چرا غذا تو زودپز زودتر می پزد

چرا غذا در زودپز سریعتر پخته می شود؟ در زودپز به دلیل عدم ورود هوا، دما بالا می رود و در نتیجه فشار بالا می رود که در نتیجه نقطه جوش بالا می رود و حرارت در مدت زمان بسیار بیشتری به غذا می رسد آنها را اجرا می کند و می پزد. با آموزش Magerta ادامه دهید.

دلیل پخت سریع غذا در زودپز

یکی از عوامل موثر در تبخیر فشار سطحی بالا است. وقتی در زودپز بسته می شود دیگر بخاری بیرون نمی آید و فشار سطحی افزایش می یابد و در نتیجه آب کندتر می جوشد و غذا سریعتر می پزد. در واقع، هر چه فشار هوا روی مواد بیشتر باشد، کندتر می جوشد زیرا برای مقابله با فشار هوا به حرارت بیشتری نیاز دارد.

مراحل کار زودپز به این صورت است که ابتدا غذا را با آب داخل آن می گذاریم، سپس زیر آن را آتش می زنیم، پس از مدتی آب زودپز شروع به جوشیدن و دم کشیدن می کند. با گذشت زمان و افزایش بخار آب، فشار داخل زودپز افزایش می یابد، به این ترتیب نقطه جوش آب به 130 درجه سانتیگراد می رسد و غذا بسیار سریعتر آماده می شود.

نقطه جوش آب 100 درجه سانتیگراد است. آزمایشات نشان می دهد که نقطه جوش با رابطه مستقیم بین فشار و زودپز نیز بر اساس همان خواص مایعات است.

✅ در این مقاله به بررسی این سوال پرداختم که چرا غذا در زودپز سریعتر پخته می شود، اگر پیشنهادی در این زمینه دارید در قسمت نظرات با سایر کاربران به اشتراک بگذارید. برای مشاهده پاسخ سایر مطالب درسی، آن را با عبارت Magerta جستجو کنید.

زمانی که زمان کمی برای تهیه غذا دارید، پختن غذا در زودپز اولین گزینه ای است که به ذهن می رسد زیرا یکی از مزایای زودپز این است که غذا را سریعتر بپزید. با ما همراه باشید تا مزایا و معایب پخت غذا در زودپز را بررسی کنیم.

نبض ما – زودپز نوعی ظروف پخت و پز است که در آن غذا در مدت زمان کوتاهی بخارپز می شود. برای طبخ غذا در زودپز باید تمام نکات ایمنی را رعایت کنید تا دهانه درب آن بسته باشد و باعث ترکیدن آن نشود. بنابراین بهتر است دانه هایی مانند جو و گندم که بعد از حرارت زیاد کف می کنند را در زودپز تهیه نکنید، زیرا ممکن است کف کردن باعث بسته شدن دهانه زودپز شود.

پختن غذا در زودپز دارای مزایا و معایبی است که برخی از معایب آن را بیان می کنیم:

معایب پخت زودپز

گاهی این سوال پیش می آید که کدام غذا را در زودپز با دمای بالا می پزد یا فشار بالا؟ باید گفت زودپز غذا را با فشار بالا می پزد و بعید است که غذا از کیفیت بیفتد. اما به دلیل فشار زیاد ممکن است تغییراتی در خوراک ایجاد شود و ارزش غذایی آن کاهش یابد.

1- پختن غذا در زودپز می تواند برخی از ویتامین های مفید و مواد مغذی حساس به حرارت بالا را کاهش دهد. به عنوان مثال، ویتامین C، بتاکاروتن و سایر ترکیبات مفید در زودپز از بین می روند. علاوه بر این، اسیدهای چرب امگا 3 می توانند به دلیل استفاده از زودپز از بین بروند.

2- وقتی میوه ها و سبزیجات را در زودپز قرار می دهید، برخی از مواد مغذی و ویتامین ها مانند ویتامین C و فیتونوترینت های موجود در سبزیجات و میوه ها از بین می روند.

3- پخت انواع حبوبات و دانه ها در زودپز به طور کلی بی خطر است و به جز کاهش ویتامین هایی مانند فیتونوترینت ها، بقیه املاح معدنی مانند فیبر و نشاسته حفظ شده و از بین نمی روند.

4- پخت انواع گوشت ها در زودپز می تواند سیر کننده و سریع باشد اما باید گفت که عموماً چربی های غیراشباع گوشت بسیار کاهش می یابد.

مرتبط:  چرا نباید شب خانه را جارو کرد

مزایای پخت زودپز

اکثر مردم برای پخت و پز از اجاق گازهای معمولی استفاده می کنند که غذا را به آرامی پخته و آماده می کند. اما گاهی اوقات به دلیل عجله و یا تسریع در پخت غذا از زودپز استفاده می شود. برخی از مزایای زودپز عبارتند از:

1. غذا بیشتر مواد مغذی خود را حفظ می کند و طعم آن تغییر نمی کند

غذاهای تحت فشار عموماً مواد مغذی خود را حفظ می کنند زیرا به سرعت پخته می شوند و در مقایسه با فر گازی به مرور زمان این مواد مغذی را از دست نمی دهند.

علاوه بر این، غذا در زمان کمتری آماده می شود، یعنی تقریبا رنگ، طعم، مواد معدنی و ویتامین های خود را حفظ می کند. زودپزها زمان پخت را تا 70 درصد کاهش می دهند. به طور کلی پخت و پز در زودپز به دلیل سرعت آن، حفظ طعم طبیعی غذا را افزایش می دهد.

2- صرفه جویی در مصرف انرژی

پخت و پز در زودپز در مقایسه با اجاق گازهای معمولی که از چند شعله استفاده می کنند، انرژی قابل توجهی را ذخیره می کند. از آنجایی که غذا در زودپز، با فشار بالا و زمان کمتری تهیه می شود، در نتیجه برای تهیه غذا انرژی کمتری مصرف می شود. با افزایش هزینه برق، همه ما می خواهیم راهی برای صرفه جویی در انرژی و کاهش مصرف انرژی خود پیدا کنیم.

3- در زمان تهیه غذا صرفه جویی کنید

با زودپز زمان پخت بسیار کاهش می یابد زیرا غذا به سرعت آماده می شود. زمانی که از زودپز برای پخت غذا استفاده می شود می توان گفت که سرعت آماده سازی غذا نیز بیشتر است.

4- هوای آشپزخانه تازه تر می ماند

با نزدیک شدن به تابستان و گرم شدن هوا، همه ما می خواهیم خانه های خود را شاداب کنیم. همانطور که می دانیم روشن کردن اجاق گاز در خانه باعث گرم شدن هوای آشپزخانه و حتی محیط می شود. اما هنگام استفاده از زودپز این مقدار حرارت بسیار کاهش می یابد زیرا زمان صرف شده برای پخت غذا بسیار کوتاه است و حرارت کمی تولید می شود. کاهش میزان حرارت و بخار باعث خنک شدن آشپزخانه می شود.

5- زودپز به راحتی تمیز می شود

پخت و پز با زودپز آسان است و تمیز کردن تقریباً ساده است. قابلمه‌ها و تابه‌های معمولی معمولاً پس از مدتی دچار رسوبات و ترک‌های ناشی از باقی‌مانده غذا می‌شوند. اما در زودپز دیوارها و دیواره ها طوری طراحی شده اند که کثیفی و مواد غذایی جمع نمی شوند و به راحتی می توانید آنها را بشویید و تمیز کنید.

آیا زودپز سرطان زا است؟

گاهی اوقات برای اکثر افراد این سوال پیش می آید که آیا وسایلی مانند زودپز یا مایکروویو سرطان زا هستند یا خیر؟ باید گفت که در این مورد اتفاق نظر وجود ندارد، اما به طور کلی می توان گفت که نباید از زودپز برای پخت غذاهایی مانند سیب زمینی حاوی نشاسته استفاده کرد. زیرا غذاهای نشاسته ای در دمای بالا آکریل آمید تولید می کنند که یک ماده شیمیایی مضر است.

اما این در مورد پخت همه غذاها در زودپز صدق نمی کند. گاهی اوقات، مواد سرطان‌زای خاصی با کباب کردن، گرما و دود در یک محیط با دمای بسیار بالا ایجاد می‌شوند. به طور کلی باید گفت که بهتر است از وسایلی مانند زودپز و مایکروفر فقط در موارد خاص و با رعایت الزامات ایمنی استفاده شود.

تیم ترجمه نبض ما

4.4/5 – (5 امتیاز)

در مورد نقطه جوش و فشار بخار هم چند سوال دارم.
پخت و پز در ارتفاع بالا
در ارتفاع بالا فشار اتمسفر کمتر از سطح دریا است، بنابراین نقطه جوش در ارتفاع بالا بسیار پایین است، یعنی آب خیلی سریع و در دمای پایین می جوشد. . غذای داخل حرارت کافی برای طبخ دریافت نمی کند و بنابراین پختن غذا در ارتفاعات دشوار است. به بخار تولید شده در داخل نقطه جوش افزایش می یابد و بنابراین زمان رسیدن به دما افزایش می یابد و پخت بهتر می شود زیرا غذا برای مدت طولانی گرم می شود نگران زمان کمتری برای پختن غذا باشید. در واقع سعی می کنیم زمان پخت را کاهش دهیم تا غذا سریعتر بپزد. حتی مقدار کمی آب می تواند فشار بخار خوبی برابر با فشار تولید شده در داخل اجاق گاز ایجاد کند. اما مقدار کمتر آب برای رسیدن به دمای معین نسبت به مقدار آب بیشتر (مانند $Q=mc{delta}t$) زمان کمتری می‌برد و در نتیجه جرم کمتر، زمان کمتری برای رسیدن به گرمای مورد نیاز و بر این اساس، زمان پخت سریعتر سه شنبه.
سوالات
1 کاملا متوجه شدم یا چیز دیگری هست؟
2. آیا فشار بخار آب داخل اجاق گاز باید برابر با فشار بخار تولید شده توسط خودش باشد تا بجوشد؟
3. روشی که زودپز در ارتفاع بالا زمان پخت را افزایش می دهد و در ارتفاع پایین زمان پخت را کاهش می دهد در اصل همان
4 است. می دانم دمای بحرانی دمایی است که در آن گاز به مایع تبدیل می شود. نقطه جوش دمایی است که در آن کل حجم مایع شروع به تبدیل شدن به گاز می کند ${displaystyle (partial p /partial V)_{T}=0}$ برای معادله واندروالس، می توانیم محاسبه کنیم. نقطه بحرانی به عنوان
${displaystyle T_{text{c}}= {frac {8a}{27Rb}}, quad V_{text{c}}=3nb,quad p_{text{c }}={frac {a}{27b^ {2}}}. }
$ با این حال، معادله واندروالس بر اساس نظریه میدان میانگین به نقطه بحرانی نزدیک نیست. به‌ویژه، قوانین مقیاس‌بندی، {T}{T_{text{c}}}}،quad p_{text{r}}={frac {p}{p_{text{c }}} اشتباه را پیش‌بینی می‌کنند. },quad V_{text {r}}={frac {V}{RT_{text{c}}/p_{text{c}}}}.}
$ اصل حالت‌های متناظر نشان می‌دهد که مواد در همان فشارها و دماهای کاهش یافته حجم کاهش یافته یکسانی دارند. این رابطه تقریباً برای بسیاری از مواد صادق است، اما برای مقادیر زیاد pr به طور فزاینده ای مبهم می شود. یک مقدار معمولی برای فشار داخلی حدود 2 اتمسفر مطلق است که باعث می شود دمای پخت داخلی حدود 120 درجه سانتیگراد باشد. (بخار تنظیم کننده فشار (وزن) را برای فرار هل می دهد نه جو بیرون. مانند شیر اطمینان در لوکوموتیو بخار که فشار را در حد معینی نگه می دارد تا دیگ منفجر نشود.
دمای داخل زودپز در طول مدت بخارپز کردن (120 درجه سانتیگراد) بسیار کمتر از دمای بحرانی آب (حدود 374 درجه سانتیگراد) است، بنابراین این عامل به هیچ وجه وارد نمی شود. زمان پخت سوراخ کوچکی را می بندد و وزن بدون توجه به ارتفاع ثابت است، به یاد داشته باشید که فشار محیط بیرون اجاق گاز نیز نیرویی رو به پایین بر وزنه وارد می کند که با وزنه مخالف است. فشار داخلی که نیروی رو به بالا ایجاد می کند. در ارتفاعات بالاتر فشار داخلی نمی تواند به اندازه قبل افزایش یابد. برای غلبه بر فشار خارجی پایین تر برای بلند کردن نتیجه این است که فشار داخلی دقیقاً با اختلاف فشار محیط به دلیل ارتفاع کم برابر است. این بدان معنی است که نقطه جوش داخل اجاق گاز در ارتفاع بالاتر تا حدودی کمتر است، اگرچه هنوز از دمای بیرون زودپز بیشتر است. من اهمیت این متغیر را نمی دانم.
اگر حجم هوای زودپز به دلیل ارتفاع کمتر باشد زودپز بیشتر طول می کشد تا به حداکثر فشار برسد.
اگر رگولاتور به اندازه کافی سنگین باشد که فشار داخلی هرگز از فشار رگلاتور بیشتر نشود. وزن، سپس تنظیم کننده به فشار داخلی به دست آمده بی ربط است. باز هم اگر حرارتی بیرون نیاید مهم نیست درست مثل وزن متغیر.
فشار زودپز با وزن سوپاپ کنترل می شود و وزن بدون توجه به ارتفاع یکسان است. بار (101 کیلو پاسکال) در ارتفاع 1 کیلومتری از سطح دریا
شما باید مراقب باشید که به وضوح بیان کنید که چه جریان گرمایی انرژی یا جریان انرژی است. انرژی مورد نیاز برای افزایش دمای یک ماده به جرم آن ماده بستگی دارد. سرعت افزایش دما به شار گرما (و همچنین جرم و عوامل دیگر (مانند اتلاف حرارت)) بستگی دارد. با فرض شار حرارتی یکسان، یک آب معین به طور متوسط ​​در ارتفاع بالاتر سریعتر (و در دمای پایین تر) می جوشد. بنابراین، اگر جوشاندن متغیر محدود کننده باشد، پخت و پز در ارتفاعات پایین تر ممکن است سریعتر باشد. به همین ترتیب، اگر آب جوش متغیر محدود کننده باشد، پخت و پز در ارتفاعات کندتر خواهد بود. ربطی به سرخ کردن تخم مرغ یا گوشت بریان کردن ندارد. در نقطه جوش (که در ارتفاعات بالاتر (به طور متوسط) کمتر خواهد بود)، دمای مایع تقریباً ثابت می ماند تا (تقریبا) تمام آب بجوشد. اگر این دما دمایی باشد که غذا در آن پخته می شود، ارتفاع بالاتر به معنای کندتر پختن است. دمایی است که بالاتر از آن هیچ فاز مایعی بدون توجه به فشار وجود ندارد. (این بالاترین فشاری است که مایع و گاز می توانند در آن همزیستی داشته باشند.) من این را دمای (و بالاتر از آن) مایع و گاز می دانم که قابل تشخیص نیستند. با افزایش دما به سمت Tc، خواص فاز مایع به خواص معادل گاز (بخار) همگرا می شود. به یاد داشته باشید که وقتی در مورد این نمودارهای فازی صحبت می کنیم، در مورد سیستم های در تعادل صحبت می کنیم. هر یک از دو خط جامد نشان دهنده نقاط P و T است که در آن دو فاز می توانند در تعادل همزیستی داشته باشند. نقطه سه گانه، زمانی که برای یک ماده وجود دارد، نقطه ای است که در آن هر سه فاز می توانند به طور همزمان وجود داشته باشند (و نباید با Tc اشتباه گرفته شود)
نمودار فازی که فازهای موجود در یک T و P را توصیف می کند. همچنین به شما این امکان را می دهد که میزان افزایش (یا کاهش) P یا T مورد نیاز برای انتقال سیستم به یک منطقه متفاوت در فضای فاز را پیش بینی کنید. من فکر می کنم مفیدتر است که Tc را به عنوان نقطه ای که در آن “تفاوتی” بین گاز و مایع وجود ندارد، به جای نقطه ای که مایع “فقط به گاز تبدیل می شود” در نظر بگیریم. این اشتباه است که گاز فوق بحرانی را به عنوان یک مایع در نظر بگیریم، اما مطمئناً دارای خواصی (بسته به فشار) است که مشابه آنهایی است که ما با مایعات مرتبط می‌کنیم. امیدوارم که به شما در درک این سؤال کمک کند. رهام حسامی ترم هفتم
مهندسی هوافضا

مرتبط:  چطور سپر ایمنی گوگل پلی را غیر فعال کنیم

رهام حسامی ترم هفتم مهندسی هوافضا

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. وای خدا، منم این مشکل رو داشتم، خیلی خوبه که مقاله‌ای رو پیدا کردم که توضیح میده چرا غذا تو زودپز زودتر پخته می‌شه. خیلی ممنون بابت این مطلب کاملا مفید!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا