چرا نباید اشک روی میت بریزد

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری دانشجو به نقل از عصر هامون، جنازه فعلی را با آب پاک، مافی الضمه، سر و گردن، سمت راست، سمت چپ، قرب الی الله غسل ​​می کنم.

بدنم را روی تخت سنگی بزرگی می گذارند و یکی از حمام کنندگان مرا می شست. همه چیز تمام شد و تا یک ساعت دیگر آن را در زمین می گذارم. خیلی ها بیرون منتظرند تا مرا ببرند و دفن کنند. گریه میکنم که زود برم آرزوهای زیادی داشتم اما…

تصمیم گرفتم از سخت ترین کار گزارش بدهم. به همین دلیل تصمیم گرفتم به سراغ کسانی بروم که آخرین خدمات دنیوی را به ما می دهند و جسم بی جان ما را برای سفری بی بازگشت آماده می کنند. غسال نام حرفه ای است که شاید برای ما چندان آشنا نباشد و حتی نشنیده باشیم که کودکی بخواهد وقتی بزرگ شد غسال شود، اما همه ما یک بار در زندگی به این شغل نیاز داریم.

«گاهی به بهانه دوستان یا اقوام به اینجا می آییم، به همه چیز فکر می کنیم جز این قبرهای خالی که از بدن ما پر می شود، وارد بهشت ​​محمد رسول الله می شوم، به سمت توالت می روم.

این سرویس بهداشتی بهشت ​​محمد رسول الله زاهدان یا آخرین ایستگاهی است که روزی در آن به پایان خواهیم رسید.

حال و هوای اینجا فرق می‌کند: اولین بار که وارد می‌شوی، بوی صدر و کافور سرت را پر می‌کند و گیجت می‌کند و مجبوری به این فکر کنی که امروز چند نفر در این مکان غسل کرده‌اند. اتاقی سه در چهار کاشی کاری شده، در وسط اتاق سکویی سنگی با سطح قوسی شکل است که شکل وان کوچکی را ایجاد می کند، در کنار سکو، شیر آب با شلنگ بلند قرار دارد. در گوشه دیگر، چند ظرف آب، ابزار لباسشویی، چکمه، دستکش. بوی تند کافور و صدای بلند تهویه بالاخره جلب توجه می کند.

فضای سنگینی است، غم مرگ یک انسان که همه در این عزا شریک هستند، صدای بلند صلوات و فاتحه که فضا را پر می کند. دو غسل هستند، حدود 30 تا 40 سال سن دارند، می روم پیش جوان غسل که گوشه ای ایستاده است و به او می گویم آمده ام برای مصاحبه آماده شوم، می گوید: الان نمی توانم. اعصابم را کمی آرام کن… جمله ای که نشان می داد بر خلاف تصور بعضی ها غسال ها برایشان عادی شده و دیگر هیچ احساسی ندارند، غسال ها هم متاثر از مرگ می شوند. دیگران.

* کار را در غسالی چگونه آغاز کردید؟

محمدرضا غسال جوانی تنها 31 ساله، متاهل و پدر سه فرزند می گوید: به دلیل علاقه ای که به این کار داشتم در غسالی شروع به کار کردم.

وی ادامه داد: واقعا کار غسالی برای من مقدس است و از کارم 100 درصد راضی هستم، چون کار خوبی است که ثواب بعد از مرگ دارد و کاری است که همه نمی توانند از پس آن برآیند.

*از مرده نمی ترسی؟

محمدرضا می گوید: به نظر من مرده کاری از دستش بر نمی آید و روح از بدن جدا می شود و ترسی ندارد، اما واقعاً باید از برخی زنده ها بترسید. برخی افراد کارهایی انجام می دهند که جان همه را تهدید می کند. در حالی که آنها هنوز زنده هستند.

وی ادامه می دهد: من از بچگی در غسالخانه بودم چون پدر و مادرم اینجا کار می کردند.

وی گفت: اولین باری که لباسشویی کردم در ایام شهادت شهدای وحدت بود. شهدا را آورده بودند و پدرم تنها بود، آمدم کمکش.

محمدرضا گفت: شهیدان شوشتری، محمدزاده و محمدپور را با کمک پدرم غسل دادم. آنقدر ترک خورده بودند که هر چه پنبه می زدم باز هم خون بیرون می آمد. و غسل کردیم.

وی با بیان اینکه در نهایت دیدن جنازه های مختلف که هر کدام به یک شکل جان باخته اند، غسال را متاثر می کند، تصریح کرد: همه چیز را پشت سر گذاشته ایم. ما اعصاب خود، سلامت روح و حتی بدن خود را به خطر انداختیم.

شستن کدام بدن برای شما سخت است؟

راستش را بخواهید شستن اجساد ناقص یا سوخته برایم سخت است. مواردی بوده که جنازه سر نداشت و در آن موارد به تیمم می دهیم، اما روی روحیه من تاثیر بدی دارد.

* واکنش خانواده به کار شما چیست؟

خانواده‌ام می‌دانند که همسرم مخالفتی ندارد و این برای او عادی است، چون پدرش غصه‌دار بود، هرچند من بعد از ازدواج به این حرفه روی آوردم، قبل از ازدواج هم موتور مسدودکننده بودم.

*تا حالا برای مرده غریبه گریه کردی؟

در حالی که اشک در چشمانش حلقه زده بود، گفت: جوانی را آوردند که مرا غسل دهد. نزدیک که شدم دیدم همسرش که اولین فرزندشان را باردار بود دست همسرش را زیر سرش گذاشته و شوهرش کنار من دراز کشیده است. ساعت ها گریه کردم. دیدن چنین صحنه ای برایم خیلی سخت بود.

* واکنش مردم به کار شما چگونه است؟

او با ناراحتی ادامه می دهد: وقتی مردم می دانند من حمام نمی کنم خیلی عصبانی می شوم، برخی حتی جواب سلام من را نمی دهند، می گویند من کثیف هستم.

تعریف شما از مرگ چیست؟

مرگ ارثی است که خداوند به بندگانش داده است و ما هر روز به آن می رسیم و چند روزی در این دنیا می مانیم و بعد باید آخرین غسلمان را اینجا بگیریم و دنیا را ترک کنیم.

* چه آرزویی داری؟

ای کاش خدا مرا از این دنیای پاک دور می کرد و دین بر گردنم نداشت و از گناه پاک می شدم و در این شستشوی محل کارم آنها را به درستی و کامل غسل می داد. برای من خیلی مهم است که زیر دین کسی نباشم. .

با وجود اینکه هر روز مرگ را می بینید، آیا مرگ برای شما عادی نشده است؟

برخورد زیاد با مرده ها مرگ را برای من عادی نکرده است، اما باعث شده است که قدر زندگی ام را بیشتر بدانم، بنابراین اینطور نیست که مدام فکر کنم: «وای! من امروز میمیرم! کار کردن در اینجا باعث شده است که قدر زمان هایی را که در آن زندگی می کنم بدانم، قدر زنده بودن را بدانم و فکر کنم که وقت زیادی برای بودن با کسانی که دوستشان دارم ندارم… بیایید واقعی باشیم، زندگی محدود است و قدر لحظاتی را که تجربه کرده ایم. نمیدونستم اینکارو کردیم

*اگر بعد از 120 بمیری دوست داری با کی شنا کنی؟

می خندد و می گوید 120 سال خیلی زیاد است و ادامه می دهد که دوست دارم همکارم احمد کیخا مرا غسل دهد.

از محمدرضا تشکر می کنم و به سراغ زهرا کیخا خواهر شهید غلامرضا کیخا که 48 سال دارد می روم.

* کار را در غسالی چگونه آغاز کردید؟

او می گوید: بعد از فوت همسرم به دلیل نداشتن منبع درآمد مجبور شدم این فعالیت را شروع کنم.

*از مرده نمی ترسی؟

نه نمی ترسم، فقط مرده هایی که سوخته اند، تصادف کرده اند یا آنهایی که سر در بدن ندارند حالم را بد می کنند و تا چند روز دیگر نمی توانم غذا بخورم.

* وقتی مردم متوجه می شوند کار شما چیست، چه واکنشی نشان می دهند؟

بستگی به ادب و سطح فرهنگ افراد دارد و به نظر من کسانی که واقعاً به روز قیامت اعتقاد دارند و ایمانشان ضعیف نیست، حرفی نمی زنند که انگار مرده عصبانی است و غیره و انجام نداده است. بنابراین. کنار رفت و حتی چندین بار مرا تشویق کردند که کار مقدس و ثوابی داری.

* واکنش خانواده به کار شما چیست؟

من دو فرزند دارم و هر دوی آنها کار من را بلدند و تا حالا حرفی نزده اند. حتی فرزندانم چندین بار دست و پایم را بوسیدند و به من گفتند تو بی نظیری و همیشه قدردان زحماتت هستیم اما خانواده و همسرم بارها به من گفتند که این کار را رها کن.

آیا قبل از حمام کردن بیرون از خانه کار می کردید؟

5 سال در پلیس کار کردم، بعد به خاطر خرید مرغداری انصراف دادم، بعد در یک شرکت کار کردم و رفتم تا اینکه همسرم فوت کرد و دیگر درآمدی ندارم، برای همین آمدم اینجا کار کنم.

مرتبط:  چرا نباید به سوهان ضربه زد

یکی از خاطراتت را بگو:

زنی را برای حمام تشریفاتی آوردند. وقتی او را غسل کردم و او را پوشاندم، دیدم گریه می کند.

گاهی اوقات به جنازه هایی برخورد می کنم که واقعاً احساس می کنم کارهای خوبی انجام داده اند، بوی عطر از این اجساد بلند می شود و تمام اتاق را پر می کند. این را فقط می توان با دلیل خوب بودن مرده توجیه کرد.

* از شیرین ترین و تلخ ترین خاطره ای که از زندگی حرفه ای تان دارید بگویید؟

در بهشت ​​زهرا و غسالخانه هیچ خاطره شیرینی باقی نمانده، اما خاطرات تلخ فراوان است. بدتر از همه، ما توالت ها با انواع صحنه ها، سردخانه های سوخته و سیاه شده، تصادفات تکه تکه مواجه هستیم. جنازه های دوخته شده ای که از پزشکی قانونی می آید، جنازه هایی که دیر کشف می شوند و بوی تعفن می دهند، مرده هایی که دیگران حتی حاضر نیستند حتی یک لحظه به آنها نگاه کنند و… مثل جنازه هستند. فرقی نمی کند در چه صحنه ای باشیم زیرا می دانیم وظیفه ما حساس است و اگر بدن به درستی شسته نشود آن طرف گیر می کنیم.

* خانواده به شما کمک می کنند؟

من از کسی انتظاری ندارم، نمی خواهم جلوی کسی دست دراز کنم، فقط دعا می کنم مشکلم زودتر حل شود و قرارداد ببندم.

*آیا تا به حال برای مرده غریبه اشک ریخته اید؟

من برای هرکسی که به اینجا می آورند گریه می کنم، دست من نیست، دیگر حوصله ندارم.

*اگر بعد از 120 بمیری دوست داری با کی شنا کنی؟

دوست دارم همکارم مرا حمام کند.

آخرین سخنرانی شما؟

از اینکه این مصاحبه را انجام دادید و افراد را به شرکت ما معرفی کردید متشکریم زیرا برخی از افراد از نام سرویس بهداشتی و سرویس بهداشتی متنفرند و می ترسند و آنها را می ترساند. در نهایت امیدوارم مشتری نداشته باشیم و همه مردم سالها زندگی کنند

با آنها خداحافظی می کنم و به سمت دروازه بهشت ​​محمد حرکت می کنم. افکار مختلف ذهنم را پر می کند. چه بخواهی چه نخواهی، من و تو از اینجا عبور خواهیم کرد. به قول قدیمی ها، دیر یا زود، اما نه سوخت! ما قبل از مرگ با پای خود می آییم و می بینیم. برخی بر دوش دیگران می آیند.

ترس بزرگترین عاملی است که بسیاری از مردم را از بازدید از این مکان باز می دارد تا در نهایت مجبور شوند!

این را بابا طاهر، این شاعر نامدار ایرانی، به خوبی گفته است

کم و بیش به قبرستان رفتم

حال و احوال ثروتمند و درویش را به شما بگویم

نه درویش بدون کفن در آنجا ماندند

هیچ مرد ثروتمندی بیش از یک کفن نبرده است

برخی افراد به اصطلاح خیلی لاغر هستند و حتی در یک اتفاق کوچک اشک از چشمانشان سرازیر می شود تا جایی که گاهی حتی چشمانشان قرمز می شود. هر فردی روش خاص خود را برای گریه کردن دارد: گاهی با هق هق، گاهی با صدا یا در سکوت.

موادی که باعث گریه شما می شود

مایع اشک آور توسط غدد اشکی تولید می شود. این غدد در سمت بالایی مدار و در قسمت بالایی پلک بالایی قرار دارند. وقتی مقدار مایع این غدد خیلی زیاد باشد، مخزن پر می‌شود و اشک‌ها جاری می‌شوند و گاهی به هر دلیلی از روی گونه‌ها عبور کرده و به ناحیه گونه‌ها می‌رسند.

آب اکثر اشک ها را تشکیل می دهد. پروتئین ها، آنزیم ها و مواد نیتروژن دار نیز بخشی از اشک هستند. نمک 9 درصد مایع اشک را تشکیل می دهد و به همین دلیل مزه شوری دارد. اما اجزای اشک بسته به اینکه انسان غمگین باشد، در آتش عشق می سوزد یا از خوشحالی گریه می کند، متفاوت است.

در مجموع، سه نوع اشک وجود دارد: اشک اساسی، اشک واکنشی و اشک احساسی.

اشک ضروری

غدد اشک آور همیشه مقدار مشخصی مایع اشکی تولید می کنند. اگر اینطور نبود چشمان ما خشک می شد، زیرا برخی از انسان ها در خود چنین کمبودی دارند. بیشتر اوقات در اتاق هایی که ما زندگی می کنیم، هوا بسیار خشک است. غدد اشکی مسئول مرطوب نگه داشتن چشم ها هستند.

مایع اشک از چشمان ما در برابر اجسام خارجی محافظت می کند و به طور مرتب سطح چشم را شستشو می دهد. این مایع حاوی مواد میکروب کش نیز می باشد. به این نوع اشک «اشک ضروری» می گویند. پس نیازی نیست فقط به خاطر گریه گریه کنیم.

هنگام توته کردن پیاز، اشک از چشم انسان جاری می‌شودعکس: picture-alliance/dpa/J. Schierenbeck

اشک واکنشی

گفته می‌شود که بازیگران زن هنگام نمایش صحنه‌ای غمگین و گریه‌کننده، دسته‌ای پیاز را به بینی خود نزدیک می‌کنند. هیچ توضیح علمی کاملی وجود ندارد، اما وقتی یک پیاز تازه بریده می شود، یک آنزیم اسید آمینه حاوی گوگرد را آزاد می کند که باعث جاری شدن اشک می شود.

توصیه های مختلفی برای جلوگیری از ریزش اشک هنگام بریدن پیاز وجود دارد. به عنوان مثال، استفاده از عینک غواصی، بریدن پیاز در آب، جریان هوا در آشپزخانه و غیره. کسانی که به جای عینک روی چشم خود لنز می گذارند در حین بریدن پیاز اشک نمی ریزند، زیرا این لنز مانعی در برابر مواد نیست. اشک به لایه نازک سطح چشم می رسد.

اکثر انسان های به دلیل غم و اندوه می گریندعکس: Colourbox

اشک بر اساس احساس

ما بیشتر با اشک غمگین یا شادی آشنا هستیم. احساسات درونی ما از بخشی از مغز ما می آید، یعنی سیستم لیمبیک یا سیستم عصبی عاطفی، و به ویژه از هیپوتالاموس که با استفاده از غده هیپوفیز، سیستم عصبی را به سیستم غدد درون ریز متصل می کند. سیستم لیمبیک به سیستم عصبی خودمختار مغز انسان متصل است که ما نمی توانیم آن را کنترل یا هدایت کنیم.

زمانی که فرد احساس شادی یا غمگینی می کند، این سیستم عصبی تحریک شده و غده اشکی را فعال می کند. بنابراین، اشک ناشی از هیجان زمانی رخ می دهد که احساسات قوی سیستم عصبی خودمختار را تحریک می کند. این نوع اشک حاوی پروتئین بسیار بیشتری نسبت به “اشک واکنشی” است.

یک مطالعه توسط موسسه چشم پزشکی آلمان نشان داد که جریان “اشک های احساسی” تا پایان مرحله گریه می تواند در زنان حدود شش دقیقه و در مردان تا چهار دقیقه طول بکشد.

اشک زیر میکروسکوپ می ریزد

یک عکاس آمریکایی به نام روزلین فیشر از اشک های مختلف زیر میکروسکوپ عکس گرفت و مشاهده کرد که این قطره ها به دلیل اشک ها با یکدیگر متفاوت هستند.

اشک های شادی، غم و اندوه یا اشک های ناشی از بریدن پیاز، خود را به گونه ای متفاوت زیر میکروسکوپ نشان می دهند. وقتی تصاویر این اشک های مختلف را 100 تا 400 بار بزرگ می کنیم، می بینیم که ساختار متفاوتی دارند. مواد حاوی انواع اشک نیز متفاوت است.

آیا حیوانات هم گریه می کنند؟

دانشمندان در مورد اینکه آیا حیوانات هم گریه می کنند یا خیر، یعنی می توانند احساسات خود را ابراز کنند، اختلاف نظر دارند. برخی از دانشمندان بر این باورند که حیوانات توانایی بیان احساسات خود را دارند. این دانشمندان مطمئن هستند که مثلاً فیل ها وقتی یکی از همسالانشان می میرد، در ماتم گریه می کنند.

آیا فیل ها واقعاً گریه می‌کنند؟عکس: Colourbox

اکثر دانشمندان می گویند که فقط انسان ها قادر به بیان احساسات خود با گریه هستند و حیوانات این توانایی را ندارند. اما آیا “اشک تمساح” واقعا وجود دارد؟ استفاده از اصطلاح “اشک تمساح” در بسیاری از زبان ها در سراسر جهان رایج است. در گذشته اعتقاد بر این بود که تمساح برای شکار طعمه به داخل آب می رود و برای مدت طولانی بی حرکت می ماند و اشک سمی و چسبناک از چشمانش جاری می شود. سایر حیواناتی که فکر می کردند این حیوان مرده است و برای تغذیه روی آن نشسته بودند مسموم شدند و نتوانستند فرار کنند. سپس کروکودیل آنها را می بلعد. حال وقتی می گویند اشک تمساح گوسفند است، کنایه از گریه و غم است.

مرتبط:  چرا جانگ هوا با جانگ بوگو ازدواج نکرد

(Gudrun Heise) / si, rs

درباره روانشناسی اشک چشم چه می دانید؟ آیا تا به حال با تماشای یک فیلم یا شاهد موفقیت یکی از عزیزان بوده اید که شروع به اشک ریختن کرده باشید؟ در عین‌ حال که اشک فوایدی مانند حفظ آب بدن و محافظت در برابر محرک‌ها را برای چشم به ارمغان می‌آورد به نوعی نشان می‌دهد که حمایت عاطفی و اجتماعی مورد نیاز است. افراد گریه را با پریشانی جسمی و عاطفی مرتبط می‌دانند اما اشک نقش مهمی در نحوه ابراز طیف گسترده‌ای از احساسات دارد. وقتی کلمات کافی نیستند اشک می تواند به انتقال احساسات کمک کند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  

اشک چیست؟

ابتدا نگاهی عمیق‌تر به این موضوع انداخته می شود که دقیقاً اشک‌ها چیستند. از چه چیزی تشکیل شده‌اند و چرا اشک‌های احساسی متفاوت هستند و روش رهاسازی مفیدی برای ذهن و بدن ایجاد می‌کنند. چشم هر سال به طور متوسط ​​۱۵ تا ۳۰ گالن اشک تولید می کند. با افزایش سن اشک کمتری تولید می شود و فقدان اشک می تواند به چشم ها آسیب برساند. اشک از غده اشکی واقع در بالای چشم سرچشمه می گیرد.برای کسب آگاهی بیشتر درباره گریه کردن کلیک کنید.
پس از تشکیل، اشک در سراسر سطح چشم به سوراخ های کوچک واقع در هر دو پلک بالا و پایین می رود. از آنجا اشک‌ها از طریق کانال‌های کوچک به داخل بینی جریان می یابند. جایی که دوباره جذب یا تبخیر می‌شوند. اشک برای سلامت چشم ضروری است. آن ها به هیدراته ماندن چشم کمک می کنند و از نفوذ باکتری ها، گرد و غبار، کثیفی و سایر عوامل محرک محافظت می کنند. اشک همچنین نشان دهنده نیاز به پیوند اجتماعی و حمایت همه جانبه است.

1-انواع اشک

اشک اصلی: آنها چشم را چرب و تغذیه می کنند و به عنوان یک مانع برای محافظت از قرنیه عمل می کنند.

رفلکس: در پاسخ به محرک های مضر رخ می دهد و به حذف هر گونه جسم خارجی که وارد چشم می شود کمک می کند.

اشک عاطفی: در پاسخ به عوامل بیولوژیکی، روانی و جامعه شناختی رخ می دهد. سیستم اشکی و لیمبیک با هم کار می کنند تا اشک عاطفی تولید کنند. سیستم لیمبیک که مسئول برانگیختگی عاطفی است، از طریق مرکز پیام مغز، به سیستم اشک سیگنال می‌دهد که اشک پاسخی ضروری در زمان نیاز است.

اشک احساسی از نظر شیمیایی با اشک پایه و رفلکس متفاوت است. تمام اشک ها حاوی آنزیم ها، لیپیدها، الکترولیت ها و متابولیت ها هستند. با این حال به نظر می رسد اشک های احساسی حاوی پروتئین ها و هورمون های اضافی نیز باشند. تحقیقات اولیه نشان داده است که اشک های عاطفی باعث افزایش سطح هورمون پرولاکتین، پتاسیم، منگنز، لو-انکفالین و هورمون های آدرنوکورتیکوتروپیک می شوند. ترشح این هورمون ها و عناصر در هنگام گریه احساسی به تنظیم سطح استرس در بدن و بازگرداندن آن به حالت متعادل کمک می کند.

2-فواید اشک ریختن

گریه کردن فواید زیادی دارد. نه تنها سیگنالی برای دریافت کمک هنگام پریشانی جسمی و عاطفی است بلکه گریه می‌تواند به کاهش استرس و کاهش سطح  هورمون کورتیزول در بدن کمک کند. همچنین گریه فرصتی برای رابطه عاطفی، دلبستگی و اصالت صمیمانه فراهم می کند. اشک ریختن می تواند نشانه آسیب پذیری نیز باشد. مطالعه ای در سال ۲۰۱۴ نشان می دهد که اشک حتی ممکن است موارد پرخاشگری را کاهش دهد و در عین حال اتحاد و همدردی دیگران را فراخوانی کند و در افزایش اعتماد و همدلی بین افراد و بهبود روابط عاطفی موثر واقع شود.  

روانشناسی اشک

چارلز داروین در نظریه تکاملی موجودیت اشک را بی هدف می دانست اما اکنون مشخص شده است که اشک به عنوان یک جنبه ضروری از سلامت جسمی و عاطفی به شمار می رود. از نظر فیزیکی اشک به عنوان سپری برای چشم عمل می کند. از نظر احساسی اما هدف بسیار پیچیده تری را دنبال می کند. محققان بر این باورند که اشک‌های احساسی اساسا بر صداهای های حیوانی بنا شده و سرچشمه می‌گیرد.
غدد اشکی نوزادان در بدو تولد به طور کامل رشد نکرده اند و نمی توانند اشک تولید کنند اما بهر صورت باید بتوانند در مواقعی که در مضیقه هستند یا نیاز به مراقبت دارند سیگنال ارسال کنند بنابراین بدون اینکه اشکی تولید کنند گریه می کنند و با تولید صدا درخواست کمک می کنند. با افزایش سن نوزادان تولید اشک افزایش می یابد در حالی که نیاز به تولید صداگذاری کاهش می یابد. در این رابطه مطالعه مقاله نحوه برخورد با گریه کودک پیشنهاد می شود.

افزایش اشک های عاطفی با افزایش سن

روانشناسی اشک چشم معتقد است فرد در بزرگسالی شاهد افزایش اشک های عاطفی است و به حق متناسب با مسئولیت‌های فردی که به طور فزاینده‌ای بزرگ ‌تر می‌شوند فشار برای انجام کار مانند ابری بالای سر انسان آویزان می‌شود و تعجبی ندارد برای تسلی و تسکین به این حجم از اشک نیاز پیدا کند. اگرچه انسان تمایل دارد اشک را با درد مرتبط کند اما می ‌تواند در پاسخ به ترشح هورمون های شادی آور  احساس شادی و شعف نیز اشک بریزد.
بدن نمی تواند بین احساسات شدید ترس و غم یا احساسات شدید هیجان و لذت تمایز قائل شود. فقط می داند که این احساسات تشدید شده نیاز به پاسخ و رهایی دارد. راه چاره اشک ریختن است. محرک ها می توانند شامل انواع مختلفی از عوامل مرتبط با درد باشند مانند: آسیب جسمی، احساسات تاکیدی و عوامل استرس زای اجتماعی و مشکلات در رابطه.  

چند دلیل برای اشک ریختن

همانطور که شرح داده شد اشک پایه به محافظت از چشم ها و روان نگه داشتن آن ها و اشک های رفلکس برای شستن گرد و غبار و هر چیز دیگری که ممکن است چشمان شما را تحریک کند خارج می شوند. اشک های عاطفی وجود دارد که معمولاً توسط خشم، شادی یا احساس غم ایجاد می شود.
بسیاری از مردم از این اشک‌ها می‌ترسند و آرزو می‌کنند که می‌توانستند به طور کامل از آن ها دوری کنند. برخی حتی در تولید اشک مشکل دارند حتی زمانی که احساس می کنند به یک هق هق عمیق نیاز دارند. بهر روی مهم نیست که چه احساسی نسبت به گریه دارید زیرا واقعیت به قوت خود باقی می ماند: این که اشک ریختن کاملا طبیعی است و باور کنید یا نه هدفی فراتر از کیپ کردن بینی و شرمساری شما در جمع بر عهده دارد.

1- روانشناسی اشک چشم برای کمک

به نظر می رسد فریاد برای کمک خواستن چیزی بیش از ضرب المثل های فرهنگی باشد. خواه اشک شما از احساس خشم باشد یا غم به دیگران اجازه می دهد در جریان روزهای سختی که سپری می می کنید قرار بگیرند. اگر نتوانید مستقیماً کمک بخواهید اشک های شما می توانند این درخواست را بدون کلام بیان کنند.
به خاطر داشته باشید که این به این معنی نیست که شما عمداً گریه می کنید یا تظاهر به اشک ریختن می کنید. آن ها یک واکنش بدنی هستند که اکثر مردم به راحتی نمی توانند آن را کنترل کنند. این ایده توسط یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۳ پشتیبانی می شود. شرکت کنندگان به تصاویر چهره های غمگین و خنثی با و بدون اشک نگاه کردند. در هر دو دسته آن ها نشان دادند افرادی که صورت اشک آلود دارند نسبت به افراد بدون اشک نیاز بیشتری به حمایت دارند.
به طور معمول اگر کسی را در حال گریه کردن ببینید از خود می پرسید آیا کاری هست که بتوانم انجام دهم؟ تحقیقات انجام شده در سال ۲۰۱۶ نشان می دهد مردم اغلب هنگام گریه کردن بیشتر موافق و آرام به نظر می رسند تا تهاجمی. این می تواند توضیحی باشد مبنی بر اینکه تمایل شما برای حمایت از کسی در حالی که اشک می ریزد برانگیخته می شود حتی اگر بیان اصلی او لزوماً نشان دهنده غم و اندوه نباشد. در این رابطه مطالعه مقاله تاثیر آهنگ های غمگین پیشنهاد می شود.

مرتبط:  چرا بعد از جراحی بینی فاصله لب تا بینی زیاد میشود

2- روانشناسی اشک چشم برای تسکین درد

اگر به درب کابینت باز برخورد کنید یا انگشت پای خود را ناخواسته روی شی تیزی قرار دهید شوک ناگهانی درد شدید چند قطره اشک به چشمان شما می آورد. زمانی هم که درد قابل توجهی را برای مدت طولانی تجربه کنید به احتمال زیاد واقعا گریه می کنید‌ به خصوص اگر نتوانید کار زیادی برای تسکین انجام دهید. این نوع درد طولانی مدت ممکن است ناشی از موارد زیر باشد: میگرن، سنگ کلیه، استخوان های شکسته.
یک دندان آبسه کرده و شرایط درد مزمن اندومتریوز و زایمان که درد به اندازه ای شدید است که شما را به گریه می اندازد و یک فایده دارد. منابع معتبر تحقیقاتی نشان می دهند وقتی گریه می کنید بدن شما اندورفین و هورمون اکسی توسین ترشح می کند. این پیام رسان های شیمیایی طبیعی به تسکین پریشانی عاطفی همراه با درد فیزیکی کمک می کنند. به عبارت دیگر گریه کردن یک رفتار خودآرامبخش است.

3- ایجاد و تقویت پیوندهای اجتماعی

گریه شما را در موقعیتی آسیب پذیر قرار می دهد. احساساتی که تجربه می کنید حواس شما را پرت می کنند اما چشمان شما نیز با اشک تار می شود و دیدن محیط را سخت می کند. از منظر تکاملی این وضعیت شما را در موقعیت جنگ یا گریز در موقعیت قرار می‌دهد. اگر مثل بسیاری از مردم اشک را نشانه ضعف ببینید ممکن است تمایلی به گریه کردن نشان ندهید زیرا می خواهید از ایجاد احساس ناتوانی جلوگیری کنید. اما همه نقاط آسیب پذیر دارند و هیچ اشکالی ندارد که اجازه دهید هر از گاهی این موارد نشان داده شوند.
در واقع بیان نقاط ضعف می تواند باعث جلب همدردی دیگران شده و پیوند اجتماعی را تقویت کند. اکثر مردم حداقل به حمایت و همراهی دیگران نزدیک نیاز دارند و این پیوندها در مواقع آسیب ‌پذیری اهمیت بیشتری پیدا می‌کنند. وقتی به دیگران اجازه می‌دهید ضعف‌های شما را ببینند با مهربانی، شفقت و انواع دیگر حمایت‌های عاطفی که به یک ارتباط انسانی معنادار کمک می‌کند پاسخ می دهند. در این رابطه مطالعه مقاله دلداری دادن به داغدیده پیشنهاد می شود.

4- احساسات را درمان کنید

وقتی احساسات آنقدر شدید می‌شوند که نمی‌دانید چگونه آن ها را مدیریت کنید یا با آن ها کنار بیایید گریه کردن می ‌تواند یکی از راه‌های ابراز آن‌ها و تسکین باشد. بر کسی پوشیده نیست که درد عاطفی می تواند باعث ناراحتی عمیق شود. بنابراین احساس غمگینی، احساس گناه یا نگرانی قطعاً اشک ریختن را بر می انگیزد. از طرفی هر احساسی که کنترل آن طاقت فرسا است یا به سختی قابل کنترل باشد نیز می تواند باعث اشک ریختن شود.
حتی اگر احساس درد خاصی نداشته باشد. اگر تا به حال به گریه افتاده باشید می دانید که حتی احساساتی که معمولاً مثبت تلقی می شوند مانند عشق، شادی، اشتیاق عاشقانه و قدردانی می توانند شما را به گریه بیاندازند. کارشناسان معتقدند این اشک های شاد به شما در پردازش و کنترل احساسات شدید کمک می کند. برای آشنایی با مهارت کنترل احساسات کلیک کنید.

5- روانشناسی اشک چشم همدردی

همانطور که اشک های شما باعث نگرانی و حمایت دیگران می شود شما خود نیز با دیدن اشک یا ناراحتی عاطفی شخص دیگری احساس همدردی خواهید کرد. مشاهده درد آن ها می تواند شما را نیز به گریه بیاندازد. بر اساس یک مطالعه کوچک در سال ۲۰۱۶ که به بررسی گریه های همدردی در پاسخ به فیلم های احساسی پرداخته بود نشان داد که مهم نیست آن شخص واقعی باشد یا خیالی، به هر حال مردم برای ابراز همدری با دیگران اشک خواهند ریخت.
گریه کردن در پاسخ به درد دیگران چیز بدی نیست. در واقع به شما فرصتی می‌دهد که بتوانید دیدگاه‌های دیگری را نیز در نظر بگیرید و موقعیتی را از دیدگاه شخص دیگری تصور کنید و به درک درستی از حال او دست پیدا کنید. اشک ریختن همدلانه به طور خلاصه به این معنی است که شما فردی همدل هستید.

6- رفع نیازها

برخی از افراد عمدا گریه می کنند تا عواطف دیگران را دستکاری کنند. هرچند این رفتار همیشه مقاصد بدی پشت خود حمل نمی کند. چرا که مردم وقتی راه بهتری برای برآورده کردن نیازهای خود نمی‌دانند به اصطلاح “اشکشان دم مشکشان خواهد بود”. حمایت عاطفی یک نیاز کلیدی انسانی است اما برآورده کردن آن همیشه آسان نخواهد بود.
افرادی که سوء استفاده، غفلت یا آسیب های دیگر را تجربه می کنند ممکن است برای درک آنچه اتفاق افتاده و کنار آمدن با درد و آشفتگی عاطفی ناشی از آن تلاش کنند اما اگر ندانند چگونه این احساسات ناخواسته را بیان کنند یا درخواست کمک کنند از اشک برای ابراز نیاز خود به همدردی و حمایت استفاده می کنند.

7- روانشناسی اشک چشم درماندگی را آموخت

این باور که نمی توانید کاری برای بهبود وضعیت خود انجام دهید باعث می شود از اشک به عنوان ابزار استفاده کنید. اگر احساس می کنید که نمی توانید به تنهایی تغییر در شرایط ایجاد کنید سعی می کنید از دیگرانی که می توانند کمک کنند درخواست همدردی کنید.
این اشک‌ها ممکن است لزوماً اجباری نباشند زیرا احساس ناامیدی و احساس درماندگی به طور معمول باعث گریه بیشتر افراد می شود. اگر متوجه شدید که به‌جای رویکردهای سازنده ‌تر برای ارتباط و حل تعارض مرتب از اشک ریختن استفاده می‌کنید یک درمانگر می‌تواند به شما کمک کند تا دلایل بالقوه پشت این رفتار را کشف کنید و راه‌های سالم ‌تری برای بیان نیازها و احساسات خود بیابید. برای آشنایی با راه های رهایی از درماندگی آموخته شده کلیک کنید.

8- سایر عوامل مؤثر

مهم است که مفاهیم موثر بزرگ ‌تری مانند ویژگی‌های شخصیتی، پس‌زمینه‌های فرهنگی و زیست‌شناسی را در مورد روانشناسی اشک چشم و اینکه چرا انسان‌ها گریه می‌کنند در نظر بگیرید. برای مثال به نظر می رسد برخی از ویژگی های شخصیتی با گریه ارتباط بیشتری دارند. ممکن است بیشتر گریه کنید اگر:

همدلی زیادی داشته باشید.

اگر سبک دلبستگی شما مضطرب یا ایمن است، اگر آن را نادیده بگیرید احتمالا کمتر گریه خواهید کرد.

شما در هر پنج معیار اصلی روان رنجورخویی امتیاز بالایی کسب می کنید.

شما در تنظیم احساسات خود مشکل دارید.

پیشینه فرهنگی فرد نیز می تواند نقش مهمی در گریه داشته باشد. جای تعجب نیست که افرادی که در جوامعی زندگی می کنند که گریه در آن پذیرفته شده است بیشتر گریه می کنند.

مردان معمولا کمتر از زنان گریه می کنند. تا حدودی به این دلیل که بسیاری از فرهنگ ها گریه را نشانه ضعف می دانند و اغلب پسران را از گریه کردن منصرف می کنند. همچنین یک مؤلفه بیولوژیکی وجود دارد که زنان تمایل بیشتری به هورمونی به نام پرولاکتین دارند که تصور می‌شود باعث افزایش گریه می‌شود. در مقابل، مردان سطح تستوسترون بالاتری دارند. هورمونی که می تواند گریه کردن را دشوارتر کند.

 

روانشناسی اشک حرف آخر

گریه یک پاسخ معمولی به دردهای جسمی و روحی است. با این حال‌اگر احساس می‌کنید بیشتر از حد معمول گریه می‌کنید یا نسبت به موقعیت‌های استرس ‌زا حساس ‌تر از دیگران واکنش نشان داده و با هجوم اشک ریختن مواجه می شوید زمان آن فرا رسیده است که به دنبال کمک باشید. گریه مکرر و بیش از حد می تواند نشانه ای از افسردگی، اضطراب یا عاطفه شبه بولبار (پی بی ای) باشد. یک متخصص مراقبت های بهداشتی یا سلامت روان می تواند به شما کمک کند تشخیص دهید که آیا گریه شما نشانه چیز دیگری است یا خیر. در صورت نیاز به مشاوره حضوری یا دریافت راهنمایی های بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

نظرات

نظر خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده
اند*

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا