چرا سی دی تو لپ تاپ بالا نمیاد

کلیک – اگرچه استفاده از سی دی و دی وی دی های قدیمی در مقایسه با درایوهای USB کاهش یافته است، اما هنوز افرادی هستند که از این رسانه ها استفاده می کنند. اما پس از به‌روزرسانی ویندوز 10، بسیاری از این افراد مشکلاتی را در مورد درایوهای CD خود مطرح کردند. اکنون به بررسی این مشکلات و راه حل های موجود برای این مشکلات خواهیم پرداخت

نحوه رفع مشکل درایو CD در ویندوز 10

بسیاری از کاربران گفتند که پس از ارتقای ویندوز خود به نسخه 10، درایوهای سی دی آنها ناپدید شد. این مشکل می تواند به دلیل کامپایل کردن برخی از نرم افزارهای مربوط به ویندوز 10 باشد. اما اگر این دیسک ها مدتی پس از استفاده از ویندوز 10 ناپدید شدند، مربوط به مشکلات سخت افزاری است. در بخش بعدی راه حلی برای هر دو مورد می توان یافت.

راه حل 1 – بررسی کنید که آیا درایو CD توسط BIOS شناسایی شده است یا خیر

برای این کار مراحل زیر را دنبال کنید

ابتدا کامپیوتر خود را از ابتدا روشن کنید سپس در قسمت Boot با زدن دکمه Del یا F10 وارد قسمت BIOS شوید. پس از ورود به این قسمت به قسمت Storage رفته و سپس به قسمت Device configuration رفته و دکمه Enter را فشار دهید. سی دی/دی وی دی پلیر خود را در این قسمت پیدا کنید.

اگر نمی توانید آن را پیدا کنید، مشکل شما مربوط به سخت افزار است. اما اگر دیسک شما توسط بایوس شناسایی شد، مشکل شما مربوط به نرم افزار شماست، پس راه حل های زیر را دنبال کنید.

راه حل 2- از Device Manager برای رفع مشکل خود استفاده کنید

اگر مطمئن هستید که صفحه خوان شما در بایوس وجود دارد و مشکل شما سخت افزاری نیست و همچنان صفحه خوان شما در File Explorer شناسایی یا نمایش داده نمی شود، این مراحل را در قسمت Device Manager کامپیوتر خود دنبال کنید.

ابتدا به قسمت جستجو رفته و کلمه Device Manager را بنویسید و آن را باز کنید. سپس به قسمت DVD/CD ROM بروید.

اولین کاری که باید در این بخش انجام دهید این است که مطمئن شوید درایوهای دیسک به روز هستند، برای انجام این کار به قسمت 2 راه حل در این مقاله مراجعه کنید. اگر درایورها به روز هستند، وظیفه بعدی شما نصب مجدد درایو دیسک است. برای حذف DVD/VD player روی آن راست کلیک کرده و به قسمت Uninstall بروید.

هنگامی که دستگاه ها را حذف کردید، به بخش Action بروید و سپس به بخش Scan for hardware changes بروید.

پس از اتمام پردازش این بخش، درایو دیسک شما در Device Manager نمایش داده می شود.

اکنون بررسی کنید و ببینید آیا نماد درایو dvd/cd در فایل اکسپلورر قابل مشاهده است یا خیر. اگر نماد آن هنوز وجود ندارد، بخش های زیادی در Device Manager وجود دارد که می توانید آنها را امتحان کنید. به بخش dvd/cd-rom برگردید و دستورالعمل های زیر را دنبال کنید.

اگر نام درایو cd/dvd هنوز مشخص نیست، به این معنی که درایوها توسط رایانه شناسایی نمی شوند، مراحل بالا را رد کنید و یکی از راه حل های زیر را امتحان کنید.

اگر نام درایو با نمادی با رنگ هشدار مشخص شده است، برای دریافت اطلاعات بیشتر روی درایو دوبار کلیک کنید، بر اساس اطلاعات زیر یکی از مراحل را انجام دهید.

اگر کد خطای 10، 19، 31، 32، 39 یا 41 را در قسمت وضعیت دستگاه مشاهده کردید، مشکل از نرم افزار نوشتن سی دی است که قبلاً روی رایانه شما نصب شده است. با حذف برخی از فایل های آن این مشکل به طور کامل حل می شود. اگر با خطای دیگری مواجه شدید، راه حل آن را در اینترنت جستجو کنید.

مرتبط:  چرا با ارزش ترین نوع اقتدار در حوزه فرهنگ است دفاعی دهم

اگر نام درایو با نماد غیرفعال نمایش داده شود، درایو شما غیرفعال است. پس روی آن راست کلیک کرده و گزینه enable را انتخاب کنید

راه حل 3- تنظیمات بایوس را به حالت پیش فرض برگردانید

تنظیم مجدد تنظیمات بایوس بسیاری از مشکلات را برطرف می کند و خوشبختانه مشکل درایوهای دیسک را نیز برطرف می کند. برای این کار به صورت زیر عمل کنید.

ابتدا به بایوس رفته و سپس به قسمت Exit رفته و گزینه Optimal Defaults را انتخاب کنید

Enter را فشار دهید، سپس F10 را فشار دهید تا تغییرات ذخیره شود و کامپیوتر خود را مجددا راه اندازی کنید.

با این کار تنظیمات بایوس بازنشانی می شود و می توانید درایو خود را بوت کنید.

راه حل 4- برق کامپیوتر را بازیابی کنید

تحت شرایط خاصی، درایوهای دیسک از ویندوز جدا می شوند و مشکلاتی را برای درایو دیسک ایجاد می کنند. برای این کار مراحل زیر را با دقت دنبال کنید.

دکمه پاور کامپیوتر خود را به مدت 5 ثانیه نگه دارید تا کامپیوتر شما به طور کامل خاموش شود، سپس صبر کنید تا کامپیوتر کاملا خاموش شود، سپس کابل برق را از برق بکشید. حالا 10 ثانیه صبر کنید و کابل برق را دوباره وصل کنید. پس از آن، کامپیوتر خود را دوباره روشن کنید و منتظر بمانید تا سیستم ویندوز شما بوت شود. اگر هنگام راه اندازی ویندوز پیامی دریافت کردید که ویندوز در حال نصب سخت افزار جدید است، منتظر بمانید تا این مرحله کامل شود و سپس بررسی کنید که آیا درایو CD/DVD موجود است یا خیر.

از آنجایی که اکنون در مورد برق رایانه صحبت می کنیم، می توانید دوباره رایانه خود را خاموش کنید و اتصال همه کابل ها از درایو CD/DVD به مادربرد را بررسی کنید.

ممنوع: گزارش ویندوز

احتمالاً پس از مدت ها به سراغ یکی از دی وی دی ها یا سی دی های قدیمی خود رفته اید و متوجه شده اید که به دلایل نامعلومی سی دی یا دی وی دی پخش نمی شود یا به اصطلاح ظاهر نمی شود. این می تواند واقعا وحشتناک باشد. راه های مختلفی برای رفع مشکل دی وی دی رایتر لپ تاپ یا کامپیوتر وجود دارد که در ادامه به بررسی آنها می پردازیم. بنابراین، اگر شما هم با مشکل پخش نشدن DVD مواجه شدید، با مشکل پخش نشدن DVD و CD در لپ تاپ Enzel Web همراه باشید.

رفع مشکل DVD رایتر در لپ تاپ های ویندوز 10، 8 و 7

چگونه درایو نوری لپ تاپ را در ویندوز 10، 8 و 7 رفع کنیم

اگرچه می توان گفت امروزه فلش مموری ها تقریبا جایگزین دیسک های دایره ای شده اند و برخی از اپلیکیشن های جدید از DVD رایترها استفاده نمی کنند، اما همچنان و به هر حال دی وی دی و سی دی همچنان استفاده می شود. البته آنها نیز بسیار آسیب پذیر هستند. اما ما لیستی از راه حل های ممکن برای مشکلات درایو نوری لپ تاپ را گردآوری کرده ایم، بنابراین اگر نمی توانید CD یا DVD خود را روی لپ تاپ خود باز کنید، حتما آنها را بررسی کنید.

نمایش وضعیت سی دی یا دی وی دی و خراشیده شدن آن

ابتدا بررسی کنید که آیا خراش قابل مشاهده ای روی حلقه وجود دارد یا خیر. اگر خراش قابل مشاهده نیست، آن را به آرامی با یک پارچه نرم پاک کنید و آن را در دستگاه قرار دهید و ببینید آیا دیسک شروع به چرخیدن می کند یا خیر. اگر شروع به چرخش نکرد یا چرخش متوقف شد، راه حل های زیر را امتحان کنید. همچنین اگر خراش های زیادی روی آن وجود دارد، پیشنهاد می کنیم از قرار دادن آن در دستگاه خودداری کنید زیرا ممکن است مشکلات بزرگ تری ایجاد کند.

مرتبط:  چرا به مورچه ها حشره های پر زور می گویند

اگر سی دی یا دی وی دی شما خراشیده شده و قابل استفاده نیست، ناامید نشوید. هنوز راهی هست. توصیه می کنیم 4 راه حل مشکل خوانا نشدن سی دی و دی وی دی های خش دار را مشاهده کنید.

مشکل رایتر دی وی دی لپ تاپ را با تمیز کردن لنز برطرف کنید

بسیاری از مشکلات پخش کننده DVD لپ تاپ را می توان به لنزهای آن مربوط کرد. حتی اگر دائماً از دی وی دی رایتر لپ تاپ یا رایانه استفاده نکنید، احتمالاً کثیف شده یا در گرد و غبار پوشیده می شود. اگر گرد و غبار یا کثیفی روی لنز لیزر وجود دارد، باید آن را تمیز کنید و حتما این کار را با دقت انجام دهید. با یک پارچه نرم و ترجیحا با محلول الکل یا آب مقطر. برای جلوگیری از خراشیدگی یا آسیب دیدن لنز، حرکات عجولانه انجام ندهید و از پارچه سفت استفاده نکنید. پس از آن، دیسک خود را وارد کرده و آن را امتحان کنید.

مشکل پخش نشدن دی وی دی ها در ویندوز 10 و … را با بررسی کابل حل کنید

یکی دیگر از دلایل عدم شناسایی دی وی دی رایتر خرابی دی وی دی رایتر است. بررسی کنید که آیا حلقه شروع به چرخش می کند یا خیر. اگر سی دی یا دی وی دی اصلا نمی چرخد ​​و صدا تولید نمی کند، 2 امکان وجود دارد. اولین و ناخوشایند احتمال این است که باید دی وی دی رایتر خود را تعویض کنید زیرا به طور کامل خراب شده یا باید آن را به مرکز تعمیر ببرید. احتمال دوم این است که کابلی که به مادربرد وصل می شود ایراد دارد یا اصلا وصل نمی شود. شاید به دلایلی مادربرد لپ تاپ را باز کرده اید و فراموش کرده اید کابل دی وی دی رایتر را در جای خود وصل کنید، زیرا این کانکتور نسبتا کوچک است و به همین دلیل می توان به راحتی از کنار آن گذشت. وقتی مطمئن شدید کابل در جای خود قرار دارد، دوباره امتحان کنید.

بررسی درایوهای CD/DVD ROM

اگر می توانید تأیید کنید که همه چیز از نظر سخت افزاری خوب است، اکنون باید درایورهای DVD-ROM ویندوز 10 را بررسی کنید و … خیلی کم پیش می آید که درایو نوری مشکل نرم افزاری داشته باشد، اما به هر حال آن را نادیده نگیرید.

روی Start کلیک راست کرده و از لیست ظاهر شده Device Manager را انتخاب کنید. اکنون درایوهای DVD/CD-ROM را باز کرده و روی درایو نوری خود کلیک راست کرده، سپس روی Update Driver کلیک کنید.

نرم افزار درایو مجازی را حذف کنید

یکی دیگر از راه های حل مشکل پخش نشدن DVD روی لپ تاپ، حذف نرم افزار از درایو مجازی است. نرم افزارهایی مانند Daemon Tools، PowerISO و ISO Recorder یا موارد مشابه. به Control Panel و سپس به قسمت Programs رفته و درایو مجازی و ISO نرم افزار را حذف کنید و دوباره بررسی کنید که آیا مشکل DVD-ROM لپ تاپ حل شده است یا خیر.

نظرات و پیشنهادات شما؟

در این مقاله 5 روش برای رفع عدم شناسایی و پخش نشدن DVD و CD در لپ تاپ را بررسی کرده ایم. آیا تا به حال با مشکل عدم شناسایی دی وی دی رایتر مواجه شده اید؟ یا برای باز نکردن درب لپ تاپ سی دی رام چه راه حلی پیشنهاد می کنید؟ همچنین می توانید نظرات، پیشنهادات و تجربیات خود را در مورد مشکل پخش نشدن DVD ویندوز 10 در قسمت نظرات همین مقاله به اشتراک بگذارید.

یکی از رایج ترین سوالات در انجمن ها در مورد خرابی لپ تاپ این است که “چرا لپ تاپ سی دی را نمی خواند؟” با وجود انواع مختلف فلش مموری، استفاده از سی دی و دی وی دی هنوز منسوخ نشده است و جای این تبلت اپتیکال گرد همچنان در تمامی لپ تاپ های تولیدی تعبیه شده است. سی دی و جای آن در لپ تاپ یکی از رایج ترین مشکلات سخت افزاری در بین کاربران لپ تاپ است.

مرتبط:  چطور باید جی تی ای انلاین بازی کنیم

یکی از این مشکلات پخش نشدن سی دی در لپ تاپ است. شناسایی نشدن CD ممکن است به دلایل متعددی اتفاق بیفتد که هر کدام به یک راه حل منحصر به فرد نیاز دارند. در این مقاله به شایع ترین علل این اختلال می پردازیم و راه حلی برای رفع این مشکل ارائه می دهیم.

نوشته های مشابه

‫4 دیدگاه ها

  1. سلام! من که خیلی از خوندن این مقاله لذت بردم. طرز نوشتنت خیلی ساده و روان بود و به راحتی می‌شد مطلب رو فهمید. امیدوارم همیشه موفق باشی و به این کار خوبت ادامه بدی.

  2. مقاله خوبی بود ولی به نظرم یه کم سخت بود. برای خیلی از مردمی که با تکنولوژی زیاد آشنا نیستن، شاید کمی سخت باشه. ولی در کل، ممنون از این مقاله مفید.

  3. مقاله خیلی جالبی بود! این دلیل این مشکل رو برای من روشن کرد. حتما باید این مقاله رو به دوستام هم معرفی کنم.

  4. چه مقاله جالبی بود! من که خیلی ازش خوشم اومد. خیلی خوب توضیح داده بودن که چرا سی دی در لپ تاپ بالا نمیاد. دستشون درد نکنه!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا