چرا زیر گوجه سیاه میشود

علت سیاه شدن زیر گوجه فرنگی یا پوسیدگی ریشه + روش از بین بردن آن

معرفی

گوجه فرنگی یکی از محبوب ترین سبزیجات تابستانی در سراسر جهان است. انواع مختلف گوجه فرنگی از ابتدا وارد بازار شده و کشاورزان در حال پرورش آن هستند. گوجه فرنگی هم در گلخانه و هم در فضای باز کشت می شود و از آنجایی که گیاهی مثمر با میوه های فراوان محسوب می شود، نسبت به سایر صیفی جات نیازهای غذایی بیشتری دارد. علاوه بر این، گوجه فرنگی یک محصول صنعتی محسوب می شود و در صنایع غذایی و ماکارونی استفاده می شود. بنابراین توجه کشاورزان به کیفیت میوه های تولیدی بسیار مهم است. عوامل غذایی مختلفی می توانند بر کیفیت و ظاهر محصول گوجه فرنگی تأثیر بگذارند که شناخته شده ترین و رایج ترین آنها سیاه شدن نوک گوجه فرنگی یا پوسیدگی ساقه است که در ادامه دلایل آن را توضیح خواهیم داد.

چرا گیاه گوجه فرنگی سیاه می شود؟

قبل از پاسخ به این سوال باید بگویم گلگاه کجاست؟ از نظر فیزیولوژیکی گیاه، سر گل جایی است که تخمدان از گلبرگ های گل جدا می شود و بیشتر تابستان ها این مکان قسمتی است که بعد از رشد میوه درست در مقابل ساقه میوه قرار دارد. مثلاً اگر گوجه فرنگی را در نظر بگیریم قسمت ساقه قسمتی است که گوجه فرنگی به وسیله آن به گیاه متصل می شود و ساقه قسمت جلوی آن و انتهای میوه خواهد بود. در برخی سبزیجات مانند خیار یا کدو تنبل، حتی پس از رشد میوه، ممکن است بخشی از گل در انتهای میوه قرار گیرد. در واقع اندام زرد رنگی که روی خیارها می بینید باقیمانده بعد از رشد تخمدان است، چیزی که گفته می شود گلچه نامیده می شود.

در ادامه دلایل سیاه شدن ساقه هر میوه از جمله گوجه فرنگی را بررسی خواهیم کرد. لازم به ذکر است که این سیاه شدن را بسیاری از افراد با نام پوسیدگی ساقه گوجه فرنگی می شناسند:

1- کمبود عنصر کلسیم

مهمترین دلیل پوسیدگی ریشه در گوجه فرنگی کمبود کلسیم است. اگر مقدار کلسیم در بافت های گیاهی کمتر از حد مجاز باشد، سلول های گیاهی به درستی در کنار هم قرار نگرفته و یا ممکن است از یکدیگر جدا شده و در نتیجه به بدن گیاه آسیب وارد شود. ناحیه گل بسیار مستعد کمبود کلسیم است و پوسیدگی گل در بوته های گوجه فرنگی با این کمبود دیده می شود. (در ادامه می توانید انواع کودهای کلسیمی را مشاهده کنید)

2- نیتروژن و پتاسیم اضافی

علاوه بر کمبود کلسیم، هر عاملی که جذب کلسیم را مختل کند، منجر به پوسیدگی بستر گل می شود. استفاده بیش از حد از کودهای نیتروژن و پتاسیم باعث اختلال در جذب کلسیم و یا جلوگیری از رسیدن آن به ناحیه ریشه می شود. بنابراین، گیاهانی که از نیتروژن و پتاسیم اضافی تغذیه می کنند ممکن است دچار پوسیدگی ریشه شوند.

3- شرایط نامناسب خاک

فرقی نمی کند بستر رشد شما خاک باشد، کوکوپیت یا هر محیط رشد دیگری. در هر صورت، اگر شرایط بستر رشد شما برای پرورش گوجه فرنگی مناسب باشد و نتواند کلسیم کافی از آن دریافت کند، پوسیدگی ریشه روی میوه شما ظاهر می شود. از جمله این عوامل می توان به بسترهای رشد اسیدی با pH کمتر از 6، آبیاری بیش از حد و یا حتی شوری بیش از حد بستر اشاره کرد. در تمام این شرایط عنصر کلسیم جذب گیاه نمی شود و سیاه شدن سطح زیرین گوجه فرنگی رخ می دهد. (کود انفوریک اسید که باعث کاهش PH و شوری خاک می شود حتما ببینید)

4- شرایط محیطی استرس زا

عنصر کلسیم برای عملکرد مناسب در داخل بافت گیاه، افزایش و کاهش ناگهانی دما، وجود باران اسیدی، عدم وزش باد و اختلال در گرده افشانی، استفاده از کود و سم اضافی و ایجاد گیاهان احتراق کود از جمله نیاز به شرایط محیطی مساعد دارد. مواردی هستند که برای گوجه فرنگی مورد توجه قرار می گیرند و مانع از عملکرد صحیح عنصر کلسیم موجود در آنها می شوند.

محصولات کلسیمی را کشف کنید!

5- آفات و امراض

در برخی موارد سیاه شدن نوک گوجه فرنگی به دلیل پوسیدگی ساقه نیست و ربطی به کمبود کلسیم در گیاه گوجه فرنگی ندارد. برخی از آفات مانند کرم های میوه و بیماری هایی مانند لکه موج دار گوجه فرنگی در صورت حمله به ناحیه انتهایی گوجه فرنگی می توانند علائمی شبیه پوسیدگی ساقه ایجاد کنند. برای تشخیص این مورد از سایر عوامل مرتبط با کمبود کلسیم در گیاه باید توجه داشت که پوسیدگی ساقه ناشی از کمبود کلسیم فقط در ناحیه انتهایی میوه رخ می دهد و بنابراین لارو و آفتی در داخل گیاه مشاهده نمی شود. میوه. در مورد بیماری لکه موج دار باید توجه داشت که گوجه فرنگی آلوده به لکه موج دار می تواند در سرتاسر میوه لکه ایجاد کند و علائم آن روی برگ ها نیز دیده شود.

نکته: توجه داشته باشید که به دلیل کمبود کلسیم و پوسیدگی ریشه، عوامل بیماری زا ثانویه ممکن است به ناحیه آسیب دیده حمله کنند و باعث پوسیدگی میوه شوند، اما این به این معنی نیست که گیاه ما دارای لکه مواج است. بنابراین پیشنهاد می کنیم اگر در شناسایی علت مشکل مشکل دارید، به صورت رایگان با کارشناسان مرسین کاشت مشورت کنید.

پیشگیری و درمان پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی

به عبارت ساده، تامین عنصر کلسیم از حمله پوسیدگی ریشه به گیاهان گوجه فرنگی جلوگیری می کند. به علاوه باید مراقب بود که شرایط جذب کلسیم در شرایطی که در بالا ذکر شد فراهم باشد و گیاهانی که در معرض تنش های محیطی هستند باید با مواد ضد استرس مانند ترکیبات کلسیمی، اسیدهای آمینه یا اسید فولویک درمان شوند. تجزیه و تحلیل و اصلاح pH محیط کشت برای جذب بهتر کلسیم یکی از مواردی است که قبل از کشت باید در نظر گرفته و بررسی شود. (گلخانه آمینوفول یک ترکیب جادویی برای کاهش تنش است، همچنین می توانید از اسید فولویک از پرینو در مکزیک استفاده کنید)

پیشنهاد تیم کشت مرسین این است که قبل از کاشت در مزرعه آزمایش خاک انجام دهید، اما اگر قادر به انجام این کار نیستید می توانید از انواع ترکیبات کلسیم مانند کلسیم نیترات، سوپر فسفات ساده، اکسید کلسیم یا کلات کلسیم استفاده کنید. . . استفاده از کلات کلسیم به صورت محلول پاشی پیشنهاد می شود تا به سرعت جذب گیاه شود. البته باید توجه داشت که تمام این کارها باید قبل از ظهور میوه انجام شود و اگر میوه دچار پوسیدگی ساقه شده باشد. ، درمان آنها غیرممکن است.

نتیجه

توجه به نیازهای غذایی گیاه به همان اندازه اهمیت دارد که وعده های غذایی اصلی برای انسان مهم است. گیاه یک موجود زنده است و مانند هر موجود زنده دیگری به غذای مناسب و کافی نیاز دارد. اگر این غذاها به موقع و به مقدار کافی به دستشان نرسد ممکن است علائم گرسنگی در آنها مشاهده شود که پوسیدگی بستر گل یکی از آنهاست. پیشنهاد می کنیم برای بررسی تخصصی تری مشکل خود از طریق راه های ارتباطی موجود در سایت با کارشناسان و متخصصان مرسین کاشت تماس بگیرید تا شما را راهنمایی کنند.

مرتبط:  چرا دین اسلام به حفظ سلامتی ارزش قائل است

سوالات متداول + پاسخ شما

من یک چین از گوجه فرنگی برداشت کردم و تک و توک دچار این مشکل بودند برای چین های بعدی اگر کلسیم استفاده کنم مشکل برطرف میشه؟

تعداد بازدید:
17 831

بله، به محض مشاهده اولین علائم می توانید از ترکیبات کلسیم استفاده کنید. البته ما ترجیح می دهیم بعد از مشاهده علائم به جایی نرسیم که از کود استفاده کنید. این مشکل به طور کلی، در تزکیه شما دیده نمی شود.

این مشکل توی گلخانه هم دیده میشه؟

تعداد بازدید:
17 831

نه تنها در گلخانه، بلکه اگر گیاه گوجه فرنگی در خانه داشته باشید، این مشکل قابل مشاهده است.

کلسیم کلات بهتره یا نیتراته؟

تعداد بازدید:
17 831

عملکرد این کودها به طور کلی متفاوت است، اما برای رفع مشکل پوسیدگی ریشه گوجه فرنگی، استفاده از کلات کلسیم را به عنوان محلول پاشی (برای رفع فوری کمبود) پیشنهاد می کنیم.

این مشکل رو من روی صیفی جات دیگه مثل هندوانه و خربزه هم دیدم، تشخیص من درست بوده؟

تعداد بازدید:
17 831

بله، تشخیص شما کاملا درست است، پوسیدگی ریشه در اکثر گیاهان تابستانی قابل مشاهده است.

آیا این مقاله برای شما مفید بود؟ با کلیک بر روی ستاره به آن امتیاز دهید!

(بالاترین سطح ستاره از چپ)

104 امتیاز 3.6/5

یک مشکل نسبتاً رایج در کشاورزی این است که چرا گوجه فرنگی سیاه می شود. معمولاً به چندین روش نامیده می شود: ضربه سیاه، الاغ سیاه یا حتی نوک سیاه گوجه فرنگی خاص. اما دقیقا چی؟ چرا این اتفاق می افتد؟
در فناوری کشاورزی به این فیزیوپاتی پوسیدگی انتهای شکوفه گوجه فرنگی می گویند. و درک علل مهم است، زیرا آسیب نه تنها زیبایی شناختی است، بلکه بر کیفیت ارگانولپتیک میوه نیز تأثیر می گذارد. بنابراین بیایید ببینیم چگونه می توانیم برای حل این مشکل ظریف که کشاورزان پرشور را آزار می دهد، مداخله کنیم.

دلایل سیاه شدن گوجه فرنگی در زیر

گوجه فرنگی به دلیل کمبود موقت آب سیاه می شود. اینها باعث واکنش گیاه می شوند که به سرعت آب را از میوه خارج می کند و در انتقال کلسیم اختلال ایجاد می کند. گوجه فرنگی فاقد روزنه و در نتیجه فعالیت تعرقی ندارد، به همین دلیل است که بیشترین رقابت را با سایر اندام های رویشی گیاه که در آن تبادل آب صورت می گیرد، دارد.

گوجه‌فرنگی سیاه در پایین چه شکلی است؟

L’ گوجه‌فرنگی‌ها در پایین سیاه می‌شوند و در ابتدا در ناحیه آپیکال کدرتر به نظر می‌رسند. با پیشرفت پاتوفیزیولوژی، ناحیه آسیب دیده قهوه ای می شود و سپس رنگ سیاه تیره معمول را به خود می گیرد. هنگام لمس، سطح زیرین گوجه فرنگی فرو رفته و دارای بافت چرمی است. میوه در نهایت خشک می شود و اغلب در داخل پوسیده می شود و غیرقابل خوردن می شود.

چه زمانی پشت گوجه سیاه می شود؟

مشکل گوجه فرنگی سیاه در هنگام رشد میوه رخ می دهد. بنابراین، این دوره با بیشترین رشد رویشی گوجه فرنگی مطابقت دارد. همه گوجه‌فرنگی‌های گیاه تحت تأثیر قرار نمی‌گیرند، اما آنهایی که زودرس و غیرعادی می‌رسند.

انواع حساس تر

انواع گوجه فرنگی وجود دارد که احتمال سیاه شدن آنها بیشتر است. اینها آنهایی هستند که شکلی کشیده دارند، مانند گوجه فرنگی کلاسیک سان مارزانو برای نگهداری.

وضعیتی که باعث ایجاد لکه های سیاه در سطح زیرین گوجه فرنگی می شود

خوشبختانه همه باغ ها این مشکل را ندارند، پوسیدگی انتهای شکوفه گوجه فرنگی. با این حال، شرایط خاص کشاورزی و محیطی احتمال بروز این فیزیوپاتی را افزایش می دهد. ممکن است سطح زیرین گوجه فرنگی به دلایل زیر سیاه شود:

تغییرات آب؛

خاک های فقیر از نظر کلسیم؛

شوری بالای خاک؛

کوددهی بیش از حد غنی از نیتروژن؛

وجود بیماری های قارچی؛

نماتدهای خاک؛

صدمات تصادفی به میوه ها (بریدگی بد ناشی از تگرگ و غیره).

چگونه از سیاه شدن گوجه فرنگی در زیر آن جلوگیری کنیم؟

مدیریت زراعی خوب می تواند با خیال راحت از سیاه شدن گوجه فرنگی های پرورش یافته در باغ غرق شده ما جلوگیری کند. اول از همه، آبیاری صحیح گوجه فرنگی، آبیاری منظم و در نتیجه جلوگیری از افراط و کمبود ضروری است. در مرحله آماده سازی خاک، کوددهی زودهنگام خوب نیز مهم است، احتمالاً با استفاده از کود دامی بالغ. همچنین باید به تناوب زراعی احترام بگذارید، بنابراین همیشه از کاشت گوجه فرنگی در یک مکان خودداری کنید. اگر این مشکل در سال های قبل رخ داده است، احتمالاً خاک ما کلسیم کمی دارد. بنابراین بهتر است این کمبود جبران شود. یک محصول عالی در کشاورزی ارگانیک لیتوتمنیوم است. این محصولی است که مشکل را به طور طبیعی حل می کند و ما آن را توصیه می کنیم. اساساً پودر جلبک دریایی ساده و طبیعی است (که می توانید در اینجا پیدا کنید).

بررسی آفات و بیماری‌های گوجه‌فرنگی: گیاه گوجه‌فرنگی یکی از سبزی‌های مهم خانواده Solanaceae است که در سراسر جهان به صورت گلخانه‌ای یا در زمین باز کاشته می‌شود. گوجه فرنگی یکی از پرمصرف ترین سبزیجات است و نقش بسیار مهمی در صنعت کشاورزی دارد. گوجه فرنگی هم به صورت تازه و هم به صورت فرآوری شده مصرف می شود. گوجه فرنگی خواص زیادی دارد و برای سلامتی مفید است و به همین دلیل می توانید این گیاه را در گلدان در منزل پرورش دهید. آسان است. عوامل زیادی کیفیت و کمیت این محصول را تهدید می کند که از آن جمله می توان به بیماری های قارچی، باکتریایی، ویروسی و انواع آفاتی که باعث آسیب به گوجه فرنگی می شود اشاره کرد. در این مقاله با ما همراه باشید تا با تعدادی از بیماری ها و آفات گیاه گوجه فرنگی آشنا شوید. .

آنچه در این مطلب مطالعه میکنید:

شانکر ساقه آلترناریایی گوجه فرنگی

شانکر ساقه آلترناریا گوجه فرنگی

این بیماری توسط قارچی به نام Alternaria alternata ایجاد می شود. در این بیماری قارچ بیشتر قسمت های هوایی گیاه یعنی برگ ها و نوک برگ ها و ساقه میوه را درگیر می کند. می توانید لکه های تیره ای را به شکل یک سری دایره های متحدالمرکز روی ساقه مشاهده کنید. این علائم روی برگ ها نیز وجود دارد و باعث می شود بافت انتهای رگبرگ ها از بین بروند. این لکه ها روی میوه نیز وجود دارد. این بیماری بیشتر با باران شدید یا آبیاری شدید منتقل می شود.

مرتبط:  چرا اکسل من غیر فعال شده

با ایجاد هر نوع آسیبی به گیاه، خطر بیمار شدن گیاه افزایش می یابد. برای کنترل این بیماری گوجه فرنگی بهتر است ابتدا اقدامات پیشگیرانه مانند استفاده از ارقام مقاوم، تنظیم آبیاری و پرهیز از آبیاری زیاد انجام شود. کنترل این بیماری با قارچ کش ها مشکل است اما با قارچ کش کلروتالونیل می توان تا حدودی از شیوع آن جلوگیری کرد.

لکه موجی گوجه فرنگی از بیماری گوجه فرنگی

بیماری های قارچی گیاهان آپارتمانی را حتما بخوانید.

لکه مواج گوجه فرنگی؛ بیماری های گوجه فرنگی

بیماری دیگری که توسط دو گونه قارچ ایجاد می شود، بیماری لکه گوجه فرنگی است که توسط Alternaria solani و A.tomatophila ایجاد می شود. علائم این بیماری لکه های کوچک زرد یا قهوه ای روی برگ ها است. مشخص است که این لکه ها می توانند روی برگ ها نیز وجود داشته باشند. ساقه و میوه و با گذشت زمان و شدت بیماری این لکه ها بزرگتر شده و حاشیه زرد رنگی دارند.

آسیب اصلی گوجه فرنگی به میوه است که باعث ایجاد لکه های بزرگ در قسمت اتصال میوه به ساقه می شود. برای کنترل این بیماری بهتر است قسمت های آلوده را هرس کرده و قسمت های آلوده را جدا کنید. برای پیشگیری بهتر است از ارقام مقاوم استفاده کنید و یا برای اطمینان از رعایت تناوب زراعی و کاشت بذرهای استریل شده و در نهایت می توانید سمپاشی کنید. قارچ کش کلروتالونیل (داکونیل).

سفیدک پودری گوجه فرنگی

پودر گوجه فرنگی سفید

این بیماری توسط دو نوع قارچ Leveillula و Oidium ایجاد می شود. در بیماری ناشی از گونه Leveillula، علائم به صورت لکه های سبز کم رنگ یا زرد روی سطح برگ است که در اثر انتشار بیماری از هاگ های قارچ به قسمت پایین برگ ایجاد می شود. . با گذشت زمان و تشدید بیماری، توده ای سفید رنگ دو طرف برگ را می پوشاند و این برگ ها در نهایت زرد و خشک می شوند. با خشک شدن و ریزش برگ ها اندازه میوه ها کم می شود و دچار آفتاب سوختگی می شوند اما در بیماری ناشی از گونه اویدیوم ابتدا یک سری لکه های سفید رنگ در سطح بالایی برگ و سپس روی این برگ ظاهر می شود. از قسمت زیرین برگ شروع می شود، زرد می شود و در نهایت قهوه ای و خشک می شود.

این نوع بیماری گوجه فرنگی بیشتر در گلخانه ها دیده می شود. برای مبارزه با سفیدک پودری باید از ارقام مقاوم استفاده کنید و گیاهان را بکارید تا هوا به خوبی بین آنها گردش کند. برای این بیماری سم اکسی کلرید مس و آرتیواتاپ توصیه می شود.

کپک خاکستری گوجه فرنگی

قالب خاکستری گوجه فرنگی

بیماری پوسیدگی خاکستری توسط قارچی به نام Botrytis cinerea ایجاد می شود. این قارچ از طریق زخم وارد گیاه شده و گیاه را مبتلا می کند. در مراحل اولیه بیماری، علائم به صورت لکه‌های بیضی شکل ظاهر می‌شوند که مرطوب به نظر می‌رسند، که در صورت شدید ممکن است به صورت پوسیدگی خاکستری ظاهر شوند. علائم در میوه از سر گل شروع می شود و در سراسر میوه پخش می شود و یک سری حلقه های زرد یا سبز کم رنگ روی میوه ایجاد می کند و کیفیت محصول را کاهش می دهد. این بیماری با تهویه خوب بین بوته ها و با هرس به موقع و صحیح در کاهش آسیب بیماری موثر است و پس از هرس از قارچ کش برای زخم های ایجاد شده استفاده می شود.

پژمردگی فوزاریومی گوجه فرنگی

پژمردگی فوزاریوم گوجه فرنگی

عامل این بیماری فوزاریوم اکسی پروم است که شایع ترین آفت گوجه فرنگی است. علائم این بیماری این است که گیاه ممکن است کوتوله بماند و رشد خوبی نداشته باشد یا برگهای پیر زرد و پژمرده شوند و در صورت آلودگی شدید باعث مرگ نهال شود. در گیاهانی که میوه می دهند، گیاه به سرعت پژمرده می شود. در این بیماری در بیشتر موارد یک طرف گیاه زرد می شود. ساقه و دمبرگ تغییر رنگ می دهند. برای مبارزه با این بیماری گوجه فرنگی، استفاده از ارقام مقاوم موثرترین روش است. بنابراین قبل از تهیه نهال و بذر حتما یک بررسی مناسب انجام دهید.

بیماری های پوسیدگی میوه

پوسیدگی میوه در گوجه فرنگی در اثر عوامل متعددی روی گیاه در مزرعه یا پس از برداشت ایجاد می شود. از مهم ترین پوسیدگی ها می توان به پوسیدگی نرم باکتریایی ناشی از پکتوباکتریوم، پوسیدگی سیاه ناشی از قارچ آلترناریا، پوسیدگی میوه پیتیوم، پوسیدگی میوه ریزوکتونیا، پوسیدگی ترش و پوسیدگی ریزوپوس اشاره کرد.

شانکر باکتریایی گوجه فرنگی

شانکر باکتریایی گوجه فرنگی

این بیماری توسط باکتری Clavibacter michiganensis ایجاد می شود. علائم این بیماری از ته گیاه شروع می شود و علائم آن زرد شدن و پیچ خوردگی برگ های پیر به سمت پایین و پژمرده شدن یک طرف آن است. سپس رگه های رنگ روشن در اطراف رگه میانی برگ و به سمت دمبرگ و ساقه گسترش می یابد. این رگ در جاهایی شکسته شده و مانند شانکر یا زخم ظاهر می شود. رگ ها تغییر رنگ داده و قهوه ای می شوند.

این آفت و بیماری گوجه فرنگی یا آلودگی میوه به صورت زخم سفید رنگی ظاهر می شود که به تدریج قهوه ای و سیاه می شود و هاله ای سفید در اطراف آن باقی می ماند و شبیه چشم پرنده می شود. برای مبارزه با این بیماری از دانه ها و گیاهان سالم و ضدعفونی شده استفاده کنید.

جلوگیری از ایجاد زخم بر روی نهال ها و رعایت تناوب زراعی در مزارع می تواند خسارت این بیماری را کاهش دهد.

آفت و بیماری گوجه فرنگی – ویروس

ویروس موزاییک گوجه فرنگی

این بیماری توسط ویروسی به نام ویروس موزائیک گوجه‌فرنگی ایجاد می‌شود و علائم آن به صورت لکه‌های سبز روشن و تیره بر روی برگ‌های گوجه‌فرنگی ظاهر می‌شود که نمایانگر فرم موزاییک است، البته علائم روی برگ‌ها لکه‌های زرد همراه با نکروز است. خم شدن برگها به سمت بالا که ایجاد می شود که بسته به نوع ویروس متفاوت است. گاهی اوقات میوه ها نیز آلوده می شوند که با رسیدن غیر یکنواخت خود را نشان می دهد. برای مبارزه با این بیماری مانند سایر بیماری ها می توان با استفاده از بذرهای بدون آلودگی، کاشت ارقام مقاوم، ضدعفونی خاک و بستر بذر و شستشوی منظم این بیماری را کاهش داد.

نماتود ریشه گرهی گوجه فرنگی

نماتد ریشه گره گوجه فرنگی

این بیماری توسط نماتدهای خانواده Meloidogyne ایجاد می شود. علائم معمولا رشد گیاه را کاهش می دهد و همچنین می تواند باعث پژمردگی گیاه شود. نواحی متورم در خاک روی ریشه ها دیده می شود که نشان دهنده وجود نماتد است و به آن گره نماتد یا گال می گویند. استفاده از نهال های سالم برای کنترل زمین های آیش و شخم تابستانه برای کنترل علف های هرز، استفاده از ارقام مقاوم و کنترل شیمیایی نماتد راگبی در گلخانه ها و مزارع توصیه می شود.

مرتبط:  چرا باید میهن خود را دوست داشته باشیم

بیماری فیزیولوژیکی گربه میوه ای

علائم سر گربه میوه ای، قسمت های فرورفته و بد شکل انتهای میوه است. گاهی اوقات کل میوه بد شکل است و گاهی شبیه سر گربه است. دلیل آن افت ناگهانی دمای هوا در هنگام گلدهی و تشکیل میوه است. این دما از گرده افشانی کامل و رشد و نمو میوه جلوگیری می کند. در برخی موارد، گرمای بیش از حد، آسیب ناشی از علف‌کش‌های خاص مانند D-4-2 و تغییر رطوبت خاک به عنوان دلایل این تغییر شکل در گوجه‌فرنگی ذکر شده است، در حالی که نیتروژن بالا نیز این علائم را در گوجه‌فرنگی بدتر می‌کند.

آفات مهم گوجه فرنگی

گیاه گوجه فرنگی نسبتاً به بیماری ها و آفات حساس است. به همین دلیل باید در نگهداری آنها به ویژه در برابر آفات دقت کرد، زیرا آفات علاوه بر آسیبی که به تنهایی به گیاه وارد می کنند، می توانند به عنوان ناقل و ناقل بیماری ها نیز عمل کنند، به همین دلیل در مواظب باشید مزرعه کنید تا در صورت مشاهده آفت به سرعت با آن مبارزه کنید. البته در بیشتر موارد پیشگیری بهترین روش است.

شته آفت گوجه فرنگی

شته؛ شایع ترین آفت گوجه فرنگی

شته‌ها نه تنها شایع‌ترین آفت گوجه‌فرنگی هستند، بلکه آفت رایج سایر گیاهان مانند بادمجان، سیب‌زمینی و غیره هستند. همچنین این آفت بدنی گلابی شکل دارد که با دهان مکنده خود از شیره گیاهی در رگها تغذیه می کند. شته ها به رنگ های سفید، سیاه، سبز و قهوه ای هستند که عمدتاً در سطح زیرین برگ ها باقی می مانند. باعث جذب حشرات دیگر مانند مورچه می شود.برای از بین بردن این حشره در خانه و در تعداد کمی از بوته های گوجه فرنگی از اسپری آب و صابون استفاده کنید. در موارد شدید بهتر است ساقه های آلوده را هرس و از بین ببرید. در مبارزه شیمیایی می توان از صابون حشره کش پالیزین (حاوی دی اتانول آمید روغن نارگیل) یا حشره کش طبیعی آزادیراکتین (نیمازل)، حشره کش شیمیایی دیکلرووس، ایمیدیاکلوپراید (کنفیدور) استفاده کرد.

کرم هلیوتیس یا کرم میوه گوجه فرنگی

این کرم یکی از آفات مهم گوجه فرنگی است که لاروهای آن ترجیحاً از میوه های نارس گوجه فرنگی تغذیه می کنند، اما توانایی تغذیه از پارانشیم برگ و ساقه را نیز دارند. لاروها تقریباً بزرگ و معمولاً به رنگ سبز هستند که سوراخ بزرگی روی میوه نارس ایجاد می کند که با فضولات خود کرم پر شده است. این آفت به صورت شفیره در خاک زندگی می کند.

برای جلوگیری از این کرم در مزارع بزرگ می توانید از تله های فرمونی استفاده کنید و همچنین می توانید از یک حشره کش میکروبی مبتنی بر باکتری (BT) استفاده کنید. اسپینوساد (ردیاب)، سیپرمترین (ایمونیت) و آزادیراکتین نیز برای سمپاشی توصیه می شود.

کرم برگ خوار گوجه فرنگی

پروانه گوجه فرنگی

این آفت گوجه فرنگی دارای لاروهای تقریباً صاف با نوارهای زرد رنگ در اطراف بدن خود است یا ممکن است به رنگ قهوه ای مایل به زرد یا سفید باشد. حمله و آسیب این آفت به حدی است که در ابتدا لاروها به صورت گروهی از سطح پشتی برگها شروع به تغذیه کرده و به برگ شکل پنجره می دهند. رگبرگها در تمام عرض برگ باقی می مانند. آفات نه تنها از برگ ها تغذیه می کنند، بلکه به دلیل جمعیت و تعداد زیاد آنها گاهی اوقات می توانند از میوه نیز تغذیه کنند.

در مبارزه با این آفت پروانه های این آفت جذب نور می شوند و می توانید از تله های نوری برای کاهش این آفت استفاده کنید. شما همچنین می توانید از فرمون های جنسی برای ردیابی یا کاهش جمعیت استفاده کنید. در کنترل بیولوژیکی، مانند کرم هلیوتیس، می توانید از یک حشره کش میکروبی بر پایه باکتری BT استفاده کنید.

زمان سمپاشی برای این حشره زمانی است که تعدادی از تخمها از تخم خارج شده و لاروها هنوز در مرحله اول لاروی هستند. از آنجایی که تخم ریزی پروانه ها و همچنین جوجه کشی لاروها تدریجی است، توصیه می شود 10 روز پس از اولین سمپاشی، سمپاشی تکرار شود. سموم توصیه شده برای مبارزه با آفات هلیوتیس نیز در این مورد استفاده می شود.

گوجه فرنگی پروانه ای خرد شده

شب پره درخشان دارای لاروهایی است که سوراخ ها و تونل هایی را در داخل برگ ها ایجاد می کند و از پارانشیم برگ تغذیه می کند که در نهایت می تواند رشد گیاه را متوقف کرده و نوک گیاه را خشک کند. اگر لاروها از گوشت میوه تغذیه کنند، باعث کوتاه شدن گیاه می شود. برای مبارزه می توانید از تله های فرمونی جنسی دلتا یا تله های حاوی آب و روغن استفاده کنید. در گلخانه های تولید نهال از کارت زرد برای سمپاشی و مبارزه شیمیایی سموم اسپینوساد (ردیاب) و آزادیراکتین (نیمارین) و … استفاده کنید.

مگس سفید از آفات گوجه فرنگی

مگس سفید یا بال سفید در گوجه فرنگی

یکی دیگر از آفت های گوجه فرنگی که باید از آن آگاه باشید، مگس های سفید به نام مگس سفید هستند که در زیر سطح برگ ها قرار می گیرند. با تکان دادن بوته ها و پرواز مگس های سفید می توانید متوجه حضور این آفت در مزرعه شوید. مگس های سفید به دلیل چرخه عمر کوتاه و قدرت تولیدمثلی بالا به راحتی در برابر سموم مقاومت می کنند و برای از بین بردن این آفت باید از روش های تلفیقی استفاده کرد. به طور کلی ایمیدیاکلوپرید (کنفیدور)، دیکلرووس، موسپیلان (استامیپرید) و… برای مقابله با این آفت توصیه می شود.

نکات مهم در مورد آفات و بیماری های گوجه فرنگی:

توجه داشته باشید که اگر از تشخیص نوع آفت یا بیماری اطمینان دارید، اقدام به سمپاشی یا مبارزه کنید.

قبل از سمپاشی به خصوص در مزارع بزرگ حتماً با یک متخصص گیاهان دارویی مشورت کنید.

برای تهیه سموم نیز می توانید از قسمت خرید سموم در سایت گل من و تو کمک بگیرید.

سخن پایانی در مورد آفات و بیماری های گوجه فرنگی:

در این مقاله سعی شده است تعدادی از بیماری ها و آفات گوجه فرنگی که این گیاه را تحت تاثیر قرار می دهند معرفی کنیم. اما توجه داشته باشید که بیماری ها و آفات زیادی وجود دارد که گیاه گوجه فرنگی را تحت تاثیر قرار می دهد که تنها تعدادی از آنها در این مقاله ارائه شده است. اگر سوال، مشکل یا تجربه ای دارید حتما در قسمت نظرات برای ما بنویسید تا کارشناسان گل من و تو در اسرع وقت پاسخ شما را ارسال کنند.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا