی کرد. اگر پزشک به آریتمی قلبی یا بیماری قلبی دیگری مشکوک باشد، از آزمایش های زیر برای تشخیص دقیق تر استفاده می کند.

1. نوار قلب (ECG)

ECG: در این آزمایش غیر تهاجمی، تکنسین الکترودها را به قفسه سینه متصل می کند. با استفاده از این الکترودها، سیگنال های الکتریکی که باعث ضربان قلب می شوند را ثبت می کند.

2. هولتر مانیتورینگ

این دستگاه قابل حمل و کوچک است. برای ثبت ضربان قلب مداوم استفاده می شود. معمولاً در این روش ضربان قلب به مدت 72-24 ساعت کنترل می شود و ریتم قلب که در معاینه طبیعی پیدا نمی شود، در این حالت تشخیص داده می شود.

3. پژواک قلب

اکوکاردیوگرافی: این آزمایش غیر تهاجمی است و با استفاده از امواج صوتی تصویری از قلب ایجاد می کند. در این تصویر متحرک، جریان خون و ساختار قلب تعریف شده است.

در این ویدئو دکتر کامبیز پارازران متخصص داخلی و قلب و عروق روش های تشخیص و درمان تپش قلب را توضیح می دهد.

درمان تپش قلب چیست؟

درمان تپش قلب به علت آن بستگی دارد. اغلب این عارضه بی ضرر است و خود به خود از بین می رود. در این موارد نیازی به درمان نیست. اگر پزشک شما نتواند علت خاصی را پیدا کند، احتمالاً توصیه می کند از چیزهایی که ممکن است باعث ایجاد آن شوند اجتناب کنید. استراتژی های درمانی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

استرس و اضطراب را از طریق تمرینات تمدد اعصاب، یوگا، تای چی، بیوفیدبک، تصاویر هدایت شده، رایحه درمانی کاهش دهید.

قطع برخی غذاها، نوشیدنی ها و مواد دیگر از جمله الکل، نیکوتین، کافئین و مواد مخدر.

از داروهایی که به عنوان محرک عمل می کنند اجتناب کنید. به عنوان مثال، ممکن است لازم باشد از داروهای سرفه و سرماخوردگی و برخی مکمل های گیاهی و تغذیه ای خودداری کنید.

اگر تغییر سبک زندگی کمکی نکرد، ممکن است لازم باشد دارو را بنا به صلاحدید پزشکتان تجویز کنید. گاهی اوقات این دارو ممکن است مسدود کننده بتا یا مسدود کننده کانال کلسیم باشد.

اگر پزشک دلیلی برای مشکل بیابد، روی درمان علت تمرکز می کند. اگر علت استفاده از داروی خاصی باشد، ممکن است داروی دیگری را جایگزین آن کند.

اگر تپش قلب به صورت آریتمی ظاهر شود، ممکن است نیاز به مصرف دارو یا انجام یک روش خاص داشته باشید. همچنین ممکن است به یک الکتروفیزیولوژیست (متخصص ریتم قلب) ارجاع داده شوید.

1. داروی تپش قلب چیست؟

پزشک ممکن است از داروهای ضد آریتمی مانند مسدود کننده های بتا و مسدود کننده های کانال کلسیم برای درمان استفاده کند. این داروها بی خطر هستند. اما گاهی اوقات آنها به طور موثر کار نمی کنند. در این شرایط داروهای ضد آریتمی قوی تری تجویز می شود.

2. دیلتیازم و تپش قلب

یکی از داروهای موثر در درمان ضربان قلب نامنظم و تپش قلب، دیلتیازم است. بنابراین این دارو برای چنین افرادی تجویز می شود.

3. آیا داروی آرامبخش برای تپش قلب خوب است؟

اگر علت این عارضه شرایطی مانند استرس و عصبانیت باشد، داروهای آرام بخش می توانند در بهبود سلامت قلب موثر باشند. پزشک بسته به علت عارضه از داروهای مختلفی استفاده می کند.

میتوانم بدون مراجعه به پزشک قلب و عروق داروی آرام بخش بخورم؟

آرام بخش ها عوارض جانبی زیادی دارند و مصرف آن ها با سایر داروها به دلیل تداخلات دارویی می تواند به بدن آسیب برساند. این داروها اعتیادآور هستند و در صورت مصرف زیاد منجر به اعتیاد شدید می شوند. به همین دلیل حتما باید با تجویز پزشک مصرف شود.

4. قرص برای تپش قلب و استرس

گاهی اوقات این می تواند دلیل اضطراب و استرس باشد. در این شرایط پزشک داروهای ضد اضطراب را برای بهبود عملکرد قلب تجویز می کند. این نوع داروها باعث آرامش فرد می شود. داروهایی مانند لورازپام یا آلپرازولام از این قبیل داروها هستند. اگر با وجود مصرف آنها همچنان تپش قلب دارید، حتما به پزشک خود اطلاع دهید.

5. درمان گیاهی تنگی نفس و تپش قلب

داروهای گیاهی برای کاهش علائم بیماری قلبی استفاده می شود. برخی گیاهان دارویی می توانند در تسکین تپش شدید قلب و بهبود عملکرد فرد موثر باشند. زالزالک یکی از مفیدترین گیاهان برای قلب است. زالزالک به درمان تصلب شرایین، کاهش کلسترول و کنترل فشار خون کمک می کند.

عناب همچنین برای تسکین ضربان قلب ناشی از اضطراب مفید است. این یک آرام بخش ملایم است که به افراد مبتلا به آریتمی نیز کمک می کند. دو گیاه دیگر به نام هالی هاک و بادرنجبویه نیز برای درمان تپش قلب شدید توصیه می شود.

روغن اسطوخودوس

برای افرادی که بیماری قلبی دارند یا جراحی قلب انجام داده اند، رایحه درمانی با روغن اسطوخودوس ممکن است مفید باشد. ریختن چند قطره از این روغن روی حوله برای درمان بی خوابی، خستگی، استرس و ترس استفاده می شود. در یک تحقیق مشخص شد که رایحه درمانی اسطوخودوس فشار خون و ضربان قلب را در بیماران قلبی کاهش می دهد.

6. درمان تپش قلب با طب سنتی

برخی از داروهای گیاهی مورد استفاده در طب سنتی برای بهبود تپش قلب به شرح زیر است:

بابونه

والرین

گلگزبان

بید

رنگ صورتی

سکنجبین

چای بابونه یکی از بهترین دمنوش های ضد استرس است که می‌توانید آن را مانند چای کیسه‌ای دم کنید.

سوالات متداول در مورد تپش قلب

تپش قلب در کودکان خطرناک است؟

این عارضه هم در کودکان و هم در بزرگسالان می تواند بی ضرر باشد. اما اگر این عارضه با علائم دیگری مانند غش همراه باشد، باید این وضعیت را جدی گرفت. اگر پزشک در طول معاینه فیزیکی ریتم قلب غیرطبیعی را تشخیص دهد، باید آزمایش های دیگری برای تشخیص بیماری قلبی انجام شود.

تپش قلب در جوانان به چه علت است؟

در جوانان، مشکلات قلبی مانند تپش قلب معمولاً به دلیل استرس، کمبود خواب، ورزش، مصرف کافئین و نیکوتین و شرایط پزشکی مانند بیماری تیروئید رخ می دهد. گاهی چنین عارضه ای به دلیل مصرف قرص های لاغری یا داروی سرماخوردگی ایجاد می شود.

تپش قلب همراه با سرخ شدن صورت نشانه چیست؟

یکی از علائم این بیماری گرگرفتگی صورت است. گرگرفتگی می تواند نشانه ای از سایر شرایط پزشکی مانند استرس شدید، حملات پانیک، فیبریلاسیون دهلیزی یا اختلالات ریتم قلب باشد. اگر این علامت با درد یا فشار در قفسه سینه همراه باشد، حتما باید با پزشک مشورت کنید.

تپش قلب به همراه لرزش بدن نشانه چیست؟

اغلب این دو عارضه با هم رخ نمی دهند. اما اگر علت تپش قلب پرکاری تیروئید باشد منجر به فیبریلاسیون دهلیزی و لرزش بدن می شود. حملات پانیک معمولا این مشکل را در بیماران دیابتی ایجاد می کند.

اگر تپش قلب و عرق کردن با هم باشد چه باید کرد؟

تپش قلب و تعریق ممکن است به دلایل مختلفی با هم رخ دهند. گاهی اوقات فرد به دلیل استرس و اضطراب زیاد عرق می کند. اما اگر این دو عارضه با علائم دیگری همراه باشد باید برای بررسی بیشتر با پزشک مشورت کنید.

برای تپش قلب چه بخوریم و چه نخوریم؟

رژیم غذایی می تواند در تپش قلب نیز موثر باشد. برخی از غذاها باعث افزایش ضربان قلب پس از خوردن غذا می شوند. به عنوان مثال، سطح پایین پتاسیم و کم آبی بدن یکی از دلایل آن است. اگر فردی مشکل قند خون داشته باشد، غذاهای پر کربوهیدرات و قند فرآوری شده می تواند این مشکل را ایجاد کند.
گاهی اوقات آلرژی غذایی باعث مشکلات قلبی می شود. بهتر است مصرف غذاهای تند را به حداقل برسانید.

در هنگام تپش قلب دراز بکشیم یا نه؟

گاهی اوقات ضربان قلب قوی به دلیل تغییر وضعیت بدن ایجاد می شود. هنگامی که دراز می کشید، شکم و سینه شما بر قلب و گردش خون شما فشار می آورد. در این حالت گردش خون افزایش می یابد و باید موقعیت خود را تغییر دهید.

تفاوت تپش قلب با ضربان قلب نرمال چیست؟

ضربان قلب در واقع آگاهی از ضربان قلب است. تقریباً همه در طول زندگی خود این وضعیت را تجربه کرده اند. گاهی اوقات این مشکل می تواند با آریتمی قلبی (ضربان غیر طبیعی قلب) همراه باشد. اما ضربان قلب طبیعی به راحتی احساس نمی شود و فرد نمی تواند ضربان یا ضربان آن را تشخیص دهد. معمولاً هنگام فعالیت بدنی، استرس یا مصرف کافئین، ضربان طبیعی قلب به تپش قلب تغییر می کند.

چه مواقعی برای درمان تپش قلب باید به پزشک مراجعه کنیم؟

به خاطر داشته باشید که تپش قلب غیر عود کننده که فقط چند ثانیه طول می کشد نیازی به ارزیابی پزشکی ندارد. اگر سابقه بیماری قلبی دارید و ضربان قلب تند تکرار می شود یا بدتر شده است، به متخصص قلب مراجعه کنید.
اگر تپش قلب را با علائم زیر تجربه کردید، به اورژانس مراجعه کنید: تنگی نفس، گیجی شدید، ضعف، تعریق شدید، درد در بازوها، گردن، قفسه سینه، فک یا قسمت بالای کمر، ضربان قلب بالای 100 در حالت استراحت.

آیا تپش قلب خطرناک است؟

اغلب اوقات، می تواند هشدار دهنده باشد، اما خطرناک نیست. مثلاً اگر دلیل آن اضطراب باشد، با از بین بردن علت اضطراب، این مشکل حل می شود. اما به ندرت پیش می آید که تپش قلب ناشی از آریتمی یا سایر مشکلات قلبی باشد. در این شرایط لازم است با متخصص قلب و عروق مشورت کرده و آزمایشات لازم را برای تشخیص بیماری قلبی انجام دهید.

مرتبط:  چرا به امام زمان (عج) قائم می گویند

برای درمان تپش قلب باید به کدام پزشک مراجعه کرد؟

اگر تپش قلب یا سایر علائم بیماری قلبی دارید، باید برای تشخیص بیماری و انجام آزمایشات لازم به متخصص قلب مراجعه کنید. متخصص پس از تشخیص علت لاغری، روش های درمانی لازم را توصیه می کند.

شما می توانید به صورت آنلاین با بهترین متخصص قلب در تهران، متخصص قلب در شیراز، متخصص قلب در اصفهان، متخصص قلب در کرج، متخصص قلب در مشهد و شهرستان ها نوبت بگیرید و تحت نظر بهترین متخصص قلب تحت درمان قرار بگیرید.

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

تأیید شده توسط تیم پزشکی دکترساینا

اطلاعات این مقاله فقط برای راهنمایی است. بدون مشورت با پزشک خود درمانی نکنید.

دریافت مشاوره آنلاین

تپش قلب می تواند دلایل زیادی داشته باشد. برای مثال، افزایش ضربان قلب در حین فعالیت های ورزشی طبیعی است. مواردی مانند سیگار کشیدن، مصرف داروها، بیماری‌های خاص نیز می‌توانند علت تپش قلب باشند. اما علائم تپش قلب چیست؟ تپش قلب چقدر طبیعی است و کجا خطرناک می شود؟

در این مقاله از مجله سلامت دکتر ساینا به این سوالات پاسخ می دهیم. برای مطالعه قسمت مورد نظر می توانید روی عنوان آن در لیست کلیک کنید. اگر در حال خواندن با موبایل هستید، روی عنوان ضربه بزنید.

فهرست مطالبی که می خوانید:

ضربان قلب چیست؟

همانطور که همه می دانیم قلب با ضربان های خود وظیفه خون رسانی به کل بدن را بر عهده دارد. ضربان قلب بسته به میزان فعالیت بدنی، حالات روحی و روانی و شرایط محیطی تغییر می کند. ورزش، اضطراب و حتی آلودگی هوا می تواند بر ضربان قلب تأثیر بگذارد و باعث تپش قلب شود. اما این تغییرات برای همه انسان ها طبیعی و نسبتا یکسان است.

تاکی کاردی یا تپش قلب، زمانی که شدت ضربان قلب در حالت استراحت تغییر می کند، مشکل ساز می شود. یا در حالت فعال، ضربان قلب بیش از حد طبیعی افزایش می یابد.

علاوه بر تعداد ضربان قلب، شدت ضربان قلب و منظم بودن آن نیز بسیار مهم است. در یک ضربان غیر طبیعی، شدت ضربان قلب نیز افزایش می یابد و ممکن است نظم خود را از دست بدهد.

تعداد ضربان های طبیعی و غیر طبیعی در قلب زنان و مردان

ضربان قلب تعداد ضربان قلب در دقیقه است. برای اندازه گیری ضربان قلب کافی است انگشت اشاره و وسط دست راست را داخل مچ دست چپ خود قرار دهید و تعداد ضربان را برای یک دقیقه بشمارید.

ضربان قلب طبیعی برای بزرگسالان بالای ده سال حدود 70 تا 85 ضربه در دقیقه است. البته ضربان قلب در مردان و زنان کمی متفاوت است. ضربان قلب زنان معمولاً بین 78 تا 82 و مردان بین 70 تا 72 است. اما به طور کلی ضربان قلب بین 60 تا 100 طبیعی و سالم تلقی می شود.[i]

فعالیت بدنی می تواند باعث تپش قلب شود. ضربان قلب در طول ورزش و فعالیت بدنی افزایش می یابد. بالاترین ضربان قلب قابل قبول برای هر فرد 220 منهای سن فرد است. به عبارت دیگر، برای یک فرد 50 ساله، حداکثر ضربان قلب سالم و قابل قبول 170 است.[ii]

ضربان قلب بین 60 تا 100 در دقیقه در حالت استراحت طبیعی در نظر گرفته می شود. افزایش ضربان قلب در حالت استراحت را تپش قلب می نامند.

گفتیم که تپش قلب زمانی اتفاق می افتد که ضربان قلب فرد در حالت استراحت بدون دلیل مشخصی افزایش می یابد و بیش از صد ضربان در دقیقه می شود. معمولاً علت تپش قلب، اختلال در نبض الکتریکی قلب است. عواملی که می توانند باعث ایجاد چنین اختلالی در بدن شوند و از علل تپش قلب هستند عبارتند از:

کم خونی

مصرف بیش از حد کافئین (مانند قهوه و نوشیدنی های انرژی زا)

سوء مصرف الکل

ورزش

تب

فشار خون بالا یا فشار خون پایین

عدم تعادل الکترولیت های خون (مانند سدیم، کلسیم و پتاسیم)

عوارض دارویی

پرکاری تیروئید

سیگار کشیدن

استرس ناگهانی مانند ترس و وحشت

استفاده از داروها و محرک ها

تپش قلب ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد و درمان آن بستگی به علت تپش قلب دارد. اگر تپش قلب دارید می توانید همین الان از پزشکان دکتر ساینا کمک بگیرید تا علت آن را بیابید و اقدامات درمانی را انجام دهید.

تپش قلب یا تپش قلب هنگام خواب معمولاً با احساس ضربان قلب قوی و سریع در قفسه سینه همراه است. همچنین ممکن است این ضربان را در سر و گردن خود احساس کنید. تپش قلب در شب اغلب در افرادی که مشکلات قلبی عروقی یا تیروئیدی ندارند مشکلی ایجاد نمی کند.

علت تپش قلب شبانه

تپش قلب شبانه می تواند دلایل مختلفی داشته باشد:

حالت خواب

هنگامی که به پهلو دراز می کشید یا در وضعیت جنینی می خوابید، فشار روی اندام های داخلی، قلب و ریه ها افزایش می یابد. این فشار اضافی می تواند باعث تپش قلب شود.

رویا

افراد معمولا کمترین ضربان قلب در حالت استراحت را هنگام خواب تجربه می کنند. یعنی حدود 50-60 ضربه در دقیقه. اما رویاها می توانند بر سرعت تنفس و ضربان قلب تأثیر بگذارند و آن را افزایش دهند.

سکوت و آرامش شب

همچنین ممکن است در طول روز تپش قلب را تجربه کرده باشید. اما از آنجایی که روز شلوغ تر است و بیشتر اوقات توجه شما به چیز دیگری معطوف می شود، ممکن است اصلا متوجه افزایش ضربان قلب خود نشده باشید. زمانی که در رختخواب دراز کشیده اید و در حالت آرامش هستید، هیچ چیز دیگری حواس شما را پرت نمی کند و اگر ضربان قلب رخ دهد، توجه بیشتری به آن خواهید داشت.

محرک های تپش قلب شبانه

عوامل زیادی باعث تپش قلب در شب می شوند و می توانند از دیگر دلایل تپش قلب باشند:

محرک هایی مانند کافئین، نیکوتین، داروهای خاص، مواد مخدر مانند کوکائین یا آمفتامین ها

بیماری هایی مانند کم خونی، فشار خون پایین، قند خون پایین و مشکلات تیروئید

شکلات

الکل

خستگی یا کمبود خواب

افسردگی و اضطراب

فشار

تب

تغییراتی مانند بارداری، یائسگی یا قاعدگی

تپش قلب اگر با علائمی مانند تنگی نفس، سرگیجه یا درد قفسه سینه همراه باشد، می تواند خطرناک باشد. اگر این علائم را دارید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

چه زمانی تپش قلب شبانه خطرناک است؟

در بسیاری از موارد و در افراد سالم، چنین تپش‌های شبانه نگران‌کننده نیستند. اما اگر مشکلات زمینه ای قلبی عروقی یا پرکاری تیروئید دارید یا تپش قلب شبانه با علائم زیر همراه است، بهتر است با پزشک مشورت کنید:

تنگی نفس

غش کردن یا غش کردن

درد قفسه سینه

احساس گیجی یا سرگیجه

تپش قلب و اضطراب

اضطراب یکی از علل تپش قلب است. اضطراب یک احساس طبیعی است که همه ما بارها در زندگی خود آن را تجربه کرده ایم. علائم و اثرات اضطراب معمولاً با منبع اضطراب ارتباطی ندارند. ترس از صحبت کردن در کلاس، اضطراب قبل از عمل جراحی یا استرس مصاحبه شغلی تأثیر مشابهی بر بدن دارد. شایع ترین علائم اضطراب فشار خون بالا و ضربان قلب و تنفس سریع و کم عمق است.

اضطراب می تواند با عوامل خطر زیر مرتبط باشد و خطرات جدی برای افراد ایجاد کند:

تاکی کاردی (ضربان قلب بالا): اضطراب می تواند باعث تپش قلب شود. در برخی شرایط نادر و جدی، اضطراب می تواند ضربان قلب را به حدی افزایش دهد که فرد دچار سکته و ایست قلبی شود.

فشار خون بالا: فشار خون بالا و استرس مزمن می تواند به عروق کرونر قلب فشار وارد کند و به تدریج عضلات قلب را ضعیف کند. این می تواند منجر به ایست قلبی شود.

کدام افراد بیشتر مستعد تپش قلب هستند؟

برخی عوامل احتمال تپش قلب را افزایش می دهند. این عوامل می توانند محرک های خارجی یا مربوط به بیماری ها و شرایط بدن باشند:

سن

ژنتیکی

سابقه خانوادگی تپش قلب

مشکلات تیروئید

مشکلات قلبی عروقی

اضطراب

سطوح بالای الکل یا کافئین در خون

فشار خون بالا

استرس و ناراحتی روانی

سیگار کشیدن

داروهای خاص؛ مانند داروهای ضد افسردگی یا محرک هایی مانند آمفتامین ها

چرا تپش قلب خطرناک است؟

اغلب اوقات، تپش قلب توسط محرک های بی ضرر یا کم خطر مانند مصرف بیش از حد کافئین یا احساس ترس و هیجان ایجاد می شود. در چنین مواردی تپش قلب خود به خود و به سرعت ناپدید می شود و معمولاً خطر خاصی ندارد.

اگر تپش قلب با شدت و فرکانس بالا را تجربه کردید، حتما به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. تپش قلب می تواند منجر به مشکلات جدی و حتی مرگ شود. خطرات احتمالی تپش قلب شامل موارد زیر است:

نارسایی قلبی

نارسایی قلبی

حمله قلبی و در برخی موارد مرگ

اگرچه تپش قلب در مواردی مانند استرس و اضطراب طبیعی است. اما تکرار تپش قلب و بروز آن با شدت بالا می تواند نشان دهنده مشکلات جدی باشد. در این صورت باید با کمک پزشک علت تپش قلب را شناسایی کرد.

افرادی که به طور مکرر از تپش قلب رنج می برند، به خصوص اگر مضطرب یا استرس محیطی ندارند، باید در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنند.

مواردی که باید توسط پزشک مشاهده شود

اگر تپش قلب با علائم زیر همراه باشد، حتماً فوراً به پزشک مراجعه کنید.

درد قفسه سینه یا احساس فشار در قفسه سینه که با استراحت از بین نمی رود.

قفل شدن فک یا درد شانه

سردرگمی یا مشکل در درک

سابقه حمله قلبی، نارسایی قلبی یا بیماری قلبی

تعرق مفرط

خونریزی شدید یا آسیب فیزیکی

لکه بینی در دوران بارداری

بزن به سر

اگر به تازگی مصرف داروی جدیدی را شروع کرده اید

اگر اخیرا در معرض مواد حساسیت زا مانند نیش زنبور عسل قرار گرفته اید

آخرین سخنان دکتر ساینا

علت تپش قلب هر چه باشد، باید بررسی شود. زیرا ضربان قلب بالا می تواند نشان دهنده وجود سایر بیماری های زمینه ای باشد و به مرور زمان سلامت شما را تهدید کند. اگر تپش قلب دارید؛ به خصوص اگر تپش قلب با علائم دیگری مانند تنگی نفس همراه باشد، بهتر است در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

اگر تاکی کاردی (ضربان قلب) رعایت نشود، می تواند سلامت عمومی قلب را به خطر بیندازد و باعث بروز مشکلاتی مانند حمله قلبی، نارسایی قلبی و ایست قلبی شود.

ضربان قلب طبیعی در حالت استراحت بین 60 تا 100 ضربه در دقیقه است. ضربان قلب بالای 100 ضربه در دقیقه تپش قلب نامیده می شود. اگر ضربان قلب در حالت استراحت به 150 ضربه در دقیقه یا بیشتر برسد، نشانه تپش قلب است و بهتر است که فرد مبتلا فورا به پزشک مراجعه کند.

شایع ترین علل تپش قلب عبارتند از: بیماری های قلبی عروقی، فشار خون بالا، نارسایی قلبی و عروق کرونر، ضعف عضلات قلب و عفونت ها.

حمله ضربانی می تواند از چند ثانیه تا چند ساعت و در برخی موارد نادر تا چند روز طول بکشد. این حملات می توانند تکراری و منظم یا نامنظم باشند. ضربان قلب در هر حمله معمولاً بین 140 تا 180 است. اما در برخی افراد می تواند به 250 ضربه در دقیقه برسد.

دوستان مجله سلامت دکتر ساینا نیز می توانید سوالات خود را در رابطه با موضوع این مقاله در قسمت نظرات بنویسید. کارشناسان ما سعی می کنند در اسرع وقت به سوالات شما پاسخ دهند.

وقتی نام ضربان قلب به میان می‌آید، برای همه ما زمان‌هایی تداعی می‌شود که ضربان قلبمان تندتر و قوی‌تر می‌شود تا ضربان‌های آن را به خوبی احساس کنیم. شاید در چنین لحظاتی سوالات مختلفی ذهن ما را به خود مشغول کند که آیا این حالت طبیعی است؟ آیا تپش قلب می تواند منجر به عوارض شود؟ و سوالات دیگری که این مقاله را بخوانید تا پاسخ آن را بدانید. برای پاسخ به این سوالات، مقاله Humka را در مورد تپش قلب اختصاص داده ایم تا اطلاعات پزشکی معتبری را به زبان ساده در اختیار شما قرار دهیم.

فهرست

ضربان قلب چیست؟

هنگامی که ضربان قلب سریعتر و قویتر از حالت طبیعی خود می زند، به طوری که لرزش آن را در قفسه سینه، گلو یا گردن خود احساس می کنیم یا صدای ضربان قلب را در گوش خود می شنویم، تپش قلب نامیده می شود. خوشبختانه در بیشتر موارد این عارضه جدی و مضر نیست، بلکه پاسخی طبیعی به شرایطی مانند استرس است. اما اگر ضربان قلب چندین بار تکرار شد و احساس ناخوشایندی به شما دست داد، باید توسط پزشک معاینه شوید.

مرتبط:  چطور باید تلگرام را دیلیت اکانت کرد

علت تپش قلب چیست؟

اضطراب، استرس، ترس و وحشت

فعالیت ورزشی شدید

تغییرات در دوران بارداری

مصرف زیاد قهوه

تیروئید پرکار

کاهش قند خون، پتاسیم و اکسیژن بدن

کاهش دی اکسید کربن در خون

تب

کم خونی

کم آبی بدن

خون ریزی

مصرف داروهایی مانند داروهای استنشاقی و ضد احتقان آسم، بتابلوکرها (تجویز شده برای فشار خون بالا یا بیماری قلبی)، داروهای تیروئید و داروهای ضد آریتمی و برخی داروهای سرماخوردگی

مکمل های دارویی مصرف کنید

مواد مخدر مانند کوکائین و آمفتامین ها

نیکوتین

مصرف الکل

طول مدت این عارضه به علت آن بستگی دارد، اما معمولاً طولانی نیست و در عرض چند ثانیه تا چند دقیقه برطرف می شود.

برای ثبت درخواست تست خانگی

زیر پوشش کلیه بیمه های پایه و تکمیلی کلیک کنید

ثبت رایگان درخواست

علل تپش قلب در زنان

یکی از دلایل ضربان قلب غیر طبیعی در زنان مربوط به تغییرات هورمونی و علائم یائسگی است. به طور کلی، ضربان قلب غیرطبیعی در دوران یائسگی بی ضرر است، اما اگر ضربان قلب ادامه یابد، بهتر است برای اطمینان از سلامتی خود توسط پزشک معاینه شوید. تپش قلب از علائم رایج یائسگی نیست، اما ممکن است در شروع یائسگی آن را تجربه کنید. این عارضه معمولا به دلیل تغییرات هورمونی نه تنها در دوران یائسگی، بلکه در دوران قاعدگی و بارداری نیز رخ می دهد و اغلب به عنوان یک علامت موقت و گذرا تلقی می شود.

علل تپش قلب در جوانان

ضربان قلب غیر طبیعی اغلب نشانه یک مشکل جدی نیست، بنابراین نیازی به نگرانی نیست. تپش قلب در جوانان می تواند به دلایل مختلفی از جمله ترس، استرس، مصرف کافئین، داروهای سرماخوردگی، داروهای آلرژی و آسم، مکمل های گیاهی و سایر داروها رخ دهد. دو مورد از شایع ترین علل این مشکل در نوجوانان و جوانان، ننوشیدن مایعات کافی و ورزش نکردن و آمادگی جسمانی است و البته به ندرت می تواند نشانه ای از یک بیماری زمینه ای مانند کم خونی، مشکلات تیروئید یا آریتمی قلبی باشد. . .

علائم خطرناک تپش قلب

ریتم غیرطبیعی قلب معمولاً خطرناک نیست و تنها اگر با علائم زیر همراه باشد نشانه یک مشکل جدی تر است:

اگر تپش قلب با علائم زیر همراه باشد، با اورژانس تماس بگیرید:

درد، فشار یا سفتی در قفسه سینه، گردن، فک، بازو یا قسمت بالای کمر

تنگی نفس

تعریق غیر طبیعی

علت سردی دست و پا و تپش قلب چیست؟

اکثر افراد مبتلا به حملات پانیک چندین مورد از علائم زیر را در زمان حمله تجربه می کنند، از جمله:

دست و پاهای سرد

ضربان قلب تند

سرگیجه، بی حسی یا سوزن سوزن شدن در دست ها و انگشتان

درد قفسه سینه و مشکلات تنفسی

احساس از دست دادن کنترل رفتارتان

فردی که دچار حمله پانیک می شود ممکن است باور کند که علائم حمله قلبی دارد یا مرگ قریب الوقوع است. ترسی که فرد در طول حمله پانیک تجربه می کند هیچ ارتباطی با واقعیت بیرونی و آنچه در اطراف او اتفاق می افتد ندارد.

علت تپش قلب و سیاهی چشم چیست؟

ممکن است صدای ضربان قلب خود را در شرایط خاصی شنیده باشید که تشنه شدید و بدنتان کم آب است یا سطح قند خونتان پایین است. در این حالت به دلیل کاهش فشار خون و قند خون، ممکن است هنگام ایستادن چشمان شما سیاه شود. در صورت کم آبی، قلب باید خون را با فشار بالاتر پمپاژ کند تا کاهش حجم خون بدن را جبران کند.

گاهی به دلیل خصوصیات متفاوت افراد و سکوت شب، برخی افراد در طول شب بیشتر متوجه ضربان قلب خود می شوند و گاهی ضربان قلب را با ضربان قلب اشتباه می گیرند. علاوه بر این، افراد مبتلا به حملات پانیک ممکن است در هنگام خواب تپش قلب و حملات هراس را تجربه کنند.

به گزارش سایت my.clevelandclinic، برای تشخیص تپش قلب باید به نکات زیر توجه کرد تا در معاینه پزشکی اطلاعات صحیحی به پزشک ارائه شود:

تپش قلب از چه زمانی شروع می شود؟

چقدر طول می کشد؟

هنگام بروز تپش قلب چه احساسی دارید؟

وقتی شروع می شود چه می کنید؟

پس از معاینه بالینی و پرسیدن سوالات مرتبط با این عارضه، پزشک موارد زیر را نیز بررسی خواهد کرد:

سوابق پزشکی شما

علائم بالینی

رژیم غذایی

داروها و مکمل هایی که مصرف می کنید

تشخیص ضربان قلب

گاهی پزشکان یکی از آزمایش‌های زیر را برای تشخیص برخی مشکلات اساسی تجویز می‌کنند:

آزمایش خون: این آزمایش‌ها سطوح هورمون‌ها، ریزمغذی‌ها و الکترولیت‌هایی را که بر ضربان قلب شما تأثیر می‌گذارند، اندازه‌گیری می‌کنند. علاوه بر این، در آزمایش خون، تعداد سلول های خونی و ویژگی های فیزیکی آنها مورد ارزیابی قرار می گیرد

آزمایش ادرار: در آزمایش ادرار، سطح الکترولیت ها، سلول های خونی، هورمون ها و قند موجود در ادرار اندازه گیری می شود.

تست استرس (استرس تست): با استفاده از این تست، عملکرد قلب زمانی ارزیابی می شود که ضربان قلب بالاتر از حد طبیعی باشد. این کار معمولا با دویدن روی تردمیل و افزایش ضربان قلب انجام می شود

اکوکاردیوگرافی: در آزمایش اکوکاردیوگرافی، از امواج صوتی برای ایجاد تصاویر زنده و متحرک از قلب استفاده می شود.

الکتروکاردیوگرام (EKG یا ECG): نوار قلب فعالیت الکتریکی قلب را ثبت می کند.

اشعه ایکس قفسه سینه: این روش تصویربرداری به پزشک کمک می کند تا اندازه قلب را ارزیابی کند

روش هولتر مانیتورینگ: در این روش دستگاه کوچکی به بدن متصل می شود و ضربان قلب را بین 24 تا 48 ساعت ثبت می کند.

درمان فلبیت

نوع درمان این عارضه به علت آن بستگی دارد و گاهی اوقات درمان آن نیازی به دارو ندارد. به عنوان مثال، گاهی اوقات ضربان غیر طبیعی قلب در اثر مصرف نوع خاصی از غذا مانند قهوه ایجاد می شود. در چنین مواردی باید از مصرف قهوه خودداری کرد. اگر ریتم غیرطبیعی قلب ناشی از یک محرک خارجی باشد، اغلب بدون دارو قابل درمان است. در اینجا عوامل محرک رایج تپش قلب هستند:

سیگار کشیدن

مصرف الکل

زیاد قهوه بنوشید

خوردن غذاهای تند

فعالیت های ورزشی شدید

اما اگر تپش قلب ناشی از بیماری قلبی یا آریتمی قلبی باشد، برای درمان آنها نیاز به دارو، جراحی یا کاشت دستگاه زیر پوست است.

توجه داشته باشید که این مقاله جایگزین توصیه های تخصصی و توصیه های پزشک نمی شود و هرگز از این مقاله به عنوان جایگزین توصیه های پزشک استفاده نکنید.

برای ثبت درخواست تست خانگی

زیر پوشش کلیه بیمه های پایه و تکمیلی کلیک کنید

ثبت رایگان درخواست

قرص های تپش قلب

اگر تپش قلب مداوم و آزاردهنده دارید، نوع دارویی که برای شما تجویز می شود بستگی به علت زمینه ای دارد. بر این اساس می توان برخی از داروهای زیر را تجویز کرد.

مهارکننده های ACE: انالاپریل مالئات، لیزینوپریل و قرص فزینوپریل سدیم را می توان در این گروه از داروها نام برد.

داروهای ضد اضطراب: اگر تپش قلب شما ناشی از اضطراب باشد، پزشک ممکن است یک داروی ضد اضطراب تجویز کند. داروهای ضد اضطراب شامل قرص لورازپام و آلپرازولام (زاناکس) هستند و فقط باید با نسخه مصرف شوند. از مصرف داروهای ضد اضطراب در حین رانندگی، استفاده از ماشین آلات و انجام کارهایی که نیاز به هوشیاری بالایی دارند خودداری کنید.

بتا بلوکرها: متوپرولول، پروپرانولول (ایندرال) و آتنولول را می توان به عنوان بتابلوکرها نام برد.

مسدود کننده های کانال کلسیم: وراپامیل و دیلتیازم دو داروی رایج در این گروه هستند

هیچ یک از داروهای معرفی شده توسط خودتان را بدون تجویز پزشک مصرف نکنید، زیرا ممکن است عوارض جانبی جدی در انتظار شما باشد.

درمان خانگی تپش قلب

اگر ضربان غیرطبیعی قلب شما ناشی از اضطراب یا استرس باشد، می توانید با انجام فعالیت های آرام بخش مانند یوگا و مدیتیشن یا با تمرین ذهن آگاهی و تکنیک های تنفس، ضربان قلب را متوقف کنید.

تکنیک های تمدد اعصاب را امتحان کنید

استرس و هیجان باعث افزایش سطح آدرنالین در خون می شود. بنابراین استرس یکی از محرک‌های ریتم غیرطبیعی قلب است و اگر بتوانید آن را از بین ببرید، ریتم قلب نیز آرام آرام از بین می‌رود. با روش های زیر می توانید استرس را کنترل کنید و آرامش ذهنی و ماهیچه ها را بازیابی کنید:

مراقبه

تایچی

یوگا

تکنیک های تنفس

البته، تمرینات ذهنی باید مستمر و منظم باشند، نه اینکه فقط به انجام آن‌ها در زمانی که قلبتان تند می‌زند فکر کنید. پایین نگه داشتن سطح استرس به حفظ ضربان قلب در سطح طبیعی کمک می کند و در نتیجه وقوع تپش قلب را به حداقل می رساند.

تحریک عصب واگ

عصب واگ وظایف مهمی از جمله اتصال مغز به قلب دارد. انجام مانور واگ باعث تحریک عصب واگ می شود و در تنظیم ضربان قلب موثر است. همچنین می توانید تمرینات واگ را در خانه انجام دهید، اما ابتدا باید از پزشک مشاوره لازم را دریافت کنید. شستن صورت با آب سرد یا قرار دادن یک حوله سرد یا کیسه یخ روی صورت به مدت 20 تا 30 ثانیه به تحریک عصب واگ کمک می کند. انجام تمرینات تنفسی در این زمان در حالت درازکش تاثیر مفیدی در بهبود عملکرد واگ دارد. نحوه انجام صحیح این حرکات را با نظر و راهنمایی پزشک خود بیاموزید.

آب کافی بنوشید

کم آبی بدن یکی از علل شایع آریتمی قلبی است. وقتی بدن کم آب می‌شود، خون غلیظ‌تر می‌شود و قلب مجبور است خون را با شدت بیشتری پمپ کند تا آن را در رگ‌ها حرکت دهد. این فرآیند باعث ایجاد ضربان قلب نامنظم می شود. هر زمان که متوجه شدید ادرارتان غلیظ و تیره است، مایعات بیشتری بنوشید تا از تپش قلب جلوگیری کنید.

برای ثبت درخواست تست خانگی

زیر پوشش کلیه بیمه های پایه و تکمیلی کلیک کنید

ثبت رایگان درخواست

برای تپش قلب چه بخوریم؟

یک ماده فعال مهم در زالزالک وجود دارد که برای کمک به مشکلات گوارشی و فشار خون بالا استفاده می شود. عصاره زالزالک یک ترکیب طبیعی موثر برای کاهش تپش قلب است. البته زالزالک می تواند با داروهای قلبی تداخل داشته باشد، بنابراین اگر دارو مصرف می کنید، قبل از مصرف زالزالک با پزشک خود مشورت کنید. p اجتناب از رژیم غذایی مغذی و متعادل راه دیگری برای غلبه بر تپش قلب است. یک رژیم غذایی متعادل حاوی مواد غذایی زیر است:

میوه های تازه

سبزیجات

غلات کامل

پروتئین بدون چربی

چربی های سالم مانند آجیل و ماهی

برای کاهش خطر ابتلا به مشکلات قلبی، غذاهای زیر را به حداقل برسانید:

چربی های اشباع شده

چربی ترانس

نمک

قند

غذاهای فرآوری شده و بسته بندی شده

پیشگیری از تپش قلب

بسته به علت این عارضه، نکات زیر می تواند به شما در پیشگیری از آن کمک کند:

با استفاده از تمرینات تنفسی، تکنیک‌های تمدد اعصاب، یوگا، تای چی یا تکنیک‌های بیوفیدبک، سطح استرس خود را کاهش دهید.

از مصرف الکل خودداری کنید

قهوه و غذاهای کافئین دار را در حد اعتدال مصرف کنید

از سیگار کشیدن خودداری کنید

تمرین منظم

از مصرف غذاهای محرک و فعالیت های سنگین خودداری کنید

فشار خون و سطح کلسترول خود را کنترل کنید

چه زمانی ضربان قلب طبیعی تلقی می شود؟

عارضه ریتم غیر طبیعی قلب بسیار شایع است و به طور کلی پاسخی طبیعی به استرس یا اضطراب در نظر گرفته می شود. هر فردی ممکن است در شرایط خاصی دچار تپش قلب شود. در یک مطالعه مشخص شد که 16 درصد از مراجعه به پزشک به دلیل تپش قلب است. تپش قلب نیز دومین دلیل مراجعه افراد به متخصص قلب است. شایع ترین شرایطی که افراد در آن تپش قلب را تجربه می کنند عبارتند از:

هنگام دراز کشیدن: خوابیدن به پهلو می تواند فشار روی قفسه سینه را افزایش دهد

در طول روز: اگر در طول روز چندین ساعت تپش قلب دارید، به پزشک مراجعه کنید، زیرا ضربان قلب طبیعی نباید بیش از چند ثانیه طول بکشد.

مرتبط با اضطراب: تپش قلب بخشی از پاسخ طبیعی بدن به احساس اضطراب یا وحشت است.

در دوران بارداری: در دوران بارداری ضربان قلب و گردش خون برای حمایت از جنین افزایش می یابد. تپش قلب در زنان باردار طبیعی است و معمولاً عوارضی ایجاد نمی کند

توجه داشته باشید که این مقاله جایگزین توصیه های تخصصی و توصیه های پزشک نمی شود و هرگز از این مقاله به عنوان جایگزین توصیه های پزشک استفاده نکنید.


class=”wp_ulike_btn wp_ulike_put_image wp_post_btn_6626″
style=”width: 120px!important;height: 40px!important;background-color: #1da1f3!important;box-shadow: none!important;color: #ffffff!important;”>می پسندم

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا