چرا به شکم آمپول میزنن

آخه منم همین مشکل رو داشتم بعد دکتر گفت باید آزمایش بدی! اگر نمی خواهید به آزمایشگاه و شلوغی بیرون بروید، جایی در خانه وجود دارد.

یا هر جا که بخواهید با کمترین هزینه تست می شود.

خیلی وقت ها درگیر بیماری های مختلفی هستیم و به دلایل مختلف نیاز به تزریق واکسن یا آمپول داریم. جالب اینجاست که از آنجایی که آمپول را می توان مستقیم به بدن تزریق کرد و وارد جریان خون یا ماهیچه ها شد، معمولاً نسبت به سایر داروها مؤثرتر است و به همین دلیل است که اغلب برای بیماری هایی مانند سرماخوردگی تزریق می شود و باعث بهبودی سریعتر می شود. تزریق آمپول بسته به نوع نیاز و نوع داروی مورد استفاده به روش های مختلفی قابل انجام است و هر کدام از این روش ها کاربرد خاصی دارند و با یکدیگر متفاوت هستند. در این مقاله می خواهیم در مورد انواع روش های تزریق آمپول صحبت کنیم و توضیح دهیم که این روش ها چیست و چه کاربردی دارند و محل تزریق هر کدام در کدام نواحی از بدن است؟

اگر می خواهید با روش های تزریق بیشتر آشنا شوید و فواید و کاربرد هر یک از این روش ها را بدانید تا دانش خود را در این زمینه افزایش دهید، حتما تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

فهرست

چرا تزریق آمپول موثرتر از روش های دیگر است؟

همانطور که در مقدمه گفتیم، آمپول عموماً از داروها و سایر روش های درمانی مؤثرتر است، معمولاً به این دلیل که مثلاً قرص را می خورید و وارد بدن شما می شود و کمی طول می کشد تا جذب شود. اما آمپول مستقیماً به داخل عضله یا خون نفوذ می کند که کمک می کند سریعتر جذب بدن شود و تأثیر خاص خود را داشته باشد.

تزریق آمپول یا سرم به انتقال و نفوذ سریعتر دارو به بدن کمک می کند و این دقیقاً دلیل اصلی استفاده از آمپول است.

نکته مهمی که باید بدانید این است که کارهای پزشکی مانند تزریق آمپول و اتصال سرم باید توسط افراد متخصص و تحصیلکرده انجام شود. می توانید اتصال سرم و آنژیوکت را به تیم پزشکان هوم سرویز بسپارید تا این کار به بهترین شکل ممکن برای شما انجام شود.

تاثیر تزریق آمپول بر درمان بیماری ها

انواع روش های تزریق آمپول

در ادامه می خواهیم انواع روش های تزریق آمپول را با هم بررسی کنیم و ببینیم که هر کدام از این روش ها چه ویژگی هایی دارند و برای چیست، پس با ما همراه باشید.

1- تزریق داخل وریدی:

روش اول و بسیار رایج، تزریق داخل وریدی است که در آن یک سوزن وارد ورید می شود و دارو مستقیماً به جریان خون تزریق می شود. طی تحقیقات انجام شده طی سال های مختلف ثابت شده است که تزریق دارو به داخل رگ جذب آن را تسریع می کند و بدن به سرعت پاسخ می دهد.

تزریق وریدی معمولاً هم برای آمپول و هم برای سرم انجام می‌شود و می‌توان آن را از پشت دست، جایی که رگ‌ها قرار دارند، از فرورفتگی جلوی آرنج و همچنین از جلو و عقب انجام داد. از قسمت پایین آرنج. بازو.

علاوه بر این، این روش معمولاً برای کارهای زیر استفاده می شود:

انتقال خون یا انتقال خون: معمولاً خون به بدن تزریق می شود یا از این طریق خون دریافت می شود.

ایجاد بیهوشی: داروهای بیهوشی معمولاً از طریق خون به ناحیه مورد نظر وارد می شوند و بنابراین باید تزریق داخل وریدی انجام شود.

تزریق سرم های مختلف: سرم ها عموماً برای افراد کم آبی استفاده می شود و این داروها معمولاً از طریق جریان خون وارد بدن می شوند.

مسکن ها: معمولا افرادی که درد زیادی احساس می کنند و یا تحت عمل جراحی قرار گرفته اند نیاز به کاهش فوری درد دارند و به همین دلیل از تزریق وریدی به عنوان سریع ترین راه ممکن استفاده می شود.

تزریق مواد مغذی: افرادی که دچار سوءتغذیه هستند و مواد مغذی کافی در بدن خود ندارند، نیاز به تغذیه سریع دارند و به همین دلیل است که این کار را با تزریق مواد مغذی به جریان خون خود انجام می دهند.

تزریق داروهای مختلف: از روش تزریق داخل وریدی نیز برای تزریق داروهای مختلف مانند داروهای شیمی درمانی استفاده می شود.

تزریق آمپول عضلانی

آیا می دانید هوم سرویس خدمات تزریق در محل را نیز ارائه می دهد؟

2- تزریق عضلانی در آمپول:

روش دوم تزریق آمپول که برای برخی نیازهای پزشکی استفاده می شود، تزریق آمپول عضلانی است. در این روش دارو مستقیماً به ماهیچه ها تزریق می شود. همانطور که احتمالا می دانید ماهیچه ها منابع خونی زیادی دارند و به همین دلیل تزریق دارو به آنها جذب را تسریع می کند و داروهای خاصی با این روش وارد بدن می شود.

مرتبط:  چرا تمایل به گاز گرفتن دارم

برای تزریق آمپول عضلانی معمولاً می توان از مکان هایی مانند عضلات شانه و بازو، عضلات بالای ران و عضلات لگن استفاده کرد که معمولاً آمپول های مختلفی به این قسمت ها تزریق می شود.

موارد استفاده از تزریق عضلانی را در موارد زیر بررسی خواهیم کرد:

تزریق واکسن: معمولا واکسن های مختلفی که برای محافظت از بدن در برابر بیماری ها تزریق می شود، عضلانی هستند و به عنوان مثال واکسن کرونا دقیقاً در این دسته قرار می گیرد.

داروهای بیماران خاص: برخی از بیماران ممکن است به دلایل مختلف نتوانند از داروهای معمول و روش های درمانی استفاده کنند و معمولاً برای این افراد از تزریق عضلانی استفاده می شود.

آنتی بیوتیک ها و هورمون ها: از روش تزریق عضلانی برای معرفی آنتی بیوتیک هایی استفاده می شود که به تقویت سیستم ایمنی بدن و همچنین هورمون ها کمک می کند. به عنوان مثال در هنگام سرماخوردگی از روش تزریق عضلانی برای تزریق پنی سیلین استفاده می شود.

داروهای آلرژی: معمولاً واکسن‌هایی که برای درمان یک آلرژی خاص استفاده می‌شوند، به صورت عضلانی استفاده می‌شوند تا اثر سریع‌تر و مؤثرتری داشته باشند.

تزریق آمپول زیرجلدی

3- تزریق زیر جلدی در آمپول:

روش دیگری برای تزریق آمپول وجود دارد که به آن تزریق زیر جلدی می گویند. در این روش به جای تزریق به عضله، تزریق در بافت های چربی زیر پوست انجام می شود و دارو به آن قسمت از بدن وارد می شود.

برخی از بیماری ها نیاز دارند که دارو به آرامی اثر کند و وارد جریان خون شود، بافت چربی زیر پوست خون بسیار کمتری نسبت به ماهیچه ها دارد و به بدن اجازه می دهد دارو را به آرامی جذب کند و این کار را انجام دهد. به همین دلیل از این روش برای برخی داروها استفاده می شود.

در این روش می توان تزریق را در نقاطی مانند ناحیه بیرونی بازو، قسمت جلویی یا بیرونی بالای ران و ناحیه شکم انجام داد.

تزریق آمپول زیر جلدی معمولاً در موارد زیر استفاده می شود:

تزریق واکسن های مخصوص: واکسن هایی مانند واکسن های ضد سرخک و آبله مرغان معمولاً به صورت زیر جلدی تزریق می شوند.

تزریق انسولین: بیماران دیابتی معمولاً از روش زیر جلدی برای تزریق انسولین به بدن استفاده می کنند.

مسکن ها: برخی از مسکن ها به صورت زیر جلدی تزریق می شوند تا اثر آرام بخشی داشته باشند.

4- تزریق داخل جلدی در آمپول:

روش دیگری که برای تزریق آمپول استفاده می شود، روش داخل پوستی است. در این روش دارو دقیقاً زیر پوست ترشح می شود و در ناحیه مورد نظر برآمدگی ایجاد می کند. جالب است بدانید که این روش تزریقی به طور کلی طولانی ترین مدت اثر را نسبت به روش های دیگر دارد.

برای این روش عموماً از قسمت هایی استفاده می شود که موهای کمتری دارند به ویژه زیر شانه، ناحیه داخلی ساعد و قسمت بالای کمر.

کاربردهای این روش عبارتند از:

آیا می دانید هوم سرویس خدمات تزریق در محل را نیز ارائه می دهد؟

تست آلرژی: این روش معمولا برای تست حساسیت به داروهای مختلف استفاده می شود.

تزریق واکسن آنفولانزا: واکسن های آنفولانزا معمولاً به صورت داخل پوستی تزریق می شوند و با این روش وارد بدن می شوند.

5- تزریق داخل استخوانی آمپول:

گاهی اوقات نیاز بیمار به دارو بسیار ضروری است و لازم است در اسرع وقت آن را وارد بدن کنیم. در این حالت معمولا از تزریق داخل استخوانی در آمپول استفاده می شود. البته این روش بسیار نادر است و در شرایط بسیار خاص استفاده می شود.

در این روش از سوزن مخصوصی برای سوراخ کردن استخوان و تزریق دارو به مغز استخوان استفاده می شود. مغز استخوان حاوی مقدار زیادی خون است که مستقیماً به سیستم گردش خون متصل است و به دارو اجازه می دهد وارد بدن شود و خیلی سریع جذب شود.

در این روش تزریق معمولا در نقاطی مانند استخوان ساق پا، استخوان ران و استخوان بازو انجام می شود.

کاربردهای تزریق داخل استخوانی عبارتند از:

آسیب های تصادفی: این روش برای قربانیان تصادف که نیاز فوری به دارو دارند استفاده می شود.

برق گرفتگی: از این روش برای ایجاد تعادل در بدن افرادی که دچار برق گرفتگی شده اند و ممکن است سیستم های مختلف بدن به درستی عمل نکنند استفاده می شود.

مرتبط:  چرا خونریزی من قطع نمیشه

سکته مغزی: از روش تزریق داخل استخوانی برای تزریق دارو به بیماران سکته مغزی یا قلبی استفاده می شود.

دندانپزشکی: از این روش برای ایجاد بیهوشی در افرادی که تحت اعمال دندانپزشکی خاص مانند کشیدن عصب هستند استفاده می شود.

تزریق آمپول با هوم سرویز

تزریق انواع آمپول با تیم پزشکان هوم سرویز

هر مدل دارویی باید به روش صحیح تزریق شود تا به خوبی جذب بدن شود و اثر داشته باشد. تزریق تاول نیز یک کار حرفه ای است که نیاز به تخصص و تجربه دارد. تزریق انواع آمپول بخشی از خدمات ارائه شده توسط تیم پزشکی و پرستاری هوم سرویز می باشد. برای ذخیره درخواست تزریق روی دکمه های زیر کلیک کنید:

تزریق آمپول با پزشکان در منزل

تزریق با قیمت مناسب

درخواست ثبت نام

قیمت سرویس خانه را دریافت کنید

قیمت گذاری بر اساس خدمات

قیمت را دریافت کنید

نتیجه

در این مقاله در مورد روش های مختلف تزریق آمپول صحبت کردیم و توضیح دادم که چرا از آمپول به عنوان سریع ترین راه برای معرفی داروها به بدن استفاده می شود. همچنین مزایای این روش را برای درمان با هم بررسی کردیم.

در ادامه انواع روش‌های تزریق را بررسی کرده‌ایم و توضیح داده‌ایم که هر کدام از این روش‌ها چیست، چگونه تزریق می‌شوند و برای چه داروهایی استفاده می‌شوند تا بتوانید با آن‌ها آشنا شوید و معنی هر کدام را بدانید.

امیدواریم این مقاله به شما کمک کرده باشد که روش های مختلف تزریق را بشناسید و در مقابل این روش ها اطلاعات کافی در مورد آنها داشته باشید. البته در هر شرایطی می توانید تزریق انواع آمپول را به تیم پزشکان هوم سرویز بسپارید.

تا جایی که ممکن است روی شجاعت خود کار کنید. تزریق همیشه درد دارد. اگر سازنده لامپ به شما گفت، به آرامی حرکت کنید تا به خودتان آسیب نرسانید. تا حدودی جواب می دهد، اما همیشه فکر می کنیم باید راهی برای درمان درد بعد از تزریق عضلانی وجود داشته باشد. به محض یادآوری درد تزریق قبلی؛ ما از فرو بردن سوزن به پشت خود می ترسیم. ما حاضریم در هر کجای دنیا به دنبال درمان دیگری باشیم، اما دکتر برای ما تزریقی تجویز نمی کند. اگر شما نیز هر بار که آمپول تزریق می کنید این مذاکره داخلی را با خود دارید. بهتر است تا پایان این صفحه از مجله سلامت آچاره همراه ما باشید.

فهرست

5 درمان درد بعد از تزریق آمپول

ما 5 راه ساده و موثر برای از بین بردن درد و التهاب در محل تزریق داریم:

استفاده از کمپرس یخ برای القای بیهوشی

تزریق آمپول به عضلات بزرگ

انتخاب محل مناسب برای تزریق

تزریق در حالت آرامش فیزیکی

تزریق با فرد مورد اعتماد

مطالب پیشنهادی: تزریق عضلانی چیست؟

1) درمان درد و کبودی بعد از تزریق یخ

اگر بعد از تزریق عضلانی مستعد کبودی و درد هستید. می توانید از کیسه یخ برای بی حس کردن محل تزریق استفاده کنید. بهتر است قبل از تزریق آمپول توسط تکنسین، یک کیسه یخ را به مدت 15 دقیقه روی ناحیه مورد تزریق قرار دهید.

مقاله پیشنهادی: فواید تزریق عضلانی ویتامین D چیست؟

پماد لیدوکائین برای درد بعد از تزریق

اگر درد ناشی از تزریق عضلانی با کمپرس یخ بهبود نیافت. برای کاهش درد بهتر است از پماد لیدوکائین استفاده کنید. البته پزشکان می توانند انواع دیگری از بی حس کننده های موضعی را نیز تجویز کنند.

2) تزریق آمپول روی عضلات بزرگ

برای از بین بردن درد پس از تزریق، بهتر است از تکنسین تزریق بخواهید که این تزریق را روی عضلات بزرگ بدن به عنوان مثال باسن انجام دهد.

چرا درد تاول در عضلات بزرگ کمتر است؟

تزریق آمپول روی چربی و ماهیچه زیرین انجام می شود. اگر 4 ناحیه از بدن برای این منظور سازگار شده باشد:

بالای بازو درست زیر شانه

قسمت بیرونی یا وسط ران

قسمت عضلانی مفصل ران درست در پشت استخوان لگن

قسمت عضلانی بالایی باسن

مقاله پیشنهادی: تزریق وریدی یا عضلانی ویتامین C؟

اگر محل تزریق عضلانی را به درستی انتخاب نکنید. مقدار زیاد چربی بافتی می تواند از رسیدن و توزیع مواد فعال دارو به عضله جلوگیری کند.

همیشه همزمان تزریق نکنید

برای کاهش و درمان درد پس از تزریق آمپول، باید با هر تزریق، سوزن را در قسمت مربوطه از بدن فرو کنید. به این ترتیب پس از تزریق نه تنها درد کمتری احساس خواهید کرد، بلکه هیچ جای زخمی نیز ایجاد نخواهد شد.

مطالب پیشنهادی: چگونه آمپول نوروبیون تزریق کنیم؟

3) خیلی محکم فشار ندهید

آنها به لامپ ها می گویند; اگر در حین تزریق به دلیل استرس و ترس دچار تنش شدید. ناخودآگاه بدن خود را منقبض کنید. پس از تزریق، درد بیشتری احساس خواهید کرد. یک گفتگوی درونی با خودتان شروع کنید. به طور مداوم به خود یادآوری کنید که تزریق ضرری ندارد. اگر چنین است، شما هستید که او را بزرگ می کنید. زیرا شما با دقت و تمرکز زیادی به منطقه نزریق فکر می کنید. بنابراین مغز شما قطعاً محرک های دردناک ارسال شده از آن ناحیه را با دقت بیشتری دریافت می کند. به عنوان مثال، اگر در آن لحظه صدای وحشتناکی به گوش برسد. شاید کمتر از آن می ترسید؛ چون بیشتر روی ناحیه تزریق تمرکز کردید.

مرتبط:  چرا به زگیل تناسلی مبتلا می شویم

تمرینات تمرکز حواس را انجام دهید

به این فکر کنید که چرا باید این داروی تزریقی را مصرف کنید. برای تقویت خود، مصرف ویتامین، درمان مشکلات بارداری، کاهش قند خون؟ مبارزه با عفونت؟ این درد چند ثانیه کجاست؟ همه فواید داروهای تزریقی برای سلامتی شما کجاست؟ همانطور که قهوه تلخ می نوشید اما از اثرات کافئین لذت می برید. برای درمان درد بعد از تزریق آمپول سعی کنید ذهن خود را مدیریت کنید. به این ترتیب، اگر مجبور به انجام منظم تزریق عضلانی هستید. یادآوری هدف از تزریق آمپول و فواید این تزریق از شدت درد می کاهد.

4) درمان درد بعد از تزریق زیر جلدی آمپول

برای تزریق زیر جلدی، آمپول به بافت چربی بین پوست و عضله تزریق می شود. ترجیحاً این نوع تزریق در نواحی نازک و کم چرب بدن انجام شود. بهترین مکان برای تزریق زیر جلدی عبارتند از:

ناحیه بیرونی بازو

جلو و بیرون ران

شکم (به جز اطراف ناف)

ناحیه بیرونی بالایی باسن

باسن بالایی

از کارشناسان “آچاره” قیمت رایگان بگیرید و بهترین را انتخاب کنید.

محل تزریق باید دور از مفاصل باشد

برای درمان درد پس از تزریق زیر جلدی به عضله، باید محلی را به دور از مفاصل، اعصاب و عروق خونی بزرگ انتخاب کنید. همچنین باید بتوانید محل تزریق را به راحتی نیشگون بگیرید. اگر این امکان پذیر نیست؛ حتما از تکنسین تزریق بخواهید که محل دیگری را برای تزریق تاول شما انتخاب کند تا پس از تزریق دردی احساس نکنید.

جای تزریق را هر بار تغییر دهید

اگر نیاز به تزریق زیر جلدی به طور منظم دارید و محل مناسبی برای این کار پیدا کرده اید؛ هر روز در یک مکان تزریق نکنید. التهاب این قسمت در اثر ورود سوزن به بدن باعث درد بیشتر در بدن می شود.

5) اجازه دهید دمای لامپ به دمای اتاق برسد

برخی از مردم فکر می کنند که اگر لامپ در یخچال باشد. هنگامی که به عضله تزریق می شود، درد کمتری احساس می شود. سردی آمپول را به اشتباه با روش کمپرس یخ اشتباه می گیرند. اگر آمپول سرد به بدن تزریق شود. درد آن در عضله بسیار بیشتر است. بنابراین قبل از تزریق آمپول را حدود 30 دقیقه در دمای اتاق قرار دهید تا به دمای حدود 25 درجه سانتیگراد برسد.

6) نوشیدن الکل فقط برای ضدعفونی نیست

پس از استفاده از پنبه یا سواب الکلی در محل تزریق؛ صبر کنید تا الکل خشک شود؛ این روش از هرگونه درد و سوزش در محل تزریق پس از تزریق جلوگیری می کند.

7) پوست را در محل تزریق فشار دهید

اعمال فشار به پوست در محل تزریق کمک می کند. درد بعد از تزریق عضلانی کاهش می یابد. پس از تزریق تزریق توسط تکنسین تزریق، می توانید با ماساژ دادن ناحیه به مدت 10 دقیقه، درد محل تزریق را درمان کنید.

8) سرعت تزریق آمپول توسط تکنسین

آیا شنیده اید که می گویند آمپول های خاصی به گونه ای تزریق می شود که فرد احساس درد نکند؟ این انژکتورها نه تنها بهترین ناحیه را برای تزریق عضلانی می شناسند. در عوض، آنها پیستون سرنگ را با سرعت نسبتاً بالا و کاملاً یکنواخت فشار می دهند. بنابراین سرعت انتشار و رهاسازی دارو در بدن تغییر نمی کند و باعث ایجاد درد نمی شود.

تزریق آمپول بدون درد در منزل

اگرچه مواردی که در این صفحه برای درمان درد بعد از تزریق آمپول گفته ایم؛ همه تضمینی برای تسکین درد هستند، اما شما نمی توانید 8 را به تنهایی انجام دهید. اگر نیاز به مصرف منظم دارو یا واکسن های تقویت کننده دارید. توصیه می کنیم از خدمات تزریق خانگی آچاره کمک بگیرید. تکنسین های تخصصی تزریق در روز و ساعت انتخاب شده برای تزریق دارو یا مکمل شما به خانه شما خواهند آمد. کاملا حرفه ای و بدون درد.

منبع: verywellhealth – مقیاس درد

5/5 – (1 امتیاز)

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا