چرا لیسه ها نرم تنانی شب فعال اند

تحقیقات نرم تنان: در این مقاله از دپارتمان تحقیقات ماگرتا می خواهیم در مورد نرم تنان تحقیق کنیم. به ما بپیوند.

تحقیق پیشنهادی: تحقیق درباره آرش کمانگیر به زبان ساده

تحقیق در مورد نرم تنان

در مورد نرم تنان

نرم تنان حدود 23 درصد از جمعیت جانوران دریایی را تشکیل می دهند. آنها بدن نرمی دارند و دومین گروه از حیوانات روی کره زمین هستند. آنها از نظر شکل ظاهری، ساختار و زیستگاه تفاوت های زیادی دارند و به 8 دسته تقسیم می شوند.این امکان وجود دارد که تاکنون دو دسته از آنها ناپدید شده باشند.بیشتر نرم تنان برای محافظت از خود در برابر خطرات احتمالی عمدا زندگی می کنند.

بزرگترین و متنوع ترین گروه نرم تنان گاستروپودها هستند که ابتدایی ترین آنها گاستروپود دریایی و تکامل یافته ترین آنها گاستروپود زمینی است.

ویژگی های نرم تنان

نرم تنان بی مهرگان هستند و بدن آنها از سه قسمت اصلی سر، پاها و تنه تشکیل شده است. بدن نرم تنان با پوست نرمی به نام پوسته پوشیده شده است. بدن برخی از آنها پوسته ای از آهک است و آهک ترشح می کنند. برخی دیگر گیاهخوار هستند و برخی از نرم تنان از گیاهان آبزی تغذیه می کنند.

به طور کلی نرم تنان دارای سیستم های داخلی شامل گردش خون، دستگاه گوارش و سیستم عصبی هستند.

زیستگاه نرم تنان

این موجودات معمولاً در آب های بسیار شور و بسیار شیرین زندگی می کنند، برخی از نرم تنان را می توان در خاک های سخت یافت، حلزون های بدون صدف و صدف نوعی نرم تن هستند که هم در خشکی و هم در آب زندگی می کنند، اگرچه اکثر آنها نرم تنان ساکن هستند. دریا.

انواع نرم تنان

8 نوع نرم تن وجود دارد که دو نوع آن تا به امروز منقرض شده اند، شکم حدود 80 درصد از گونه های نرم تنان را تشکیل می دهد و فراوان ترین نرم تنان است و شامل حلزون و گلسنگ می باشد.

انتهای شکم:

راب ها قهوه ای نارنجی یا خاکستری و طول بدن آنها 15-1 سانتی متر است و حلزون ها نرم تنی با رنگ بدن قهوه ای روشن یا کرم و طول بدن آنها 5-2 سانتی متر است.

ویژگی مشترک حلزون ها و راب ها وجود سر، پا و بافتی است که اندام های داخلی را می پوشاند. علاوه بر این، دو آنتن در بالای سر حلزون وجود دارد که عملکرد چشمان آن را دارند. علاوه بر این، دو شاخک حسی در حلزون ها و راب ها وجود دارد که توانایی جهت یابی، تشخیص یکدیگر، دادن بو و مکان های مختلف را دارند.

در پشت حلزون ها پوشش ضخیمی وجود دارد و در حلزون ها این پوشش به شکل مارپیچ بوده و در داخل پوسته قرار دارد و علاوه بر آن حلزون ها به وسیله صدف از خود در برابر دشمنان و خطرات محیطی محافظت می کنند.

اهمیت شکم به طبیعت ختم می شود

حلزون ها و حلزون ها با خوردن قارچ ها، گیاهان مرده و برگ ها نقش مهمی در طبیعت دارند، طبیعت را تمیز می کنند، البته این موجودات در باغ ها به گیاهانی مانند کاهو و کلم حمله می کنند که برای کشاورزان مضر است.

حیواناتی مانند موش، سنجاب، پرندگان، قورباغه ها، سمندرها و لاک پشت ها از حلزون تغذیه می کنند.

جستجوی پیشنهادی: تحقیقات فلات قاره یا فلات قاره
و
تحقیقات سنگ دگرگونی
و
تحقیقات سنگ همگن و ناهمگن

کلمات پایانی: ما به پایان تحقیق در مورد صدف رسیده ایم. امیدواریم از خواندن این مقاله لذت ببرید. منتظر نظرات و پیشنهادات شما هستیم.

مقدمه ای بر صدف

نرم تنان از جمله گونه های زیستی هستند که پراکندگی و تنوع گسترده ای دارند. تا به امروز، نزدیک به 200000 گونه نرم تن و حداقل 50000 گونه نرم تن کشف شده است. پراکنش آنها از عمیق ترین دریاها تا سطح خشکی گسترش می یابد. از نظر فیزیولوژیکی و مورفولوژیکی، آنها ظرفیت بیشتری برای سازگاری با زندگی و تولید مثل در شرایط مختلف نسبت به سایر گونه های بیولوژیکی دارند. این مقاله بیشتر در مورد اختاپوس، ناتیلوس و ماهی مرکب است.

انواع نرم تنان و تفاوت های بیولوژیکی

تنوع گونه های نرم تن بسیار زیاد است و گونه هایی مانند کرم، حلزون، گلسنگ و ماهی مرکب در میان نرم تنان شناخته شده ترین هستند. برخلاف گوش ماهی و دوکفه ای و تک دریچه ای یا دوکفه ای که تصور می شد نرم تنان منقرض شده باشند، تا سال 1952 نمونه های زنده ای از آنها در کف اقیانوس در آب های کاستاریکا یافت می شد. همه چیزهایی که قبلاً دانشمندان در مورد این گونه می دانستند بر اساس فسیل های یافت شده از اواسط دوره پروکامبرین تا اواسط دوره دونین (حدود 550 تا 380 میلیون سال پیش) بود. برخی از دانشمندان دوکفه ای ها را رابط بین دوکفه ای ها و اجداد زرفینیان ها (آنلیدهای دریایی) می دانند.

لباس پوشیده

در زیست شناسی و طبقه بندی سیستماتیک، کلاد به یک شاخه واحد از درخت خانواده (که یک گروه فرضی در طبقه بندی است) اطلاق می شود. در واقع گروهی از موجودات هستند که جد مشترکی دارند و تمامی شاخه های فرزندان آن را می توان با توجه به خصوصیات بیولوژیکی و مورفولوژیکی در یک شجره خانوادگی قرار داد. نرم تنان نیز یک کلاد هستند. انواع مختلف نرم تنان به طور کلی این ویژگی را دارند که می توان آنها را به دو قسمت پا و سر تقسیم کرد و بدن آنها معمولاً توسط اسکلت های خارجی سخت مانند صدف، حلزون و دوکفه ای محافظت می شود.

مرتبط:  چرا در پمپ بنزین ها در قسمت تخلیه سوخت نوشته شده قبل از تخلیه سوخت سیم اتصال به زمین را وصل کنید ؟

(توضیحات تکمیلی مربوط به کلادها با طرح ساده:

در تصویر بالا، گروه های آبی و سبز نشان دهنده کلاد هستند. گروه آبی را نمی توان عضوی از این کلاد دانست. گروه آبی با وجود اینکه از نوادگان جد مشترک گروه سبز هستند، در این کلاد قرار نمی گیرند.)

نرم تنان به عنوان بخش فعال تقریباً هر اکوسیستم در جهان، از قله های قله کوه های پوشیده از یخ گرفته تا اعماق آب های گرم نزدیک مناطق فعال آتشفشانی زمین، تا مناطق بسیار سرد اعماق اقیانوس ها، تعادل را حفظ می کنند. اکوسیستم های جانوری نقش کلیدی ایفا می کنند و از سوی دیگر، سازگاری و تنوع بسیار بالای گونه ها به ما اجازه می دهد تا انواع مختلف را تقریباً در همه زیست ها مشاهده کنیم. هشت پا به طول 20 متر با کرم های میکروسکوپی بسیار کوچک که حتی پس از رشد کامل به اندازه یک میلی متر نمی رسند و در شن ها زندگی می کنند.

سفالوپودها، نرم تنان شگفت انگیز!

سرپایان که به عنوان گروهی از باهوش ترین موجودات زنده، حداقل در میان آبزیان شناخته می شوند، شامل گونه هایی مانند اختاپوس هشت پا، ماهی مرکب ده دست، ماهی سفید و ناتیلوس فلس دار هستند.

ناتیلیوس ها

این گونه در ابتدای تکامل خود برای محافظت از خود به اسکلت و کاراپاس خارجی تکیه می‌کرد، اما در طول تکامل، گروهی از آنها این قفسه را از دست دادند و به مکانیسم‌های دفاعی دیگری مانند هوش بالا، قدرت استتار و بازوهای انعطاف‌پذیر تکیه کردند. . اما بسیار قوی، آنها به یک ابزار دفاعی جایگزین نیاز دارند.

سپیداج

گونه هایی مانند ماهی سفید در طی فرآیند تکامل اسکلت بیرونی سخت خود را به یک اندام استخوانی داخلی قوی تبدیل کردند.ساختار مشابه دیگری در درون گروهی از سرپایان (عمدتا ماهی مرکب) به نام گلادیوس شکل گرفت، اما امروزه هیچ اندام استخوانی سختی در میان بیشتر انواع ماهی وجود ندارد. سرپایان وجود ندارد. در همین حال، Nautilus یک استثنا است زیرا هنوز پوشش بیرونی سخت خود را دارد.

ماهی مرکب

اندام سخت درونی شده در سپیداج که مشابه آن در ماهی مرگب نیز به شکل استخوانی پر مانند (گلادیوس) وجود دارد

ناتیلوس را می توان در آب هایی با عمق کمتر از 2000 فوت یافت و سواحل کم عمق، به ویژه سواحل مرجانی، زیستگاه اصلی آنهاست. دمای ایده آل برای رشد آنها زیر 24 درجه است.

از طرف دیگر ماهی مرکب در اعماق اقیانوس در میان لایه های گلی که در پایین انباشته شده است زندگی می کنند. به طور کلی، جایی که ماهی مرکب انتخاب می کند در چه دمایی زندگی کند، مستقیماً به نژاد آنها بستگی دارد.

در نهایت، اختاپوس را می توان در هر نقطه از هر اقیانوس یافت. تنها محدودیت آنها آب نمک است. آنها می توانند در آب های بسیار کم عمق تا عمق دو کیلومتری اقیانوس زندگی کنند. آنها معمولا در کف اقیانوس و اطراف صخره های مرجانی دیده می شوند.

اختاپوس 8 پا


آناتومی ناتیلیوس

ناتیلیوس، سفالوپود متفاوت

ناتیلوس ها بازوهای بسیار بیشتری نسبت به خویشاوندان خود دارند، اما این بازوها مارپیچ ندارند. تعداد این بازوها می تواند به 90 بازو برسد، اما آنها بسیار کوچکتر هستند و در واقع شبیه به رشته هستند. در طول تکامل، ناتیلوس از نظر تغییر نوع اسکلت از سایر سرپایان جدا شد و پوسته بیرونی خود را حفظ کرد. قبل از تشریح نمودار آناتومی ناوتیلوس، باید روشن شود که بدنه بیرونی ناوتیلوس به دلیل مکانیک هیدرودینامیکی خاص خود به عنوان یک اندام متحرک استفاده می شود و زیردریایی “ناتیلوس” که توسط نیروی دریایی ایالات متحده ساخته شده است. با الهام از روش حرکت این حیوان، از پوسته آن استفاده می کرد.

عملکرد این پوسته به عنوان یک اندام متحرک مانند موتور جت است که با فشار هوا و گازهای داغ متراکم را از نوک خود خارج می کند و پرتابه خود را با آن نیرو به جلو می راند. ناتیلوس می تواند با ورود به آب از جلوی پوسته خود و بیرون راندن آن آب با فشار بسیار زیاد از حفره انتهایی خود و استفاده از آن نیروی محرکه، به سرعت در آب حرکت کند. لازم به ذکر است که پیچ های پوسته ناتیلوس مشمول نسبت طلایی نمی شود. میانگین عمر آنها 20 سال است. آنها از نظر جنسی دوامورف هستند، زیرا علاوه بر شکل غدد جنسی، تفاوت های ظاهری دیگری نیز بین دو جنس آنها وجود دارد.

به این موجودات غذا بدهید

مانند بسیاری از نرم تنان، سه جانور آبزی که در بالا ذکر شد از ساختاری به نام رادیولا یا تیغه اره برای تکه تکه کردن غذا استفاده می کنند. این ساختار را می توان از نظر قرارگیری و موقعیت با زبان انسان مقایسه کرد با این تفاوت که با دندان های تیز و نوارهای کیتینی پوشیده شده است. دوکفه ای ها یکی از معدود گونه هایی هستند که این ساختار را ندارند. در برخی از نرم تنان مانند حلزون های آبزی مهاجم، زائده های این اندام نیز سمی هستند.

در سطح زیرین بدنه انتهای باستانی معده نیز ساختار مشابهی وجود داشت که از آن برای تراشیدن غذای خود از سطح سنگها استفاده می کردند و احتمالاً این اندام حاصل تکامل ساختار مذکور بوده است. سه گونه ذکر شده از گونه های گوشتخوار و مهاجم محسوب می شوند و می توانند از گونه های دیگر یا دیگر سرپایان، میگو، ماهی و لاشه سایر موجودات دریایی تغذیه کنند. ساختار منقار مانند و شاخک هایی که غذا را به سمت آن هدایت می کند نیز در سه گونه ذکر شده مشترک است.

مرتبط:  گسترش چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

تولید مثل در اختاپوس

– قبلاً در بررسی شماتیک آناتومی اختاپوس، فرآیند اسپرم زایی در غدد جنسی اختاپوس نر را توضیح دادیم. در نهایت، این اسپرماتوزواها که «اسپرماتوفورها» نامیده می شوند، از طریق یکی از بازوهای متمایز هشت پا نر به نام «هکتاپوس» وارد دستگاه تناسلی اختاپوس ماده می شوند. اختاپوس ها عمر زیادی ندارند و یکی از دلایل آن مرگ اختاپوس نر حداکثر چند ماه پس از جفت گیری است. میانگین طول عمر اختاپوس ها 5 سال است.

– ماهی مرکب تقریباً همین شرایط را دارند. ماهی مرکب به صورت گروهی زندگی می کنند و در طول فصل تخم ریزی بسیاری از ماده ها ممکن است تخم های خود را در یک مکان رها کنند. ماهی مرکب نر نیز اسپرم خود را روی آنها آزاد می کند. ماهی مرکب ماده تخم های خود را همراه با کیسه حامل آنها که یکی از اندام های داخلی بدن او است رها می کند و این آسیب منجر به مرگ می شود، بنابراین معمولاً فقط یک بار در طول زندگی تخم ریزی می کنند. ماهی مرکب نر، مانند هشت پاهای نر، معمولاً اندکی پس از جفت گیری به دلیل انرژی فیزیکی زیادی که در طول این فرآیند از دست می دهند، می میرند. میانگین عمر آنها یک تا دو سال است.

از سوی دیگر، ناتیلوس طول عمر و فرآیند بلوغ طولانی تری دارد. پروسه بلوغ جنسی در آنها می تواند تا 15 سال طول بکشد.تخم گذاری می کنند اندام تناسلی ناتیلوس نر از چهار شاخک تشکیل شده و “اسپادیکس” نامیده می شود. اسپرم از طریق این اندام وارد کانال گردن ناتیلوس ماده می شود. پوسته ناتیلوس نر کمی بزرگتر از پوسته ضخیم تر ناتیلوس ماده می شود که بالغ می شود و برای جفت گیری آماده می شود. پس از تکمیل فرآیند لقاح، ناتیلوس ماده تخم ها را یکی یکی یا به صورت دسته جمعی می گذارد تا سنگ ها را در زیر آب گرم کنند. تخم ها بین هشت ماه تا یک سال طول می کشد تا به لارو تبدیل شوند.

سیستم گردش خون اختاپوس

ماهی مرکب، اختاپوس و ناتیلوس همگی دارای سیستم گردش خون پیچیده و بسته هستند. آنها سه قلب دارند که دو قلب آنها وظیفه گردش خون بدون اکسیژن به آبشش ها را بر عهده دارند، قلب سوم خون اکسیژن دار را در سراسر بدن توزیع می کند. در میان نرم تنان، تنها سرپایان دارای سیستم گردش خون پیچیده و بسته هستند. تفاوت اصلی بین سیستم گردش خون آنها و ما در هموگلوبین است که اکسیژن را در خون حمل می کند. آنها به جای هموگلوبین از هموسیانین استفاده می کنند. به جای مس، در ساختار خود آهن دارد. در نتیجه خون این موجودات در داخل رگ ها بی رنگ است و در صورت قرار گرفتن در معرض هوا به دلیل اکسید شدن مس موجود در آن آبی رنگ می شود.

منابع و ماخذ:

https://animals.net/squid-giant/

https://royalsocietypublishing.org/doi/abs/10.1098/rspb.1975.0005

https://oceanservice.noaa.gov/facts/nautilus.html

https://ocean.si.edu/ocean-life/invertebrate/cephalopods

https://www.britannica.com/list/6-reasons-to-love-cephalopods

https://www.fws.gov/international/animals/nautilus.html

http://shells.tricity.wsu.edu/ArcherdShellCollection/Cephalopoda/Nautilidae.html

https://eol.org/pages/2195

https://prezi.com/1rd_lwwadqvt/circulatory-system/

https://study.com/academy/lesson/cephalopod-circulatory-system.html

آیا این مقاله به شما کمک کرد؟

برای امتیاز دهی روی ستاره کلیک کنید

محمد کیانی

سازنده محتوا، ویرایشگر ویدئو، تایپیست، مترجم، مدیر سئوی محتوا و هنرمند نمایش تجربی. در حال حاضر مشغول به تحصیل در رشته آبزی پروری و تولید محتوا به صورت اختصاصی برای تولید کننده فناوری آبزیان و شیلات “آبزیبان” است.

بعد از شاخه، بزرگترین گروه بی مهرگان، نرم تنان هستند. این موجودات حدود 23 درصد از جمعیت موجودات دریایی (حدود 85000 گونه) را تشکیل می دهند. نرم تنان را در لاتین mollusca می نامند که به معنی (بدن نرم داشتن) است. این موجودات که تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند از نظر طبقه بندی به 7 یا 8 شاخه تقسیم می شوند که تاکنون دو شاخه از بین رفته اند. بیشتر نرم تنان برای محافظت از خود در برابر خطرات احتمالی به خصوص دشمنان در پوسته زندگی می کنند. آشنایی ما با نرم تنان شاید از درس علوم پایه چهارم و نهم شروع شده باشد.ویژگی های نرم تنان.

نرم تنان:

در طبیعت، انواع نرم تنان وجود دارد که از نظر ظاهر، ساختار و زیستگاه با یکدیگر تفاوت دارند. این موجودات به 7 زیردسته تقسیم می شوند که بزرگترین و متنوع ترین آنها دسته گاستروپود است. شکم نهایی شامل ابتدایی ترین آنهاست که شکم ساق دریایی است و شکم پای زمینی که تکامل یافته ترین و پیشرفته ترین آنهاست. توده احشایی این موجودات توسط یک پوسته مخروطی شکل یک تکه احاطه شده است. با توجه به فسیل های یافت شده، وجود نرم تنان به دوران پالئوزوئیک و به ویژه دوران کامبرین برمی گردد. نرم تنان دومین گروه از حیوانات روی کره زمین هستند.

ویژگی های نرم تنان چیست؟ انواع و خصوصیات آنها

بی مهرگان:

بیش از 90 درصد از گونه های روی کره زمین بی مهرگان هستند. بی مهرگان ساختار اسکلتی از استخوان یا غضروف ندارند و قدمت آنها به حدود 600 میلیون سال پیش می رسد. این موجودات دارای بدنی نرم و اسکلت خارجی هستند که نوعی بافت سخت برای محافظت از آنها در برابر خطرات و ضربات احتمالی است. بی مهرگان که موجوداتی خونسرد و هتروتروف هستند برای تامین غذای مورد نیاز خود به موجودات دیگری (به جز اسفنج ها) نیاز دارند. بی مهرگان از نظر طبقه بندی به 5 دسته تقسیم می شوند که شامل تک یاخته ها، پروانه ها، خارپوستان، بندپایان و نرم تنان می باشد. حدود 923000 گونه بی مهره که 85 درصد آنها پایانی هستند. 100000 گونه از بی مهرگان نیز نرم تن هستند.

مرتبط:  سهمم از عشقت چرا چیزی به جز باران نبود

سیستم عصبی بی مهرگان:

در مقایسه با نورون های مهره داران، نورون های بی مهرگان در پاسخ به محرک هایی مانند دمای بالا، آسیب بافتی یا تغییرات pH بسیار سریعتر عمل می کنند. اولین گونه از بی مهرگان که وجود نورون در آن کشف شد زالو طبی بود، اپسیلیا نیز گونه ای از حلزون است که دارای نورون هایی است که قادر به ایجاد حافظه هستند. در بسیاری از گونه های بی مهرگان از جمله حلزون ها، نماتدها، پروانه ها و انتهای عصبی وجود دارد.

سیستم عضلانی بی مهرگان:

بی مهرگانی مانند عروس دریایی هیدرا و شقایق های دریایی دو ساختار بدنی ساده دارند که یا شکمی شکل (مانند ستاره دریایی) یا پولیپ استوانه ای (در هیدراها و شقایق های دریایی) هستند.

خصوصیات نرم تنان:

به بی مهرگان نرم بدنی که بر خلاف کرم های خاکی زائده های جداگانه ای ندارند نرم تنان می گویند. بدن نرم تنان دارای سه قسمت اصلی شامل سر، پاها و تنه است. پوست نرمی به نام گوشته بدن نرم تنان را می پوشاند. بدن برخی از صدف ها از آهک است و آهک ترشح می کند. برخی از این موجودات گیاهخوار و برخی گوشتخوار هستند. غذای برخی از نرم تنان از گیاهان آبزی تشکیل شده است. نرم تنان همه اندام های داخلی از جمله سیستم گردش خون، دردناک، عصبی و گوارشی را دارند.

زیستگاه نرم تنان:

این موجودات در همه جا یافت می شوند، اما عمدتاً در آب های نمکی یا شیرین زندگی می کنند. تعدادی نرم تن نیز در خاک های سخت یافت می شوند. حلزون ها و حلزون ها انواع نرم تنان هستند که هم در آب و هم در خشکی زندگی می کنند. اکثر نرم تنانی که در دریا زندگی می کنند را می توان اعضای نهایی در نظر گرفت. حلزون و حلزون بسیار شبیه به هم هستند و باید مراقب بود که آنها را اشتباه نگیرید.

انواع نرم تنان:

7 یا 8 راسته طبقه بندی نرم تنان وجود دارد که دو تای آنها منقرض شده اند. سرهای پایانی مانند ماهی مرکب، اختاپوس و ماهی سفید از نظر سیستم عصبی و شناختی نسبت به سایر بی مهرگان پیشرفته تر هستند. بزرگترین گونه های بی مهرگان شناخته شده Sarpaur Azim و Sarpaur Ghul هستند. حدود 80 درصد از گونه های نرم تنان را گاستروپودها تشکیل می دهند که فراوان ترین بندپایان هستند و شامل حلزون ها و گلسنگ ها می شوند.

انتهای شکم:

حلزون ها نرم تنانی به رنگ قهوه ای یا کرم با طول بدن بین 2 تا 5 سانتی متر هستند. در حالی که رنگ بدن لیش ها قهوه ای، نارنجی مایل به قهوه ای یا خاکستری است و طول بدن آنها 15-1 سانتی متر است. وجود سر، ساق پا و بافت هایی که اندام های داخلی بدن را می پوشانند، از ویژگی های رایج حلزون ها و گلسنگ ها است. در بالای سر حلزون، دو شاخک آنتن مانند وجود دارد که هر کدام به یک برآمدگی کوچک ختم می شوند و چشم زنده را ایجاد می کنند. در حلزون ها و راب ها دو شاخک حسی وجود دارد که کوچکتر هستند و به این موجودات توانایی جهت یابی و تشخیص بوها و مکان های مختلف را می دهند. زیر آن دو شاخک کوچک یک دهان وجود دارد و در داخل دهان یک زبان خشن و خشن مانند حلزون وجود دارد.

ویژگی های نرم تنان چیست؟ انواع و خصوصیات آنها

سایر خصوصیات شکم نهایی:

در پشت حلزون ها یک پوشش محافظ از گوشت ضخیم تعبیه شده است که در حلزون ها این پوشش مارپیچی شکل است و در داخل پوسته قرار می گیرد. حلزون ها از طریق پوسته از خود در برابر دشمنان محافظت می کنند و یکی دیگر از کاربردهای صدف کمک به حلزون ها برای حرکت به مکان های مرطوب در زمان خشکسالی است. برخی از حلزون ها برای پوسته خود دریچه درست می کنند و زمانی که وارد پوسته می شوند، دهانه پوسته را از طریق دریچه می بندند. سوراخ های کوچکی در نزدیکی سر حلزون ها و راب ها وجود دارد که به آن سوراخ تناسلی می گویند و محل جفت گیری و تخم گذاری آنهاست.

زیستگاه شکمی و انتهای تولید مثل:

حلزون ها موجوداتی دوجنسه هستند، یعنی هم ماده و هم نر هستند، اما برای تولید مثل باید با گونه های خود جفت گیری کنند. در نزدیکی پوسته حلزون سوراخی وجود دارد که به ریه های حلزون منتهی می شود و از طریق آن می توانند نفس بکشند. فضولات حلزون نیز از سوراخ دیگری خارج می شود که به روده منتهی می شود. حرکت حلزون ها و حلزون ها روی سطوح ناهموار و سخت با مایع چسبناکی که تولید می کنند تسهیل می شود و این مایع از آسیب رساندن به آنها جلوگیری می کند. بیشتر گلسنگ ها در خشکی زندگی می کنند. نیمی از حلزون ها در خشکی و نیمی دیگر در دریا زندگی می کنند.حلزون ها در محیط های مرطوب به ویژه نزدیک آب یا گودال ها و جنگل های مرطوب یافت می شوند.

اهمیت شکم آخر در طبیعت:

حلزون ها و حلزون ها با خوردن قارچ ها، برگ ها و گیاهان مرده و پاکسازی آنها نقش مهمی در طبیعت دارند. البته این موجودات در باغ هایی با رطوبت بالا به گیاهانی مانند کاهو و کلم حمله می کنند و برای کشاورزان مضر هستند. حلزون ها غذای حیواناتی مانند موش، سنجاب، لاک پشت، پرندگان، سمندر و قورباغه هستند. در برخی از کشورهای جهان انسان نیز از این موجودات تغذیه می کند.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. مقاله عالی بود! خیلی خوب توضیح داده بودند که چرا لیسه ها نرم تنانی شب فعال هستند. من که خیلی خوشم اومد. ممنون از این مقاله خوب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا