چرا غواص ها از پشت به آب می پرند

شیرجه رفتن

غواصی یک فعالیت انسانی برای برقراری ارتباط با دنیای زیر آب است. غوطه ور شدن در آب و قرار گرفتن در معرض فشار زیاد محیطی اثرات فیزیولوژیکی دارد. بدن انسان (به دلایل فیزیولوژیکی و تشریحی) با شرایط محیطی استرس زا سازگار نیست. به همین دلیل انسان می تواند در عمق و زمان محدودی غواصی کند. تجهیزات مختلفی برای افزایش عمق غواصی و افزایش زمان غواصی ساخته شده است که به ما امکان می دهد دنیای زیر آب را کشف کنیم. اما به دلایل مختلف امکان استفاده از این تجهیزات برای تمامی سطوح غواص وجود ندارد.

شیرجه رفتن

چگونه اثرات فشار عمق آب برای غواصان کاهش می یابد؟

در یک محیط تحت فشار، غواص مستقیماً تحت فشار آب اطراف قرار می گیرد. یک غواص چندین راه برای حضور در محیط زیر آب دارد:

نفس خود را حبس کنید (شیرجه آزاد)

استفاده از سیستم غواصی

یا در غواصی طولانی مدت، از سیستم تامین سطح و غواصی اشباع برای کاهش خطر خروج فشار استفاده کنید.

در تمام انواع غواصی ذکر شده، غواص فشار آب را بر روی خود احساس می کند، اما قرار گرفتن در عمق زیاد با فشار چند برابر بیشتر از تحمل آناتومی انسان خارج است. در این شرایط لباس‌های غواصی ضد فشار مدرن (ADS) بخشی از تجهیزاتی هستند که غواصان را از فشارهای بالای محیطی محافظت می‌کنند. در نهایت، استفاده از ربات های زیر آب (ROV) می تواند راهی مطمئن برای رسیدن به اعماق چند هزار متری و شرایط سخت محیطی باشد.

عمق غواصی برای انواع مختلف غواصی چقدر است؟

محیط اطراف غواص شامل طیف وسیعی از خطرات است. اما اکثر تهدیدات را می توان با مهارت، آموزش مناسب، تجهیزات و گازهای تنفسی (که برای اعماق مختلف استفاده می شود) کنترل کرد. بنابراین عمق غواصی هر غواص به شرایط خطرناک برای او محدود می شود. (به این معنی که اگرچه استانداردهای ذکر شده برای هر نوع شیرجه ثبت شده است، اما همه لایه های آن نوع شیرجه توانایی کنترل شرایط و حضور در آن عمق را ندارند). سطح خطرات احتمالی در اعماق مختلف برای غواصان مختلف متفاوت است. عمق غواصی ذکر شده بر اساس استاندارد CMAS به شرح زیر است:

عمق غواصی تفریحی تقریباً به 40 متر محدود شده است

برای غواصی اشباع تجاری یا صنعتی 710 متر

و عمق غواصی با لباس های ADS 610 متر است.

البته به خاطر داشته باشید که یک تیم 8 نفره غواصی اشباع در عمق 200 متری حدود 30 روز در اتاقک های فشار زندگی می کنند.

غواصی در سنگر مارایا (عمیق ترین عمقی که انسان به آن سفر کرده است)

تاکنون تنها سه نفر در یک کانتینر بادوام به عمیق ترین نقطه کره زمین یعنی گودال ماریانا در اقیانوس آرام با عمق 11034 متر سفر کرده اند. حتی فکر فرو رفتن در چنین عمقی هیجان انگیز و وحشتناک است. اولین سفر به عمق 11 کیلومتری توسط دو غواص به نام های دان والش و ژاک پیکارد در سال 1960 انجام شد.

شیرجه رفتن . کاوشگر دریا

سفر دوم به این عمق 52 سال بعد (در سال 2012) توسط جیمز کامرون انجام شد. این سه غواص تنها مسافران گودال مارایا بودند.

شیرجه رفتن . متاهل

چرا با توجه به تولید تجهیزات فعلی نمی توانیم در اعماق زیاد غواصی کنیم؟

در قسمت های بالا ذکر شد که یکی از بزرگترین محدودیت های انسان در اعماق آب فشار بالای آب است که آناتومی انسان قادر به تحمل چنین فشاری نیست. اما چرا اکنون نمی‌توانیم به توسعه پوشاک ADS عمیق‌تر بپردازیم؟

یکی از بزرگترین مشکلات در این زمینه محدودیت های زیاد غواصی با سیلندرهای تنفسی فشار قوی است. اولین محدودیت زمان کوتاهی است که غواص می تواند زیر آب بماند به دلیل حجم محدود سیلندر. مشکل دیگر نیاز به شارژ مجدد کپسول یا دستگاه نزدیک به محل عمل است. همچنین خطر حمل و جابجایی مخازن پر فشار پر شده مشکل بزرگی است اما آخرین مشکل مربوط به زمان تخلیه کپسول ها پس از مصرف و به هم خوردن تعادل و شناوری زیر آب است.

مرتبط:  چرا ما باید برای ظهور امام زمان دعا کنیم چهارم

مهندسان سال ها در تلاش برای حل این مشکلات هستند. زیردریایی های اتمی و ایستگاه های فضایی اکسیژن مورد نیاز خود را از طریق الکترولیز از آب دریافت می کنند. اما این روش نیاز به انرژی زیادی دارد. به همین دلیل زیردریایی های کوچک دیزلی نمی توانند از این روش استفاده کنند و باید هر از چند گاهی برای تهویه و پر کردن مخازن خود به سطح آب بیایند.

برای غلبه بر این محدودیت ها، مخترع آلون باندر به روش مورد استفاده ماهی ها روی آورد. ماهی ها از روش های شیمیایی برای جداسازی اکسیژن محلول در آب استفاده نمی کنند. آنها برای زنده ماندن از هوای محلول در آب استفاده می کنند. باد، امواج و جریان های زیر دریا مقدار کمی از هوا را در آب اقیانوس حل می کنند.

غواصی عمیق در آینده چگونه خواهد بود؟

سیستم غواصی بدون مخزن هوای فشرده یکی از جدیدترین فناوری ها می باشد. این سیستم به غواصان و زیردریایی ها اجازه می دهد تا برای مدت طولانی در زیر آب بمانند. در حال حاضر این اختراع توجه بسیاری از شرکت های سازنده تجهیزات غواصی و نیروی دریایی چندین کشور را به خود جلب کرده است. ایده اصلی تنفس بدون مخزن هوا، رویای نویسندگان و دانشمندان علمی تخیلی سالهاست. ما در قرنی زندگی می کنیم که رویاها به حقیقت می پیوندند و این رویا محقق شده است.

خصوصیات دستگاه تنفسی جدید

مطالعات نشان داده است که 1.5 درصد هوای محلول در آب تا عمق دویست متری وجود دارد که برای تنفس ماهی کافی است. ایده و دستگاه باندر تقلیدی از روش ماهی ها برای جداسازی هوای محلول در آب است تا زیردریایی های کوچک و غواصان بتوانند از شر مخازن هوای بزرگ و سنگین خلاص شوند.

سیستم توسعه یافته توسط باندر از قانون فیزیکی معروف به “قانون هنری” پیروی می کند که جذب گاز در مایعات را توصیف می کند. قانون هنری می گوید که مقدار گازی که می تواند در یک مایع حل شود با فشار وارد شده بر آن مایع متناسب است.
قانون هنری به هر دو صورت عمل می کند، یعنی در کاهش فشار، گاز جذب شده آزاد می شود. این فرآیند توسط یک سانتریفیوژ انجام می شود که به سرعت می چرخد ​​که باعث می شود فشار داخل یک محفظه کاملا بسته حاوی آب دریا کاهش یابد.این سیستم با یک باتری قابل شارژ کار می کند. محاسبات نشان داده است که یک باتری لیتیومی با وزن یک کیلوگرم می تواند هوای غواص را برای یک ساعت تامین کند.

اولین نمونه اولیه ساخته شده توسط باندر در اروپا به ثبت رسید. نمونه مشابهی در آمریکا در حال بررسی است. باندر در حال حاضر به دنبال سرمایه گذاران خصوصی برای تولید این دستگاه است و جلساتی را با سازندگان بزرگ تجهیزات غواصی در سراسر جهان برگزار کرده و به غواصان اجازه می دهد ساعت های طولانی زیر آب بمانند.

شیرجه عمیق

سوالات متداول غواصی

اولین غواص کیست؟

اولین غواصی که تنظیم کننده غواصی را اختراع کرد، کاپیتان فرانسوی ژاک کوستو در سال 1943 بود.

آیا امکان برقراری ارتباط صوتی زیر آب با سیستم غواصی وجود دارد؟

علاوه بر استفاده از سیگنال های دستی معمولی، می توانید با استفاده از ماسک تمام صورت و اتصال بی سیم زیر آب زیر آب صحبت کنید.

آیا یادگیری غواصی دشوار است؟

یادگیری آن یکی از ساده ترین سرگرمی هاست.

چرا غواصان از پشت به داخل آب می پرند؟

چون اگر جلو بپرند از ته قایق می افتند! اما دلیل واقعی تجهیزات غواصی است. دهانی رگولاتور، ماسک، باله ها و فرم بدن با این تجهیزات اجازه پرش رو به روی غواص را نمی دهد.

چرا ماسک غواصی بخار تولید می کند؟

به دلیل برجستگی های میکروسکوپی روی شیشه لنز ماسک و افت دمای داخل ماسک، نقطه شبنم در داخل ماسک ایجاد می شود. این پدیده باعث بخار شدن عدسی ماسک غواصی می شود.

مرتبط:  چرا از زمین شناسان برای پیداکردن فسیل هالایه های رسوبی را مطالعه می کنند

چگونه یک پری دریایی را در زیر آب نجات دهیم؟

پاسخ: کاری نیست، آنها در این محیط به دنیا آمده اند و نیازی به دهان به دهان ندارند!

ادامه بده….

لطیفهعنوان

غواص پرش

متن لطیفه

از یکی می پرسند می دانی چرا غواصان از پشت به آب می پرند؟

میگه اگه بپرن جلو میرن تو قایق!!!

نویسنده: آیت النبی، آسو

شرح

ادراکات مختلف و روش های متفاوتی برای تفکر در مورد مشکلات وجود دارد.

مطمئن شوید که شنونده منظور شما را متوجه شده است.

شناسه مقاله: 819099137

تعداد بازدید: 19833

تاریخ ایجاد: 1396/10/29 14:24:27

تاریخ انتشار: 05:43:39 1397/01/11

تاریخ انتشار : 1396/10/29 14:24:27

شما هم می توانید مطالب، اطلاع رسانی و آگهی های خود را در سایت راهکار مدیریت منتشر کنید.

اینجا کلیک کنید

به اشتراک گذاریگزارش تخلف نظر خود را ثبت کنید نظرات ۱۲:۳۶:۴۶ ۱۳۸۷/۱۲/۲۲1.

دوست قبلیم توضیح کامل داده و من هم با نظرش موافقم

۱۴:۱۱:۴۵ ۱۳۸۷/۱۲/۲۶2.

عالی

۱۱:۵۴:۵۹ ۱۳۸۸/۰۲/۱۴3.

سرد

۱۳:۱۱:۰۹ ۱۳۸۸/۰۳/۰۱4.

اگه پاهای غواص بالای دریا معلق باشه بازم صدق میکنه؟؟؟!!!!

۰۸:۵۰:۱۷ ۱۳۸۸/۰۴/۰۶5.

چون کپسول پشت سرشان بسته است از پشت وارد آب می شوند

۰۶:۲۶:۲۰ ۱۳۸۸/۰۶/۳۱6.

ظاهر بعضی چیزها بی معنی به نظر می رسد. اما در هر کار منطقی وجود دارد.

۰۸:۰۶:۰۲ ۱۳۸۸/۰۸/۲۴7.

جریان شخصی که به او می گویند بیرون سرد است با در بسته می گوید اگر در را ببندم بیرون گرم است.

۱۱:۱۴:۲۰ ۱۳۸۸/۰۹/۰۱8.

اگر سر به سر بپرند، فشار غلاف پشت آنها آنها را به عمق آب می فرستد

۰۹:۳۱:۰۳ ۱۳۸۸/۰۹/۲۴9.

خوب و منطقی بود

۰۴:۴۸:۱۳ ۱۳۸۸/۱۰/۲۱10.

اوه راست میگفتی…

۰۵:۵۰:۳۵ ۱۳۸۸/۱۲/۲۲11.

غواصی کار سختی است

۱۵:۱۴:۳۳ ۱۳۹۳/۰۵/۰۴12.

اگر کپسول پشتشان باشد که سنگین است باعث فرورفتن آنها به ته می شود!به نظر من از فشاری که به سینه شان وارد می شود به پشت می پرند. شما چی فکر میکنید؟؟

۰۴:۵۷:۳۹ ۱۳۹۳/۰۵/۲۲13.

نه عزیزم اگه بپرن جلو کپسول هوا از پشت سرشون به مخچه میخوره یا سرشون له میشه یا خدای نکرده نخاعشون قطع میشه.

۱۹:۵۷:۵۸ ۱۳۹۴/۰۴/۱۴14.

این به این دلیل است که لوله در دهان آنها در صورت پریدن از دهان یا جابجایی به دهان آنها آسیب می رساند، دلیل دیگر این است که فشار کمتری به آنها وارد می کند.

ناشناس

در اعماق زیاد چون فشار زیاد است نیتروژن زیادی جذب بدن می شود که اگر سریع بالا بیاید این حباب باعث مرگ غواصان می شود.

نویسنده

خون غواصان در اعماق دریا تحت فشار نسبتاً بالایی مخصوص به عمقی که در آن کار می کنند، با هوا اشباع می شود. اگر این فشار. همانطور که سطح آب به سرعت بالا می رود، هوا به سرعت از محلول خارج می شود و حباب هایی در سیستم گردش خون غواص ایجاد می کند. این وضعیت که “آمبولی گاز” نامیده می شود، بر تکانه های عصبی و سیستم گردش خون تأثیر می گذارد و می تواند کشنده باشد. برای جلوگیری از این حادثه، به جای هوا از هلیوم و اکسیژن استفاده می شود که عمدتاً از اکسیژن و نیتروژن تشکیل شده است، زیرا حلالیت هلیوم در خون و مایعات بدن بسیار کمتر از نیتروژن است.

پاسخ توسعه و کاربرد صفحه 139 کتاب آزمایشگاه علوم تجربی پایه دهم. بررسی کنید چرا صعود سریع غواصان از اعماق دریا به سطح آب می تواند خطرناک باشد. دانلود از وب سایت Nexload.

دوستان در نظرات پایین سایت پاسخ دهید

مهدی: نمی دانم، دوست دارم بچه ها جواب را بفرستند.

آیا می خواهید پاسخ را ببینید یا بیشتر بدانید؟

بله
خیر

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. من که خودم غواص نیستم ولی وقتی این مقاله رو خوندم خیلی کنجکاو شدم بیشتر درباره این سوژه بدونم. توضیحاتت مرحله به مرحله و واضح بودن و به نظرم هر کسی که این مقاله رو بخونه، می‌تونه به راحتی متوجه بشه چرا غواصها از پشت به آب می‌پرن. خسته نباشی!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا