چرا وقتی بغض میکنیم گلو درد میگیریم

احساس تهوع در گلو

یکی از مشکلاتی که برخی افراد از آن رنج می برند، گلودرد است. در این نوع بیماری، فرد احساس می کند که یک توده یا جسم خارجی در گلویش قرار گرفته است. با این حال، در بسیاری از موارد، توده در معاینه فیزیکی قابل مشاهده نیست. این بیماری باعث سردرگمی فرد می شود و بهتر است از راه حل های موجود برای بهبود آن استفاده شود.
این بیماری علل مختلفی دارد از جمله مشکلات ندول تیروئید، رفلاکس معده، تغییرات خلقی، اختلالات عضلات اسکلتی و …. مهم ترین تفاوت بین گلودرد و سایر بیماری های با علائم مشابه، عدم وجود توده یا غده واقعی است. اگر شما هم همین احساس را دارید، با ما همراه باشید تا مهمترین دلایل این مشکل را توضیح دهیم.

علائم گلودرد چیست؟

این بیماری در بین افراد شایع است و بسیاری از آنها حداقل یک بار در زندگی خود این احساس را تجربه می کنند. احساس یک توده، برآمدگی یا تورم در گلو بدون داشتن یک توده واقعی به عنوان گلودرد شناخته می شود.

مهمترین چیزی که این حس را از سایر علل بالقوه جدا می کند، تأثیر آن بر قدرت بلع است. اگر در بلع مشکل دارید، ممکن است این احساس را داشته باشید. اگر این بیماری برای شما مشکلاتی را ایجاد کرده است، بهتر است عوامل ایجاد این مشکل را بشناسید و آنها را درمان کنید.

علل گلودرد

پزشکان مطمئن نیستند که چه چیزی باعث این بیماری می شود، اما شرایط خاصی به ایجاد این بیماری کمک می کند. تنش عضلانی، رفلکس اسید، واکنش های هیجانی و در نهایت بیماری و ندول تیروئید از عوامل ایجاد این مشکلات هستند. در ادامه یکی از عوامل موثر در احساس تهوع در گلو یعنی بیماری تیروئید را بررسی خواهیم کرد.

بازگشت اسید به مری

این مشکل ناشی از رفلاکس معده است. در واقع، گاهی اوقات ریفلاکس محتویات معده را به داخل مری فشار می دهد. این امر به دلیل عبور اسید معده و تحریک گلبول های سفید باعث التهاب می شود. در نتیجه این واکنش، اسپاسم عضلانی در ناحیه گلو رخ می دهد. فردی با چنین مشکلی احساس می کند چیزی در گلویش گیر کرده است.

برای حل این وضعیت بهتر است مشکل خود را با یک متخصص گوارش در میان بگذارید، ممکن است علائم دیگری مانند سوزش سر دل، بازگشت اسید معده در گلو و دهان ترش، احساس درد شدید در مری هنگام خوردن چیزی یا احساس می کنید که غذا در مری شما گیر کرده و نمی تواند به معده شما حرکت کند.

تغییرات ذهنی

گاهی اوقات اختلالات اضطرابی و افسردگی باعث ایجاد احساس تهوع در گلو می شود. البته به طور کلی این احساس موقتی است. اگر هنگام عصبانیت یا عصبی بودن چنین احساسی به شما دست می دهد و با آرام شدن از بین می رود. بهتر است برای حل مشکل خود با پزشک متخصص مشورت کنید تا این احساس دوباره تکرار نشود.

ندول تیروئید

این گره توده ای است که می تواند در این غده رشد کند و مشکلاتی ایجاد کند. یکی از این مشکلات احساس نفرت است. این گره ها شایع و به ندرت سرطانی هستند و به صورت جامد یا مایع ظاهر می شوند. بیش از 90 درصد ندول های تیروئید خوش خیم و غیرسرطانی هستند و حتی در برخی موارد نیاز به درمان ندارند، اما در برخی موارد که وضعیت بدتر می شود، استفاده از روش های درمانی ضروری است.

تمرینات یوگا می تواند سلامت تیروئید شما را بهبود بخشد!

تا چند سال پیش روش‌های درمانی موجود، درمان با روش‌های تهاجمی مانند جراحی پرتویی یا انبوه بود که به دلیل عوارض روش‌ها جزو اولویت‌های بیماران محسوب نمی‌شد و در صورت نیاز و ضرورت از این روش‌ها استفاده می‌شد. ، می شد این کار را انجام داد اما اکنون روش های دیگری پیشنهاد شده است که شرایط را کاملاً متفاوت کرده است.

در مورد تعداد زیاد توده های تیروئید نیازی به جراحی و نیازی به درمان رادیواکتیو نیست، درمان های جایگزینی که در کشور ما انجام می شود نیز با استفاده از امواج بسیار واکنشی است. این درمان ها تنها بیست دقیقه طول می کشد. توسط امواج RF انجام می شود و مایکروویو توسط پزشک متخصص انجام می شود، برای اطلاع از این روش ها مقاله زیر را مطالعه کنید.

درمان ندول تیروئید

اگر احساس می کنید چیزی در گلوی شما گیر کرده و شما را آزار می دهد و احساس می کنید که توده ای در گلوی شما وجود دارد، بهتر است سریعتر عمل کنید زیرا هر چه توده ها کوچکتر باشند، روش های درمانی بهتر به آن پاسخ می دهند. البته همه ندول ها در گلو به هم مرتبط هستند. ربطی به تیروئید ندارند. مقاله زیر در مورد ندول گردن را حتما بخوانید.

ندول های خطرناک در گردن کدامند؟

اختلالات عضلات اسکلتی

برخی از اختلالات این عضلات باعث مشکلات گلو می شود. بر این اساس افرادی که مشکلاتی مانند میاستنی گراویس یا میتونی دارند; ممکن است گلودرد داشته باشند.
در بیماران مبتلا به میاستنی گراویس، مشکلاتی مانند ناتوانی در کنترل ماهیچه های پلک، عضلات صورت در حین جویدن، بیان صورت و مشکلات تنفسی نیز رخ می دهد.

گلودرد ممکن است با موارد زیر همراه باشد:

در بیشتر موارد، این احساس نشانه چیز جدی نیست. اما آگاهی از تغییرات به شما کمک می کند تا از سایر مشکلات احتمالی جلوگیری کنید. برخی از علائم را باید جدی تر گرفت، از جمله:

درد

مشکل در بلع یا خفگی

وجود یا احساس یک توده

تب

کاهش وزن

ضعف عضلانی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

در بیشتر موارد در صورت بروز این مشکل نیازی به مشورت با پزشک نیست. اگر این احساس را تجربه کردید، بهتر است کمی صبر کنید تا ببینید آیا این احساس برطرف می شود یا خیر. اما گاهی اوقات لازم است پس از مشاهده علائم خاصی علاوه بر گلودرد، به پزشک مراجعه کنید. علائم زیر برخی از علائم هشدار دهنده برای مراجعه به پزشک است:
گلودرد شدید یا گردن درد

کاهش وزن

بالا آوردن

درد هنگام بلع

خفگی در بلعیدن

ضعف عضلات گلو

احساس حضور جمعی

علائمی که با گذشت زمان بدتر می شوند.

تب

عفونت

آیا درمانی برای گلودرد وجود دارد؟

پزشکان بسته به دلایلی که به وجود می آید در مورد درمان این احساس تصمیم می گیرند، اما در برخی موارد ممکن است درمان نتواند شما را به هدف نهایی یعنی از بین بردن کامل آن برساند، زیرا علت واقعی این احساس هنوز سوال برای پزشکان و محققان بهتر است بدانید که شما در احساس این احساس تنها نیستید و افراد زیادی آن را احساس می کنند. بنابراین جای نگرانی زیادی در این زمینه نیست.

آخرین کلمه

گلودرد یکی از بیماری های شایعی است که بسیاری از افراد از آن رنج می برند. این احساس می تواند با علائم تب، مشکلات بلع، درد و موارد دیگر همراه باشد، در این صورت لازم است با پزشک خود در میان بگذارید و دلایل آن را برطرف کنید، می دانم که احساس خوبی نیست و ممکن است یکی از این موارد باشد. چیزهایی که می تواند ذهنی هم باشد، احساس سفتی و سوزش در گلو دقیقاً مانند این است که کسی گلوی شما را می فشارد، اما نگران نباشید و به پزشک اعتماد کنید تا آن را برطرف کند.

دکتر حجت ابراهیمی نیک

فلوشیپ فوق تخصصی رادیولوژی مداخله ای، متخصص رادیولوژی

عضو هیئت مدیره مرکز سونوگرافی تیراد

طی دوره های آموزشی در چین، کره جنوبی، آلمان و ایتالیا در زمینه درمان بیماری های تیروئید با استفاده از روش های کم تهاجمی

اولین پزشک ایرانی که تومورهای تیروئید را با روش RF با موفقیت درمان کرد

احساس گیرکردن چیزی در گلو می تواند با علائم ناپایدار مانند سختی صدا، تجمع بزاق در پشت گلو، التهاب یا در برخی موارد مشکل در بلع همراه باشد. در گلو حلق یا گلو درد. دکتر میشل رایت می گوید گلودرد می تواند ناشی از عضلات درگیر در بلع باشد. وقتی این ماهیچه ها به درستی شل نمی شوند، احساس می شود که توده ای در گلو گیر کرده و نوعی انسداد در گلو ایجاد می شود. استرس، رفلاکس اسید، عفونت گلو، واکنش های آلرژیک به غذا یا نیش حشرات، همگی می توانند باعث ایجاد احساس گیرکردن چیزی در گلو شوند.

مرتبط:  چرا باید سیم فاز را به کلید وصل کنیم

بسیاری از درمان های خانگی می توانند به شما کمک کنند تا از احساس توده در گلو خلاص شوید. به عنوان مثال، اگر احساس گیر کردن چیزی در گلو به دلیل استرس باشد، یادگیری نحوه مدیریت سطح استرس به شما کمک خواهد کرد. اگر احساس یک توده در گلو به دلیل بازگشت اسید اضافی معده است، درمان های خانگی برای رفلاکس اسید مفید هستند. با این حال، واکنش های آلرژیک که احساس گیرکردن چیزی در گلو را بدتر می کند، باید فوراً توسط پزشک تحت نظر باشد.

بیایید نگاهی بیندازیم به علل مختلفی که می‌توانند باعث ایجاد توده در گلو شوند و همچنین برخی از بهترین درمان‌های خانگی برای تسکین علائم و درمان علت اصلی توده در گلو را بررسی کنیم.

مربا

اگر احساس می‌کنید که توده‌ای در گلو دارید، می‌تواند نشانه‌ای از گیرکردن مقدار کمی غذا در گلو باشد. مثلا چسباندن یک تکه استخوان ماهی در گلو چنین حسی را ایجاد می کند. برای رفع انسداد جزئی در گلو، می توانید با خوردن چیزی نرم آن را برطرف کنید. به عنوان مثال، اگر استخوان ماهی در گلوی شما گیر کرده باشد، ممکن است جویدن نان سفید تا زمانی که به خوبی با بزاق دهان مخلوط شود و آن را به طور کامل ببلعد، کمک کند.

برخی از افراد پیشنهاد می‌کنند که مقدار زیادی کره بادام‌زمینی روی نان بمالند، سپس نان را بجوند و یکباره قورت دهند، مانند روش بالا، نان کاملاً نرم شد. به این ترتیب استخوان ماهی به احتمال زیاد به کره می چسبد و از جای خود خارج می شود.

همچنین می توانید یک قاشق عسل را قورت دهید تا از شر غذا و استخوان های گیر کرده در گلو خلاص شوید. خواص ضد التهابی عسل به تسکین بافت تحریک شده گلو کمک می کند. ساده ترین راه برای خلاص شدن از شر احساس گیرکردن چیزی در گلو سرفه ناگهانی است.

بیماری ریفلاکس معده (GERD)

معمولا دلیل اصلی احساس گیرکردن چیزی در گلو، بیماری ریفلاکس معده به مری است. در این حالت به دلیل افزایش اسید معده، اسید به مری برگشته و باعث سوزش سر دل و درد قفسه سینه و ایجاد طعم تلخ در دهان می شود. مجله جهانی گوارش گزارش داد که بیش از 60 درصد از افراد مبتلا به GERD، گلودرد را تجربه می کنند. در این حالت به دلیل تحریک و التهاب مری توسط اسید معده، توده ای در گلو احساس می شود. رفلاکس نیز باعث گرفتگی صدا می شود.

اگر از رفلاکس معده رنج می برید، می توانید از جوش شیرین برای درمان استفاده کنید. جوش شیرین به خنثی کردن مقداری از اسید معده و کاهش التهاب کمک می کند. برای استفاده از این درمان کافی است نصف قاشق چایخوری جوش شیرین را در یک لیوان آب مخلوط کرده و برای کاهش سوزش معده بنوشید. برای رسیدن به نتیجه مطلوب باید به طور مرتب از این روش استفاده کنید. از سوی دیگر، جوش شیرین می تواند با سایر داروها و مکمل ها تداخل داشته باشد. بنابراین قبل از استفاده از این روش با پزشک خود مشورت کنید.

نوشیدنی های حاوی عصاره آلوئه ورا یک درمان طبیعی دیگر است که می تواند به تسکین علائم سوزش سر دل کمک کند. همانطور که می دانید آلوئه ورا بر روی پوست آسیب دیده اثر تسکین دهنده دارد، اما در تسکین التهاب مری نیز مفید است. مطالعات نشان داده اند که آب آلوئه ورا یک درمان موثر برای GERD است. برای کمک به خلاص شدن از احساس گیر کردن چیزی در گلو ناشی از ریفلاکس، باید حدود 20 دقیقه قبل از هر وعده غذایی یک جرعه کوچک از عصاره آلوئه ورا بنوشید.

فشار

بسیاری از مردم فکر می کنند وقتی تحت فشار هستند چیزی در گلویشان گیر کرده است. دلیل این احساس این است که وقتی استرس داریم، کشش ماهیچه‌ای در بدن شما افزایش می‌یابد که باعث سفتی در پشت گلو می‌شود.

ارتباط بین احساس گیر کردن چیزی در گلو و استرس در مجله Psychosomatic Research مورد مطالعه قرار گرفت. این مطالعه نشان داد که بیمارانی که احساس می‌کردند هنوز چیزی در گلویشان گیر کرده است، استرس بیشتری نسبت به گروه کنترل داشتند. همچنین مشخص شده است که این افراد قبل از رویدادهای استرس زا زندگی هیچ علامت گلودرد ندارند. استرس به طرق مختلف بر بدن ما تأثیر می گذارد. بنابراین یافتن راهی برای مدیریت سطوح استرس بسیار مهم است.

برای از بین بردن استرس، می توانید چند قطره اسانس اسطوخودوس را با روغن حامل مخلوط کرده و به وان اضافه کنید. این محلول اعصاب را آرام می کند. 20 دقیقه استحمام با این محلول در کنترل استرس بسیار مفید است. همچنین می توانید چند قطره از عصاره سنبل را روی بالش خود بریزید تا عصبی و استرس خود را کاهش دهید. کاهش استرس نیز یکی از راه های موثر برای درمان رفلاکس معده است. یک مطالعه منتشر شده در مجله آمریکایی گوارش نشان می دهد که ارتباط واضحی بین افزایش حساسیت به اسید معده در مری و استرس وجود دارد. بنابراین، مدیریت سطوح استرس راه بسیار خوبی برای کاهش رفلاکس اسید و گلودرد ناشی از آن است.

اختلال اضطراب

اگر از سطح بالایی از اضطراب رنج می برید و همیشه در مورد فعالیت ها و رویدادهای روزانه نگران هستید، ممکن است احساس کنید چیزی در گلوی شما گیر کرده است. محققان مجله British Journal of General Practice ادعا می کنند که بین گلودرد و اضطراب در بیماران ارتباط وجود دارد. در واقع، 96 درصد از افراد مبتلا به اختلالات اضطرابی احساس می کنند غذا در گلویشان گیر کرده و پایین نمی رود. دکتر کاتلین رومیتو معتقد است که مشکل در بلع نیز یکی از علائم اختلال اضطراب است.

تحقیقات دانشگاه مریلند نشان می دهد که زنجبیل و بابونه می توانند به کاهش اضطراب کمک کنند. می توانید از این دو ماده به شکل چای به صورت روزانه استفاده کنید. سطوح بالای اضطراب و هراس می تواند مقابله با استرس را دشوارتر کند. با این حال، بسیاری از درمان های خانگی موثر وجود دارد که می تواند به آرام کردن اعصاب و کاهش اضطراب و افسردگی کمک کند. به عنوان مثال، اسانس ترنج، لیمو، شمعدانی، بابونه و چوب صندل احساس شدید اضطراب را تسکین می دهد.

بسیاری از افراد از مکمل های سروتونین یا دوپامین برای بهبود خلق و خوی خود، درمان افسردگی و بازیابی احساس کلی شادی در زندگی استفاده می کنند. به یاد داشته باشید که کاهش اضطراب و استرس در زندگی باعث بهبود سلامت کلی می شود.

ورم لوزه

التهاب لوزه ها می تواند باعث شود گلوی شما ملتهب شود و احساس کنید چیزی در گلوی شما گیر کرده است. در این شرایط، ممکن است درد و مشکل در بلع را نیز تجربه کنید. دکتر کارول درسارکیسیان می گوید که التهاب لوزه ناشی از عفونت در پشت گلو می تواند منجر به تورم غدد در گردن، قرمزی، درد، گلودرد و تب شود. بنابراین، غدد متورم، به خصوص اگر گلو قرمز و ملتهب باشد، می تواند این تصور را به شما بدهد که گلوی شما مسدود شده است.

بسیاری از داروهای طبیعی موثر برای از بین بردن باکتری هایی که باعث التهاب لوزه می شوند، قرمزی و التهاب گلو را کاهش می دهند. یکی از درمان های خانگی موثر برای ورم لوزه غرغره کردن با آب نمک است. محلول نمکی می تواند به سرعت تورم گلو را کاهش دهد. برای این کار، نصف تا 1 قاشق چایخوری نمک را به 8 اونس آب اضافه کنید و چند بار در روز غرغره کنید تا تورم برطرف شود. همچنین به دلیل خواص ضد باکتریایی و ضد ویروسی سیر می توانید برای درمان علائم لوزه استفاده کنید. سیر اگرچه طعم قوی دارد، اما به سرعت عفونت گلو را درمان می کند. بهترین روش استفاده از سیر برای درمان عفونت گلو به شرح زیر است:

یک یا دو حبه سیر را خرد کنید و بگذارید 10 دقیقه بماند تا ماده موثره آلیسین تشکیل شود. سپس آن را با ماست ساده یا عسل خام مخلوط کنید و روزی 2 تا 3 بار از آن استفاده کنید تا التهاب لوزه ها برطرف شود.

مرتبط:  چرا در واتساپ وب فایل دانلود نمی شود

تیروئید

مشکلات تیروئید همچنین می تواند باعث احساس گیرکردن چیزی در گلو شود. در مطالعه ای که در بلژیک انجام شد، مشخص شد که بزرگ شدن تیروئید باعث افزایش علائم حلق یا درد در گلو و مشکل در بلع می شود. برای درمان و نظارت بر اختلالات مربوط به غده تیروئید باید با پزشک مشورت کنید.

آلرژی

آلرژی های شدید می توانند باعث تورم شدید گلو و انسداد راه های هوایی شوند. اگر فردی از شوک آنافیلاکتیک (واکنش آلرژیک شدید) رنج می برد، باید فوراً به پزشک مراجعه کند. برخی دیگر از علائم عبارتند از واکنش آلرژیک، کهیر، عطسه، خارش لب یا زبان، خارش گلو و سفتی در گلو. در مطالعاتی که در تایلند انجام شد، بسیاری از افرادی که از گیرکردن چیزی در گلوی خود شکایت داشتند، به درمان‌های ضد حساسیت پاسخ دادند. بنابراین، اگر به برخی غذاها یا نیش حشرات حساسیت دارید، باید به فکر راه حلی باشید تا از تورم که باعث انسداد گلو می شود جلوگیری کنید.

اگر یک واکنش آلرژیک جزئی دارید، می توانید از یکی از آنتی هیستامین های طبیعی برای درمان آلرژی استفاده کنید. یکی از این آنتی هیستامین های طبیعی برای کاهش تورم گزنه است. مانند آنتی هیستامین ها عمل می کند و می تواند به درمان علائم آلرژی کمک کند. یک مطالعه نشان داد که مصرف 300 میلی گرم برگ خشک گزنه به تسکین علائم آلرژی کمک می کند.

التهاب مری

ازوفاژیت التهابی در بافت های مری است که می تواند باعث شود احساس کنید چیزی در گلو گیر کرده است. پزشکان در کلینیک مایو می گویند که می توانید با پرهیز از غذاهایی که رفلاکس را افزایش می دهند، تناسب اندام و ترک سیگار علائم مری را به حداقل برسانید.

شبکه و حلقه مری

حجاب و حلقه‌های مری یکی از شایع‌ترین اختلالات ساختاری مری است که می‌تواند باعث احساس انسداد در گلو شود و گاهی اوقات منجر به مشکل در بلع شود. طبق تحقیقات دانشکده پزشکی هاروارد، این وضعیت ممکن است با رفلاکس اسید یا کم خونی فقر آهن مرتبط باشد، بنابراین شما می توانید برای پیشگیری و درمان این اختلالات اقداماتی انجام دهید.

سرطان حنجره

در بیشتر موارد، احساس گیرکردن چیزی در گلو بی ضرر است و به راحتی با استفاده از درمان های خانگی قابل درمان است. با این حال، گاهی اوقات ناحیه گلو می تواند سرطانی شود و چنین احساسی ایجاد کند. مرکز خدمات بهداشت ملی انگلیس اعلام کرده است که اگر بیمار احساس کند چیزی به طور دائم در گلو گیر کرده و این انسداد به هیچ یک از روش های فوق پاسخ نمی دهد و همچنین ممکن است باعث درد در ناحیه اطراف گلو شود. مورد بررسی قرار گیرد. با پزشک مشورت کنید
منبع: سیمرغ

محتوای صفحه (قابل کلیک)

بررسی دلایل گلودرد

به طور متوسط، مردم 50 بار در دقیقه قورت می دهند. چگونه این را محاسبه کنیم؟ تعجب آور نیست که در این مورد نظری ندارید، زیرا بسیاری از مردم پرستوهای خود را نمی شمارند مگر اینکه گلودردی داشته باشند که این احساس را ایجاد کند. اگر این مشکل را دارید، هر زمان ماده ای را قورت دهید که به شما آسیب می رساند، حتی اگر بزاق باشد، آگاه خواهید بود.

بر اساس بررسی بین المللی مراقبت های پزشکی، علائم گلودرد یکی از شایع ترین دلایل مراجعه افراد به پزشک است، دلایل دیگر عبارتند از فشار خون بالا، مشکلات کمر و آکنه.

علائم گلودرد می تواند بسیار حاد باشد – به طور ناگهانی ظاهر شود و برای مدت طولانی ادامه یابد – یا مزمن باشد، به این معنی که گلودرد می تواند هفته ها یا حتی ماه ها طول بکشد. دکتر جان اینگل، متخصص گوش و حلق و بینی و استادیار گوش و حلق و بینی در مرکز پزشکی روچستر، می‌گوید که در برخی موارد علائم در طول زمان تغییر می‌کنند و باعث می‌شوند فکر کنید بیشتر شبیه یک سردرد ساده گلو هستند.

علل گلودرد گاهی حتی برای پزشکان گیج کننده است. به گفته اینگل، اگر علائم شدید یا مداوم دارید، فوراً به پزشک عمومی یا متخصص گوش، حلق و بینی مراجعه کنید. به برخی از این علائم توجه کنید و ببینید چگونه و کجا گلودرد شما کاهش می یابد.

سرماخوردگی ها:

عفونت های دستگاه تنفسی فوقانی ناشی از ویروس ها – مانند سرماخوردگی – شایع ترین علت گلودرد هستند. معمولاً با گلودرد یا گرفتگی بینی شروع می شود. سپس علائم دیگری مانند عطسه، سرفه و آبریزش بینی ظاهر می شود. برخی از این ویروس‌ها مستقیماً به گلوی شما حمله می‌کنند و باعث می‌شوند که لایه نازکی از زخم‌ها در گلوی شما در نزدیکی لوزه‌ها ایجاد شود.

ابراهیم آلوا، MD، استادیار گروه حنجره و جراحی سر و گردن در مرکز علوم بهداشتی دانشگاه تگزاس در دانشکده پزشکی هیوستون، می‌گوید: این باعث احساس سوزش می‌شود که حتی زمانی که قورت نمی‌دهید ادامه پیدا می‌کند.

حتی اگر ویروس ها به گلوی شما حمله نکرده باشند، باز هم در حین سرفه کردن و صاف کردن گلویتان احساس سوزش در گلو می کنید. در این حالت گلوی شما فقط هنگام قورت دادن درد می کند. مایعات دیگر و همچنین داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی (NSAIDs) ممکن است موثر باشند و باید ظرف چند روز احساس بهتری داشته باشید.

آنفلوآنزا

گلودرد لزوماً نشانه آنفولانزای ویروسی نیست، با این حال، آنفولانزا با گلودرد همراه است. در سرماخوردگی، سرفه می تواند گلو را تحریک کرده و درد را بدتر کند. این یکی از تفاوت های این دو است. اگرچه سرماخوردگی معمولاً به تدریج ظاهر می شود. اما معمولاً شروع آنفولانزا بسیار محسوس و چشمگیر است.

اینگل می‌گوید، می‌توانید از هر دو گلو درد داشته باشید، اما گلودرد ناشی از آنفولانزا بسیار شدیدتر است. علاوه بر این، آنفولانزا با بدن درد، تب و خستگی همراه است. اگر فکر می کنید به آنفولانزا مبتلا هستید، حتما به پزشک خود مراجعه کنید. پزشک داروهای ضد ویروسی مانند تامیفلو را به شما معرفی می کند که می تواند طول مدت بیماری را کوتاه کند.

عفونت های باکتریایی:

گلودرد ناشی از عفونت های باکتریایی – مانند گلودرد یا التهاب لوزه – می تواند بسیار جدی باشد. احتمالاً قبلاً گلودرد دارید و می دانید که تنها 10 درصد از بزرگسالان از این مشکل شکایت دارند.

برخلاف سرماخوردگی، گلودرد با سرفه و عطسه همراه نیست. چیزی که وجود دارد گلودردی است که خیلی سریع شروع می شود و می تواند باعث درد شدید هنگام بلع شود. همچنین ممکن است دچار مشکل در تنفس، تب و تورم غدد لنفاوی در گلو شوید. اگر تب دارید که به طور مکرر افزایش می یابد، حتما به پزشک مراجعه کنید.

معاینه پزشکی ممکن است نشان دهنده استرپتوکوک باشد – وجود چرک در پشت لوزه ها. برای مبارزه با باکتری ها، گلبول های سفید خون شما افزایش می یابد. (نگاه کردن به گلو در آینه کمکی نمی کند؛ مردم اغلب فکر می کنند که می توانند چرک در گلو پیدا کنند، اما معمولاً ذرات ریز سنگ مانند و حتی ذرات غذا را می بینند. بنابراین این موضوع را به متخصصان بسپارید.)

مونونوکلئوز:

مونونوکلئوز به عنوان بیماری بوسیدن شناخته می شود زیرا از طریق بزاق منتقل می شود. ویروس اپشتین بار عامل این بیماری است و بیشتر در جوانان دیده می شود.

تشخیص مونو دشوار است زیرا هم به تدریج و هم به سرعت رخ می دهد. علائم شایع این بیماری شامل گلودرد، تب، خستگی و تورم گلو و زیر بغل است. علائم آن می تواند نوسان داشته باشد یا چند هفته طول بکشد. اگر شما نیز چنین علائمی دارید، با پزشک مشورت کنید.

گاهی اوقات مونو بسیار شبیه گلودرد است. اگر پزشک گلودرد را تشخیص دهد و برای درمان آن آنتی بیوتیک تجویز کند، ممکن است بثورات صورتی کوچک مانند سرخک روی بدن خود مشاهده کنید. بنابراین از پزشک خود بخواهید گلوی شما را آزمایش کند تا مطمئن شوید.

مرتبط:  چطور به شاهزاده رضا پهلوی وکالت بدهم

مونو را می توان با چیزی به نام تست مونوسپورین تایید کرد، اما هیچ درمانی برای ویروس وجود ندارد. آلوا می گوید: باید صبر کرد تا بیماری به تدریج بهبود یابد. با این حال، اگر درد قابل توجهی در گلو دارید، پزشک احتمالاً برای شما استروئید تجویز می کند. استروئیدها التهاب را کاهش می دهند و بلع را آسان می کنند.

حساسیت ها:

آلرژی‌هایی که به عنوان تب یونجه شناخته می‌شوند – عطسه، آبریزش چشم و آبریزش بینی که پس از استنشاق چیزهایی مانند گرد و غبار یا شوره ایجاد می‌شود – می‌تواند باعث گلودرد شود.

این نوع گلودرد معمولاً با خارش و درد آزاردهنده تری نسبت به گلودرد معمولی همراه است. در فصل هایی که حساسیت شما شدیدتر می شود، این گلودرد نیز تشدید می شود. برخی غذاها نیز می توانند باعث گلودرد شوند و علائم آنها به گونه ای است که فکر نمی کنید به غذایی که خورده اید مربوط باشد.

این غذاها با مشکلاتی از جمله سوزش گلو، خارش دهان و مشکلات معده و دستگاه گوارش مانند دل درد و اسهال همراه هستند. اگر این علائم را بعد از غذا مشاهده کردید – مانند خوردن آجیل، مرکبات، غلات یا لبنیات – بهتر است از پزشک خود برای آزمایش آلرژی بخواهید. آلرژی غذایی می تواند در هر سنی ظاهر شود و فقط کودکان را تحت تاثیر قرار نمی دهد.

رفلکس حنجره و حلق (LPR)

رفلاکس حنجره یا LPR شبیه ریفلاکس معده به مری است با این تفاوت که LPR گلو را تحت تأثیر قرار می دهد که به عنوان رفلاکس خاموش شناخته می شود زیرا معمولاً با علائمی مانند آروغ زدن و نفس کشیدن، درد معده همراه است.

در LPR، اسیدها یا مایعات گوارشی از مری به سمت گلو یا حنجره حرکت می کنند، جایی که الیاف حساس قرار دارند. معده و مری مکانیسم‌های دفاعی دارند که می‌توانند اسیدها را خنثی کنند، اما گلوی شما اینطور نیست.

اینگل توضیح می دهد که “گلو حساس تر است، حتی مقدار کمی از این ماده اسیدی می تواند باعث تحریک شدید شود.” در نتیجه ممکن است صبح ها گلودرد همراه با گرفتگی صدا را تجربه کنید. همچنین ممکن است سرفه خشک داشته باشید و مدام گلوی خود را صاف کنید یا احساس کنید که یک تکه غذا در گلوی شما گیر کرده است. این علائم در طول زمان تغییر می کند و افزایش و کاهش می یابد.

اگر پزشک شما PRL را تشخیص دهد، ممکن است PH یا مقدار آنزیم های گوارشی در گلو را آزمایش کند. شما تحت درمان با آنتی اسیدها یا کاهش دهنده اسید معده هستید. کاهش چربی های غذایی، کاهش ادویه ها در غذاها و پرهیز از الکل و کافئین نیز موثر است.

هوای خشک:

هوای خشک زمستان برای گلو خیلی خوب نیست. گرمای اجباری به هوا و کاهش رطوبت هوا مربوط به این فصل است که هنگام نفس کشیدن آن را جذب می کنید.

اگر از طریق دهان نفس می‌کشید، یا به این دلیل که در تنفس از طریق بینی مشکل دارید یا به این دلیل که دهانتان در هنگام خواب کمی باز می‌ماند، در معرض خطر خشکی گلو قرار دارید. بینی در واقع به عنوان یک مرطوب کننده قبل از استنشاق هوا به ریه ها عمل می کند.

ایگل می گوید: «اگر از طریق بینی نفس بکشید، هوای خشکی که از طریق دهان تنفس می کنید بسیار آسیب رسان خواهد بود. این باعث می شود وقتی از خواب بیدار می شوید گلو بسیار خارش داشته باشید.

شما می توانید با افزایش میزان رطوبت در دهان، این را بهبود بخشید. نوشیدن آب فراوان در طول روز و مرطوب نگه داشتن گلو کمک زیادی می کند. استفاده از مولد بخار در اتاق خواب نیز بسیار کارآمد است. اما اگر باز هم چنین علائمی را مشاهده کردید، بهتر است با پزشک مشورت کنید، ممکن است از آپنه خواب رنج ببرید.

فشار عضلانی

ممکن است در لحظات حساس هنگام تماشای یک بازی فوتبال، چند بار صدای خود را بلند کرده باشید. با این حال، استفاده نادرست از ماهیچه ها نیز می تواند باعث گلودرد شود. این نوع گلودرد در افرادی که به تازگی شغل خود را تغییر داده اند و باید در شغل جدید خود زیاد صحبت کنند، آن هم به شیوه ای متفاوت، یا افرادی که از صدای خود در طول روز استفاده می کنند، مانند معلمان و بازیگران، شایع تر است. .

اتفاقی که در اینجا می افتد این است که این افراد از عضلات بیش از حد و حتی عضلات بیشتری برای تولید صدا استفاده می کنند و در نتیجه از گلودرد مزمن رنج می برند. گرفتگی عضلانی معمولاً توسط پزشک صدا یا متخصص صدا تشخیص داده می شود. اما پزشک شما به دنبال توضیحات جدیدی برای این نوع گلودرد است. با این حال، این گلودرد با صدا درمانی قابل درمان است.

تومورهای گلو

ممکن است در قسمت بالایی گلو یا در قسمت پایین گلو یا در قسمت حنجره سرطان داشته باشید. گاهی اوقات این سرطان ها در 40 سالگی تشخیص داده می شوند، اما معمولاً این سرطان ها در دهه 50، 60 یا 60 سالگی تشخیص داده می شوند.

علت این سرطان ها سیگار کشیدن و مصرف زیاد مشروبات الکلی است. علائم نگران کننده عبارتند از گلودرد مداوم، گرفتگی صدا که در عرض 2 هفته بهبود نمی یابد، مشکل در بلع یا تف کردن، کاهش وزن، مشکل در تنفس و سرفه خونی.

اینگل می گوید: “معمولا سرطان یا گلودرد مرتبط با تومور با درد مداوم و خفیف شروع می شود.” این درد در دراز مدت به هیچ وجه بهبود نمی یابد و بدتر می شود.» در صورت مشاهده چنین علائمی، در اسرع وقت به پزشک مراجعه کنید.

در طول درمان اولیه، پزشک سی تی اسکن را تجویز می کند، اما بهتر است ابتدا با متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. این پزشکان لارنگوسکوپی را انجام می دهند. یک نوار منعطف با دوربین از طریق بینی وارد حنجره می شود و به پزشک اجازه می دهد گلو و حنجره شما را از نظر علائم سرطان بهتر درمان کند. این روش ارزان تر و مفیدتر از سی تی اسکن است – به علاوه شما در معرض هیچ گونه تشعشعات مضری قرار نمی گیرید.

[جداکننده]

مرکز تحقیقات کلینیک مغز و اعصاب و روان آلومینا

3.6
8
votes
امتیاز دهی به این نوشته

بزرگترین گروه فوق تخصصی پزشکان مغز و اعصاب و متخصصین روانپزشکی در ایران

شاید کمتر کسی بداند که بهترین متخصصان مغز و اعصاب و روانشناسی اعصاب و بهترین فارغ التحصیلان از آمریکا، اسپانیا و آلمان در گروه بزرگ پزشکان ژیروس حضور دارند و بخش های مغز و اعصاب ارائه شده در این گروه دارای بالاترین کیفیت هستند. در همه جای ایران!

کادر پزشکی ژیروس از نظر تخصص در زمینه های اعصاب در کل کشور بی نظیر است

شماره های شماره گیری سریع

مشاوره تلفنی و بازدیدهای ویدئویی آنلاین نیز ارائه می شود.

گروه مغز و اعصاب و روانپزشکی ☎ 22616377_021 ☎

واحد تست خواب ☎ 02122639401 ☎

واحد ویزیت تخصصی اختلالات خواب ☎ 02122648627 ☎

واحد مشاوره و روانشناسی ☎ 22636863_021 ☎

گروه مغز و اعصاب غرب تهران (آزادی) ☎ 02166158469 ☎

اگر از بی خوابی رنج می برید، علاوه بر خدمات حضوری در کلینیک، می توانید با گذراندن دوره جامع درمان بی خوابی که توسط دکتر مصطفی امیری از اختلالات خواب فلوشیپ خواب تهیه شده است، بی خوابی خود را در منزل و بدون دارو درمان کنید.

درمان بی خوابی بدون دارو با 113 روش علمی و خانگی (برای شروع اینجا کلیک کنید)

اگر از افسردگی رنج می برید یا می خواهید احساس شادی و نشاط را در زندگی خود تقویت کنید، می توانید توسط روانپزشکان یا روانشناسان گروه ژیروس به صورت حضوری ویزیت شوید و علاوه بر خدمات حضوری، می توانید از خدمات آنلاین استفاده کنید. دوره درمان افسردگی در خانه تهیه شده توسط گروه پزشکان ژیروس. انجام شد، افسردگی خود را در خانه بدون دارو درمان کنید (برای دیدن فیلم معرفی دوره کلیک کنید)

درمان افسردگی در خانه بدون دارو (برای شروع اینجا را کلیک کنید)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا