چرا سفرنامه ها از منابع مهم تاریخ نگاری محسوب می شوند

قرن‌هاست که اروپاییان از سفرنامه‌های سفرای سیاسی، کارگزاران، جهانگردان، تجار، نمایندگان، مبلغان یا مبلغان مذهبی و مسافران آنها اطلاعات ارزشمندی درباره ایران به دست آورده‌اند و در مقاصد سیاسی، اقتصادی و اجتماعی در دوره‌های مختلف تاریخی مورد استفاده قرار گرفته‌اند.

این مبادله و اهمیت نیاز، زمینه ساز پیدایش شرق شناسی شد. آنان با ابداع رشته شرق‌شناسی (مانند شرق‌شناسی آلمانی) و روش‌های عمیق دیگر، با ذهن‌های کنجکاو و کنجکاو به بررسی و بررسی تمام ابعاد فرهنگی جامعه ایران پرداختند و بیشترین سوء استفاده را در برهه تاریخی از این دانش گرفتند. گیبون شاردن را کنجکاوترین گردشگر در دنیای جدید می دانست. برای قرن های متمادی می توان توجه متفکران و جامعه شناسان غربی را به تمدن شرق از زمان ماکیاولی و حتی قبل از آن دنبال کرد. تأثیر سفرنامه ژان شاردن بر منتسکیو و نظریه استبداد او

شرق آسیا و آثاری چون «نامه های ایرانی» و «روح القوانین» یا تأثیر سفرنامه فرانسوا برنیه بر جهان بینی مارکس و انگلس پیرامون جوامع آسیایی و نگارش کتاب «استبداد شرقی» اثر ویتفوگل و توجه متفکرانی چون منتسکیو، آدام اسمیت، هگل، ریچارد جونز، جیمز میل و… هر کدام به نوعی در مورد استبداد شرقی نظری داشتند، همه به این واقعیت اشاره می کنند.

در آغاز قرن نوزدهم و جنگ ایران و روسیه در آغاز عصر قاجار، انگلستان با فرستادن ملکم به شناخت ایران اهمیت زیادی داد که وقتی مالکوم کتاب «تاریخ ایران» را نوشت، دانشگاه آکسفورد به او داد. دکترای افتخاری برای این. او رشوه دادن به ایرانیان را رمز موفقیت در ایران برای هموطنان خود می دانست. این امر بنیان فرهنگی 130 سال حکومت قاجار را از بین برد. روشی که روس ها نیز بر آتش ویرانگر آن دمیدند.

اروپاییان با شناخت شرق و انتقاد از یکدیگر، انقلابی در زمینه فلسفه به دست آوردند، سپس آزمون و خطا را امتحان کردند و در سایر علوم کاربردی تجربه کسب کردند و در جامعه کثرت گرا گردن و گردن یکدیگر را فشار دادند تا اینکه به موفقیت باورنکردنی امروزی دست یافتند.

در طول جنگ های صلیبی و به موازات دوران طلایی امپراتوری اسلامی، اروپایی ها در یک برخورد نزدیک به بخشی از عقب ماندگی خود پی بردند و با سفر مسافران خود به شرق، به دنبال تفاوت های دو جهان غرب و جهان برآمدند. شرق و اندک اندک اطلاعات زیادی جمع آوری کردند و به کاوش و مطالعه پرداختند، ناشناخته ها را آموختند و آنچه را که می دانستند نقد کردند و با انباشت دانش روز به روز راهی برای تحقق چشم انداز رویاهای خود ساختند.

آنها قرون وسطی را پشت سر گذاشتند و دوران رنسانس را با انقلاب علمی و اصلاحات دینی و پیشرفت هنری آغاز کردند و تا رسیدن به عصر روشنگری پیشرفت زیادی کردند. در این زمان ایده های جدید و روشنگرانه در سراسر اروپا گسترش یافت. یک حرکت فکری و فلسفی آغاز شده است. انقلاب های عظیمی در علم و فلسفه رخ داد که باعث از بین رفتن کامل جهان بینی قرون وسطایی شد. متفکران روشنگری با آزادی و پیشرفت، به سوء استفاده از کلیسا (مذهب) و دولت پایان دادند. دکارت، دیدرو، ولتر، روسو، منتسکیو، کانت و سایر فیلسوفان عصر روشنگری با افزایش تجربه گرایی، دقت علمی، بذر آزاداندیشی را در جامعه کاشتند و اندیشه و شناخت مردم خود را بارور کردند. با نخبگان خود کم کم به فلسفه و دانش خود افزودند و با انقلاب صنعتی ناگهان هزار سال از مشرق زمین و سایر نقاط جهان جلوتر شدند.

انقلاب صنعتی غرب را متحول کرد و سیستم استاد-شاگردی را متحول کرد و آموزش متمرکز بر فناوری و کارآفرینی را تشکیل داد و طبقه‌ای را ایجاد کرد که عاشق سرمایه‌گذاری و انباشت سرمایه بودند. بدین ترتیب طبقه مولد سرمایه پدید آمد. پیشرفت بزرگی در گتی پیدا شد که در پایان جنگ جهانی دوم شتاب گرفت. تحولی که به پیدایش آمریکا انجامید که همه محصولات دانش و رشد علمی هزاران ساله جهان را مانند غول در خود فرو برد و به قدرتی بزرگ تبدیل شد.

ژاپن دگرگونی خود را از دوران میجی آغاز کرد و با فراز و نشیب دو جنگ وحشتناک را پشت سر گذاشت و در پایان جنگ دوم برای ارتقای کیفیت صنعت خود سود زیادی از همکاری با صاحبان آن به دست آورد. صنعت آمریکا (جنرال موتورز و فورد) و در صنایع نساجی و غیره با ارتقای کیفیت در چرخه بهبود مستمر، با عزم ملی و اراده راسخ، جامعه سنتی را متحول کرد و از تجربیات غربی نهایت استفاده را برد. پیتر اول در روسیه همین کار را کرد. او صنعت کشتی سازی اروپا و راز فرآیند صنعتی را با تحقیق و تحقیق آموخت و از این رو روسیه را در مسیری قرار داد که در اوایل قرن نوزدهم با انگلستان به یک قدرت جهانی تبدیل شد. امروزه روسیه و هند از مزایای شرکت های فیات و سوزوکی برای بهبود کیفیت ساخت خودرو استفاده می کنند. ببرهای آسیایی چیزهای زیادی از غرب آموختند و خود را از عقب ماندگی رها کردند. ماهاتیر محمد، نخست وزیر موفق مالزی، نظم هنجاری را در جامعه برقرار کرد و با پیشرفتی خارق العاده، مالزی به جرگه ببرهای آسیایی پیوست و راه خود را پیدا نکرد. انقلاب مشروطه پس از قرن ها به فرصت مناسبی برای رهایی از عقب ماندگی تبدیل شده است. پس از 5 دهه، ایرانیان در دهه 40 به ثبات و موفقیت نسبی در اقتصاد دست یافتند، اما بلافاصله با افزایش قیمت جهانی نفت و تزریق آن به اقتصاد ملی، بسیاری از دستاوردها از بین رفت.

مرتبط:  چرا اولین روستاهای پرجمعیت در کنار رودها پدید آمدند

از رشد فردی و اندکی اندیشه های خلاقانه و ماندگار که بگذریم، قرن هاست که پای کوزه گری از استاد به شاگرد دیگر آموزش داده نشده است، که در آن فکر “فرشته خود را از سر راه بیرون بکش”، “آب” بر آن حاکم بود و دانش ما این بود. نه تنها کم کم افزایش یافت، بلکه پس از گذشت قرن ها و قرن ها مانند گلوله برفی، کم کم آب شد.

از مقدمه تا چاپ دوم کتاب «گردشگران آماده برای ایران» نوشته داریوش شهبازی.

در این مقاله دانش آموزان پایه یازدهم رشته علوم انسانی هستیم با سوالات متن درس اول تاریخ بشر یازدهم با پاسخ.

سوالات متنی درس اول تاریخ بشر یازدهم

منابع پژوهشی در تاریخ اسلام و ایران در دوران اسلامی

1- انواع منابع تاریخ ایران از دوره اسلامی تا پایان صفویه را نام ببرید؟

الف- منابع نانوشته

ب- مراجع و منابع مکتوب

2- به منابع نانوشته تاریخ ایران از دوره اسلامی تا پایان صفویه استناد کنید.

ج: اماکن و بناهای تاریخی

ب: مخلوقات انسان

پ: آثار شفاهی

3- استناد به مآخذ و منابع مکتوب تاریخ ایران از دوره اسلامی تا پایان صفویه.

الف) آثار تاریخی: شامل تواریخ عمومی – تواریخ محلی – تاریخ نگاری های سلسله ای – تک نگاری ها – تواریخ منظوم.

ب) سفرنامه ها

ج) نوشته های جغرافیایی

د) ادبیات و متون ادبی

4- به کدام آثار اماکن و بناهای تاریخی می گویند؟با مثال توضیح دهید؟

آثار به جا مانده از مردم و جوامع گذشته از جمله مهم ترین شواهدی است که به مورخان امکان می دهد با شرایط فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نظامی گذشته آشنا شوند.

مانند: اماکن تاریخی مانند غار حرا، غار احد یا دشت چالدران و بناهای تاریخی مانند میدان نقش جهان، مسجد گوهرشاد و آثار کلی ساختمانی و معماری از قبیل کاخ ها، کاروانسراها، قلعه ها و برج ها، امامزاده ها، آرامگاه ها، پل ها و جاده ها. آب انبارها، مساجد و کلیساها، معابد و صومعه ها، بنادر و اسکله ها، روستاها و شهرهای قدیمی.

5- کارهای انسانی چه نوع منابعی هستند؟ مثال زدن.

این گروه از آثار نیز منبع بسیار مرتبطی برای مورخان به حساب می آید. مانند: انواع لباس، انواع سنگ های قیمتی، ابزار کشاورزی، ظروف، وسایل حمل و نقل، اشیاء هنری مانند مجسمه، نقاشی، آلات موسیقی، سلاح های جنگی، وسایل منزل و تمام نیروی انسانی به جا مانده از گذشته. .

6- کارهای شفاهی را با مثال توضیح دهید؟

بررسی روشی افسانه ها و اسطوره های قومی دوره های مختلف تاریخی، خاطرات شفاهی، انواع ادبیات عامه پسند اعم از داستان های تاریخی، پهلوانی، اخلاقی، عرفانی، تمثیلی، تخیلی و طنز، انواع ضرب المثل ها، لطیفه ها، انواع شعر، مانند. آیات، تصنیف، ترانه ها و لالایی ها

7- مهم ترین ویژگی های تاریخ عمومی را بیان کنید؟

تاریخ نگاری عمومی یکی از شاخه های تاریخ نگاری در ایران است که از قرن چهارم هجری قمری آغاز شد و تا پایان عصر قاجار ادامه یافت.

نویسندگان این دسته از آثار تاریخ جهان از آفرینش جهان شروع کرده و ضمن شرح و تبیین زندگی حضرت آدم و پیامبران، تاریخ اساطیری ایران را که از قیامرث شروع و به دوره ساسانیان ختم می شود، بیان کرده اند. وقایع تاریخ اسلام و سلسله. آوازهای ایرانی تا زمان حیاتشان ثبت شد.

8- مهمترین تاریخ های عمومی و نویسندگان آنها را ذکر کنید؟

1- یکی از مهم ترین و مشهورترین داستان های عمومی داستان طبری نوشته محمد بن جریر طبری است.

2- بعدها به سرپرستی ابوعلی بلعمی، یکی از دوستان وزیر فرهنگش، «تاریخ بلعمی» (ترجمه و تألیف 352 هجری قمری) بر اساس داستان طبری به زبان فارسی تدوین شد که به گفته محققان یکی از قدیمی ترین تاریخ های عمومی فارسی

3- «جامع التواریخ» تألیف خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی که در حدود سال 710 میلادی در زمان ایلخانان به پایان رسید، ذکر کرده است.

4- داستان «روضه الصفا در تاریخ انبیا و ملوک و خلفا» نوشته محمد بن زبدشاه گفته میرخواند (873، 903 یا 904 هجری قمری).

5- قاضی احمد غفاری کتاب «تاریخ جهان آرا» را در زمان صفویه در سال 972 میلادی نوشته است.

9- خرمای محلی کدام است؟

تاریخ های محلی یکی از مهم ترین انواع تاریخ نگاری و یکی از گنجینه های مهم اطلاعات سیاسی، اجتماعی، فرهنگی، اقتصادی و نظامی و همچنین اطلاعات جغرافیایی شهرها و مناطق ایران است.

10- هدف از نوشتن تاریخ های محلی را یادداشت کنید.

کسب افتخارات و منطق های محلی و ثبت وقایع مهم منطقه مورد نظر مورخ و نیز تداوم مفاخر و شخصیت های محلی، انگیزه اصلی مورخان در این دسته از آثار تاریخی است.

11- مشهورترین آثار نوشته شده در زمینه تاریخ محلی را فهرست کنید.

«تاریخ سیستان» تألیف ناشناس، با موضوع تاریخ سیستان از قدیم تا سال ۷۲۵ هجری قمری، «تاریخ رویان» نوشته علی الله آملی به زبان فارسی درباره تاریخ رویان از اوایل تا ۷۶۴ هجری قمری و جغرافیای فارس

همچنین ببینید: سوالات متن جامعه شناسی یازدهم

12- چه نوع تاریخ نگاری را تاریخ نگاری سلسله ای می نامند؟

نوع دیگر تاریخ نگاری است. دولت‌های کوچک و بزرگ معمولاً برای ثبت و ضبط وقایع زمان خود، نویسندگان و دانشمندان را به جمع‌آوری این رویدادها تشویق می‌کردند. بعدها با رواج این نوع تاریخ نویسی در میان سلسله های محلی، این نوع تاریخ نویسی با تاریخ نگاری محلی پیوند خورد.

مرتبط:  چرا از جانداران خشکی فسیل کمتری تشکیل می شود علوم پنجم

13- مشهورترین آثار نوشته شده در زمینه تاریخ سلسله را فهرست کنید.

کتاب «التاجی فی اخبارالدوله الدین دیلمیه» ابواسحق صابی (313 38 ق) در تاریخ آل بویه – دو کتاب «تاریخ بیهقی» ابوالفضل بیهقی و «ایلمینی» عتبی، هم در تاریخ غزنویان – کتاب علم آرای عباسی نوشته اسکندر بیک ترکمن در تاریخ صفوی.

14- تک نگاری چیست؟

این نوع تاریخ نگاری از دوره تیموریان رواج یافت. در این نوع تاریخ نگاری، نویسندگان عموماً داستان زندگی سلطان را به صورت متمرکز و خاص توصیف و ضبط می کردند.

15- شناخته شده ترین تک نگاری ها را ذکر کنید.

عجایب المقدور فی نوائب تیمور» نوشته ابن عربشاه درباره تیمور و «الفتوحات سلطنتی» امینی هروی درباره شاه اسماعیل.

16- آیات در بیت چه نوع تاریخ نگاری است؟

این سبک تاریخ نگاری در دوره مغول رایج شد. مورخان وقایع تاریخی را سازماندهی می کردند و آنها را به صورت متون منظم در قالب شعر می نوشتند و می سرودند.

17- از تاریخ شعر مثال بزنید.

کتاب «ظفرنامه» نوشته حمدالله مستوفی و ​​«شاه اسماعیل نامه» قاسمی حسینی گنابادی درباره فتوحات بنیانگذار سلسله صفویه، شاه اسماعیل. یکی از مهمترین اشعار حماسی و تاریخی، شاهنامه گرانبها و معروف حکیم ابوالقاسم فردوسی است.

18- چه اطلاعاتی را می توانیم در دفتر خاطرات سفر ببینیم؟

نمونه هایی از سفرنامه ها را ذکر کنید. سفرنامه ها اطلاعات مفیدی از زندگی اجتماعی مردم ایران ارائه می دهند که در منابع دیگر کمتر دیده می شود. بسیاری از مسافران، اخبار و اطلاعات ارزشمندی از تاریخ اجتماعی و فرهنگی و جغرافیای تاریخی سرزمین هایی که دیده اند از جمله ایران را در قالب سفرنامه ارائه کرده اند.

سفرنامه های افرادی مانند: ناصرخسرو در قرن پنجم هجری، ابن بطوطه در قرن هشتم و شاردن و پیترو دلاواله در عصر صفویه.

19- متون جغرافیایی چه نوع اطلاعاتی در مورد گذشته ارائه می دهند؟

نوشته های جغرافیایی اطلاعات بسیار مهمی در مورد آداب و رسوم، فرهنگ، شیوه زندگی، اقلیم، وضعیت اقتصادی، وضعیت نظامی و جاده ها، کالاها، قلعه ها، برج ها، بنادر، رودخانه ها و دریاها، پایتخت ها، ادیان و عقاید، نژاد، زبان، مرزها و مرزها مناطق و جوامع محلی

20- مهم ترین متون جغرافیایی که اطلاعات تاریخی را ارائه می کنند را بنویسید.

کتاب هایی با عنوان مشترک «المسالک و الممالک» تألیف نویسندگان مختلف از جمله ابن خردادبه، «سوره الارض» ابن حوقل از قرن چهارم، «حدود العالم من المشرق المغرب». از مؤلف ناشناس «احسن التقاسیم فی معرفه الاقالیم» مقدسی بشاری (380-336 هجری قمری) و از همه مشهورتر و مهمتر از همه دانشنامه بزرگ جغرافیایی «عجم البلدان» یاقوت حموی است. (626 ق).

21- چرا متون نثر و منثور ادبی از منابع مهم تاریخی هستند؟

زیرا رویدادهای سیاسی، اجتماعی، اقتصادی، اندیشه های دینی و فلسفی مشترک در هر عصر به طور طبیعی در شعر شاعران و نثرهای ادبی نویسندگان آن عصر منعکس می شود.

همچنین برخی از اشعار شاعران به طور مستقیم یا غیرمستقیم بیانگر آرای فکری و حرفه ای آنان بوده است، مانند ناصر خسرو قبادیانی و شاه قاسم انوار و برخی از اشعار مانند قصیده «نامه اهل خراسان» از شاعر نامدار انوری مستقیماً مورد خطاب قرار گرفته است. شرایط سیاسی و اجتماعی آن زمان

22- نمونه های دیگری از منابع مکتوب را ذکر کنید.

طبقات و نسب

اسناد به جا مانده از محاکم دولتی سلسله ها از قبیل فرمان ها، معاهدات سیاسی، اسناد و سازه های اقتصادی و فرهنگی (نامه ها)

– متون تقویم و گاهشماری، متون فلسفی، کلامی و فقهی و سایر آثار علمی.

کتیبه های سکه

23- نمونه هایی از طبقات و طبقه بندی ها را بنویسید.

طبقات الکبری» ابن سعد، مؤلف واقدی، انساب الاشراف» بلاذری، «تاریخ بغداد» خطیب بغدادی و کتاب «ایو نالبانا فی طبقات الاقطی» ابن ابی اصیبعه (600-). 668 هجری قمری).

24- تاریخ نگاری عمومی یکی از شاخه های تاریخ نگاری در ایران است که از قرنی آغاز شد و تا پایان ………………………..

سوم هجری – قاجاریه

25- یکی از مهم ترین و معروف ترین داستان های عمومی را می توان …………………………………………………………… (224-310 ه.ق) خط کشی شده است.

تاریخ طبری – محمد بن جریر طبری

26- کتاب کامل التواریخ تالیف ………………………. که در حدود سال 710 هجری قمری در زمان نگارش پایان یافت. خواجه رشیدالدین فضل الله همدانی – ایلخانان

27- کدام یک از داستان های محلی برای شما طنین انداز نیست؟

الف) تاریخ سیستان

ب) تاریخ لقاح

ج) فارسنامه ابن بلخی

د) جامع التواریخ

28- از شاخص ترین آثار تاریخ سلسله می توان به کتاب التاجی فی اخبارالدوله الدین دیلمیه …………………………….(۳۱۳-۳۷۲ ه. داستان آل بویه.

ابواسحق صابی

29- از مشهورترین تک نگاری ها می توان به عجب المقدور فی نوائب تیمور تألیف ……………………….. درباره تیمور و کتاب فتوحات شاهی درباره شاه اسماعیل صفوی اشاره کرد.

ابن عربشاه – امینی هروی

30- سرودن اشعار حماسی و تاریخی از چه زمانی در ایران رواج و رونق یافت؟

الف) دوره مغولان

ب) دوره تیموری

ج) دوره صفویه

د) دوره قاجاریه

31) کدام سفرنامه مربوط به قرن هشتم هجری است؟

الف) سفرنامه ناصرخسرو

ب) سفرنامه ابن بطوطه

مرتبط:  چطور از خط همراه اول شارژ انتقال دهیم

ج) دفتر خاطرات سفر شاردن

د) دفتر خاطرات سفر پیترو دلاواله

پاسخ نمونه سوالات درس اول تاریخ بشریت یازدهم

منابع نانوشته چیست؟ توضیح. این دسته از منابع شامل:

1- اماکن و آثار تاریخی: بقایای مردم و جوامع گذشته از مهم ترین شواهدی است که به مورخان امکان می دهد از شرایط فرهنگی، اقتصادی، اجتماعی، سیاسی و نظامی گذشته مطلع شوند. مکان های تاریخی مانند غار حرا، کوه احد یا دشت چالدران هر کدام محل وقوع یک رویداد تاریخی محسوب می شوند.

آثار و بناهای تاریخی مانند میدان نقش جهان، مسجد گوهرشاد و عموماً آثار ساختمانی و معماری مانند کاخ‌ها، کاروانسراها، قلعه‌ها و برج‌ها، زیارتگاه‌ها، آرامگاه‌ها، پل‌ها و جاده‌ها، آب انبارها، مساجد و کلیساها. معابد و صومعه‌ها، بنادر و اسکله‌ها، روستاها و شهرهای قدیمی از مهم‌ترین منابع و منابع تحقیق در گذشته‌های دور و نزدیک به شمار می‌روند.

۲- ابزار و وسایل دست ساز: انواع پوشاک، جواهرات، ادوات کشاورزی، ظروف، وسایل حمل و نقل، اشیاء هنری مانند مجسمه، نقاشی، آلات موسیقی، سلاح جنگی، وسایل منزل.

3- آثار شفاهی: افسانه ها و اسطوره های مردم در دوره های مختلف تاریخی، خاطرات شفاهی، انواع ادبیات عامه پسند اعم از داستان های تاریخی، قهرمانان،

اخلاقی و تخیلی، انواع لطیفه، لطیفه و شعر، مانند بیت، تصنیف، ترانه و لالایی.

همچنین ببینید: سوالات متن فلسفه یازدهم

2. تفاوت ها و شباهت های تاریخ عمومی و سلسله ای را بیان کنید.

تفاوت: 1- موضوعات و مطالب تواریخ عمومی تاریخ جهان از زمان پیدایش جهان آغاز و تا پایان دوره ساسانیان پایان یافته است، اما موضوعات و مطالب مربوط به یک سلسله خاص است.

2- ممکن است مورخان تواریخ سلسله، تاریخ پادشاهان را با هدف کسب ثواب نوشته باشند، اما نویسندگان تواریخ عمومی این انگیزه را نداشته اند.

3- نویسندگان تواریخ عمومی عمدتاً کتابهای خود را به زبان عربی می نوشتند، اما نویسندگان تواریخ سلسله آثار خود را به فارسی می نوشتند.

4- تواریخ تاریخی به دلیل استفاده از منابع و اسناد رسمی و روایات علما و دانش‌مندان، حاوی اطلاعات مفید و اطلاعاتی است که در منابع عمومی‌تر غیرقابل دسترس است.

شباهت: محتوا و موضوعات هر دو نوع، منشأ رویکردهای سیاسی و نظامی است و به موضوعات دیگر توجهی ندارند.

3. چرا سفرنامه ها منابع مهم تاریخ نگاری محسوب می شوند؟

سفرنامه ها اطلاعات مفیدی در مورد زندگی اجتماعی مردم ایران ارائه می دهد که در سایرین

منابع کمتر دیده می شوند. بیشتر کره زمین گنجینه ای از اخبار و اطلاعات ارزشمند درباره تاریخ اجتماعی و فرهنگی و جغرافیای تاریخی است.

سرزمین هایی را که دیدند از جمله ایران را در قالب سفرنامه ارائه کردند.

4. متون جغرافیایی چه نوع اطلاعاتی در مورد گذشته ارائه می دهند؟

اطلاعات بسیار مهم در مورد آداب و رسوم، فرهنگ، معیشت، آب و هوا، وضعیت اقتصادی، وضعیت نظامی، راه های تجاری، قلعه ها، برج ها، بنادر، رودخانه ها و دریاها، پایتخت ها، ادیان و عقیده، نژاد و زبان. و مرزها و مرزهای قلمروها و حکومت های محلی را فراهم می کنند.

5. به نظر شما کدام یک از انواع منبع معرفی شده تاریخی مهمترین هستند؟ چه استدلالی برای اثبات نظر خود دارید؟

تمامی منابع تاریخی با توجه به موضوع و کاربرد خود دارای محتوای مهم و با ارزشی هستند و هر کدام بنا به موقعیتی که دارند می توانند مورد استفاده پژوهشگران قرار گیرند. اما آنچه مهمتر است آرشیو عمومی است که حاوی همه مطالب متنوع و مفید برای عموم است.

تهیه کننده سوالات متن درس اول تاریخ بشریت یازدهم : آقای بهرام شفیعی

برای مشاهده سایر دروس از متن تاریخ بشر یازدهم بر روی جمله لینک شده کلیک کنید.

پاسخ نمونه سوالات صفحه 12 تاریخ (2)

نمونه سوالات گام به گام صفحه 12 درس منابع تحقیق تاریخ اسلام و ایران در دوران اسلامی

نمونه سوالات صفحه 12 درس 1

1-منظور از منابع نانوشته چیست؟ توضیح.

2- تفاوت ها و شباهت های تاریخ عمومی و سلسله ای را بیان کنید.

3- چرا سفرنامه ها منابع مهم تاریخ نگاری محسوب می شوند؟

4- متون جغرافیایی چه نوع اطلاعاتی در مورد گذشته ارائه می دهند؟

5- به نظر شما کدام یک از منابع تاریخی ارائه شده مهمترین هستند؟ چه استدلالی برای اثبات نظر خود دارید؟

1- منابع نانوشته شامل سه دسته زیر است:

الف) بناهای تاریخی از گذشته مانند غارها، مساجد و غیره.

ب) آثار شفاهی: برخی از خاطرات شفاهی گذشته که امروزه بیان می شود، مانند لطیفه، شعر، این واژه ها آداب و رسوم آنها را نشان می دهد.

2- در تاریخ عمومی تاریخ جهان از ابتدا شروع می شود و به شرح زندگی حضرت آدم و سایر پیامبران می پردازد، سپس تاریخ ایران از پادشاهی کیومات شروع می شود و به سلسله ساسانیان ختم می شود، اما تاریخ سلسله سلسله همه حاکمان بزرگ و کوچک ثبت شده و نوشته شده اند

3- سفرنامه در واقع از نظر نشان دادن شرایط اجتماعی جامعه بسیار ارزشمند است در روش های دیگر به شرایط اجتماعی و نحوه زندگی مردم عادی پرداخته نمی شود.

4- این نوشته ها اطلاعات خوبی در مورد فرهنگ، معیشت، آب و هوا، وضعیت اقتصادی، وضعیت راه و نظامی، بنادر، برج ها، دژها، رودخانه ها، شهرها و حکومت های محلی به دست می دهد.

5- همه گونه ها در جای خود تاثیر خوبی دارند و اطلاعات خوبی ارائه می دهند.

نوشته های مشابه

‫3 دیدگاه ها

  1. سلام! خیلی مقاله جالبی بود در مورد اهمیت سفرنامه‌ها در تاریخ نگاری. من تا حالا فکر نمی‌کردم که اینقدر می‌تونن اطلاعات ارزشمندی بهمون بدن. مرسی که این موضوع رو مطرح کردین.

  2. این مقاله عالی بود! واقعا از اینکه سفرنامه ها از منابع مهم تاریخ نگاری محسوب می شوند، خیلی خوشحالم. به نظر من، سفرنامه ها نه تنها درباره تجربیات فردی نویسنده، بلکه در مورد فرهنگ، جغرافیا، تاریخ و اقتصاد هم کمک می کنند. این مقاله به خوبی این نکته رو توضیح داده و من رو قانع کرد که سفرنامه ها ارزشمندند.

  3. منم با دوستمون موافقم. این مقاله خیلی خوب بود و به شکلی روان و قابل فهم توضیح داد که چرا سفرنامه ها برای ما اهمیت دارند. من همیشه فکر می کردم که سفرنامه ها فقط اطلاعات توریستی دارند، اما حالا می دونم که چقدر ارزشمند هستند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا