چرا بعد از شستن میت باید غسل کرد

غسل میت در اسلام از غسل های واب شمرده شده است. مردگان مسلمان باید با آداب خاصی شسته شوند و سپس برای دفن آماده شوند که غسل ​​نامیده می شود. حمام مردگان آیین های خاص خود را دارد. برای انجام غسل یک سری بایدها و نبایدها وجود دارد.

فردی که می خواهد غسل کند و میت را بشوید باید با این آداب و احکام آشنا باشد تا مراحل شستشو طبق توصیه های دینی انجام شود. اما آیا آداب غسل و نحوه شستن مردگان را می دانید؟ آیا می دانید برای غسل مردگان چه کار می شود و هدف از این کارها چیست؟ با ما بمان.

غسل میت چیست؟

غسل مرده یعنی شستن مرده مسلمان با شرایط و آداب خاص. برای انجام این غسل باید یک سری کارهای مستحبی انجام داد و یک سری کارهای واجب انجام داد. همانا برای شستن مرده سه غسل ​​می دهند.

در مرحله اول او را در آب حاوی سدر غسل می دهند سپس در مرحله بعد در مخلوط آب و کافور غسل می دهند. هر یک از این مراحل برای هدف خاصی انجام می شود که در ادامه به شرح آن می پردازیم. پس از انجام این دو مرحله، میت را شسته و در آب خالص غسل می دهند.

رعایت موارد لازم و واجب برای غسل میت

1- کسی که می‌خواهد میت را غسل دهد باید قصد تقرب به خدا را داشته باشد.

2- آبی که برای غسل و شستن مردگان استفاده می شود باید تمیز باشد.

3- در صورت وجود نجاست میت قبل از شروع غسل باید برطرف شود.

4- اگر در سطح پوست مرده موانعی وجود داشته باشد تا آب به آن برسد باید آن را از بین برد.

5- ظرف و حتی محل استحمام و شستشوی بدن باید کاملا تمیز و مجاز باشد.

همه این موارد جزء واجبات غسل و غسل میت بوده است.

چیزهای توصیه شده برای غسل مرده

اما انجام یک سری کارهایی که معمولا همه انجام می دهند نیز توصیه می شود. موارد زیر همگی جزء این مستحبات است:

مرده برای غسل باید رو به قبله باشد.

محل شستن مردگان باید سکوی بلند یا تخت بلند باشد.

غسل باید در سایه و دور از آفتاب باشد.

در هر سه غسل، شستن میت باید از سمت راست سر شروع شود.

پس از اتمام غسل، میت را با پارچه تمیزی خشک کنند.

چه کسانی از غسل میت منع می شوند؟

آیا می دانید غسل مرده برای چه کسانی حرام است؟ همان طور که گفتیم استحباب غسل جزء توصیه های شرعی است. بنابراین اگر میت کافر دین مبین اسلام باشد از غسل منع می شود.

همچنین اگر کودک 6 ساله و پدر و مادرش هر دو کافر به دین مبین اسلام باشند، غسل برای او نیز حرام و جایز نیست. همچنین شستن زن و مرد نامحرم از یکدیگر حرام است.

زن مرده را غسل داده و بشوی

یکی از آداب غسل میت این است که غسل ​​کننده باید همجنس مرده باشد. این بدان معناست که جنازه زن باید توسط غسل زن و جنازه مرد توسط غسل مرد باید غسل داده شود. در مورد شستن میت نیز باید گفت که شوهرش نیز مجاز است او را غسل دهد. اما به طور کلی، غسل دادن او به سایر مردان و حتی نزدیکان میت ممنوع است. بنابراین غسل و غسل میت باید توسط زن انجام شود.

همچنین بخوانید : معرفی 9 آرامگاه در تهران که باید بشناسید

برای غسل میت مستحب است که غسل ​​مستقیماً به عورت میت نگاه نکند. زیرا در این صورت گناه او برای غسال نوشته می شود. پوشاندن عورت میت (زن یا مرد) هنگام شستشو توصیه می شود. زن غسل هم اگر بخواهد میت را بشوید و غسل دهد، باید عورت میت را بپوشاند و مستقیم به او نگاه نکند.

میدونی چرا؟ زیرا افراد دیگری نیز می توانند برای شستن مرده به رختشویی بیایند. در این صورت جایز نیست که ناحیه شرمگاهی در معرض همه افراد قرار گیرد.

بعد از غسل مرده را ببوسید

یکی از رایج ترین کارهایی که معمولاً خانواده مرده انجام می دهند، بوسیدن مرده بعد از غسل است. با توجه به اینکه پس از شستن میت و پیچیدن آن، خانواده وی برای وداع نهایی حضور خواهند داشت، بوسیدن میت جایز است. اما یک سری قوانین و رسوم در این زمینه وجود دارد.

اگر خانواده او قبل از شستن و غسل میت را لمس کنند یا ببوسند، باید غسل هم کنند. زیرا گفته می شود که بعد از مرگ شخص متوفی زنده می شود و پاک نیست. بنابراین دست زدن یا بوسیدن آن قبل از شستن جایز نیست.

مرتبط:  چرا کسر ها با هم مساوی هستند کلاس سوم

اگر چنین شد افرادی که با مرده در تماس بوده اند برای تطهیر خود غسل مسی انجام دهند. اگر بعد از غسل میت یکی از اعضای خانواده که بعد از فوت و قبل از غسل با او تماس داشته و غسل میت را انجام نداده است، میت را ببوسد، باید دوباره برای میت غسل میت انجام شود.

همچنین باید در نظر داشت که پس از غسل و شستن میت، بدن متوفی کاملاً تمیز است. اگر یکی از اعضای خانواده او در حال بوسیدن میت گریه کند و اشک بر میت ببارد، غسل میت باطل است و باید تکرار شود. به طور کلی، بوسیدن زن مرده تنها توسط نزدیکان او جایز است. بنابراین افرادی که حرمت ندارند، مانند برادر شوهر، شوهر خواهر و… هرگز نمی توانند میت را بعد از غسل ببوسند. بوسیدن زن مرده توسط شوهر و بالعکس نیز جایز است و مانعی ندارد.

نوزاد مرده را غسل دهید

در مورد غسل کودک یا شیرخوار میت باید گفت که اگر حتی یکی از والدین او مسلمان باشد، غسل طفل یا شیرخوار واجب است. حتی خوب است بدانید جنین بزرگتر از 4 ماه زنده محسوب می شود و در صورت سقط حتما باید غسل داده شود.

به طور کلی غسل و شستن نوزادی که می میرد حتی بلافاصله بعد از تولد واجب است. همانطور که می دانید یکی از آداب غسل و شستن میت این است که غسل ​​میت همجنس و غسل میت همجنس را غسل می دهد. در مورد نوزاد، این یک استثنا است. یعنی توالت دختر بچه با غسل مرد باشد اشکال ندارد.

این در مورد کودکان زیر سه سال صدق می کند. اگر کودکی از سه سال بیشتر است، باید با غسل همجنس او ​​را غسل داده و غسل دهد. شستن و حمام کردن نوزاد مانند شستن بزرگسال مرده است و برای شستن نوزاد نیز دقیقاً باید همین مراحل را طی کرد.

چرا مرده را با سرو و کافور غسل می دهند؟

در قسمت قبل اشاره کردیم که غسل ​​میت در سه مرحله انجام می شود; مرحله اول با مخلوط آب خالص و سرو، مرحله دوم با مخلوط آب خالص و کافور و مرحله آخر با آب خالص. اما آیا می دانید چرا؟

همچنین بخوانید: بهترین خیرات برای اموات چیست؟

سدر و کافور مواد معطری هستند. بر اساس دستورات دینی و توصیه های ائمه، مسلمان مرده برای دفن باید کاملاً تمیز و معطر باشد. زیرا پس از مرگ فرشتگان او را ملاقات می کنند. بنابراین باید کاملا تمیز و معطر باشد.

کلمه کافور در قرآن نیز موجود است. این ماده سفید و معطر و کریستالی یکی از واجب هایی است که قبل از غرق شدن برای میت باید استفاده شود. سرو نیز ماده ای است که برای پاکی و پاکی استفاده می کنند. به همین دلیل در مرحله اول شستن مردگان و غسل دادن آنها ابتدا از سدر استفاده می کنند.

همچنین بخوانید : آیا خواندن سوره برای اموات ثواب دارد؟

همچنین در اسلام شستن عورت میت سه بار با مخلوط آب و سرو توصیه شده است. این برای تمیز کردن کامل جسد است. بنابراین از سرو برای طهارت و از کافور برای خوشبو کردن میت استفاده می شود.

آیا زن حائض می تواند مرده را غسل دهد؟

در غسل میت، غسل میت به غسل ​​واجب است. حال می توان این سوال را مطرح کرد که آیا زنی که در حال حیض است می تواند خود زن را غسل دهد؟ با توجه به اینکه در اسلام بر غسل دادن میت زن توسط زن تاکید شده است، این مورد اشکالی ندارد.

اگر زنی حائض است می توانید مرده را بشویید و غسل دهید. خوب است بدانید حتی اگر خانمی باردار باشد، باز هم می تواند زن متوفی را غسل دهد و مانعی ندارد.

جنت نوین فروشنده انواع سنگ قبر و سنگ قبر

جنت نوین فروش انواع سرستون مرمری، سرستون گرانیتی، سرستون مرمری و سرستون مصنوعی. برای اطلاع از خرید سرستون می توانید با شماره 09120801705 تماس بگیرید.

سرویس کلیسای ستارگان – روش غسل جنابت اهل سنت چیست؟ غسل طبق احکام اهل سنت به دو صورت انجام می شود. این مقاله در مورد آموزش این دو روش غسل جنابت می باشد.

پیشنهاد ستاره:

غسل در شیعه و سنی

اگرچه حقیقت اسلام در اصل و بدنه اصلی یکسان است، اما احکام و اعتقادات هر فرقه ای با فرقه های دیگر تفاوت هایی دارد. این تفاوت ها فقط در موارد جزئی است. شیعه و سنی یکی از بزرگ‌ترین فرقه‌های اسلامی هستند که پس از سال‌ها به اسلام ثابت قدم مانده و حرمت دین الهی را برپا دارند. برخی از این تفاوت ها در نحوه اجرای تصمیمات نهفته است. روش غسل جنابت اهل سنت یکی از مواردی است که با روش شیعه تفاوت دارد. با توضیح گام به گام نحوه غسل ​​جنابت اهل سنت همراه شما هستیم.

مرتبط:  چرا وقتی اینستاگرام را نصب میکنم روی صفحه نمیاد

روش غسل برای اهل سنت

غسل جنابت در احکام اهل سنت از دو جهت مرسوم است. روش اول این است که غسل ​​با انجام چند مناسک کامل می شود و بعد از آن می توان هر کاری را که نیاز به غسل ​​دارد انجام داد و در روش دوم علاوه بر مناسک غسل، سنت های غسل نیز باید انجام شود. اکنون این دو روش را شرح می دهیم:

روش اول (واجبات غسل):

به این صورت که پس از زدودن نجاست از بدن و قصد غسل، تمام بدن شسته شود تا جایی خشک نماند. پس از آن دهان و بینی با آب شسته و غسل تمام می شود. همین چند فریضه، اصل غسل است و بعد از انجام آنها دیگر نیازی به انجام آن نیست و غسل به تنهایی کافی است. نکته قابل توجه این است که منظور از نیت، تصمیم قلبی به غسل ​​و طهارت از جنابت است و نیازی به بیان جملات نیت نیست.

روش دوم (سنت غسل):

در روش دوم غسل جنابت در میان اهل سنت، گیرنده علاوه بر واجبات غسل، سنتی را انجام می دهد که طبق روایات اهل سنت، پیامبر اکرم (ص) هنگام غسل، به آن دستور داده است. در ادامه این روایات را قدم به قدم ذکر می کنیم:

رفع ناخالصی ها
اولین قدم پاکسازی بدن از تمام آلودگی هاست. پس اگر طلبکار بعد از نزدیکی یا رضایت در خواب هنوز خود را تطهیر نکرده باشد و قسمتی از مایع منی نجس روی بدنش بماند، باید نجاست را از بدنش پاک کند.

نیت
همانطور که گفته شد نیت در این اعمال قلبی و ذهنی است. در این مرحله طلبکار باید بداند که چه غسلی را می خواهد انجام دهد.

شستن دست ها
بعد از نیت، هر دو دست باید سه بار کاملا شسته شوند.

شستن عورت
در این مرحله هم خانم ها و هم آقایان باید عورت را بشویند.

وضو
بعد باید همان طور که برای نماز وضو می گیرد وضو گرفت. در این حالت اگر از کاسه برای شستن استفاده شود، پس از اتمام غسل، می توان پاها را شست.

شستن سر
بعد از وضو نوبت به شستشوی سر می رسد. شستن سر در غسل جنابت اهل سنت سه مرتبه است و باید اطمینان حاصل کرد که آب به ریشه مو برسد.

شستشوی بدن
برای شستشوی بدن از سمت راست شروع کنید و سپس سمت چپ بدن را بشویید. زیر بغل، داخل گوش، داخل ناف و بین انگشتان پا از جمله مواردی است که در این مرحله از غسل جنابت باید کاملا شسته شود.

علل حمام

اسباب غسل همان عواملی است که غسل ​​را واجب می کند. در صورت وقوع، غسل جنابت بر انسان به روش مذکور واجب است.

انزال

بیرون آوردن منی از بدن به هر نحوی غسل جنابت را واجب می کند. حرام باشد یا حلال فرقی نمی کند. بنابراین، خودارضایی اگر منجر به خروج منی از بدن شود، موجب غسل جنابت است. هر چند از همسرش ارضای نفس انجام شود، باز هم وضو گرفتن واجب است.

نزدیکی یا آمیزش جنسی

اگر آلت مرد به اندازه پوست ختنه گاه داخل اندام جنسی زن باشد غسل واجب می شود. انزال منی در اینجا شرط نیست و گرچه نزدیكی موجب خشنودی و انزال نمی شود، غسل بر زن و مرد واجب است. مجاورت پشت یا صورت با زن یا مرد، با رضایت یا بدون رضایت، حرام یا حلال فرقی نمی کند و در هر حال غسل واجب است.

رویا

حالتی که در آن افراد از خواب خود راضی هستند و اسپرم از بدن آنها خارج می شود، انزال نامیده می شود. این واقعه چه همراه با خواب باشد چه نباشد غسل را واجب می کند. همچنین ترشح مایع در خواب نیز همین قانون را دارد. اگر چه برای بیدار شدن نیازی به غسل ​​ندارد.

برگرفته از: سایت های حاکمان اهل سنت

در افسردگی، غم و اندوه به لایه های عمیق زندگی نفوذ می کند و در احساسات و رفتار شما اختلال ایجاد می کند. اگر احساس افسردگی می کنید حتما با کمک روانشناس ریشه مشکل را پیدا کنید و راه حلی برای آن پیدا کنید. برای تماس با متخصص افسردگی روی دکمه زیر کلیک کنید.


آیا این مطلب برای شما مفید بود؟

بله خیر

بر اساس رای 129 بازدید کننده

مرتبط:  چرا از حکومت هخامنشی به عنوان نخستین امپراتوری یاد میکنند

طریقه غسل جنابت در میان اهل سنت چیست؟ غسل در احکام اهل سنت به دو شیوه انجام می‌پذیرد. این مقاله آموزش این دو شیوه غسل جنابت است.

غسل در شیعه و سنی

اگرچه حقیقت اسلام در اصل و بدنه اصلی یکی است، اما احکام و اعتقادات در هر فرقه با فرقه دیگری تفاوت‌هایی دارد. این اختلافات تنها در مواردی ریز و جزئی است. شیعه و سنی از بزرگترین فرق اسلامی هستند که بعد از گذشت سالیان سال همچنان راسخ و معتقد به اسلام مانده‌اند و از حریم دین الهی دفاع می‌کنند. برخی از این تفاوت‌ها در نحوه اجرای احکام است. طریقه غسل جنابت اهل سنت یکی از مواردی است که با طریقه‌ای که در شیعه مرسوم است تفاوت دارد. با شرح مرحله به مرحله طریقه غسل جنابت اهل سنت همراه شما هستیم.

روش غسل برای اهل سنت

غسل جنابت از دو جهت در احکام اهل سنت مرسوم است. روش اول این است که غسل ​​با انجام چند مناسک کامل می شود و بعد از آن می توان هر کاری را که نیاز به غسل ​​دارد انجام داد و در روش دوم علاوه بر مناسک غسل، سنت های غسل نیز باید انجام شود. اکنون این دو روش را شرح می دهیم:

روش اول (قرضات غسل):

به این صورت که پس از رفع نجاست از بدن و قصد غسل، تمام بدن شسته شود تا جایی خشک نماند. پس از آن دهان و بینی با آب شسته و غسل تمام می شود. همین چند فریضه، اصل غسل است و بعد از انجام آنها دیگر نیازی به انجام آن نیست و غسل به تنهایی کافی است. نکته قابل توجه این است که منظور از نیت، تصمیم قلبی به غسل ​​و طهارت از جنابت است و نیازی به بیان جملات نیت نیست.

روش دوم (سنت غسل):

در شیوه دوم غسل جنابت در اهل سنت، مکلف علاوه بر فرائض غسل، سنت‌هایی را انجام می‌دهد که طبق روایات اهل سنت، رسول اکرم (ص) خود در هنگام غسل کردن رعایت می‌فرموده‌اند. در ادامه به صورت مرحله به مرحله این سنت‌ها را ذکر می‌کنیم:

رفع ناخالصی ها
اولین قدم پاکسازی بدن از تمام آلودگی هاست. پس اگر طلبکار بعد از نزدیکی یا رضوان خواب هنوز خود را تطهیر نکرده و قسمتی از مایع منی نجس در بدن او باقی مانده است، باید نجاست را از بدنش پاک کند. . در این مرحله طلبکار باید بداند که چه غسلی را می خواهد انجام دهد.

شستن دست
بعد از نیت هر دو دست باید سه بار کاملا شسته شوند.

شستن عورت
در این مرحله هم خانم ها و هم آقایان باید عورت خود را بشویند.

وضو
در ادامه باید به همان صورتی که برای نماز وضو می گیرد وضو گرفت. در این حالت اگر از کاسه برای شستن استفاده شود، پس از اتمام غسل، می توان پاها را شست.

شستن سر
بعد از وضو نوبت به شستن سر می رسد. شستن سر در غسل جنابت اهل سنت سه مرتبه است و باید اطمینان حاصل کرد که آب به ریشه مو برسد.

شستن بدن
برای شستن بدن باید از سمت راست شروع کرد و بعد طرف چپ بدن را شست. زیر بغل، داخل گوش‌ها، داخل ناف و لای انگشتان پا از مواردی هستند که در این مرحله از غسل جنابت باید به صورت کامل شسته شوند.

اسباب غسل جنابت
دلایل غسل همان عواملی است که موجب وجوب غسل جنابت می شود. در صورت وقوع، غسل جنابت بر انسان به روش مذکور واجب است.

نطفه
انزال نطفه از بدن وضو جنابت را واجب می کند. حرام باشد یا حلال فرقی نمی کند. پس خودارضایی اگر منجر به خروج منی از بدن شود، موجب غسل جنابت است. هر چند از همسرش ارضای نفس انجام شود، باز هم وضو گرفتن واجب است.

نزدیکی یا نزدیکی
اگر آلت مرد به اندازه ختنه گاه داخل اندام جنسی زن باشد غسل واجب است. انزال منی در اینجا شرط نیست و گرچه نزدیكی موجب خشنودی و انزال نمی شود، غسل بر زن و مرد واجب است. مجاورت پشت یا صورت با زن یا مرد، با رضایت یا بدون رضایت، حرام یا حلال فرقی نمی کند و در هر حال غسل واجب است.

انزال
حالتی که در آن افراد از خواب خود راضی هستند و اسپرم از بدن آنها خارج می شود را انزال می گویند. این واقعه چه همراه با خواب باشد چه نباشد غسل را واجب می کند. همچنین ترشح مایع در خواب نیز همین قانون را دارد. اگر چه برای بیدار شدن نیازی به غسل ​​ندارد.

منبع: مجله ستاره

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا