چرا با روش گلخانه ای می توان هر محصولی را پرورش داد

فرهنگ گلخانه ای پایه ششم مطالعات اجتماعی را توضیح دهید. کشت گلخانه ای یکی از جدیدترین روش های کشاورزی است که در آن با فراهم آوردن محیطی مصنوعی می توان هر محصولی را در هر منطقه آب و هوایی و در هر فصلی کاشت. این محصول در مقایسه با سایر محصولات از نظر مصرف آب بهینه تر است.

همچنین بخوانید: دو فایده رشد در گلخانه را بنویسید مطالعه ششم

✅ در این مقاله از سرویس آموزشی ماگرتا به سوال “توضیح کشت گلخانه ای” پاسخ داده ایم، اگر سوال دیگری دارید در قسمت نظرات مطرح کنید.

ساخت گلخانه و کشت در گلخانه

گلخانه یکی از راه حل های مدرن برای مقابله با سرما، گرما و کم آبی است و در بسیاری از کشورهای قطبی یا کشورهای گرمسیری که دارای آب و هوای سرد یا گرم هستند و یا با مشکل کم آبی مواجه هستند، ساخته می شود گلخانه ممکن است بهترین گزینه برای تولید میوه باشد. و سبزیجات در این مناطق.

با توجه به نیاز روزافزون بازار چه به گل و گیاهان زینتی و چه به صیفی جات و سبزی های غیر فصلی، این شیوه تولید و کشت امروزه به یکی از سودآورترین بخش های کشاورزی تبدیل شده است.

کشاورزی گلخانه ای نسبت به کشاورزی در فضای باز و مزرعه دردسر کمتری دارد. علاوه بر این، دوره باردهی و برداشت نسبت به کشاورزی سنتی کوتاه‌تر است، بنابراین با توجه به این عناصر می‌توان نتیجه گرفت که کشاورزی گلخانه‌ای می‌تواند سود بیشتری داشته باشد. می توان گفت سود گلخانه گاهی ده ها برابر کشاورزی معمولی است.

برای تولید تجاری و انتخاب گیاهان و میوه های مرغوب در طول سال باید شرایط محیطی مساعد و همچنین کنترل عوامل مخرب مانند باد، طوفان های مخرب، سرما و یخبندان و … را در نظر گرفت. محصول و در نتیجه سودآوری

تعریف گلخانه

گلخانه به فضای محدودی اطلاق می شود که توانایی کنترل شرایط محیطی مناسب برای رشد گیاهان مناطق مختلف در فصول مختلف سال را دارد. گلخانه یا گلخانه مکانی برای رشد گیاهان پوشیده از پوشش های شفاف است. پوشش گلخانه ای اثر گلخانه ای ایجاد می کند و انرژی خورشیدی را در داخل گلخانه به دام می اندازد. گلخانه هایی با اندازه های مختلف گیاهان را از سرمای شدید در زمستان یا گرمای شدید در تابستان محافظت می کند.

بر اساس این تعریف یکی از وظایف گلخانه فراهم آوردن شرایط محیطی لازم و مورد نیاز برای یک محصول خاص است.گلخانه ها بسته به نوع مصالح ساختمانی مورد استفاده به دو دسته ثابت و متحرک تقسیم می شوند.

کشاورزی یکی از پردرآمدترین و پر زحمت ترین مشاغل است. برخی از کشاورزان برای کاهش سختی کار، محصولات خود را در گلخانه کشت می کنند. با این حال، رشد محصولات در گلخانه نیز نیاز به مراقبت ویژه دارد.

راه اندازی گلخانه

برای تاسیس گلخانه لازم است فرد اصول کشاورزی و شرایط بازار را بداند. برای ورود به فرآیند کشت گلخانه ای ابتدا به زمین کشاورزی نیاز دارید. بعد از آن نوبت به گلخانه می رسد که بسته به سرمایه اولیه موجود، نوع و هزینه آن تغییر می کند.

گلخانه ها شرایط آب و هوایی مطلوبی را برای رشد گیاهان فراهم می کنند. در ساخت گلخانه باید کمتر به عادات و آداب و رسوم محلی و منطقه ای توجه شود و گلخانه با توجه به نیازهای عمومی محصول و شرایط اقلیمی مناطق مختلف ساخته شود. گلخانه ها انواع مختلفی دارند که ارزان ترین آنها گلخانه چوبی است. اگرچه عمر این گلخانه کمتر از سایرین است، اما هر سه تا چهار سال یکبار نیاز به تعویض دارد. اگر بخواهیم یک گلخانه چوبی برای پنج هزار متر یا به اصطلاح پنج جریب زمین تهیه کنیم، حدود 50 الی 70 میلیون سرمایه اولیه می طلبد که شاید برای راه اندازی کسب و کار منطقی و معقول به نظر برسد.

یکی از اولین تصمیماتی که باید گرفته شود این است که گلخانه را به عنوان یک واحد مجزا، در تماس با ساختمان های موجود یا به عنوان بخشی از ساختمان های جدید ساخته شود.

روش های معمول کشت در فضای باز بر اساس شرایط محیطی مساعد است، عموماً در اکثر نقاط کشور کاشت در بهار و برداشت در اواخر تابستان انجام می شود و در صورت مساعد بودن هوا تا اوایل پاییز ادامه می یابد. محیطی.

معمولاً در سال اول به مدت یک سال می توان سرمایه اولیه صرف شده برای شروع کارها را به دست آورد و از سال دوم انتظار سودآوری صحیح را داشت. از سوی دیگر هزینه هایی مانند هزینه ساخت، هزینه تاسیسات گرمایشی، هزینه تاسیسات سرمایشی، هزینه تاسیسات آبیاری، خرید سمپاش از جمله عواملی هستند که برای احداث گلخانه باید در نظر گرفته شوند.

شرایط یک گلخانه خوب

گلخانه ها باید نیروهای باد، باران، برف و بار محصول را تحمل کرده و حداقل تغییرات را داشته باشند. در ساخت گلخانه باید حداقل استانداردها و مشخصات فنی را نیز در نظر گرفت. یکی از مهمترین مراحل مراقبت ویژه کشت، آبیاری به موقع است، 2 تا 3 روز طول می کشد تا جوانه ها از زمین خارج شوند. آبیاری زمانی شروع می شود که بذر در زمین کاشته شود.

گردش هوا در گلخانه ضروری است. هنگامی که گیاه در معرض جریان هوای خنک بیرون از گلخانه قرار می گیرد، هوای خنک در نزدیکی برگ ها تامین می شود و گیاه می تواند اکسیژن آزاد کند و از دی اکسید کربن خنک استفاده کند. جریان هوا همچنین به پایین نگه داشتن رطوبت نسبی و کنترل دما در گلخانه کمک می کند.

فعالیت های شیمیایی انجام شده در فرآیند فتوسنتز گیاهی به طور مستقیم تحت تأثیر شرایط محیطی است. فتوسنتز به عواملی مانند دما، شدت نور و وجود آب و غذا بستگی دارد. تنفس گیاه با توجه به دمای محیط متفاوت است. محدوده دمایی توصیه شده برای اکثر گیاهان گلخانه ای که منجر به بالاترین بازده فتوسنتزی می شود بین 50 تا 85 درجه فارنهایت است.

مبارزه با کود و آفات، از نیمه اول ماه اول کاشت تا پایان برداشت باید به فکر کود و تقویت بوته های گیاه یا میوه بود.

تامین رطوبت یکی از پارامترهای مهم برای رشد و نمو گیاهان است، البته لازم است رطوبت مورد نیاز گیاهان را نیز بدانیم. پس از اطلاع از رطوبت مورد نیاز گیاهان، آنها را به تناوب در گلخانه های مخصوص خود تغییر می دهیم، به این معنی که همه گیاهان در یک نوع گلخانه نگهداری نمی شوند.

شناسایی آفات و کمبودها در صیفی جات کار ساده ای نیست، بهتر است در مراحل اولیه و تجربیات اولیه کاشت از یک متخصص کشاورزی کمک بگیرید، آفات و کمبود منیزیم، آهن، سدیم، کلسیم و غیره. واضح. یا ممکن است یک دوره بدون آفت وجود داشته باشد.

مرتبط:  چرا بعد از عمل بینی نباید سر را پایین انداخت

محصولات گلخانه ای سودآور

توت فرنگی یکی از سودآورترین محصولات گلخانه ای است. در مورد کاشت توت فرنگی باید گفت که شروع کار نیاز به سرمایه زیادی ندارد و کاشت این گیاه با حداقل هزینه امکان پذیر است.

گیاهان دارویی مانند زعفران، لیمو، آلوئه ورا، غوره کاغذی، نعناع فلفلی و مریم گلی به صورت پایلوت می توانند بهترین گزینه برای فعالیت باشند، زیرا به خشکی و کم توقع مقاوم بوده و از نظر اقتصادی مقرون به صرفه هستند.

گیاهان زینتی مانند جعفری، گل اطلسی، گل داوودی، اهر، کلم زینتی و صیفی جات و صیفی جات مانند ریحان، شاهی، شنبلیله، خیار و گوجه فرنگی جزو گیاهان زراعی هستند و قابلیت سودآوری و جلب اقبال عمومی را دارند. خرید و فروش.

کاشت خیار یکی از خواسته های مهم بازار روزانه می باشد که همیشه مشتریان خود را دارد خیار گلخانه ای را می توان 3 بار در سال کشت کرد. اما بهترین زمان برای کاشت در تابستان امسال زمستان و بهار است. اواسط سپتامبر بهترین زمان برای کشت زمستانه است. این میوه 45 روز پس از کاشت به بار می نشیند و این روند تا دو ماه و نیم ادامه دارد.

زعفران به نام طلا با توجه به پیشرفت های صورت گرفته در گلخانه قابل کشت و برداشت است که می تواند منبع درآمدی برای هر سرمایه گذاری باشد.

یکی دیگر از محصولات گلخانه ای سودآور، کشت قارچ است. برای فعالیت در زمینه پرورش قارچ تنها به دو سالن تولید و پرورش قارچ نیاز است به اضافه سیستم خنک کننده و سایر تجهیزات لازم برای پرورش قارچ که هزینه مناسبی نیز دارند.

اهداف کشت گلخانه ای

تولید محصول در محلی که محصول تولید نمی شود.

تولید زمانی که کشت در فضای باز امکان پذیر نباشد.

مزایای کشت گلخانه ای

میزان تولید در واحد سطح افزایش می یابد، یعنی اگر فردی بتواند در هوای آزاد در هر متر یک کیلو توت فرنگی برداشت کند می تواند در گلخانه در هر متر 10 کیلو توت فرنگی برداشت کند.

کمک به رشد و توسعه چرخه اقتصاد محلی و محلی از دیگر نکات قابل ذکر است. با راه اندازی این نوع کسب و کار، زمینه افزایش فعالیت های اقتصادی در شهرهای بزرگ و کوچک و به ویژه در مناطقی که شرایط آب و هوایی مساعد دارند، فراهم می شود.

صرفه جویی در مصرف آب و انرژی به دلیل خطر خشکسالی و کمبود آب یکی از مزیت های مهم شروع کشت در گلخانه ها می باشد.

ورود زودهنگام به بازار سبزی و صیفی عامل مهمی در درآمدزایی است که تولیدکننده با تجهیزاتی که ایجاد کرده است توانسته در اکثر مناطق تولیدی حداقل یک ماه زودهنگام داشته باشد و در برخی مناطق می تواند تولید را در هر مکانی تامین کند. زمان. از سال. .

کیفیت محصولات گلخانه ای به لطف استفاده از دانه های خالص بسیار بالا بوده و مانند نگینی بر قفسه های فروشندگان می درخشد که به اهمیت اقتصادی این محصول کمک می کند.

جلوگیری از مهاجرت کشاورزان و کشاورزان از منطقه و شهر یا شهرستان خود به سایر شهرها نیز از مزایای قابل توجه سرمایه گذاری در گلخانه است.

با پیشرفت تکنولوژی، امکان استفاده از تکنیک های جدید کشاورزی مانند کشت لایه ای در گلخانه ها نکته بسیار مهمی تلقی می شود.

معایب کشت گلخانه ای

1- هزینه اولیه آن زیاد است و قسمت زیادی از این هزینه صرف ساخت گلخانه می شود که البته در صورت سوددهی محصول حداکثر تا سه سال دیگر این هزینه برگشت داده می شود.

2- نیاز به مراقبت مداوم (برخلاف کشت در فضای باز که با دقت کمتری می توان سود زیادی به دست آورد)، در کشت گلخانه ای حتی یک لحظه سهل انگاری می تواند خسارات جبران ناپذیری را به همراه داشته باشد (مثلاً افت شدید دما در گلخانه. در یک شب سرد زمستانی می تواند منجر به نابودی کامل محصولات گلخانه ای شود)

بیشتر بدانید:

فواید باورنکردنی گل و گیاهان داخلی

آموزش کاشت نرگس

مراقبت و تکثیر گیاه کاکتوس

توضیح کشت گلخانه ای اجتماعی ششم را از سایت پست روزانه دریافت کنید.

مطالعات اجتماعی: درس 6 محصولات کشاورزی، از تولید تا مصرف

درس 6 محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف

1- کشاورزی چیست؟ چند مثال بزنید. کشاورزی به کشت گیاهانی اطلاق می شود که حداکثر یک سال پس از کاشت بذر تولید می کنند مانند گندم، جو، گوجه فرنگی، هویج.

2- باغبانی چیست؟ چند مثال بزنید. باغبانی پرورش درختان جوانی است که پس از یک یا چند سال میوه می دهند مانند خرما، پرتقال و انار.

3- گیاه گندم به چند صورت و در کجا کاشته می شود؟ به دو صورت پاییزه و بهاره و در تمام استان های کشورمان می روید.

4- برنج در کدام استان های ایران کشت می شود؟ بیش از نیمی از برنج کیشارد در استان های شمالی کشور مانند گلستان، مازندران، گیلان تولید می شود، البته در برخی استان ها در صورت وجود آب کافی مانند: قزوین، فارس، خوزستان، سیستان و بلوچستان و …. ، برنج نیز تولید می شود.

5- بعد از غلات مهمترین منابع غذایی هستند؟ حبوبات و محصولات گیاهی مانند بادمجان، خیار، گوجه فرنگی و هندوانه.

6- کشت گلخانه ای به چه نوع ظرفی گفته می شود؟ کشت گلخانه ای روشی نوین در کشاورزی است. کشاورزی با ایجاد گلخانه (محیط مصنوعی) هر محصولی را در هر منطقه اقلیمی و در تمام فصول سال کشت می کند و با دستگاه های مختلف آب و هوا و نور و رطوبت گلخانه را با توجه به نوع محصول تنظیم می کند.

7- مزیت کشت در گلخانه نسبت به سایر محصولات چیست؟ کشت گلخانه ای از نظر صرفه جویی در مصرف آب بسیار بهتر است.

8- چه محصولاتی در گلخانه کشت می شود؟ سبزیجات و قارچ خوراکی یا گل یا گیاهان زینتی پرورش داده می شود.

9- محصولات صادراتی کشاورزی ایران را نام ببرید؟ میوه های سردسیری و هسته دار مانند هلو، زردآلو، آلو، گوجه فرنگی، گیلاس به عنوان خشکبار و محصولات گرمسیری مانند خرما و پسته به دلیل کیفیت بالا به خارج از کشور صادر می شود.

10- چرا کشاورزی باید محصولات خاصی را در مدت کوتاهی پس از برداشت به مشتریان تحویل دهد؟ زیرا برخی از محصولات مانند هلو و توت فرنگی به سرعت فاسد می شوند.

11- محصولات کشاورزی چگونه به دست ما می رسد؟ پس از برداشت محصول، برخی محصولات برای فروش به بازارهای نزدیک مزارع حمل می‌شوند و برخی دیگر در انبارها یا سردخانه‌ها نگهداری یا نگهداری می‌شوند، سپس به مزارع میوه و تره بار و شهرهای مجاور منتقل می‌شوند. کامیون و وانت

مرتبط:  چرا به شرکت در نماز جماعت سفارش شده است

12- از مواردی که از اسراف و مصرف بد جلوگیری می کند دو مثال بزنید. 1) بر اساس نیاز و مصرف خود غذا بخریم 2) با توجه به تعداد مهمانان در مهمانی ها و مجالس غذا تهیه کنیم.

13. دو فعالیت مهم کشاورزی عبارتند از: … کشاورزی… و … باغبانی….

14. غذای روزانه و غذای اصلی مردم ایران گندم و برنج است.

15. بوته گندم یک ساله است.

16. گیاه … برنج … گیاهی است یک ساله که از نظر شرایط طبیعی در مناطق مرطوب و نسبتا معتدل یافت می شود.

17. مهم ترین منبع غذایی انسان … غلات …

18. امروزه یکی از روش های جدید کشاورزی ایجاد گلخانه یا محیط مصنوعی برای رشد گیاهان می باشد.

فعالیت ص. 28

غلات، حبوبات و محصولات جالیزی سه گروه مهم از گیاهان کشاورزی هستند. در مورد آن فکر کنید و از هر گروه چند محصول را نام ببرید.

غلات: محصولات مشابه؛ گندم، برنج، جو، ذرت

حبوبات: محصولات مشابه; نخود، لپه، عدس، ماش، انواع لوبیا (قرمز، سفید، چیتی، چشم بلبل)

محصولات مش مانند؛ خیار، گوجه فرنگی، خربزه، هندوانه، بادمجان، کدو تنبل.

فعالیت 3 ص 31

از یک فروشنده میوه و سبزی بپرسید کدام محصول در فروشگاه او در گلخانه کشت می شود و از کجا تهیه می کند؟ اگر بتوانید نمونه هایی از برنج ایرانی یا محصولات گلخانه ای را به همراه گزارش به کلاس بیاورید جالب تر است؟

فعالیت 4 ص 32

درباره معنای سخنان امام صادق علیه السلام در مورد کشاورزی بحث کنید. سخنان امام جعفر صادق (ع) نشان از اهمیت و ارزش کشاورزی دارد. کار سختی که درآمد حلال دارد. ما مسلمانان باید در انتخاب شغل و نحوه انجام آن مراقب حلال یا حرام بودن آن باشیم.

فعالیت 5 ص 32

فرض کنید می خواهید با یک باغبان مصاحبه کنید، طوفان فکری کنید و سوالات خود را روی یک کاغذ بنویسید و به معلم بدهید. دانش آموز عزیز هنگام طراحی سوالات خود از باغبان به این موارد توجه کنید: مساحت باغ و نوع و تعداد درختان، نحوه کاشت درختان، فواصل آنها، روش و دفعات آبیاری، نحوه نگهداری. برای درختان، ابزار و تجهیزات مورد استفاده در کارهای مختلف باغبانی و دفعات استفاده از کود، زمان و نحوه برداشت محصول، نحوه بسته بندی و ارسال محصول به بازار، نحوه اطلاع رسانی و آموزش در زمینه روش های نوین باغبانی

فعالیت 6 ص 32

مساحت باغ آقای رضوانی 2 هکتار است یعنی چند متر مربع؟ نمودار محصول را از باغ آقای رضوانی در برگه شماره 7 کتاب بکشید. همانطور که سال گذشته خواندید هر هکتار 10000 متر مربع هر متر مربع مساحت باغ آقای رضوانی 20000 = 10000×2 دانش آموز عزیز برای تکمیل کاربرگ شماره 7 (هیستوگرام) توجه داشته باشید که هر پرتقال نماد 10 تن است. پرتقال، و برای هر پرتقال باید 1 متر مربع از نمودار میله ای را رنگ آمیزی کنید. برای نصف پرتقال، نصف مربع را رنگ کنید.

فعالیت 7 ص 32

مناطق کشت مرکبات، پسته و خرما را در نقشه ایران در کاربرگ شماره 8 دفتر مشخص کنید. با ساخت کاربرگ شماره 8 (نقشه محصولات کشاورزی) در دفترچه برای ترسیم نماد نخل می توانید درخت خرما یا میوه های آن را ترسیم کنید. با کشیدن تصویر پسته و مرکبات تا تصویر هر یک از میوه ها مانند پرتقال، نارنگی و غیره می توانید پسته را نمایش دهید.

منبع: 6shom-iran.blogfa.com

ادمین محترم سایت 6shom-iran.blogfa.com لطفا اطلاعیه بالای سایت را مطالعه فرمایید.

متن درس ششم و سوالات مطالعات اجتماعی پایه ششم دوره آنلاین ما (مومکا)

دوره آنلاین ما (مومکا) – متن کتاب درسی و سوالات درس ششم کتاب مطالعات اجتماعی پایه ششم تحت عنوان محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف در زیر آمده است. امیدواریم از آن لذت ببرید و از آن استفاده لازم را ببرید.

سوالات درس درس مطالعات اجتماعی ششم

سوالات متنی ششم علوم انسانی ششم ابتدایی – محصولات کشاورزی از تولید تا مصرف

1- دو فعالیت مهم کشاورزی
کشاورزی و باغداری را نام ببرید.

2- زراعت چیست
کشاورزی به کشت گیاهانی اطلاق می شود که حداکثر یک سال پس از کاشت بذر تولید می کنند. مانند گندم، جو، گوجه فرنگی و هویج

3- باغبانی چیست
باغبانی کشت درختان جوانی است که پس از یک یا چند سال محصول تولید می کنند. مثل نخل، پرتقال و انار

4- غذای روزانه و غذای اصلی مردم کشور ما چیست؟
گندم و برنج

5- از آرد گندم چه غذاهایی غیر از نان تهیه می شود؟
پاستا، لازانیا، انواع شیرینی و …

6- بوته گندم چند ساله است؟
یک ساله

7- گندم به چه صورت و در کجای کشور کشت می شود
به دو صورت پاییزه و بهاره و در همه جای کشور کشت می شود.

8- برنج در چه شرایطی به دست می آید؟

9- برنج در کدام استان های کشور کشت می شود؟
بیش از نیمی از برنج کشورمان در استان های شمالی کشور مانند گلستان، مازندران و گیلان تولید می شود، البته در برخی استان ها مانند قزوین، فارس، خوزستان. ، سیستان و بلوچستان در اگر آب کافی باشد برنج کشت می شود.

10- مهمترین منبع غذایی کشور چیست؟
غلات (غلاتی مانند گندم، جو، برنج و ذرت)

11- بعد از غلات مهمترین منبع غذایی چیست؟

12- به چه نوع محصولاتی حبوبات می گویند؟

13- محصولات جالیزی چیست؟
خربزه و هندوانه و خیار و گوجه و بادمجان و …

14- کشت گلخانه ای چیست؟
یکی از روش های جدید کشاورزی ایجاد محیطی مصنوعی برای رشد گیاهان است که بتواند هر محصولی را در هر منطقه اقلیمی و در هر فصلی از سال رشد دهد.

15- چرا هر محصولی در هر شرایط اقلیمی با کشت گلخانه ای قابل کشت است؟

16- مزیت مهم کشت دیم نسبت به سایر محصولات چیست؟

17- کدام محصولات به طور عمده در گلخانه کشت می شود
انواع میوه و سبزی، سبزیجات، قارچ و گل های خوراکی و گیاهان زینتی.

18- نام محصولات کشاورزی صادراتی از ایران
میوه های سردسیری و هسته دار مانند هلو، زردآلو، گوجه فرنگی و گیلاس به صورت خشکبار و برخی از محصولات گرمسیری مانند خرما و پسته به دلیل کیفیت بالا به خارج از کشور صادر می شود.

19- محصولات کشاورزی چگونه به دست ما می رسد؟
برخی محصولات برای فروش به بازارهای نزدیک مزارع حمل می شوند و برخی دیگر در انبارها یا سردخانه ها نگهداری و نگهداری می شوند و سپس با کامیون یا وانت به مزارع میوه و شهرهای دوردست می روند. دارند نزدیک تر می شوند

مرتبط:  چرا وقتی با اسنپ چت فیلم میگیرم صدا نداره

20- چرا کشاورز باید محصولات خاصی را به سرعت به دست مشتری برساند؟
زیرا برخی از محصولات مانند هلو و توت فرنگی زود خراب می شوند.

21- دو نمونه از مواردی که از هدر رفتن غذا جلوگیری می کند نام ببرید.
1. باید به اندازه نیاز و مصرف بخریم.

2 . در مهمانی ها و مجالس به تعداد مهمانان غذا تهیه کنید

22. دو فعالیت مهم کشاورزی عبارتند از: …………. و …………….

کشاورزی و باغبانی

23. غذای روزانه و غذای اصلی مردم ایران …………………………..

گندم و برنج

24. کارخانه گندم ……………. ساله

یک یا 1

25. کارخانه …………. گیاهی یک ساله است که از نظر شرایط طبیعی در مناطق مرطوب و نسبتا معتدل یافت می شود.

برنج

26. منبع اصلی غذای انسان…

غلات

27. یکی از روش های جدید کشاورزی این روزها ایجاد ……..…. یا یک محیط مصنوعی برای رشد گیاهان.

تنگ

منبع سوال: homedars.ir

گام به گام مطالعات اجتماعی پایه ششم

پاسخ فعالیت های درس مطالعات اجتماعی ششم

به نمودار صفحه 27 کتاب توجه کنید. این نمودار میزان تولید گندم کشور را در سال های مختلف نشان می دهد.

بیشترین تولید گندم در کدام سال بود؟

بر اساس نمودار، بیشترین تولید گندم در ایران در سال 1394 تا 1397 (بیش از 15 میلیون تن گندم) رخ داده است.

از این نمودار چه می فهمید؟

می توان فهمید که میزان کشت گندم در ایران ثابت نبوده و در برخی سال ها بیشتر و در برخی سال ها کمتر تولید می شده است. نکته جالب توجه این است که هر بار که تولید گندم به اوج می‌رسید، سال بعد افت زیادی داشت. همچنین مشاهده می کنیم که در این سال ها تولید گندم ایران هیچ گاه کمتر از 7 میلیون تن نبوده و از 16 میلیون تن فراتر نرفت.

صفحه 28 – با استفاده از نقشه صفحه 27 کتاب کار ششم استان های برنج زا را نام ببرید.

گیلان، گلستان، مازندران، قزوین، اصفهان، فارس، سیستان و بلوچستان و خوزستان

یکی از دو فعالیت زیر را با خانواده خود انجام دهید.

الف) نام انواع برنج ایرانی و قیمت آنها را از یک یا چند مغازه برنج فروشی بپرسید و سر کلاس بیاورید.

انواع برنج ایرانی و قیمت آنها در سال 2019

ب) از یک فروشنده میوه و سبزی بپرسید که کدام محصولات در فروشگاه او در گلخانه کشت می شود و از کجا تهیه می کند؟

محصولاتی مانند بادمجان، کدو تنبل، قارچ، خیار، گوجه فرنگی و توت فرنگی گلخانه ای هستند. برخی از تجار مستقیماً از گلخانه خرید می کنند و برخی دیگر از بازار میوه و تره بار شهر.

ج) از بزرگان در مورد جهاد سازندگی که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در روستاها فعال بود سؤال کنید و برخی از اقدامات جهادی در کلاس را فهرست کنید.

پس از پیروزی انقلاب اسلامی در روستاها، اقدامات جهاد سازندگی به طور خلاصه با هدف رفع فقر و محرومیت از روستاها و بهبود وضعیت اقتصادی و اجتماعی روستاها و مناطق عشایری از طریق توسعه کشاورزی، دامپروری، صنایع، و غیره. می بینید:

الف) معنای سخنان امام صادق در مورد کشاورزی را بیان کنید.

این حدیث از امام صادق (ع) نشان دهنده اهمیت و ارزش والای کشاورزی از دیدگاه اسلام است. زیرا در اسلام حلال بودن و سخت کوشی بسیار مهم است و کشاورزی این ویژگی ها را دارد.

کشاورزی یکی از پرخطرترین فعالیت های اقتصادی است. بلایای طبیعی، آفات گیاهی، بیماری های مختلف گیاهی، تغییرات دمایی ناگهانی می تواند خسارت زیادی به کشاورزان وارد کند، به همین دلیل باید بیمه محصولات کشاورزی را در نظر گرفت.

بیمه کشاورز نوعی بیمه است که به موجب آن محصولات کشاورزی در برابر خطرات جوی مانند تگرگ، طوفان، سیل، رعد و برق، سرمازدگی، گرمازدگی، بیماری های گیاهی و حوادثی مانند آتش سوزی و خسارت مالی به کشاورز در طول دوره کاشت تحت پوشش قرار می گیرد. تا سقف مبلغی که بیمه‌گر متحمل شده جبران می‌شود.

کشاورزان واجد شرایط (مردان 18-55 ساله و زنان 18-50 ساله) می توانند به صندوق بیمه اجتماعی بپیوندند و از مزایای بسیاری از جمله مستمری برخوردار شوند. نحوه ثبت نام از طریق کارگزاران (تعاونی روستایی و عشایری و …) در هر شهر و استان می باشد. برای حق بیمه روستائیان، کشاورزان و عشایر کشور 8 سطح درآمدی در نظر گرفته شده است که دولت دو برابر حق بیمه پرداختی افراد را پرداخت می کند.

الف) مساحت باغ آقای رضوانی دو هکتار است. چند متر مربع؟ نمودار محصول باغ آقای رضوانی را در کاربرگ شماره 7 بکشید.

همانطور که در سال گذشته خواندید هر هکتار 10000 متر مربع هر متر مربع مساحت باغ آقای رضوانی = 20000*10000 دانش آموزان عزیز برای انجام کاربرگ شماره 7 (هیستوگرام) توجه داشته باشید که هر پرتقال نمادی از 10 تن است. پرتقال ها و برای هر پرتقال باید 1 متر مربع از هیستوگرام را رنگ آمیزی کنید. برای پرتقال، نصف مربع را رنگ کنید.

2×10000 = 20000

هر هکتار معادل 10000 متر مربع است. بنابراین مساحت باغ آقای رضوانی 20000 متر مربع است.

ب) فرض کنید می خواهید با باغبان مصاحبه کنید. فکر کنید و سوالات خود را روی یک برگه بنویسید و به معلم بدهید.

تعیین مناطق کشت مرکبات، پسته و خرما در نقشه ایران در کاربرگ شماره 8.

اگر بخواهید رشد کنید، دوست دارید چه محصولی بکارید؟ برای چی؟

من انار می کارم چون میوه ای بومی ایران است و با آب و هوای محل زندگی من سازگاری دارد. درخت انار بیش از 40 سال عمر دارد و در برابر کم آبی مقاوم است. ایران اولین صادرکننده انار در جهان است و می توانم به صادرات هم فکر کنم. همچنین من به میوه انار علاقه زیادی دارم و به همین دلیل مراحل مختلف کاشت، رویش و برداشت آن را با عشق دنبال خواهم کرد.

پاسخ پیشنهادی: خیار، گوجه فرنگی، هندوانه و خربزه چون زود تولید می کنند و مصرف این محصولات در بین مردم زیاد است.

کاربرگ شماره 9 را کامل کنید.

یکی از فعالیت های زیر را به صورت گروهی انتخاب و انجام دهید:

پاسخ پیشنهادی: می توانید یک برگه A3 بردارید و انواع میوه ها را روی آن بکشید و یا آن را برش بزنید و در این برگه بچسبانید و دانش آموزی را که خم می شود یا دستش را به سمت آسمان بلند می کند در میان میوه ها و نعمت های خدا بکشید. گرفت.

منبع: momeka.ir

مدیر محترم سایت momeka.ir لطفا اطلاعیه بالای سایت را مطالعه فرمایید.

پاسخ کاربران در نظرات در پایین سایت

مهدی: نمی دونم دوست دارم جواب رو در کامنت بفرستن.

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. واقعا مقاله‌ی جذابی بود! با خوندن این مقاله کلی در مورد روش گلخانه‌ای یاد گرفتم و حالا می‌فهمم چرا با این روش می‌شه هر محصولی رو پرورش داد. دست مریزاد!

  2. این مقاله واقعا جالب بود! خیلی خوب توضیح داده شده که چطور با استفاده از روش گلخانه ای می توان هر محصولی را پرورش داد. برای من که کاملا ناآشنا با این موضوع بودم، بسیار جذاب و آموزنده بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا