چرا رگ دستم درد میکنه

مچ درد سندرمی است که در آن بیمار به دلیل ناراحتی در مچ دست نمی تواند از دست خود استفاده کند. گاهی اوقات درد مچ دست بسیار شدید است و با اعمال نیرو با دست، درد به تدریج افزایش می یابد. گاهی اوقات عوارض شامل رگ به رگ شدن، رگ به رگ شدن جزئی و شکستگی است. اما معمولاً این درد پس از وارد کردن فشار زیاد به دست اتفاق می‌افتد، همانطور که در وزنه‌برداران و ورزشکاران به طور کلی و یا حتی تعمیرکاران نیز اینگونه است و یا ممکن است با پیچ خوردن مچ دست مواجه شوند. همچنین یکی از شایع ترین بیماری ها است. درد مچ دست سندرم تونل کارپال است. ما در کلینیک دکتر یزدانی خدمات خود را به گونه ای طراحی کرده ایم که تمامی متخصصان بتوانند شما را در بازگشت به فعالیت های عادی یاری کنند. با استفاده از جدیدترین ابزارهای تشخیصی پزشکی و تجربه ما، علت درد مچ دست و دست شما را ارزیابی می‌کنیم، سپس بهترین درمان را متناسب با نیاز شما طراحی می‌کنیم.

علائم و نشانه های درد مچ دست

درد مچ دست باعث ایجاد یک یا چند علامت جزئی می شود، زیرا این وضعیت می تواند غضروف، تاندون ها، ماهیچه ها و استخوان های ناحیه مچ را تحت تاثیر قرار دهد. علائم درد مچ دست عبارتند از:
درد استخوان در مچ دست
احساس ضعف عضلانی
التهاب همراه با قرمزی
احساس گرمی مجدد در ناحیه ملتهب 75758 تا 79 حرکت مجدد 57599988 8 دوو که تا انگشتان، شانه یا بازو امتداد دارد
مچ دست بدشکلی که به وضوح قابل مشاهده است
بی حسی یا بی حسی مچ دست
تغییر رنگ در ناحیه متورم مچ دست
احساس غیرعادی در دست 7575759999888 احساس غیرعادی در دست 7575759999888 درجه درد بالا.

تشخیص دقیق علت عارضه مهم است، زیرا امکان ارائه درمان مناسب بسته به علت عارضه را فراهم می کند.

وقت آن است که به پزشک مراجعه کنید

همه دردهای مچ دست نیاز به مراقبت پزشکی ندارند. برای مثال، رگ به رگ شدن و کشیدگی با یخ، استراحت و مسکن‌های بدون نسخه درمان می‌شود. البته اگر درد و تورم بیش از چند روز طول کشید یا بدتر شد، به پزشک مراجعه کنید. تاخیر در تشخیص علت درد مچ دست برای درمان می تواند منجر به بهبودی ضعیف، کاهش دامنه حرکتی و ناتوانی طولانی مدت شود.

برای گرفتن نوبت یا مشاوره برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد اینکه چگونه متخصصین ما در کلینیک دکتر یزدانی می توانند به شما در کنترل درد مچ دست کمک کنند، با شماره های (09353637983) و (02188196179) جهت نوبت و مشاوره تماس بگیرید.

علت و درمان مچ درد

فیلم درد مچ دست و آرتریت:

نتیجه تخریب تدریجی غضروف مفاصل دست است که به آن آرتریت مچ دست یا به عبارت دیگر آرتروز «ساییدگی» می گویند. این عارضه در بزرگسالان بالای 50 سال بیشتر دیده می شود، اما در ورزشکاران جوان به دلیل آسیب های ورزشی نیز شایع است. در آرتریت مچ دست، خم کردن مچ دست دشوار می شود زیرا به تدریج حساس تر و متورم می شود. در این نوع عارضه، هدف از درمان، تسکین علائم دردناک مچ دست و کنترل التهاب است. رایج ترین درمان برای مراحل اولیه آرتروز شامل اقدامات محافظه کارانه، از جمله اصلاح فعالیت، آتل، گرما، یخ و داروهای ضد التهابی است. هنگامی که اقدامات محافظه کارانه دیگر درد را تسکین نمی دهد یا زمانی که تغییر شکل ایجاد شده مانع از عملکرد مچ دست می شود، جراحی توصیه می شود.

روماتیسم (آرتریت روماتوئید)

تب روماتیسمی مفاصل هر دو طرف بدن (مانند مفاصل هر دو مچ دست) را به طور همزمان درگیر می کند. روماتیسم مفصلی در زنان سه تا پنج برابر بیشتر از مردان است و اغلب در سنین 20 تا 50 سالگی رخ می دهد و یکی از علل درد مفاصل در زنان است. این عارضه نتیجه ترکیبی از عملکرد غیر طبیعی سیستم ایمنی و ژنتیک بدن و عوامل محیطی و هورمونی است. درمان این عارضه شامل استفاده از داروها برای کاهش درد، تورم و التهاب مفصل و در صورت امکان پیشگیری یا به حداقل رساندن پیشرفت آن است. و البته، این ممکن است شامل استراحت و ورزش، توانبخشی دست، و جراحی برای ترمیم آسیب به مفصل باشد. با این حال، نوع درمان به عوامل متعددی از جمله سن، سلامت عمومی، سابقه پزشکی بیمار و شدت بیماری بستگی دارد.

سندرم تونل کارپال

یکی از علل شایع درد مچ دست، سندرم تونل کارپال است. این وضعیت باعث درد مداوم، مبهم، سوزش، بی حسی یا گزگز در کف دست، مچ، شست یا انگشتان دیگر می شود. در این حالت عضله شست ضعیف شده و خم کردن آن برای گرفتن اجسام دشوار می شود. درد مچ دست ممکن است تا آرنج گسترش یابد.

سندرم تونل کارپال زمانی رخ می‌دهد که عصب مدیان در مچ دست به دلیل تورم فشرده شود. مدیان عصب مچ دست است که حس و حرکت بسیاری از قسمت‌های دست (یعنی زیر مچ) را فراهم می‌کند.
برای درمان این عارضه، اگر علائم شما شدید است، ممکن است لازم باشد تونل را بریده و باز کنید تا فشار روی عصب کاهش یابد.

فیلم ورزشی سندرم تونل کارپال:

پیچ خوردگی و بی ثباتی مچ دست

آسیب به رباط (نوار بافتی که استخوان ها را به هم متصل می کند) رگ به رگ شدن نامیده می شود. پیچ خوردگی مچ دست معمولاً در اثر زمین خوردن با دست دراز ایجاد می شود. علائم پیچ خوردگی شامل حساسیت و درد در مچ دست، کبودی، صدای ترکیدن در مچ دست و تورم است.

در اینجا استفاده از آتل برای بی حرکت کردن مچ در حین فعالیت های ورزشی توصیه می شود. استفاده از آتل می تواند باعث خشکی مفاصل شود، بنابراین ورزش های تقویتی و کششی کمک کننده خواهد بود. اگر رباط پاره شود، باید خیلی سریع با جراحی دوباره به استخوان متصل شود، سپس تمرینات توانبخشی دست برای بازیابی قدرت و دامنه حرکتی ضروری خواهد بود. رگ به رگ شدن های جزئی معمولاً حدود دو ماه طول می کشد تا بهبود یابد.

شکستگی مچ دست

شکستگی مچ دست یکی از شایع ترین شکستگی های استخوان است. این شکستگی که عموماً ناشی از افتادن روی دست کشیده است، می‌تواند روی یکی از هشت استخوان کوچک یا دو استخوان بلند ساعد (زندان و رادیوس) رخ دهد. این استخوان رادیوس است که بیشتر می شکند. درمان این عارضه شامل داروهای ضد درد و آتل برای چند هفته و به دنبال آن تمرینات توانبخشی دست است. جراحی برای شکستگی های پیچیده که در آن قطعات استخوان باید کنار هم جمع شوند و/یا تثبیت شوند استفاده می شود. نوع عمل مورد استفاده و دوره نقاهت آن به شدت آسیب بستگی دارد.

بیماری دکرون

بیماری دکرون یک التهاب دردناک تاندون های بازکننده و ابدکتور انگشت شست است. این بیماری در امتداد پشت انگشت شست یعنی دقیقاً روی دو تاندون (اکستانسور پولیسیس لانگوس و روتاتور کاف) درد ایجاد می‌کند. این عارضه می تواند به تدریج یا ناگهانی رخ دهد. در هر دو مورد، درد تا انگشت شست یا ساعد گسترش می یابد. حرکت انگشت شست دشوار و دردناک می شود، به خصوص در هنگام فشار دادن در حالت نیشگون گرفتن، گرفتن اشیاء یا حرکت مچ دست به حالت چکشی.

درمان این عارضه با هدف تسکین درد و بهبود تحرک و عملکرد انجام می شود. درمان ها شامل آتل (به مدت 6-4 هفته)، یخ و داروهای ضد التهابی است. اگر بیماری دکرون به درمان های محافظه کارانه پاسخ ندهد، تزریق استروئید (کورتیزون) یا جراحی توصیه می شود.

ما در کلینیک دکتر یزدانی پیشرفته ترین درمان ها را برای انواع درد مچ دست و دست به بیماران خود ارائه می دهیم. تیم مجرب ما از نزدیک برای طراحی مناسب ترین برنامه درمانی برای رفع نیازهای شما کار می کند. ما به شما اطمینان می دهیم که پزشکان ما همچنان در خط مقدم ابداع روش های جدید برای درمان درد مچ دست و دست خواهند بود.

فیلم تمرین مچ دست:

درمان های خانگی برای درد مچ دست

درمان خانگی درد مچ دست یکی از اولین کارهایی است که برای تسکین و درمان مچ درد باید انجام دهید، یعنی:

سوئیچینگ:

اطمینان حاصل کنید که صفحه کلید کامپیوتر شما به اندازه کافی پایین است که مچ دست شما هنگام تایپ خم نشود.

مچ بند و پد طبی:

انواع پدهای تایپ، کیبوردهای تقسیم شده و محافظ مچ دست برای تسکین درد مچ طراحی شده اند. این دستگاه ها به بهبود علائم کمک می کنند. البته ممکن است برای رسیدن به نتیجه لازم باشد چندین مورد را امتحان کنید.

فیزیوتراپی:

با کمک یک فیزیوتراپ بهترین و ایمن ترین تمرینات را برای بهبود مچ دست بیاموزید.

مواظب بودن:

وقتی دستتان ملتهب است ورزش نکنید.

قرص هایی برای درمان مچ درد:

مسکن های بدون نسخه مانند ایبوپروفن یا ناپروکسن می توانند درد و تورم مچ دست را تسکین دهند.

بهترین پماد برای مچ درد:

استفاده از پماد پیروکسیکام و متیل سالیسیلات به عنوان بهترین پماد برای درد مفاصل می تواند درد شما را به میزان قابل توجهی کاهش دهد. به خصوص اگر با کمپرس گرم (حوله گرم) استفاده شوند، مسکن های قدرتمندی در نظر گرفته می شوند.

مقالات تکمیلی و مرتبط زیر را بخوانید:

درد مچ پا چپ و راست

علت درد مچ پا چیست؟ 2022

3_ بیماری های عروقی

سیاهرگ ها یا شریان های بیمار ممکن است از بدو تولد وجود داشته باشند، اما ممکن است تا زمانی که شروع به بزرگ شدن نکنند، مشکلی ایجاد نکنند. برخی از این ناهنجاری ها ممکن است شامل اتصالات غیر طبیعی بین سیاهرگ ها و شریان ها باشد. علائم ممکن است شامل موارد زیر باشد:

تورم

درد

گرما

افزایش رشد یک قسمت و خونریزی

گزینه‌های درمانی مختلفی برای این عارضه وجود دارد، از جمله استفاده از لباس فشرده‌کننده خاص، استفاده از انعقاد برای کاهش اندازه عروق، یا برداشتن بخشی یا تمام عروق غیرطبیعی با جراحی.

4_ بیماری رینود

بیماران مبتلا به بیماری رینود یا دست های سرد، شریان هایی در انگشتان خود دارند که در هوای سرد بیش از حد معمول باریک می شوند. انگشتان سفید و دردناک می شوند و سپس آبی می شوند. جریان خون معکوس انگشتان را صورتی یا قرمز می کند. درمان این شرایط شامل اجتناب از شرایطی است که باعث واکنش می شود. این اقدامات شامل استفاده از لباس های محافظ مانند دستکش، استفاده از داروهایی که جریان خون را در انگشتان افزایش می دهند و یا جراحی است.

آسیب های انگشت به دلیل جریان خون ضعیف به کندی بهبود می یابند. اگر درد قابل کنترل نباشد یا زخم ها بهبود نیابند، ممکن است از جراحی برای کاهش باریک شدن ورید یا جایگزینی قسمت مسدود شده رگ استفاده شود.

دکتر آرش توفیق، فوق تخصص جراحی عروق در تهران

فهرست

دست درد یکی از عوارضی است که بسیاری از افراد در طول زندگی خود با آن مواجه می شوند. درد دست گاهی جدی نیست و نیازی به درمان خاصی ندارد. اما درد شدید دست احتمالاً ناشی از یک بیماری یا اختلال است. در این مقاله علت دست درد، نحوه تشخیص و درمان این مشکل را توضیح می دهیم. برای تشخیص و درمان دست درد باید با پزشک ارتوپد مشورت کنید. دکترتو علاوه بر سامانه نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

درد دست چگونه ظاهر می شود؟

دست درد یکی از انواع بیماری های ارتوپدی است که به آن ناراحتی و دردی می گویند که در هر ناحیه ای از جمله شانه، بازو، آرنج، مچ دست و انگشتان دست احساس می شود. درد می تواند به دلایل زیادی ایجاد شود. درد دست معمولاً در اثر آسیب، تحریک و التهاب پوست، ماهیچه‌ها، استخوان‌ها و مفاصل بازو و همچنین آسیب به عروق خونی و اعصاب ایجاد می‌شود.

مرتبط:  چرا نباید از وسایل شخصی دیگران استفاده کنیم

با این حال، فعالیت های روزمره مانند تایپ کردن، نوشتن، کار با ابزار، ورزش و بلند کردن اجسام سنگین نیز می تواند باعث درد دست شود. درد ممکن است به طور ناگهانی ظاهر شود و ناپدید شود یا به تدریج افزایش یابد. علاوه بر این، درد ممکن است ثابت یا متناوب، خفیف یا شدید باشد. گاهی اوقات درد پس از آسیب به سایر قسمت های بدن مانند قفسه سینه، گردن و شکم به بازوها سرایت می کند. فردی که از درد بازو رنج می برد ممکن است درد، خارش، بی حسی، ناراحتی و سوزن سوزن شدن دست ها را تجربه کند. انواع دردی که فرد احساس می کند به شرح زیر است.

متن انگلیسی:
درد دست می‌تواند ناشی از آسیب، آرتریت و سایر بیماری‌ها، از جمله بیماری خودایمنی باشد.

به نقل از سایت hopkinsmedicine

1. درد در مفاصل دست

آرتریت یکی از دلایل اصلی درد مفاصل دست است. آرتریت التهاب یک یا چند مفصل است که می تواند در هر قسمتی از بدن رخ دهد. اما این حالت بیشتر در دست ها به خصوص مچ دست ها دیده می شود. انواع مختلفی از آرتریت وجود دارد. شاید بتوان بیش از 100 نوع آرتریت را معرفی کرد. اما شایع ترین آنها آرتروز و آرتریت روماتوئید است.

یکی از انواع آن آرتروز است که بیشتر در افراد مسن دیده می شود. با افزایش سن، مفاصل دست دچار ساییدگی و پارگی می شوند. غضروف مفصلی که در انتهای هر استخوان قرار دارد، به لطف بافت لغزنده، حرکت مفصل را تسهیل می کند. با کاهش تدریجی غضروف، علائم دردناکی در مفاصل دست ظاهر می شود. آرتریت روماتوئید نیز یک بیماری مزمن است که باعث التهاب مفاصل می شود. یکی از علائم این التهاب درد و سفتی است.

یکی از علل اصلی درد مفاصل دست بیماری آرتریت است.

2. درد استخوان دست

درد شدید در استخوان های دست ممکن است ناشی از آسیب تروماتیک یا شکستگی استخوان باشد. صدمات دست بسیار شایع است. دست ها دائما در معرض آسیب هستند. اگر شکستگی دست به درستی درمان نشود، ساختار و الگوی حرکتی دست تحت تاثیر قرار می گیرد.

اگر درد استخوان دست شما شدید است و در حرکت دادن دستتان مشکل دارید، حتما به پزشک مراجعه کنید و با استفاده از روش هایی مانند عکاسی یا عکس برداری با اشعه ایکس، شکستگی استخوان دست را بررسی کنید.

3. درد کف دست

چرا کف دست درد می کند؟ برخی از بیماری ها و آسیب های دست باعث درد کف دست می شود. سندرم تونل کارپال باعث ایجاد فشار روی عصب میانی و تاندون ها می شود. این بیماری علاوه بر دردی که در مچ دست و انگشتان ایجاد می کند باعث درد در کف دست نیز می شود.

فاسیای کف دست نیز یک بیماری نادر است و باعث التهاب فاسیای کف دست می شود. فاسیا بافت ضخیمی است که کف دست را به انگشتان متصل می کند. هنگام باز کردن انگشتان به دلیل التهاب، درد احساس می شود.

4. درد عضلات دست

بسیاری از افراد گاهی اوقات از درد عضلانی دست خود رنج می برند. معمولاً به دلیل حرکات مکرر و استفاده زیاد از دست ها، درد ناشی از تنش عضلانی است. وقتی کاری را به طور مکرر یا با شدت بالا برای مدت طولانی انجام می دهید، عضلات دچار درد می شوند. مثلاً تایپ با کیبورد، استفاده از ابزار مخصوص، بلند کردن اجسام سنگین یا انجام تمرینات ورزشی باعث این عارضه می شود.

5. درد دست ناشی از آسیب تاندون و کشیدگی عضلات

تاندون ها نوارهای بافتی هستند که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کنند. آسیب به تاندون ها معمولا هفته ها یا حتی ماه ها طول می کشد تا بهبود یابد. استفاده بیش از حد و حرکات تکراری مانند بازی تنیس یا بولینگ می تواند به تاندون ها آسیب برساند. حتی یک ضربه ناگهانی یا فرآیند طبیعی ساییدگی ناشی از افزایش سن می تواند به تاندون آسیب برساند و باعث درد شدید دست شود.

برای تشخیص و درمان دست درد باید با پزشک ارتوپد مشورت کنید. دکترتو علاوه بر سامانه نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

معمولا آسیبی که به تاندون‌ها وارد می‌شود، هفته‌ها یا حتی ماه‌ها طول می‌کشد تا بهبود پیدا کند.

نورالژی چیست؟

آیا آسیب عصبی باعث درد دست می شود؟ استرس و اضطراب می تواند مشکلات زیادی برای شما ایجاد کند. برخی از این مشکلات روانی و برخی دیگر جسمی هستند. جالب است بدانید بسیاری از دردهایی که دلیلی برای آنها پیدا نمی شود ناشی از استرس و اضطراب است. معمولا این دردها به دلیل استرسی که احساس می کنید در بدن شما ایجاد می شود. دست ها نیز می توانند تحت تاثیر درد عصبی قرار گیرند. یکی از مهم ترین علائم درد عصبی، درد عصبی در دست است.

استرس و اضطراب می تواند به روش های مختلفی روی دست های شما تأثیر بگذارد. برخی از این اثرات ممکن است دائمی و برخی دیگر موقتی باشند. سوزش دست ها و لرزش ممکن است نشانه درد عصبی باشد. البته علائم درد عصب دست بسیار متنوع است و می تواند به اشکال مختلف ظاهر شود.

بدون شک یکی از راه های اصلی درمان دردهای عصبی مراجعه به روانپزشک برای درمان استرس و اضطراب شماست. با از بین بردن منبع استرس می توانید اقدامات لازم را برای بهبود دست درد خود انجام دهید. یکی از دلایل اصلی دردهای طولانی مدت درمان نشده دست، قرار گرفتن در معرض یک عامل استرس زا طولانی مدت است. اگر برای مدت طولانی در معرض استرس و اضطرابی باشید که هیچ کاری برای درمان آن انجام نداده اید، بدون شک درد دست شما طولانی خواهد بود.

آیا درد شدیدی در دست دارید و دلیل آن را نمی دانید؟

برای تشخیص دقیق با پزشک مشورت کنید.

درد عصبی در دست چپ

درد عصب در دست چپ یکی از علل درد دست چپ است. داشتن هر یک از علائم زیر در دست چپ ممکن است نشان دهنده بیماری عصبی دست باشد. بیشتر اوقات، درد عصبی در دست ها و انگشتان دیده می شود، اما می تواند تنها یک دست را نیز درگیر کند.

الگوی درد عصبی در دست آنقدرها ثابت نیست و می تواند هر شکل و رفتاری را نشان دهد. اما آنچه مهم است این است که درد عصب دست می تواند با علائم زیر در دست چپ رخ دهد:

لرزش دست

دست سوزان

نیش

بی‌حس

مشکل در حرکت بازوها

فشار

گرفتگی عضلات

هر یک از این علائم ممکن است نشان دهنده درد عصبی در دست چپ باشد. برای درمان آنها پس از معاینه ارتوپدی باید با روانپزشک مشورت کرد.

درد عصب در دست راست

درد عصب در دست راست یکی از دردهایی است که ممکن است تجربه کنید. معمولا این دردها با سایر دردهایی که در دست راست ایجاد می شود متفاوت است. یکی از علائم اصلی درد عصب دست راست لرزش دست است.

چرا لرزش دست به صورت عصبی رخ می دهد؟ برای دانستن این موضوع بهتر است بدانید زمانی که در حالت اضطراب و استرس هستید، هورمون آدرنالین در بدن شما افزایش می یابد. هورمون آدرنالین انرژی زیادی در بدن شما آزاد می کند که می تواند باعث لرزش شما شود. برای بهبودی این علامت، باید منبع استرس را در بدن خود کنترل و از بین ببرید.

اگر دقت کرده باشید اکثر افرادی که استرس دارند و عصبی هستند معمولا دچار لرزش دست می شوند. لرزش دست زمانی که در یک موقعیت استرس زا قرار می گیرید افزایش می یابد. این حالت را می توان برای دست راست نیز ایجاد کرد.

یکی از اصلی‌ترین علائمی که در دست درد عصبی راست می‌بینید، لرزش دست است.

علائم دست درد چیست؟

به طور کلی علائمی که با دست درد قابل مشاهده است متفاوت است. ضعف، مشکل در صاف کردن بازو، گزگز و بی حسی ممکن است نشانه آسیب عصبی باشد. به عنوان مثال، عصب رادیال از زیر بغل به دست ها می رود و حرکات بازو، مچ و دست ها را کنترل می کند.

آسیب به این عصب می تواند باعث درد بازو شود. در موارد نادر، درد بازو ممکن است از علائم بیماری قلبی باشد. در بیماری قلبی، بیمار ممکن است حالت تهوع، تعریق بیش از حد، مشکل در تنفس، تپش قلب، درد بازو، به ویژه دردی که به بازوی چپ کشیده می شود را تجربه کند.

هر یک از علائم زیر ممکن است با دست درد نیز دیده شود:

قرمز

احساس سوزن سوزن شدن

ضعف

بی‌حس

تورم

درد هنگام لمس

محدودیت حرکت

تورم غدد لنفاوی زیر بغل

متن انگلیسی:
اگر دیابت دارید مشکلات دست ممکن است جدی تر باشد.
ترجمه فارسی:
اگر دیابت دارید، مشکلات دست ممکن است جدی تر باشد.

به نقل از سایت nhs

علت درد دست چیست؟ (علت دست درد در زنان و مردان)

درد دست دلایل زیادی دارد. گاهی اوقات آسیب یا استفاده بیش از حد باعث این مشکل می شود. گاهی اوقات بیماری ها می توانند باعث درد و تورم در دست ها شوند. در ادامه به شایع ترین علل این نوع درد اشاره می کنیم.

1. آنژین یا درد قفسه سینه

درد قفسه سینه ناشی از کاهش خون رسانی به بافت قلب است. درد ممکن است به بازوها، شانه ها، گردن و پشت سرایت کند و همچنین ممکن است با سفتی قفسه سینه، حالت تهوع، تنگی نفس و سرگیجه همراه باشد.

2. حمله قلبی (سکته قلبی)

این زمانی اتفاق می‌افتد که جریان خون به عضله قلب قطع می‌شود و باعث می‌شود بخشی از سلول‌های قلب بمیرند و به طور غیرقابل برگشتی آسیب ببینند. علائم حمله قلبی عبارتند از: درد در یک یا هر دو بازو، تنگی نفس، حالت تهوع، درد قفسه سینه و سرگیجه.

3. بورسیت

بورسا کیسه هایی حاوی مایع سینوویال هستند که مفاصل را احاطه کرده و اصطکاک را کاهش می دهند. بورسیت بورسیت نامیده می شود.

بورس‌ها کیسه‌های حاوی مایع سینوویال هستند که در اطراف مفاصل وجود دارند و باعث کاهش اصطکاک می‌شوند.

4. سندرم تونل کارپال

عصب میانی از ساعد و کف دست می گذرد و حسی را در کف دست و انگشتان ایجاد می کند. هنگامی که این عصب در مچ دست تحت فشار قرار می گیرد، باعث ایجاد سندرم تونل کارپال می شود. سندرم تونل کارپال در اثر حرکات مکرر دست، مچ دست و انگشتان ایجاد می شود و می تواند منجر به درد، بی حسی، خارش و گزگز در بازو، کف دست و انگشتان شود.

افراد چپ دست معمولاً درد سندرم تونل کارپال را در دست چپ خود احساس می کنند. علاوه بر این، افراد راست دست درد سندرم تونل کارپال را در دست راست خود احساس می کنند. درد و ناراحتی مچ دست می تواند نوشتن، تایپ کردن، صحبت کردن با تلفن یا انجام سایر فعالیت های روزانه را دشوار کند.

5. فتق (برآمدگی) دیسک بین مهره ای در گردن

دیسک ها بالشتک ها یا صفحات کوچکی بین دو مهره در ستون فقرات هستند و فشار وارد شده به ستون فقرات را جذب می کنند. آنها همچنین ستون فقرات شما را منحنی و انعطاف پذیر می کنند. اگر دیسک گردن شما آسیب دیده باشد، باعث درد، بی حسی، ضعف، گزگز و سوزش در بازو می شود.

فتق هیاتال یا هیاتوس

به دلیل ضعف عضلات دیافراگم و اسفنکتر ورودی معده است که در نتیجه بخشی از معده به قفسه سینه نفوذ می کند.

6. رگ به رگ شدن و کشیدگی عضلات و مفاصل

گاهی اوقات یک آسیب می تواند باعث کشیدگی عضلات و پیچش تاندون شود. علائم زیر شامل درد، تورم، کبودی، ضعف و اسپاسم عضلانی است. هر دو شرایط می توانند به خودی خود بهبود یابند. اما اگر علائم شدید باشد، باید بلافاصله با پزشک مشورت کنید.

مرتبط:  چرا گوشی از حالت فست شارژ خارج شده

7. شانه یخ زده

درد خفیف و بی‌حسی در بازو و شانه‌ها و همچنین سفتی و محدودیت دامنه حرکتی ممکن است از علائم شانه یخ زده باشد. شانه یخ زده در حدود 2 درصد از افراد بالای 40 سال رخ می دهد و در زنان شایع تر از مردان است. شانه یخ زده زمانی اتفاق می افتد که نوارهای بافت داخل و اطراف شانه سفت شوند. درد بازو در مرحله انجماد بدتر می شود. تا زمانی که شانه کاملا بی حرکت باشد، احساس بی حسی می کنید و نمی توانید بازو و شانه خود را حرکت دهید.

شانه منجمد در حدود ۲ درصد از افراد بالای ۴۰ سال دیده می‌شود.

8. آرنج تنیس بازان

چرا آرنج درد می کند؟ عضلات آرنج، تاندون ها و بخشی از استخوان آرنج ملتهب می شوند. درد و بی حسی در مفصل آرنج و ساعد و همچنین درد و ناراحتی شدید در مفصل آرنج را می توان به آرنج تنیس بازان نسبت داد. بیماری آرنج تنیس بازان در اثر حرکات مداوم بازوها، آرنج ها و به خصوص مچ دست ایجاد می شود و تنها در بازی تنیس ایجاد نمی شود.

9. آسیب به روتاتور کاف

روتاتور کاف از ماهیچه ها و تاندون هایی تشکیل شده است که مفصل شانه را ثابت نگه می دارد و بازو را در جهات مختلف می چرخاند. با افزایش سن تاندون های روتاتور کاف ضعیف شده و پاره می شوند. در بسیاری از فعالیت های بدنی که بازوها بالای سر کشیده می شوند، می توان فشار قابل توجهی بر روی شانه و روتاتور کاف وارد کرد.

علائم به دنبال آسیب روتاتور کاف می تواند از درد خفیف بازو و ضعف تا درد شدید و مداوم متغیر باشد. اگر مشکوک به آسیب روتاتور کاف هستید، به پزشک مراجعه کنید. ممکن است نیاز به فیزیوتراپی داشته باشید.

ده التهاب تاندون ها (تاندونیت)

تاندون بافتی است که ماهیچه ها را به استخوان ها متصل می کند. هنگامی که تاندون های شانه و بازوی شما ملتهب می شود، تاندونیت نامیده می شود. نمونه ای از تاندونیت آرنج تنیس بازان است. ممکن است درد را در شانه، آرنج یا مچ دست تجربه کنید که اغلب در نتیجه آسیب یا استفاده مکرر از تاندون است.

11. استخوان های شکسته

گاهی اوقات در اثر آسیب و ضربه به بازو، ممکن است دچار شکستگی شده و با علائمی مانند تورم، کبودی، بی حسی و ضعف همراه باشد. اگر بازوی شما آسیب دیده است، فورا به پزشک مراجعه کنید.

12. بیماری های خود ایمنی

گاهی اوقات سیستم ایمنی بدن به اشتباه به بافت ها و اندام های بدن حمله می کند و به آنها آسیب می رساند. برخی بیماری های خودایمنی مانند آرتریت روماتوئید، لوپوس و سندرم جورجن می توانند باعث درد در گردن، بازو، آرنج، مچ دست و انگشتان شوند.

13. عصب فشرده

این زمانی اتفاق می‌افتد که استخوان‌ها و بافت‌های شانه، گردن و بازو به عصب فشار می‌آورند و باعث درد، بی‌حسی، ضعف و احساس گزگز می‌شوند.

14. سندرم خروجی توراسیک

تنگ شدن فضای خروجی قفسه سینه که باعث فشار بر عروق و اعصاب ناحیه زیر بغل می شود و علائمی مانند درد گردن، شانه و دست، سردرد، سوزن سوزن شدن انگشتان و افتادن مکرر اجسام از دست را ایجاد می کند.

تنگی فضای خروجی قفسه سینه موجب فشار بر عروق و اعصاب ناحیه زیر بغل می‌شود.

15. سندرم دکوروین

ما در مورد التهاب غلاف شامل دو تاندون که انگشت شست را حرکت می‌دهند، صحبت می‌کنیم که باعث درد در مچ دست در حین فعالیت یا گرفتن اشیا می‌شود.

16. علل شایع دست درد شدید

دلایل دیگری که به درد دست کمک می کند عبارتند از:

استئومیلیت (عفونت استخوان): با درد مبهم و موضعی بازو، تورم بازو و محدودیت حرکت همراه است.

سلولیت: نوعی عفونت باکتریایی که پوست را درگیر می کند که معمولاً در پاها دیده می شود، اما می تواند بازوها را نیز درگیر کند و باعث درد، قرمزی، تورم و گاهی تب، لرز، سردرد و کاهش فشار خون شود.

رها کردن

رگ به رگ شدن آرنج

آسیب به شبکه بازویی

بیماری عروق محیطی

راشیتیسم (نرم شدن استخوان ها)

فیبرومیالژیا

پسوریازیس

زونا

علت درد در قسمت های مختلف دست چیست؟

درد دست می تواند در قسمت های مختلف دست قرار گیرد و محل درد در تعیین علت آن موثر است. چه درد در مچ دست یا انگشتان ایجاد شود، مهم است که از روش‌های تشخیص و درمان مؤثر استفاده کنید. به یاد داشته باشید که محلی سازی درد یکی از سوالاتی است که پاسخ به آن به پزشک کمک می کند تا اقدامات تشخیصی و درمانی موثری انجام دهد.

برای درمان دست درد و کنترل عوارض آن از متخصص کمک بگیرید.

1. علت درد بازو (آرتریت گردن و دست درد)

طیف گسترده ای از مشکلات می تواند باعث درد بازو شود. معمولاً بازوها به دلیل آسیب، تحریک یا التهاب درد می‌کنند و این درد می‌تواند به گردن و ستون فقرات نیز سرایت کند. این مشکل در اکثر مواقع به دلیل فعالیت های روزانه مانند ورزش یا کار طولانی مدت با کامپیوتر رخ می دهد و پس از چند روز درد از بین می رود.

با این حال، اگر بازوی چپ احساس درد کرد و علائمی مانند تنگی قفسه سینه، حالت تهوع و مشکل در تنفس ظاهر شد، ممکن است نشانه بیماری عروق کرونر یا حتی حمله قلبی باشد.

2. علت درد در دست چپ، از بازو تا انگشتان

علت درد و تیراندازی در دست چپ ممکن است آسیب استخوان یا مفصل، فشردگی عصب یا بیماری قلبی باشد. اگر درد بازوی چپ با درد قفسه سینه همراه باشد، مشکل جدی‌تر است و برای تشخیص سکته قلبی باید با پزشک متخصص مشورت کنید. حمله قلبی به دنبال پارگی یا تشکیل لخته در عروق کرونر رخ می دهد.

اگر این اتفاق بیفتد، جریان خون به بخشی از قلب قطع می شود و عضله قلب ممکن است آسیب ببیند. از آنجایی که اعصاب قلب و دست به همان سلول های مغزی می رسد، مغز محل درد را تشخیص نمی دهد و مشکل قلبی همزمان با درد دست چپ ظاهر می شود.

3. علت درد در دست راست

علت درد در دست راست ممکن است مربوط به هر یک از بیماری های ذکر شده باشد. درد در دست راست معمولاً مربوط به حمله قلبی یا سکته نیست. عوارضی مانند آرتریت، سندرم تونل کارپال، کیست گانگلیون، نقرس، لوپوس و بیماری رینود می تواند باعث درد در دست راست شود.

4. علت درد انگشت

گاهی اوقات درد انگشت می تواند به دلیل آسیب دیدگی یا افتادن روی دست ایجاد شود. انگشت ماشه ای یا انگشت ماسه ای که باعث قفل شدن و گرفتن انگشتان می شود. در این حالت غلاف تاندون در پایه انگشت ملتهب می شود. زمانی که فرد به این بیماری مبتلا می شود، علاوه بر درد و تورم انگشتان، در خم شدن و صاف کردن انگشت نیز مشکل دارد.

گاهی بریدگی و جراحت انگشتان باعث عفونت و درد و تورم می شود. اگر عفونت شدید باشد، چرک از زخم خارج می شود و ممکن است فرد دچار تب شود. در چنین شرایطی باید فوراً با پزشک مشورت کنید.

5. باعث درد ساق و ساعد می شود

علت درد دست از آرنج به پایین ممکن است التهاب یا آسیب به هر یک از بافت‌ها از جمله عضلات، استخوان‌ها، رگ‌های خونی، تاندون‌ها و پوست باشد. گاهی اوقات اعمال تکراری مانند تایپ کردن یا استفاده از عصا باعث فشرده شدن اعصاب و عروق خونی در پشت دست می شود.

علاوه بر آسیب هایی مانند رگ به رگ شدن، رگ به رگ شدن و شکستگی، عواملی مانند استرس نیز می تواند باعث درد دست از آرنج به پایین شود. بیماری به نام استئومیلیت ساعد، عفونت باکتریایی یا قارچی استخوان است و وجود چنین عفونتی می تواند علت درد در این ناحیه باشد.

علت درد دست از آرنج به پایین می‌تواند التهاب یا آسیب به هر یک از بافت‌ها از جمله عضلات، استخوان‌ها، رگ‌های خونی تاندون‌ها و پوست باشد.

6. علت درد مچ دست

عوامل مختلفی می تواند باعث درد مچ شود. در جدول زیر برخی از مهمترین آنها را ارائه می دهیم:

دلایل درد مچ دستتوضیحاتآسیبمعمولا مچ دست‌ها زمانی آسیب می‌بینند که شما ناگهان بر روی دست‌های کشیده‌شده و باز شده‌ی خود بیفتید. این فشار ناگهانی به مچ دست می‌تواند آسیب‌هایی بزند که دردناک باشند. این کار می‌تواند در دست شما کشیدگی، ضرب‌دیدگی و یا حتی شکستگی ایجاد بکند.استرساز دیگر مواردی که می‌توانند ایجاد درد در مچ دست بکنند، استرس و اضطراب دائمی هستند.فعالیت دائماگر شما یک حرکت را با مچ دست خود در یک جهت به طور دائم انجام دهید، احتمال اینکه آسیب به مچ دست شما وارد شود، وجود دارد. همچنین کسانی که فعالیت‌هایی مانند تایپ کردن دائم انجام می‌دهند، معمولا به درد دست دچار می‌شوند که ناشی از استرس و فشار وارد کردن به مچ دست برای مدت طولانی است.آرتریتآرتریت می‌تواند در اثر استئوآرتریت یا همان آرتروز و یا آرتریت روماتوئید ایجاد شود. این دو مورد می‌توانند ایجاد درد در مچ دست بکنند که ناشی از التهاب در دست است. برای درمان باید به روماتولوژیست مراجعه کنید.سندروم تونل کارپالاز علت‌هایی که درد در دست ایجاد می‌کند، سندروم تونل کارپال است. آسیب رسیدن به عصب دست می تواند درد در مچ دست ایجاد کند که درمان آن نیازمند مداخله‌ی متخصص است.کیست گانگلیوناز موارد دیگر که به درد در مچ دست منتهی می‌شود، وجود کیست گانگلیون است.علت درد مچ دست چیست؟

7. علت درد بازوی چپ از آرنج به پایین چیست؟

یکی از علل اصلی درد بازو، از آرنج به پایین، درد طبیعی و غیر قابل توضیح ناشی از کار و فعالیت است. این دردها پس از مدتی از بین خواهند رفت. از سوی دیگر، گاهی اوقات استراحت طولانی مدت به دست ها می تواند ناراحت کننده باشد و باعث شل شدن و ضعیف شدن عضلات شما شود. برخی از علل درد دست از آرنج به پایین عبارتند از:

فعالیت: درد دست در اثر ادامه فعالیت و ورزش در یک جهت

بورسیت: گاهی بورس پشت آرنج ملتهب شده و باعث درد می شود. پاکت های مایع در این ناحیه ایجاد می شود و حرکات را دردناک می کند.

سندرم گیر افتادگی: یکی دیگر از علل درد آرنج این است که اعصاب داخل ساعد تحت فشار هستند. این وضعیت باعث درد، سوزن سوزن شدن و ضعف عضلانی می شود.

سندرم تونل کوبیتال: این سندرم باعث بی حسی در آرنج و سوزن سوزن شدن دست می شود.

8. علت درد استخوان در دست و پا

چندین علت احتمالی برای درد استخوان در دست و پا وجود دارد، از جمله شکستگی، آرتریت، تاندونیت، فشرده سازی عصب، عفونت ها و بیماری های خود ایمنی. عوامل دیگری مانند فشار مکرر، جراحات، گردش خون ضعیف، کمبود ویتامین و برخی داروها نیز می توانند در ایجاد درد استخوان در دست و پا نقش داشته باشند.

9. علت درد وریدی و عضلانی دست

درد ناگهانی در وریدهای بازو ممکن است ناشی از شرایطی مانند ترومبوفلبیت (التهاب ورید با تشکیل لخته خون) یا واریس باشد. گرفتگی دست همچنین می تواند به دلیل استفاده بیش از حد و فعالیت کاری، آسیب، سندرم تونل کارپال، کشیدگی عضلانی یا شرایط زمینه ای مانند آرتریت یا فیبرومیالژیا رخ دهد.

ده علت دست درد در بارداری

شاید عجیب به نظر برسد، اما یکی از چیزهایی که در دوران بارداری با آن مواجه می شوید، دست درد است. این عارضه به دلیل سندرم تونل کارپال است. در دوران بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش مایعات به عصب مدیان مچ دست فشار وارد می شود. ممکن است احساس ضعف یا گزگز در دست خود داشته باشید.

در دوره بارداری به دلیل تغییرات هورمونی و افزایش مایعات به عصب مدیان مچ فشار وارد می‌شود.

مرتبط:  چرا باید به دیگران کمک کرد

11. علل دست درد در کودکان

درد دست در کودکان می تواند دلایل زیادی داشته باشد، از جمله آسیب، شکستگی، رگ به رگ شدن، کشیدگی، عفونت، استفاده بیش از حد از فعالیت هایی مانند ورزش یا بازی های بازی، آرتریت نوجوانان ایدیوپاتیک یا مشکلات پزشکی مانند بیماری رینود.

12. علت درد دست در شب

علت درد و سوزش استخوان دست و پا در شب چیست؟ درد دست می تواند در شب ناراحت کننده باشد، به خصوص قبل از خواب. علت درد انگشت بعد از بیدار شدن از خواب ممکن است ناشی از شرایطی مانند سندرم تونل کارپال، آرتریت، تاندونیت، فشردگی عصب یا مشکلات گردش خون باشد.

13. درد دست راست و سرطان

درد دست راست به ندرت می تواند نشانه سرطان باشد و درد دست اغلب به دلیل شرایط غیر سرطانی ایجاد می شود. با این حال، بهتر است برای تشخیص دقیق با پزشک مشورت کنید.

14. آیا استرس باعث درد دست می شود؟

در برخی افراد، استرس شدید و مداوم می تواند باعث آسیب فیزیکی شود. اگر سابقه بیماری هایی مانند آرتروز دارید، استرس می تواند درد مفاصل دست شما را بدتر کند. در این شرایط پزشک می تواند اقداماتی را برای کاهش استرس انجام دهد تا درد به تدریج بهبود یابد.

15. آیا کم کاری تیروئید باعث درد دست می شود؟

گاهی کم کاری تیروئید شدید و درمان نشده باعث تجمع مایع در بدن می شود. این مایع به اعصاب بازوها و پاها فشار وارد می کند. در نتیجه علائمی مانند گزگز، درد و بی حسی در دست ها و پاها ظاهر می شود.

16. آیا درد دست نشانه بیماری قلبی است؟ (درد دست راست و چپ و بیماری قلبی)

گاهی اوقات درد دست می تواند هشدار جدی بیماری قلبی باشد. به خصوص اگر این عارضه با درد قفسه سینه همراه باشد، باید بلافاصله با پزشک مشورت کنید. سیگنال هایی که از قلب و دست ها به مغز می رسد دقیقا به یک قسمت از سلول های مغز ارسال می شود. به همین دلیل مغز نمی تواند بین این دو مورد تمایز قائل شود و فرد قبل از حمله قلبی یا سایر بیماری های قلبی دچار درد شدید در دست می شود.

روش درمان دست درد چیست؟ (چگونه درد دست را درمان کنیم)

لطفا توجه داشته باشید که درمان دست درد تنها با صلاحدید پزشک امکان پذیر است. درمان بازو درد بسته به علت و شدت آن متفاوت است. افراد مبتلا به آسیب عصبی یا فشار روی عصب در بازو، مچ، آرنج یا انگشتان باید از حرکات تکراری و مداوم خودداری کنند. بنابراین، اگر دردی که احساس می‌کنید به دلیل استفاده بیش از حد یا فشار است، می‌توانید با استراحت در خانه و آرامش آن را تسکین دهید.

به طور کلی، درمان دست درد شامل استراحت، بالا نگه داشتن دست ها، کمپرس سرد، استفاده از بانداژ و آتل (آتل)، استامینوفن و داروهای ضد التهاب (NSAIDs)، فیزیوتراپی و حتی جراحی است. علاوه بر این، اگر درد به دلیل عفونت باشد، درمان شامل استفاده از کمپرس گرم و مصرف آنتی بیوتیک است.
در موارد شدید درد بازو مانند پارگی رباط و شکستگی، جراحی ضروری است. همچنین در برخی موارد فیزیوتراپی به کاهش درد و محدود کردن حرکات کمک می کند.

درمان دست درد تنها با صلاح‌دید پزشک امکان‌پذیر است.

1. مسکن و آمپول برای درد دست (برای دست درد کدام دارو را باید مصرف کرد؟)

مسکن‌هایی مانند داروهای ضدالتهاب غیراستروئیدی (NSAIDs) یا استامینوفن ممکن است برای کنترل درد دست استفاده شوند. آمپول های تزریقی کورتیکواستروئید برای برخی بیماری ها مانند آرتریت التهابی و درمان درد شدید دست نیز استفاده می شود.

2. برای دست درد ورزش کنید

ورزش های ملایم و ماساژ دست برای تسکین درد مفید است. به عنوان مثال می توان به کشش انگشت، چرخش مچ دست، تمرینات انگشت شست مخالف و تمرینات تقویت چنگ با استفاده از توپ های استرس اشاره کرد. مشاوره با یک فیزیوتراپ یا کاردرمانگر را در نظر بگیرید تا برنامه های تمرینی شخصی سازی شده برای سوزاندن دست و راهنمایی مناسب ایجاد کنید.

متن انگلیسی:
اگر دستان شما دردناک و سفت است، استفاده از گرما می تواند کمک کننده باشد.

به نقل از سایت versusarthritis

3. داروی گیاهی برای درد دست

اگرچه می توان از داروهای گیاهی برای کمک به کاهش درد استفاده کرد، اما گیاهان دارویی اثربخشی محدودی دارند. 5 گیاهی که برای تسکین دست درد استفاده می شود عبارتند از:

زردچوبه

زنجبیل

بخور هندی

نگرانی برای کوه

پوست درخت بید

4. پماد برای درد دست

برخی از پمادهای موضعی مناسب و مسکن های حاوی موادی مانند منتول، لیدوکائین یا کپسایسین و همچنین پمادهای ضد التهابی حاوی موادی مانند دیکلوفناک یا ایبوپروفن برای درمان مناسب هستند.

5. درمان درد مچ دست

اگر درد انگشت به دلیل جراحت یا بریدگی باشد، به تدریج بهبود می یابد و نیازی به درمان خاصی نیست. اما گاهی اوقات علت درد انگشت، رگ به رگ شدن، کشیدگی یا دررفتگی انگشتان است. اگر تورم و درد انگشتان شدید است باید با پزشک مشورت کنید تا با معاینه و عکسبرداری علت آن مشخص شود. اما اگر درد خفیف است، می‌توانید آن را با برخی درمان‌های خانگی کاهش دهید:

به مفاصل انگشت استراحت دهید.

برای کاهش درد و تورم روی ناحیه آسیب دیده یخ قرار دهید.

از مسکن هایی مانند استامینوفن و ایبوپروفن استفاده کنید.

از کرم یا پماد ضد درد موضعی استفاده کنید.

درمان درد انگشتان دست در طب سنتی

در مورد دست درد، گیاهان دارویی زیادی در طب سنتی پیشنهاد شده است. اگر درد دست به دلیل آسیب مفاصل باشد، آلوئه ورا برای کاهش التهاب توصیه می شود. گیاهی به نام پنجه گربه نیز دارای خواص ضد التهابی است و تورم ناشی از آرتریت را کاهش می دهد. اکالیپتوس برای کاهش تورم و درد در قسمت های مختلف بدن توصیه می شود.

اگر درد دست به علت آسیب مفاصل باشد، آلوئه‌ورا برای کاهش التهاب پیشنهاد می‌شود.

6. درمان مچ درد

علاوه بر تجویز مسکن‌ها برای کاهش درد، فیزیوتراپ احتمالاً می‌تواند به بهبود درد مچ دست و درمان درد دست پس از کار شدید کمک کند. درمان‌ها و تمرین‌های خاصی وجود دارد که می‌تواند آسیب‌های مچ دست و مشکلات تاندون را بهبود بخشد. اگر پزشک تشخیص دهد که جراحی برای درمان مناسب است، دوباره استفاده از فیزیوتراپی می تواند به توانبخشی دست کمک کند. مشکلاتی مانند شکستگی و سندرم تونل کارپال گاهی نیاز به جراحی دارند.

7. درمان درد عصب دست

به یاد داشته باشید، برای التیام درد عصبی، باید مستقیماً به سراغ منبع استرس و اضطراب برویم. یکی از مهم ترین مسائلی که باعث بروز علائم درد عصبی می شود، وجود آدرنالین در بدن است. هنگامی که این هورمون در بدن افزایش می یابد، علائم دست درد را تجربه می کنید. درد دست، لرزش یا گرفتگی عضلات از علائم ناشی از انرژی و آدرنالین بالا در بدن هستند. پس برای رهایی از این درد چه کاری می توانید انجام دهید؟

ساده است! ما باید کاهش آدرنالین در بدن را برای درد خود انتخاب کنیم. چطور این کار را انجام دهیم؟ بلند شو، راه برو فعالیت هایی را انجام دهید که نیاز به انرژی دارند و سعی کنید بازوهای خود را حرکت دهید. از سوی دیگر، تنفس راه دیگری برای کاهش درد عصبی است. سعی کنید نفس های عمیق و حتی یکنواخت بکشید. این کار انرژی شما را تخلیه می کند و آرامش را به ذهن شما می آورد.

اما اینها تنها راه های موقتی برای درمان درد عصبی دست هستند. برای التیام دست درد و بهبودی کامل، باید به دنبال رفع استرس و اضطراب خود باشید. برای این کار بهتر است با یک متخصص مغز و اعصاب یا روانپزشک مشورت کنید. درمان مشکلات عصبی با کمک یک متخصص راحت تر خواهد بود.

درمان درد عصبی دست بعد از آسیب

گاهی ممکن است پس از آسیب دیدگی دچار درد عصبی شوید. معمولا افرادی هستند که دردهای عجیب و غیر قابل توضیحی را تجربه می کنند. مثلاً بعد از یک تصادف خطرناک، دست آنها آسیب دید، اما پس از درمان، به خوبی بهبود یافت.

در حالی که این افراد حتی پس از بهبودی نیز احساس درد می کنند، آزاردهنده و عجیب است. گاهی برخی از افراد با یادآوری حادثه ناگواری که برایشان اتفاق افتاده، دچار حمله عصبی می شوند و در اندام خود احساس درد می کنند. این PTSD است. اقدامات لازم برای بهبود آن انجام شود.

برای بهتر شدن دست درد عصبی باید مستقیما به سراغ منبع ایجاد استرس و اضطراب برویم.

درمان خانگی دست درد عصبی (درمان خانگی دست درد و درد ماهیچه دست)

برای بهبود دست درد در خانه می توانید از روش های مختلفی برای کاهش استرس و اضطراب خود استفاده کنید. برای مثال می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

یکی از روش هایی که برای بهبود درد عصب دست استفاده می شود، نرم کردن دست ها برای کاهش درد، لرزش و سایر علائم است. با این کار آدرنالین خونتان را کاهش می دهید و از طرفی دستانتان را کمتر رنج می دهید.

روش دیگر برای کاهش درد دست، تمرین تکنیک های تنفس آهسته و عمیق است. با تنفس منظم و عمیق، می توانید احساس بهتری داشته باشید و به آرامش ذهن خود کمک کنید.

برای کاهش درد عصبی در دستان خود، بهتر است با یک روانشناس یا روانپزشک مشورت کنید تا در مورد مشکلاتی که باعث ناراحتی شما شده است صحبت کنید و حل کنید. سپس با تمرینات و تکنیک هایی که روانشناس یا روانپزشک به شما می دهد، دردهای عصبی و مشکلات و اختلالات روحی که در خانه داشته اید را بهبود بخشید.

روش دیگر درمان درد عصب دست استفاده از دارو برای بهبود اعصاب است. البته استفاده از داروهای آرامبخش باید با تجویز پزشک متخصص باشد.

چه زمانی برای درمان دست درد باید به پزشک مراجعه کرد؟

بیشتر دست دردها اورژانسی نیستند و می توانید با درمان های خانگی درد را تسکین دهید. اگر درد بازو، شانه یا مچ دست شما به طور ناگهانی یا به دنبال یک ضربه شدید ظاهر شد، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. همچنین در صورت مشکل در حرکت دست یا بیرون زدگی استخوان به نزدیکترین پزشک ارتوپد یا مرکز اورژانس مراجعه کنید.

اگر احساس درد ناگهانی در بازو، شانه، قفسه سینه و کمر همراه با احساس فشار در قفسه سینه، حالت تهوع، سرگیجه و تنگی نفس داشتید، ممکن است نشانه سکته قلبی باشد و باید سریعا با ۱۱۵ تماس بگیرید. . اگر فکر می کنید دچار حمله قلبی شده اید، بهتر است حرکت نکنید. علاوه بر این، در صورت مشاهده هر یک از علائم زیر، فورا به پزشک مراجعه کنید:

درد بازو، شانه یا کمر که با استراحت بهبود می یابد و با فعالیت بدتر می شود.

ضربه ناگهانی به دست ها همراه با صدا

درد و تورم شدید در بازو

درد همراه با احساس سوزش، ضعف و بی حسی دست ها

نتیجه گیری و راهنمایی برای مراجعه به پزشک

اگر درد دست شما با درمان های خانگی و ورزش های ساده برطرف نشد، حتما باید با پزشک ارتوپد مشورت کنید. همه علائم شما باید بررسی شود تا علت درد شدید دست مشخص شود. سپس پزشک بسته به علت این عارضه درمان موثر را آغاز می کند. برای تسکین درد ممکن است داروهای مسکن تجویز شود یا جلسات فیزیوتراپی ضروری باشد.

برای یافتن بهترین فوق تخصص ارتوپدی، فوق تخصص فیزیوتراپی و پزشک عمومی می توانید از طریق وب سایت پزشک خود اقدام کنید. دکترتو علاوه بر سیستم نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین با پزشک ارتوپد، مشاوره آنلاین با پزشک فیزیوتراپ و مشاوره آنلاین با پزشک عمومی را ارائه می دهد.

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا