چرا زیر زبان افت میزند

زائده های زیر زبانی برآمدگی هایی هستند که به طور ناگهانی در زیر زبان ظاهر می شوند

تورم و توده در زبان نشانه چیست؟

نوعی بیماری یا کیست عفونی که در زیر زبان به شکل زائده های برجسته ظاهر می شود، زائده های زیر زبانی نامیده می شود که می تواند باعث بیماری های بدخیم شود.

زائده های زیر زبان

برجستگی هایی که زیر زبان به طور ناگهانی یا در طول زمان ایجاد می شوند، زائده های زیر زبانی نامیده می شوند. در بیشتر موارد، این زائده ها بدون عارضه و درد هستند. علت این برجستگی ها ممکن است مربوط به اختلالات غدد بزاقی یا عفونت های باکتریایی مربوط به این قسمت باشد.

هنگامی که کیست زیر زبان تشکیل می شود، ممکن است عفونی شود. در طول عفونت، غدد لنفاوی متورم می شوند و انتقال بزاق را دشوار می کنند. در این مرحله فرد در ناحیه زیر زبان احساس درد، التهاب و تورم می کند و در صورت عدم انجام اقدامات درمانی، این تورم منجر به تب یا آبسه می شود.

زائده های زیر زبانی در برخی افراد ممکن است دردناک باشد

درد زیر زبان

برخی از افرادی که زیر زبان خود زائده دارند ممکن است زیر زبان خود احساس درد کنند. علت درد در این ناحیه ممکن است به دلیل اختلالات سیستمیک باشد. همچنین علت درد ممکن است یک عفونت ویروسی یا یک عامل غیر عفونی باشد.

عواملی مانند بیماری های ایمنی و کمبودهای تغذیه ای می توانند باعث ایجاد زخم در زیر زبان شوند که با درد شدید همراه است. در صورت بروز چنین مشکلی حتما با متخصص دهان و دندان مشورت کنید.

دلیل تشکیل آپاندیس زیر زبان

علل زیادی با بروز بیماری های زبانی مرتبط است. برخی از علل این بیماری عبارتند از:

• کیست های مخاطی دهان: کیسه های آبی تیره و مایع شکل زیر زبان قرار دارند. این کیسه در اطراف دهانه غدد بزاقی در دهان ایجاد می شود. کیست مخاطی ممکن است به صورت دوره ای ناپدید شود و با تحریک دوباره ظاهر شود.

آفت: زیر زبان ممکن است زخم هایی ظاهر شود که نتیجه تغییرات سیستمیک در بدن است. این زخم ها شبیه زخم های شانکری هستند که زیر زبان یا هر قسمت دیگری از دهان ظاهر می شوند. به این زخم ها ضایعات دهانی نیز می گویند.

عوامل دیگری که می توانند باعث ایجاد آفت زیر زبان شوند عبارتند از:

1- آسیب به بافت های زیر زبان

2- استفاده زیاد از ادویه در غذا و مصرف زیاد لبنیات

3- در برخی موارد ممکن است به دلیل تغییر در قاعدگی، تغییرات هورمونی یا بارداری و یائسگی باشد.

4- سلیاک که نوعی اختلال در دستگاه گوارش است.

5- کمبود آهن، فولات، ویتامین و B12

6- داشتن استرس و اضطراب جسمی یا عاطفی

7- عوامل ژنتیکی

• ویروس پاپیلومای انسانی HPV: این نوع بیماری شایع ترین بیماری و عفونت مقاربتی است که دانشمندان در ایالات متحده آمریکا بیش از 180 زیرگروه HPV را برای آن شناسایی کرده اند. این نوع بیماری باعث ایجاد ضایعات پوستی می شود.

این نوع بیماری خفیف دهان هیچ علامتی ندارد، اما ممکن است برخی از علائم زیر را مشاهده کنید:

– زائده های کوچک زیر دهان

– زائده های صورتی یا قرمز

– برآمدگی های بدون درد

این عفونت ها می توانند بدون درمان در عرض 2 سال توسط بدن پاک شوند. اما باید بدانید که این نوع عفونت یکی از عوامل اصلی سرطان گلو است.

کیست های مخاطی یکی از علل زائده های زیر زبانی هستند.

• کیست لنفوپیتلیال: در زیر زبان و در غدد بزاقی، کیست لنف اپیتلیال به رنگ زرد و به شکل برآمدگی های زیر زبان وجود دارد و علامت این کیست در بیشتر موارد علامت عفونت با HIV است. علاوه بر این، این بیماری سرطانی نیست و خطر جدی ندارد.

• سیالولیتیازیس: یکی از شایع ترین علل تورم غدد بزاقی، سیالولیتیازیس است. در بیشتر موارد این بیماری با درد همراه است و به شکل کیست زیر زبان ظاهر می شود. برخی از علائم سیالولیتیازیس عبارتند از:

– احساس درد یا ناراحتی در دهان که هنگام غذا خوردن بدتر می شود

– درد یا التهاب زیر فک

– عفونت در غده آسیب دیده یا نزدیک آن

– دهان خشک

• تومور غدد بزاقی: این نوع بیماری نسبت به سایر بیماری ها مستعدتر است. زیرا احتمال بدخیم بودن آن بسیار زیاد است.

علائم تومور غدد بزاقی عبارتند از:

1- تورم یا احساس درد شدید در زیر زبان، فک، گوش یا گردن

2- بی حسی یا ضعف عضلانی در قسمتی از صورت

3- مشکل در باز کردن دهان یا بلعیدن

4- ترشح یا ترشح مایع از گوش

اگر در زیر زبان خود آپاندیس را احساس کردید و همچنین در آن ناحیه درد داشتید، در اسرع وقت به متخصص دهان و دندان مراجعه کنید.

نحوه تشخیص بیماری های دهان

با انجام آزمایشات و نمونه برداری و یا توضیح تاریخچه یک بیماری دهان می توان این بیماری را در سریع ترین زمان ممکن تشخیص داد و آن را درمان کرد. آزمایشات و نمونه های انجام شده در زمینه شناسایی نوع ضایعه زیر زبان عبارتند از: آزمایش خون، آزمایش تصویربرداری، سواب و روش های شناسایی پاتوژن ها و عوامل عفونی.

چگونه بیماری های زیر زبان را درمان کنیم

درمان زائده های زیر زبان

برخی از بیماری های زیر زبانی نیازی به درمان ندارند و به مرور زمان خود به خود از بین می روند. این بیماری ها عبارتند از: زخم های شانکر و عفونت های خفیف و خفیف HPV.

درمان زخم های دهانی مرتبط با HPV

متخصصان بیماری های دهان می توانند با انجماد زخم یا تزریق داروهای ضد ویروسی مانند اینترفرون آلفا یا B2 بیماری را درمان کنند.

درمان کیست

پزشک می تواند کیست های لنف اپیتلیال و کیست های مخاط دهان را تخلیه کند. همچنین ممکن است برداشتن کیست با لیزر درمانی یا فریز کردن آن با کرایوتراپی را توصیه کنند.

درمان سیالولیتیازیس

این نوع بیماری با استفاده از داروهای ضد التهاب قابل درمان است. همچنین برای درمان این بیماری، پزشکان با ماساژ غده بزاقی و قسمت آسیب دیده سنگ را به عقب می راندند. اگر این نوع درمان جواب نداد، پزشک روش دیگری از جمله جراحی را توصیه می کند.

درمان تومورهای غدد بزاقی

از آنجایی که این بیماری در بیشتر موارد خطرناک است، پزشکان برای درمان جراحی را توصیه می کنند. در طول جراحی، پزشک تومور را همراه با برخی از بافت های اطراف آن برمی دارد. هنگامی که پزشک سلول های سرطانی را در سایر قسمت های بدن پیدا می کند، ممکن است از پرتودرمانی یا شیمی درمانی برای درمان آنها استفاده کند.

اگر زائده های زیر زبانی سطحی هستند، از درمان های خانگی استفاده کنید

درمان خانگی زائده های زیر زبان

در این قسمت از مقاله می خواهیم در مورد نحوه درمان کیست یا آپاندیس زیر زبان در خانه اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم.

چند نمونه از درمان خانگی زائده های زیر زبان، از جمله:

درمان زائده های زیر زبان با آب و نمک

نمک یک ضد عفونی کننده است که می تواند برای درمان عفونت های دهان و دندان استفاده شود. نصف قاشق غذاخوری نمک را در یک فنجان آب ولرم بریزید و سه بار در روز از آن به عنوان دهانشویه طبیعی استفاده کنید.

درمان زائده های زیر زبان با یخ

با استفاده از یخ می توانید درد ناشی از کیست یا التهاب و تورم را بهبود بخشید. برای این منظور می توانید از کمپرس سرد روی ناحیه ملتهب استفاده کنید تا تورم و درد را کاهش دهید.

درمان زائده های زیر زبان با آلوئه ورا

آلوئه ورا دارای خاصیت ضد التهابی است که به کاهش درد و تورم ناشی از تومورها کمک می کند. با برداشتن ژل از برگ آلوئه ورا، مالیدن آن بر روی ناحیه آسیب دیده و شستن آن با آب ولرم می توان به درمان کیست های دهان و زخم های لب کمک کرد.

برای درمان بیماری های دهان می توانید در ابتدا از داروهای خانگی استفاده کنید. توجه داشته باشید زمانی که این نوع بیماری سطحی است می توانید از روش خانگی استفاده کنید در غیر این صورت حتما با پزشک مشورت کنید.

نحوه بررسی تومورهای داخلی

معاینه بیماری های دهان باید به طور کامل و منظم انجام شود. در این قسمت سعی داریم اطلاعاتی در مورد نحوه معاینه تومورهای دهان در اختیار شما قرار دهیم.

1- قسمت متورم را لمس کنید تا منشا بافتی آن مشخص شود.

2- رنگ و اندازه آپاندیس را ببینید.

3- در صورت وجود تورم در قسمت بیرون زده و کاهش وزن بیمار ممکن است نشانه بدخیمی این بیماری باشد.

4- هر آپاندیس قرمز و گرم ممکن است نشان دهنده التهاب و تورم باشد. پس مراقب آن زائده ها باشید.

5- معاینه قوام که شامل قوام ضایعات نرم، سخت، سخت و سنگی مانند سرطان متاستاتیک و قوام بیماری های هوچکین می باشد.

6- علت تورم را بررسی کنید زیرا ممکن است به دلیل وجود آبسه و کیست در بافت های نرم باشد.

7- اگر تورم ثابت باشد ممکن است نشانه بدخیمی باشد. پس حتما در معاینه به ثابت یا متحرک بودن آن دقت کنید.

گردآوری: اداره بهداشت بیتوته

درمان سریع زخم های دهان و زبان + علل و انواع زخم ها را بشناسید

قبل از بحث در مورد روش های درمان آفت دهان، بهتر است به شما بگوییم که زخم های دهان دقیقا چیست. به زبان ساده به زخم سطحی، کوچک و خوش خیم در بافت نرم دهان یا لب، زیر زبان و روی لثه، زخم یا زخم دهان می گویند.

اندازه زخم‌های دهان یک سانتی‌متر و زخم‌ها گرد یا بیضی، به رنگ سفید یا زرد است. برفک دهان بر خلاف تاول های ناشی از تب شدید در دهان یا تبخال هایی مانند تبخال، در خارج از دهان رشد نمی کند و به هیچ وجه پخش نمی شود.

برفک دهان عارضه ای است که هر فردی در هر سنی ممکن است آن را تجربه کند و بسیار آزاردهنده خواهد بود و به دلایل مختلفی قابل مشاهده است. در این بخش سلامت و تندرستی مرطوب با علل و درمان برفک دهان و زبان آشنا شوید.

انواع زخم های دهان

آفت ها به سه نوع اصلی تقسیم می شوند: مینور، ماژور و هرپتی فرم:

آفت کوچک

زخم‌های کوچک و حلقوی شایع‌ترین نوع زخم‌ها هستند که در عرض یک تا دو هفته بدون بر جای گذاشتن جای زخم ناپدید می‌شوند. این زخم ها به اندازه نوک مداد هستند و به صورت گروهی یا خوشه ای دیده می شوند. چهار تا شش آفت در هر دهان در یک زمان ظاهر می‌شود و آفت‌های کوچک اغلب در داخل گونه، لب‌ها، زبان و لثه‌ها دیده می‌شوند.

مرتبط:  چرا باید در سامانه جامع تجارت ثبت نام کرد

آفت بزرگ

زخم بزرگ نوعی زخم کوچک، بزرگتر و عمیق تر، با لبه های نامنظم است که بهبود آن بیش از 6 هفته طول می کشد. هر زخمی که بیش از سه هفته در دهان باقی بماند باید توسط دندانپزشک معاینه شود. محل انگل های بزرگ معمولا در نزدیکی لوزه ها است، جایی که بیمار به خصوص در هنگام بلع، رنج زیادی می برد. معمولاً فقط یک زخم دهان بزرگ در یک زمان ایجاد می شود.

آفت هرپتی فرم

آفت هرپتی فرم به اندازه یک سوزن است و در حشرات بالغ در گروه های 10 تا 100 تایی دیده می شود. آفت هرپتی فرم دارای لبه های نامنظم است و پس از یک تا دو هفته بدون بر جای گذاشتن جای زخم بهبود می یابد.

زخم های خفیف و ضعیف دهان به دلیل آسیب به سیستم دفاعی بدن در غشای مخاطی ایجاد می شود، اما اگر بخواهیم در مورد علل آن دقیق تر صحبت کنیم، بدانید که زخم های دهان در موارد زیر ظاهر می شوند:

برای آسیب های جزئی، مانند گاز گرفتن اشتباهی زبان یا ضربه زدن به دهان با مسواک

وقتی استرس داریم

بعد از خوردن غذاهای حساسیت زا و داروهای خاص

در طول تغییرات هورمونی، به عنوان مثال در طول چرخه قاعدگی

در صورت کمبود مواد مغذی مانند ویتامین B12 یا آهن و اسید فولیک

آسیب ناشی از دندان های مصنوعی یا ساییدگی نوک دندان ها

ویروس ها شامل ویروس هرپس سیمپلکس (آبله مرغان) یا ویروس واریسلا زوستر (آبله مرغان و زونا) هستند.

مشکلات گوارشی مانند بیماری سلیاک یا بیماری کرون

چه زمانی باید سیگار را ترک کرد

سرطان دهان (در موارد بسیار نادر)

رادیوتراپی اطراف سر و گردن

علائم آفت دهان

زخم های دردناک داخل دهان، روی زبان، پشت سقف دهان یا داخل گونه ها

یک زخم گرد، سفید یا خاکستری با لبه قرمز

علائم زخم های دهانی شدید

تب

تنبلی فیزیکی

تورم غدد لنفاوی

علائم استوماتیت آفتی راجعه

استوماتیت یک بیماری عود کننده دهان دهان در کودکانی است که از سلامت عمومی خوبی برخوردار هستند. علت این ناراحتی نامشخص است، اما ارثی نیست.

روش های مختلف برای درمان آفت دهان در خانه

اگر سوال شما این است که چه چیزی برای زخم های دهان مفید است و می خواهید چند درمان خانگی برای از بین بردن سریع زخم های دهان پیدا کنید، لیست زیر را با دقت بخوانید.

یخ برای زخم های دهان

مکیدن تکه های یخ کوچک در تسکین و کاهش سوزش و التهاب زخم دهان موثر است، زیرا خون رسانی به زخم دهان را کاهش می دهد و درد و تورم زخم را کاهش می دهد.

بابونه برای درمان زخم های دهان

برای درمان گیاهی زخم های دهان، یک چای کیسه ای بابونه را در یک فنجان آب داغ قرار دهید و صبر کنید تا چای کیسه ای دم بکشد. وقتی چای کمی خنک شد آن را در دهان بگذارید تا با زخم ها تماس پیدا کند و درد ناشی از آن را تسکین دهد.

روغن نارگیل، مراقبت خانگی از دهان و زبان

روغن نارگیل را در ظرف کوچکی آماده کرده و با گوش پاک کن مستقیماً روی انگل ها بمالید. این کار را چندین بار انجام دهید و سپس نتیجه را ببینید.

درمان زخم های دهان با عسل

عسل دارای خواص ضد التهابی است، اما به خاطر داشته باشید که عسل ارگانیک را انتخاب کنید زیرا می تواند کارهای زیادی انجام دهد. ابتدا با آب گرم غرغره کنید و سپس مقدار زیادی عسل روی زخم قرار دهید.

این کار را ۲ تا ۳ بار در روز انجام دهید و تا زمانی که تغییراتی را مشاهده کنید ادامه دهید.

فلفل قرمز برای درمان زخم های دهان و زبان

فلفل قرمز حاوی کپسایسین است که ممکن است به تسکین درد ناشی از آفت کمک کند. برای درمان زخم های دهان و زبان، آب ولرم را با فلفل قرمز آسیاب شده مخلوط کرده و خمیر را به همراه گوش پاک کن روی زخم بمالید. به اندازه کافی فلفل قرمز اضافه کنید تا خیلی داغ نشود.

این کار را ۲ تا ۳ بار در روز تکرار کنید تا مشکل برطرف شود.

آلوئه ورا برای درمان آفت

مقداری ژل آلوئه ورا جدا کنید، آن را در آب حل کنید و غرغره کنید، این کار را حدود 3 بار در روز انجام دهید تا بهبودی کامل حاصل شود.

پودر زاج بهترین درمان خانگی برای زخم های دهان است

پودر آلوم همیشه ناحیه آسیب دیده را خشک نگه می دارد که به بهبودی کمک می کند و تضمین می کند که انگل های شما پس از مدتی ناپدید می شوند. برای درمان مقداری پودر زاج به اندازه نخود به آفت بمالید و یک دقیقه صبر کنید.

زاج را با بزاق خود تف کنید و آن را با آب نشویید. درد ناشی از آفت پس از یک روز از بین می رود.

درمان خانگی زخم های دهان و زبان با ما

استفاده از ماست باکتری‌های دهان را متعادل می‌کند و به درمان آفت در کوتاه‌ترین زمان ممکن کمک می‌کند. استفاده از ماست با تعداد زیادی باکتری زنده بسیار موثر است. برای درمان سریعتر انگل ها حداقل سه بار در روز ماست بخورید.

یکی دیگر از راه های درمان آفت دهان با ماست اضافه کردن کمی عسل است تا طعم آن بهتر شود.

درمان دارویی آفت

اگر زخم باعث درد و ناراحتی شود، پزشک برای تسکین علائم، دارو تجویز می کند. این داروها برای درمان زخم ها را می توان بدون نسخه در داروخانه ها تهیه کرد، اما همیشه بهترین کار این است که در همه موارد داروها توسط پزشک تجویز شود. توجه داشته باشید که برخی از ژل های زخم دهان برای کودکان زیر 16 سال مناسب نیستند. داروهای رایج برای درمان آفت شامل موارد زیر است که همه آنها باید با تجویز پزشک مصرف شوند.

قرص برای زخم دهان

برای درمان زخم های دهان، قرص هیدروکورتیزون (2.5 میلی گرم) یا بتامتازون (0.1 میلی گرم) را روی زخم بگذارید و بگذارید به تدریج حل شود، این روش تا حدودی موثر است.

گذاشتن مایع داخل کپسول ویتامین E روی زخم نیز روش موثری است، کپسول ویتامین E را باز کرده و مایع را داخل آن بر روی زخم قرار دهید، روغن حاوی ویتامین E با تشکیل لایه ای روی زخم از عفونت جلوگیری می کند و درمان را تسریع می کند. . .

استفاده از برخی مکمل ها و ویتامین ها در درمان زخم های دهان و کاهش درد ناشی از آن تاثیر بسزایی دارد. مصرف مکمل های روی، مکمل های ویتامین B و مکمل های آهن طبق دستور پزشک از ایجاد زخم های دهانی جلوگیری می کند.

ژل ضد آفت

ژل آفتین یکی از داروهای درمان زخم های دهان است که حاوی عصاره های گیاهی است. درمان با این ژل بسیار سریع است و معمولاً پس از یک بار استفاده می توانید اثرات درمانی آن را مشاهده کنید. برای استفاده از ژل آفتین با استفاده از نوک سرنگ یک قطره از ژل آفتین را به آرامی روی گوش پاک کن بریزید و به مدت 20 ثانیه دقیقاً روی ناحیه آسیب دیده دهان فشار دهید و بلافاصله دهان را با آب فراوان بشویید.

زخم های دهان

قطره های زیادی برای درمان زخم های دهان از جمله قطره میرتکس در داروخانه ها موجود است. برای درمان آفت چند قطره روی پنبه بریزید و به مدت نیم ساعت روی آفت قرار دهید و این کار را روزی 6-5 بار تکرار کنید.

قطره الیس کیس برای زخم های دهان یکی دیگر از قطره های درمان آفت دهان است. این قطره حاوی عصاره گیاهی با خواص ضد عفونی کننده و ضد قارچی است. می توانید این قطره را مستقیماً روی زخم بریزید یا 20 تا 25 قطره را در یک لیوان آب سرد بریزید و آن را در دهان خود بکشید.

آنتی بیوتیک برای درمان زخم های دهان

استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی روشی موثر برای کنترل زخم های انگلی است.

250 تا 1000 میلی گرم تتراسایکلین را در 30 میلی لیتر آب یا محلول دیفن هیدرامین حل کنید و این محلول را روی یک گاز بریزید و به مدت 10 تا 20 دقیقه روی زخم قرار دهید. برای بسیاری از افراد، این روش کنترل آفات را بهبود می بخشد و از ایجاد ضایعات جلوگیری می کند.

این درمان باید 5 تا 7 روز ادامه داشته باشد و این درمان باید 4 تا 6 بار در روز تکرار شود، تا 30 دقیقه بعد از کمپرس نباید چیزی بخورید.

اگر به تتراسایکلین مقاوم هستید از کمپرس سفالکسین 1 درصد استفاده کنید، 250 میلی گرم سفالکسین (یک کپسول 250 میلی گرمی) را در 30 میلی لیتر آب حل کنید و این محلول را روی یک تکه گاز بریزید و به مدت 10 تا 15 دقیقه روی زخم بگذارید. آن را به مدت 20 دقیقه 4 تا 6 بار در روز روی زخم قرار دهید.

احتیاط: از این روش برای کودکان استفاده نکنید.

**هیچ یک از این روش های درمان طبی آفت دهان نباید بدون تجویز و مشورت با پزشک انجام شود.

مسکن

اگر زخم دهان دردناک باشد، پزشک مسکن تجویز می کند که باید مستقیماً روی زخم استفاده شود. داروی بنزیدامین از آن دسته داروهایی است که باید به عنوان دهانشویه یا اسپری استفاده شود. نوع بنزیدامین دهانشویه برای اولین بار باعث تحریک می شود، اما استفاده مکرر این سوزش را برطرف می کند، در صورت تداوم این سوزش با مدیر داروخانه یا پزشک خود مشورت کنید.

کورتیکواستروئید

کورتیکواستروئیدها التهاب (تورم) را کاهش می دهند و این ماده در داروهای زخم دهان برای کاهش التهاب وجود دارد، کاهش التهاب در زخم ها باعث کاهش درد آنها می شود. بهتر است به محض ظاهر شدن زخم های دهان از کورتیکواستروئیدها استفاده کنید. این درمان به هیچ وجه خطر ابتلا به زخم های جدید دهان را پس از درمان کاهش نمی دهد.

دهانشویه کلرهگزیدین

دهانشویه ها حاوی عناصری هستند که به درمان زخم های زبان و دهان کمک می کنند. این دهانشویه ها حاوی بی حس کننده های موضعی، آنتی بیوتیک ها و آنتی هیستامین ها هستند.

بی حسی موضعی

قبل از خوردن و آشامیدن، یک ماده بی حس کننده به ناحیه آسیب دیده تزریق می شود تا از درد بیشتر جلوگیری شود. نمونه ای از این دارو لیدوکائین است.

ویتامین های مکمل و داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی

کمبود ویتامین های ضروری مانند ویتامین B12، آهن و اسید فولیک در انسان باعث ایجاد طاعون می شود و این داروها برای اهداف درمانی تزریق می شوند. در موارد زخم دهانی شدید و دردناک، داروهای سرکوب کننده سیستم ایمنی تجویز می شود.

درمان هورمونی

درمان هورمونی برای زنانی که در زمان های خاصی از چرخه قاعدگی خود از برفک دهان رنج می برند، تجویز می شود. برای این منظور از داروهای ضد بارداری خوراکی استفاده می شود.

مرتبط:  چطور رگ دست در بیاوریم

درمان آفت با لیزر

یکی از راه های درمان زخم های دهان لیزر است که برای جلوگیری از عوارض جدی تر باید توسط متخصص انجام شود. درمان آفت با لیزر دارای مزایای زیر است:

انرژی لیزر ویروس عامل طاعون را از بین می برد.

تسکین فوری و عمیق است.

از پیشرفت ضایعه پس از درمان جلوگیری می کند.

این باعث بهبودی سریع و بدون ناراحتی می شود.

درمان بدون بیهوشی چند دقیقه طول می کشد.

چه چیزی برای زخم های دهان مفید است؟

برای التیام زخم مقدار زیادی مایعات بنوشید و برای کاهش درد از طریق نی بنوشید.

از یک رژیم غذایی متعادل استفاده کنید، غذاهایی که درد آفت را تسکین می دهند عبارتند از: شیر، ژلاتین مایع، ماست و بستنی.

پیشگیری از آفت

با رعایت بهداشت دهان و دندان می توانید تعداد آفت ها را کاهش دهید:

اجتناب از غذاهایی که دهان را تحریک می کنند، از جمله غذاهای تند یا اسیدی

از تحریک دهان هنگام جویدن آدامس خودداری کنید

درمان بیماری های دهان و زبان با رعایت بهداشت دهان و دندان

دندان های خود را بعد از غذا مسواک بزنید و هر روز نخ دندان بکشید تا زمانی که دهان از ذرات غذایی که می تواند زخم را تحریک کند پاک شود.

چه کسانی بیشتر در معرض زخم های دهان هستند؟

20 درصد از جمعیت جهان یک یا چند بار از برفک دهان رنج می برند. برفک دهان در زنان شایع‌تر از مردان است و معمولاً در دوران کودکی یا پیری بروز می‌کند. جالب است بدانید که دود سیگار از دهان در برابر انگل ها محافظت می کند.

زخم های دهان شایع ترین زخم هایی هستند که به مرور زمان عود می کنند و انواع و علل مختلفی دارند. مدت درمان این زخم ها معمولاً 14-10 روز است، اما روش هایی برای بهبود سریع زخم ها نیز وجود دارد که شامل شستن زخم ها می شود. دهان و برخی داروها

فهرست

در میان انواع بیماری های مربوط به دهان و دندان، بیماری دهان و زبان یکی از بیماری های ساده و بسیار دردناک است. برفک دهان مشکلی است که اکثر افراد روی کره زمین را در طول زندگی خود تحت تاثیر قرار می دهد. تحقیقات نشان می دهد که زنان بیشتر از مردان مستعد ابتلا به آفت هستند و احتمال بروز این مشکل برای آنها بیشتر خواهد بود. اگرچه محل آفت معمولاً کوچک است، اما هنگام غذا خوردن باعث درد زیادی برای فرد می شود. برای درک بهتر زخم دهان و زبان و یافتن درمان قطعی سه مرحله ای زخم دهان، این مقاله را تا انتها بخوانید.

علائم و نشانه های دهان و زبان

هر بیماری یک علامت دارد که به تشخیص مشکل کمک می کند. به همین دلیل است که باید با علائم و نشانه های زخم دهان نیز آشنا شوید. آفت دهان یک ضایعه دردناک در داخل دهان است که در قسمت های مختلف مانند زبان، لثه و سایر قسمت های دهان ظاهر می شود. مدت این دوره ده تا چهارده روز است که بسته به فرد متفاوت خواهد بود. البته در برخی افراد به دلیل شرایط جسمانی ممکن است این مدت کوتاهتر باشد. به طور کلی طاعون به سه دسته مینور، ماژور و ویروس تبخال (تبخال) تقسیم می شود که به اشکال مختلف در انسان ظاهر می شود. آفات جزئی به مقدار کم وجود دارند و اکثر افراد تحت تأثیر این نوع هستند.

در شکل عمده، ناحیه آسیب دیده منطقه بزرگ تری را پوشش می دهد. تبخال همچنین ریشه های مختلفی دارد که معمولاً با طاعون اشتباه گرفته می شود. آفت ناحیه خاصی را سفید می کند و اطراف آن قرمز می شود. این قرمزی به دلیل افزایش سطح خون اطراف آفت است. درد مهم ترین علامت طاعون است که در برخی موارد تشدید می شود. هنگامی که غذاهای اسیدی مانند سرکه مصرف می کنید، درد ناشی از آفت افزایش می یابد. علاوه بر این، داشتن انگل باعث می شود که تغذیه با مشکل مواجه شود و باید با آرامش این کار را انجام دهید. تمام علائم این مشکل در داخل دهان قابل مشاهده است و ربطی به سایر قسمت های بدن ندارد. بنابراین مشکلی مانند تب برای فرد ایجاد نخواهد شد.

همچنین بخوانید : آبسه یا عفونت دندان و درمان آن

علت بروز آفت چیست؟

برفک دهان یکی از آن مشکلاتی است که علت آن هنوز به خوبی شناخته نشده است. البته عوامل خاصی وجود دارد که این مشکل را بدتر می کند و باید از آنها اجتناب کرد. اگر می خواهید کمتر از این مشکل رنج ببرید، نباید اجازه دهید عوامل آن ظاهر شوند. خوشبختانه برای شناخت بهتر شما در این زمینه، دلایلی را به شما می گوییم تا بتوانید با دید باز به این مشکل نزدیک شوید و آن را حل کنید.

تاثیر استرس و اضطراب بر زخم های دهان

تجربه نشان داده است که استرس و اضطراب می تواند اثرات مخربی بر بدن انسان داشته باشد. کسانی که استرس بیشتری دارند مستعد ابتلا به آفت هستند. زنان در روزهای خاصی از ماه پریود می شوند، زمانی که تنش عصبی به اوج خود می رسد. معمولا خانم ها قبل از قاعدگی عصبانی می شوند و استرس زیادی دارند که این نیز عامل بزرگی در بروز آکنه است. کسانی که خلق و خوی خوب و ذهنی آرام دارند کمتر در معرض مشکلاتی مانند بیماری های دهان و زبان خواهند بود.

آسیب به مخاط دهان

دلایل زیادی وجود دارد که می تواند به مخاط دهان آسیب برساند و باید از آنها اجتناب کنید. کسانی که از دندان مصنوعی استفاده می کنند احتمالاً به غشای مخاطی آسیب می رسانند. این مشکل می تواند خطر ابتلا به زخم های دهان و زبان را افزایش دهد. خوردن غذاهای گرم به مخاط دهان نیز آسیب می رساند، بنابراین بهتر است غذاهای گرم مصرف نکنید. برخی افراد نحوه صحیح مسواک زدن را نمی دانند و فشار زیادی به مخاط و دندان وارد می کنند. کسانی که دندان های خود را به درستی مسواک نمی زنند به احتمال زیاد دچار زخم های دهان می شوند.

خوردن غذاهای حساسیت زا

خوردن غذاهای اسیدی می تواند مشکلاتی برای دهان و دندان شما ایجاد کند. کسانی که زیاد غذاهای اسیدی و سرکه می خورند در خطر بیماری های دهان و زبان هستند. چیپس و آجیل نیز حاوی طعم دهنده های زیادی هستند و خوردن بیش از حد آن فقط این مشکل را بدتر می کند. بادمجان نیز یکی از مواد غذایی حساسیت زا است که باید در مصرف آن متعادل باشد. اگر رژیم غذایی شما مناسب باشد، در بیشتر مواقع دچار این مشکل نخواهید شد.

وراثت و اثرات آن بر زخم های دهان و زبان

این ممکن است برای شما جالب باشد، اما برفک دهان می تواند از طریق وراثت منتقل شود. اگر دقت کنید اکثر آنها در یک خانواده با این مشکل مواجه هستند که نشان دهنده تاثیر ژنتیک در این زمینه است. اگر چنین چیزی در خانواده شما وجود دارد، بهتر است پس از ظاهر شدن زخم در زبان یا دهان اقدامات درمانی لازم را انجام دهید. از آنجایی که این مشکل ارثی است، باید با روش درمانی بهتری آن را درمان کنید.

کمبود ویتامین B12 و اسید فولیک

کمبود برخی عناصر ضروری در بدن مانند ویتامین B12 و اسید فولیک می تواند اثرات مضر زیادی داشته باشد. به همین دلیل است که کمبودها در این زمینه را باید با غذاها و داروها پر کرد. خوردن غذاهایی مانند گوشت قرمز، ماهی و اسفناج می تواند اسید فولیک بدن شما را تامین کند. اگر روش های رژیمی موثر نبود، می توانید از قرص ها برای این منظور استفاده کنید. نتایج نشان می‌دهد کسانی که در این زمینه دچار کمبود هستند، بیشتر از زخم‌های دهان و زبان رنج می‌برند.

درمان دهان و زبان

با توجه به مشکلاتی که بیماری دهان و زبان در فرد ایجاد می کند، نیاز به درمان دائمی دارد. راه های زیادی برای تسریع روند بهبودی وجود دارد که به توضیح آنها می پردازیم.

رعایت بهداشت دهان و دندان

اولین قدم در درمان بیماری های دهان و زبان رعایت بهداشت فردی است که روند بهبودی را تسریع می کند. کسانی که مسواک زدن صحیح را یاد گرفته اند در این زمینه مشکل خاصی ندارند. بهترین زمان برای مسواک زدن بعد از هر وعده غذایی است. وجود باکتری در دهان خطر ابتلا به زخم های دهان را افزایش می دهد. حال اگر فردی مرتب مسواک بزند و از خلال دندان استفاده کند کمتر دچار این مشکل می شود.

استفاده از دهانشویه آنتی بیوتیک

آنتی بیوتیک ها موادی هستند که باکتری ها و قارچ ها را از بین می برند. بنابراین استفاده از آنتی بیوتیک ها می تواند عوامل ایجاد کننده بیماری های دهان و زبان را از بین ببرد. امروزه تتراسایکلین در دوزهای مختلف به شکل دهانشویه موجود است. اگر از زخم در دهان و زبان خود رنج می برید، استفاده از این دهان شویه ممکن است درمان خوبی برای شما باشد.

داروهای بیهوشی

بزرگ‌ترین مشکل آفت‌ها، درد ناشی از آن است. به همین دلیل، ممکن است از داروهای بیهوشی برای کاهش فعالیت عصبی استفاده شود. در حال حاضر موادی مانند لیدوکائین و دیفن هیدرامین برای بیهوشی مناسب هستند. اگر به دنبال داروهایی برای زخم های دهان هستید، این داروهای بی حس کننده ممکن است مفید باشند.

محلول آب و نمک

همانطور که می دانید نمک یک اثر ضد عفونی کننده ذاتی دارد. اگر مراقب باشید، نمک زدن غذاها از فاسد شدن آنها جلوگیری می کند. به همین دلیل محلول آب گرم و نمک درمان مناسبی برای آفت دهان است. این روش خود را ثابت کرده و از گذشته های دور مورد استفاده قرار گرفته است. نمک اجازه رشد باکتری ها و عوامل بیماری زا را نمی دهد. در نتیجه، زخم های دهان خیلی سریعتر از آنچه فکر می کنید بهبود می یابند.

داروی گیاهی میرتکس

اگر به دنبال یک داروی گیاهی برای درمان زخم های دهان و زبان هستید ما میرتکس را پیشنهاد می کنیم. این دارو از گیاهی به نام مورت به دست می آید که در درمان عفونت های ریوی و دهان بسیار مفید است. این دارو روی بسیاری از مشکلات از جمله زخم های دهان تاثیر دارد. استفاده از داروی میرتکس نیز در بین مردم رایج است و یکی از روش های درمانی خوب در این مورد به شمار می رود.

خوشبختانه برفک دهان روش های درمانی موثری دارد و جای نگرانی نیست. اگر احساس می کنید که خودتان قادر به انجام آن نیستید، می توانید با پزشک متخصص مشورت کنید. اگر به طور مرتب با این مشکل مواجه هستید، باید علت اصلی و اصلی را شناسایی کنید. اگر در برخی از عناصر ضروری کمبود دارید، حتما تحت نظر پزشک رژیم غذایی مناسب تهیه کنید. امیدواریم با کمک مطالب این مقاله سلامتی خود را هر چه سریعتر به دست آورید.

مرتبط:  چرا به لباسشویی اب نمیاد

درمان آفت با ماست چگونه انجام می شود؟

امروزه درمان آفت دهان با ماست یکی از روش های متداول خانگی است که اکثر بیماران در مراحل اولیه بیماری از آن استفاده می کنند. البته علت دقیق این نوع بیماری ناشناخته می باشد. ولی طبق تحقیقات انجام شده دلیل بروز این نوع زخم های دهانی وجود بیماری التهابی روده یا باکتری هلیکوباکتر پیلوری است. مطالعات مربوط به سال ۲۰۰۷ ثابت می کند که کشت های زنده پروبیوتیک همچون لاکتوباسیلوس می تواند این نوع باکتری را از بین ببرد. همچنین تعدادی از انواع مختلف بیماریهای التهابی روده را نیز درمان می کند

دلیل اصلی درمان آفت با ماست این است که این ماده غذایی یک پروبیوتیک طبیعی محسوب می شود. در نتیجه یکی از ساده ترین و سریع ترین روش های خانگی برای بهبود بیماری های دهان معرفی شد. با مصرف ماست، باکتری های مفید موجود در این ماده غذایی مانند لاکتوباسیل ها با باکتری هلیکوباکتر پیلوری مبارزه می کنند. سپس به لطف خواص با طراوت و بافت نرمی که دارد التهاب و درد ناشی از آفت را تسکین می دهد. کسانی که دائماً از آفت دهان رنج می برند باید یک فنجان ماست را در برنامه غذایی روزانه خود بگنجانند. زیرا با مصرف این مقدار ماست باکتری های مفید را به بدن منتقل کرده و از فواید درمانی آن بهره مند می شوند.

درمان زخم های دهان با روش های خانگی

درمان آفت دهان با ماست تنها راهکار خانگی برای حذف یا بهبود بیماری نیست. درنتیجه می توان از مواد قبل دسترس در خانه نوعی دهان شویه برای درمان زخم های دهانی درست کرد.

درمان آفت با شیرین بیان

شیرین بیان یکی از درمان های خانگی برای آفت دهان است. اگر این جوشانده 4 بار در روز به عنوان دهانشویه استفاده شود، درد کمتری به بیمار وارد می شود. حدود 50 تا 75 درصد از مصرف کنندگان علائم بهبود را در روز اول مشاهده می کنند. سپس بعد از 3 روز بهبودی کامل را تجربه می کنند. حال برای تهیه این دهانشویه به شیرین بیان (نصف فنجان) و آب ولرم (1/4 پیمانه) نیاز دارید. همچنین می توانید دهانشویه را با قرص شیرین بیان (1 تا 2 عدد) یا چای کیسه ای (به مدت 10 دقیقه روی دهان قرار دهید) جایگزین کنید.

درمان آفت با پراکسید هیدروژن

برای درمان زخم های دهان می توانید پراکسید هیدروژن را با آب مخلوط کنید. سپس این محلول را همراه با گوش پاک کن روی زخم های دهان ماساژ داد. طرز تهیه این محلول شامل پراکسید هیدروژن (1/4 فنجان)، آب (1/4 فنجان)، جوش شیرین (1 قاشق چایخوری) و نمک است. تا یک ساعت پس از استفاده از این نوع محلول چیزی نخورید یا ننوشید تا بهترین نتیجه را با دهانشویه پراکسید هیدروژن بگیرید.

درمان زخم های دهان با جوش شیرین

یکی دیگر از روش های خانگی برای درمان آفتاب سوختگی دهان استفاده از جوش شیرین است. این ماده به دلیل خاصیت قلیایی خود اسیدهای موجود در دهان را خنثی می کند. زیرا این اسیدها باعث سوزش و درد می شوند. علاوه بر این، جوش شیرین با از بین بردن باکتری ها، روند بهبود زخم های دهان را تسریع می کند. بنابراین مواد تشکیل دهنده این دهان شویه شامل جوش شیرین (یک قاشق چایخوری) و آب گرم (نصف لیوان) است.

در مورد زخم های دهان با آلوئه ورا

ماده ژل موجود در برگ آلوئه ورا زخم ها را التیام می بخشد و انواع دردها را تسکین می دهد که در درمان زخم های دهان مستثنی نیست. آلوئه ورا نیز متعلق به گیاه کمک های اولیه است. بنابراین نباید از فواید آن غافل شد. اکنون بیمار باید دهان دردناک را با گوش پاک کن خشک کند. سپس برگ آلوئه ورا را ببرید و ژل را روی زخم های دهان بمالید. برای درمان بیماری باید چند روز دیگر این کار تکرار شود.

درمان آفت با منیزیم هیدروکسید یا شیر منیزیم

مقدار بسیار کمی مایع شیری، ضد اسید و ملین مصرف کنید. سپس با این مایع دهان خود را بشویید. به محض استفاده از این ماده با خاصیت آنتی اکسیدانی منگنز، تمام اسیدهایی که باعث درد و سوزش در دهان می شوند خنثی می شوند. همچنین این مایع را می توان روزی 3 تا 4 بار همراه با گوش پاک کن روی زخم دهان ماساژ داد. ناگفته نماند که می توانید شیر منیزیم (یک قاشق چایخوری) را با دیفن هیدرامین (ماده ضد حساسیت) مخلوط کرده و دهان خود را با آن بشویید.

درمان زخم های دهان با چای

یکی از مفیدترین راه های درمان آفت، استفاده از چای سیاه است. افرادی که مدام از آفت دهان رنج می برند بهتر است از چای کیسه ای استفاده کنند. بنابراین، یک چای کیسه ای را روی زخم های دهان بگذارید و با چای خنک شده در دهان غرغره کنید. به محض استفاده از این درمان خانگی، تانن موجود در چای تاثیر مثبتی بر زخم ها می گذارد و باعث بهبودی آنها می شود.

درمان زخم های دهان با عسل

عسل هزاران سال است که به عنوان یک درمان طبیعی برای درمان بسیاری از بیماری ها از جمله زخم های شانکر استفاده می شود. عسل به دلیل توانایی آن در التیام زخم ها، پیشگیری از عفونت، تسکین درد و حتی کاهش جای زخم به عنوان یک درمان موثر برای زخم ها استفاده می شود.

علاوه بر این فواید، عسل دارای خواص ضد باکتریایی است که به مبارزه با باکتری ها و ویروس ها کمک می کند. این عوامل عسل را به گزینه ای عالی برای درمان زخم های دهان تبدیل می کند.

عسل حاوی آنزیم هایی است که سلول های مرده را تجزیه کرده و مواد زائد را از ناحیه زخم خارج می کند. این آنزیم ها قادرند به عمق پوست نفوذ کرده و باکتری های مضر را از بین ببرند.

دلایل دیگری برای استفاده از عسل برای درمان زخم های دهان وجود دارد. به عنوان مثال، عسل به مرطوب و تمیز نگه داشتن زخم کمک می کند. هنگامی که عسل مستقیماً روی زخم قرار می گیرد، رطوبت را بیرون می کشد و ناحیه را هیدراته نگه می دارد.

علاوه بر این، عسل یک ضد عفونی کننده طبیعی است، به این معنی که بدون آسیب رساندن به بافت های سالم، میکروب ها را از بین می برد. به همین دلیل، اغلب برای درمان بریدگی، خراش، سوختگی و سایر آسیب های جزئی استفاده می شود.

عسل همچنین مرطوب کننده است، به این معنی که آب را در بدن جذب و حفظ می کند. این خاصیت به آن اجازه می دهد تا رطوبت را از سطح پوست به لایه های عمیق تر اپیدرم تخلیه کند.

عسل همچنین یک آنتی بیوتیک طبیعی است که به کشتن باکتری ها و ویروس ها کمک می کند. این بدان معنی است که می تواند به طور موثر عفونت های باکتریایی مانند آفت را درمان کند. اثرات درمانی عسل ممکن است بیشتر از داروهای بدون نسخه طول بکشد، اما صبر کردن ارزشش را دارد.

علاوه بر این خواص درمانی، عسل به دلیل توانایی آن در تسکین درد نیز شناخته شده است. این به دلیل سطوح بالای گلوکز و فروکتوز موجود در عسل است. گلوکز و فروکتوز هر دو کربوهیدرات هایی هستند که بدن برای انرژی استفاده می کند. آنها توسط روده کوچک جذب شده و سپس به اسید لاکتیک و اسید پیروویک متابولیزه می شوند. اسید لاکتیک به عسل طعم ترش می دهد، در حالی که اسید پیروویک به آن طعم شیرین می دهد.

عسل حاوی مقادیر کمی پراکسید هیدروژن است که یک ضدعفونی کننده طبیعی است. با این حال، استفاده بیش از حد از عسل روی زخم می تواند پوست را خشک کرده و منجر به ترک خوردن شود.

اگر تصمیم به استفاده از عسل برای درمان زخم‌های شانکر خود دارید، مطمئن شوید که فقط از عسل خام استفاده می‌کنید. شما باید از هر گونه عسل فرآوری شده مانند عسل مانوکا اجتناب کنید.

برای جلوگیری از سوزش سر دل، سعی کنید از غذاهایی که باعث رفلاکس اسید می شوند اجتناب کنید. همچنین از غذاهای تند، الکل و محصولات تنباکو خودداری کنید. اگر دچار آفت هستید، دهان خود را چند بار در روز با آب گرم بشویید تا زخم ها بهبود یابد. سپس مقداری عسل روی زخم بمالید و بگذارید حدود 10 دقیقه روی زخم بماند سپس آن را بشویید. این باید درد را کاهش دهد و زمان بهبودی را تسریع کند.

اگر بعد از استفاده از عسل دچار درد، ناراحتی یا تورم شدید، ممکن است بخواهید با پزشک خود تماس بگیرید. با این حال، اگر هیچ عارضه‌ای را تجربه نکردید، این درمان خانگی ممکن است در کاهش علائم مرتبط با زخم‌های شانکر موثر باشد.

عسل و زردچوبه برای زخم دهان

علاوه بر این، ترکیب عسل و زردچوبه برای درمان آفت بسیار موثر است. بر اساس اطلاعات موجود در http://timesofindia.indiatimes.com/، مخلوط کردن عسل با زردچوبه و استفاده از خمیر حاصل بر روی ناحیه آسیب دیده می تواند به درمان آفت کمک کند.

زردچوبه حاوی کورکومین است، یک عامل ضد التهابی قوی که به تسکین درد و تسریع بهبودی کمک می کند. دلایل دیگری برای استفاده از زردچوبه برای درمان زخم های دهان وجود دارد. به عنوان مثال، آفت دهان توسط باکتری ها ایجاد می شود و زردچوبه دارای خواص ضد باکتریایی قوی است. باکتری های مضر را از بین می برد و از گسترش بیشتر آنها جلوگیری می کند.

درمان آفت دهان با سیب و عسل

درمان آفت دهان با سیب و عسل نیز یک گزینه مفید و موثر است. اعتقاد بر این است که سرکه سیب به دلیل سطح اسید بالا به پیشگیری و درمان آفت‌ها کمک می‌کند. این به دلیل اسید استیک است که به مقدار زیاد در سرکه سیب وجود دارد. اسید استیک برای کشتن باکتری ها و ویروس ها، از جمله ویروس های هرپس سیمپلکس 1 و 2 که باعث زخم های شانکر می شوند، شناخته شده است.

می توانید سرکه سیب را مستقیماً روی ناحیه آسیب دیده بمالید. همچنین می توانید سرکه سیب را با آب مخلوط کنید و سپس دهان خود را با این محلول مخلوط بشویید.

شما باید سعی کنید فقط از سرکه سیب ارگانیک استفاده کنید. اگر از سرکه سیب بطری شده استفاده می کنید، مطمئن شوید که حاوی مواد نگهدارنده یا افزودنی نباشد.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا