چرا نباید از آب های زیرزمینی زیاد استفاده کرد

رحیم میدانی معاون وزیر نیرو اعلام کرد که تقریباً ۷۸ درصد از منابع آب زیرزمینی کشور در حال نابودی است. وی روز چهارشنبه (28 بهمن/28 بهمن) در گفت و گو با خبرنگار مهر با اشاره به اینکه 50 درصد منابع آبی ایران در سفره های زیرزمینی قرار دارد، این موضوع را فرصتی مناسب برای ایران دانست و تصریح کرد: آب باران به داخل نفوذ می کند. زمین و در جداول ذخیره می شود.

• به کانال تلگرام فارسی دویچه وله بپیوندید!

میدانی ذخایر آب زیرزمینی را در دنیا ارزشمند دانست و گفت: ذخایر آبی استراتژیک هر کشوری محسوب می شود. وی «ضعف مدیریت در بهره برداری از منابع آب زیرزمینی» را دلیل مهمی دانست که باعث از بین رفتن حجم زیادی از منابع آب زیرزمینی ایران می شود.

معاون وزیر نیرو گفت: در این موضوع هیچ گونه اغراق و مبالغه ای وجود ندارد و برخی ممکن است تخریب منابع آبی کشور را به خشکسالی و تغییرات اقلیمی مرتبط کنند و بگویند این شرایط باعث از بین رفتن سفره های زیرزمینی شده است.

به گفته میدانی از وزارت نیرو، این نوع دیدگاه ها با اطمینان رد می شود، «زیرا حتی قبل از اینکه پدیده تغییر اقلیم در کشور تأثیر خود را نشان دهد، افت سطح آب وجود داشت. آب های زیرزمینی در بسیاری از دشت های کشور، و این نشان می دهد که برداشت آب در کشور بیش از میزان جایگزینی آن است.

بر اساس این اظهارات، معاون وزیر نیرو به این نتیجه رسید که خشکسالی دومین عامل تشدیدکننده تخریب ذخایر آبی است، اما این نمی تواند دلیل اصلی باشد.

بیشتر بخوانید: “با مدیریت خوب می توان بحران خشکسالی را مهار کرد”

وی افزود: بخش زیادی از سطح ایستابی به نام ذخیره آب استاتیک تخلیه شده و قابل تجدید و احیا نیست و اگر دوره خشکسالی به پایان برسد و کشور از نظر بارندگی به حالت عادی برگردد، سفره های زیرزمینی ترمیم نمی شوند. و مشکل حل نخواهد شد.»

عدم مدیریت خوب در بخش آب

معاون وزیر نیرو با بیان اینکه مدیریت منابع آب در ایران به ویژه منابع آب زیرزمینی باید اصلاح شود، گفت: در حوزه ذخیره آب های سطحی نیز وضعیت بهتر از ذخایر پنهان و زیرزمینی و همین مشکلات نیست. و جذب بیش از حد، بهره برداری غیرمجاز، مصرف نامناسب و مصارف غیرمولد نیز وجود دارد.

میدانی افزود: تلاش می شود در بخش انرژی های تجدیدپذیر و ذخایر آب پویا به صورت متمرکز فعالیت شود.

عکس: Hamidreza Dastjerdi/AFP/Getty IMages

به گفته وی، میزان مصرف باید به حدی برسد که سطح آب ساکن در دراز مدت ثابت بماند و سالانه کاهش نیابد، زیرا در حال حاضر میزان برداشت آب بیش از ظرفیت آبیاری سفره‌های زیرزمینی است. آبخوان خالی از آب باشد».

وی دلیل عدم تامین آب چاه ها در بسیاری از نقاط ایران را همین امر می داند. این مشکل هم در تامین آب شرب و هم در تامین آب کشاورزی وجود دارد. به گفته معاون وزیر نیرو، آب آنقدر شور شده که دیگر نمی توان درخت خرمایی را که شوری زیاد آب را تحمل می کند، آبیاری کرد.

میدانی ابراز امیدواری کرد که اگر وضعیت خشکسالی بدتر نشود، ساخت چاه‌های غیرمجاز متوقف شود و همه چیز طبق برنامه پیش برود، تا 20 سال آینده سطح آب به حالت عادی بازگردد. این “وضعیت فرونشست زمین دیگر قابل جبران نیست، زیرا وقتی خاک فشرده می شود، توانایی ذخیره آب در آن کاهش می یابد.”

بیشتر بخوانید: هشدار معاون وزیر نیرو درباره جنگ و درگیری آبی

سال هاست که کارشناسان نسبت به برداشت بی رویه از منابع آب زیرزمینی هشدار داده و وضعیت برخی استان های ایران را بحرانی اعلام کرده اند. این در حالی است که قائم مقام وزارت نیرو کارایی این وزارتخانه را برای مقابله با مشکل در آینده تضمین نکرد و گفت: نمی‌توانیم به گروه‌های بعدی وزارت نیرو بگوییم که چگونه به این پرونده رسیدگی می‌کنند. .

عکس: MEHR

نیاز به مدیریت مستمر

به گفته معاون وزیر نیرو، تجربیات گذشته نشان می دهد که رویکردهای احیای منابع آب زیرزمینی کشور یکسان و هماهنگ نبوده و با افت شدیدی همراه بوده است.

معاون وزیر نیرو گفت: تخلیه سفره های زیرزمینی ممکن است در بسیاری از مناطق با تأخیر همراه باشد و در دوره های دورتری نیز فرونشست زمین رخ دهد، فرونشست نشدن دشت در برخی مناطق که جمع آوری آب به معنای دور شدن نیست. از خطر.”

میدانی معتقد است: برای صرفه جویی در بخشی از منابع آب نباید اجازه احداث چاه های غیرمجاز داده شود و کسانی که مجوز برداشت آب دارند نیز به میزان تعیین شده از آن استفاده کنند.

وی در این خصوص گفت: در صورت نیاز باید درصد مجوزهای برداشت آب چاه در مناطق خاص کاهش یابد. میدانی همچنین گفت: زمانی که چاه های بدون مجوز به فعالیت خود ادامه دهند، چاه های دارای مجوز نیز در برابر قطع تولید مقاومت خواهند کرد.

آب های زیرزمینی منابع آبی پنهانی هستند که در زیر زمین در شکستگی ها و فضاهای بین سنگ و خاک به صورت سفره های زیرزمینی وجود دارند. اما دور بودن این منابع آبی از چشم انسان دلیل بر اهمیت کم آنها نیست. در واقع، بزرگترین منبع آب شیرین روی کره زمین که آب آشامیدنی بیش از 50 درصد جمعیت جهان را تامین می کند، آب های زیرزمینی هستند. مشکل این است که پس از آلوده شدن، تصفیه و بازیابی آب های زیرزمینی بسیار گران است، بنابراین حفاظت از آن بسیار مهم است.

در این مقاله به بررسی آلودگی آب های زیرزمینی و اثرات آن، نحوه برخورد با آب های زیرزمینی آلوده و جلوگیری از آلودگی آن در آینده می پردازیم.

آب زیرزمینی چیست؟

آب زیرزمینی آبی است که در زیر شکاف ها و فضای بین سنگ های زیرزمینی یافت می شود. بیشتر آب های زیرزمینی از نزولات جوی به دست می آیند. وقتی باران یا برف می بارد و زمین اشباع می شود، آب به داخل سفره های زیرزمینی نفوذ می کند و منابع آب زیرزمینی را دوباره پر می کند. سپس آب های زیرزمینی به آرامی در زمین حرکت می کنند تا زمانی که به طور طبیعی به دریاچه ها، رودخانه ها و نهرها سرازیر شوند یا توسط چاه های حفر شده به سطح زمین کشیده شوند. بنابراین، آب های زیرزمینی یک منبع حیاتی مهم در نظر گرفته می شود.

منابع آب زیرزمینی نه تنها آب آشامیدنی بیش از نیمی از جمعیت جهان را تامین می کند، بلکه بیشتر زمین های کشاورزی نیز برای آبیاری به آب های زیرزمینی وابسته هستند. با این حال، آب های زیرزمینی هم در برابر استفاده بیش از حد و هم در برابر آلودگی آسیب پذیر هستند.

آلودگی منابع آب زیرزمینی شامل چه مواردی می شود؟

آلودگی آب های زیرزمینی زمانی رخ می دهد که آلاینده هایی مانند بنزین یا آفت کش ها وارد آن شوند. هر نوع فعالیتی که مواد شیمیایی و آلاینده ها را وارد محیط باز کند، پتانسیل آلودگی آب های زیرزمینی را دارد و فعالیت های انسانی همیشه مقصر هستند. آب های زیرزمینی در مناطقی با تراکم جمعیت بالا و کاربری زیاد زمین آسیب پذیرتر هستند. در مقاله 10 منبع بالقوه آلودگی آب های زیرزمینی، مهم ترین عوامل ایجاد آلودگی آب های زیرزمینی مورد بررسی قرار گرفته است.

چه آلاینده هایی در آب های زیرزمینی یافت می شود؟

در اینجا آلاینده های رایجی که در آب های زیرزمینی یافت می شوند آورده شده است:

میکروارگانیسم ها مانند باکتری ها، ویروس ها و ذرات
فلزات سنگین از جمله آرسنیک، مس، آهن و منگنز te 9759 Nitrate 9759 888 فرار ترکیبات آلی
کلرید
فلوراید
سیانید
سولفات
رادیونوکلئید

مرتبط:  چرا وقتی روکش پلاستیکی را روی ظرف غذا می کشید

از رزین
Prolite A520E می توان برای حذف نیترات از آب استفاده کرد.

آلودگی آب های زیرزمینی هم از منابع طبیعی و هم از فعالیت های انسانی ناشی می شود، اما عامل دوم معمولاً عامل اصلی است. شش منبع رایج آلودگی آب های زیرزمینی عبارتند از:

1- منابع طبیعی: سیستم های سپتیک یکی از عوامل آلودگی آب های زیرزمینی در ایالات متحده است. سیستم های سپتیک با طراحی ضعیف و نگهداری ضعیف می توانند آب های زیرزمینی را با باکتری ها، ویروس ها، نیترات ها و سایر آلاینده های بد آلوده کنند.
2- دفع نامناسب فاضلاب خطرناک: اگر زباله های خطرناکی مانند رقیق کننده رنگ، مواد شیمیایی استخر و بنزین در محل دفن زباله استاندارد دفع شوند، مواد شیمیایی می توانند در زمین شسته شده و در نهایت ته نشین شوند و در آب های زیرزمینی نفوذ کنند. بنابراین باید بدانیم محل دفن زباله های خطرناک در منطقه ما در کجا قرار دارد. به عنوان مثال، بخش هایی از بزرگراه های شهر از آنها برای ذخیره بنزین و گازوئیل استفاده می کنند. با افزایش سن و فرسودگی مخازن، آنها خورده می شوند و مواد خطرناک آنها به خاک و آب های زیرزمینی نفوذ می کند و آن را آلوده می کند. در هنگام بارندگی، زباله ها به آب های زیرزمینی نفوذ می کنند
5- استفاده از سموم و کودها: استفاده از سموم و کودها رواج دارد. این مواد نه تنها در کشاورزی بلکه در بسیاری از مشاغل دیگر نیز کاربرد دارند. این مواد شیمیایی در چمنزارها و گیاهان انباشته می شوند، در خاک خیس می شوند و در نهایت وارد آب های زیرزمینی می شوند.

برای داشتن اطلاعات کافی در مورد مهم ترین دلایل آلودگی آب، پیشنهاد می کنیم مقاله مهم ترین دلایل آلودگی آب و نحوه مقابله با عوارض خطرناک آن را مطالعه کنید.

اثرات آلودگی آب های زیرزمینی

آلودگی آب های زیرزمینی باعث کاهش کیفیت آب، افزایش هزینه های تصفیه آب و در بدترین حالت باعث بروز مشکلات بهداشتی می شود. بسته به شدت آلودگی، منبع آب زیرزمینی ممکن است به عنوان منبع آب آشامیدنی رد شود. اگر بتوان آب‌های زیرزمینی را احیا کرد، هزاران تا میلیون‌ها دلار هزینه در بر خواهد داشت و کیفیت آن باید برای سال‌های آینده نظارت شود. بسته به نوع آلاینده های موجود، اثرات سلامتی متفاوت است و همه باید جدی گرفته شود.
سطوح بالای نیترات و نیتریت می تواند باعث سندرم کودک آبی شود که به معنای کمبود اکسیژن در خون نوزاد است. قرار گرفتن در معرض برخی آلاینده ها مانند بنزین، فلزات سنگین و رادیونوکلئیدها می تواند خطر ابتلا به سرطان را افزایش دهد.

چه کسانی در معرض آلودگی آب های زیرزمینی هستند؟

کسانی که از آب چاه استفاده می کنند بیشتر از کسانی که از آب شهری استفاده می کنند در معرض آلودگی آب های زیرزمینی هستند. چاه های آب اغلب در مناطق کشاورزی و روستایی قرار دارند که احتمال جریان آب آلوده زیاد است. نه تنها برخی از آلاینده های آب های زیرزمینی در مناطق روستایی شایع تر هستند، صاحبان چاه ها نیز مسئول حفاظت از منابع آب خود هستند و باید مراقب آزمایش آب باشند. در این بین اگر منبع آب شهری آلوده باشد، شهرداری موظف به رفع آن است.

علت آلودگی آب های زیرزمینی چیست؟

آب های زیرزمینی آلوده از سفره های زیرزمینی و آلاینده های سطحی می توانند آب چاه ها را آلوده کنند. بیشتر چاه ها آب خود را از سفره های زیرزمینی تامین می کنند، بنابراین اگر این منابع آلوده باشند، آلودگی وارد چاه های متصل به آنها نیز می شود.
علاوه بر این، در صورت بارندگی شدید، آب جاری سطحی نیز ممکن است منجر به آلودگی سطحی در سیستم چاه شود. چاه های خصوصی غیرقابل تنظیم هستند، بنابراین مسئولیت آزمایش آلاینده ها و اطمینان از تامین آب آشامیدنی سالم بر عهده مالک است. اگر در نزدیکی یک معدن، سایت صنعتی یا زمین کشاورزی زندگی می کنید، عامل خطر برای آلودگی چاه بیشتر است، بنابراین مهم است که از محیط اطراف خود آگاه باشید و آب خود را به طور منظم آزمایش کنید.

چگونه آلاینده های آب های زیرزمینی را آزمایش کنیم؟

بیشتر آب های زیرزمینی با پمپاژ از طریق چاه به سطح بالا می روند. بنابراین آزمایش آب چاه ساده ترین راه برای آشکارسازی آلودگی آب های زیرزمینی است.

آب های زیرزمینی آلوده چگونه تصفیه می شود؟

دو نوع تصفیه آب زیرزمینی وجود دارد: در محل و خارج از محل. درمان درجا اغلب زیست پالایی نامیده می شود زیرا شامل ورود میکروارگانیسم ها به آب های زیرزمینی است که آلاینده های معدنی و آلی را حذف یا سم زدایی می کنند. در این روش آب دقیقا همان جایی که هست تصفیه می شود و به آب های زیرزمینی برمی گردد.
هر دو روش باید توسط کارشناس حرفه ای انجام شود. با این حال، تصفیه آب های زیرزمینی دشوار و بسیار پرهزینه است و معمولاً بسیار پرهزینه است. ناگفته نماند که یک منبع آب زیرزمینی که قبلاً آلوده شده بود باید برای سالهای آینده تحت کنترل قرار گیرد. پیشگیری از آلودگی آب های زیرزمینی در وهله اول بهترین روش تصفیه است.

 

آلودگی آب های زیرزمینی چیست و چگونه می توان آن را تصفیه کرد؟

پیشگیری کلید اصلی مبارزه با آلودگی آب های زیرزمینی است. برای جلوگیری از ورود آلاینده ها به آب های زیرزمینی و حفظ سلامت آب و محیط زیست، اقداماتی وجود دارد که هر کسی می تواند انجام دهد.

• دفع صحیح: مواد شیمیایی را در فاضلاب نریزید. در عوض، با بخش بهداشت محلی خود تماس بگیرید تا شما را به محل جمع آوری زباله های خطرناک راهنمایی کند. و همیشه طبق دستور از مواد شیمیایی استفاده کنید.

یکی از راهکارهای رفع آلودگی آب های زیرزمینی و زیرزمینی استفاده از دستگاه های تصفیه آب صنعتی با پیش تصفیه مناسب است. برای خرید دستگاه های تصفیه آب صنعتی از طریق شماره تماس مجموعه با کارشناسان آبین تماس بگیرید.

تعداد نمایش: 3106

تعداد نظرات: 0

به گزارش خبرنگار کردپرس، از سال 92، 22 مارس برابر با 2 آوریل از سوی سازمان ملل به عنوان روز جهانی آب نامگذاری شده است. برای این روز از سال 1994 به موضوعات خاصی پرداخته شده و هر ساله به دغدغه های مربوط به آب، تغییرات آب و هوا و بحران آب پرداخته می شود.

این عناوین عبارتند از: «آب و دغدغه های عمومی، آب و زنان، آب و شهرهای تشنه، آیا آب جهان کافی است؟، آب های زیرزمینی; گنج پنهان، همه در پایین دست زندگی می کنند، آب برای قرن بیست و یکم، آب برای سلامتی، آب برای توسعه، آب برای آینده، آب و بلایا، آب برای زندگی، آب و فرهنگ، سازگاری با کمبود آب، آب و سلامت آب های مشترک. فرصت های مشترک، آب پاک برای جهانی سالم، آب برای شهرها. پاسخ به چالش شهرنشینی، امنیت آب و غذا، آب در همه جا برای همه با همکاری بین المللی، آب و انرژی، آب و توسعه پایدار، آب و اشتغال، فاضلاب. طلای خاکستری، طبیعت برای آب، آب برای همه، آب و تغییرات آب و هوایی، ارزش آب و آب های زیرزمینی. رؤیت نامرئی که هر کدام با توجه به وضعیت جامعه جهانی و خطر خشکسالی مورد توجه قرار گرفت و در واقع این کانال ارزشمندی است که نشان می دهد چقدر «آب» اهمیت دارد و باید مراقب این حیاتی بود. منبع

با نگاهی به همه این عناوین می توان به وضعیت اسفبار «آب» پی برد و با گذشت سال ها این بحران تشدید می شود. این شدت تا آنجا پیش رفته است که امسال سازمان ملل متحد نسبت به خطر «آب‌های زیرزمینی» حساس شده و عنوان روز جهانی آب در سال 2022 «آب‌های زیرزمینی» است. «غیب آشکار می شود» یعنی آب های زیرزمینی به عنوان یکی از مخازن ذخیره آب جهان، ظرفیت خود را از دست داده و خشک می شوند که می تواند عواقب جدی برای مردم جهان داشته باشد. باید بدانید که آب زیرزمینی راه نجات هر سرزمینی است، زیرا دیده نمی شود. اهمیت حیاتی آنها درک نمی شود!

مرتبط:  چرا مجاز به ثبت مجوز انتخاب واحد نیستم

اهمیت آب های زیرزمینی

12 سال پیش آب به عنوان یک حقوق بشر شناخته شد. هم برای نوشیدن و هم برای سلامتی. وقتی آب جزو حقوق بشر تلقی می شود، ایجاد مانع برای دسترسی به آب آشامیدنی و عدم تامین عادلانه آن، نقض حقوق بشر است.

امسال، ماموریت کسانی که به بخش آب اهمیت می دهند. آب های زیرزمینی را به عنوان یک منبع نامرئی قابل مشاهده کنید.

در جوامع مختلف، افراد کمی از تأثیر آب های زیرزمینی آگاه هستند. جالب اینجاست که بزرگترین منبع آب شیرین زیر پای ماست و گاهی ناخودآگاه این ذخیره مهم را به طرق مختلف تخریب می کنیم. با تشدید اثرات تغییرات آب و هوایی، اهمیت و نقش آب های زیرزمینی در زندگی ما افزایش می یابد. بسیاری منابع آب زیرزمینی را آخرین راه چاره بشریت در عصری می دانند که جمعیت روز به روز در حال افزایش است.

در این میان به آبخوان، حساب پس انداز آب بلندمدت نیز می گویند. با در نظر گرفتن سدی که آب وارد آن می شود و آب بیرون به عنوان حساب جاری، آب ذخیره شده در آب های زیرزمینی را نمی توان به این راحتی مصرف کرد. تفاوت حساب صرفه جویی در آب در این است که حساب جاری یعنی دریاچه مخزن سد به راحتی دیده نمی شود و هیچکس نمی تواند پر و خالی شدن مخزن آبخوان را ببیند زیرا نامرئی است.

گودال عمیقی که در آن افتاده ایم

با پیشرفت بشر و توانایی حفر چاه‌های عمیق و استخراج آب از سفره‌های زیرزمینی به سریع‌ترین و راحت‌ترین روش و با کمک سوخت‌های فسیلی و برق، بسیاری از منابع موجود در آب‌های زیرزمینی صرف تولید بیشتر مواد غذایی شده و در عمل، از گم شده است

در ایران بی توجهی به آب های زیرزمینی به یک عادت تبدیل شده است. بیش از 50 درصد آب کشور از زیر زمین تامین می شود و شاید باورش سخت باشد، اما ایرانیان باستان در استفاده بهینه از منابع آب زیرزمینی برای چندین هزار سال پیشگام و پیشتاز بودند و هیچکس چیزی به نام “نشنیده بود” دشت ممنوعه و دشت ممنوعه بحرانی» و هیچ کس نمی دانست که فرورفتگی ها و فروچاله ها چیست.

اکنون وضعیت به جایی رسیده است که در 609 دشت کشور; 500 دشت ممنوعه یا بحرانی است. اگر ممنوع باشند به این معناست که تعادل آب زیرزمینی به هم خورده و میزان برداشت نسبت به میزان ذخیره و تغذیه سالانه در سفره آب افزایش یافته است. زمین ته نشین می شود و آرام آرام ترک می خورد و فرورفتگی ها و گاهی فروچاله ها ظاهر می شود.

نتایج بررسی های انجام شده در 609 دشت کشور نشان می دهد که 409 دشت درگیر فرونشست است و 400 دشت دیگر به این تعداد اضافه می شود.

سیاست و مدیریت بد

در سال 1979، دولت وقت به این نتیجه رسید که اتکای بیش از حد به منابع آب زیرزمینی برای کاشت گندم می تواند تأثیر منفی داشته باشد و باید مراقب بود. اما دولت در اجرای این مراقبت کوتاهی کرد و پس از آن عدم توازن سفره های زیرزمینی کشور چندان جدی گرفته نشد و دولت ها به جای سرمایه گذاری در تامین سفره های زیرزمینی، بیشتر پول بخش آب را در سبد پروژه های سدسازی و سدسازی هزینه کردند. پروژه های انتقال آب بین حوضه ای

در همان اوایل انقلاب بر اساس گزارش های منتشر شده هشدارهای زیادی در خصوص تاثیرات تغییر اقلیم بر منابع آبی و اهمیت تقویت سطح آب به جای تکیه بر سدسازی و انباشت آب های سطحی داده شد. از زمین، و اکنون که بیش از 33 سال از تصویب هشدارها می گذرد. در عمل همه مدیران از تمام توان خود برای تخریب سفره های زیرزمینی استفاده کرده اند.

بسیاری از مدیران همچنان از روش های ساختاری مدیریت آب دفاع می کنند که گویی تنها راه حل مشکل کم آبی در ایران، ساخت سدهای بیشتر و انتقال بین حوضه ای و شیرین سازی آب دریا و انتقال آن به فلات مرکزی ایران است. اما هیچ یک از این مدیران به این نکته توجه ندارند که اگر وابستگی اصلی بخش کشاورزی و صنعت و حتی مدیریت شهری و شرب کشور به آب های زیرزمینی است، چرا باید در ساخت سیستم های آبی سطحی سرمایه گذاری کنیم؟ !

مدیریت آب در ایران به جای انجام یک کار حرفه ای، ساخت سدها و پروژه های انتقال آب را بدون در نظر گرفتن اثرات زیست محیطی این پروژه ها توجیه می کند. بیشتر بودجه مدیریت آب وزارت نیرو در بخش ساختاری هزینه می شود که عمدتاً بر جمع آوری آب های سطحی متمرکز است.

نکته دردناک اینجاست که اکثر پروژه های آبی اثرات منفی بر منابع آب زیرزمینی گذاشته اند و هیچکس مسئول این خسارات نیست. اگر بیشتر آبخوان یک دشت از رودخانه تغذیه می شود و سیلاب می گیرد، ساخت سد در عرض رودخانه از جریان طبیعی رودخانه جلوگیری می کند و آب کمتری به سفره می رسد.

زمانی که کشاورزان آب کمتری داشته باشند، چاه های عمیق تری حفر می کنند و برداشت مداوم آب، بدون توجه به میزان آب تامین شده، تعادل آبخوان را به هم می زند.

حال این سوال بزرگ پیش می آید: اگر قرار است بیشتر آب برای کشاورزی مصرف شود، در شرایطی که نوع آبیاری نامناسب و با راندمان پایین است و بخش زیادی از مواد غذایی تولید شده در بخش کشاورزی دور ریخته می شود. و به عبارتی آب زیادی در این راه هدر می رود، دلیل اصرار بر تامین آب بیشتر بخش کشاورزی چیست؟

نیاز به شارژ مجدد آبخوان

آب با نفوذ تدریجی به داخل زمین به آبرفت های زیر پای ما نفوذ می کند. آبخوان از ورود آب باران، ذوب برف، نفوذ سیلاب و آب رودخانه ها به زمین به دلیل این نفوذپذیری تغذیه می شود. وقتی سطح ایستابی متعادل باشد به این معنی است که بین آب جمع آوری شده و آب ذخیره شده در زمین تعادل وجود دارد. هنگامی که مقدار آب برداشت شده توسط چاه بیشتر از مقدار تغذیه سفره است، سطح سطح آب پایین می آید و به تدریج فضای بین ذرات خاک، ماسه و قلوه سنگ که تا آن زمان از آب اشباع شده بود، پر می شود. با هوا

هوا نمی تواند وزن طبقات بالایی را تحمل کند و کم کم شاهد فشردگی خاک آبرفتی خواهیم بود. این فشردگی یا تراکم با کاهش ارتفاع یا فرونشست زمین همراه خواهد بود. فرونشست روندی برگشت‌پذیر نیست و اگر بخواهیم آب را به فضاهای تلف شده بفرستیم، هیچ اتفاقی نمی‌افتد. بدین ترتیب با فرونشست زمین های آبرفتی در اثر بهره برداری بیش از حد آب، سفره آب به تدریج از بین می رود و شاهد فرونشست دشت خواهیم بود.

آبی که بیشتر و بیشتر محو می شود

منابع آب زیرزمینی در کشور ما اگر نامرئی باشد اما به دلیل سیاست های دولت در بخش کشاورزی در حال از بین رفتن است. بر اساس گزارش های وزارت نیرو، تا پایان سال 1396 بیش از 135 میلیارد مترمکعب از منابع استراتژیک آب زیرزمینی کشور از بین رفته است. با توجه به گزارش هایی که نشان می دهد میزان بهره برداری بی رویه از سفره های زیرزمینی به بیش از 6 میلیارد مترمکعب در سال رسیده است، می توان حدس زد که کسری آبخوان کشور از مرز 150 میلیارد مترمکعب گذشته است.

مرتبط:  چرا در روزهای طوفانی امکان اینکه سقف شیروانی خانه های قدیمی کنده شود زیاد است

سال گذشته بود که رئیس سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرد که بهره برداری بی رویه از سطح آب نه 6 یا 7 میلیارد مترمکعب، بلکه 20 میلیارد مترمکعب بوده و این رقم در گزارش ها لحاظ نشده است. در واقع بسیاری بر این باورند که کسری آبخوان کشور اکنون از 200 میلیارد مترمکعب گذشته است و دولت نمی تواند رقم دقیقی را اعلام کند. اگر حجم کل ذخایر استراتژیک آبی کشور 500 میلیارد متر مکعب باشد، نزدیک به 40 درصد از این منبع را که تجدیدپذیر نیست، از دست داده ایم.

اما کاهش حجم منابع آب زیرزمینی مترادف با کاهش کیفیت این منابع است. در بسیاری از دشت های کشور آب چاه شورتر شده و این مشکل کشاورزان را نگران کرده است.

خطر کاهش جمعیت با ناپدید شدن آب های زیرزمینی

با افت سطح آب در بسیاری از دشت ها و کمبود آب برای آبیاری، زمین های کشاورزی یکی یکی به بیابان تبدیل شده است و روستائیانی که به طور مستقیم و غیرمستقیم نان کشاورزی را می خورند، چاره ای جز ترک خانه و کاشانه خود ندارند. خانه ها هستند

بین سال های 1985 تا 1990، بیش از 60 درصد از جمعیت مهاجر در مناطق روستایی کمبود آب را دلیل خروج خود عنوان کردند. بر اساس آمارهای غیررسمی، میزان مهاجرت در دهه 90 افزایش چشمگیری داشته و بیشتر جمعیت حاشیه نشین را روستائیانی تشکیل می دهند که چاره ای جز مهاجرت نداشتند. کاهش کمیت و کیفیت آب های زیرزمینی یکی از عوامل اصلی مهاجرت است، اما عامل اصلی آن سیاست ضعیف دولت و عدم مدیریت منابع و کشاورزی است.

شورای عالی آب و وزارت جهاد کشاورزی با بی‌توجهی به آب‌های زیرزمینی، با اطاعت بی‌قید و شرط از یک سری مطالبات واهی برای رسیدن به خودکفایی به هر قیمتی، جان و دارایی بسیاری از ایرانیان را تباه کرده است. به عبارت دیگر مطالبات نادرست با سیاست های غلط باعث از بین رفتن سفره های زیرزمینی و فرونشست زمین در آن سال ها شد. اما آیا راهکاری برای حفاظت از سفره های زیرزمینی وجود داشت؟

راه حلی که در نظر گرفته نشده است

مدیریت آب پیچیده است و به عوامل و متغیرهای همزمان زیادی بستگی دارد. با این حال، می دانیم که مدیریت مصرف نقش مهمی در حفاظت از منابع آب زیرزمینی ایفا می کند. از سوی دیگر می دانیم که رشد و توسعه و نیاز به انرژی بیشتر مترادف با افزایش مصرف آب است. برخی از کشورهای در حال توسعه یا توسعه یافته به دنبال راه هایی برای استفاده چندباره از آب هستند، یعنی به فکر بازیافت آب هستند.

سال‌ها پیش، تونی آلن که اصطلاح «آب مجازی» یا «میزان آبی که از ابتدا تا انتها برای تولید یک محصول استفاده می‌شود» را ابداع کرد، معتقد بود که یکی از راه‌های حفظ آب منابع آبی در منطقه خاورمیانه این است که نگاهی استراتژیک به این منابع داشته و محصولات کشاورزی وارداتی به جای آب برای تولید آنها استفاده می شود. به گفته این استاد فقید دانشگاه لندن، رهبران منطقه خاورمیانه باید به اهمیت منابع آب در منطقه پی ببرند.

اما باز هم آیا می توان نه تنها برای جبران هدررفت سفره های زیرزمینی، بلکه برای افزایش ذخیره سازی سفره ها راهی پیدا کرد؟

راه حل ها و موانع

بر اساس مطالعات انجام شده در 42 میلیون هکتار از اراضی آبرفتی کشور، فضای خالی برای ذخیره 5000 میلیارد مترمکعب، چیزی بیش از 8 درصد مساحت کشور، به دلیل فضای خالی بین آبرفت های درشت دانه وجود دارد. ذرات، ممکن است سیل یا آبخوان تغذیه مصنوعی را پخش کند. .

ذخیره آبخوان عملیاتی در دشت های آبرفتی است که به سیلاب اجازه نفوذ و ذخیره در آبرفت می دهد. مهار و نفوذ سیل منجر به افزایش میزان ذخایر آب زیرزمینی، کاهش شوری آب و رسوب مقدار قابل توجهی ذرات ریز و درشت بر سطح زمین و همچنین وقوع سیل می شود. به این ترتیب در این فرآیند لایه نازکی از خاک بر روی سطح زمین رسوب می کند.

به گفته برخی از مسئولان دولت قبل، میزان آبی که می توان به منابع آب زیرزمینی کشور اضافه کرد، بین 30 تا 45 میلیارد مترمکعب متغیر است. یعنی با این تمهید بخشی از آب مورد نیاز تامین می شود و بخشی از کسری سفره های زیرزمینی رفع می شود اما بزرگترین مانع در اجرای حفاظت از سفره های زیرزمینی مدیریت نامتعادل آب است.شرکت های زیرزمینی و مشاور و مهندسین که نان آنهاست. در پروژه هایی برای ساخت سد و انتقال آب وجود داشته است.

اما راه های دیگری برای استفاده از تغذیه مصنوعی وجود دارد، به عنوان مثال، فاضلاب بازیافت شده و تمیز را می توان به داخل آبخوان ذخیره کرد، یا توسط حوضچه های تغذیه یا چاه های تامین.

به هر حال اگر از پیشینیان درس گرفته بودیم و امکان پرکردن سفره های زیرزمینی با استفاده از قطعات سیلاب را فراهم می کردیم، وضعیت ما بهتر از امروز بود.

بخشی از مشکلاتی که برای منابع آب زیرزمینی کشور به وجود آمده به دلیل بی توجهی دستگاه های اجرایی نسبت به ارزیابی های مستقل زیست محیطی است. اکثر پروژه هایی که در دهه های گذشته تامین مالی شده اند به دقت ارزیابی نشده اند و نسبت هزینه به فایده آنها به صورت تخصصی و مستقل بررسی نشده است. بررسی محیط زیست در سال های اخیر بر عهده شرکت های مشاوری بوده که از اجرای پروژه ها بهره مادی می برند و توقف پروژه به معنای عدم مشارکت مادی در اجرای طرح ها است.

امروزه می دانیم که حفر تونل انتقال آب از طریق سازندهای زمین شناسی باعث برهم خوردن تعادل سفره های زیرزمینی منطقه می شود. بی توجهی شرکت های مشاور، کارفرمایان و پیمانکاران باعث سردرگمی زیادی در حریم حوضه ها شده است و این مشکل می تواند با اجرای طرح های دیگر آسیب بیشتری به منابع آب زیرزمینی و کارست (سیستم های سوراخ انحلال سازندهای رسوبی) وارد کند. .

چی میتونه باشه؟

اگر نحوه مدیریت منابع آب در ایران به ویژه سازوکار مدیریت آب های زیرزمینی تغییر نکند و کسری سفره های زیرزمینی جبران نشود و روند کنونی ادامه یابد، بدون شک نقاط مختلف ایران غیرقابل سکونت خواهند شد و سطح تنش در مناطق خشک تر افزایش خواهد یافت. متوجه خواهد شد که این نمی تواند به نفع ثبات کشور باشد.

تا زمانی که اکثریت شهروندان از علل تخریب سفره های زیرزمینی و ابزارهای صرفه جویی در منابع آب آگاهی لازم را نداشته باشند، نمی توان از آنها انتظار داشت که کار موجود را متولی اقتصاد آب زیرزمینی کرده و در فرآیند حفاظت و حفاظت مشارکت داشته باشند. پر کردن سفره های زیرزمینی مشارکت زمانی اجرا می شود که اکثر شهروندان اهمیت آب را درک کرده و حقوق خود را در بخش آب بدانند.

با توجه به روند مخرب موجود، زمان زیادی برای جبران کسری ها باقی نمانده و ادامه سیاست خودکفایی منجر به از بین رفتن بیشتر منابع زیرزمینی می شود.

* تهیه و تنظیم: زیبا امیدی فر

* برگرفته از چندین مقاله بین المللی در زمینه مدیریت آب های زیرزمینی در ایران

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. مقاله جالبی بود و اطلاعات خوبی درباره آب های زیرزمینی داشت. خیلی خوبه که این مسئله به آدما آگاه کرده بشه. ولی به نظرم باید بیشتر راجع به راه حل های جایگزین هم صحبت شده باشه که افراد بتونن از آب های سطحی استفاده کنن و به آب های زیرزمینی وابستگی کمتری داشته باشن.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا