چرا جوش زیرپوستی میزنیم

جوش های زیر جلدی یا جوش های کیستیک برجستگی های عمیقی هستند که در زیر پوست ایجاد می شوند. آنها می توانند کوچک، بزرگ، قرمز و دردناک یا تقریبا نامرئی باشند. حتی اگر جوش ها گاهی اوقات به سختی دیده شوند، راه هایی وجود دارد که به شما کمک می کند از شر آنها خلاص شوید.

در این مقاله به بررسی ماهیت جوش های زیر پوستی و چندین روش درمانی می پردازیم که می توان به طور ایمن و موثر برای از بین بردن آنها از آنها استفاده کرد.

آکنه زیر جلدی چیست؟

جوش های زیر جلدی جوش هایی هستند که در زیر سطح پوست ایجاد می شوند. اگرچه این جوش ها همیشه قابل مشاهده نیستند، اما اغلب می توانید احساس کنید که آنها به هم چسبیده اند. ناحیه آسیب دیده ممکن است دردناک، قرمز و کمی متورم باشد.

جوش های زیر پوستی اغلب به دلیل کیست ها یا غدد کوچک زیر پوست ایجاد می شوند. آنها با جوش های سرسفید و سرسیاهی که در نزدیکی سطح پوست ظاهر می شوند متفاوت هستند.

آکنه می تواند سرسخت باشد. سر این جوش ها باز نیست; بنابراین نمی توانید آنها را تحت فشار تخلیه کنید. در برخی موارد، ممکن است بتوانید در سر جوش زیر جلدی سوراخ ایجاد کنید.

آکنه زیر جلدی را چگونه درمان کنیم؟

خلاص شدن از شر آکنه می تواند دشوار باشد، اما درمان های خانگی زیادی وجود دارد که می توانید امتحان کنید. همیشه قبل از استفاده از داروهای خانگی از تمیز بودن دست های خود اطمینان حاصل کنید.

1. درمان های خانگی

از فشار دادن یا ترکیدن خودداری کنید:

جوش های زیر پوستی در عمق پوست فرو رفته و به راحتی تخلیه نمی شوند. تلاش برای از بین بردن آنها فقط باعث تحریک بیشتر آنها می شود و می تواند باعث عفونت یا زخم شود. به جای بیرون زدن آنها، سعی کنید جوش را به سطح پوست نزدیک کنید تا با روش های درمانی دیگر برطرف شود.

از کمپرس گرم استفاده کنید:

یک کمپرس گرم ممکن است به کاهش درد کمک کند. زمانی که جوش های سرسفید ظاهر می شوند، کمپرس گرم نیز موثر است. کمپرس گرم را به مدت 10 تا 15 دقیقه سه تا چهار بار در روز اعمال کنید. این به جوش اجازه می دهد تا چرک را آزاد کند و بهبود یابد.

از محصولات حاوی بنزوئیل پراکسید استفاده کنید:

بنزوئیل پراکسید باکتری های زیر پوست را از بین می برد. این ترکیب در بسیاری از شوینده های لباسشویی یا محصولات ضد آکنه استفاده می شود.

از چسب لحیم کاری استفاده کنید:

نوار ضد آکنه یک پانسمان درمانی کوچک است که مستقیماً روی آکنه زیر پوستی قرار می گیرد. تکه های آکنه معمولا حاوی مواد ضد آکنه مانند اسید سالیسیلیک هستند. چسب های جوشکاری را می توان به صورت آنلاین یا از داروخانه ها خریداری کرد. حتما دستورالعمل های استفاده را به درستی دنبال کنید.

از روغن درخت چای استفاده کنید:

روغن درخت چای حاوی ترکیبات ضد میکروبی است و می تواند جایگزین ملایمی برای آنتی بیوتیک ها و داروهای بدون نسخه باشد. برای اثربخشی مطلوب، از یک محصول حاوی 5٪ یا بیشتر روغن درخت چای استفاده کنید. دو بار در روز برای درمان کامل آکنه زیر جلدی استفاده کنید. قبل از استفاده حتما روغن درخت چای را با روغن حامل مانند روغن زیتون رقیق کنید. روغن درخت چای برای استفاده روزانه بی خطر است.

از عسل خام استفاده کنید:

عسل خام جایگزین طبیعی دیگری برای داروهای بدون نسخه است. عسل دارای خواص ضد میکروبی طبیعی است که به از بین بردن باکتری ها کمک می کند. مقدار کمی عسل را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و بگذارید یک شب بماند. عسل خام را نیز می توان به عنوان شوینده با آب مخلوط کرد.

مرتبط:  چرا طارمی در بازی با لاتزیو نیمکت نشین شد

2. درمان های پزشکی

اگر جوش در خانه به راحتی قابل درمان نیست و دردناک و عفونی است، با متخصص پوست مشورت کنید. در برخی موارد، داروهای تجویز شده، از جمله آنتی بیوتیک ها، می توانند به از بین بردن جوش ها کمک کنند.

برخی از درمان های پزشکی عبارتند از:

آنتی بیوتیک های موضعی

آنتی بیوتیک ها می توانند به از بین بردن باکتری هایی که به جوش کمک می کنند کمک کنند و التهاب را کاهش دهند. اگر دائماً زیر پوست خود جوش دارید، می توانید از آنتی بیوتیک ها به عنوان یک اقدام پیشگیرانه استفاده کنید.

رایج ترین آنتی بیوتیک های موضعی برای آکنه، کلیندامایسین و اریترومایسین هستند. هر دوی این محصولات را می توان به صورت ژل استفاده کرد و باید دو بار در روز استفاده شود.

اگر پوست حساسی دارید، بهتر است یک بار در روز از آنتی بیوتیک های موضعی استفاده کنید و واکنش پوست خود را قبل از افزایش مصرف آنها به دو بار در روز بسنجید.

با این حال، آنتی بیوتیک های موضعی به تنهایی موثر نیستند. شما باید آنها را با نوع دیگری از محصولات ضد آکنه مانند بنزوئیل پراکسید استفاده کنید. آنتی بیوتیک ها به از بین بردن التهاب و از بین بردن باکتری ها کمک می کنند. در حالی که بنزوئیل پراکسید جوش زیر جلدی را خشک می کند.

آنتی بیوتیک های غذایی

همه انواع آکنه، از متوسط ​​تا شدید، اغلب با آنتی بیوتیک های خوراکی درمان می شوند.

اگر به طور مکرر ایجاد می‌کنید یا اگر لکه‌های صورتتان عفونی به نظر می‌رسند، ممکن است پزشک به جای آنتی‌بیوتیک‌های موضعی یا علاوه بر آن، آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی تجویز کند.

تزریق کورتیزون

جوش های زیر جلدی بسیار دردناک، بزرگ یا متورم را می توان با تزریق کورتیزون درمان کرد. پزشک یک محلول کورتیزون رقیق شده را مستقیماً به هر جوش زیر پوست تزریق می کند.

چه چیزی باعث ایجاد جوش می شود؟

هنگامی که سبوم (چربی)، باکتری ها و آلودگی در عمق فولیکول مو به دام می افتند، می توانند به جوش تبدیل شوند. نتیجه نهایی یک برآمدگی دردناک در زیر پوست است که مانند سایر جوش ها “سر” ندارد.

اگر پوست چرب دارید، ممکن است نسبت به افرادی که پوست خشکی دارند بیشتر مستعد جوش‌های پوستی باشید. تغییرات هورمونی نیز گاهی اوقات می تواند باعث چربی اضافی زیر پوست شود. این می تواند در زمان های خاصی از زندگی شما مانند بلوغ یا بارداری اتفاق بیفتد.

استفاده از برخی داروها می تواند منجر به ایجاد جوش های زیر جلدی شود. این داروها شامل کورتیکواستروئیدهای خوراکی (به نام استروئیدهای ساخته شده در قشر غده فوق کلیوی) و برخی از داروهای ضد بارداری هستند.

خلاص شدن از شر جوش ها می تواند دشوار باشد، اما با صبر و دقت امکان پذیر است.

انواع جوش

جوش های زیر پوستی با سایر جوش ها متفاوت است. این جدول می تواند به شما در شناخت انواع جوش کمک کند.

انواع جوشویژگی‌های آنهاجوش های سر سیاه (نوعی کومدون)مسدود شدن فولیکول‌های مو توسط چربی که دارای سر باز در سطح پوست است.سرسفید (نوعی کومدون)منافذ پوست بسته‌ای که با چربی، باکتری و سلول های مرده پوست مسدود شده است.پاپول هابرآمدگی برجسته و سفت یا برآمدگی ناشی از تحریک یا اصطکاک، مانند اصلاح با ژیلت.پاسچول‌ها یا جوش‌های چرکیجوش‌های سرسفید ملتهب که توسط حلقه‌ای قرمز احاطه شده‌اند.جوش زیرپوستی (آکنه کیستیک)برجستگی‌های دردناک و تحریک شده زیر عمق پوست که سر باز ندارند.

نکته آخر

جوش های زیر جلدی که آکنه کیستیک نیز نامیده می شوند، در عمق پوست ایجاد می شوند و می توانند دردناک باشند.

اگرچه آکنه کیستیک یکی از سخت ترین انواع آکنه برای درمان است، اما گاهی اوقات می توان آن را در خانه درمان کرد. با این حال، در موارد شدید، متخصص پوست می تواند به شما کمک کند تا راه حلی شخصی برای درمان این نوع آکنه پیدا کنید.

با تشکر از توجه شما. برای بازدید از فروشگاه محصولات آرایشی مادامد اینجا کلیک کنید

مرتبط:  چگونه وقتی قهریم آشتی کنیم

علت جوش های زیر پوستی: 14 دلیل که باعث جوش های شما هستند – مجله کسب و کار بازده

صفحه اصلی

دلایل ایجاد جوش زیر پوست: 14 دلیلی که باعث ایجاد جوش در شما می شود

آکنه زیر جلدی یکی از رایج ترین انواع آکنه است که در لایه زیرین پوست ظاهر می شود و شاید کمتر کسی از راه دور متوجه وجود این نوع آکنه روی پوست شما شود. اما واقعا برای شما آزاردهنده است زیرا پوست شما دیگر صاف و یکدست نیست. با ما همراه باشید تا در مورد علل جوش های زیر پوستی و روش هایی که آکنه های صورت را از بین می برند بیشتر بدانید.

آکنه زیر جلدی چیست؟

آکنه زیر جلدی نوعی آکنه است که زیر پوست پنهان شده و چندان قابل مشاهده نیست. اما آنها می توانند بسیار دردناک باشند و زمانی که این نوع جوش ها ظاهر می شوند، ناحیه آکنه کمی ملتهب و قرمز می شود و چهره شما را صاف و یکدست می کند.

چه چیزی باعث آکنه زیر پوستی می شود؟

همانطور که گفتیم، آکنه زیر پوستی در داخل پوست ایجاد می شود و ممکن است توسط افراد دیگر تشخیص داده نشود، اما این نوع آکنه دردناک است و ممکن است ناحیه قرمز یا ملتهب باشد.

به گفته بهترین دکتر جاش، این نوع آکنه ناشی از تشکیل کیست ها و ندول هایی است که در زیر پوست ایجاد می شود که منافذ آنها بسته است و راهی برای رسیدن به سطح بالایی پوست وجود ندارد.

آکنه زیر پوست می تواند در هر قسمت از صورت و بدن مانند بینی، چانه، پیشانی، گونه، بازو، ساق پا و غیره ایجاد شود. برای آموزش دیده شدن. علل آکنه زیر جلدی می تواند بسیار متنوع باشد، از جمله رایج ترین آنها عبارتند از:

استفاده از محصولات آرایشی بی کیفیت: در صورت استفاده مداوم از محصولات آرایشی و بهداشتی (به خصوص محصولات آرایشی غیر استاندارد)، منافذ پوست مسدود می شوند و مانع از گردش هوا به لایه زیرین پوست می شوند. اگر منافذ پوست مسدود شده باشد، سبوم (چربی طبیعی بدن) جایی برای خروج ندارد و این انسداد باعث تجمع سبوم در زیر پوست و ایجاد آکنه زیر پوستی می شود.

دست زدن مداوم به پوست: دست زدن مداوم به پوست باعث آلودگی پوست و ایجاد ضایعات پوستی مانند آکنه زیر پوستی می شود.

تغییرات هورمونی: تغییرات هورمونی به خصوص در خانم ها یکی از عوامل ایجاد آکنه زیر پوستی است.

آکنه زیر جلدی چقدر طول می کشد؟

این نوع جوش در عمق پوست ایجاد می شود، باید چند هفته تا چند ماه صبر کنید تا کاملا از بین برود. بیشتر اوقات این نوع جوش ها خود به خود از بین می روند، اما برخی از آنها مقاوم هستند و نیاز به درمان پزشکی دارند.

درمان های خانگی برای درمان آکنه زیر جلدی

همانطور که گفتیم در بیشتر موارد آکنه زیر جلدی خود به خود از بین می رود و نیازی به درمان و مداخله پزشکی ندارد. اما اگر می‌خواهید این مهمان‌های ناخواسته را سریع‌تر از پوست خود پاک کنید، می‌توانید راه‌حل‌های خانگی زیر را امتحان کنید.

کمپرس گرم

اگر همزمان از پمادهای موضعی و کمپرس گرم استفاده شود، آکنه زیر جلدی خیلی سریعتر از بین می رود. کمپرس گرم علاوه بر اینکه در کاهش درد جوش موثر است، می‌تواند روند رشد جوش را مختل کرده و بهبودی سریع‌تری را فراهم کند.

خمیر دندان

استفاده از خمیر دندان همچنین می تواند درد و التهاب ناشی از آکنه زیر جلدی را کاهش دهد. قبل از رفتن به رختخواب، کمی خمیر دندان روی جوش هایتان بمالید و بگذارید صبح روی صورتتان بماند سپس صورتتان را با آب ولرم بشویید.

کمپرس یخ

یخ برای درمان سریع جوش های زیر پوست معجزه می کند. برای از بین بردن جوش های زیر پوستی با یخ می توانید آن را در یک پارچه تمیز بپیچید و سپس برای چند ثانیه روی جوش های خود قرار دهید سپس یخ را بردارید و پس از چند دقیقه این کار را تکرار کنید.

مرتبط:  چرا تگ میکنم برای طرف نمیره

آلوئه ورا

آلوئه ورا به دلیل خواص ضد باکتریایی و آنتی اکسیدانی خود می تواند در درمان التهاب ناشی از انواع جوش ها موثر باشد. برای درمان آکنه زیر پوست با آلوئه ورا می توانید قبل از خواب کمی از ژل این گیاه را روی پوست خود بمالید و صبح روز بعد صورت خود را با آب ولرم بشویید.

روش های ارزشمند برای خلاص شدن از شر آکنه زیر جلدی

متاسفانه تا به امروز هیچ روش درمانی برای از بین بردن آکنه در یک روز معرفی نشده است، اما با راهکارهایی می توان روند درمان آکنه زیر پوست را تسریع کرد.

لایه برداری شیمیایی

اگر جوش های زیر پوستی شدید هستند و به تنهایی قابل درمان نیستند، می توان آنها را با لایه برداری شیمیایی خفیف تا متوسط ​​درمان کرد. لایه برداری منجر به از بین رفتن سلول های مرده پوست و حذف ضایعات زیر پوستی می شود که روند بهبود آکنه های زیر جلدی را تسریع می کند.

تزریق در جوش

اگر بهترین پزشک آکنه را تشخیص دهد، می توان التهاب ناشی از این نوع آکنه را با تزریق مستقیم برخی داروها به ناحیه آکنه زیر جلدی کاهش داد.

لیزر درمانی

لیزر درمانی یکی از روش های درمانی جدید برای انواع آکنه از جمله آکنه زیر جلدی است. با تاباندن پرتوهای نور بر روی ضایعه، پزشک روند بهبود طبیعی را تسریع می کند.

پمادهای موضعی

پمادهای موضعی حاوی موادی مانند اسید سالیسیلیک ممکن است در درمان آکنه زیر جلدی موثر باشند.

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنم؟

اگر تعداد جوش های زیرپوستی صورتتان زیاد است و شدت آنها روز به روز بیشتر می شود و یا تغییری در بهبود آنها مشاهده نمی کنید؛ این می تواند یک هشدار جدی باشد و بهتر است در اسرع وقت به دنبال مراقبت های پزشکی باشید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا