چرا در اب احساس سبکی می کنیم

به گزارش گروه رسانه های خبرگزاری تسنیم ، احساس سرگیجه یا احساس پوچی و بی حسی حالتی است که باعث می شود احساس کنید در رویا هستید یا به عبارتی همه افراد و همه اشیای اطرافتان در حال خواب هستند. اگر این احساس بیشتر از شدید شدن و تداوم آن باشد، منجر به «از بین رفتن» می شود. غش وضعیت ترسناکی است اما 90 درصد افرادی که از هوش می روند مشکل خاصی ندارند. برای 10٪ دیگر، یک بیماری زمینه ای یا مشکل سلامتی، مانند ضربان قلب غیر طبیعی، می تواند باعث غش شود، که نگران کننده است. عوامل مختلفی می توانند باعث این شرایط شوند، از جمله فشار خون پایین، ضربان قلب پایین و دلایل عصبی غیر مرتبط با قلب. برخی از دلایلی که باعث کاهش فشار خون و ضربان قلب می شوند، شایع هستند و جای نگرانی ندارند، اما موارد دیگر نیاز به ارزیابی بیشتر دارند. شما احساس می کنید ممکن است از هوش بروید. از سوی دیگر، سرگیجه نیز می تواند باعث احساس سبکی سر شود، اما با احساس چرخش اتاق به دور سر همراه است. نگرانی، و بر این اساس ارزیابی، آزمایشات دقیق باید در این زمینه انجام شود. در ادامه با برخی از دلایل احتمالی سرگیجه بیشتر آشنا خواهیم شد. مشورت با پزشک، صرف نظر از علت بیماری، همیشه ایده خوبی است.

شما کم آب شده اید
برخی از افراد با افزایش دمای بدنشان احساس سرگیجه یا حتی بیهوشی می کنند، عرق می کنند و مایعات زیادی از دست می دهند. گرما مسیری را در سیستم عصبی تحریک می کند که فشار خون را کاهش می دهد. زمانی که در اثر کم آبی و گرما دچار سرگیجه می شوید، دراز کشیدن به ارسال خون بیشتر به قلب و مغز کمک می کند و به بهبودی سریعتر کمک می کند.

شما شوکه شده‌اید
یک عامل شگفت‌انگیز، مانند زمانی که فردی ناگهان شما را می‌ترساند، می‌تواند واکنشی مشابه به اثر کم‌آبی بدن شما داشته باشد. در این شرایط سیستم عصبی به طور ناگهانی و شدید فعال می شود و فشار خون به طور ناگهانی کاهش می یابد که منجر به احساس سرگیجه می شود. همچنین، برخی از علائم هشدار دهنده مانند گرگرفتگی و حالت تهوع می تواند نشانه غش قریب الوقوع باشد.

شما به سرعت از جای خود بلند شدید
احساس سرگیجه یا حتی دیدن دانه های سرسیاه هنگام ایستادن ناگهانی و سریع به عنوان افت فشار خون یا افت فشار خون شناخته می شود، وضعیتی که افت ناگهانی فشار خون به دلیل ایستادن را تعریف می کند. این وضعیت معمولاً مشکل جدی نیست، اما اگر به جای بهبودی، اغلب رخ می دهد یا پس از چند دقیقه بدتر می شود، بهتر است برای معاینه بیشتر به پزشک مراجعه کنید.

ضربان قلب شما غیر طبیعی است
برخلاف شروع نسبتاً تدریجی علائم به دلیل یک عامل شگفت‌انگیز، غش همراه با تند قلب سریع اتفاق می‌افتد، بنابراین ممکن است حتی متوجه احساس سبکی سر نشوید. ضربان قلب نامنظم یا آریتمی به این معنی است که قلب شما خیلی آهسته یا خیلی سریع می زند، که می تواند بر جریان خون به مغز تأثیر بگذارد. این نوع غش ناگهانی که اغلب بدون هشدار رخ می دهد، هشدار دهنده است. ممکن است شخصی با شما صحبت کند و ناگهان بیهوش شود. این تجربه ناگهانی باعث می شود که پزشک به ریتم غیر طبیعی قلب مشکوک شود که یکی از شایع ترین علل مرگ ناگهانی قلبی است.

دریچه قلب شما مشکل دارد مشکلات دریچه قلب می تواند جریان خون را محدود کند و باعث سرگیجه یا سبکی سر، به ویژه در حین ورزش شود.

شما بیش از حد دارو مصرف می کنید
برخی از داروهای بیش از حد مانند مسکن ها و برخی از داروهای ضد اضطراب می توانند با تأثیر مستقیم بر مغز یا کاهش ضربان قلب یا کاهش فشار خون باعث سرگیجه و سبکی سر شوند. در برخی موارد، زمانی که بیمار به طور مکرر دچار سرگیجه می شود و نمی تواند دلیل آن را توضیح دهد، ممکن است با عوارض جانبی داروهای خود مواجه شده باشد. در موارد نادر، هنگامی که یک فرد واکنش آنافیلاکتیک به یک دارو نشان می دهد، ممکن است احساس سرگیجه یا حتی غش کند. در این شرایط که در اثر واکنش سیستم ایمنی بدن رخ می دهد، رگ های خونی منبسط شده و فشار خون کاهش می یابد.

ممکن است شما دچار سکته مغزی شده باشید با این علائم و باید فوراً مشورت کنید. کاهش جریان خون به مغز که باعث سرگیجه می شود می تواند ناشی از تشکیل لخته خون در مغز باشد که می تواند باعث سکته مغزی ایسکمیک شود.

مرتبط:  چرا سی دی تو لپ تاپ بالا نمیاد

نخورده اید
وقتی ناهار را حذف می کنید، گرسنه می شوید. اگر مغز به دلیل قند خون پایین سوخت مورد نیاز خود یا گلوکز را به اندازه کافی دریافت نکند، این وضعیت می تواند منجر به سرگیجه شود. در این مورد، بیشتر یک مشکل متابولیک است تا یک بیماری مربوط به ضربان قلب یا فشار خون. اما اگر دیابت دارید و داروهایی برای کاهش قند خون مصرف می کنید، سرگیجه می تواند نشانه افت شدید و خطرناک قند خون باشد که می تواند منجر به تشنج و از دست دادن هوشیاری شود.

شما گرفتار آنفولانزا شده اید
زمانی که فرد سرماخورده می شود، تمایل چندانی به خوردن غذا و مایعات ندارد و بنابراین احتمال کم آبی یا قند خون پایین افزایش می یابد که می تواند باعث سرگیجه شود. خوردن و نوشیدن مایعات کافی می تواند از سرگیجه جلوگیری کرده و به تسکین سایر علائم آنفولانزا کمک کند.

منبع: کاهان

انتهای پیام/

بازگشت به صفحه رسانه

سرگیجه زمانی است که احساس ضعف می کنید. هنگامی که سر احساس کمبود خون کند، بدن شما ممکن است احساس سنگینی کند. راه دیگر برای توصیف سبک عنوان «احساس سکندری» است. این می تواند با تاری دید و از دست دادن تعادل همراه باشد. اگرچه سرگیجه همیشه دلیلی برای نگرانی نیست، اما گاهی اوقات می تواند نشان دهنده یک مشکل پزشکی زمینه ای باشد و خطر زمین خوردن را افزایش دهد.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص مغز و اعصاب در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

به همین دلیل هنگام احساس سرگیجه باید مراقب باشید. این حالت اغلب زمانی رخ می دهد که به سرعت از حالت نشسته به ایستاده می روید. این تغییر موقعیت باعث کاهش جریان خون به مغز می شود و همچنین می تواند باعث کاهش فشار خون شود و باعث شود احساس ضعف و ضعف کنید. به احتمال زیاد هنگامی که به دلیل بیماری یا کمبود آب دچار کم آبی می شوید، با این وضعیت مواجه خواهید شد که با نشستن یا دراز کشیدن به پشت بهبود می یابد.

سرگیجه زمانی است که احساس ضعف می کنید. هنگامی که سر احساس کمبود خون کند، بدن شما ممکن است احساس سنگینی کند.

سرگیجه ممکن است با حالت تهوع همراه باشد. این مشکل ناشی از احساس عدم تعادل یا بی ثباتی است که اغلب به دلیل مشکلات گوش داخلی، مغز، قلب یا استفاده از برخی داروها ایجاد می شود. این می تواند خطرناک باشد زیرا حس تعادل شما را تغییر می دهد و می تواند باعث زمین خوردن و زمین خوردن شما شود. نوعی شوکر به نام بی‌حسی چرخشی این تصور نادرست را ایجاد می‌کند که اطراف شما در حال حرکت یا چرخش است، در حالی که در واقع ثابت است. این وضعیت می تواند باعث ایجاد احساساتی مانند شناور شدن، چرخیدن و تکان خوردن شود. بیشتر موارد سرگیجه ناشی از اختلالات گوش داخلی است، جایی که سیگنال‌هایی که گوش به مغز می‌فرستد با علائم و سیگنال‌هایی که چشم‌ها و اعصاب حسی دریافت می‌کنند در تضاد است.

دلایل سبکی سر

شایع ترین علت سرگیجه افت فشار خون ارتوسپتیک است. (افت ناگهانی فشار خون زمانی که فرد وضعیت خود را تغییر می دهد و می ایستد.)

علاوه بر کمبود آب و تغییر وضعیت، سایر علل شایع سرگیجه عبارتند از:

آلرژی

سرگیجه ناشی از ترس از ارتفاع

سرماخوردگی

آنفولانزا

کاهش قند خون

مصرف دخانیات، الکل یا مواد مخدر

کم آبی ناشی از استفراغ، اسهال، تب و سایر بیماری ها

قرار گرفتن طولانی مدت در هوای گرم

کم خونی

تنفس بسیار عمیق و سریع

اضطراب و استرس

مسائل روانی مانند اختلالات خوردن

برخی از داروها نیز می توانند باعث سرگیجه شوند.

در برخی موارد، این عارضه به دلیل شرایط جدی‌تر رخ می‌دهد، از جمله:

بیماری قلبی، مانند حمله قلبی یا ضربان قلب نامنظم (آریتمی)

خونریزی داخلی یا از دست دادن مقدار زیادی خون

شوکی که باعث کاهش قابل توجه فشار خون می شود

سکته

مشکلات گوش داخلی

آسیب سر

مشکلات عصبی مانند بیماری پارکینسون و مولتیپل اسکلروزیس (MS)

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص مغز و اعصاب در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

درمان سرگیجه

سرگیجه ای که به دلیل خونریزی شدید، حمله قلبی یا سکته نیست، اغلب با گذشت زمان بهبود می یابد. سایر درمان ها به شرایط زیر بستگی دارد.

درمان علل جزئی سرگیجه ممکن است شامل موارد زیر باشد:

آب بیشتری بنوشید، به خصوص در هوای گرم یا در حین ورزش

مرتبط:  چرا جبار باغچه بان دوست کودکان نامیده شد

مایعات داخل وریدی دریافت کنید

چیزی شیرین بخورید یا بنوشید

مایعات حاوی الکترولیت بنوشید

دراز کشیدن یا نشستن برای کاهش ارتفاع سر نسبت به بدن

به اندازه کافی خوابیدن

برای موارد شدیدتر سرگیجه که از بین نمی رود، درمان ممکن است شامل موارد زیر باشد:

رژیم کم نمک و محدود کردن مصرف نمک

دیورتیک ها

داروهای ضد میگرن

داروهای ضد اضطراب مانند دیازپام یا آلپرازولام

داروهای ضد تهوع

تعادل درمانی، به عنوان مثال توانبخشی دهلیزی (تمریناتی برای کاهش حساسیت سیستم تعادل به حرکت)

روان درمانی برای کاهش اضطراب

تزریق آنتی بیوتیک به گوش داخلی در سمتی که باعث ایجاد مشکلات تعادلی می شود (این کار سمعک را که باعث اختلال در تعادل می شود غیرفعال می کند و به گوش دیگر اجازه می دهد تعادل برقرار کند)

برداشتن اندام حساس گوش داخلی، معروف به “لابیرنتکتومی” (یک جراحی نادر برای از کار انداختن عملکرد گوش داخلی که باعث اختلال در تعادل می شود، بنابراین گوش دیگر می تواند تعادل خود را حفظ کند)

پیشگیری از سرگیجه

اجتناب از تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن: به آرامی ایستادن و اجتناب از تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن می تواند به جلوگیری از سرگیجه کمک کند. هنگامی که به شدت بیمار هستید یا به شدت ورزش می کنید، مقدار زیادی آب بنوشید. از نور زیاد پرهیز کنید و از عینک آفتابی بیرون استفاده کنید.

از موادی که باعث این بیماری می شوند اجتناب کنید: مانند الکل یا تنباکو. آنتی هیستامین ها، آرام بخش ها و داروهای ضد تهوع نیز می توانند باعث سرگیجه شوند. از داروهای فوق بدون نظر پزشک استفاده نکنید.

اگر به طور مرتب این را تجربه می کنید، در اینجا چند نکته اضافی برای کمک به بهبود کیفیت زندگی شما وجود دارد:

تعادل: توجه داشته باشید که هنگام راه رفتن می توانید تعادل خود را از دست بدهید که می تواند منجر به زمین خوردن و آسیب جدی شود.

راه رفتن با عصا: با دقت و آهسته حرکت کنید و در صورت لزوم از عصا استفاده کنید.

موانع: اجسامی را که شما را به اطراف خانه می کشانند حرکت دهید، مانند فرش و کابل های برق. کف حمام و توالت با کفی ضد لغزش.

نور کافی: مطمئن شوید که خانه شما به خوبی روشن است.

بنشینید یا دراز بکشید: به محض اینکه احساس سرگیجه کردید، بنشینید یا دراز بکشید. اگر دچار سرگیجه شدید، در یک اتاق تاریک بنشینید و چشمان خود را ببندید.

از رانندگی خودداری کنید: اگر اغلب بدون هیچ علامتی دچار سرگیجه می شوید، رانندگی نکنید.

رژیم غذایی سالم: یک رژیم غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی مختلف را اتخاذ کنید.

خواب کافی: 8-10 ساعت برای نوجوانان، 7-9 ساعت برای بزرگسالان و 7-8 ساعت برای سالمندان

اجتناب از استرس بیش از حد: با تمرین تکنیک های آرامش بخش مانند تنفس عمیق، یوگا

مایعات کافی بنوشید: حداقل 8 لیوان در روز

چه زمانی برای درمان این بیماری باید به پزشک مراجعه کرد؟

در صورت داشتن علائم زیر به پزشک مراجعه کنید:

ضعف یا فلج در یک طرف بدن

لکنت زبان

درد در بازو، گردن یا فک

سردردهای شدید و ناگهانی

غش کردن

بی حسی یا ناتوانی در حرکت بازوها یا پاها

تغییرات بینایی، مانند دوبینی

ضربان قلب سریع یا نامنظم است

تشنج

بالا آوردن

اگر خون زیادی از دست داده اید و احساس سرگیجه می کنید، فوراً به پزشک مراجعه کنید. اگر سرگیجه با علائم حمله قلبی یا سکته همراه باشد، باید فورا تحت درمان قرار بگیرید. این علائم عبارتند از:

بی حسی یا افتادگی صورت یک طرفه

ضعف یا فلج در یک طرف بدن

لکنت زبان

درد در بازو، گردن یا فک

سردردهای شدید و ناگهانی

غش کردن

بی حسی یا ناتوانی در حرکت بازوها یا پاها

تغییرات بینایی، مانند دوبینی

ضربان قلب سریع یا نامنظم است

تشنج

فشار یا درد در قفسه سینه

تنگی نفس

تعریق بی دلیل

حالت تهوع

بالا آوردن

اگر این علائم را تجربه کردید، سعی نکنید خودتان به بیمارستان بروید. با آمبولانس تماس بگیر.

اگر سرگیجه بیش از یک هفته ادامه داشت یا باعث تهوع یا استفراغ شد یا به مرور زمان بدتر شد، به متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید.

در دکترتو می‌توانید با بهترین پزشکان متخصص مغز و اعصاب در شهر خود آشنا شوید، با آنها به صورت تلفنی یا آنلاین مشورت کنید و همچنین برای دریافت نوبت ویزیت حضوری اقدام کنید.

منابع: خط سلامت medicalnewstoday

احساس سبکی در سر احساسی شناور و ناپایدار است که ناشی از عوامل متعددی مانند کم خونی، آلودگی هوا، بیماری گوش داخلی، بی خوابی، استرس روزانه، اختلالات بینایی، عفونت، حساسیت و همچنین کلیه بیماری های سیستمیک (کلیه، ریه، … قلب و غیره) ایجاد می شود.

نبض ما – گردآوری

مرتبط:  چرا نمی توان به ذات خداوند پی برد

همه ما ممکن است در مقطعی از زندگی خود دچار سرگیجه شویم. مثلا مدت زیادی است که روی زمین نشسته ایم و وقتی ناگهان بلند می شویم احساس می کنیم چشمانمان سیاه شده و زمین می خوریم.

یا وقتی خیلی مریض هستیم و تب داریم، همیشه احساس ضعف می کنیم و احساس می کنیم ممکن است بیهوش شویم. بسیاری از افرادی که روزه می گیرند در پایان روز احساس سبکی سر می کنند و از گرسنگی و تشنگی ضعیف می شوند.

به علاوه بارها در فیلم ها دیده ایم که وقتی یک نفر خبر بدبختی ناگهانی را دریافت می کند، روی زمین می افتد و از حال می رود.

سبکی سر، سرگیجه و سبکی سر محدودیت سنی ندارند، اما بیشتر افراد از این دو حالت می ترسند زیرا فکر می کنند این شرایط شروع یک بیماری مغزی مانند تومور، سکته، ام اس و غیره است.

این ترس باعث اضطراب، تپش قلب، افزایش فشار خون و محدود شدن فعالیت های اجتماعی افراد می شود.بیشتر علل سرگیجه و سبکی سر جدی نیستند و به طور کامل قابل درمان هستند.

بیماری هایی که می توانند باعث سرگیجه شوند

در برخی از افراد این گونه حالت های غش و ضعف مکرر رخ می دهد و زندگی فرد را مختل می کند. بیمار می گوید با اینکه رژیم غذایی خوبی داشت، اما استراحت کافی داشت و هیجان خاصی احساس نمی کرد، اما اغلب زمین می خورد و غش می کند. در این مورد به دلایل و بیماری های زیر اشاره می شود.

هیپوتانسیون ارتواستاتیک

این بدان معناست که هنگام بلند شدن احساس فشار می کنید، به خصوص اگر بعد از یک استراحت شبانه خوب از رختخواب بیرون پریدید. در این صورت افت فشار خون کمی طول می کشد و به سرعت با توجه به شرایط جدید شما تنظیم می شود.

اگرچه در برخی افراد این احساس ضعف بیشتر طول می کشد. افت فشار خون ارتواستاتیک معمولاً با افزایش سن آشکارتر می شود.

کم خونی

یکی از علائم آشکار کم خونی احساس خستگی است. اما اگر کم خونی دارید، ممکن است مغزتان اکسیژن کافی دریافت نکند و در این صورت احساس سرگیجه کنید.

بیماری قلبی و آریتمی

آریتمی به معنای ضربان نامنظم قلب است. در این حالت، ضربان قلب ممکن است خیلی سریع، خیلی کند یا غیر طبیعی باشد. این عارضه دلایل مختلفی دارد.

یکی از علائم آن سرگیجه یا گیجی است. ضربان قلب نامنظم می تواند به طور ناگهانی میزان خون رسانی به مغز را کاهش دهد و باعث سرگیجه یا غش شود. سایر اختلالات و بیماری های قلبی می تواند منجر به چنین عارضه ای شود.

اضطراب

اضطراب، اگر با حملات پانیک ناگهانی همراه باشد، منجر به احساس گیجی و سرگیجه می شود. وقتی به دلیل ترس شدید به طور منظم نفس می کشید، احساس سبکی در سر و غش شدیدتر می شود.

داروها

گاهی احساس سبکی در سر و ضعف از عوارض مصرف برخی داروها است. به خصوص زمانی که پس از مصرف داروی جدید با چنین حالتی مواجه می شوید. بنابراین مطالعه اطلاعات بروشور دارو می تواند راه حل مناسبی برای تشخیص این موضوع باشد.

سرگیجه ناشی از ترک کافئین

کاهش مصرف نوشیدنی های کافئین دار مانند قهوه یا کک می تواند باعث احساس سبکی در سر شود. مصرف کافئین با عملکرد پیام رسان های شیمیایی که رگ های خونی را گشاد می کنند تداخل می کند. در صورت کاهش ناگهانی مقدار کافئین، بدن قادر به جبران آن نیست.

علائم این بیماری شامل درد، احساس سبکی در سر است که گاهی با حالت تهوع و اضطراب همراه است. برای درمان، سعی کنید بیش از 300 میلی گرم (3 فنجان قهوه) یا 4 فنجان چای در روز مصرف نکنید. هر قوطی کولا تقریباً 50 میلی گرم کافئین دارد.

اجازه ندهید سرگیجه بدتر شود

از تغییرات ناگهانی در وضعیت بدن خودداری کنید.

به آرامی از حالت دراز کشیده بلند شوید و چند دقیقه قبل از بلند شدن بنشینید.

اطمینان حاصل کنید که در هنگام ایستادن چیزی برای گرفتن یا تکیه دادن به آن دارید.

هنگامی که علائم ظاهر شد ساکن بمانید و استراحت کنید.

به آرامی فعالیت خود را افزایش دهید.

از نورهای روشن، تلویزیون و مطالعه خودداری کنید در حالی که سرگیجه می تواند علائم را بدتر کند.

تا یک هفته پس از بروز علائم از فعالیت هایی مانند رانندگی، کار با ماشین آلات سنگین و صخره نوردی یا حتی تپه نوردی خودداری کنید.

استرس را در زندگی خود به حداقل برسانید.

منابع: دکتر سلام، کلینیک مغز

4/5 – (23 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا