چرا دیواره مخزن دماسنج باید نازک باشد

دستگاهی که برای اندازه گیری دما و گرما و نشان دادن درجه سرما و گرمای یک جسم استفاده می شود دماسنج نامیده می شود. افزایش دما باعث انبساط مایع داخل دماسنج و بالا آمدن مایع داخل لوله می شود و کاهش دما باعث انقباض و افزایش آن مایع می شود. این وسیله مهم در کتاب علوم پایه هفتم معرفی شده است. برای آشنایی بیشتر با این دستگاه و نحوه کار با آن، با این مقاله از مجله جهان شیمی فیزیک همراه ما باشید.

فهرست :

1- دما چیست؟

2- دماسنج چیست؟

3- کشف دماسنج

4- دلیل استفاده از جیوه در دماسنج ها

5- نحوه کالیبره کردن دماسنج ها

6- انواع دماسنج

6-1- دماسنج معمولی یا انبساط یا مایع (ترمومتر انبساط)

2-6- دماسنج گازی

3-6- دماسنج ترموکوپل

4-6- پیرومتر

5-6- دماسنج بالینی

6-6- دماسنج گوش

6-7- دماسنج طبی غیر تماسی

7- نحوه ساخت دماسنج

1- دما چیست؟

به طور کلی میانگین انرژی جنبشی مولکول های یک جسم را گرما و استاندارد اندازه گیری گرمای جسم را دما می نامند. به عبارت دیگر گرم و سرد بودن یک جسم با دما اندازه گیری می شود. هر چه انرژی حرارتی یک جسم بیشتر باشد، دمای آن بیشتر می شود. مقدار گرما و مقدار دما با واحدهای مختلفی مانند سلسیوس، کلوین و فارنهایت اندازه گیری می شود.

2- دماسنج چیست؟

برای اندازه گیری دمای اجسام از وسیله ای به نام دماسنج استفاده می کنند که نشان می دهد اجسام چقدر سرد و چقدر گرم هستند. هر دماسنج دارای یک سنسور دما است که بسته به نوع آن اشکال متفاوتی دارد. به عنوان مثال، در یک دماسنج شیشه ای، مخزنی از الکل یا جیوه در انتهای شیشه دوبار بسته وجود دارد که با تغییر دما بالا یا پایین می رود. یک سنسور پیرومتر در دماسنج مادون قرمز وجود دارد. نمایشگر یا هر روش دیگری برای نمایش دما قسمت دوم هر دماسنج است. در دماسنج های شیشه ای ترازو روی شیشه و در مدل مادون قرمز نمایشگر دیجیتال است.

دماسنج چیست؟

3- کشف دماسنج:

برای اولین بار، در سال 1592، گالی بود که دستگاهی ساخت که در آن هوای موجود در یک ظرف شیشه ای معکوس، با تغییر دمای آن و تغییر ارتفاع سطح مایع آن، منبسط یا منقبض می شود. اولین دماسنج جیوه ای مدرج در سال های 1700-1730 توسط گابریل فارنهایت ساخته شد. درجه بندی این دماسنج از نقطه ذوب یخ (32 درجه سانتیگراد) تا دمای 96 درجه متغیر بود. مقیاس سلسیوس اولین بار در سال 1742 توسط آندرس سلسیوس سوئدی ساخته شد.

توجه :

محدوده دمایی آندرس بین نقطه جوش آب 0 درجه سانتیگراد و نقطه ذوب برف 100 درجه بود که امروزه برعکس آن است یعنی صفر درجه برای نقطه انجماد و 100 درجه برای انتهای گرم و با 100 درجه نامگذاری شده است. تقسیمات در سال 1848، سیستمی از درجه سانتیگراد از صفر مطلق (273.15- درجه سانتیگراد) توسط کلوین ارائه شد و مقیاس کلوین نامیده شد. در مقیاس رانکین، درجه فارنهایت از صفر مطلق (459.67- درجه فارنهایت) است.

4- دلیل استفاده از جیوه در دماسنج ها:

مواد مورد استفاده به عنوان مایع دماسنج باید دارای ویژگی های زیر باشند. جیوه یکی از این مواد مناسب است. زیرا میزان افزایش حجم جیوه با افزایش دما در همه اشکال ثابت و معین است. با گرم كردن جيوه داخل شيشه و انبساط آن تا حدودي بالا مي رود ولي اگر دوباره همان مقدار گرما به اين دماسنج داده شود، دماي آن دوباره تا همان نقطه بالا مي رود. عطارد نیز به سرعت گرم و سرد می شود. یعنی با ورود گرما، مایع به سرعت منبسط می شود و به حجم، فشار و دمای نهایی خود می رسد.

5- نحوه کالیبره کردن دماسنج ها:

از آنجایی که برای درجه بندی نیاز به دو حالت ثابت دمایی است، ابتدا دماسنج را در ظرفی از یخ در حال ذوب قرار می دهیم و هر جایی که مایع دماسنج قرار می گیرد علامت گذاری می کنیم و عدد صفر را به آن می دهیم. سپس با قرار دادن مخزن دماسنج در بخار در حال جوش، محل قرارگیری مایع دماسنج (در نتیجه انبساط مایع) را علامت بزنید و عدد 100 را به آن بدهید. بین امتیازهای به دست آمده به 100 قسمت مساوی تقسیم می شود. هنگام تراز کردن، یخ و آب مصرفی باید خالص و فشار در محل آزمایش برابر با یک اتمسفر باشد. هنگام علامت گذاری عدد 100، مخزن دماسنج باید در بخار آب قرار گیرد نه در خود آب.

6- انواع دماسنج:

۶-۱- دماسنج معمولی یا انبساطی یا مایع (expansion thermometer) :

این دماسنج به عنوان یک دماسنج محیطی، یک لوله شیشه ای باریک با دو سر بسته است که در یک سر آن مخزن استوانه ای یا کروی دارد. مایع حاصل از دماسنج که می تواند الکل یا جیوه باشد، داخل این مخزن را پر می کند. این نوع دماسنج به دماسنج های معمولی جیوه ای معروف است. هنگامی که این دماسنج در محیط گرم قرار می گیرد، مایع داخل منبسط می شود و با پیروی از قانون انبساط سطحی مایعات، ارتفاع آن افزایش می یابد. یکی از نشانه های دقت دماسنج، باریکتر بودن لوله دماسنج، نازکتر بودن دیواره مخزن و ظرفیت بیشتر مخزن و مایع آن است.

نکته :

این دماسنج ها دارای محدودیت دما هستند. به عنوان مثال، وقتی از الکل به عنوان مایع اندازه گیری دما استفاده می شود، مانند اتانول با نقطه جوش 78 درجه سانتیگراد، نمی توان از آن بالاتر از این دما استفاده کرد.

۶-۲- دماسنج گازی (gas thermometer) :

این نوع دماسنج ها دارای یک مخزن با حجم ثابت هستند که مقدار مشخصی گاز را با فشار کنترل شده در داخل خود نگه می دارد. با قرار دادن این دماسنج در محیط گرم، فشار گاز داخل مخزن افزایش می یابد و این افزایش فشار توسط فشارسنج تعیین می شود و دما محاسبه می شود.

دماسنج گازی

۶-۳- دماسنج ترموکوپلی (thermocouple thermometer) :

ساخت این دماسنج با استفاده از دو سیم هادی نازک، با دو ماده متفاوت (مانند مس و آهن) امکان پذیر است. دو سر سیم ها را به هم وصل می کنیم و سر دیگر را به میلی متر وصل می کنیم. در این مدار با گرم شدن قسمت مشترک دو رشته سیم، جریان الکتریکی و اختلاف پتانسیل ایجاد می شود. مقدار جریان الکتریکی تولید شده به یکی از عوامل بستگی دارد که به مقدار گرمایی که به این نقطه مشترک داده می شود بستگی دارد.

دماسنج ترموکوپلی

۶-۴- پیرومتر (آذرسنج یا تف سنج pyrometer) :

پیرومتر برای اندازه گیری دماهای بسیار بالا مانند کوره های ذوب فلزات استفاده می شود. این دماسنج دارای تلسکوپی از لامپ رشته ای می باشد که از طریق تلسکوپ قابل مشاهده است و با نشان دادن آن به سمت اجاق می توان تغییرات آن را مشاهده کرد. کم نور شدن آن روی رئوستات انجام می شود. به این روش اندازه گیری دمای بدون تماس نیز می گویند.

۶-۵- دماسنج پزشکی (clinical thermometer) :

دو نوع دماسنج بالینی برای اندازه گیری تب در کودکان و بزرگسالان وجود دارد.

دماسنج جیوه ای پزشکی :

دماسنج جیوه ای پزشکی که دقت اندازه گیری آن ۱̸۰ است، دارای درجه بندی ۳۵ تا ۴۲ درجه سانتیگراد است. این نوع دماسنج دارای علائم دقت یک دماسنج مانند درجه بندی های ریز، باریک بودن لوله دماسنج و دیواره شیشه ای بسیار نازک است که باعث می شود در اندازه گیری دمای بدن بسیار دقیق باشد. انحنای نوک این دماسنج های طبی به این دلیل است که پس از اندازه گیری دمای بدن، به محض جدا شدن از بدن بیمار، هنگامی که مایع دماسنج منقبض می شود، به سرعت از لوله پایین نمی آید.

ترمومتر دهانی دیجیتال :

این دماسنج دیجیتال بدن در تماس با بدن و به صورت دهانی، زیر بغل یا مقعدی استفاده می شود. این دماسنج ها در اشکال و اندازه های مختلف ساخته می شوند و سریع ترین و دقیق ترین نوع دماسنج هستند. روش استفاده به این صورت است که ابتدا درجه صفر می شود سپس در محل مورد نظر بدن فرد قرار می گیرد و صدای بوق زمان خواندن دما را نشان می دهد. این نوع دماسنج ها باید هر از چند گاهی با دماسنج جیوه ای کالیبره شوند.

مرتبط:  چرا بعد از شستن میت باید غسل کرد

دماسنج پزشکی (دیجیتالی)

۶-۶- ترمومتر گوشی (ear thermometer) :

در دماسنج گوشی سنسوری وجود دارد که اشعه مادون قرمز ساطع شده از پرده گوش را دریافت می کند. با این دماسنج خیلی سریع با قرار دادن داخل گوش دمای گوش داخلی را اندازه گیری می کنند. مزیت این دماسنج اندازه گیری دمای بدن در هنگام خواب کودک است.

۶-۷- ترمومتر غیرتماسی پزشکی :

این دماسنج که پیستوله یا دماسنج پیشانی نامیده می شود، با نزدیک کردن آن به پیشانی فرد در فاصله 1 تا 3 سانتی متری، دما را با صدای بوق در چند ثانیه نشان می دهد. دقت این دماسنج ها بالاست و در محدوده دمایی 30 تا 42 درجه سانتیگراد قرار می گیرد.

ترمومتر پزشکی

7- نحوه ساخت دماسنج:

یک شیشه یا بطری شیشه ای با درب پلاستیکی یا فلزی بردارید، ابتدا درب آن را با مته به قطر نی که می خواهید از آن عبور دهید، سوراخ کنید. نی را از انتها در این سوراخ قرار دهید و با بتونه مانند گچ سفت کنید. داخل شیشه را با آب سرد پر کنید سپس درب آن را ببندید (فرقی نمی کند که آب سرریز شود و آب در نی بالا بیاید). سطح آب داخل نی را علامت بزنید. سپس دستگاه تعبیه شده را در سینک پر از آب داغ قرار دهید. سطح آب داخل نی بالا می رود. این یک دماسنج حبابی ساده است اما به دلایل مختلف مانند مخزن بزرگ دقت آن پایین است.

سوالات متنی فصل 10 علوم هفتم با پاسخ; در این مقاله به سوالات تشریحی و تعریفی پاسخ و نمونه پاسخ دهید و جای خالی امتحانی مهم متن فصل دهم و درس بهینه سازی مصرف گرما و انرژی را از کتاب علوم تجربی از سال هفتم متوسطه اول. با ما در بخش آموزش ماگرتا همراه باشید.

همچنین بخوانید: سوالات متنی فصل نهم علوم هفتم

سوالات متن فصل دهم علوم هفتم با جواب

نمونه سوالات متن فصل دهم علوم پایه هفتم با پاسخنامه

نمونه سوالات متن فصل دهم علوم هفتم:

1) گرما چیست؟

پاسخ: گرما نوعی انرژی است که حرکت مولکول های جسم را افزایش می دهد و از جسم داغتر به جسم سردتر منتقل می شود.

2) ساده ترین راه برای تشخیص گرما چیست؟

پاسخ: از حس لامسه استفاده کنید

3) دماسنج چیست؟

جواب: دماسنج وسیله ای است که برای اندازه گیری دما از آن استفاده می کنیم. به عنوان مثال، ما می توانیم دمای بدن یک فرد بیمار را با استفاده از دماسنج بالینی به طور دقیق اندازه گیری کنیم.

4) دماسنج جیوه ای چگونه کار می کند؟

پاسخ: اگر این دماسنج ها را در محیط گرم قرار دهیم، جیوه یا الکل داخل مخزن آنها منبسط می شود و از لوله نازک بالا می رود. در این حالت ارتفاع الکل رنگی یا جیوه در داخل لوله نشان دهنده دمای محیط است.

5) دما چیست؟

پاسخ: اندازه گیری انرژی حرارتی است.

6) رایج ترین انواع دماسنج را نام ببرید.

جواب: دماسنج الکلی، دماسنج جیوه ای

7) دماسنج ها چگونه طبقه بندی می شوند؟

پاسخ: برای کالیبره کردن دماسنج های الکلی و جیوه ای ابتدا مخزن آنها را در مخلوط آب و یخ قرار دهید و سطح جیوه یا الکل را با صفر علامت بزنید. سپس دماسنج را نزدیک بخار آب در حال جوش قرار داده و سطح مایع داخل دماسنج را با عدد 100 مشخص می کنند.

8) نحوه استفاده از دماسنج را بنویسید.

پاسخ: برای اندازه گیری دمای جسم با دماسنج الکلی یا جیوه ای، حباب دماسنج را در تماس با جسم مورد نظر قرار می دهند و لحظه ای صبر می کنند تا ارتفاع مایع داخل لوله باریک تغییر نکند. سپس عددی که مایع در آن قرار دارد. ما می خوانیم. این عدد دمای جسم است.

9) چرا لوله های بلند و نازک را برای دماسنج انتخاب می کنند؟

پاسخ: لوله دماسنج معمولاً بلند و نازک انتخاب می شود، بنابراین یک تغییر کوچک در حجم جیوه یا الکل می تواند باعث تغییر ارتفاع زیاد در لوله شود.

10) تعادل حرارتی چیست؟

پاسخ: یکسان سازی انرژی حرارتی و حرکت مولکول های دو جسم سرد و گرم که با یکدیگر در تماس هستند را تعادل حرارتی می گویند.

11) دمای تعادل چقدر است؟

جواب: دمایی که در آن تکانه و انرژی حرارتی دو جسم سرد و گرم که با یکدیگر در تماس هستند یکسان است.

12) تعادل حرارتی را توضیح دهید.

پاسخ: وقتی دو جسم با دمای متفاوت با یکدیگر تماس پیدا می کنند، دمای جسم داغ کاهش و دمای جسم سرد افزایش می یابد. این روند تا زمانی ادامه می یابد که دمای هر دو جسم یکسان شود. این دما را دمای تعادل دو جسم می گویند و در این حالت دو جسم با یکدیگر در تعادل حرارتی هستند.

13) برای کاهش خطای انسانی در خواندن دما از چه روشی باید استفاده کرد؟

پاسخ: برای دقت باید لوله باریک دماسنج و خط مایع دماسنج را در افق مقابل بیننده قرار دهیم.

14) حرکت مولکول ها را در اجسام سرد و گرم مقایسه کنید.

جواب: جسم گرمتر، دمای آن بیشتر و مولکولهای آن زنده ترند. یعنی انرژی مولکول ها به طور متوسط ​​از یک جسم سردتر بیشتر است. در یک جسم سردتر، حرکت مولکول ها کمتر است. به عبارت دیگر، به طور متوسط، مولکول ها انرژی کمتری دارند.

15) انواع روش های انتقال انرژی حرارتی را بنویسید.

جواب: رسانایی، همرفت، تابش

16) انتقال حرارت را با روش رسانایی تعریف کنید.

پاسخ: انتقال حرارت با حرکت به مولکول های مجاور در اجسام جامد را رسانش گرما می گویند.

17) نحوه انتقال گرما توسط رسانایی (رسانایی گرمایی) را توضیح دهید.

پاسخ: در رسانش حرارتی، گرمای شعله حرکت اتم‌های سر میله گرم شده را افزایش داده و در اثر برخورد با اتم‌های مجاور، انرژی را به آنها منتقل می‌کند و در نتیجه باعث افزایش حرکت اتم‌های مجاور می‌شود. به این ترتیب اتم ها انرژی خود را بدون حرکت از مکانی به مکان دیگر منتقل می کنند.

18) هدایت حرارتی (عایق) را تعریف کنید.

پاسخ: به اجسامی مانند شیشه، چوب، لاستیک، هوا، پشم، پنبه و غیره که حرارت را بسیار کند انتقال می دهند، عایق حرارتی می گویند.

19) هدایت حرارتی را تعریف کنید.

پاسخ: اجسامی مانند فلزات که گرما را خیلی سریع انتقال می دهند رسانای گرما نامیده می شوند.

20) انتقال حرارت به روش همرفت را تعریف کنید.

پاسخ: انتقال انرژی حرارتی در مایعات و گازهایی که مولکولهای آنها فاصله بیشتری از هم دارند، انتقال حرارت همرفتی نامیده می شود.

21) روش انتقال حرارت با همرفت را توضیح دهید.

پاسخ: در انتقال حرارت همرفتی، قسمتی از مایع یا گازی که گرم می شود بالا می رود و قسمت های خنک کننده اطراف جای آن را می گیرند.

22) روند وزش نسیم دریا را توضیح دهید.

پاسخ: در طول روز ساحل (خشک) زودتر از آب دریا گرم می شود و دمای آن از دمای آب بیشتر می شود. بنابراین هوای خنک بالای آب به ساحل می آید و هوای گرم ساحل بالا می رود. نتیجه این فرآیند نسیم دریا است.

23) از چه وسیله ای برای جلوگیری از خرابی موتور خودرو استفاده می کنند؟

جواب : رادیاتور

24) نحوه عملکرد رادیاتور خودرو را توضیح دهید.

پاسخ: رادیاتورها پهن هستند و به همین دلیل سطح بالایی دارند. این طراحی باعث اتلاف حرارت به صورت همرفت و تشعشع خواهد شد. همچنین خودروها دارای فن خنک کننده هستند. وقتی موتور گرم می شود، فن ها روشن می شوند و هوای گرم را از اطراف رادیاتور دور می کنند.

25) راه های جلوگیری از اتلاف انرژی در خانه را نام ببرید.

پاسخ: سقف عایق – پنجره دوجداره – دیوار عایق – فرش و موکت – ماستیک

26) قسمت اصلی ویال چیست؟

پاسخ: جزء اصلی ویال (ویال) یک بطری شیشه ای دو جداره است که بین آن و روی سطح آن نقره ای داخل و خارج وجود دارد.

مرتبط:  چرا با رتبه 38 کنکور پرستاری در نیویورک خوندم

27) یکی از شرایط موجود برای عملکرد در یک محیط چیست؟

پاسخ: این دمای اتاق است (باید حدود 25 درجه باشد).

28) چرا شکل گیاهان و جانوران با مناطق گرمسیری و سردسیر متفاوت است؟

جواب: زیرا گیاهان و جانوران تحت تأثیر محیطی که در آن زندگی می کنند می باشند.

29) وقتی می خواهیم ببینیم فردی تب دارد چه کار می کنیم تا مشخص شود چند درجه است؟

جواب: دست روی پیشانی او گذاشته و با دماسنج درجه تب را مشخص می کنیم.

30) دماسنج طبی در چه مواردی کاربرد دارد؟

جواب: برای اندازه گیری دمای بدن فرد بیمار استفاده می شود.

31) چرا لوله های دماسنج بلند و نازک را انتخاب می کنیم؟

پاسخ: پس یک تغییر کوچک در حجم جیوه و الکل می تواند باعث تغییر زیادی در ارتفاع لوله شود.

32) نقطه صفر دماسنج چگونه تعیین می شود؟

پاسخ: مخزن دماسنج را در مخلوط آب و یخ قرار می دهند و سطح جیوه یا الکل را صفر می کنند.

33) نقطه 100 دماسنج چگونه تعیین می شود؟

پاسخ: دماسنج در نزدیکی بخار آب در حال جوش قرار می گیرد و سطح مایع داخل دماسنج با عدد 100 مشخص می شود.

34) برای طبقه بندی دماسنج های جیوه ای و الکلی چه می کنند؟

پاسخ: پس از مشخص کردن عدد 0 و 100 روی دماسنج، این دو عدد را به صد قسمت مساوی تقسیم کرده و هر قسمت را یک درجه سانتیگراد در نظر بگیرید.

35) آب در چه دمایی با فشار یک اتمسفر یخ می زند و می جوشد؟

جواب: صفر درجه سانتیگراد و صد درجه سانتیگراد

ادامه سوالات فصل دهم علوم هفتم:

36) فشار اتمسفر نزدیک دریاهای آزاد چقدر است؟

پاسخ: یک جو

37) گرما را تعریف کنید؟

پاسخ: به مقدار انرژی که در اثر اختلاف دما از جسمی به جسم دیگر منتقل می شود گرما می گویند.

38) وقتی میخ داغ را در آب سرد می اندازیم چه انرژی می گیرد و چه انرژی از دست می دهد؟

جواب: آب انرژی می گیرد و ناخن آن را از دست می دهد.

39) قانون انتقال حرارت چیست؟

جواب: قانون بقای انرژی

40) گرما از چه راه هایی منتقل می شود؟

پاسخ: 1) رسانایی
2) همرفت
3) تابش

41) رسانایی حرارتی چیست؟

جواب: انتقال حرارتی است که در اثر اختلاف دما بین دو سر جسم اتفاق می افتد و گرما از قسمت گرم جسم به قسمت سرد جسم منتقل می شود. اتم ها با انتقال گرما توسط رسانش گرمایی، انرژی خود را بدون عبور از مکانی به مکان دیگر منتقل می کنند.

42) انتقال حرارت چگونه صورت می گیرد؟

پاسخ: وقتی یکی از بدن گرمتر از قسمت دیگر باشد، حرکت اتم های قسمت داغ افزایش می یابد و در اثر برخورد با اتم های مجاور، انرژی را به آنها منتقل می کند و در نتیجه باعث حرکت اتم های آن می شود. اتم های مجاور افزایش می یابد، به این ترتیب گرما از قسمت گرم جسم به قسمت سرد منتقل می شود.

43) چرا پشم شیشه و فایبرگلاس رسانای خوبی برای گرما هستند؟

پاسخ: به دلیل هوای محبوس شده

44) انتقال حرارت به روش همرفت را توضیح دهید؟

جواب: انتقال حرارت با همرفت: قسمتی از مایع یا گازی که گرم می شود بالا می رود و قسمت های اطراف که سردتر هستند جای آن را می گیرند.

45) وقتی یک ماده منبسط می شود، چه چیزی چگالی آن را تغییر می دهد؟

پاسخ: کاهش می یابد

46) نسیم دریا چگونه به وجود می آید؟

جواب: در سواحل چون در روز شن ها سریعتر از آب دریا گرم می شوند، هوای نزدیک ماسه نیز گرم می شود و بالا می رود و هوای بالای آب دریا که خنک تر است به سمت ساحل می آید تا جایگزین هوای بالارونده ساحل شود. نتیجه این فرآیند نسیم دریا است.

47) انرژی خورشید چگونه به زمین می رسد؟

جواب: با روش تشعشع

48) گرمای آهن داغ چگونه به دست ما که چند سانتی متر با آن فاصله دارد می رسد؟

جواب: با روش تشعشع

49) چوب پنبه چسبیده به پشت سطح مشکی و مات زودتر بر اثر گرما می افتد یا چوب پنبه ای که به پشت سطح صیقلی و براق چسبیده است؟

جواب: چوب پنبه چسبیده به پشت سطح مشکی و مات

50) میزان تابش اجسام به چه عواملی بستگی دارد؟

جواب: دمای اجسام و رنگ اجسام

51) افزایش دمای موتور خودرو چه مشکلی ایجاد می کند؟

پاسخ: اگر دمای موتور خودرو خیلی زیاد شود، موتور آسیب جدی دیده و حتی ممکن است بسوزد.

52) چرا رادیاتور پهن است؟

پاسخ: سطح وسیعی داشته باشند تا بتوانند گرمای بیشتری را منتقل کنند.

53) رادیاتورها از چه راه هایی گرما را انتقال می دهند؟

جواب: به روش همرفت و تشعشع

54) دمای مناسب در داخل منزل یا محل کار و مدارس چقدر است؟

پاسخ: حدود 22 درجه سانتیگراد

55) چه عاملی باعث از دست دادن گرما در خانه در روزهای سرد می شود؟

جواب: اختلاف دمای زیاد داخل خانه و بیرون

56) جزء اصلی بطری چیست؟

پاسخ: بطری شیشه ای دو جداره است که بین آن فاصله و روی سطح آن چه در داخل و چه بیرون آن نقره اندود شده است.

57) در فلاسک های خلاء چگونه از انتقال حرارت جلوگیری می شود؟

جواب: سه روش انتقال حرارت

58) هر چه جسم گرمتر باشد دمای آن بیشتر است.

59) به طور طبیعی گرما همیشه از جسم گرم به جسم سرد منتقل می شود.

60) گرما نوعی انرژی است.

61) در روش جابجایی گرما با حرکت مایع یا گاز منتقل می شود.

62) وقتی آب را گرم می کنیم، مولکول های آن سریعتر حرکت می کنند و از هم دور می شوند، یعنی آب منبسط می شود.

63) وقتی جسمی گرم می شود، چگالی آن کاهش می یابد.

64) جریانهای همرفتی می توانند هوا را حرکت داده و باد تولید کنند.

65) بیشتر انرژی حرارتی روی زمین از خورشید می آید.

66) روش های همرفت و رسانایی برای انتقال گرما به محیط مواد ضروری است.

67) انرژی حرارتی خورشید از فضای خالی عبور کرده و به ما می رسد.

68) همه اجسام می توانند انرژی خود را به صورت تابش ساطع کنند، اما اجسام داغتر انرژی تابشی بیشتری منتشر می کنند.

69) سطوح صاف و براق انرژی تابشی کمتری جذب می کنند و بیشتر آن را منعکس می کنند.

70) علاوه بر رادیاتورها، فن خنک کننده نیز از گرم شدن بیش از حد موتور جلوگیری می کند.

نکته مهم: دانش آموزان عزیز فقط این سوالات را مطالعه نکنید و حتما متن درس را با دقت مطالعه کنید.

سوالات متن درس و فصل دهم کتاب علوم هفتم را با پاسخ در این مطلب مشاهده کرده اید. امیدوارم از آن استفاده کرده باشید و از دیگر صفحات Magerta دیدن کنید. برای یافتن بهتر پاسخ ها در انتهای کلمات جستجو شده در گوگل کلمه Magerta را قرار دهید. همچنین سوالات خود را در قسمت نظرات بنویسید.

دماسنج ها ابزارهایی هستند که برای اندازه گیری دما و گاهی با تجهیزات دیگر برای کنترل دما استفاده می شوند. دماسنج ها با خواص مختلفی کار می کنند. به هر یک از این ویژگی ها کمیت دماسنجی می گویند. مهم ترین کمیت های دماسنجی، حجم یا ارتفاع یک مایع در یک دماسنج معمولی است که معروف ترین آنها دماسنج جیوه ای موجود در خانه ها، فشار یک گاز خاص در حجم ثابت یا حجم گاز در فشار ثابت در یک گاز است. دماسنج، مقاومت الکتریکی سیم مورد استفاده در دماسنج مقاومتی، جریان الکتریکی اتصال دو فلز غیرمشابه به یکدیگر (در دماسنج ترموکوپلی)، مربوط به رنگ نور رشته ای در دماسنج هایی که پیرومتر یا دماسنج هستند نیز شناخته شده و پارامترهای دیگر موثر هستند. در اندازه گیری دما

دماسنج معمولی (دماسنج اتساع)

دماسنج انبساط که عموماً به عنوان دماسنج جیوه ای معمولی شناخته می شود و عمدتاً به عنوان دماسنج محیطی در نظر گرفته می شود، از یک لوله باریک با یک مخزن کروی یا استوانه ای تشکیل شده است که با مایعی که عمدتاً از جیوه یا الکل تشکیل شده است پر شده است. . این مایع که دماسنج مایع نام دارد، تحت تأثیر گرما منبسط می شود و سطح آن در داخل لوله طبق قانون انبساط سطحی مایعات بالا می رود. در این دماسنج ها، دیواره مخزن دماسنج عمدتاً بسیار نازک ساخته می شود تا تبادل گرما بین مایع و محیط خارجی انجام شود و این تبادل به سرعت انجام می شود. هر چه لوله دماسنج نازکتر باشد، ضخامت دیواره مخزن آن نازکتر باشد و هر چه حجم مخزن و مایع داخل دماسنج بیشتر باشد، دقت دماسنج بیشتر خواهد بود.

مرتبط:  چرا در تصمیم گیری نباید تحت تاثیر فشارهای روانی دوستان قرار گرفت

دماسنج گازی

در این نوع دماسنج گاز در مخزن با حجم ثابت قرار دارد و فشار آن به طور مداوم توسط مانومتر اندازه گیری و کنترل می شود. هنگامی که دمای گاز افزایش می یابد، فشار آن نیز به طور مستقیم افزایش می یابد. اگر این دماسنج به درستی کالیبره شده باشد، با اندازه گیری فشار در هر لحظه، می توان دما را در آن لحظه به دست آورد.

دماسنج ترموکوپل

دماسنج ترموکوپل (از خانواده دماسنج های تماسی) یا به عبارت دیگر دماسنج ترموکوپل یک دماسنج بر اساس پدیده ترموالکتریک است. بر اساس این پدیده، اگر دو سر دو سیم نازک نازک (مثلاً مس و آهن) را به هم وصل کنیم و دو سر سیم ها را به یک میلی متر وصل کنیم، نقطه مشترک اتصال دو سیم، یک برق کوچک گرم می شود. اختلاف جریان و پتانسیل در مدار رخ می دهد و مقدار این جریان جدا از مقاومت مدار و مواد سیم ها به دمای اعمال شده در محل اتصال مشترک این دو بستگی دارد.

برای اندازه‌گیری دقیق‌تر دما، می‌توانیم دو میله فلزی مختلف را از یک سر به یکدیگر و سپس یک سر آن را در دمای ثابت (مثلا دمای صفر درجه مخلوط آب و یخ در حالت تعادل) و سر دیگر را به هم جوش دهیم. انتهای متصل به دمای ناشناخته اندازه گیری شده است.

هوا سنج

یک دماسنج غیر تماسی برای اندازه گیری دماهای فراتر از محدوده دمایی دماسنج های ترموکوپل استفاده می شود که عمدتاً برای اندازه گیری دمای کوره های ذوب فلز استفاده می شود. پیرومترها را دماسنج های پین غیر تماسی یا دماسنج های غیر تماسی می نامند. ساده ترین نوع ابزار، تلسکوپ مخصوصی است که یک لامپ رشته ای کوچک (لامپ تنگستن) و یک فیلتر قرمز در آن گنجانده شده است. برای استفاده از پیرومتر، آن را به سمت اجاق یا جسم دیگری که قصد اندازه گیری دمای آن را دارند، می گیرند و به آن جسم در پشت عدسی تلسکوپ نگاه می کنند. در ابتدا با عبور جریان الکتریکی از رشته تنگستن لامپ و تنظیم آن با تغییر مقاومت پتانسیومتر، رنگ و روشنایی، رشته داخل لامپ با رنگ تیره در پس زمینه روشن کوره قابل مشاهده است. تا زمانی که رشته برای ناظر قابل مشاهده باشد، رشته را با نور ته کوره سازگار می کند. با درجه بندی متناسب روی رئوستات، از این نوع دماسنج می توان برای اندازه گیری دماهای بسیار بالا در نقطه ذوب و حتی بالاتر بدون نیاز به تماس مستقیم استفاده کرد.

ترموویژن ها (دما سنج های تصویری) نیز از این عملکرد برای اندازه گیری دما استفاده می کنند.

دماسنج بالینی

این دماسنج ها به طور ویژه برای اندازه گیری دمای بدن (تب) کودکان و بزرگسالان طراحی و ساخته شده اند که عمدتاً از انواع دماسنج های بالینی شامل موارد زیر می باشد.

دماسنج جیوه ای پزشکی

این نوع دماسنج های تماسی عمدتاً دارای محدوده دمایی 35 درجه سانتی گراد تا 42 درجه سانتی گراد هستند. اندازه گیری دمای این دماسنج به دلیل کانال لوله باریک تر، دیواره شیشه ای میکروسکوپی دماسنج و درجه بندی های ریز دقیق تر است. این دماسنج دمای بدن را با دقت 0.1± درجه سانتی گراد اندازه گیری می کند. علاوه بر این در بالای مخزن این نوع دماسنج طبی، عدسی باریکی در لوله دماسنج تعبیه شده است تا پس از جدا شدن دماسنج از بدن بیمار و انقباض ناگهانی دماسنج، جیوه به داخل مخزن برنگردد. مایع دماسنج.

دماسنج دهان دیجیتال

دماسنج دیجیتال پزشکی (دما سنج دیجیتال) نوعی دماسنج تماسی است که عمدتاً به آن دماسنج بدنه دیجیتال می گویند. ابزاری برای نمایش دمای بدن است. می رود. این دماسنج طبی (دما سنج بالینی) را می توان به صورت خوراکی، زیر بغل یا مقعدی برای اندازه گیری دمای بدن استفاده کرد.

استفاده از دماسنج بالینی دیجیتال یا دماسنج بالینی دیجیتال معمولاً دقیق ترین و سریع ترین راه برای اندازه گیری دمای بدن (تب) در کودکان و بزرگسالان است. این نوع دماسنج ها در شکل ها و اندازه های مختلفی تولید می شوند. ابتدا عدد نمایشگر دیجیتال دماسنج را صفر می کنیم و نوک سنسور دما را در موقعیت مورد نظر قرار می دهیم و پس از شنیدن صدای بوق، درجه بر روی نمایشگر خوانده می شود.

دماسنج دیجیتالی ممکن است در اثر ضربه، گرما یا نور خورشید مختل شود، به این دلایل بهتر است این دماسنج را علاوه بر نگهداری دوره ای، با دماسنج جیوه ای روی یک فرد کالیبره و مقایسه کنید.

دماسنج گوش

دماسنج این گوشی که تمپانیک نام دارد از خانواده دماسنج های دیجیتالی است که به گونه ای طراحی شده است که یک سنسور کوچک پیزوالکتریک (سنسور) اشعه مادون قرمز ساطع شده از پرده گوش را دریافت می کند. با قرار دادن این نوع دماسنج برای چند ثانیه در گوش، دمای گوش داخلی تخمین زده می شود و دمای بدن به دست می آید، استفاده از این دماسنج ها آسان و برای کودکان بیمار مفید است. از این دستگاه می توان در هنگام خواب کودک استفاده کرد.

دماسنج طبی غیر تماسی

دماسنج های غیر تماسی (مادون قرمز) که با نام های دماسنج پیشانی، دماسنج تفنگی پزشکی و غیره شناخته می شوند، دماسنج های دیجیتالی در انواع مختلف هستند. در این روش نوک دماسنج تفنگی در فاصله – 1 سانتی متر در وسط پیشانی نگه داشته می شود و در عرض چند ثانیه بوق پایان کار را اعلام می کند و دما را روی نمایشگر می توان خواند. برای مثال دماسنج لیزری پزشکی MS6518 از این نوع است. این دماسنج تفنگی دیجیتال یکی از دماسنج های مصارف پزشکی می باشد و با دقت بسیار بالا و اندازه گیری دمای بین 30 تا 42 درجه سانتیگراد به پزشکان و کادر تخصصی بیمارستان ها و بالینی در اندازه گیری دمای بیماران کمک می کند.

کنترل کننده دما

کنترل‌کننده‌های دما از دیگر تجهیزات مربوط به دماسنج‌ها هستند که با توجه به نام آن‌ها مشخص است که وظیفه آن‌ها کنترل دما در طی فرآیندهای آزمایشگاهی و رساندن این مقدار به دمای خاصی به نام نقطه تنظیم است. به عنوان مثال، کنترل کننده های دما Hanyang از پیشرفته ترین این ابزارها هستند. کنترل کننده دما HANYOUNG AX9-4A با چندین خروجی و ورودی، یک کنترلر، ترموستات دما دیجیتال با چندین خروجی و ورودی، با زمان نمونه برداری پرسرعت (0.1 ثانیه) و خروجی رله آلارم SSR، همچنین با خروجی رله باز و بسته، دارای یک ورودی ترموکوپل K، J، R، T و یک پروب RTD: Pt100 Ω و دارای خروجی آنالوگ 4-20 آمپر.

دماسنج مواد غذایی

دماسنج غذا یکی دیگر از ابزارهای خانواده دماسنج است و به انواع دماسنج نفوذی و دماسنج لیزری مواد غذایی و … تقسیم می شود. به عنوان مثال، دماسنج BENETECH GM1311 Food Penetration Thermometer یکی از انواع مختلف این ابزار است که برای اندازه گیری دمای غذا استفاده می شود، مانند دماسنج گوشت و…

دیتالاگر دما یا ترموگراف دما نیز از جمله دستگاه هایی هستند که از خاصیت اندازه گیری دما بهره می برند.

↵ لیست دستگاه های دماسنج | ترمومتر دیجیتال …

در صورت هرگونه سوال با ما تماس بگیرید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا