چرا خزندگان کمتر به اب نیاز دارند

10477 بازدید آخرین به روز رسانی: 16 اردیبهشت 1402 زمان مطالعه: 24 دقیقه

خزندگان مهره دارانی هستند که هوا را تنفس می کنند و بدن آنها با پوست خاصی پوشیده شده است که از فلس ها، صفحات استخوانی یا ترکیبی از هر دو تشکیل شده است. آنها عبارتند از تمساح، مار، مارمولک، لاک پشت و لاک پشت. همه این حیوانات به طور مرتب لایه بیرونی پوست خود را می ریزند. در این مقاله به بررسی خزندگان، انواع و برخی از خصوصیات آنها می پردازیم و همچنین نحوه حرکت خزندگان و انواع حرکات آنها را به تفصیل توضیح می دهیم و سپس به بررسی برخی از خزندگان سمی می پردازیم.

فهرست مطالب این نوشته

خزندگان چیست؟

خزندگان مهره داران هستند، پوست پوسته پوسته ای دارند که از خشک شدن بدنشان جلوگیری می کند و بچه های آنها مانند دوزیستان از مرحله لاروی عبور نمی کنند، اما در عوض زمانی که از تخم بیرون می آیند شبیه بالغ های کوچک به نظر می رسند. خزندگان خونسرد هستند، بنابراین باید در آفتاب غرق شوند یا مکانی گرم برای گرم شدن و فعالیت پیدا کنند و همچنین باید سایه یا مکانی خنک برای خنک شدن پیدا کنند. این موجودات در شرایط سرد تنبل می شوند و زیاد حرکت نمی کنند و برخی در صورت سرد بودن طولانی مدت به حالت خروپف یا بروماسیون (مشابه خواب زمستانی) می روند.

خزندگان از جانوران مهره‌دار کره زمین هستند که خون‌سرد بوده و دارای گونه‌های بی‌شماری هستند.

اندام های حسی خزندگان

حواس بینایی، بویایی و شنوایی خزندگان مشابه مهره داران دیگر است، اگرچه سطح رشد این حواس بین گروه های خزندگان متفاوت است. مارها گوش ندارند و فقط می توانند ارتعاشات زمین یا ارتعاشات هوا با فرکانس پایین را تشخیص دهند. مارها و مارمولک ها دارای اندام تخصصی و حساس شیمیایی به نام اندام جاکوبسون هستند که در سقف دهان آنها قرار دارد.

این حیوانات می توانند با بیرون و داخل کردن زبان و فشار دادن زبان به اندام در هر انقباض، وجود مواد شیمیایی را در محیط خود احساس کنند. اندام های حساس به گرما لب های برخی از بوآها و پیتون ها را می پوشانند و در کناره های سر افعی ها وجود دارند. بنابراین، از آنجایی که افعی‌های گودال می‌توانند تشعشعات مادون قرمز را تشخیص دهند، می‌توانند طعمه خود را حتی در تاریکی مطلق شناسایی کرده و به آن ضربه بزنند.

خزندگان چه ویژگی هایی دارند؟

بیش از 7700 گونه خزنده وجود دارد، برخلاف پرندگان و پستانداران، خزندگان دمای داخلی بدن را ثابت نگه نمی دارند. در ماه های سرد سال، آنها غیر فعال هستند. خزندگان به دلیل متابولیسم کند و رفتار گرما دوست، خونسرد هستند. در ادامه به بررسی برخی از مهم ترین ویژگی های خزندگان پرداخته ایم.

خزندگان فلس دارند

یکی از فاکتورهای اصلی تمایز خزندگان با سایر گروه های جانوران وجود فلس است. فلس های پوشش دهنده بدن خزندگان از کراتین تشکیل شده است و بر خلاف فلس های ماهی که از درم می آیند، فلس های خزندگان از اپیدرم که لایه سطحی پوست است می آید. فلس ها لوله ای یا استخوانی هستند، اما می توانند مانند مارها به خوبی اصلاح شوند. فلس های مارمولک از لوله ای تا صفحه ای شکل متفاوت است و از اپیدرم خاردار تشکیل شده است. فلس ها نیز بسته به محل قرارگیری آنها روی مارمولک می توانند از نظر شکل متفاوت باشند.

یکی از ویژگی‌های بارز خزندگان دارا بودن پوست فلس‌دار یا پولک‌دار است.

مارها به طور کامل با فلس هایی در اندازه ها و شکل های مختلف پوشیده شده اند. فلس ها از بدن محافظت می کنند، به حفظ رطوبت کمک می کنند و به حرکت ارگانیسم کمک می کنند. آنها همچنین مسئول رنگ ها و الگوهای زیبای بدن خزندگان هستند. تمساح ها و لاک پشت ها دارای فلس هایی هستند که مانند فلس های مار ساختارهای همپوشانی ایجاد نمی کنند. این فلس ها از درم عمیق تر تشکیل می شوند و اغلب در خزندگان به عنوان زره پوستی در نظر گرفته می شوند.

خزندگان چگونه پوست خود را می ریزند؟

خزندگان پوست خود را از طریق فرآیندی به نام ecdysis می ریزند که به طور مداوم در طول زندگی آنها اتفاق می افتد. فرآیند اکدیزیس شامل تشکیل لایه جدیدی از پوست در زیر لایه قدیمی است. آنزیم های پروتئولیتیک و مایع لنفاوی بین لایه پوست قدیمی و جدید ترشح می شوند. در نتیجه، پوست قدیمی را از پوست جدید جدا می کند و اجازه می دهد تا ریزش شود. مارها پوست خود را از سر تا دم می ریزند در حالی که مارمولک ها آن را به طور ناهموار می ریزند. به طور خاص، خزندگان جوان هر 5-6 هفته پوست اندازی می کنند، در حالی که بزرگسالان 3-4 بار در سال پوست اندازی می کنند. خزندگان جوان به دلیل سرعت رشد سریعشان بیشتر می ریزند. پس از رشد کامل، فرکانس پوست اندازی به طور قابل توجهی کاهش می یابد.

در این تصویر خزنده کوچکی در حال پوست‌اندازی نشان داده شده است.

دیسکیدیاز، یک بیماری پوستی رایج در مارها و مارمولک ها، زمانی رخ می دهد که اکدیزیس یا ریزش با شکست مواجه شود. دلایل متعددی وجود دارد که باعث می شود دفع ناموفق باشد و می تواند به رطوبت و دمای ناکافی، کمبودهای تغذیه ای، کم آبی بدن و آسیب های تروماتیک مربوط شود. کمبودهای تغذیه ای آنزیم های پروتئولیتیک را کاهش می دهد در حالی که کم آبی باعث کاهش مایع لنفاوی برای جداسازی لایه های پوست می شود. از سوی دیگر، آسیب های تروماتیک زخم هایی را تشکیل می دهند که اجازه تشکیل فلس های جدید را نمی دهند و روند اکدیزیس را مختل می کنند.

خزندگان مهره داران هستند

خزندگان خصوصیات مشابهی با مهره داران دیگر مانند پستانداران، پرندگان و برخی از دوزیستان نشان می دهند. آنها یک ستون مهره ای دارند که طناب نخاعی را که طول بدن را می گذراند، در خود جای داده است. خزندگان همچنین دارای زنجیره ای از عناصر استخوانی از دم تا سر هستند. اسکلت داخلی استخوانی شامل جمجمه یا جمجمه، زائده ها و کمربندهای اندام است. اسکلت داخلی از بافت داخلی محافظت می کند و همچنین به حرکت بدن کمک می کند. اسکلت ها از گونه ای به گونه دیگر متفاوت است، کروکودیل ها دارای برخی از بزرگترین ساختارهای بدن در این دسته هستند.

در این تصویر اسکلت یک مار پیتون نشان داده شده است.

خزندگان از طریق ریه ها تنفس می کنند

خزندگان از طریق ریه های خود تنفس می کنند. اگرچه لاک پشت ها دارای پوستی قابل نفوذ هستند که از طریق آن تبادل گاز انجام می شود، در حالی که برخی از گونه ها سرعت تبادل گاز را از طریق کلواکا (مقعد) افزایش می دهند، فرآیند تنفس تنها از طریق ریه ها انجام می شود. تنفس از طریق ریه ها در گروه های مختلف خزندگان به طور متفاوتی انجام می شود. در مارمولک ها و مارها، ریه ها توسط ماهیچه های محوری تهویه می شوند که در حرکت نیز استفاده می شود.

با این حال، برخی از مارمولک ها از پمپاژ دهان برای کمک به تنفس استفاده می کنند. پمپاژ دهان یک روش تهویه است که در تنفس مورد استفاده قرار می گیرد که در آن حیوان کف دهان خود را به صورت ریتمیک از بیرون حرکت می دهد. کروکودیل ها دارای دیافراگم های عضلانی هستند که ماهیچه های آن ناحیه تناسلی را به سمت فضای باز می کشند تا ریه ها را گسترش دهند. برخی از خزندگان کام ثانویه ندارند، بنابراین هنگام بلع باید نفس خود را حبس کنند. با این حال، کروکودیل ها کام ثانویه استخوانی دارند که به آنها اجازه می دهد در زیر آب نفس بکشند.

خزندگان معمولاً چهار پا دارند

خزندگان یا چهار پا دارند یا برخی مانند مارها از نوادگان اجداد چهار پا هستند. در بیشتر مارها، تمام آثار پاها از جمله استخوان های ساق پا از بین رفته است. با این حال، آنها حتی بدون پا هم شکارچیان خوبی هستند. مارها سه راه برای حرکت در خشکی دارند. خزیدن در یک خط مستقیم، حرکت مواج جانبی و پیچش جانبی. اگرچه مارمولک ها چهارپا هستند، اما بیشتر مارمولک ها راه رفتن تکان دهنده ای دارند که استقامت آنها را محدود می کند. دم برخی از مارمولک ها پیش گیر است و می تواند به آنها در بالا رفتن کمک کند. برخی از خزندگان مانند کروکودیل ها روی پاهای خود پنجه دارند. این پنجه ها به حرکت و شکار کمک می کنند.

اکثر خزندگان به جز مارها دارای چهار پا هستند.

خزندگان خونسرد هستند

بیشتر خزندگان مهره داران خونسرد (گرماگیر) هستند. آنها ابزاری برای تنظیم دمای بدن خود ندارند و باید به محیط خارجی وابسته باشند. خزندگان اغلب در فصول سرد در زیر نور خورشید قرار می گیرند یا به خواب زمستانی می روند تا دمای بدن خود را افزایش دهند. هنگامی که خورشید خیلی داغ است، آنها به مناطق سایه دار یا آب عقب می نشینند تا دمای بدن خود را خنک یا کاهش دهند. از آنجایی که خزندگان دارای دمای بدن ناپایدار هستند، متابولیسم آنها به آنزیم هایی نیاز دارد که بتوانند کارایی خود را در طیف وسیعی از دماها حفظ کنند. فرض بر این است که خزندگان نمی توانند انرژی کافی برای شکار در فواصل طولانی مانند حیوانات خونگرم تولید کنند.

خزندگان تخم می گذارند

بیشتر خزندگان از طریق جنسی تولید مثل می کنند در حالی که بقیه قادر به تولید مثل غیرجنسی هستند. فعالیت های تولید مثلی از طریق کلوآکا واقع در پایه دم انجام می شود. اندام های جفت شده را می توان در اکثر خزندگان یافت که اغلب در داخل بدن آنها ذخیره می شود. لاک پشت ها و کروکودیل های نر دارای آلت تناسلی هستند، در حالی که مارمولک ها و مارها دارای یک جفت همی پن هستند. همی پنیس یکی از جفت اندام های منقبض استخوان های استخوانی نر (مار، مارمولک و مارمولک) است. همی‌پن‌ها معمولاً به صورت وارونه در بدن نگه داشته می‌شوند و به سمت راست حرکت می‌کنند تا از طریق بافت نعوظ تولید مثل کنند، مانند آلت تناسلی انسان.

در این تصویر یک مار در حال تخم گذاری نشان داده شده است.

گونه های دیگر، مانند تواتارا، اندام جفتی ندارند، بنابراین جفت گیری با فشار دادن کلواکا به یکدیگر انجام می شود. خزنده ماده پس از جفت گیری موفق، تخم هایی می گذارد که با پوسته پوشانده شده اند. پوسته تخم مرغ از جنین محافظت می کند و از خشک شدن آن جلوگیری می کند و اجازه تبادل گاز را می دهد. تخم مرغ حاوی کوریون است که باعث تبادل گاز می شود، آلبومین که مخزن پروتئین و آب است و مایع آمنیوتیک که از جنین محافظت می کند و به تنظیم اسمز کمک می کند. برخی از خزندگان هنگام تخم گذاری تخم ها را گرم می کنند، در حالی که برخی دیگر آنها را در شن دفن می کنند تا از تخم بیرون بیایند.

خزندگان دستگاه گوارش کوتاهی دارند

به استثنای تعداد کمی از خزندگان، خزندگان گوشتخوار دستگاه گوارش نسبتاً کوتاهی دارند. به دلیل متابولیسم کندتر، آنها می توانند غذا را به آرامی هضم کنند و وعده های غذایی کمتری بخورند. در نهایت، کروکودیل ها، بوآها و سایر خزندگان می توانند ماه ها با یک وعده غذایی زنده بمانند. خزندگان گیاهخوار وجود دارند، اما با مشکلی روبرو هستند: فاقد هرگونه سیستم دندانی پیچیده، مانند گونه های خاصی از پرندگان، باید سنگ و سنگریزه را ببلعند تا مواد گیاهی دستگاه گوارش خود را تجزیه کنند.

در این تصویر قسمت‌های مختلف اندام‌های داخلی و سیستم گوارش خزندگان نشان داده شده است.

خزندگان جمجمه متفاوتی دارند

چندین ویژگی جمجمه خزنده را از سایر طبقات حیوانات متمایز می کند. به عنوان مثال، آنها یک استخوان خاص دارند که در آن جمجمه به مهره ها می پیوندد، یک استخوان شنوایی تک رکابی که ارتعاشات را از پرده گوش به گوش داخلی منتقل می کند و همچنین آرواره های بسیار قوی دارند. یک جنبه جالب مورفولوژی خزنده این است که تعداد کمی از این استخوان های فک در واقع با دو استخوان گوش در پستانداران مطابقت دارد. اعتقاد بر این است که در مرحله‌ای از تکامل پستانداران اولیه، این استخوان‌های فک به پشت سر منتقل شده و در نهایت چکش (مالئوس) و سندان (سندان) در گوش را تشکیل دادند تا به شنیدن صداهای با فرکانس بالاتر کمک کنند.

خزندگان چگونه می بینند؟

بیشتر خزندگان حیوانات روزانه هستند. دید آنها به طور کلی با شرایط نور روز سازگار است، دید رنگ و درک عمق بصری از دوزیستان و بیشتر پستانداران پیشرفته تر است. خزندگان به طور کلی دید عالی دارند که به آنها امکان می دهد اشکال و حرکات را در فواصل دور تشخیص دهند. آنها اغلب فقط چند میله دارند و در شرایط کم نور دید ضعیفی دارند. آنها همچنین دارای سلول هایی به نام مخروط های دوگانه هستند که به آنها دید رنگی واضحی می دهد و به آنها اجازه می دهد طول موج های فرابنفش را ببینند. در برخی گونه ها مانند مارهای کور بینایی کاهش می یابد.

بسیاری از لپیدوزارها یک اندام حسی نور در بالای سر خود دارند که به آن چشم جداری می‌گویند که به آن چشم سوم، چشم صنوبری یا غده صنوبری نیز می‌گویند. این ساختار مانند یک چشم عادی عمل نمی کند زیرا فقط یک شبکیه و یک عدسی ابتدایی دارد، بنابراین نمی تواند تصویری تشکیل دهد. با این حال، به تغییرات نور و تاریکی حساس است و می تواند حرکت را تشخیص دهد. برخی از مارها دارای مجموعه های اضافی از اندام های بینایی (به معنای ضعیف کلمه) به شکل حفره های حساس به تابش مادون قرمز (گرما) هستند.

مجموعه‌ای از آزمایش‌های هوشمندانه روی «چشم سوم» خزنده تأیید کرده است که مارمولک‌ها از این تکه سلول‌های حساس به نور به‌عنوان قطب‌نمای کالیبره شده توسط خورشید استفاده می‌کنند.

مرتبط:  سهمم از عشقت چرا چیزی به جز باران نبود

این حفره های حساس به گرما به ویژه در افعی های گودال به خوبی توسعه یافته اند، اما در بوآها و پیتون ها نیز یافت می شوند. این گودال ها به مارها اجازه می دهد تا گرمای بدن پرندگان و پستانداران را حس کنند و به مارها اجازه می دهند در تاریکی جوندگان را شکار کنند. برخی از خزندگان علاوه بر پلک اصلی خود یک پلک اضافی نیز دارند، مشابه آنچه در پرندگان دیده می شود، که به تمساح ها به ویژه در زیر آب دید محدودی می دهد.

خزندگان چگونه حرکت می کنند؟

خزندگان دارای دو جفت اندام، اندام جلویی و اندام عقبی برای حرکت هستند. در خزندگانی مانند مارها هیچ اندامی وجود ندارد، بنابراین از ماهیچه ها و پولک های قوی خود برای حرکت یا خزیدن از جایی به جای دیگر استفاده می کنند. خزندگان قادر به دویدن، خزیدن، بالا رفتن، پریدن، سر خوردن و یا حتی شنا کردن آهسته و سریع هستند. خزندگانی مانند مارها، مارمولک ها به سرعت روی شن، زمین، صخره ها، درختان و غیره حرکت می کردند. لاک پشت ها نمی توانند به سرعت روی خشکی حرکت کنند، اما شناگرهای آرامی در آب هستند.

خزندگان دارای اندام های بسیار تکامل یافته ای هستند که می توانند به خوبی در نوع زیستگاه خود از آنها استفاده کنند. خزندگان از دوزیستان تکامل یافته اند، بنابراین ما اغلب حرکات تطبیقی ​​متفاوتی را بین خزندگان و دوزیستان پیدا می کنیم. در ادامه به انواع حرکات خزندگان پرداخته ایم.

حرکت در حال اجرا

حرکت دویدن در مارمولک‌ها، تمساح‌ها و غیره دیده می‌شود، زیرا پاهای جلویی دارند که به آنها کمک می‌کند به راحتی بدوند. هرچه حیوان کوچکتر باشد، بهتر و سریعتر می تواند بدود. اکثر کروکودیل ها می توانند برای مدت کوتاهی به سرعتی در حدود 12 تا 14 کیلومتر در ساعت برسند که نسبت به یک انسان هم اندازه کمی کندتر است. مارمولک های خطرناکی مانند اژدهای کومودو می توانند با حداکثر سرعت 19 کیلومتر در ساعت بدوند.

در این تصویر دویدن یک مارمولک نشان داده شده است.

در حین دویدن، یک خزنده (مثلاً مارمولک) در حالی که به جلو حرکت می کند، اندام خود را به صورت مورب حرکت می دهد. این بدان معنی است که مارمولک می تواند اندام جلوی راست و اندام عقب چپ را همزمان به جلو حرکت دهد. این بدان معنی است که اندام های جلو و عقب در طرف مقابل به طور همزمان حرکت می کنند. در طول این حرکت، مارمولک به لطف دم بلندش که مرکز جرم مارمولک را متعادل می کند، می تواند بدن خود را متعادل کند. دویدن به طور کلی نرم و سریع است. تا حدی توسط عضلات پا و قسمتی از عضلات پشت تغذیه می شود. ماهیچه های ساق عضلات اصلی این نوع حرکت هستند. این ماهیچه ها مخطط هستند و بیش از هر عضله دیگری که در حرکت آنها استفاده می شود انرژی مصرف می کنند.

حرکت سر خوردن در هوا با بال

سر خوردن (مانند پاراگلایدر) نوع دیگری از حرکت است که به ندرت دیده می شود زیرا فقط در تعداد کمی از گونه ها رایج است. مارمولک های متعلق به جنس دراکو از بزرگترین و تواناترین مارمولک هایی هستند که از حرکات سر خوردن استفاده می کنند. مارمولک‌های دراکو به دلیل ساختارهای خودنمایی و توانایی سر خوردن در مسافت‌های طولانی با استفاده از غشای بال‌مانند و پاتاژیال خود که توسط دنده‌های بلند قفسه سینه پشتیبانی می‌شوند برای ایجاد بالابر مشهور هستند. گلیدینگ یک حرکت هوایی قدرتمند است که توسط دراکو برای جهش و حرکت آسان در هوا برای حرکت از مکانی به مکان دیگر در فواصل کوتاه استفاده می شود. مارمولک های دراکو می توانند تا ارتفاع 34 متری بین درختان بپرند.

حرکت گلایدینگ یا سرخوردن در هوا از حرکات مارمولک‌های دراکو بوده که به آن‌ها اجازه می‌دهد در هوا مسافت زیادی را طی کنند.

هنگام انجام این کار، مارمولک ها ابتدا با استفاده از ماهیچه های مخطط اندام عقب خود کمی به سمت عقب حرکت می کنند تا پرش خود را آغاز کنند. سپس، همانطور که از طریق هوا به سمت هدف خود می‌جهد، اندام‌های جلویی خود را کشیده و در نتیجه پوسته‌هایی ایجاد می‌شود که توسط امتداد دنده‌های آن‌ها پشتیبانی می‌شود. این مکانیسم به سر خوردن آن کمک می کند. این تکه های پوستی (بال ها) با سر خوردن مارمولک باز می شوند. بین دنده‌ها و اندام‌های جلویی آن‌ها چین‌هایی از پوست وجود دارد که وقتی از آن استفاده نمی‌شود روی بدن قرار می‌گیرند، اما وقتی باز هستند مانند بال‌ها عمل می‌کنند و به دراکو اجازه می‌دهند باد را بگیرد و شناور بماند. این ساختارها با سر خوردن مارمولک آشکار می شوند. اما هنگام بالا رفتن از درخت مانند بادبزن از دو طرف بدن تا می شود.

حرکت خزنده

نوع حرکت خزنده معمولاً در مارها دیده می شود زیرا آنها هیچ اندامی برای راه رفتن یا دویدن ندارند. در نوع حرکت خزنده، مار معمولاً می تواند بدن خود را با استفاده از ماهیچه ها و پولک های قدرتمند خود به جلو حرکت دهد. ماهیچه‌های مار وقتی با پوست شل، انعطاف‌پذیر و لزج شکمش ترکیب می‌شوند، به راحتی اجازه می‌دهند بدون خم شدن ستون فقرات به جلو حرکت کند. سه نوع سبک خزیدن یا حرکت در مارها وجود دارد. اینها Serpentine، Sidewinding و Concertina هستند.

در حرکت مارپیچی، مار امواج خمش خود را به سمت عقب از بدن خود عبور می دهد. با پیشروی مار، بدن به یک سری منحنی های سینوسی پرتاب می شود. حرکت مارپیچی یا مارپیچی اگر مار بین صخره‌ها، علف‌ها و دیگر موانع سر راهش خزیده باشد مفید است. این کار از سر خوردن مار به پهلو و حرکت سریع به جلو جلوگیری می کند. در حرکت جانبی، مار با خم کردن بدن خود در منحنی های S و عبور دادن این منحنی ها در امتداد بدن خود، روی یک سطح حرکت می کند. با هر قدم، مار موازی با خط حرکت فعلی خود تغییر جهت می دهد.

در این تصویر حرکات جانبی خزیدن در مارها نشان داده شده است.

در حرکت آکاردئونی، مار تمایل دارد که پشت بدن خود را مانند لاستیک خم کند که به جلوی مار کمک می کند. در حرکت آکاردئون در هر لحظه قطعات کوتاهی از بدن خم شده و محکم در دو طرف شکاف قرار می گیرند. چین قدامی هر گروه باز می شود و قسمت های قدامی بدن را به جلو می راند. در همان زمان، چین های جدیدی به پشت باند اضافه می شود و پشت بدن را بیشتر به جلو می کشد. حرکت آکاردئون برای خزیدن مارها در تونل ها یا گذرگاه های باریک و همچنین برای بالا رفتن مفید است.

حرکت شنای خزندگان

شنا یک نوع حرکت آبزی بسیار رایج در خزندگانی مانند کروکودیل، لاک پشت و غیره است. مارهای آبی نیز می توانند به راحتی در آب مانند مارماهی شنا کنند. مارهای خشکی فقط می توانند با پوزه بیرون از آب شنا کنند. کروکودیل ها با موج دار کردن بدن خود و استفاده از اندام خود برای هدایت حرکت شنا می کنند. لاک پشت ها پاهای خود را به باله تبدیل کرده اند و با تکان دادن آنها مانند پرنده ای که هنگام پرواز بال می زند شنا می کنند.

بدن کروکودیل در طبیعت شناور است. بین انگشتان پا شبکه هایی وجود دارد که به آنها کمک می کند تا از آنها به عنوان سکان و پارو برای شنا استفاده کنند. دم آنها برای شتاب گیری بسیار سریع و برای هل دادن و به حرکت درآوردن بدن هنگام شنا استفاده می شود. مارها می توانند در آب شنا کنند و از این طرف به سمت دیگر حرکت کنند و از سر شروع کنند و روی بدنشان ادامه دهند. آنها در حین شنا، بدن خود را با حرکات موج مانند به شکل S به پهلو حرکت می دهند. لاک پشت ها دارای پاهای شبکه ای هستند که از آن برای پارو زدن سریع و روان در آب استفاده می کنند.

در این تصویر یک سوسمار در حال شنا کردن نشان داده شده است.

حرکت کوهنوردی

حرکت بالا رفتن در مارمولک های درختی، آفتاب پرست، مارهایی که قادر به بالا رفتن از درختان یا هر سطح عمودی هستند، رایج است. متداول‌ترین سازگاری‌ها برای صخره‌نوردی شامل استفاده از پاهای پددار است. پدهای روی پاها شامل صفحات یا فلس‌های پهن زیر انگشتان و پا است که دارای قلاب‌های میکروسکوپی مختلف برای چسباندن و نگه داشتن سطح در نگام بالا رفتن هستند.

مارمولک‌های درختی یا آفتاب‌پرست نوعی مکش خلاء در اندام‌های خود د ارند که به آن‌ها کمک می‌کند تا سطح را نگه دارند. علاوه بر این، آن‌ها تعداد زیادی بسیار ریز روی پدهای پاهای خو د به نام «ستا» (setae) دارند که به نگه داشتن و بالا رفتن آن‌ها کمک می‌کند. در مارمولک‌ها نی خشک کوچک ییر پا و انگشتان آن‌ها قرار می‌گیرند. نرخی برای چسباندن و جدا کردن پاهای خود از سطح استفاده می‌کنند.

ژکوها دارای پاهای بسیار چسبنده با کرکره میکروسکوپی هستند که آن‌ها را قادر می‌سازند از دیوارهای صاف عمودی بالا بروند. نیروهای جاذبه بین مولکولی که به تماس بسیار نزدیک با تخت هستند، به سطح می‌چسبند. مارها از نوع حرکت کنسرتینا برای بالا رفتن استفاده می‌کنند. در هنگام بالا رفتن، مار قسمت عقبی بدن خود را تا می‌کند که چسبندگی م ناسبی روی سطح ایجاد کرده و قسمت قدامی بدن را نیز به جلو هل می‌دهد و در نتیجه به بالا یا پایین رفتن آن کمک می‌کند.

حرکت بالا رفتن در مارمولک‌های درختی به واسطه سطوح مکش دار انگشتان آن‌ها به راحتی صورت می‌گیرد.

حرکت پرش در خزندگان

گونه‌هایی از مارمولک‌ها و مارها وجود دارند که می‌توانند بپرند و سر بخورند. بدن آن‌ها یک نوع آیرودینامیک در طبیعت است که به آن‌ها در پرش کمک می‌کند. آن‌ها می‌پرند و در حرکت بعدی می‌توانند بدن خود را با حرکات مواج د ر هوا کنند و از روی درختان تا ارتفاع ۹۰ متری در یک زمان سر بخورند. دم برای رسیدن به حرکت پرش استفاد ه می‌کنند. این به اصل حفظ تکانه زاویه‌های دارد. این اصل بیان می‌کند که چرخش دم مارمولک یا اندام غواص در یک جهت باعث می‌شود بدن در جهت مخالف بچرخد.

مارمولک‌های درختی ممکن است بین شاخه‌های پذیرنده بپرند. اندام‌های عقبی این مارمولک‌ها به اندازه کافی الاستیک است که می‌تواند کمک کند تا در هوای راحت به هدف خود بخورید. مانند دراکو. مارهای جنس Chrysopelea کرده و موج‌های جانبی با دامنه بالا انجام دهنده. این می‌تواند به آن‌ها کمک کند تا از ارتفاع بالا بپرند و شروع به خوردن به سمت هدف خود کنند.

انواع خزندگان

رده خزندگان پیشرفته به طور کلی به چهار راسته تقسیم بندی می شود که هر کدام از ویژگی ها و مورفولوژی متمایز خود را دارند. در ادامه هر کدام از این ۴ راست را بررسی می کنیم.

لاک پشت ها

«رده تستودینها یا لاکپشت‌ها» (Testudines) ر در حدود ۲۰۰ میلیون سال پیش ظاهر شدند، بسیار اندک تغییر کرده‌اند. پوسته محافظ آن‌ها که کاراپاس نامیده می‌شود، بدن نرم آن‌ها را می‌پوشاند و به استار جانور کمک می‌کند. پوسته بخشی از اسکلت لاک‌پشت است و از دو قسمت تشکیل شده است. بیرونی از فلس و لایه داخلی از استخوان ساخته شده است. آن‌ها کمک نمی‌کنند، اما منقاری تیز دارند که به آن‌ها می‌دهند تا غذای خود را پاره کنند. «سنگ‌پشت» (لاک‌پشت) به لاک‌پشت‌هایی گفته می‌شود که در خشکی زندگی می‌کند و تراپین به معنای لاک‌پشت‌هایی است که در آب‌های شیرین زندگی می‌کنند.

لاکپشت‌ها از انواع خزندگان محسوب می‌شوند و دارای انواع آبزی و خشکی‌زی هستند.

بیشتر لاک‌پشت‌ها گیاهخوار هستند. آن‌ها حس بویایی عالی، اما شنوایی ضعیفی دارند. دو دسته از لاک‌پشت‌ها وجود دارد: لاک‌پشت‌های «گردن پنهان» (Hidden-necked) که م و چشم می‌بینند و «گردن به پهلوها» (Side-necked) که گردن و سر خود را به پهلو جمع می‌کنند و زیره شانه نزدیک می‌شوند. می‌گذارند و هنوز با یک چشم می‌بینند.

مارها و مارمولک ها

«اسکوامات‌ها» (Squamata) جوان‌ترین راسته خزندگان و نیز رایج‌ترین آن‌ها ه ستند. مارمولک‌ها، مارها، سوسماره‌ها و سوسمارهای شن‌زی تشکیل شده‌اند. زهر یکی از ویژگی‌های مشترک برخی از آن‌ها در این راستا به نوان وسیله‌ای برای مقابله با شکارشدن آن‌ها است. از آنجایی که زهر از کشاورزی‌های مختلف از قبل موجود در سراسر بدن تک امل یافته است، زهرها از نظر شکل و عملکرد بسیار زیاد هستند. همه اسکوامات‌ها را می‌ریزند. برخی مانند مارها به صورت یکپارچه آن را می‌ریزند. برخی دیگر، مانند برخی از مارمولک‌ها، تکه‌تکه می‌ریزند.

مارمولک ها

بیشتر مارمولک‌ها با داشتن چهار دست و پا با مارها متفاوت هستند، اگر چه این دست و پاها در کمتر از ۶۰ دودمان از بین رفته یا به میزان قاب توجهی کاهش یافته‌اند. مارها بدون پلک و گوش خارجی هستند که هر دو در مارمولک‌ها دارند. حدود 600 گونه مارمولک وجود دارد که از نظر اندازه آفتاب‌پرست‌ه‌ای کوچک و گکوها هستند که برخی از آن‌ها فقط چند سانتی‌متر طول دارند تا اژدهای کومودو که حدود 3 متر طول دارد، متفاوت است.

مارمولک‌ها از خانواده خزندگان بوده و دارای گونه‌های بسیار متنوعی هستند.

برخی از مارمولک‌ها به طرز عجیبی با خارها، تاج‌ها و زواید تزئین می‌شوند و از آن‌ها رنگ‌های روشن دارند. برخی از مارمولک‌ها، مانند آفتاب‌پرست، می‌توانند رنگ پوست خود را با استفاده از رنگ‌های مجدد در پوست خود تغییر دهند. مارمولک‌ها نمای مارها می‌توانند با تغییر شکل عدسی چشم خود را متمرکز کنند. چشمان آفتاب‌پرست می‌تواند به طور مستقل حرکت کند. گونه‌های موجود از مارك‌ها دارای یك چشم آهیانه “پنهان” هستند. هم مارمولک‌ها و هم مارها از زبان خود برای نمونه‌برداری از محیط‌های تفاده می‌کنند و از یک گودال در سقف دهان به نام اندام جاکوبسون، برای ارزیابی نمونه جمع‌آوری شده استفاده می‌شود.

مارها

تصور می شود که مارها از مارمولک های حفاری یا آبزی بیش از 100 میلیون سال پیش به وجود آمده است. آن‌ها شامل حدود ۳۶۰۰ گونه با اندازه‌هایی هستند که از مارهای نخی ۱ ۰ سانتی‌متری تا پیتون‌ها و آناکوندهای ۱۰ متری هستند. همه مارها بدون پا هستند، به جز مارهای بوآ که دارای اندامهای عقبی به شکل خار لگنی هستند. بدن باریک اکثر مارها تنها یک ریه کاربردی دارد. همه مارها گوشتخوار هستند و حیوانات کوچک، پرندگان، تخم‌ها، ماهی و حشرات را میخورند.

مرتبط:  سوالاتی که با چرا اغاز می شوند بیانگر

اکثر مارها دارای جمجمه‌های هستند که بسیار قابل قبول است و شامل هشت چرخشی است. آن‌ها همچنین با داشتن فک پایین بدون چسبندگی استخوانی یا رباطی در ج لو، با سایر اسکوامیت‌ها متفاوت هستند. بیشتر مارها سمی هستند و به کمتر طعمه خود را زنده می‌بلعند یا ق بل از بلعیدن طعمه را با انقباض تحت کنترل خود در می‌آورند. مارهای سمی از زهر خود هم برای کشتن یا بی‌حرکت کردن طعمه و هم برای کمک به هضم آن استفاده می‌کنند. اگرچه مارها پلک ندارند، اما چشمان آن‌ها با فلس شفاف محافظت می‌شود. شبکیه آن‌ها هم سلول میله‌ای و هم مخروطی دارد و مانند بسیاری از حیوانات، رنگ‌دانه‌های گیرنده نور قرمز را ندارند. با این حال، برخی از گونه‌ها می‌توانند اشعه ماوراء بنفش را ببینند، که به آن‌ها امکان می‌دهد سیگنال‌های فرابنفش را در مسیرهای جوندگان دنبال کنند.

مارها از معروف‌ترین خزندگان هستند که امکان حرکت به روش خزیدن را دارند.

مارها چگونه شکار می کنند؟

مارها با حرکت دادن سر خود تمرکز را تنظیم می‌کنند. آن‌ها هر دو گوش خارجی و میانی را از دست داده‌اند، اگرچه گوش داخلی آن‌ها به لرزش زمین حساس است. مارها دارای تعدادی ساختار حسی هستند که به ردیابی طعمه کمک می‌کنند. در افعی‌های حفره‌دار، مانند مار زنگی، یک گودال حسی بین چشم و سوراخ‌های بینی به تشعشعات مادون قرمز (گرما) از طعمه‌های خون‌گرم حساس است. مارها همچنین از اندام جاکوبسون برای تشخیص سیگنال‌های بویایی استفاده می‌کنند.

کروکودیل ها

همان‌طور که از نام آن مشخص است، این راسته خزنده شامل خزندگانی مانند کروکودیل، تمساح، کایمان و گاویال است. این خزندگان عمدتا غول‌پیکر، درنده و نیمه‌آبزی به عنوان تمساح نیز شناخته می‌شوند. آن‌ها برای اولین بار حدود 95 میلیون سال پیش در دوره کرتاسه پسین ظاهر شدند و نزدیک‌ترین خویشاوندان پرندگان هستند. کروکودیل‌ها در سراسر مناطق استوایی و نیمه‌گرمسیری آفریقا، آمریکای جنوبی، فلوریدا جنوبی، آسیا و استرالیا زندگی می‌کنند. آن‌ها در آب‌های شیرین، آب‌های شور و زیستگاه‌های لبه شور مانند رودخانه‌ها و دریاچه‌ها یافت می‌شوند و بیشتر وقت خود را در آب می‌گذرانند. کروکودیل‌ها از نسل خزندگان زمینی هستند و هنوز هم می‌توانند به خوبی در خشکی راه بروند و بدود.

کروکودیل ها چگونه حرکت می کنند؟

آن‌ها اغلب بر روی شکم خود در یک جهت شنا حرکت می‌کنند که توسط حرکات متناوب پاهای خود به حرکت در می آیند. با این حال، برخی از گونه‌ها می‌توانند بدن خود را از روی زمین بلند کنند و پاهای خود را در زیر بدن با پاهای چرخانده به سمت جلو بکشند. این حالت حرکت انرژی زیادی می‌گیرد و به نظر می‌رسد که در درجه اول برای پاک کردن موانع زمین استفاده می‌شود.

در این تصویر حرکت دویدن چهارنعل در خزندگانی مانند تمساح‌ها نشان داده شده است.

برخی از کروکودیل‌ها می‌توانند با فشار دادن پاهای عقبی و حرکت متناوب پاهای عقب و جلوی خود به صورت جفت، چهار دست و پا بدوند. کروکودیل‌های در حال تاخت و تاز می‌توانند با سرعت بیش از 17 کیلومتر در ساعت حرکت کنند و اگر غافلگیر شوند، می‌توانند به راحتی بیشتر انسان‌ها را در مسافت‌های کوتاه در کمین تعقیب کنند. با این حال، آنها دوندگان مسافت های کوتاه هستند، از تعقیب و گریزهای طولانی خوششان نمی آید، و اکثر انسان های تناسب اندام احتمالاً می توانند از آنها پیشی بگیرند، با این فرض که به سرعت در برابر کمین واکنش نشان می دهند.

دندان های گوه ای

Rhynchocephalia یا tuataras تنها از یک خانواده و یک گونه زنده به نام “Tuataras” تشکیل شده است و آنها بومی نیوزلند هستند. نام رایج تواتارا از یک کلمه مائوری گرفته شده است که تاج پشت این حیوانات را توصیف می کند. قدیمی ترین فسیل ثبت شده از این خزنده به دوره تریاس میانه یعنی حدود 240 میلیون سال پیش برمی گردد. اکثر خزندگان از این راسته در حال حاضر منقرض شده اند. تواتاراها دارای جمجمه دیاپسیدی ابتدایی (دوقسمتی) با مهره های دو طرفه مقعر هستند. قد آنها می تواند به 80 سانتی متر برسد و وزن آنها حدود 1 کیلوگرم است.

اگرچه ظاهری شبیه به مارمولک های ایگوانید است، اما چندین ویژگی منحصر به فرد جمجمه و آرواره ها به وضوح آنها را متمایز می کند و این گروه را از Squamata متمایز می کند. گوش خارجی ندارند. تواتارا به طور خلاصه یک چشم سوم (پاریتال) با عدسی، شبکیه و قرنیه در وسط پیشانی خود دارد. این چشم فقط در حیوانات بسیار جوان قابل مشاهده است و خیلی سریع با پوست پوشانده می شود. چشم های چشمی می توانند نور را تشخیص دهند، اما تمایز رنگ محدودی دارند.

در این تصویر یکی از انواع دندان گوه‌ای‌ها نشان داده شده است.

ساختارهای مشابه حسگر نور در برخی دیگر از مارمولک ها نیز دیده می شود. تواتاراها در فک خود دارای دو ردیف دندان در فک بالا هستند که شامل یک ردیف دندان در فک پایین است. این دندان های پایین در واقع برآمدگی های استخوان فک هستند و در صورت فرسودگی قابل تعویض نیستند.

خزندگان سمی

مارهای سمی را تقریباً در هر جای دنیا می توان یافت. خواص بسیار خطرناک آنها برای هزاران سال موضوع مورد توجه بشر بوده است. در حالی که افراد ممکن است بر اثر گزش های سمی بمیرند، تشخیص یک خزنده خطرناک با دیدن عکس آن همیشه مفید است. همچنین به مقادیر LD50 برای مارهای ذکر شده توجه کنید. LD50 که مخفف 50٪ دوز کشنده است، مقدار سم مورد نیاز برای کشتن 50٪ از موش های آزمایش شده است. مقادیر کمتر از mg/kg 300 بسیار سمی در نظر گرفته می شود. در ادامه 10 مورد از سمی ترین مارهای جهان را بررسی کرده ایم.

شاه کبرا

اگرچه آنها ممکن است قوی ترین سم را نداشته باشند، اما در یک لقمه به اندازه کافی تزریق می کنند تا به طعمه خود آسیب جدی وارد کنند. یک لقمه حاوی حدود 1/5 قاشق چایخوری زهر است که برای کشتن 20 نفر کافی است. شاه کبرا دارای LD50 از 1.31 تا 1.93 میلی گرم بر کیلوگرم است. این سم به سیستم عصبی مرکزی حمله می کند و باعث تاری دید، خواب آلودگی و در نهایت فلج و به دنبال آن مرگ قربانیان می شود. شاه کبراها شهرت زیادی دارند، اما این ممکن است کاملاً منصفانه نباشد زیرا آنها معمولاً آرام و غیر تهاجمی هستند.

در این تصویر مار شاه کبرا نشان داده شده است.

افعی پفکی

افعی که بخشی از جنس Bitis است، رایج ترین گونه مار سمی در قاره آفریقا است. سم آن به سلول ها حمله می کند و آن را از سایر انواع سم خطرناک تر می کند. LD50 آن از 1.32 تا 0.2 میلی گرم بر کیلوگرم متغیر است و معمولاً 15 تا 350 میلی گرم زهر تولید می کند. 100 میلی گرم برای کشتن یک مرد بالغ در 25 ساعت کافی است. یکی دیگر از دلایل خطرناک بودن پفک، شخصیت آن است. زمانی که برای اولین بار به او نزدیک می شوید، آرام است، اما در مواجهه با او پرخاشگر است.

در این تصویر مار افعی پاف نشان داده شده که از خطرناک‌ترین و سمی‌ترین مارهای دنیا است.

مامبای سیاه

مامبای سیاه به اندازه افعی آفریقایی ترسناک است و همچنین کاملاً تهاجمی است. سم آن به سیستم عصبی حمله می کند و قربانیان ممکن است 10 دقیقه پس از گزش علائم را نشان دهند. نیش مامبای سیاه معمولاً 100 تا 120 میلی‌گرم زهر تولید می‌کند و LD50 حدود 0.32 میلی‌گرم بر کیلوگرم است. علائم نیش شامل افتادگی پلک، استفراغ و افتادگی در عرض 45 دقیقه است. گونه های مامبا به عنوان خطرناک و تهاجمی در آفریقا شناخته شده اند و برای بسیاری از قبایل نگران هستند. حتی برخی گفته اند که در صورت تحریک انسان ها را شکار می کند.

مار مامبای سیاه یکی از مارهای بسیار خطرناک در دنیا است.

مار سر نیزه معمولی

سر نیزه که به عنوان سر نیزه نیز شناخته می شود، عمدتاً در مناطق پست آمریکای جنوبی زندگی می کند. این مار دارای یک سم سریع و یک عارضه جانبی عجیب است که در آن از دست دادن حافظه کوتاه مدت موقت یا دائمی تقریباً همیشه در قربانیان وجود دارد. سم آن بر سیستم گردش خون و عصبی اثر می گذارد و باعث تهوع و فلج می شود. LD50 آن 1.4 میلی گرم بر کیلوگرم است. این مار به دلیل عادت به دراز کشیدن در مسیرها و مزارع قهوه، جایی که رفت و آمد زیاد است، می تواند نگرانی های ایمنی ایجاد کند.

در این تصویر مار سر نیزه‌ای معمولی نشان داده شده که از مارهای بسیار خطرناک مناطق آمریکای جنوبی است.

مار ساحلی تایپان

تایپان ساحلی عمدتاً در شمال و شرق استرالیا و همچنین گینه نو ساکن است. رنگ آن متفاوت است و سم آن می تواند در 45 دقیقه انسان را بکشد. با تولید متوسط ​​زهر 120 میلی گرم، خطر واقعی در اینجا در قدرت زهر با LD50 تنها 6.10 تا 12 میلی گرم بر کیلوگرم است. یک نیش به طور متوسط ​​10 برابر مقدار زهر مورد نیاز برای کشتن یک مرد بالغ تولید می کند.

مار تایپان ساحلی از کشنده‌ترین مارها در دنیا است.

مار زمینی تایپان

تایپان ساحلی که نباید با بستگانش اشتباه گرفته شود، تایپان داخلی عضوی خجالتی و گوشه گیرتر از تایپان ساحلی است. علیرغم شخصیت آرام تر، خطرناک تر از تایپان ساحلی است. یک تخمین نشان می دهد که یک نیش تنها با خروجی سم معمولی 44 میلی گرم، به اندازه کافی قوی است که 100 مرد بالغ را بکشد. با LD50 0.025 میلی گرم بر کیلوگرم، خطر ابتلا به این گونه استرالیایی را نمی توان به سادگی گرفت.

مار تایپان خشکی از مارهای بسیار خطرناک در دنیا محسوب می‌شود.

مار قهوه ای شرقی

یکی دیگر از بومیان استرالیایی، مار قهوه ای شرقی در شهرهای بزرگ استرالیا مانند ملبورن و سیدنی یافت می شود. سم آن می‌تواند باعث نارسایی کلیه، فروپاشی و فلج شود، اما مار قهوه‌ای شرقی یک لطف نجات‌بخش دارد: اولین نیش آن معمولاً فاقد سم است. بنابراین، این گونه از میزان مرگ و میر انسانی کمتری برخوردار است. با این حال، LD50 آن 0.0365 میلی گرم بر کیلوگرم است و جایگاه خود را در بین پنج مار سمی برتر استرالیا به دست آورده است.

در این تصویر مار قهوه‌ای شرقی از خطرناک‌ترین مارهای سمی محسوب می‌شود.

جمع کننده مرگبار رایج

افعی معمولی حتی از نامش نیز کشندگی را نشان می دهد. این مار بومی استرالیا است، اما می تواند سریع ترین مارهای استرالیایی را بزند. این مار بیشتر از سایر مارهای سمی در این قاره دیده می شود و سم آن به دلیل سمیت عصبی می تواند باعث فلج و مشکلات عضلانی شود. مرگ می تواند در عرض شش ساعت پس از گزش رخ دهد. بازده سم حدود 70 میلی گرم و (LD50) آن 0.5 میلی گرم بر کیلوگرم است.

مار افعی کشنده معمولی از خطرناک‌ترین مارهای قاره استرالیا است.

مامبای سبز شرقی

مامبای سبز شرقی برای اولین بار در سال 1849 کشف شد. این مار عمدتاً در جنوب شرقی آفریقا زندگی می کند و بسیار سمی است. اگرچه ظاهری سبز و شاد دارد، اما قدرت سم آن دلیل کافی برای ترس از آن است که دارای LD50 0.45 میلی گرم بر کیلوگرم است. گزش اغلب کشنده است و علائم مسمومیت شامل سرگیجه، مشکل در تنفس و مشکلات عصبی است. خوشبختانه مامبای سبز تهاجمی نیست و در صورت امکان از رویارویی اجتناب می کند.

در این تصویر مار مامبای سبز شرقی نشان داده شده که از مارهای سمی محسوب می‌شود.

مار زنگی الماس شرقی

مار زنگی پشت الماس شرقی که بومی جنوب شرقی ایالات متحده است، کشنده ترین گونه مار زنگی و همچنین بزرگترین مار در نظر گرفته می شود. در حالی که LD50 ممکن است کمتر از سایر گونه های کشنده در 6.14 میلی گرم بر کیلوگرم در پایین ترین سطح خود باشد، دوز بالایی از سم را فراهم می کند، معمولاً حدود 400-450 میلی گرم. اگرچه انواع مختلفی وجود دارد، اما الماس شرقی همیشه صدایی پر جنب و جوش منتشر نمی کند و برخی از آنها بی صدا برخورد می کنند.

در این تصویر مار زندگی پشت الماسی شرقی که از مارهای سمی و بسیار خطرناک است نشان داده شده است.

نسیم حسینی (+)

«نسیم حسینی» فارغ التحصیل مقطع کارشناسی ارشد در رشته بیوتکنولوژی از پژوهشگاه ملی مهندسی ژنتیک است، فعالیت علمی و کاری وی در زمینه ژنتیک مولکولی و بهبود عملکرد پروتئین‌های آنزیمی بوده است. او مطالب آموزشی و تخصصی مجله فرادرس را در حوزه‌های زیست‌شناسی و بالینی می‌نویسد.

مطالب مرتبط

برچسب‌ها

مهره داران زمینی

۱. کدام دسته از مهره داران را اولین دسته ای می دانند که کاملاً زمینی بوده است؟

اولین دسته از مهره داران کاملاً زمینی و کاملاً مستقل از زیستگاه آبزیان راسته رپتیلیا هستند.

فیزیولوژی خزندگان

۲. در مقایسه با دوزیستان، نمونه ای از یک نوآوری تکاملی موجود در موجودات موجود در کلاس Reptilia برای مبارزه با از دست دادن آب از طریق پوست چیست؟

پوست خزندگان کراتینه و ضد آب است، در حالی که پوست دوزیستان نفوذپذیر است. نفوذ ناپذیری پوست آنها تبادل گازهای پوستی را برای دوزیستان غیرممکن می کرد و تنفس را به اندام های داخلی مانند راه های هوایی و ریه ها وابسته می کرد.

۳. نمونه هایی از خزنده گوشتخوار و گیاهخوار چیست؟

مارها گوشتخوار هستند. ایگواناها گیاهخوار هستند.

۴. آیا موجودات از کلاس Reptilia تبادل گاز را به همان روشی که دوزیستان انجام می دهند انجام می دهند؟

این موجودات پوست نفوذ پذیری ندارند. در نتیجه مانند دوزیستان از تنفس پوستی استفاده نمی کنند. تنفس آنها مانند پرندگان و پستانداران ریوی است.

مرتبط:  چرا وقتی فیلتر شکن را روشن میکنم اینترنت قطع میشود

۵. سیستم گردش خون خزندگان چگونه مشخص می شود؟ تفاوت اساسی بین قلب خزندگان و دوزیستان چیست؟

سیستم گردش خون حیوانات از کلاس Reptilia شبیه دوزیستان است که بسته و ناقص است. اگرچه قلب خزنده دارای سه حفره است (دو دهلیز و یک بطن)، اما حاوی شروع جدایی بطنی است و اختلاط خون شریانی و وریدی کاهش می یابد.

۶. کدام نوع از ضایعات نیتروژن توسط حیوانات از کلاس Reptilia حذف می شود؟

این حیوانات عمدتا اسید اوریک را دفع می کنند. این ماده سمی کمتری نسبت به آمونیاک دارد و می توان مدت طولانی تری در داخل حیوان از جمله داخل تخم مرغ نگهداری کرد. علاوه بر این، اسید اوریک عملاً نامحلول است و کمتر به آبی که باید از بین برود وابسته است.

۷. اهمیت مغز در تکامل از ماهی به خزندگان چگونه تکامل یافته است؟

حیواناتی از کلاس Reptilia مغز بزرگتری نسبت به ماهی دارند. با تکامل آکوردها، مغز به طور فزاینده ای بر سیستم عصبی مرکزی تسلط یافت.

پرورش خزنده

۸. تولید مثل در حیوانات کلاس رپتیلیا چگونه انجام می شود؟

این حیوانات با لقاح داخلی از طریق جفت گیری بین نر و ماده تولید مثل می کنند. آنها با پوسته و غشای خارج جنینی تخم می گذارند. سپس جنین در داخل تخمک و خارج از بدن مادر رشد می کند (خزندگان تخم زا هستند که تخم را تا زمان جوجه ریزی در بدن خود نگه می دارند).

۹. آیا موجودات از کلاس Reptilia رشد مستقیم یا غیرمستقیم دارند؟

در موجودات از کلاس Reptilia، رشد جنینی مستقیم است. بنابراین مرحله لاروی وجود ندارد.

۱۰. در مقایسه با دوزیستان، دو نوآوری تولید مثلی در میان حیوانات از کلاس Reptilia برای بقای آنها در محیط های خشک چیست؟

در مقایسه با دوزیستان، دو نوآوری اصلی موجودات تولید مثلی موجودات از کلاس Reptilia که به آنها کمک می کند در یک زیستگاه زمینی زندگی کنند، لقاح داخلی و تخم های پوسته ای هستند.

هتروترمی خزندگان

۱۱. چگونه می توان حیوانات از کلاس رپتیلیا را بر اساس حفظ دمای بدنشان طبقه بندی کرد؟

مانند ماهی ها و دوزیستان، خزندگان گرمازا هستند (که به آنها پویکیلوترم یا اکتوترم نیز می گویند)، به این معنی که آنها قادر به تنظیم دمای بدن خود نیستند و بنابراین به منابع گرمای خارجی (در درجه اول خورشید) وابسته هستند. ).

۱۲. نمونه ای از فرضیه ای که می تواند توضیح دهد گونه هایی از کلاس Reptilia که به ندرت در مناطق قطبی یافت می شوند چیست؟

گونه هایی از کلاس Reptilia در آب و هوای گرم فراوان تر و متنوع تر هستند و در مناطق بسیار سرد مانند مناطق نزدیک قطب ها نادر هستند. این با این واقعیت توضیح داده می شود که این حیوانات هتروترم هستند، یعنی آنها “خونسرد” هستند و برای گرم کردن بدن خود به منبع گرمایی خارجی نیاز دارند.

جنبه هترمیک آنها همچنین توضیح می دهد که چرا خزندگان در طول روز فعال تر هستند، زمانی که می توانند از گرمای خورشید برای گرم کردن بدن خود استفاده کنند.

خلاصه ای از خزندگان

۱۳. ویژگی های اصلی کلاس Reptilia. چگونه می توان آنها را با توجه به نمونه هایی از گونه های نماینده، مورفولوژی پایه، پوست، تنفس، گردش خون، ضایعات نیتروژن، کنترل حرارتی و انواع تولید مثل توصیف کرد؟

نمونه هایی از گونه های نماینده: مارها، لاک پشت ها، کروکودیل ها، مارمولک ها، دایناسورها (منقرض شده). مورفولوژی پایه: چهارپا، برخی با صدف (مانند لاک پشت). پوست: صفحات کراتینه غیر قابل نفوذ کراتینه شده (به نام فلس). تنفس: ریوی. گردش خون: بسته، ناقص، قلب با سه حفره و پارگی بین بطنی جزئی. ضایعات نیتروژن: اسید اوریک. کنترل حرارتی: هتروترمال. انواع تولید مثل: جنسی، لقاح داخلی، تخم در پوسته با غشای خارج جنینی.

اکنون که مطالعه خزندگان را تمام کرده اید، گزینه های شما در اینجا آمده است:

دوباره این مبحث را مرور کنید، همه پرسش ها و پاسخ ها را دوباره بخوانید.

موضوع زیر را بخوانید: به سراغ پرندگان بروید.

منبع: پرسش و پاسخ زیست شناسی

علوم نهم یکی از مهمترین دروسی است که در افزایش معدل و موفقیت دانش آموزان در چند سال آینده و کنکور نقش بسزایی دارد. در این فصل از کتاب می خواهیم به مهره داران با آموزش علوم فصل نهم از فصل چهاردهم بپردازیم. فصل چهاردهم علم نهم یکی از فصولی است که در امتحانات مختلف از آن سوالات مهمی پرسیده می شود. تمامی مباحث این فصل را تحت عنوان آموزش علوم فصل چهاردهم در این مقاله برای شما آورده ام. همچنین می توانید برای مشاهده آموزش های مربوط به بی مهرگان به آموزش علوم در فصل 9 از فصل 13 مراجعه کنید.

آموزش مهره داران علوم نهم

شما می توانید هر روز حیوانات را در اطراف خود ببینید. برخی از حیوانات کوچک و بدون مهره هستند که در درس های قبلی با آن ها برخورد کرده اید. بسیاری از حیوانات آنقدر بزرگ هستند که در بدنشان ستون فقرات وجود دارد. در فصل نهم از فصل 14 آموزش علوم با برخی از حیوانات و ویژگی های آنها آشنا می شویم.

همانطور که گفته شد در بدن جانوران مهره دار ستونی از مهره ها در قسمت اسکلت یا استخوان ها وجود دارد که سایر قسمت های استخوان به این ستون متصل می شوند. وجود ستون فقرات در برخی از این حیوانات آنها را از سایر حیوانات متمایز می کرد و این حیوانات از نظر جثه و قدرت با سایر حیوانات متفاوت هستند. مهره داران را می توان به پنج گروه طبقه بندی کرد: ماهی ها، دوزیستان، خزندگان، پرندگان و پستانداران. با ما همراه باشید تا ویژگی های هر یک از این جانوران مهره دار را کشف کنیم.

علاوه بر این، شما همچنین می دانید که امسال با انتخاب رشته 9 سر و کار دارید که بسیار مهم است. اگر به دنبال آموزش کامل در این زمینه برای انتخاب تضمینی و صحیح هستید، توصیه می کنم مقاله جدول انتخاب رشته نهم را مطالعه کنید و با خیال راحت انتخاب رشته خود را انجام دهید.

آموزش ماهی گیری علم نهم

شاید همه شما ماهی ها را از نزدیک دیده باشید. ماهی ها نیز در اشکال و انواع مختلفی وجود دارند. بیشتر ماهی ها دوکی شکل هستند. دوک ماهی سرو بدنی کشیده و بدنه مرکزی پهنی دارد. اگر ماهی را در دست بگیرید، می بینید که بدنش لغزنده و پوشیده از فلس است.

همه ماهی ها دارای آبشش و باله هستند و می توانند به راحتی در آب زندگی کنند. در فضولات ماهی مویرگ های خونی وجود دارد و عبور آب از این مویرگ ها باعث تبادل گاز بین آب و گاز می شود. در تصویر زیر قسمت های مختلف ماهی قزل آلا را مشاهده می کنید.

دانشمندان انواع ماهی ها را بر اساس اسکلت آنها طبقه بندی کرده اند. و دو گروه بزرگ آنها ماهی های غضروفی مانند اره ماهی و کوسه ماهی و ماهی های استخوانی مانند ماهی آزاد و شیرماهی هستند.

همانطور که گفته شد گروه دیگری از مهره داران دوزیستان هستند که در ادامه با آنها آشنا خواهید شد.

موسسه آموزشی حرف آخر بهترین انتخاب برای برجسته شدن است

حرف آخر بزرگترین و بهترین گروه آموزشی در زمینه آموزش دوره اول متوسطه و کنکور است که تمامی دروس این مقاطع را در قالب فیلم آموزشی توسط اساتید مجرب در اختیار دانش آموزان قرار می دهد. فیلم ها و انیمیشن های جالبی که شما را در مطالب دوره غرق می کند. تمامی مطالب دوره را با تصاویر و به صورت کاملا مفهومی مشاهده خواهید کرد. برای آشنایی بیشتر با آموزش این موسسه می توانید هم اکنون فرم زیر را پر کنید و 20 درصد مطالب آموزشی را به صورت رایگان و هدیه از حرف آخر دریافت کنید.

آموزش دوزیستان، علم نهم

اگر از کنار رودخانه یا محیط های آبی عبور کنید، ممکن است قورباغه ها یا وزغ هایی را دیده باشید که دوزیستان هستند. شکل زیر چرخه زندگی یک قورباغه را نشان می دهد.

قورباغه ها می توانند هم در خشکی و هم در آب زندگی کنند. بچه قورباغه پس از خروج از تخم، با آبشش نفس می کشد و از جلبک ها و گیاهان آبزی تغذیه می کند. بدین ترتیب بچه قورباغه اولین مراحل زندگی خود را در آب طی می کند. هنگامی که بالغ می شود، آبشش های این حیوان به ریه تبدیل می شود و پس از آن می تواند در خشکی زندگی کند. غذای قورباغه ها در خشکی عمدتاً از حشرات تشکیل شده است. پوست قورباغه ها نازک و بدون فلس است و می توانند از طریق پوست تنفس کنند. برخی از دوزیستان مانند قورباغه و وزغ از گروه دوزیستان بی دم و برخی مانند سمندر از گروه دوزیستان دم دار هستند. در ادامه عکس هایی از این حیوانات را مشاهده می کنید.

آموزش علوم، فصل نهم، فصل چهاردهم خزندگان

در این قسمت از درس علوم چهاردهم به توضیح خزندگان می پردازیم. خزندگان به لطف پوست پوشیده از پوسته های ضخیم و سخت می توانند در خشکی زندگی کنند. آب بدن این حیوانات از بین نمی رود و به آب کمتری نیاز دارند. میلیون ها سال پیش، دایناسورها شکارچیان بزرگتر از شکارچیان امروزی بودند. مارها، لاک پشت ها، مارمولک ها و تمساح ها از گروه خزندگان امروزی هستند.

نهمین فیلم آموزشی علوم خزندگان با حرف آخر

در این ویدیو آموزش قسمت خزندگان حرف آخر فصل چهاردهم علوم نهم را آوردم تا هم به صورت جامع با خزندگان آشنا شوید و هم آموزش های جذاب حرف آخر را بدانید. در ادامه قسمت دوم فیلم آموزش خزندگان را برایتان آوردم.

خزندگان قسمت نهم فیلم آموزشی علمی قسمت دوم

آموزش مار علم نهم

گروهی از خزندگان مار هستند، همه شما این خزنده را می شناسید و می دانید که این حیوان دست و پا ندارد. در تصویر بالا تصویری از یک مار را مشاهده می کنید. برخی از ماهی ها در خشکی و برخی در آب زندگی می کنند و برخی از آنها سمی و برخی غیر سمی هستند. وجود مارها در طبیعت برای انسان نیز مفید است زیرا از حشرات و موش تغذیه می کنند و جمعیت خود را متعادل می کنند. یکی دیگر از مزایای مارها ساخت دارو است. از زهر این خزنده در تهیه داروهای قلب، ضد خونریزی و سرطان استفاده می شود.

لاک پشت های علم نهم

مانند مارها، لاک پشت ها هم در آب و هم در خشکی می توانند زندگی کنند. یکی از نشانه های این حیوان وزن و حرکات آن است. کت این حیوان یکی از استخوان های آن است که بدنش را می پوشاند.

مارمولک ها، علم نهم

مارمولک ها گروه دیگری از خزندگان هستند که شامل مارمولک ها و آفتاب پرست ها می شود. این حیوانات از حشرات تغذیه می کنند و جمعیت آنها را تنظیم می کنند.

تمساح های علم نهم

کروکودیل هایی که در عکس قبلی دیدید بزرگ هستند و زیاد متحرک نیستند. این حیوان در آب های کم عمق زندگی می کند. مثلا کروکودیل هم نوعی کروکودیل است و در ایران وجود دارد.

در این قسمت با گروه دیگری از مهره داران به نام پرندگان آشنا می شویم.

تدریس علوم پرنده پایه نهم

این جانوران دارای بدن پردار هستند که شامل ویژگی های خاصی مانند بدن دوکی شکل، استخوان های قوی و توخالی و بدون مثانه است. این حیوانات دارای ریه هستند و برای افزایش کارایی این اندام کیسه هایی به نام کیسه های هوایی در بدن پرنده برای جذب اکسیژن وجود دارد.

پرهای پرندگان به سه گروه مختلف تقسیم می شوند: پرهای پر، پر پر و شاه پر. شکل های مختلف پر را در تصویر زیر مشاهده می کنید.

قبل از ادامه آموزش علوم فصل نهم از فصل چهاردهم هدیه ویژه ای برای دانش آموزان و اولیای عزیز دارم.

مشاوره علمی رایگان

اگر به دنبال راهی برای نمره 20 و برتری در کلاس خود هستید، بهترین راه این است که در مورد نحوه انجام آن از مشاوران نامه نگاری نهایی مشاوره بگیرید. توجه داشته باشید که این مشاوره توسط مشاوران ارشد به صورت رایگان انجام می شود. به سادگی فرم مشاوره رایگان زیر را تکمیل کنید تا مشاوران نهایی با شما تماس بگیرند و هر آنچه را که برای مطالعه خوب نیاز دارید در اختیار شما قرار دهند. برنامه و پیشرفت تحصیلی این موسسه به شما کمک می کند تا در کمترین زمان ممکن بیشترین بهره را از تحصیل خود ببرید.

تربیت پستانداران علم نهم

همانطور که گفته شد پستانداران مهره داران هستند و دارای غدد پستانی هستند پستانداران می توانند در هر نقطه از کره زمین زندگی کنند. بدن این حیوانات با مو یا پشم پوشیده شده است که آنها را از گرما و سرما محافظت می کند. نوزادان اکثر پستانداران پس از تولد از بدن مادر تغذیه می کنند. بهتر است بدانید این حیوانات تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند و در سه گروه تخمگذار، کیسه دار و جفتی طبقه بندی می شوند. پلاتیپوس یا نوک اردک و کانگورو از گروه پستانداران است که پلاتیپوس یک پستاندار تخم‌زا و کانگورو پستاندار کیسه‌دار است. عکس این دو موجود را در زیر مشاهده می کنید.

در ادامه آموزش علمی فصل نهم از فصل چهاردهم به پستانداران جفتی می رسیم که اکثریت پستانداران کره زمین را تشکیل می دهند.

پستانداران جفتی علم نهم

جفت نوعی عضو است که در رحم مادر تشکیل می شود و از مواد مغذی و اکسیژن موجود در خون مادر استفاده می کند. پستانداران جفتی نیز به انواع مختلفی تقسیم می شوند. مثلاً اگر بخواهیم آنها را بر اساس رژیم غذایی شان طبقه بندی کنیم، شامل گیاهخواران، گوشت خواران و همه چیزخواران می شود.

2/5 – (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. این مقاله خیلی خوب بود! من از خوندنش لذت بردم و مطمئنا بعضی از دوستانم هم این مقاله رو دوست خواهند داشت. ممنون از شما که این مطلب رو با ما به اشتراک گذاشتید.

  2. مقاله‌ای بسیار جذاب و آموزنده بود. اصلا این موضوع رو نمیدونستم که خزندگان به این قدر کمتر به آب نیاز دارند. از اینکه ما رو به این مطلب آگاه کردید، خیلی ممنونیم!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا