چرا فایل از هارد اکسترنال پاک نمیشود

&nbsp&nbsp طراحی و توسعه: فرمت سبز&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp&nbsp ©&nbsp 2007 – 2021&nbsp&nbspکلیه حقوق این سایت برای دانلود محفوظ است و هرگونه کپی برداری بدون ذکر منبع ممنوع است.

دوست عزیز خیلی گیج کننده نوشتی…

اما به طور خلاصه:

– اگر زمان می برد، بگذارید زمان ببرد. دست از کار نکش

– اگر می خواهید هارد را از کامپیوتر خود حذف کنید، ابتدا روی آن کلیک راست کرده و آن را خارج کنید و سپس آن را جدا کنید. آن را خاموش یا از برق جدا نکنید، آسیب می بیند.

– اگر می خواهید همه چیز روی هارد دیسک خود را پاک کنید، می توانید Disk Utility را از پوشه utilities موجود در پوشه برنامه ها اجرا کنید و هارد دیسک خود را فرمت کنید. سریعتر است.

– اگر فایل هایی را در آنجا قفل کرده اید، روی گزینه ضربه بزنید و سطل زباله را خالی کنید تا آنها نیز حذف شوند.

– ارسال فایل به سطل زباله باعث حذف آن نمی شود. فقط به پوشه سطل زباله منتقل می شود. به همین دلیل سطل زباله شما پر و خالی است. زیرا تا زمانی که پای را خالی نکنید، در واقع فایل های خود را حذف نکرده اید. این کار برای جلوگیری از حذف تصادفی فایل ها انجام می شود.

وجود دارد

۹۹۵ بازدید

آخرین به‌روزرسانی:
۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۲

زمان مطالعه:
۷ دقیقه

اگر هارد اکسترنال شما در ویندوز شناسایی نمی شود یا اصلا نمی توانید آن را ببینید، در این راهنما با ما همراه باشید تا با دلایل مختلف عدم شناسایی هارد اکسترنال در ویندوز آشنا شوید و راه حل هایی برای حل این مشکل را بررسی کنید. استفاده از درایوهای دیسک قابل جابجایی مانند USB یا هاردهای اکسترنال باید آسان باشد. اما در برخی موارد، ممکن است متوجه شوید که وقتی هارد اکسترنال خود را به سیستم متصل می کنید، نمی توانید آن را ببینید. این مشکل ممکن است به دلایل مختلفی رخ دهد.

فهرست مطالب این نوشته

دلایل عدم اطلاع از هارد اکسترنال

مشکلات پارتیشن در درایو اکسترنال، استفاده از سیستم فایل اشتباه، پورت USB آسیب دیده یا مشکلات درایور ویندوز از جمله دلایلی هستند که می توانند از شناسایی هارد اکسترنال جلوگیری کنند. در بدترین حالت، هارد اکسترنال حتی ممکن است از کار بیفتد.

در ادامه این راهنما با روش های عیب یابی درایورهای خارجی در ویندوز آشنا می شویم.

مطمئن شوید که هارد دیسک روشن است

اولین قدم در عیب یابی هارد اکسترنال ناشناخته این است که مطمئن شوید هارد دیسک به برق وصل است. امروزه تقریبا هیچ یک از فلش مموری ها یا هاردهای اکسترنال به منبع تغذیه جداگانه نیاز ندارند و از طریق پورت USB تغذیه می شوند. با این حال، برخی از درایورهای دسکتاپ خارجی دارای کابل های برق جداگانه یا حداقل یک کلید روشن/خاموش فیزیکی هستند.

اگر این مورد در مورد هارد دیسک شما صدق می کند و هارد اکسترنال را در ویندوز نمی بینید، ممکن است با منبع تغذیه هارد مشکل داشته باشید. در این شرایط از پریز برق دیگری استفاده کنید و مطمئن شوید که چراغ چشمک زن دستگاه که نشان دهنده روشن بودن آن است کار می کند.

هارد اکسترنال هنوز قابل مشاهده نیست

اگر پس از تعویض پریز برق متناوب، مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال همچنان ادامه داشت، باید راه حل های زیر را به ترتیب اجرا کنید. ابتدا بررسی کنید که آیا ویندوز هنگام وصل کردن هارد دیسک را تشخیص می دهد یا خیر. بنابراین، اگر قبلاً این کار را نکرده‌اید، اکنون درایو قابل جابجایی خود را به رایانه متصل کنید.

درایو را در مدیریت دیسک ویندوز بررسی کنید

در این قسمت باید ابزار Windows Disk Management را باز کنید. برای انجام این کار، کلیدهای ترکیبی Win+X را فشار دهید تا منوی PowerUser باز شود. همچنین می توانید روی منوی استارت ویندوز راست کلیک کرده و Disk Management را انتخاب کنید. همچنین می‌توانید با فشردن کلیدهای Win+R منوی Windows Run را باز کنید و در کادر مربوطه، diskmgmt.msc را وارد کنید تا این ابزار باز شود.

مرتبط:  چرا باید میهن خود را دوست داشته باشیم

همانطور که از نام این ابزار مشخص است، Disk Management امکان مدیریت تمام هارد های متصل به کامپیوتر را فراهم می کند. با استفاده از این ابزار می توانید اندازه ها، پارتیشن ها و سایر اطلاعات دیسک سیستم را بررسی کنید.

شما باید هارد اکسترنال خود را در پنجره مدیریت دیسک، احتمالاً در زیر دیسک های اولیه و ثانویه، ببینید. حتی اگر هارد اکسترنال در پنجره Thic PC Windows قابل مشاهده نباشد، احتمالاً باید در اینجا قابل مشاهده باشد، زیرا ممکن است مشکلی در پارتیشن های درایو وجود داشته باشد که باعث می شود هارد اکسترنال شناسایی نشود و ممکن است شناخته نشود. در Windows Explorer قابل مشاهده است، اما در هر صورت، ممکن است به عنوان یک دیسک قابل جابجایی در ابزار مدیریت دیسک دیده شود.

اگر توانستید هارد اکسترنال خود را در ابزار مدیریت دیسک ببینید، در ادامه این راهنما به «ایجاد یک حجم جدید و اختصاص نامه درایو» مراجعه کنید. در این بخش می توانید دیسک خود را به درستی پارتیشن بندی یا فرمت کنید تا ویندوز و سایر دستگاه ها به آن دسترسی داشته باشند.

اگر همچنان مشکل عدم شناسایی هارد اکسترنال را دارید، باید راه حل های معرفی شده در ادامه این راهنما را بررسی کنید. در واقع، شما باید بفهمید که چرا دیسک شناسایی نمی شود. ممکن است مشکل سخت افزاری، مشکل درایور ویندوز یا خرابی کامل درایو باشد.

پورت USB یا کامپیوتر دیگری را امتحان کنید

مشکل شما با هارد اکسترنال ممکن است ربطی به خود هارد نداشته باشد و مشکل از پورتی است که برای اتصال به کامپیوتر از آن استفاده می کنید. بنابراین، هارد دیسک را از پورت USB فعلی جدا کرده و از طریق درگاه دیگری به کامپیوتر متصل کنید. اگر روی پورت جدید کار می کند، احتمالاً پورت USB قبلی از کار افتاده است. اگر هارد اکسترنال را به هاب USB متصل کرده اید، سعی کنید آن را مستقیماً به رایانه متصل کنید. برخی از هاب های USB توان کافی برای عملکرد هارد اکسترنال را تامین نمی کنند.

اگر بعد از امتحان کردن درگاه USB همچنان هارد اکسترنال خود را در ابزار Disk Management نمی‌بینید، باید ببینید مشکل از هارد دیسک است یا رایانه. اگر به رایانه دیگری دسترسی دارید، هارد دیسک را به آن وصل کنید تا ببینید آیا آن را می شناسد یا خیر. اگر درایو به درستی در رایانه های متصل دیگر شناسایی نشود، به احتمال زیاد هارد اکسترنال از کار افتاده است و باید تعویض شود. وقتی هارد دیسک را روی رایانه های دیگر امتحان می کنید، مطمئن شوید که آن را از طریق ابزار مدیریت دیسک و نه در پنجره This PC بررسی کنید. این روش را در قسمت های قبل توضیح دادیم.

عیب یابی مشکلات درایور

اگر درایو خارجی در رایانه های دیگر قابل مشاهده است یا اگر به رایانه دیگری برای بررسی آن دسترسی ندارید، ممکن است مشکل از درایور ویندوز باشد. ما این مشکل را از طریق ابزار Device Manager بررسی می کنیم.

می توانید میانبر ابزار Device Manager را در منوی Win+X که قبلا معرفی کردیم مشاهده کنید. همچنین می توانید devmgmt.msc را در کادر Windows Run تایپ کنید تا این ابزار باز شود. پس از باز کردن ابزار Device Manager، دسته Disk Drives را باز کنید و هر دستگاهی با علامت تعجب زرد را بررسی کنید. اگر چنین نمادی را مشاهده کردید به این معنی است که دستگاه مربوطه مشکل دارد. روی دستگاهی که این مشکل را دارد کلیک راست کنید، Properties را انتخاب کنید و پیام خطا را پیدا کنید. این پیغام خطا به شما در رفع مشکل کمک می کند. همچنین می‌توانید پیام خطا را برای سرنخ‌های بیشتر در گوگل جستجو کنید.

عیب یابی مشکلات درایور

عیب یابی مشکلات درایور اغلب دشوار است. اگر مشکل اخیراً شروع شده است، می‌توانید بازیابی سیستم را برای لغو تغییرات اخیر سیستم انجام دهید. اگر این راه حل مشکل را برطرف نکرد، می توانید روی دکمه Update Driver کلیک کنید تا درایور دستگاه به روز شده نصب شود. با این حال، ویندوز به ندرت درایورهای جدیدی را برای دستگاه های پیش فلش درایو عمومی پیدا می کند. در عوض، می‌توانید از وب‌سایت سازنده دستگاه دیدن کنید تا درایور خاصی را برای هارد اکسترنال خود پیدا کرده و دانلود کنید.

مرتبط:  چرا وقتی به یکی زنگ میزنیم قطع میشه

منوی هارد دیسک درایور ابزار Device Manager گزینه های دیگری نیز دارد. دکمه Roll Back Driver هرگونه به روز رسانی درایوری را که اخیراً اجرا کرده اید لغو می کند. اگر بازیابی سیستم کار نکند، منطقاً این گزینه برای شما مفید نیست.

به عنوان آخرین راه حل برای مشکل شناسایی نشدن هارد اکسترنال، می توانید از دکمه Uninstall برای حذف دستگاه از سیستم استفاده کنید. در این حالت، باید امیدوار باشید که به محض راه اندازی مجدد سیستم، ویندوز درایور را مجدداً نصب کرده و آن را برای کار با درایو متصل پیکربندی کند.

مقاله پیشنهادی برای مطالعه:

یک حجم جدید ایجاد کنید

اگر در مرحله اول تشخیص مشکلات درایو توانستید هارد اکسترنال خود را در ابزار Windows Disk Management مشاهده کنید، یا اگر یکی از مراحل عیب یابی بالا این امکان را فراهم کرد، می توانید از دستورالعمل های این بخش برای پارتیشن بندی مجدد دیسک استفاده کنید. . ابزار Disk Management به غیر از نمایش اطلاعات اولیه دستگاه، به یک پارتیشن و عیب یاب سیستم فایل نیز مجهز است.

اگر درایو قابل جابجایی شما فقط فضای غیر اختصاصی دارد، باید یک پارتیشن جدید روی آن ایجاد کنید. این اجازه می دهد تا ویندوز و سایر سیستم عامل ها از آن استفاده کنند. برای این کار، در هر نقطه از فضای اختصاص نیافته کلیک راست کرده و گزینه را انتخاب کنید و از wizard برای ایجاد یک پارتیشن جدید استفاده کنید.

اگر درایو شما پارتیشن نشده است، به این معنی که فضای اختصاصی ندارد، اما همچنان می توانید آن را ببینید، باید مطمئن شوید که حرف درایو به آن اختصاص داده شده است. این معمولاً باید به طور خودکار انجام شود، اما اگر به صورت دستی حرف درایو را از درایو حذف کرده باشید، ممکن است درایو در ویندوز قابل دسترسی نباشد.

برای تغییر حرف درایو، روی پارتیشن درایو قابل جابجایی کلیک راست کرده و Change Drive Letter and Paths را انتخاب کنید. اگر دستگاه هنوز حرفی ندارد، روی افزودن کلیک کنید و یک حرف را انتخاب کنید. اگر چنین حرفی وجود دارد، روی تغییر کلیک کنید و حرف دیگری را امتحان کنید. هر موردی که در قالب یک حرف از الفبای انگلیسی مانند G یا J باشد را می توان به بازیکن اختصاص داد و به درستی کار خواهد کرد.

درایو را فرمت کنید

اگر به نظر می رسد درایو پارتیشن بندی شده است، اما هنوز نمی توانید به آن دسترسی داشته باشید، ممکن است مشکل این باشد که درایو با استفاده از سیستم فایل دیگری پارتیشن بندی شده است. به عنوان مثال، ممکن است درایو را با استفاده از سیستم فایل XFS برای سیستم عامل های لینوکس یا سیستم فایل APFS برای سیستم های مک پارتیشن بندی کرده باشید. ویندوز نمی تواند این فایل سیستم ها را بخواند. بنابراین، برای استفاده در ویندوز باید درایو را با یکی از سیستم های فایل جدید NTFS یا سیستم فایل قدیمی FAT32 فرمت کنید.

برای قالب بندی مجدد پارتیشن در ابزار مدیریت دیسک، باید راست کلیک کرده و گزینه Format را انتخاب کنید.

توجه داشته باشید که با فرمت کردن درایو، تمام فایل های موجود در آن پاک می شود، بنابراین قبل از انجام این کار باید از فایل های مهم خود نسخه پشتیبان تهیه کنید. اگر درایو را روی سیستم مک یا لینوکس فرمت کرده اید، قبل از اینکه بتوانید از فایل ها نسخه پشتیبان تهیه کنید، باید آن را به آن سیستم ها متصل کنید.

فایل سیستم را انتخاب کنید

هنگامی که درایو را فرمت کردید، می توانید به آن نام درایو بدهید. اندازه واحد تخصیص را در مقدار پیش فرض بگذارید و گزینه Perform a quick format را علامت بزنید. مهمترین چیز این است که شما باید یک سیستم فایل را انتخاب کنید. سیستم فایلی که استفاده می کنید به نوع درایو و برنامه ای که انتظار دارید داشته باشد بستگی دارد.

مرتبط:  سوالاتی که با چرا اغاز می شوند بیانگر

اگر فلش درایو کوچکی دارید، احتمالاً بهتر است آن را به FAT32 فرمت کنید. در بیشتر موارد، این بهترین گزینه است. اگرچه FAT32 نمی‌تواند فایل‌های بزرگ‌تر از 4 گیگابایت را در خود نگه دارد و فقط حجم‌های تا 2 ترابایت را پشتیبانی می‌کند، هیچ‌یک از این موارد در هنگام استفاده از درایو فلش مشکلی ایجاد نمی‌کند. مهمتر از آن، FAT32 با انواع دستگاه ها، از دوربین ها و پخش کننده های رسانه ای گرفته تا کنسول های بازی و غیره سازگار است.

NTFS یک فایل سیستم مدرن برای ویندوز است، اما هنگام استفاده از درایو فلش کمک چندانی نمی کند. بسیاری از دستگاه های قدیمی با NTFS سازگار نیستند. بنابراین توصیه می کنیم فلش ها و کارت های SD را با FAT32 فرمت کنید و فقط برای هاردهای اکسترنال بزرگ از NTFS استفاده کنید.

البته دو گزینه دیگر برای انتخاب سیستم فایل وجود دارد. یکی از گزینه ها exFAT است که از فایل های بزرگتر از FAT32 پشتیبانی می کند، اما با بسیاری از دستگاه ها سازگار نیست و بنابراین توصیه نمی شود. از طرف دیگر، مایکروسافت یک فایل سیستم قدیمی به نام FAT نیز دارد که بسیار قدیمی است و بهتر است به طور کامل از آن چشم پوشی کرد.

آخرین کلمه

در این مقاله با مسائل مختلفی که باعث شناسایی نشدن هارد اکسترنال در ویندوز می شود آشنا شده و روش هایی برای رفع این مشکل را یاد گرفته ایم. اگر درایو خود را روی چندین رایانه امتحان می‌کنید و هیچ‌کدام از آنها کار نمی‌کند، به هارد دیسک در ابزار Windows Disk Management نگاه کنید، درایو احتمالاً مرده است و باید به فکر تعویض آن باشید.

منابع:

makeuseof

میثم لطفی (+)

«میثم لطفی» در رشته‌های ریاضیات کاربردی و مهندسی کامپیوتر به تحصیل پرداخته و شیفته فناوری است. وی در حال حاضر علاوه بر پیگیری علاقه‌مندی‌هایش در رشته‌های برنامه‌نویسی، کپی‌رایتینگ و محتوای چندرسانه‌ای، در زمینه نگارش مقالاتی با محوریت نرم‌افزار با مجله فرادرس همکاری دارد.

مطالب مرتبط

برچسب‌ها

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. واقعا مقاله خوبی بود! من همیشه با این مشکل مواجه بودم ولی با خوندن این مقاله متوجه شدم که چرا این اتفاق می‌افته. خیلی ممنون!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا