چرا شست پای مرده را می بندند

منبع تصویر: Getty Images

دانشمندان می گویند که می توانند توضیح دهند که چرا برخی از افراد مبتلا به کرونا ضایعات پوستی مانند سرمازدگی در انگشتان پا و حتی دست های خود دارند. آنها می گویند که دو جزء از سیستم ایمنی را شناسایی کرده اند که در ایجاد این عوارض پوستی نقش دارند.

نتایج این مطالعه توسط محققان دانشگاه پاریس در مجله British Journal of Skin Diseases منتشر شده است.

این ضایعه پوستی معمولا در انگشتان پا ایجاد می شود، اما گاهی اوقات در انگشتان دست نیز ظاهر می شود و رنگ ضایعه قرمز یا بنفش می شود.

این عارضه در هر سنی ممکن است رخ دهد، اما در کودکان و نوجوانان شایع تر است.

در برخی افراد این ضایعه پوستی بدون درد است، اما در برخی دیگر بسیار دردناک، بسیار خارش دار است، ممکن است متورم یا تاول زده باشد و بنابراین پوشیدن کفش را دشوار می کند.

در برخی ضایعات، برجستگی های دردناک ظاهر می شود یا پوست سفت و زبر می شود.

این ضایعه ممکن است برای چند هفته تا چند ماه باقی بماند.

گاهی اوقات مبتلایان هیچ یک از علائم اصلی کرونا را ندارند که سرفه مداوم، تب و از دست دادن بویایی و چشایی است.

منبع تصویر: انجمن متخصصین پوست بریتانیا

اکنون دانشمندان می گویند که با آزمایش های پوستی و خونی، دو جزء سیستم ایمنی را که باعث این ضایعه پوستی می شود، شناسایی کرده اند.

یکی پروتئینی به نام اینترفرون-1 است که سیستم ایمنی برای مبارزه با ویروس ترشح می کند. در برخی موارد این پروتئین سلول ها و بافت های بدن را با عامل بیماری زا اشتباه گرفته و به غیر از ویروس به آنها نیز حمله می کند.

عامل دوم سلول های پوشش دهنده سطح داخلی مویرگ ها است که خون را به محل آسیب می رساند.

در بهار سال گذشته، محققان ضایعات انگشتان پنجاه نفر را که مشکوک به ایجاد ویروس کرونا بودند، بررسی کردند. آنها همچنین 13 نفر دیگر را که ضایعات آنها مشابه بود، اما ناشی از کرونا نبود، بررسی کردند، زیرا مدتها قبل از همه گیری ظاهر شده بودند.

این محققان امیدوارند که این یافته ها به درک بهتر بیماری کرونا کمک کند.

در بیشتر افراد این گونه ضایعات پوستی به دلیل فصول سرد و سرد اتفاق می افتد، به خصوص در کسانی که از اختلالات گردش خون رنج می برند، اما معمولاً خود به خود بهتر می شوند. با این حال، گاهی اوقات نیاز به کرم یا دارو وجود دارد.

به گفته دکتر ورونیک باتای، سخنگوی بنیاد پوست بریتانیا، ضایعات انگشت شست پا به دلیل کرونا در ابتدای اپیدمی شایع تر بود، اما اکنون که دلتا سویه رایج کرونا است، شیوع کمتری دارد. علت ممکن است “واکسیناسیون” یا ایمنی بیشتر به دلیل “عفونت قبلی” با کرونا باشد: “ظاهر این ضایعه پس از واکسیناسیون نادر است.”

دکتر بطایی همچنین گفت: مشکلات پوستی مرتبط با کرونا ممکن است مدت‌ها پس از بهبودی ظاهر شود و یا در افرادی که علائم کرونا نداشته‌اند دیده شود و به همین دلیل ممکن است این مشکل پوستی به کرونا مرتبط نباشد.

به گزارش خبرگزاری مهر، مرگ به عنوان دروازه انسان به دنیای ماوراء با مشکلات و تصمیمات همراه است، از یک سو بر عهده بازماندگان و از سوی دیگر تکریم و تسلیت آن مرحوم است. در این گزارش کوتاه به بررسی برخی از آداب و احکام مربوط به مرگ در احادیث محقق محمدی (ص) می پردازیم.

دلیل غسل و پیچیدن میت

امام رضا (علیه السلام) می فرماید: دلیل غسل مردگان، پاکسازی آنان از انواع بیماری ها و آلودگی ها قبل از مرگ است و ملاقات با فرشتگان و مردم آخرت بدون پاکیزگی و پاکی سزاوار نیست. (واصل الشیعه ج 2 ص 679)

پیامبر در حدیث دیگری می فرماید: پیچیدن میت به چند صورت انجام می شود:

1. عورت ظاهر نشود (و اگر زن باشد بدنش معلوم نباشد).

2. مردم نمی توانند آن را تماشا کنند. ممکن است برای دیگران خوشایند نباشد.

3. اگر بدنش درد و رنج دارد، یا صورت و بدنش پیچ خورده و ظاهری زشت دارد، نباید موجب قساوت قلب دیگران شود.

4. پیچیدن آن باید در نظر مردم احترام و عظمت بیاورد و در نظر آنها محترم جلوه دهد.

مرتبط:  چرا با ورود توده هوای سرد قطبی به کشور ما، میزان بارش در سواحل دریای خزر، افزایش پیدا میکند؟

5. او را می پیچند تا دوستانش با دیدن او عشق و علاقه او را نسبت به فرزندان و عزیزانش حفظ کنند.

علت دفن اموات

امام علی بن موسی الرضا (ع) می فرماید: «به من امر شده است که مرده را دفن کنم، مبادا به تولد دوباره آسیبی وارد شود و با این شر و فساد بر من وارد شود…» (بحار الانوار، ج 75). ص 46)

در این حدیث حکمت های زیادی برای دفن میت ذکر شده است از جمله:

1. به مردگان احترام بگذارید; زیرا اگر دفن نشود بدن به زودی بدبو می شود و ظاهر آن تغییر می کند و حیوانات صحرا آن را شکار می کنند و این بی احترامی بزرگ به میت و نزدیکان او است و بدیهی است که هیچکس برای او خوشحال نیست. عاشق گرفتار شدن در این سرنوشت.

2. جسد آلوده به انواع باکتری ها و میکروب ها است که باعث می شود افراد جامعه به بیماری های خطرناک مبتلا شوند.

3. مردم از بوی بد آن اذیت می شوند.

4. دفن نکردن مرده دوستان را آزار می دهد و دشمنان را شاد می کند.

ممکن است این سوال پیش بیاید که چرا مرده ها را به جای دفن نمی سوزانیم؟ در پاسخ باید گفت که در دفن میت با دستورات خاص، حکمت های فراوانی وجود دارد که مهم ترین آن حفظ احترام میت است، چنان که امام صادق (علیه السلام) می فرماید: «حرمت میت است. کرامت خداوند؛ احترام به مرده مانند احترام به زندگان است. (الکافی ج 7 ص 228 )

اقدامی برای کاهش فشار قبر

از امام رضا علیه السلام نقل شده است که فرمود: سلام بر تو بر نماز شب! هیچ بنده ای نیست که آخر شب برخیزد و هشت رکعت نماز شب و دو رکعت نماز شفاعت و یک رکعت نماز وتر بجا آورد و در قنوت هفتاد مرتبه استغفار کند. نماز وتر، مگر اینکه از عذاب قبر و عذاب جهنم نجات یابد و عمرش طولانی شود و روزی اش کافی باشد. (بحار الانوار ج 87 ص 161 )

بر اساس این گزارش، «نماز وتر» رکعتی است که بعد از هشت رکعت «نافله شب» و دو رکعت «نماز شفا» خوانده می شود و جمعاً 11 رکعت شب می شود. دعا . وقت خواندن نماز شب از نصف شب تا طلوع فجر و بهترین وقت آن نزدیک سحر است. نماز مستحبی را می توان در حالت نشسته خواند و در نماز عصر نیز می توان سه رکعت (دو رکعت شفا و یک رکعت وتر) خواند. کیفیت خواندن دعای شفا مانند نماز صبح است و نماز وتر را باید اینگونه خواند: بعد از حمد و سوره قنوت بگیرد و سپس رکوع کند و دو سجده بجا آورد و در آخر تشهد بگوید. و سلام یکی از مستحبات نماز وتر این است که قنوت خود را طولانی کنید و برای چهل مؤمن دعا کنید (اللَّهُمَّ أَغْفِرُوا الْمُؤْمِنینَ وَ الْمُؤْمِنِینَ وَالْمُسْلِمِینَ وَالْمُسْلِمِینَ) سپس 7 مرتبه بگویید: «ج جای پناه از آتش، بعد از آن 300 مرتبه.» الافو در آخر قنوت بگوید و بخواند: «پروردگارا بیامرز و مهربان و از من توبه کن که تو آمرزنده مهربانی».

بهمن 17

یکی از مشکلاتی که به دلایل مختلف ممکن است در پا ایجاد شود عفونت انگشت پا است که بسیار دردناک است و باعث فرو رفتن ناخن در انگشت پا می شود. اگر در ناخن پای خود حساسیت و قرمزی مشاهده کردید، آن را نادیده نگیرید زیرا ممکن است عفونت در ابتدا خطرناک و دردناک نباشد، اما پس از مدتی تحمل آن بسیار سخت می شود. این عارضه در افراد دیابتی و کسانی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند بیشتر دیده می شود. از جمله عوامل ایجاد عفونت می توان به تکثیر قارچ ها، ویروس ها یا باکتری ها اشاره کرد. البته وقتی افراد زیادی ضربه می خورند و ناخن های خود را زخمی می کنند، اولین سوالی که به ذهن خطور می کند این است که آیا در چنین مواقعی امکان عفونت انگشت وجود دارد؟ در پاسخ باید بگوییم که عفونت در اثر تصادف رخ نمی دهد. برای توضیح بیشتر به بررسی علل عفونت انگشت پا می پردازیم.

علت عفونت انگشت پا

پارونیشیا یا عقرب نام علمی عفونت پوستی اطراف ناخن است که در ابتدا به راحتی درمان می شود اما اگر پارونیشیا به قسمت های دیگر سرایت کند باعث عفونت انگشت پا می شود و باید به پزشک متخصص مراجعه کنید. باکتری ها و قارچ ها عامل عفونت انگشت پا هستند. فراهم کردن بستر برای رشد قارچ ها و باکتری ها توسط خود افراد شکل می گیرد که با تغییر شیوه زندگی می توان از آن جلوگیری کرد.

مرتبط:  چطور در بازی ساکورا اسکول بچه دار شویم

برخی از عوامل بیماری زا که باعث تکثیر عفونت می شوند عبارتند از:

1. تعداد زیادی ناخن کوتاه کنید

2. برش هلالی ناخن که باعث فرو رفتن لبه های ناخن در هنگام رشد در گوشت می شود.

3. کوتیکول اطراف ناخن را بردارید

4. عدم رعایت بهداشت و آلودگی پا

5. از ابزارهای استریل نشده در سالن های زیبایی استفاده کنید

6. استفاده از کفش های غیر استاندارد

7. پاها را برای مدت طولانی مرطوب نگه دارید

8. ارتباط روزانه با رطوبت و آب در برخی آثار

اینها دلایلی هستند که فرد را به عفونت انگشت پا سوق می دهند، اما عوامل دیگری نیز وجود دارد که احتمال ابتلای فرد به این بیماری را افزایش می دهد. این عوامل عبارتند از:

کسانی که دیابت دارند، مانند بیماران مبتلا به نوروپاتی دیابتی.

کسانی که به دلیل بیماری هایی مانند ایدز یا استفاده از برخی داروها، سیستم ایمنی ضعیفی دارند.

ورزشکاران با سابقه بیماری پا.

کسانی که از آرتریت روماتوئید (آرتریت روماتوئید) یا آرتریت مفصل شست پا رنج می برند.

هرکسی ممکن است به هر یک از این دلایل به عفونت انگشت پا مبتلا شود، اما همانطور که گفتیم این عارضه در ابتدا بی ضرر است و به سرعت بهبود می یابد. بنابراین بهتر است هر چه زودتر درمان شود. از آنجایی که هر عارضه ای دارای علائمی است، با دانستن علائم عفونت انگشت پا می توان آن را در همان ابتدای عفونت پیگیری و درمان کرد.

علائم عفونت انگشت پا

قرمزی انگشتان و ناخن ها

جدا شدن و لایه برداری لبه های ناخن با پوست

تورم انگشت پا

درد یا سوزش انگشت و ناخن

یک تاول روی انگشت پا

ضخیم شدن، ترک خوردن و زرد شدن ناخن در عفونت های قارچی

بزرگ شدن غدد لنفاوی که نشان دهنده واکنش سیستم ایمنی برای مبارزه با عفونت است.

تب یا لرز در فرد مبتلا، زمانی که عفونت افزایش می یابد

ایجاد رگه های قرمز رنگ روی پوست که از محل عفونت به اطراف آن گسترش یافته است.

با دانستن این علائم می توانید به سرعت بیماری را شناسایی کرده و اقدامات لازم را برای درمان آن انجام دهید. اما پیشگیری همیشه بهتر از درمان است، زیرا درمان با تحمل درد و تسکین در طول زمان همراه است. اما پیشگیری با رعایت چند نکته، شما را از تجربه روزهای سخت بیماری نجات می دهد.

برای مشاهده کفی های طبی کف پای صاف برای جلوگیری از آسیب پا کلیک کنید.

برخی از عوامل پیشگیری کننده برای عفونت شست پا عبارتند از:

برای جلوگیری از عفونت و رشد ناخن های پا باید به طور منظم هر هفته ناخن های پا را کوتاه کنید.

برای چیدن ناخن ها باید از ناخن گیر تیز استفاده کنید و گوشه های ناخن را نچینید.

در صورت امکان از صندل در محیط کار خود استفاده کنید.

سعی کنید در انتخاب کفش معقول باشید و کفشی را انتخاب کنید که پاهایتان در آن احساس راحتی کنند. به عبارت دیگر کفش استاندارد بخرید.

برای مشاهده و خرید کفش طبی کلیک کنید.

جوراب نیز مانند کفش بسیار مهم است. به همین دلیل در خرید آن دقت کنید.

اگر به دلیل شرایط کاری مجبور به پوشیدن کفش و جوراب در تمام روز هستید، حتما پاهای خود را ساعت ها در معرض هوای آزاد قرار دهید.

با رعایت این نکات در زندگی شخصی می توانید از بروز این عارضه پیشگیری کنید. البته بسیاری از بیماری هایی که افراد به آن مبتلا می شوند به دلیل سبک زندگی آنهاست که با تغییرات کوچک می توانید از خود در برابر بسیاری از بیماری ها محافظت کنید. حال اگر به هر دلیلی از این بیماری رنج می برید نگران نباشید زیرا این بیماری قابل درمان است به شرطی که به بهبودی خود اهمیت دهید.

مرتبط:  گسترش چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

با انجام موارد زیر می توانید عفونت پا را درمان کنید:

وقتی علائم عفونت را می بینید و دردهای ناشی از آن را شروع می کنید دو نوع روش درمانی دارید یکی از این روش ها درمان دارویی و دیگری درمان خانگی است که با ساختن آنها در خانه به شما این امکان را می دهد که سلامتی خود را به دست آورید

1. درمان فرورفتگی و عفونت ناخن با مشورت پزشک

پزشک پس از مراجعه به پزشک و مشاهده نوع و شدت عفونت، بسته به شرایط بیمار داروها را تجویز می کند. این داروها شامل آنتی بیوتیک ها و پمادهای موضعی هستند. در مواردی که عفونت ها قارچی هستند، پزشک داروهای ضد قارچ را نیز تجویز می کند. گاهی اوقات، اگر عفونت حاد باشد، پزشک یک جراحی جزئی را پیشنهاد می کند.

2. درمان های خانگی برای عفونت انگشت پا

پای خود را در محلول آب نمک گرم قرار دهید (2 قاشق غذاخوری نمک اپسوم را در آب گرم حمام مخلوط کنید). این کار باعث کاهش درد ناخن فرورفته شده و نرم شدن ناخن پا می شود. در نتیجه جدا شدن از هم راحت تر می شود. این کار باید 3 بار در روز و هر بار به مدت 10 دقیقه انجام شود.

یک تکه پنبه را به سرکه سیب آغشته کنید و آن را روی محل عفونت و درد بمالید سپس انگشت خود را برای چند ساعت بانداژ کنید.

با استفاده از ترکیب روغن خردل و زردچوبه، نصف قاشق چای‌خوری زردچوبه و نصف قاشق چای‌خوری روغن خردل را با هم مخلوط کرده و روی ناحیه دردناک بمالید و انگشت پا را حدود یک ساعت ببندید.

بیشتر بخوانید: چگونه انحراف شست پا و هالوکس والگوس را درمان کنیم؟

یک قطره آب لیموترش تازه و عسل را با هم مخلوط کرده و روی ناحیه عفونی بمالید و اثر شگفت انگیز آن را تماشا کنید.

اگر ناخن شما فرورفته است، ناخن را به آرامی از پوست جدا کنید و یک پنبه تمیز بین آنها قرار دهید تا فاصله کمی بین ناخن و انگشت ایجاد شود. مراقب باشید بعد از هر حمام پا، پنبه را تعویض کنید.

استفاده از ترکیب پیه گوسفندی و حنا: پیه گوسفندی را با دست بمالید تا نرم شود و با حنا مخلوط کنید و ورز دهید تا به شکل خمیر درآید سپس این خمیر را روی محل آلوده قرار دهید و روی آن را با پلاستیک تمیز بپوشانید. پلاستیک را ببندید و یک شبه باز نکنید. این روش یکی از روش های موثر قدیمی است که گذشتگان در چنین مواردی از آن استفاده می کردند.

برای استفاده از ترکیب سیر و ویکس: یک حبه سیر بردارید و با یک قاشق غذاخوری ویک مخلوط کنید و روی انگشت و ناخن آلوده بمالید. درست مثل ترکیب پیه گوسفندی و حنا روی آن را با پلاستیک بپوشانید و یک شب تا صبح صبر کنید. این یکی دیگر از درمان های خانگی موثر است.

با استفاده از ابزارهای بسیار موثر درمان عفونت انگشت پا سرعت بهبودی را دو برابر کنید.این ابزارها شامل کفش طبی، کفی طبی، پد پنجه و کفی صاف می باشد. علاوه بر این، استفاده از آنها در طول سلامت می تواند از بیماری های پا جلوگیری کند.

برای مشاهده و خرید انواع محصولات مراقبت از پا و پد پنجه کلیک کنید.

اگر عفونت انگشت شست پا دارید، می توانید با استفاده از روش های درمانی فوق، از ناراحتی و درد این عارضه نجات پیدا کنید.

آخرین کلمه

اگر مانند بسیاری از افراد دیگر از عفونت انگشت پا رنج برده اید، نگران نباشید. در مرحله اول باید بدانید که علت ابتلا به این بیماری به این دلیل است که عوامل مضر را نمی دانستید و به طور تصادفی پای خود را در معرض عفونت قرار دادید و در مرحله دوم باید با توجه به شرایط جسمی و جسمی خود آن را درمان کنید. سبک زندگی.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. اصلاح کردن شست پای مرده یکی از عادت‌های خوبیه که باید به جامعه آموزش داده بشه. درسته که شاید برای بعضی‌ها عجیب به نظر بیاد ولی شستن پای مرده می‌تونه از شیوه‌های بهداشتی جلوگیری کنه و احتمال انتقال بیماری‌ها رو کاهش بده. بنابراین، بهترین کار اینه که همه با هم فرهنگ شستن پای مرده رو در جامعه‌مون پرورش بدیم.

  2. من همیشه به این سوال فکر می‌کردم که چرا بعضی افراد شست پای مرده را می‌بندند اما هیچ وقت به جواب این سوال نرسیده بودم. الان با خوندن این مقاله، بالاخره به جواب این سوال رسیدم. ممنونم از نویسنده بابت این مطلب جالب.

  3. من خودم این کار رو نمی‌کنم، ولی قبلاً از دوستام شنیده بودم که این کار رو می‌کنند. خوشحالم که حالا دلیل علمیش رو می‌دونم. ممنون از این مقاله جالب.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا