چرا وقتی به میت دست میزنیم باید غسل کنیم

دست زدن به تابوت مرده و لمس بدن مرده از طریق پارچه است.

بنابراین، مسّ میّت با دستکش (یا هر چیز دیگر، هر چند خوب) غسل ندارد. لمس تابوت جسد 0 146..

دست زدن به میت قبل از غسل چه تصمیمی دارد؟

چه تصمیمی برای دست زدن به جسد قبل از غسل وجود دارد؟ حضرت آیت الله مکارم شیرازی شماره 152 ـ اگر کسی از بدن خود به بدن میت که سرد شده و غسل نکرده است، مسّ کند. باید غسل میت را بجا آورد مسأله 153- غسل میت مانند غسل جنابت است و برای وضو کافی است.

چرا دست زدن به میت غسل است؟

چرا دست زدن به میت غسل است؟ کسی که مرده را غسل دهد. باید نیت و نیت قرب داشته باشد یعنی برای انجام امر خداوند متعال غسل کند. و اگر همین نیت تا پایان غسل سوم باقی بماند، کافی است و لازم نیست هر غسلی، نیت را تجدید کند. غسل مرده..

آیا دست زدن به استخوان مرده باعث غسل می شود؟

ج: استخوان های مسلمان مرده ای که غسل ​​داده شده است. نجس نیست؛ اما دفن مجدد آن در زیر زمین واجب است. س 252: به قسمتى از بدن انسان مى رسد. مرده. جدا شده. آیا غسل میت اجباری است؟ ج: دست زدن به عضوی که از میت جدا شده است. بعد از سرد شدن و قبل از استحمام. برای لمس …

همچنین بخوانید :مقاله امنیت فناوری اطلاعات دانلود رایگانهمچنین بخوانید :زمان مصرف چای سبز با زنجبیل ؛ بهترین زمان خوردن چای سبز و زنجبیل

کنه مس غسل در دانشنامه ویکی پدیا دانشنامه آزاد

اگر عضوی از شخص جدا شود. باید هم گوشت و هم استخوان با هم باشد. اگر قسمتی از بدن کسی از او جدا شود، یا مرده است یا زنده است. اگر بمیرد بدنش شسته شده یا نه. اگر مرد و بدنش شسته شد. دست زدن به این اندام غسل ندارد. و اگر از یک مرده باشد که هنوز…

غسل میت، پاسخ تمام سؤالات «غسل میت».

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای: اگر بترسد که پوستش از غسل پاره شود. به جای سه غسل، سه تیمم می‌شود و زنده هر دو دست میت را گرفته و روی زمین می‌گذارد، سپس کف دست‌هایش را روی صورتش می‌گذارد، سپس کف دست چپش را پشت دست راست می‌گذارد. مرده، سپس کف دست راست او. پشت دست چپش را می کشد و تمام..

: آیا به استخوان مرده ای دست می زنی که گوشت آن پوسیده شده است؟

: آیا دست زدن به استخوان مرده ای که گوشتش پوسیده شده است غسل است؟

تصمیمات اموات – توضیح کامل موضوع – پایگاه اطلاع رسانی دفتر.

شماره 645. برای مس مرده ای که تمام بدنش سرد نشده است. غسل واجب نیست. اگر چه دست یا قسمتهای دیگر بدن او با میتی که غسل ​​نکرده یا غسل سومش تمام نشده با رطوبت مسری تماس پیدا کند. نجس می شود شماره 646.

همچنین بخوانید :کاردستی برای مدرسه کلاس ششمهمچنین بخوانید :حس پریودی در اوایل بارداری

به چیز ناپاک دست نزنید باعث نجاست و پاک شدن می شود.

به چیز ناپاک دست نزنید آیا باعث نجاست می شود و برای تطهیر باید غسل کرد؟

آیا میت قبل از غسل نجس است؟

متفرقه دست زدن به بدن میت بعد از غسل چیست؟

غسل میت – احکام غسل – انهر.

اگر کسی جسد را لمس کند. آیا او باید حمام کند؟ پاسخ: خیر. به گفته ازهر غسل بر او واجب نیست. اگرچه در حمام احتیاط توصیه می شود.

چرا دست زدن به سگ مرده غسل ​​نیست، اما دست زدن به میت غسل است.

چرا دست زدن به میت سگ غسل نیست ولی دست زدن به مرده انسان غسل است؟ در ابتدا باید توجه داشت که انسان دلیل همه تصمیمات را نمی داند. انسان به دلیل ناشناخته های گسترده اش. او به شریعت نیاز دارد تا او را در مسیر درست (بدون خطر امتحان و …) راهنمایی کند.

پاسخ دفتر آیت الله سیستانی به تحقیقات کرونا – ایرنا.

با توجه به مسائل 755 و 757 در توضیح کامل مسئله. اگر دفن در تابوت جایز نیست مگر در شرایط خاص. آیا می توان جسد مبتلا به کرونا را در تابوت دفن کرد؟ گذاشتن جسد در تابوت اشکالی ندارد. اگر تابوت در زمین …

فیلم کوتاه از داخل مقبره وحشتناک.

2 دنبال کنید. چرا مرده را شب دفن نمی کنند، دلیل پنبه گذاشتن در دهان مرده، دلیل باز کردن چشم مرده، آیا دست زدن به تابوت مرده غسل ​​می دهد، دوربین داخل قبر؟ , قانون شرعی قبر دو طبقه , فیلم شستن مرده زن در غسالخانه , دلیل گذاشتن مرده در پلاستیک. ۩ ۩ ۩ ((-BEST-VIDEO-)) ۩ ۩ ۩ 67.9 هزار مشترک. ذیل. : 4..

اخراج – تصمیمات مردگان.

ج: لمس عضوی که از بدن انسان زنده جدا شده است. وان حمام وجود ندارد. س 252: آیا به جایی از بدن انسان دست می زنی؟ مرده. جدا شده. آیا غسل میت اجباری است؟ ج: دست زدن به عضوی که از میت جدا شده است. بعد از سرد شدن و قبل از استحمام. جمله دست زدن به جسد است.

دست زدن به جسد برای غسل دادن جسد چقدر طول می کشد؟

دست زدن به مرده برای غسل دادن مرده چقدر طول می کشد؟ 199 شبکه جهانی استان، 2.5 هزار مشترک..

غسل مس میت – احکام غسل – انهر.

جواب: اگر مسلمانی است که غسل ​​کرده است. غسل میت لازم نیست وگرنه واجب است. مسح بدن از سرما سرد شد.

پاسخ آنلاین – پاسخ به سوالات شرعی – پاسخ.

ریختن اسپرم مرد بدون دخول روی بدن زن. آیا برای زنان نیز غسل وجود دارد؟ پاسخگویی آنلاین – پاسخگویی به سوالات شرعی – پاسخگویی به پیامک 30007461 – مشاوره آنلاین..

مرتبط:  چرا گوشی با بلوتوث به لپ تاپ وصل نمیشه

غسل جنابت – پرسش و پاسخ – پایگاه اطلاع رسانی دفتر مرجعیت.

سؤال 7: آیا در غسل دستوری می توان با حرکت دست وارد آب استخر یا مانند آن شد و در زیر آب بدن را غسل کرد یا خیر؟ جواب: پس از شستن سر و گردن از آب خارج شده و وارد حوض شوید تا بقیه بدن را غسل دهید.

مرده.

موسسه فرهنگی و اطلاع رسانی تبیان. شریعت تایمز تهران – سه شنبه 4 دسامبر 2019 غروب خورشید: طلوع آفتاب: طلوع خورشید:..

.

چگونه برای همیشه از شر بوی بد دهان خلاص شویم. روغن درخت چای برای درمان بوی بد دهان. 1-2 قطره روغن درخت چای و یک لیوان آب گرم را مخلوط کنید. با این محلول به مدت 3-5 دقیقه غرغره کنید. می توانید چند قطره روغن درخت چای بریزید. روغن درخت چای را روی خمیر دندان خود قرار دهید و دندان های خود را با آن مسواک بزنید.

زیارت آچورا با صدای حاج مهدی سماواتی, زیارت آچورا با صدای حاج مهدی سماواتی. ، 25:5122012 زیارت عاشورا با صدای ملکوتی حاج مهدی سماواتی 55,293 بخشی زاده – تبریز 249 پیروان بخشی زاده – تبریز: 55 .. دعای زیارت عاشورا با صدای مهدی سماواتی + صوت. 1. . 18 · دعای زیارت آچورا با صدای مهدی سماواتی … ادامه …

هزینه جراحی بینی توسط دکتر فرزین سرکارات وب سایت رسمی دکتر فرزین سرکارات – وب سایت رسمی دکتر فرزین. مرکز تخصصی جراحی فک و صورت دکتر فرزین سرکارات در سال 1389 بازگشایی شد.این مرکز با ارائه خدمات جراحی زیبایی و فیشال سعی در ارتقای سطح کیفی خدمات خود داشته است.

آهنگ های بی کلام برای کار و مناسبت های مذهبی 2012 · عنوان موضوع آهنگ های بی کلام برای کار و مناسبت های مذهبی است. پس اگر با آن عنوان قضاوت شود. بهتر است آنچه را که مقید است رها کنیم. 5. بدون غزل مذهبی www.eheyat (16) بدون غزل مذهبی www.eheyat (17) مقدس گاهی پخش و پخش بخشی از … ادامه …

مدارک مورد نیاز جهت شکایت در دادسرای انتظامی قضات دادسرای انتظامی قضات جهت رسیدگی به تخلفات و نحوه شکایت. 123 · به طور کلی، سه راه برای طرح شکایت از قاضی متخلف در دادگاه انتظامی قضات وجود دارد. البته دقت ویژه ای داشته باشید که هرگز از قاضی بدون دلیل و شواهد شکایت انضباطی نکنید زیرا بدون دلیل و شواهدی برای اثبات ادعا. شکایت … ادامه …

نرم افزار بازیابی اطلاعات پس از تنظیم مجدد کارخانه، روش های بازیابی اطلاعات گوشی پس از تنظیم مجدد کارخانه. 2 با نرم افزار Android Data Recovery اطلاعات گوشی را پس از بازنشانی به تنظیمات کارخانه بازیابی کنید، اما اگر نسخه پشتیبان از گوشی ندارید و فایل ها و اطلاعاتی که می خواهید بازیابی کنید در حساب Google همگام سازی نشده اند. کدام راه حل پیش روی شماست… ادامه…

همچنین بخوانید :تبدیل شماره کارت قوامین به شماره حسابهمچنین بخوانید :استخدام زیر دیپلم در سپاههمچنین بخوانید :یقه انگلیسی چهار دکمه خانم عمرانیهمچنین بخوانید :طلسم جذب و فساد خیلی قویهمچنین بخوانید :عاشق و معشوق کیستهمچنین بخوانید :درمان قطعی زود انزالی با عمل جراحیهمچنین بخوانید :تبدیل شماره کارت قوامین به شماره حسابهمچنین بخوانید :کاردستی برای مدرسه کلاس ششمهمچنین بخوانید :استخدام زیر دیپلم در سپاههمچنین بخوانید :درمان قطعی زود انزالی با عمل جراحیهمچنین بخوانید :یقه انگلیسی چهار دکمه خانم عمرانیهمچنین بخوانید :زمان مصرف چای سبز با زنجبیل ؛ بهترین زمان خوردن چای سبز و زنجبیلهمچنین بخوانید :حس پریودی در اوایل بارداریهمچنین بخوانید :عاشق و معشوق کیستهمچنین بخوانید :مقاله امنیت فناوری اطلاعات دانلود رایگانهمچنین بخوانید :طلسم جذب و فساد خیلی قوی

غسل میت چگونه انجام می شود؟

غسل میت از غسل های واجب است، یعنی شستن میت مسلمان در شرایط خاص و انجام آن برای واجب ها کافی است. در این غسل، میت را سه مرتبه با آب مخلوط با سرو، آب مخلوط با کافور و آب خالص شستشو می دهند.

اهمیت غسل مردگان

پس از مرگ مسلمان، بر دیگران واجب است که او را غسل داده و پس از پیچیدن و خواندن میت، دفن کنند. 278 حدیث در دو کتاب وصال الشیعه و مستدرک جزئیات احکام غسل میت را بیان کرده است.

در داستان ها به کسی که مرده را غسل می دهد، ثواب زیادی داده می شود و این کار را موجب برچیده شدن آتش از ماوراء و چراغ هدایت به بهشت ​​و آمرزش گناهان صغیره در طول یک سال می دانند. .

احکام غسل میت

آیا در غسل میت، ترتیب راست و چپ بدن صحیح است یا صرفاً از روی اتفاق است؟

در غسل میت مسلمان دستور این است که اول سر و سمت راست قبل از طرف چپ شسته شود. اگر چه در غسل جنابت این روش قطعی نیست.

قصد غسل مرده

آیا نیت برای غسل میت لازم است و در صورت لزوم باید برای هر غسل نیت تجدید شود؟

غسل کننده میت باید نیت قربت داشته باشد -یعنی غسل انجام امر خدای متعال را انجام دهد و اگر تا آخر غسل سوم به این نیت بماند کافی است و همین تجديد نيت لازم نيست، هر چند احتياط آن است.

عدم امکان غسل میت

اگر غسل میت ممکن نیست تکلیف چیست؟

بنابر احتیاط واجب میت باید سه تیمم بگیرد و اولی به نیت مافی زمه باشد. و کسى که به مرده تیام مى دهد باید دست خود را بر زمین بگذارد و صورت و پشت دست مرده را لمس کند. ولى احتياط آن است كه ميت نيز با دست خود او را ببندد.

غسل میت برای کودک

غسل فرزند در چه سنی واجب است؟

اگر بچه سقط شده چهار ماه به بالا باشد باید بنابر احتیاط واجب غسل داده شود و اگر کمتر از چهار ماه است در پارچه ای پیچیده و بدون غسل دفن شود.

مرتبط:  چرا نباید از گرانیت در نمای ساختمان استفاده کرد

طریقه شستن میت با غسل میت

هنگام فرورفتن میت رعایت موارد زیر توصیه می شود: آب به تمام بدن میت برسد و عورت آن پوشیده باشد. عورت او بین ناف و زانو است و باید پوشیده باشد و بعد از درآوردن لباس باید این کار را کرد.

هنگام شستن عورت میت، غسل باید دست او را با پارچه (یا دستکش) بپوشاند، زیرا عورت میت را میشوید.

ابتدا چرک و ناخالصی ها را از متوفی خارج کنید. سپس اندام ها را به همین ترتیب بشویید. سپس سر و بقیه بدن را بشویید. توصیه می شود با سرو (برگ درخت کنار) یا صابون شسته شود سپس آب روی بدن بریزید. توصیه می شود سمت راست را بشویید و سپس سمت چپ را بشویید.

توصیه می شود جسد را سه بار شستشو دهید و در صورت لزوم عملیات شستشو را بیشتر تکرار کنید. زیرا پیامبر (ص) به زنانی که دخترش زینب را می شستند می فرماید: «اگر لازم شد سه بار یا پنج بار و یا بیشتر غسل کنید».

می توانید پارچه یا پنبه یا مانند آن را در گردن، پیشانی، گوش، بینی و دهان میت بگذارید تا نجاست یا خون از آن خارج نشود.

توصیه می شود پس از شستن جسد از ماده معطر استفاده شود. پیامبر (ص) به زنانی که دخترش زینب را می‌شویند دستور داد در آخرین شستشو از کافور (نوعی ماده معطر) استفاده کنند.

توصیه می شود مرده را با برگ های خشک سرو مخلوط با آب، صابون یا هر پاک کننده دیگری که تحریک نمی کند بشویید.

احوال شخص غسل کننده میت

باید مسلمان دوازده امامی باشد.

بالغ شدن

عاقل باش

مشکلات حمام را بشناسید

اگر مرده مرد است باید او را بشوید. اگر زن باشد، زن باید او را غسل دهد.

غسل دادن میت زن توسط شوهر و غسل مرد توسط همسرش جایز است.

در غسل میت مانند سایر عبادات، نیت لازم است; این بدان معناست که غسل ​​کننده باید غسل را به قصد انجام امر خداوند انجام دهد.

اگر قسمتی از جسد آلوده به ناخالصی باشد، باید قبل از استحمام آن ناحیه تخلیه شود، بنابراین در صورت امکان بدن جسد در حال خونریزی قبل از استحمام و در صورت انتظار برای ته نشین شدن خونریزی با قطع (خود به خود) یا جلوگیری از آن، باید قبل از غسل تطهیر شود. (با دستگاه های پزشکی) ممکن است اجباری باشد.

نگاه كردن به عورت ميت حرام است و كسى كه او را غسل دهد اگر به او نگاه كند گناه كرده است ولى غسل باطل نمى شود. اگر آب پیدا نشد یا مانعی برای استعمال آن وجود داشت، به جای هر غسل، به میت وقت داد.

همجنس بودن با میت فقط شرط غسل اوست. در صورت امکان غسل میت از جنس همجنس، غسل بر میت صحیح نیست و غسل میت صحیح نیست، ولی حتی جنسیت نیز صحیح نیست. شرط بستن و دفن

چند نکته مهم در مورد غسل میت

بیایید سعی کنیم جسد را در حمام بشویم.

قبل از شستن جسد، با دست زدن به شکم، معده او را خالی کنید.

هیچ کس حق ندارد به اندام های عورت فرد متوفی نگاه کند.

افراد باید سعی کنند در شستن دستکش محدودیت داشته باشند تا دستکش تمیز بماند.

بعد از وضو، میت را بشویید، سپس سر میت را بشویید، سپس سمت راست و در نهایت سمت چپ میت را بشویید.

عدد شش باید آکورد باشد (به تعداد لازم).

هنگام شستشو از سدر و کافور استفاده کنید در حال حاضر به جای سرو و کافور می توان از صابون و شامپو استفاده کرد.

موهای بافته شده زن را باید شل کرد، شست، شانه کرد و سپس بافته و پشت سر او گذاشت.

اگر چیزی از مو برداشته شود، گذاشتن آن در کفن لازم نیست.

دوخت کفن میت لازم نیست مخصوصاً در مورد خواهران در این ماده زیاده روی است.

سعی کنید از عطر و ادکلن یا رایحه های دیگر بر کفن مردگان استفاده کنید.

می توان از پلاستیک برای جلوگیری از خروج هر چیزی از بدن کنه استفاده کرد.

حریم خصوصی با مرگ از بین نمی رود.

توصیه می شود هرکسی گوشت خود را بشوید.

در هنگام تشییع جنازه ذکری ذکر نشد و توصیه امام نوی این است که در چنین مواقعی بهترین کار سکوت است.

سنت است که انسان غسل کند تا بعداً غسل کند.

وقتی غسل کننده حائض یا نفاس است می تواند میت را بشوید و اشکالی ندارد.

حنا زدن یا ریختن شکلات یا مکیدن روی متوفی به خصوص متوفی مجرد تحت هیچ شرایطی مجاز نیست.

رفتن به قبر برای خواهران توصیه نمی شود.

اگر میت نزدیک بود همان غسل میت کافی است و نیازی به چند غسل نیست.

هنگام دفن میت عده ای خاک می گیرند و سوره انزلنه را می خوانند و آن خاک را در حدی می گذارند که در شرع نیست.

در غسل مردگان هیچ سلامی ارسال نمی شود.

دفن میت در شب در صورت عدم سهل انگاری از طرف میت اشکالی ندارد.

بیشتر بدانید:

دلیل غسل و پیچیدن میت قبل از دفن چیست؟

تصمیمات دفن میت مستحبات و آداب کفن و دفن میت

سؤال: فلسفه غسل ​​مردگان توضیح: 1- گرچه می دانم که هر حکم پروردگار بر اساس حکمت است و خالی از حکمت و عقل نیست. اما من می خواستم در مورد فلسفه حمام مس بیشتر بدانم. چرا باید بعد از مسّ میت غسل کرد و بدون آن نمی توان نمازهای یومیه بعدی را خواند؟

مرتبط:  چرا کسانی که سیم کشی میکنند از دستکش پلاستیکی استفاده میکنند

پاسخ:
پرسشگر گرامی با سلام و تشکر از تماس شما با این مرکز. اگر کسی در وجود خدا و علم و حکمت او و حقانیت پیامبران و عصمت آنها شک نداشته باشد، به این معناست که پایه های توحید خود را محکم کرده و بنا به دلایلی معتقد است که شارع اسلام خداوند) بدون نیاز مطلق و دارای علم است. و حکمت بی پایان است، شکی نخواهد بود که تمام احکام و احکام اسلامی که پیامبر از جانب خداوند آورده دارای امتیازات و فوایدی است.
علاوه بر این، برخی از آثار و مزایای آنها برای ما روشن شده است، اما این لزوماً به معنای امکان و دستیابی به درک همه مطالب و نکات در این زمینه نیست. ممکن است تصمیماتی باشد که برای حکمت و فلسفه او امتیاز صفر بگیریم. پس اگر از حکمت برخی احکام و دستورات آگاه نیستیم، این مشکل ناشی از ضعف فهم و دانش ماست، نه اینکه حکمتی در آنها نباشد. ما نباید آن را ترک کنیم زیرا حکمت آن را نمی دانیم، در حالی که ما عموماً می دانیم که قطعاً چیزی در آن وجود دارد. دانش و اطلاعات، بیایید وارد تمام جزئیات و اسرار و فلسفه تصمیم گیری شویم. نرسیدن به اسرار و فواید و مفاسد تصمیمات با عدم مصلحت و مفاسد در تصمیم گیری ها متفاوت است. اما با مراجعه به روایات می توان به مقداری از حکمت آن پی برد. به طور کلی به نظر می رسد که غسل ​​میت با غسل میت ارتباط تنگاتنگی دارد، زیرا پس از غسل میت، دست زدن به آن دیگر موجب غسل نمی شود. نوعی تهذیب معنوی و زدودن نجاست مانند جنابت است; در واقع در روایات متعددی آمده است که هنگام مرگ حالتی شبیه جنابت بر میت پیش می آید; همانطور که گفته شد هر انسانی به هنگام مرگ می میرد و نطفه از او خارج می شود. از امام رضا نقل شده است که می فرماید: هیچ موجودی نیست که منا را پس از مرگ ترک کند. (1)
بر این اساس گفته می شود که میت را باید به ترتیبی غسل داد. به همین ترتیب، شخص غسل کننده به دلیل تماس با بدنی که در چنین حالتی است، باید غسل کند. آیا غسل باید میت را غسل دهد؟ حضرت فرمود: مرده نزدیک است و چون می خواهد ملائکه را ملاقات کند باید پاک باشد. غسل نیز باید غسل کند زیرا می خواهد با مومنین (بعد از غسل) ملاقات کند.» مثلاً می توان گفت غسل میت مبنایی برای جلوگیری از آلودگی به میکروب ها و بیماری های احتمالی است که از طریق تماس با میت، اتومبیل قابل انتقال است. :
1. بازماندگان مرده به دلیل از دست دادن یکی از اعضای خانواده خود احساسات و عواطف شدیدی خواهند داشت، نمی توانند ببینند که رابطه خود با او به طور ناگهانی قطع شده است، به دلیل عشق و علاقه ای که به او دارند، می خواهند او را ببوسند. و حتی پس از مرگ او را در آغوش پر مهر خود نگه دارند. بدن فرد متوفی به دلیل بیماری ها و مشکلات مختلف به انواع میکروب ها آلوده است و از دست دادن قدرت دفاعی نزدیک شدن و تماس با او می تواند سلامتی را به خطر بیندازد. با عواطف انسانی انگیزه‌های طبیعی افراد را نادیده نمی‌گرفت، بلکه عواطف و احساسات را به گونه‌ای هدایت و هدایت می‌کرد. آلوده به انواع میکروب ها و ابتلا به انواع بیماری های قابل انتقال از جسد و در عین حال با منع تماس با اموات، با عواطف و احساسات ملتهب آن ها مبارزه نکرده است که این مشکل قانونی برای چه کسانی است. ایجاد شده ؛ یعنی دستور داد هر کس به میت دست بزند یا با میت تماس پیدا کند تمام بدنش را بشوید و غسل دهد و این کار باعث می‌شود که مرده به همه بیماری‌های احتمالی مبتلا نشوند. عواطف و احساسات آنها را نیز نادیده نگیرید. اگر این مشکل قانونی را در برقراری ارتباط با میت موثر نمی بینید، غسل میت بهترین و آسان ترین راه برای شستشو و از بین بردن میکروب های احتمالی خواهد بود. ، پس چرا لمس و تماس با بدن میت را به غسل ​​نبرده اند؟
غسل میت با آب مخلوط با سرو، آب مخلوط با کافور و آب خالص عامل موثری برای ضدعفونی و پاک کردن میت است. . حداقل برای مدتی خطراتی که قبل از غسل وجود داشت وجود نخواهد داشت. بدیهی است که در این صورت پس از انجام مراسم فوق، میت در مدت کوتاهی به خاک سپرده می شود. احتمال ظهور میکروب های جدید و انتقال آنها به انسان منتفی خواهد بود. شستن میت نیز عبادت است، باید به قصد قربت و به قصد اطاعت امر خداوند و در هر شرایطی انجام شود، هر چند احتمالات ذکر شده منتفی باشد. البته ممکن است نکات دیگری نیز در این زمینه وجود داشته باشد که همچنان از دید ما پنهان مانده است.

پی نوشت:
1. علامه مجلسی، بحارالأنوار، ج 6، ص 95، مؤسسه انتشارات اسلامیه، تهران،
2. صدوق، علل الشرایع، ج 1، ص 299، نشر حدیث، اول، حدیث. .

سؤال: اگر غسل بر انسان واجب است. اما تا وقت نماز بعد نمی شود غسل کرد و شخص نمازش را ادا نکرده است، چه تصمیمی دارد؟
پاسخ:

اگر واقعاً غسل ممکن نیست مثلاً آب ندارد یا وقتش کم است یا استفاده از آب و غیره برایش ضرر دارد به جای غسل، باید وضو بگیرد و نمازش را بجا آورد. در صورت امکان جسد را غسل دهید. (1)

پی نوشت:
1. آیت الله سیستانی، شرائط شرح، م 520، 708، 637-672.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام به همه! من هم این مقاله رو خوندم و باید بگم که نویسنده تونسته بطور دقیق و ساده موضوع رو توضیح بده. خیلی کمک کرد که چرایی این احکام مذهبی رو بهتر درک کنم. ممنون از اینکه به این موضوعات توجه می‌کنید و برای ما توضیح می‌دهید.

  2. من واقعا از این مطلب لذت بردم! راهنمایی هایی که درباره غسل کردن بعد از لمس میت داده شده بود، برای من خیلی مفید بود. ممنون بابت این مطلب عالی!

  3. من خیلی از این مقاله لذت بردم، به نظرم نوشته شده بود که هرکسی میتونه بفهمه. موضوع جالبی بود و توضیحات جامعی درباره اینکه چرا باید غسل کنیم بعد از لمس میت داده شده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا