چرا در پمپ بنزین ها در قسمت تخلیه سوخت نوشته شده قبل از تخلیه سوخت سیم اتصال به زمین را وصل کنید ؟

بنزین چیز عجیبی نیست، فقط در ابتدا کمی ترسناک است، مخصوصا برای خانم ها!

طبیعی است که با افزایش تعداد خودروها، صف پمپ بنزین بیشتر می شود. با افزایش زمان انتظار، مردم بی حوصله می شوند و انتظار دارند شما به زودی پر شوید. حالا اگه یکی تازه کار باشه تکلیفش چیه؟

خبر خوب این است که این آموزش برای از بین بردن نگرانی و استرس از رانندگان تازه کار طراحی شده است و به شما آموزش می دهد که چگونه مانند یک حرفه ای با سوخت خودرو خود کنار بیایید. اماده ای ؟ پس با کارنوتر همراه باشید.

از چه نوع بنزینی استفاده کنم؟

قبل از انجام هر کاری، باید سوخت مناسب خودروی خود را شناسایی کنید. در ایران فقط دو مدل بنزینی پیدا می شود یکی معمولی و دیگری سوپر. برای یافتن نوع سازگار با موتور خودروی خود، یک جستجوی کوتاه در اینترنت یا خواندن دفترچه راهنما به شما کمک می کند. علاوه بر این، نوع سوخت مورد نیاز در داخل باک اکثر خودروها مشخص شده است.

پر کردن ماشینی که به بنزین معمولی نیاز دارد با مرد فوق العاده هیچ فایده ای جز خالی کردن جیب شما ندارد، اما اگر بنزین فوق العاده برای ماشین شما مناسب بود و باک را با بنزین پر کنید، به موتور آسیب می رساند و ضربه زدن یکی از این موارد است. آن مشکلات دریابید که چرا موتورها ضربه می زنند

کدام طرف در مخزن است؟

اکنون که می دانید ماشین شما به چه نوع مواد غذایی نیاز دارد، باید بدانید که مخزن شما در کدام سمت قرار دارد. در برخی خودروها آمپر میزان سوخت را در همان سمت درب باک نشان می دهد، مثلاً اگر در سمت چپ مجموعه نشانگر آمپر بنزین باشد، می توان نتیجه گرفت که درب باک نیز روی سمت چپ. اگر ماشین شما یکی از آن موارد استثنایی است، به یاد داشته باشید که جهت باک شما در سمت مخالف آمپر گاز است، به همین سادگی!

توپت را پر کن

درست است که بنزین در حال حاضر تک قیمت فروخته می شود، اما برای پر کردن همچنان نیاز به کارت سوخت دارید. توصیه می کنم برای صرفه جویی در زمان و داشتن هزینه سوخت گیری باک پر در جیب، کارت سوخت خود را همیشه همراه داشته باشید.

چرا می گویم تانک را تا آخر پر کنید؟ چون در وقت و هزینه خود صرفه جویی کرده اید، چون بنزین میل زیادی به سوخت گیری و فرار از باک دارد، حالا هر چه فضای خالی کمتر باشد، شانس فرار از زندان برای بنزین کاهش می یابد. برای اطلاع از ظرفیت مخزن به دفترچه مراجعه کنید، البته بعد از چند بار پر شدن متوجه خواهید شد که مخزن شما چند لیتر پر می شود.

اگر از خرج کردن پول خسته شده اید، این روش های اثبات شده را امتحان کنید: چگونه مصرف سوخت خود را 20 درصد کاهش دهم.

چیزهایی که باید بررسی شود

پس از ورود به ایستگاه، خود را طوری قرار دهید که مخزن در فاصله نیم متری پمپ قرار گیرد. قبل از ترک ماشین، موارد زیر را بررسی کنید:

اگر با گیربکس دستی رانندگی می کنید، دنده را در حالت خنثی و اگر اتوماتیک است، آن را در P قرار دهید.

ترمز دستی را بکشید.

ماشین رو خاموش کن بهتر است چراغ ها را خاموش کنید.

با سیگار روشن وارد اتاق نشوید.

هنگام صحبت با تلفن همراه وارد ایستگاه نشوید.

همه ما حامل یک بار الکتریکی هستیم که گاهی اوقات به عنوان یک جرقه دیده می شود. برای تخلیه بار الکتریکی، قبل از خروج هر قسمت از بدنه فلزی را لمس کنید.

کلید ماشین را با خود ببرید.

درب باک را باز کنید در بعضی مدل ها از داخل با دکمه باز می شود مثل پراید بعضی فقط با سوئیچ مثل پیکان و اکثر ماشین ها با قفل مرکزی یعنی وقتی درها باز هستند درب باک هم باز است. مثل سمند. .

پس از باز کردن درب مخزن، پیچ را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا آن را جدا کنید.

مرتبط:  چرا از پلاستیک برای جلیقه ضد گلوله استفاده میشود

چگونه با کارتخوان کار کنیم؟

اگر با دستگاه خودپرداز کار می کردید، کار با دستگاه کارت خوان برای شما مانند آب خوردن خواهد بود. اگر نه، جای نگرانی نیست. فقط مراحل زیر را طی کن:

کارت بنزین را تا انتها با تراشه طلایی رو به بالا در شیار کارتخوان قرار دهید.

کمی صبر کنید تا عبارت Enter password روی صفحه ظاهر شود. حالا رمز را وارد کنید، توجه داشته باشید که کلید کارتخوان باید به شدت فشار داده شود!

اگر رمز کارت را تغییر نداده باشید، به طور پیش فرض روی چهار رقم آخر شماره کارت ملی مالک خودرو است. به عنوان مثال اگر شماره ملی حزب 4324507764 باشد، کد کارت گاز 7764 است.

پس از وارد کردن رمز، دکمه سبز رنگ تایید را فشار دهید تا عبارت “لطفا کمی صبر کنید” روی صفحه ظاهر شود، پس از چند ثانیه پمپ فعال می شود.

چگونه با تفنگ پمپ بنزین کار کنیم؟

اعداد روی نمایشگر پمپ همگی به صفر رسیده اند و وقت آن است که سوخت گیری کنید، نازل را از دسته بگیرید و آن را بالا و بیرون بکشید. نازل را در مخزن قرار دهید. با فشار دادن دسته به سمت بالا، گاز آزاد می شود و نشانگرهای پمپ بنزین میزان لیتر مصرف شده و مقدار کل را در زمان واقعی نشان می دهد.

دقت کنید دسته نازل مثل صفر و یک کار نمی کند و کاملا آنالوگ است یعنی با فشار کمتر بنزین کمتری خارج می شود و بالعکس. پیشنهاد میکنم برای صرفه جویی در هزینه دستگیره را تا انتها فشار ندهید چون احتمال خروج هوا به جای گاز در این صورت بیشتر است و باید هزینه آن هوا را پرداخت کنید!

نکته دیگری که در مورد نازل ها باید بدانید قفل قفل است، برای جلوگیری از کمردرد می توانید پس از فشار دادن اهرم قفل را درگیر کنید، اما همیشه مراقب نازل باشید زیرا امکان تکان خوردن وجود دارد و در هر زمان از مخزن گاز خارج شوید. .

چگونه مخزن را تا انتها پر کنیم؟

خودم اگر حیوان یا بچه کنجکاویی در ماشینم نباشد سوئیچ ماشین را نیمه باز می گذارم تا آمپر مقدار بنزین را در یک لحظه نمایش دهد، خیلی راحت اسلحه را روی گیره قفل می کنم و در عین حال به دوربین نگاه می کنم. آمپر گاز، وقتی به بالاترین حد رسید، دسته حالت قفل را رها می کنم و پمپاژ گاز را با کمترین فشار ادامه می دهم.

برخی از پمپ ها دارای خاموش شدن خودکار برای جلوگیری از سرریز سوخت هستند، بهتر است قبل از سوخت گیری این موضوع را با متصدی جایگاه بررسی کنید. اگر پمپ خاموشی خودکار ندارد، با دقت به صدایی که از شیلنگ مخزن می آید گوش دهید. اگر صدایی مانند پر شدن خورشید را می شنوید، به این معنی است که مخزن شما تا لبه پر شده است.

بعد از سوخت گیری چه کار کنم؟

قسمت اصلی داستان تمام شد، نفس عمیق بکشید و نازل را از مخزن خارج کنید، توصیه می کنم برای گرفتن آخرین قطرات از نازل، هرگز به خروجی مخزن ضربه نزنید، زیرا احتمال جرقه و انفجار در چنین شرایطی وجود دارد. دور از انتظار نیست لوله نازل را کمی به سمت بالا گرفته و بدون ترک قطره در جای خود قرار دهید.

درب پیچ مخزن را تا حد امکان سفت کنید، آیا کارت خود را فراموش نکرده اید؟ دکمه خروج کارتخوان را فشار دهید و کارت را بردارید.

چگونه مبلغ را پرداخت کنیم؟

نمونه ای از دستگاه پرداخت کارت اعتباری

این به شما بستگی دارد که اسکناس باشد یا کارت اعتباری که در اکثر ایستگاه ها دستگاه کارت خوان وجود دارد، اخیراً دستگاه های پرداخت ستونی به ایستگاه ها اضافه شده است که کار را آسان تر می کند، فقط تعداد پمپی که استفاده کرده اید را روی جدول بالا بخوانید. دستگاه و با وارد کردن همان شماره مبلغ را به صورت خودکار پرداخت کنید.

کارهایی که نباید هنگام سوخت گیری انجام داد

صف سوخت گیری اکنون جزء جدایی ناپذیر جایگاه ها است، پس لطفاً به صف احترام بگذارید.

مرتبط:  چرا گردشگری از بعد فرهنگی و اجتماعی مهم است

نور بالا را خاموش کنید تا مزاحم راننده مقابلتان نشوید.

اگر زمان برای شما مهم است، در ساعات اوج مصرف آن را پر نکنید.

در هوای گرم، بنزین چگالی کمتری دارد، یعنی گاز کمتری دریافت می کنید. بنابراین بهتر است در ساعات سرد، به عنوان مثال “اول صبح” سوخت گیری کنید.

اجازه ندهید چراغ بنزین روشن شود، روشن شدن چراغ ممکن است به سیستم سوخت آسیب برساند.

اگر تانکر خالی شد، از سوخت‌گیری در آنجا خودداری کنید.

تا حد امکان مسافران را از ایستگاه خارج کنید

به گزارش ایسنا، علی فروزنده در جمع خبرنگاران اظهار کرد: در پمپ بنزین ها مشکل سوخت گیری وجود ندارد و مشکل سوخت گیری وجود ندارد و مردم می توانند با قیمت آزاد شارژ کنند.

وی ادامه داد: این اطمینان را به مردم می دهم که برای سهمیه سوخت مردم مشکلی وجود نخواهد داشت و کارشناسان در حال بررسی و رفع مشکل هستند و به محض رفع مشکل به مردم اطلاع رسانی می شود.

توقف فعالیت برخی از ایستگاه های کشور موقتی است

در پی توقف فعالیت برخی جایگاه های عرضه سوخت در کشور، روابط عمومی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران اطلاعیه ای صادر کرد. در این اطلاعیه آمده است: بدینوسیله به اطلاع همشهریان می رساند که به دلیل نقص فنی در سامانه هوشمند سوخت، امکان سوخت گیری در برخی از جایگاه های سوخت به طور موقت قطع شده و عرضه سوخت خارج از سامانه سوخت رسانی به اطلاع عزیزان می رسد. هموطنان تا رفع مشکل فنی صبور باشند.

ضمناً مشکلی از نظر تامین بنزین و گاز نفت در جایگاه ها وجود ندارد و در انبارها و جایگاه های نفت نیز محصول کافی وجود دارد و نگرانی از این بابت وجود ندارد. شایعات مربوط به افزایش قیمت سوخت نیز به شدت تکذیب می شود.

فقط سیستم سوخت رسانی معیوب است

سخنگوی انجمن جایگاه داران کشور همچنین با بیان اینکه مشکل پمپ بنزین ها مشکل نرم افزاری است، گفت: سوخت گیری با نرخ رایگان مشکلی ندارد و مردم از هجوم به پمپ بنزین ها خودداری کنند.

امین رضا نواز در گفت و گوی تلویزیونی درباره اختلال در پمپ بنزین ها در سراسر کشور گفت: همه متخصصان شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی مشغول کار هستند زیرا مشکلی که به وجود آمده یک مشکل نرم افزاری است.

وی افزود: نمی توان زمانی برای رفع مشکل تعیین کرد اما مردم می توانند بنزین و گازوئیل را با نرخ رایگان خریداری کنند تا مشکل در سیستم برطرف شود.

رضا نواز از مردم خواست در پمپ بنزین ها تجمع نکنند و گفت: متأسفانه به دلیل بی توجهی به سامانه هوشمند سوخت طی هشت سال گذشته، این سامانه دچار استهلاک شده است.

انتهای پیام

ایمنی و مقررات ساخت سایت عرضه فرآورده های نفتی (شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران)

در این مقاله قصد داریم در مورد آیین نامه ساخت پمپ بنزین برای کسانی که قصد ساخت پمپ بنزین را دارند اطلاعاتی ارائه کنیم.

توسعه منطقی و متوازن نقاط عرضه فرآورده های نفتی در کشور با هدف رفاه و تجهیزات مردم و تعیین جایگاه به عنوان یکی از مولفه های شهر سالم برای دسترسی شهروندان، پرهیز از اتلاف سوخت و تشویق بخش خصوصی. در شهرهای بزرگ یکی از اهداف اصلی شرکت ملی، توزیع فرآورده های نفتی ایران است.

ضوابط احداث جايگاه سوخت

انواع مکان ها و ابعاد زمین مورد نیاز برای ساخت پمپ بنزین

پمپ بنزین یک توقف در ابعاد (7*8) (10*6) (16*5.9) متر مربع جهت عرضه بنزین در شهرهای بزرگ که مشکل کمبود زمین یا گرانی زمین و همچنین برای ساخت مجتمع های بزرگ در پارکینگ های مسکونی، اداری، صنعتی به عنوان عرضه در محل:

سکوی بنزینی یک مرحله ای، حداقل 22 متر عرض و حداقل 11 متر عمق

موقعیت 2 سکوی بنزین به طول حداقل 22 متر و عمق حداقل 16 متر

محل قرارگیری 3 سکوی بنزین به عرض حداقل 30 متر و عمق حداقل 30 متر

محل قرارگیری 2 محصول، 2 سکو به طول حداقل 40 متر و عمق حداقل 25 متر

محل قرارگیری 2 محصول، 3 سکو به طول حداقل 40 متر و عمق حداقل 40 متر

مرتبط:  چرا در ساعت های شلوغ پلیس از سوت استفاده می کند

موقعیت 2 محصول، 4 سکو، حداقل 40 متر طول و حداقل 60 متر عمق

شرایط و موقعیت زمین پیشنهادی برای ساخت ایستگاه خدمات

ترجیحاً زمین پیشنهادی فاصله مناسبی با مراکز مربوط به کار گرم (جوشکاری، پخت و …) داشته باشد.

خیابان دسترسی به سایت باید بتواند تانکر را مانور دهد. ایمنی الکتریکی فشار قوی (دکل-پست پست) خطوط لوله انتقال گاز و خطوط راه آهن باید رعایت شود.

زمین نباید در حریم رودخانه باشد.

طراحی سایت باید با نظارت و مسئولیت مشاور مهندسی مورد تایید سازمان نظام مهندسی یا سایر نهادهای ذیربط انجام شود.

لازم است کلیه نقشه های تهیه شده توسط مشاور جهت تایید کلیه استانداردهای تاسیسات نفتی به مهندس منطقه و واحد HSE منطقه ارائه گردد.

ضوابط احداث جايگاه سوخت

خلاصه برخی از الزامات طراحی سایت

1- عرضه بنزین در اسکله های نزدیک اداره و تامین نفت و گاز در اسکله های نزدیک خیابان (جاده) باید مورد توجه قرار گیرد.

2- برای تخلیه سریع تانکر در زمان آتش سوزی باید محل تخلیه در خروجی ایستگاه در نظر گرفته شود.

3- فاصله دو سکو حداقل 6 متر باشد.

4- تهیه پمپ سوخت رسانی به موتورسیکلت ها در صورت امکان به صورت جداگانه.

5- طراحی سایت به ویژه نمای داخلی و خارجی ساختمان باید با توجه به شرایط اقلیمی و فرهنگی هر منطقه انجام شود.

6- تهیه و نصب ژنراتور اضطراری مجهز به سیستم راه اندازی اتوماتیک الزامی است.

7- اجرای طرح کف پخش خودکار با سنسورهای مناسب برای طاق پمپ ها بر روی حوضچه مخزن و محوطه تخلیه و یا سایر طرح های جایگزین مناسب جهت اعلام و اطفاء حریق.

8- نصب سیستم تراز و دماسنج هوشمند و سیستم سرریز ضد تانک الزامی است.

9- مخازن زیرزمینی سایت باید با ظرفیت حداقل 45000 لیتر ساخته و نصب شود. (حدود 1.5 برابر بالاترین ظرفیت نفتکش های موجود)

10- ارتفاع سکوی بنزین 10 سانتی متر همراه با حفاظ مناسب برای پمپ ها.

11- رعایت مفاد قانون شماره 2800 مقاوم سازی تاسیسات و ساختمان ها در برابر زلزله و همچنین رعایت موضوع 19 مقررات ملی ساختمان در کلیه ساختمان های موجود در محل الزامی است.

12- محوطه مخزن را از سایر تاسیسات و قسمت های سایت جدا و حصار بکشید

13- پیش بینی سیستم حفاظت الکترونیکی هوشمند با نصب دوربین مدار بسته

14- لازم است کلیه پمپ بنزین ها مجهز به سیستم آب اطفای حریق و سیستم کف باشد

15- احداث کانال در لبه طولی جایگاه های خدمات با در نظر گرفتن شیب مناسب در مقابل محل تخلیه سوخت و هدایت کانال به حوضچه سرپوشیده به ظرفیت حداقل 20000 لیتر.

16- پس از هر بار شستشو استخر را خالی کرده و پمپ مناسبی برای تخلیه در نظر بگیرید

17- حضور راننده تا پایان تخلیه سوخت الزامی است

18- وجود خاموش کننده پودر و سطل شن به تعداد کافی در ایستگاه الزامی است

19- لازم است کارکنان آموزش های ایمنی لازم را ببینند

20- نقشه ای از چیدمان لوله ها، شیرآلات و مخازن سوخت تهیه و در اختیار آتش نشانی قرار گیرد.

21- سیم زمین مخازن باید بررسی شود و در صورت ایراد سریعا تعمیر شود.

22- نصب علائم هشدار دهنده در خصوص عدم استفاده از دخانیات و تلفن همراه در داخل ورزشگاه.

نمای کامپوزیت پمپ بنزین

همانطور که در مطالب قبلی اشاره کردیم بهترین متریال برای نمای پمپ بنزین ورق آلومینیوم کامپوزیت می باشد.

ورق کامپوزیت به دلیل تنوع رنگی و مقاومت در برابر آتش، ماده مناسبی برای پمپ های گاز و گاز است.

صفحات کامپوزیت به دلیل انعطاف پذیری بالایی که دارند می توانند در طرح های مخصوص پمپ بنزین ها نیز استفاده شوند.

ما به عنوان تولید کننده ورق کامپوزیت می توانیم بهترین نوع ورق کامپوزیت را مطابق با پروژه شما تهیه و تولید کنیم.

علاوه بر این، کارخانه باندینگ پریمیوم قادر به تولید ورق های کامپوزیت در ابعاد خاص برای کاهش انحراف ورق است.

برای مشاوره رایگان در زمینه خرید صفحات کامپوزیت پمپ بنزین می توانید با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای امتیاز به این نوشته کلیک کنید! [کل: 1 میانگین: 2]

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. خیلی مقاله جالبی بود. من همیشه این سوال رو داشتم که چرا باید قبل از تخلیه سوخت، سیم اتصال به زمین رو وصل کنیم. حالا با خوندن این مقاله به جوابش رسیدم. ممنون از نویسنده.

  2. سلام! مقاله‌ی خیلی جالبی بود. من قبلا همیشه می‌خوندم این نوشته رو تو پمپ بنزین ولی نمی‌دونستم چرا باید این کارو بکنیم. حالا که خوندم مقاله رو، متوجه شدم که برای جلوگیری از اتصالات الکترواستاتیکی این کارو میکنیم. ممنون از اینکه این موضوع رو روشن کردید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا