چرا بکینگ پودر در کیک استفاده میشود

آیا تا به حال در مورد بیکینگ پودر و انواع آن مطالعه کرده اید؟ انواع بیکینگ پودر چیست؟ کلاهبرداری بیکینگ پودر چیست؟ بیکینگ پودر با کیفیت چگونه تشخیص داده می شود؟ کی و چگونه از بکینگ پودر استفاده کنیم؟ آیا دوست دارید پاسخ این سوالات را بدانید؟ در این متن به این سوالات پاسخ می دهیم.

بیکینگ پودر یا بکینگ پودر نوعی ماده شیمیایی سفید رنگ است که در پخت کیک و شیرینی نقش تخمیر دارد و باعث پف، اسفنجی و پفکی کیک و شیرینی های حاوی آن می شود که در صورت عدم استفاده از آن. بکینگ پودر، مخلوط کردن و پردازش خمیر مورد نظر زمان و کار زیادی دارد. همچنین ممکن است در مورد ترکیب بیکینگ پودر که زمان پخت کیک و شیرینی را کاهش می دهد تعجب کنید، دی اکسید کربن (CO2) تولید شد که مسئول بالا آمدن و حجم خمیر انواع شیرینی، کیک، نان، پنکیک است. ، و غیره.

همانطور که گفته شد بیکینگ پودر مخلوطی است که گاز تولید می کند و از واکنش اسید و باز موجود در آن دی اکسید کربن تولید می کند. عمدتاً بی کربنات سدیم یا جوش شیرین است و اسید آن می تواند یک اسید غذایی ضعیف مانند اسید تارتاریک، اسید سدیم پیروفسفات، اسید سیتریک، کرم تارتار، مونوکلسیم فسفات مونوهیدرات و برخی دیگر از اسیدهای غذایی ضعیف باشد. به علاوه این دو ماده در کنار ماده پرکننده دیگری قرار می گیرند که خنثی است و با جذب رطوبت واکنش بین اسید و باز را تسهیل می کند که می تواند نشاسته ذرت یا نشاسته گندم باشد.

انواع بیکینگ پودر

بکینگ پودر تک مرحله ای یا تک واکنشی که در این نوع بیکینگ پودر از اسید برای تهیه آن استفاده می شود. اسید مورد استفاده در این نوع بیکینگ پودر می تواند به سرعت یا آهسته عمل کند. یک اسید سریع الاثر پس از استفاده در فرمولاسیون غذا در دمای اتاق به سرعت با جوش شیرین واکنش می دهد و گاز CO2 آزاد می کند، اما یک اسید کند اثر باید در نزدیکی حرارت قرار داده شود تا زمانی که واکنش با جوش شیرین کامل شود و گاز آزاد شود.

بکینگ پودر دو مرحله ای یا دو واکنشی، در این نوع بیکینگ پودر از دو یا چند نوع اسید برای فرمولاسیون استفاده می شود که اولین اسید(ها) در دمای اتاق واکنش داده و پس از استفاده در ترکیب کیک ها گاز آزاد می کند. یا آب نبات یا اسیدهای دوم با رسیدن گرما به آنها واکنش می دهند و گاز تولید می کنند.

تقلب در بکینگ پودر

لازم به ذکر است که از آنجایی که اسیدهای غذایی مواد تقریباً گران قیمتی هستند، شاید بسیاری از تولیدکنندگان بیکینگ پودر از ترکیباتی استفاده می کنند که معادل آنها اما ارزانتر از آنها باشد، یکی از آنها آلوم (سولفات آلومینیوم پتاسیم) است که در استاندارد تولید بیکینگ پودر قرار دارد. ، استفاده از آن ذکر نشده است، اما استفاده از آن در بسیاری از برندهای ارزان قیمت رایج است. ضمناً مواد مجازی مورد استفاده در تولید بیکینگ پودر باید کاملاً پودری، بدون چسبندگی، بدون رنگ یا بوی خاص و خشک باشند تا بتوان از واکنش مناسب بین آنها مقدار کافی گاز تولید کرد. بنابراین باید اطمینان حاصل شود که بیکینگ پودر از منابع معتبر تهیه شده است تا علاوه بر عملکرد صحیح، بر سلامت فرد نیز تاثیر مثبت داشته باشد. همچنین با روش هایی می توان بکینگ پودر باکیفیت و موثر را از بکینگ پودر بی اثر و خنثی تشخیص داد.

دستور پخت بیکینگ پودر خانگی

سریعترین راه برای تهیه بیکینگ پودر خانگی ترکیب 1/4 قاشق چایخوری جوش شیرین با 1/2 قاشق چایخوری کرم پودر تارتار است. اگر قصد دارید بلافاصله از این بکینگ پودر در تهیه غذاهای مورد نظر خود استفاده کنید، لازم نیست از پودر نشاسته ذرت یا پودر نشاسته گندم در ترکیب آن استفاده کنید، بلکه در صورت نگهداری باید 1/4 قاشق چایخوری از یک عدد از آن را مخلوط کنید. نشاسته های ذکر شده با آن برای جلوگیری از واکنش بین جوش شیرین و کرم پودر تارتار با جذب رطوبت هوا، چون کرم تارتار اسیدی است که در دمای اتاق به سرعت با جوش شیرین واکنش نشان می دهد و در ظرف در بسته و در دمای خنک نگهداری می شود. ، جای خشک تا 2 ماه.

مرتبط:  گسترش چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

نحوه استفاده از بکینگ پودر

بیکینگ پودر یکی از موادی است که مقدار آن طبق دستور کیک، شیرینی یا هر غذای دیگری بسیار ضروری است، زیرا به عنوان مثال اگر در کیک به مقدار کمتر از مقدار تعیین شده استفاده شود، نرمی و لطافت لازم برای کیک حاصل نمی شود و در صورت استفاده زیاد کیک خیلی زود بلند می شود و سرریز می شود و کیک به خواب می رود و بر طعم آن تاثیر منفی می گذارد. در ضمن زمان استفاده از بکینگ پودر مهم است تا واکنش اسید و باز به درستی انجام شود و گاز آزاد شده کارایی لازم را داشته باشد بنابراین وقتی در دستور کیک گفته می شود آرد باید با بکینگ پودر به خوبی مخلوط شده و الک شود این کار باید طوری انجام شود که پس از اضافه شدن به مواد دیگر به خوبی پخش شود.

چگونه بیکینگ پودر را نگهداری کنیم؟

بیکینگ پودر را باید در ظرف در بسته و محکم در بسته نگهداری کرد و در جای خشک و خنک نگهداری کرد، در غیر این صورت واکنش اسید و باز در مجاورت رطوبت صورت می گیرد و بیکینگ پودر بی اثر می شود.

مضرات تغذیه ای بیکینگ پودر

مصرف زیاد بیکینگ پودر و همچنین مخمر تقلبی باعث این عوارض می شود:

با برهم زدن اسیدیته معده و روده، عملکرد این قسمت ها را مختل کرده و باعث ایجاد زخم در معده و روده می شود که مستقیماً بر سیستم عصبی تأثیر می گذارد.

با جذب آهن و کلسیم باعث کاهش جذب آنها در بدن شده و فرد را دچار کم خونی و ضعف استخوان ها می کند.

بیکینگ پودر به دلیل وجود نمک های اسیدی حاوی سدیم باعث افزایش فشار خون در بدن می شود.

در زنان احتمال تنبلی تخمدان را افزایش می دهد و بر این غدد تولید مثل و ترشح تخمک تأثیر منفی می گذارد.

برای تهیه انواع بیکینگ پودر با کیفیت در وزن های مختلف به فروشگاه اینترنتی رویسا مراجعه فرمایید. رویسا گلچینی از بهترین هاست.

3.9 / 5 ( 67 امتیاز )

بکینگ پودر یا بکینگ پودر چیست؟

بیکینگ پودر یک عامل خمیر کننده شیمیایی رایج است که در بسیاری از کیک ها و شیرینی ها برای پف کردن، نازک شدن و بافت مرطوب استفاده می شود. شاید برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بکینگ پودر از چه چیزی ساخته شده است. بیکینگ پودر حاوی یک پودر قلیایی، یک نمک اسیدی و یک نوع خنثی نشاسته است. اجزای اسیدی و قلیایی با هم ترکیب می شوند تا بیکینگ پودر یک اثر خمیری ایجاد کنند. در حالی که نشاسته (معمولا نشاسته ذرت یا سیب زمینی) به جذب رطوبت و افزایش قدرت پودر در طول نگهداری کمک می کند.

در ایران اکثر مردم به اشتباه این پودر را به عنوان بیکینگ پودر می شناسند. در حالی که همانطور که گفته شد بیکینگ پودر دقیقاً یک عبارت لاتین است. پختن به معنای پختن است (در مورد نان، کیک و شیرینی). بنابراین به جای کلمه نادرست بیکینگ پودر از بیکینگ پودر استفاده کنیم.خمیر حجیم.
پاستا کافی است آنقدر قوی نیستند که گاز را برای مدت طولانی در خود نگه دارند. بنابراین، آنها باید به سرعت با عوامل تخمیر مانند جوش شیرین یا بیکینگ پودر واکنش نشان دهند.

به همین دلیل اصرار داریم که زمان آماده سازی خمیر را در دستور پخت های مختلف سایت کیکانه کوتاه کنیم. همچنین به همین دلیل است که هنگام تهیه خمیر کیک، ترکیب مواد خشک شامل بکینگ پودر یا جوش شیرین را در مرحله آخر اضافه می کنند تا بلافاصله بعد از آن خمیر در فر قرار گیرد و فرآیند پخت کامل شود. .

نقش بیکینگ پودر در کیک; چگونه کار می کند؟

هنگامی که مواد اسیدی با مواد بازی ترکیب می شوند، معمولاً در نتیجه این واکنش گاز تولید می شود. برای جلوگیری از واکنش این پودر بلافاصله پس از ایجاد، از اسید نیز در آن استفاده می شود. این مانع از واکنش پودر به خودی خود می شود تا زمانی که آب اضافه شود. وقتی این گاز تولید می شود در خمیر گیر می کند و باعث پف یا پف کیک می شود.
همانطور که گفته شد نشاسته خنثی اضافه شده به بکینگ پودر رطوبت محیط را جذب می کند. علاوه بر این، از واکنش در طول دوره نگهداری پودر جلوگیری می کند.

مرتبط:  چرا لک لک ها روی یک پا میخوابند

این مطلب را هم بخوانیدجوش شیرین تمام موارد استفاده و خواص آن

یک واکنش در مقابل بکینگ پودر واکنش دوگانه

بیکینگ پودر تک واکنشی واکنش خود را در دمای اتاق انجام می دهد. به این معنی که کل فرآیند پف کیک بلافاصله پس از مخلوط کردن مایع کیک انجام می شود. بیکینگ پودر دو واکنشی دوباره در حین پخت و حرارت دادن گاز آزاد می کند. این آزاد شدن ثانویه گاز در خمیر، اتلاف گاز بین مرحله ورز دادن و زمان پخت را جبران می کند. زیرا این نوع کیک را نمی توان بلافاصله پس از مخلوط شدن مواد اولیه پخت. برای راحتی و اطمینان، اکثر بیکینگ پودرهای موجود در بازار امروزی دارای واکنش دوگانه هستند. به همین دلیل است که فرآیند اصلی دمیدن کیک معمولا در فر و گرم انجام می شود.

جایگزین های بیکینگ پودر

طرز تهیه جایگزین اول بیکینگ پودر

1/4 قاشق چایخوری جوش شیرین همراه با 1/2 قاشق چایخوری کرم تارتار ماده ای معادل 1 قاشق چایخوری بیکینگ پودر تولید می کند. اگر قصد ندارید بلافاصله پس از مخلوط کردن از این مواد استفاده کنید، بهتر است 1/4 قاشق چایخوری نشاسته ذرت را به مخلوط اضافه کنید. این نشاسته رطوبت هوا را جذب می کند و از واکنش شیمیایی بین جوش شیرین و کرم تارتار جلوگیری می کند.

این مطلب را هم بخوانیدنکاتی برای تهیه رویه‌ی کرم کره‌ای ساده

طرز تهیه جایگزین دوم بیکینگ پودر

1/2 قاشق چایخوری جوش شیرین و 1/2 قاشق چایخوری دوغ، شیر ترش یا ماست ساده را با هم مخلوط کنید. این ترکیب معادل یک قاشق چایخوری بیکینگ پودر است.

طرز تهیه جایگزین سوم بیکینگ پودر

1/4 قاشق چایخوری جوش شیرین را با 1/3 قاشق چایخوری شربت شکر مخلوط کنید

بکینگ پودر در مقابل جوش شیرین

بیکینگ پودر حاوی اجزای اسیدی و بازی است و در اثر رطوبت یا گرما واکنش نشان می دهد. در حالی که جوش شیرین یک پودر پایه است و برای واکنش نیاز به یک ماده اسیدی (مانند آبلیمو، سرکه و غیره) دارد. ) و نشاسته ذرت. اگر قرار است بلافاصله از ترکیب استفاده شود، دیگر نیازی به نشاسته ذرت نیست. کرم تارتار یک اسید واکنشی است. بنابراین، این ترکیب به عنوان یک بیکینگ پودر تک واکنش در نظر گرفته می شود.این که از بکینگ پودر یا جوش شیرین در دستور پخت های مختلف استفاده شود، عمدتاً به نسبت اسیدی سایر مواد خام در مایع کیک بستگی دارد. بیشتر پاستا حاوی مواد اسیدی بیشتری است. بنابراین استفاده زیاد از بکینگ پودر منجر به تولید خمیر اسیدی می شود و البته طعم نهایی کیک نیز تحت تاثیر قرار می گیرد و هیچ واکنشی از کیک نخواهد داشت. همچنین به دلیل افزایش مواد قلیایی، محصول نهایی کمی تلخ خواهد بود.

این مطلب را هم بخوانیدطرز تهیه سه نوع لوز؛ لوز پسته، لوز نارگیل و لوز زعفران و بادام

طعم بیکینگ پودر

بیکینگ پودر و جوش شیرین را می توان تلخ دانست. این طعم تلخ از مواد بازی آنها می آید.همانطور که گفته شد بیکینگ پودر از نظر اسیدی و قلیایی تقریبا خنثی است و به همین دلیل خنثی تر و شیرین تر از جوش شیرین است. در این میان جوش شیرین که یک ماده قمار است، ماده ای تلخ محسوب می شود.

نحوه تست بکینگ پودر

از آنجایی که بکینگ پودر برای واکنش فقط به رطوبت نیاز دارد، قرار گرفتن در معرض هوا به تدریج قدرت آن را کاهش می دهد. برای تست بیکینگ پودر مقداری را در ظرفی بریزید و کمی آب اضافه کنید. حباب های قوی باید در عرض 10-15 ثانیه ظاهر شوند. اگر پودر با آب واکنش ندهد، تاریخ انقضا گذشته است.

بنابراین، اگر می خواهید بدانید که آیا بیکینگ پودر شما پس از تاریخ انقضا هنوز سالم است یا خیر، یا مطمئن نیستید که تاریخ انقضا آن گذشته است، آزمایش مذکور را انجام دهید تا مشخص شود که بیکینگ پودر هنوز سالم است یا خیر. در کل اگر بسته بکینگ پودر باز نشود، تاریخ انقضای این ماده بسیار طولانی است. اما در صورت باز شدن بسته بندی، زمان تخمینی انقضا 6 تا 18 ماه خواهد بود. در هر صورت اگر به تازگی بیکینگ پودر شک دارید با انجام تست ذکر شده وضعیت را بررسی کنید و به زمان انقضا زیاد توجه نکنید.

مرتبط:  چرا بازیافت به حفظ منابع طبیعی کمک میکند

منبع: صنوبر

هنگامی که مواد اسیدی با مواد بازی ترکیب می شوند، معمولاً در نتیجه این واکنش گاز تولید می شود. برای جلوگیری از واکنش این پودر بلافاصله پس از ایجاد، از اسید نیز در آن استفاده می شود. این کار باعث می شود تا زمانی که آب اضافه نشود، پودر به خودی خود واکنش نشان ندهد.

»»» مرکز خرید اینترنتی انواع لوازم قنادی و قهوه کلیک کنید…
وقتی رطوبت به بکینگ پودر رسید اسید و باز واکنش داده و دی اکسید کربن تولید می کنند. وقتی این گاز تولید می شود در خمیر گیر می کند و باعث پف یا پف کیک می شود.
همانطور که گفته شد نشاسته خنثی اضافه شده به بکینگ پودر رطوبت محیط را جذب می کند. علاوه بر این، از واکنش در طول دوره نگهداری پودر جلوگیری می کند.

نقش بکینگ پودر در کیک؟

بکینگ پودر در مقابل جوش شیرین

بیکینگ پودر حاوی اجزای اسیدی و بازی است و در اثر رطوبت یا گرما واکنش نشان می دهد. در حالی که جوش شیرین یک پودر قلیایی است و برای واکنش به یک ماده اسیدی (مانند آبلیمو، سرکه و غیره) نیاز دارد.

»»» مرکز خرید اینترنتی انواع لوازم قنادی و قهوه کلیک کنید…
بیکینگ پودر را می توان با ترکیب جوش شیرین (پایه)، خامه تارتار (اسید) و نشاسته ذرت در دمای اتاق تهیه کرد. اگر قرار است بلافاصله از ترکیب استفاده شود، دیگر نیازی به نشاسته ذرت نیست. کرم تارتار یک اسید واکنشی است. بنابراین، این ترکیب به عنوان یک بیکینگ پودر تک واکنش در نظر گرفته می شود.این که از بکینگ پودر یا جوش شیرین در دستور پخت های مختلف استفاده شود، عمدتاً به نسبت اسیدی سایر مواد خام در مایع کیک بستگی دارد. بیشتر پاستا حاوی مواد اسیدی بیشتری است.

بنابراین استفاده زیاد از بکینگ پودر منجر به تولید خمیر اسیدی می شود و البته طعم نهایی کیک نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. به همین ترتیب، اگر خمیر حاوی مواد اسیدی نباشد و از جوش شیرین در آن استفاده شود، اسید کافی برای پف کردن و واکنش کیک وجود نخواهد داشت. همچنین به دلیل افزایش مواد قلیایی، محصول نهایی کمی تلخ خواهد بود.

بیکینگ پودر در مقابل جوش شیرین

نحوه تست بکینگ پودر

از آنجایی که بکینگ پودر برای واکنش فقط به رطوبت نیاز دارد، قرار گرفتن در معرض هوا به تدریج قدرت آن را کاهش می دهد. برای تست بیکینگ پودر مقداری را در ظرفی بریزید و کمی آب اضافه کنید. حباب های قوی باید در عرض 10-15 ثانیه ظاهر شوند. اگر پودر با آب واکنش ندهد، تاریخ انقضا گذشته است.

»»» مرکز خرید اینترنتی انواع لوازم قنادی و قهوه بر روی…

بنابراین، اگر می خواهید بدانید که آیا بیکینگ پودر شما پس از تاریخ انقضا هنوز سالم است یا خیر، یا مطمئن نیستید که تاریخ انقضا آن گذشته است، آزمایش مذکور را انجام دهید تا مشخص شود که بیکینگ پودر هنوز سالم است یا خیر. در کل اگر بسته بکینگ پودر باز نشود، تاریخ انقضای این ماده بسیار طولانی است. اما در صورت باز شدن بسته بندی، زمان تخمینی انقضا 6 تا 18 ماه خواهد بود. در هر صورت اگر به تازگی بیکینگ پودر شک دارید با انجام تست ذکر شده وضعیت را بررسی کنید و به زمان انقضا زیاد توجه نکنید.

منبع: مدرسه شیرینی ایران | iranpastryschool.com

آیتم های مرتبط:

با کلیک بر روی تصویر زیر می توانید نمونه هایی از فیلم های آموزشی را در کانال آپارت ما مشاهده کنید

کافه اولین وب سایت رستوران و کافه در ایران

بازدید: 453

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا