چرا به صدا بلند حساس شدم

هایپراکوزیس (hyperacusis) یا عدم تحمل صدا نوعی از عوارض سیستم شنوایی است که باعث می شود فرد نسبت به صداهای محیط اطراف خود حساس تر شود. بروز هیپراکوزیس در بسیاری از افراد علت خاصی ندارد، با این حال، خلق و خوی بیمار ممکن است مرتبط باشد. درمان این بیماری معمولاً شامل مشاوره و صدا درمانی است. کلینیک گوش تهران مفتخر است درمان بیماری های گوش را به شما ارائه دهد.

علت هایپراکوزیس چیست؟

هیپراکوزیس یا اختلال شنوایی به طور کلی به افرادی اطلاق می شود که در زندگی روزمره خود صداهای بلند ناگهانی، غیرطبیعی و گاهی دردناک را تجربه می کنند. برخی از افراد پس از پشت سر گذاشتن رویدادهای دشوار زندگی، مانند سوگواری از دست دادن شخصی، بسیار حساس می شوند. با این حال، شروع هایپراکوزیس در بسیاری از افراد علت ناشناخته ای دارد.

هایپراکوزیس افراد را به طرق مختلف تحت تاثیر قرار می دهد. برخی افراد آن را به عنوان یک درد جزئی تجربه می کنند در حالی که برای برخی دیگر زندگی با آن دشوار است. برخی از افراد مبتلا به عدم تحمل صدا از فعالیت‌های اجتماعی و حرفه‌ای کناره‌گیری می‌کنند و به درون خود کنار می‌روند. این مشکل زمانی بدتر می شود که آنها مضطرب و وحشت زده شوند. روند درمان این بیماری اغلب مستلزم کنترل این ترس ها و اضطراب ها است.

اگر در مورد عدم تحمل شنوایی خود نگران هستید، توصیه می کنیم این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید که می تواند توصیه های تخصصی لازم را به شما ارائه دهد.

هایپراکوزیس چقدر شایع است؟

اطلاعات قابل اعتماد کمی در مورد تعداد افراد مبتلا به هایپراکوزیس حاد وجود دارد. یک نظرسنجی اینترنتی نشان می دهد که این رقم می تواند تا 9 درصد از بزرگسالان باشد. اما بسیاری از کارشناسان این حوزه معتقدند که این رقم بسیار بالاتر است. تخمین محافظه‌کارانه‌تر نشان می‌دهد که تقریباً 2٪ از جمعیت بزرگسال درجاتی از هیپراکوزیس یا کاهش شنوایی دارند. تعداد افرادی که از کم شنوایی شدید رنج می برند تنها بخش کوچکی از رقم فوق است.

عوارض کم شنوایی یا هایپراکوزیس چیست؟

برخی افراد می گویند که به صدا بسیار حساس هستند، اما آنقدر حساس نیستند که زندگی روزمره آنها را تحت تاثیر قرار دهد. اما برخی دیگر می گویند شنیدن چنین صداهایی می تواند تمرکز آنها را مختل کند و آنها را نگران یا حتی عصبانی کند. برخی از افراد مبتلا به عدم تحمل صدا از شنیدن صداها می ترسند و این باعث می شود از فعالیت های عادی روزانه کناره گیری کنند و به طور کلی از صداها دوری کنند که این امر باعث حساس شدن سیستم شنوایی فرد نیز می شود.

تحمل نویز

سیستم شنوایی انسان دارای دامنه دینامیکی وسیعی از شدت است. همه ما قادریم کوچکترین صدایی مانند خش خش ملایم برگها را بشنویم و در عین حال صداهای بسیار بلندی مانند صدای موسیقی در باشگاه را تحمل کنیم. یک سطح صدا وجود دارد که باعث درد جسمی در هر فردی می شود. این درد تقریباً به 120 دسی بل می رسد (به اندازه صدای بلند شدن هواپیما به آسمان). با این حال، ما معمولاً قبل از رسیدن به آستانه درد به سطح صدایی می‌رسیم که خیلی بلند در نظر می‌گیریم. این حداکثر میزان شدت صدای دلپذیر از فردی به فرد دیگر، اما بسته به رفتار فرد و وضعیت صدای او نیز متفاوت است.

برخی صداها مانند صدای پشت صحنه رادیو ممکن است یک روز برای شما خوشایند باشد و همین صدا ممکن است روزی دیگر کاملا آزار دهنده باشد. این کاهش تحمل به خصوص زمانی که خسته یا مضطرب هستیم اتفاق می افتد. علاوه بر این، در حداکثر میزان صدای راحت، برخی صداهای ناخوشایند برای اکثر افراد، صرف نظر از میزان صدا، منتشر می شود. به صدای کشیدن ناخن ها روی تخته سیاه، صدای چکیدن شیر آب یا صدای ضربه زدن ماشین روی میز فکر کنید. اینها همه نوسانات طبیعی در تحمل صدا هستند. با این حال، افرادی هستند که توانایی تحمل سر و صدا به حدی می رسد که می تواند بر توانایی آنها برای زندگی عادی تأثیر بگذارد.

انواع اختلالات تحمل شنوایی

بحث در مورد حساسیت شنوایی شدید گمراه کننده است. کلمه Hyperacusis به انواع اختلالات تحمل شنوایی اشاره دارد. هایپراکوزیس افرادی را توصیف می کند که حتی کوچکترین صداهای محیطی را بلند، آزاردهنده و گاهی دردناک می دانند.

فونوفوبیا (فونوفوبیا) وضعیتی است که در آن حساسیت به صدا یا صداهای خاص ایجاد می شود و سپس باعث نگرانی و نفرت افراد از آنها می شود. اصطلاح دیگر، misophobia/Mizophobia، نفرت شدید، حتی انزجار را توصیف می کند که برخی از افراد مبتلا به هایپراکوزیس هنگام مواجهه با صدای خاصی ابراز می کنند. این صدا اغلب توسط افراد دیگر ساخته می شود. مثل صدای جویدن یک نفر دیگر.

استخدام به شکل خاصی از اختلال تحمل شنوایی در افراد کم شنوایی اشاره دارد. وقتی افراد با فردی با این نوع کم شنوایی صحبت می کنند، ممکن است آن شخص بخواهد بلندتر از مخاطب صحبت کند. در این نوع کم شنوایی، حجم سمعک به سرعت از خیلی کم به خیلی زیاد افزایش می یابد.

چه عواملی باعث افزایش شنوایی و عدم تحمل صدا می شود؟

شرایط پزشکی کمی وجود دارد که در آن هایپراکوزیس به عنوان علامت یک بیماری خاص نشان داده شود. بنابراین نظر کارشناسان در این مورد مهم است. شرایط پزشکی مرتبط با اختلال تحمل شنوایی شامل میگرن، سندرم ضربه مغزی، بیماری لایم، سندرم ویلیامز و فلج بل است. افرادی که در پردازش اطلاعات حسی مشکل دارند (مانند افراد مبتلا به اختلال طیف اوتیسم) نیز ممکن است مشکلاتی با بیش شنوایی یا بیش شنوایی داشته باشند. در برخی موارد، افراد پس از جراحی گوش دچار کم شنوایی می شوند.

گاهی اوقات قرار گرفتن در معرض صدای ناگهانی و بلند می تواند باعث کاهش شنوایی شود. به نظر می رسد برای برخی از افراد شروع بیماری با وقوع یک رویداد غم انگیز همراه است، اما برای بسیاری از افراد بدون دلیل روشن نمی توان آن را تشخیص داد.

در زمینه هایپراکوزیس، نظریه های متعددی در مورد مکانیسم آن وجود دارد. وجه مشترک آنها در این زمینه این است که عدم تحمل صدا معمولا با افزایش حساسیت (یا افزایش شنوایی) سیستم شنوایی مرکزی (مسیرهای شنیداری مغز) همراه است. این حساسیت می تواند تحت تأثیر خلق و خو باشد.

آیا کاهش شنوایی با وزوز گوش ارتباط دارد؟

تعداد کمی از افراد مبتلا به وزوز گوش، هیپراکوزیس و کاهش شنوایی را تجربه می کنند و از منظری دیگر، اکثر افراد مبتلا به پرشنوایی همچنان مشکل وزوز گوش دارند. علاوه بر این، افراد کمی یکی را دارند اما دیگری را ندارند. این وضعیت باعث نمی شود که افراد علامت دیگری پیدا کنند زیرا آنها یکی از علائم را دارند.

تشخیص عدم تحمل صدا

زیرا کم شنوایی قابل توجه در بزرگسالان یک بیماری نادر است، به همین دلیل است که اکثر پزشکان عمومی اطلاعات کمی در مورد آن دارند. معاینه اصلی معمولا توسط جراح گوش، حلق و بینی و شنوایی شناس انجام می شود.

مرتبط:  چطور از ارز دیجیتال پول در بیاوریم

پزشک در مورد دشواری تحمل صدا به شما می گوید و می خواهد بداند که چه زمانی و چگونه شروع شده است. به محض ظاهر شدن بیماری از شما در مورد بیماری و سایر علائم سوال خواهند کرد. شما می توانید در مورد مدیریت روزمره، از نحوه شروع، انتظار سوالاتی را داشته باشید. معمولاً از شما در مورد کم شنوایی، قرار گرفتن در معرض صدا و وزوز گوش سؤال می شود. همچنین ممکن است از شما خواسته شود که پرسشنامه‌هایی را در مورد خلق و خوی معمول، هیپراکوزیس و کیفیت زندگی خود تکمیل کنید. این پرسشنامه ها برای روشن شدن وضعیت شما بسیار مفید هستند و عموماً برای راهنمایی درمان و نظارت بر عملکرد آن استفاده می شوند.

گوش های شما معاینه می شود و به احتمال زیاد آزمایش شنوایی سنجی انجام خواهید داد. برخی از پزشکان ممکن است آزمایش‌های خاص دیگری را تجویز کنند که در طول معاینه به شما توضیح داده می‌شود.

درمان عدم تحمل صدا

کنترل هیپراکوزیس و درمان شنوایی به طور کلی شامل تمام درمان های مرتبط با این بیماری، مشاوره و اغلب استفاده از صدا درمانی است.

برای اکثر مردم، هایپراکوزیس مشکلی نیست و پس از توضیح و اطمینان، می توانید وضعیت خود را با موفقیت مدیریت کنید. با این حال، برای برخی از افراد ممکن است اینطور نباشد و برای درمان مراجعه کنند. این کار معمولا در کلینیک های شنوایی شناسی انجام می شود و فرد معمولا با افرادی که مشکل وزوز گوش دارند کار می کند.

صوت درمانی و مشاوره

فردی که برای درمان به سراغ او می‌روید می‌خواهد بداند که هایپراکوزیس چگونه بر شما تأثیر می‌گذارد و باید زمانی را صرف یادگیری در مورد کارهایی کنید که می‌توانید برای کاهش اثرات کم شنوایی در زندگی روزمره خود انجام دهید.

از آنجایی که افراد بیش شنوا به طور کامل با صدا قطع شده اند، اکثر درمانگران معتقدند که صدا باید به آرامی وارد زندگی افراد شود تا بتوانند به فعالیت هایی که از آنها اجتناب می کردند بازگردند. این صدا درمانی نامیده می شود و ممکن است گزینه ای از دستگاه سطح گوش یا تولید کننده صدای کنار تخت به شما پیشنهاد شود. رایج ترین صدایی که استفاده می شود نویز سفید است که به نظر می رسد “سوت” است.

یک روش جایگزین وجود دارد، یعنی استفاده از درمان شناختی رفتاری. ایده استفاده از درمان شناختی رفتاری این است که شما تشخیص دهید چه چیزی در زندگی روزمره شما مفید است و چه چیزی مفید نیست. این زمانی است که شما کم شنوایی را تجربه می کنید.

بنابراین، می توانید با همکاری پزشک مربوطه، راه های موثرتری برای کاهش اثرات مضر هیپراکوزیس بیابید. کلینیک گوش تهران واقع در خیابان ولیعصر با کادری مجرب و تجهیزات پیشرفته خدمات تشخیصی و درمانی با کیفیت بالا در زمینه گوش ارائه می دهد. برای اطلاعات بیشتر، رزرو و تعیین وقت می توانید با کلینیک گوش تهران تماس بگیرید.

1

2

3

4

5

میانگین امتیاز 4.1 از 5

از مجموع 19 رای

فهرست

هایپراکوزیس نوعی بیماری شنوایی است که باعث حساسیت شدید به صدا می شود. به دلیل این بیماری بیمار هر روز صداهای بسیار بلندی مانند آب جاری می شنود.

این می تواند با وظایف روزانه فرد در محیط های رایج، مانند کارهای خانه یا مسئولیت های کاری، تداخل ایجاد کند. علاوه بر این، بیمار ممکن است سعی کند از موقعیت های اجتماعی که ممکن است باعث اضطراب، استرس و قرار گرفتن در معرض سر و صدا شود، اجتناب کند.

حدود 8 تا 15 درصد از بزرگسالان به هایپراکوزیس مبتلا هستند. این وضعیت اغلب در افرادی که از وزوز گوش یا صدای زنگ در گوش رنج می برند، رخ می دهد. در این مقاله به طور مفصل به علت عدم تحمل صدا، علائم و راه های درمان این بیماری خواهیم پرداخت. پس تا انتها همراه ما باشید.

کم شنوایی و عدم تحمل صدا (هیپراکوزیس) چیست؟

هایپراکوزیس وضعیتی است که با تحمل صدای پایین در یک یا هر دو گوش مشخص می شود. این وضعیت به عنوان افزایش حساسیت به صدا نیز شناخته می شود.

هایپراکوزیس بر نحوه درک شما از حجم تأثیر می گذارد. به گونه ای که صداهای معمولی مانند موتور خودرو را برای شما بسیار بلند می کند. گاهی اوقات صدای خود شما حتی ممکن است خیلی بلند به نظر برسد.

احساس حجم بیش از حد می تواند باعث درد و سوزش گوش شود و در نتیجه سطوح بالایی از استرس را به فرد تزریق کند. همچنین می تواند حضور فرد در مکان های عمومی مانند محل کار یا مدرسه را دشوار کند. این بیماری می تواند عواقبی مانند موارد زیر داشته باشد:

انزوا

کناره گیری اجتماعی

ترس از صداهای بلند یا فونوفوبیا

افسردگی

چه کسانی از هایپراکوزیس رنج می برند؟

عدم تحمل صدا عمدتاً بر افرادی تأثیر می گذارد که دارای ویژگی های زیر هستند:

شما وزوز گوش دارید

جنسشون باید مذکر باشه

بزرگسال باشند

بزرگسالان بیشتر در معرض ابتلا به هیپراکوزیس هستند زیرا افزایش سن با این وضعیت مرتبط است. با این حال، کودکان نیز ممکن است در دوران کودکی از این عارضه رنج ببرند.

علائم عدم تحمل صدا یا هیپراکوزیس چیست؟

علائم هیپراکوزیس متفاوت است. برخی از نشانه های آن را در فهرست زیر ذکر کرده ایم:

صداهای معمولی خیلی بلند به نظر می رسند.

صدای شما خیلی بلند است

احساس ناراحتی در گوش

سردرد

مشکل در تمرکز

علائم جدی این وضعیت ممکن است شامل موارد زیر باشد:

درد هنگام شنیدن صداهای ناگهانی

احساس ترکیدن چیزی در گوش هنگام گوش دادن به صداهای بلند

اضطراب

خواب بی کیفیت

خستگی

ترس از موقعیت های اجتماعی

در صورت ابتلا به شرایط زیر ممکن است عدم تحمل صدا نیز رخ دهد:

وزوز گوش

فلج بل

فلج صورت

سندرم ویلیامز

اضطراب

افسردگی و حساسیت به صدا

روان‌گسیختگی

علت حساسیت گوش به صداهای بلند چیست؟

به طور کلی، افزایش سن یکی از مهم ترین علل عدم تحمل صدا یا هایپراکوزیس است. اما علل دیگر این بیماری عبارتند از:

قرار گرفتن در معرض صدای بلند: صدای بلند یکی از دلایل اصلی هایپراکوزیس است. به عنوان مثال، پخش موسیقی با صدای بلند برای چندین سال یا شنیدن صدای شلیک گلوله می تواند باعث عدم تحمل صدا شود.

ضربه به سر: ضربه به سر که فک یا گوش را درگیر می کند می تواند منجر به هایپراکوزیس شود.

عفونت های ویروسی: عفونت های ویروسی که عصب صورت یا گوش داخلی را تحت تاثیر قرار می دهند می توانند منجر به هایپراکوزیس شوند.

جراحی فک یا صورت: اگر گوش داخلی یا عصب صورت در حین جراحی آسیب ببیند، هیپراکوزیس ممکن است رخ دهد.

برخی داروها: تعدادی از داروها، مانند داروهای سرطان، می توانند باعث آسیب شنوایی و عدم تحمل صدا شوند.

مرتبط:  چرا چوب روی آب میماند علوم ششم

اختلالات خود ایمنی: هایپراکوزیس می تواند ناشی از بیماری های خود ایمنی مانند لوپوس اریتماتوز سیستمیک باشد.

اختلال مفصل گیجگاهی فکی: مفصل گیجگاهی فکی فک پایین شما را به جمجمه متصل می کند. بروز چنین مشکلی در این مفصل می تواند خطر ابتلا به مشکلات شنوایی مانند هایپراکوزیس را افزایش دهد.

اوتیسم: اوتیسم یا اختلال طیف اوتیسم می تواند باعث حساسیت های شنوایی، از جمله هایپراکوزیس شود. بر اساس تحقیقاتی که چند سال پیش انجام شد، حدود 40 درصد از کودکان مبتلا به اوتیسم به هایپراکوزیس نیز مبتلا هستند.

استرس عاطفی: سطوح بالای استرس، از جمله اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)، می تواند خطر ابتلا به هیپراکوزیس را افزایش دهد.

اگر فقط در یک گوش وزوز گوش دارید، باید از نظر نوروم آکوستیک (تومور) روی عصب تعادل (دهلیزی) ارزیابی شوید. اگر تومور به موقع تشخیص داده شود، برداشتن آن آسان تر خواهد بود. با این حال، حذف همه تومورها ضروری نیست. پس حتما در این مورد با متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن خود مشورت کنید و نگرانی های خود را در میان بگذارید.

هایپراکوزیس

هایپراکوزیس چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر صدای طبیعی شما بلندتر از حد معمول است، به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید. پزشک با انجام آزمایشات زیر تشخیص نهایی را انجام می دهد:

معاینه فیزیکی: پزشک گوش و سر را از نظر آسیب فیزیکی معاینه می کند.

پیشینه پزشکی

پرسشنامه: شنوایی شناس با پرسیدن سوالاتی در مورد علائم شما، وضعیت شما را بهتر تشخیص داده و درک می کند.

متخصصان شنوایی سنجی

درمان عدم تحمل صدا

درمان هایپراکوزیس به علت آن بستگی دارد. هدف اصلی مدیریت علائم و کاهش حساسیت شنوایی است. درمان‌ها معمولاً برای کودکان و بزرگسالان یکسان است، به استثنای جراحی. در زیر برخی از درمان ها آورده شده است.

درمان شناختی رفتاری (CBT) برای اختلال عدم تحمل صدا

در این نوع درمان، یک متخصص سلامت روان به شما می آموزد که چگونه پاسخ های احساسی خود را به صدا مدیریت کنید. همچنین می تواند به شما در مدیریت استرس کمک کند.

درمان بازآموزی وزوز گوش (TRT) برای اختلال عدم تحمل صدا

TRT نوعی درمان وزوز گوش است که می تواند به درمان هایپراکوزیس نیز کمک کند. در این روش پزشک از وسیله ای مشابه سمعک استفاده می کند. این دستگاه صدای عمیقی تولید می کند و به مغز شما اجازه می دهد صدای وزوز گوش را بشنود. این به مغز شما کمک می کند تا وزوز گوش را از بین ببرد. این درمان همچنین برای هایپراکوزیس استفاده می شود، زیرا می تواند به کاهش حساسیت شنوایی کمک کند.

حساسیت زدایی صدا

در این نوع درمان، شما باید هر روز برای مدت معینی به یک نویز ساکن ملایم گوش دهید. برای این درمان به کمک یک متخصص شنوایی نیاز دارید. این می تواند به تدریج تحمل نویز شما را افزایش دهد. شما باید این درمان را حدود 6 ماه یا بیشتر ادامه دهید تا نتایج بهتری بگیرید.

درمان های جایگزین برای اختلال عدم تحمل صدا

پزشک شما همچنین ممکن است درمان های جایگزین را برای مدیریت درد و استرس ناشی از هایپراکوزیس توصیه کند. این درمان های جایگزین عبارتند از:

ورزش

یوگا

ماساژ

مراقبه

طب سوزنی

برای هر یک از این درمان ها می توانید سوالات خود را به صورت آنلاین از متخصص گوش و حلق و بینی بپرسید.

جراحی هایپراکوزیس

اگر درمان های فوق با شکست مواجه شوند، ممکن است برای درمان هایپراکوزیس جراحی لازم باشد. تکنیک جراحی که برای درمان این عارضه استفاده می شود، تقویت پنجره گرد و بیضی نامیده می شود.

در حین جراحی، بافت پشت گوش در اطراف استخوان های شنوایی حرکت می کند. این بافت به استخوان ها کمک می کند و حساسیت به صدا را کاهش می دهد.

تفاوت هیپراکوزیس و میسوفونیا چیست؟

میسوفونیا زمانی اتفاق می افتد که صداهای خاصی شما را عصبانی می کند و با هیپراکوزیس همراه است، اما این دو حالت با یکدیگر متفاوت هستند.

میسوفونیا شامل پاسخ احساسی به صداهای خاص است و مانند هیپراکوزیس یک اختلال شنوایی نیست. با وجود این، هایپراکوزیس می تواند منجر به میسوفونیا شود، زیرا صدای بیش از حد می تواند شما را از برخی صداها متنفر کند.

هایپراکوزیس یک اختلال شنوایی است که در آن شنیدن صدا‌های روزمره عذاب آور می‌شود.

پیشگیری از هایپراکوزیس

بهترین راه برای پیشگیری از هایپراکوزیس، مدیریت این بیماری است. توصیه نمی شود از محیط های پر سر و صدا یا گوش گیر استفاده کنید. زیرا این روش ها در واقع می توانند حساسیت شما را به صدا افزایش دهند. از سوی دیگر، قرار گرفتن در معرض صداهای روزمره برای عادی سازی شنوایی مهم است.

چه زمانی باید با پزشک مشورت کرد؟

اگر هر یک از علائم ذکر شده در این مقاله را دارید و صداهای روزمره بلندتر از حد معمول به نظر می رسد، به متخصص گوش و حلق و بینی و جراح سر و گردن مراجعه کنید. پزشک با معاینه و انجام آزمایشات لازم تشخیص نهایی را می دهد و به شما توصیه های درمانی می کند.

صدا درمانی بهترین درمان برای این بیماری است تا شما دوباره به شنیدن صداهای روزمره عادت کنید.

سوالات متداول در مورد هایپراکوزیس

در ادامه به سوالات رایج کاربران پاسخ می دهیم.

آیا هیپراکوزیس قابل درمان است؟

اگرچه هیچ درمان سریعی برای این بیماری وجود ندارد. اما استفاده از روش های درمانی خاص می تواند کیفیت زندگی افراد را با کاهش اضطراب آنها در مورد صداها و کمک به سازگاری با صداهای ناخوشایند بهبود بخشد.

آیا هایپراکوزیس یک بیماری مغزی است؟

هایپراکوزیس یک اختلال شنوایی است که در آن شنیدن صداهای روزمره دردناک می شود.

بهترین درمان برای هایپراکوزیس چیست؟

صدا درمانی بهترین درمان برای این بیماری است. تا دوباره به صداهای روزمره عادت کنید.

آخرین کلمه

در نویز گریزی صداهای روزمره مانند صدای آب بسیار بلند به نظر می رسند که باعث ناراحتی و حتی درد می شود. در این مقاله در پاسخ به این سوال که اختلال صدا گریزی چیست به بررسی بیماری کم شنوایی و روش های درمان آن پرداختیم.

پذیرش 24 شرایطی را فراهم کرده است که در صورت عدم دسترسی به پزشک می توانید با گرفتن نوبت به متخصص گوش و حلق و بینی به صورت آنلاین مراجعه کرده و سوالات خود را به او بگویید.

5/5 (2 نظر)

حساسیت به صدا یا از دست دادن شنوایی؛ این یکی از اختلالات شنوایی است که مقابله با صداهایی که هر روز می شنوید را دشوار می کند. اگر از چنین اختلال شنوایی رنج می برید، تحمل برخی صداهای اطرافتان بسیار دشوار می شود و در خطر شنیدن بیش از حد بلند آنها قرار می گیرید. این در حالی است که اطرافیان شما حتی نمی توانند این صداها را بشنوند یا به آنها توجهی ندارند. به عبارت دیگر، بیش شنوایی افزایش حساسیت فرد به صداهای اطراف است. حتی می تواند منجر به بی قراری و حتی گوش درد شود. در این مقاله در مورد علل، وزوز گوش و درمان های موجود برای این بیماری صحبت خواهیم کرد.

مرتبط:  چرا رفتن به قطب ممنوع است

بسیاری از افراد مبتلا به کم شنوایی در گوش خود احساس فشار و پری می کنند. معمولا این مشکل شنوایی به یکباره اتفاق می افتد، اما گاهی اوقات کم شنوایی به یکباره اتفاق نمی افتد و به مرور زمان بدتر می شود. علاوه بر این، کم شنوایی می تواند یک یا هر دو گوش را درگیر کند و برای برخی اصلا آزاردهنده نیست، در حالی که برای برخی دیگر زندگی عادی را به یک مشکل جدی تبدیل می کند.

انواع حساسیت صدا

گاهی اوقات کم شنوایی را می توان با سایر انواع کم شنوایی اشتباه گرفت:

استخدام

این عارضه عموماً با کاهش قدرت شنوایی همراه است. استخدام زمانی اتفاق می افتد که فرد قادر به شنیدن صداهای آرام نباشد اما می تواند صداهای بلند را بشنود. تغییر صدا از کم به زیاد نیز در صورت انجام سریع باعث ناراحتی و درد گوش این افراد می شود. این در حالی است که افراد کم شنوایی از کم شنوایی قابل تشخیص رنج نمی برند. اما این می تواند باعث وزوز گوش آنها شود.

آواز هراسی

معنای لغوی این کلمه “ترس از صدا” است. افراد مبتلا به این بیماری به برخی صداها بسیار حساس هستند و با شنیدن آنها واکنش منفی نشان می دهند. به عنوان مثال، آنها ممکن است بیش از حد از صدا ترس داشته باشند. فونو هراسی اغلب افرادی را که نسبت به صدا تحمل نمی کنند، تحت تاثیر قرار می دهد.

صدابیزاری

این کلمه به معنای نفرت و انزجار از صداهای خاصی مانند خوردن، نفس کشیدن یا جویدن است که هیچ نشانه ای از ترس را نشان نمی دهد.

علت حساسیت صدا

دلایل زیادی برای ایجاد حساسیت به صدا یا کاهش شنوایی وجود دارد، اما تحقیقات هنوز ادامه دارد.

کم شنوایی می تواند در نتیجه مشکل در عملکردهای خاصی از سیستم شنوایی فرد رخ دهد. در این عارضه، سیستم هایی که وظیفه «تعادل» و محافظت از سیستم را انجام می دهند دچار اختلال می شوند. به عنوان مثال، هنگامی که در یک محیط شلوغ هستید، مغز شما اطلاعات مربوط به صداهای بلند را به گوش داخلی می فرستد و در نتیجه “صدا” کاهش می یابد و گوش داخلی می تواند از خود مراقبت کند. آسیب به این عملکرد “پاسخ” می تواند یکی از دلایل کاهش شنوایی در فرد باشد.

مغز همچنین دارای عملکردهایی در ارتباط با سیگنال های صوتی است که از گوش داخلی دریافت می کند. کوچکترین مشکل در پردازش این سیگنال ها می تواند منجر به کاهش شنوایی شود. مطالعات اخیر همچنین نشان داده است که یکی از دلایل کاهش شنوایی ممکن است کاهش مواد شیمیایی در مغز باشد که میزان اطلاعات ارسالی از اندام های حسی به مغز را کنترل و مهار می کند. به همین دلیل، افراد مبتلا به کم شنوایی ممکن است از یک بیماری (فتوفوبیا) یا ترس از نور نیز رنج ببرند.

معمولا کم شنوایی می تواند با مشکلات زیر همراه باشد:

کم شنوایی برای یک فرد چه حسی دارد؟

اگر فردی از کم شنوایی رنج می برد، صداهایی که روزانه با آنها مواجه می شود را آزاردهنده یا حتی دردناک می بیند. همه اینها در حالی است که این صداها برای دیگران مشکلی ایجاد نمی کند. این کار فرد را عصبانی و مضطرب می کند. ترس و استرس باعث می شود مغز شما ماده ای ترشح کند که حساسیت گوش را به میزان قابل توجهی افزایش می دهد.

به یاد داشته باشید که هر فردی نسبت به صداهای آزاردهنده اطراف خود واکنش متفاوتی نشان می دهد.

درمان حساسیت نویز

پزشک با معاینه سیستم شنوایی شما به دنبال علت مشکل خواهد بود. گاهی ممکن است شما را به یک رفتار درمانگر یا روانشناس نیز ارجاع دهد تا بتوانید ترس، استرس و اضطراب خود را بهتر کنترل کنید تا وضعیت شما بدتر نشود.

بهترین و مؤثرترین راه برای درمان این بیماری «حساسیت زدایی شنوایی» همراه با آموزش مدیریت رفتار و کاهش اضطراب و استرس است.

روش درمانی برای کاهش حساسیت زدایی شنوایی

این درمان به طور کلی در مرکز شنوایی سنجی توسط متخصص شنوایی سنجی انجام می شود.

در طول این درمان، سعی می کنیم با کاهش حساسیت گوش، تحمل شما را نسبت به آن صدای خاص افزایش دهیم. در این تکنیک درمانی، از مولدهای کوچک صدا برای بازتولید صداهایی که روزانه با آن ها مواجه می شوید، استفاده می شود. برای شروع درمان، باید این مولدهای صدا را مانند سمعک پشت گوش خود وصل کنید. این دستگاه ها صداهای مختلف را با سطوح مختلف پخش خواهند کرد.

هنگام شروع باید برای مدت کوتاهی به صداهای آرام گوش دهید. سپس در مرحله بعد صدایی که می شنوید بلندتر می شود. صدای بلندتر مشکلی برای شما ایجاد نمی کند و به همین ترتیب روند درمان را ادامه می دهید. در مرحله بعد که قدرت تحمل این صداهای جدید را داشته باشید، حجم صدا از مراحل قبلی بیشتر می شود. این افزایش تدریجی صدا باعث می شود تا صداها عادت کرده و عادی شوند.

این درمان چقدر طول خواهد کشید؟

برای بهبود و کاهش حساسیت شنوایی، معمولا 12 تا 18 ماه طول می کشد تا به صداهای اطراف عادت کند و فرد می تواند صداها را بدون استفاده از وسایل تولید صدا تحمل کند و به آنها واکنشی نشان ندهد.

برنامه درمان اصلاح رفتار

اگر در روند درمان برای کاهش حساسیت شنوایی با برنامه اصلاح رفتار پیش بروید، بدون شک درمان سریعتر و موثرتر خواهد بود. برای شروع این درمان، روانشناس بالینی شخصا برنامه ای را برای شما طراحی می کند. هدف این برنامه حذف عادات و رفتارهایی است که قبلاً در محیط های شلوغ و در معرض صداهای مزاحم نشان می دادید. این برنامه به شما کمک می کند تا اضطراب و استرس خود را کنترل کنید و پس از پایان دوره درمان، دیگر واکنش شدیدی به صداهای مزاحم نخواهید داشت.

علل احتمالی کم شنوایی چیست؟

گوش های شما صداها را به صورت ارتعاش دریافت می کنند.

اگر کم شنوایی دارید، مغز این نوسانات را شدیدتر یا مختل می کند. در نتیجه، ممکن است دیگر نتوانید صدایی را که دیگران تحمل می کنند، تحمل کنید.

بروز این بیماری شنوایی ممکن است به یکی از دلایل زیر باشد:

اوتیسم

افسردگی

اختلال TMJ

بیماری لایم

میگرن

انواع خاصی از صرع

اختلال استرس پس از سانحه (PTSD)

استفاده منظم از والیوم (قرص خواب آور)

آسیب و ضربه مغزی (برخورد با کیسه هوا یا تصادف)

آسیب به یک یا هر دو گوش در اثر دارو یا سم

یک عفونت ویروسی که اعصاب صورت یا گوش داخلی را درگیر می کند.

مراجع:

https://www.actiononhearingloss.org.uk/-/media/ahl/documents/publications/factsheets-and-leaflets/factsheets/hearing-health/hyperacusis-factsheet.pdf

https://www.webmd.com/brain/sound-sensitivity-hyperacusis#1

[advisers limit=5 skill=”76″]

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا