چرا باید هوا تمیز باشد

احتمالاً به آنچه در وبلاگ ایران آتا درباره خانه داری می نویسیم عادت کرده اید! اما در اینجا به چند روش طبیعی برای پاکسازی و تصفیه هوای داخل خانه بدون استفاده از مواد شیمیایی اشاره کرده ایم.

هوای داخل خانه ممکن است بیش از آنچه فکر می کنید آلوده باشد. اگر بیشتر اوقات سرفه می کنید و از آلرژی رنج می برید، کیفیت هوای داخل خانه ممکن است دلیل آن باشد.

خوشبختانه راه های مختلفی برای تمیز کردن و پاکسازی هوای خانه بدون استفاده از مواد شیمیایی وجود دارد.

در ادامه به چند روش پاکسازی و پاکسازی هوای داخل خانه از محیط می پردازیم:

1- با تعویض روغن های آشپزی دود را از بین ببرید

روغن پخت و پز یکی از شایع ترین دلایل دود در خانه شما است. بسته به نوع و کیفیت روغنی که برای پخت و پز انتخاب می کنید، این دود ممکن است سریعتر و شدیدتر از قبل بیاید.

بیشتر بدانید

هیچ کس نمی خواهد بوی دود را در خانه خود حس کند. برای جلوگیری از تولید این دودها باید از روغن هایی با نقطه دود و نقطه سوختن بالاتر از قبل استفاده کنید.

نقطه دود و سوخت به دمایی اشاره دارد که در آن روغن شروع به سوختن و تولید دود می کند.

روغن زیتون سبک جایگزین منحصر به فردی برای روغن های دیگری است که استفاده می کنید و نقطه دود آن بین 390 درجه تا 470 درجه است.

همچنین ممکن است بتوانید از روغن های پخت و پز به طور کلی اجتناب کنید و به جای آن از استاک استفاده کنید. آب سبزیجات نیز یکی از بهترین جایگزین ها برای روغن های پخت و پز است. با استفاده از این گزینه ها امکان تولید دود بسیار کمتر شده و غذای شما نیز طعم خوبی خواهد داشت.

بنابراین با تعویض روغن می توانید به طور کامل از شر بخارات داخل خانه خلاص شوید و هوای داخل خانه را تمیزتر و خوشبو کنید.

2- پنجره های خود را برای چند دقیقه باز کنید

حتی باز کردن پنجره به مدت پنج دقیقه می تواند به تصفیه هوای خانه شما کمک کند. با این حال، قبل از اینکه به سمت پنجره دوید و آن را باز کنید، از کیفیت هوای بیرون آگاه باشید. می توانید رتبه بندی کیفیت هوا را از چندین وب سایت مختلف دنبال کنید.

در واقع آخرین کاری که باید انجام دهید این است که پنجره را باز کنید و اجازه دهید آلاینده های هوای بیرون وارد خانه شما شوند. اگر کیفیت هوای بیرون خوب است، پنجره را به مدت پنج دقیقه باز کنید.

این عمل باعث دفع هوای ناخالص و جایگزینی آن با هوای تازه بیرون می شود. این روش در از بین بردن بو نیز بسیار موثر است. قرار دادن پنکه نزدیک پنجره می تواند این مشکل را تسریع کند.

این فرآیند باید هوا را از خانه خارج کند. پنکه تعبیه شده هوای ناخالص را به داخل می کشد و آن را به بیرون هدایت می کند، در عین حال هوای خالص و تمیز از پنجره های دیگر وارد خانه می شود.

3- به مبلمان خود فرصت نفس کشیدن در بیرون از خانه بدهید

بسیاری از صاحبان خانه متوجه نیستند که مبلمانی که خریداری می کنند، ترکیبات آلی فراری منتشر می کند. پلاستیک و سایر اجزای مبلمان نیز این ترکیبات را در چند روز اول از بسته بندی خارج می کنند.

اگر مبلمان را در خانه خود قرار دهید، اجازه می دهید این گازها در داخل خانه شما جمع شوند و این می تواند باعث آسیب و آلرژی شما شود. حتی ممکن است این مشکل گاهی باعث سرفه و مشکلات تنفسی شود.

برای این منظور و برای تصفیه هوای خانه خود، باید این تکه مبلمان را در معرض هوای بیرون در گاراژ، سوله یا هر فضای باز دیگری قرار دهید و آن را تهویه کنید. گاراژها بهترین مکان برای هوا دادن به مبلمان شما هستند و فقط چند روز پنجره ها را باز کنید.

برای انجام این هوادهی حداقل یک هفته زمان لازم است. به علاوه هنگام انجام این کار بهتر است تا حد امکان اتاق مورد نظر را باز بگذارید و حداقل با بازکردن پنجره ها و درها اتاق را تهویه کنید.

4- از گیاهان آپارتمانی بیشتر استفاده کنید

یکی از بهترین راه ها برای تصفیه و تصفیه هوای خانه و همچنین افزودن رنگ و طراوت، خرید بیشتر گیاهان آپارتمانی است. گیاهانی که در گلدان های کوچک تا متوسط ​​قابل کاشت هستند و می توانند بدون نور زیاد رشد کنند و زندگی کنند. به ویژه، شما باید به دنبال گیاهانی باشید که ترکیبات فرار عالی را جذب می کنند.

یکی از بهترین گیاهانی که در این زمینه بسیار خوب عمل می کند، گیاه عنکبوت (یا گندم) است. این گیاه ترکیبات مضر را جذب کرده و به جای آن اکسیژن آزاد می کند. حتی تاثیر این گیاه در از بین بردن بوهای آزاردهنده محیط خانه بسیار موثر است. در این صورت حتی می توان با انتخاب گیاهان رنگارنگ و گلدار طراوت و فضایی دلنشین به خانه بخشید. لیستی از آن دسته از گیاهان مفید در زمینه تصفیه هوای خانه که توانایی رشد و زندگی در هر چهار فصل را دارند و این ترکیبات مضر را حذف کنید را داشته باشید.

در واقع رشد این گیاهان برای حفظ کیفیت و پاکیزگی هوا یک ضرورت تلقی می شود.

5- شکار و کشتن کپک

یکی از مهم ترین عوامل ایجاد آلرژی در انسان وجود کپک است. مشکل اصلی در اینجا این است که کپک دقیقاً در جایی رشد می کند که قابل مشاهده نیست. این کپک ها به خصوص کپک سیاه علاقه زیادی به رشد در مناطق تاریک، مرطوب و گرم خانه دارند. آنها بیشتر در آشپزخانه یا حمام یافت می شوند و گاهی اوقات آنها را در گوشه و کنار در می بینم.

کپک با انتشار هاگ در فضا باعث ایجاد حساسیت و آلرژی می شود. در آینده در اثر تنفس در این هاگ ها دچار آلرژی خواهید شد. بهترین راه برای رهایی از این آلرژی ها و مشکلات ناشی از آن این است که این کپک ها را از بین ببرید. رایج ترین راه برای از بین بردن این قالب ها استفاده از سفید کننده است. اگر نمی خواهید از مواد شیمیایی استفاده کنید، راه های طبیعی برای از بین بردن کپک وجود دارد.

موثرترین درمان طبیعی برای کپک زدن استفاده از سرکه است. ترکیب سرکه می تواند کپک های سخت را از بین ببرد و از آن به عنوان سفید کننده طبیعی استفاده کند. باید روی قالب ها را با این سرکه بپوشانید یا با حوله و پارچه بکشید و دور آن بمالید.

اگر احساس کردید قالب روی سطح باقی مانده و گیر کرده است، باید خمیر را آماده کنید. برای این کار باید سرکه را با جوش شیرین ترکیب کنید. این ترکیب باعث ایجاد خمیر سفت می شود که به راحتی از قالب خارج می شود.

پس از تمیز کردن، باید مواد مورد استفاده برای این کار را دور بریزید. لباس‌های مستعمل را باید شسته و مجدداً استفاده کنید، اما در مورد دستمال‌های کاغذی باید فوراً آن‌ها را دور بیندازید و سعی کنید آن‌ها را در خانه حمل نکنید. حوله های کاغذی که برای پاک کردن هاگ ها استفاده می شود را فوراً دور بیندازید، زیرا ممکن است در خانه شما رها شود.

بلافاصله پس از انجام این پاکسازی، آلرژی شما بسیار بهتر خواهد شد. همچنین ممکن است احساس کنید حمام یا آشپزخانه شما بوی بهتری می دهد، که کاملا طبیعی است، زیرا کپک می تواند بوها را حمل کند.

6- برای از بین بردن باکتری ها از هوا از پمپ های اسانس استفاده کنید

روغن‌های ضروری و برخی روغن‌های معطر ابزارهای قدرتمندی هستند که به فرآیند تمیز کردن و تصفیه هوای خانه کمک می‌کنند. در شکل روغنی خود در از بین بردن باکتری ها و کپک ها بسیار موثر هستند. به عنوان مثال روغن درخت چای در پاکسازی باکتری ها بسیار موثر است و همچنین می توان از این روغن برای تمیز کردن سطوح خانه استفاده کرد که می توانست در کاهش کیفیت هوای داخل خانه موثر باشد.

این روغن ها قابلیت نفوذ به هوا و پاکسازی باکتری های آن را با استفاده از پمپ ها و دیفیوزرهای خاص دارند. تعدادی دیفیوزر از این نوع در بازار وجود دارد که امکان استفاده از این نوع روغن ها را فراهم می کند.

این روغن ها که از طریق این دیفیوزرها به هوا پمپ می شوند، به تنهایی قادر به تصفیه هوا هستند و حتی گاهی اوقات می توانند حس تعلق قوی به شما داشته باشند. برخی از این روغن ها دارای خواص ضد باکتریایی هستند. به عنوان مثال، در مورد روغن درخت چای، زمانی که آن را از طریق یک دیفیوزر به هوا پرتاب می کنیم، می تواند وارد آن شود، خود را به باکتری ها بچسباند و تا زمانی که باکتری وجود دارد، آنها را از بین ببرد. هوا، در غیر این صورت ادامه دارد.

به لطف این فرآیند، خانه بوی بسیار خوبی می دهد و باکتری های آن به طور کامل از بین می روند.

در این فرآیند باید روغن های زیادی را آزمایش کنید تا دقیقاً آنچه را که می خواهید پیدا کنید.

۷- خانه را با مواد غیر سمی و مضر تمیز کنید

یکی دیگر از راه های موثر برای تمیز نگه داشتن هوای خانه تمیز کردن کل خانه است. این امکان وجود دارد که آلاینده های هوا وارد فضای خانه شما شوند و سطوح خانه را نیز آلوده کنند. برای پاکسازی این آلاینده ها می توان از مواد شیمیایی خاصی استفاده کرد، اما در این صورت برخی از ترکیبات سمی موجود در این مواد شیمیایی جایگزین باکتری ها می شوند.

مرتبط:  چرا در مثلث متساوی الساقین دو زاویه مجاور قاعده برابرند

بهترین راه استفاده از مواد غیر شیمیایی برای تمیز کردن تجهیزات و سطوح است. شما می توانید ترکیب خود را از این مواد ایجاد کنید. ترکیبی از سرکه و جوش شیرین گزینه بسیار موثری است. ترکیبی که می تواند در هر سطح و هر مکانی استفاده شود و برای از بین بردن باکتری ها و میکروب ها عالی عمل می کند.

همچنین به خاطر داشته باشید که می توانید از آب مرکبات برای تمیز کردن سطوح استفاده کنید. ترکیب آب لیمو و سرکه می تواند چربی و میکروب ها را از سطوح پاک کند. در عین حال بوی مطبوع خانه را نیز می دهد.

اگر به لیمو دسترسی ندارید از روغن های ضروری استفاده کنید. چند قطره از این روغن ها را به خمیر سرکه و جوش شیرین یا به تنهایی به جوش شیرین اضافه کنید و یک محلول فوق العاده قدرتمند خواهید داشت که تقریباً هر گونه آلودگی را از بین می برد.

برخی از اسانس های اسطوخودوس و اکالیپتوس برای از بین بردن کنه های گرد و غبار مفید هستند. اگر علت آلرژی شما گرد و غبار است، به یاد داشته باشید که از این دو دانه روغنی در محلول های پاک کننده استفاده کنید.

اگر با موفقیت سطوح خود را از آلاینده ها و آلرژن ها تمیز کنید، مطمئناً هوای خانه تمیزتر می شود.

8- از شمع های موم زنبور عسل استفاده کنید

موم تولید شده توسط زنبور عسل مانند سایر گیاهان دارای خواص ضد حساسیت و ضد آلی است. در برخی تحقیقات انجام شده بر روی این مواد، موم زنبور عسل قادر به جذب ترکیبات آلی مضر است و می توان با آن تمیزکاری بسیار موثری انجام داد.

البته مراقب باشید، سوزاندن موم به تنهایی باعث تولید دود در هوا می شود. شاید از نظر حذف آلاینده ها چندان چشمگیر نباشد، اما این امکان وجود دارد که آنها بتوانند در تصفیه هوای خانه شما بسیار موثر باشند.

اگر می خواهید از شمع در خانه استفاده کنید، بهتر است شمع هایی با لامپ های LED انتخاب کنید. چیزهایی که واقعاً همان حس لطیف و روشنی را به شما می دهند که مانند یک شمع بدون ایجاد دود یا آلودگی هوا.

9- کولر گازی را روشن کنید و فیلتر آن را عوض کنید

کارایی یک کولر گازی بسیار فراتر از خنک کردن خانه شما است. این کولرها قابلیت تصفیه هوای خانه را دارند. دلیل این امر کشیدن هوا از خانه از طریق این کولر و عبور آن هوا از فیلترها و سیستم خنک کننده است و سپس آن هوای تمیز و خنک را به داخل خانه می فرستد.

این قسمت به وضوح اهمیت تعویض فیلتر هوا را نشان می دهد. مدت زمان ماندگاری این فیلترها نیز بسته به سازنده و سازنده آنها متفاوت است، اما مرسوم است که فیلترها حداقل دو بار در سال تعویض شوند. همین قانون هر شش ماه یک بار کاملا مناسب است.

بیشترین فشار کاری روی فیلترها در فصل بهار اتفاق می افتد. بعد از این فصل حتما فیلترها را گرده افشانی کنید. در کنار این عملیات بسیار مهم، مجاری هوای خانه را تمیز کنید. این به این دلیل است که گرد و غبار و سایر مواد حساسیت زا می توانند در این دریچه ها جمع شوند و با راه اندازی مجدد کولر گازی، آنها را در هوای اطراف آزاد کنند. با نگهداری اصولی و تمیز کولر گازی می توانید از این دستگاه به عنوان تصفیه کننده هوا استفاده کنید.

10- دستگاه تصفیه هوا بخرید

اما بهترین و موثرترین راه برای تصفیه هوای خانه و تمیز کردن آن، خرید دستگاه مخصوص این عمل است. این دستگاه ها هوای آلوده را از خانه می مکند و با عبور این هوا از چند فیلتر مخصوص، کاملاً تمیز و سالم به اتاق باز می گردد.

انتخاب دستگاهی با این ویژگی ها کار ساده ای نیست. با توجه به اندازه اتاق میزبان این دستگاه، باید طبقه بندی CADR را اصلاح کنید، تصمیمات لازم را بگیرید و اطلاعات لازم را در مورد برنامه ریزی و برنامه ریزی آن به دست آورید. این دستگاه ها نیازی به کار یا ابزار اضافی برای تصفیه هوای خانه شما ندارند و سرمایه ای ارزشمند برای مبتلایان به آلرژی هستند.

نتیجه

راه های زیادی برای تصفیه هوای خانه بدون استفاده از مواد شیمیایی وجود دارد. روش های ذکر شده در بالا را برای شروع تمیز کردن و تصفیه هوای خانه خود امتحان کنید. خوشحال می شویم نظرات خود را در مورد این مقاله بنویسید.

برای کسب امتیاز روی این مقاله کلیک کنید!

[کل: ۱ میانگین: ۵]

اگر خرید یک دستگاه تصفیه هوا تصمیم درستی برای شما باشد تعجب نکنید؟ انتخاب سرمایه گذاری در هوای پاک مهم است. اینجا در filtrationair.ir سعی می کنیم قبل از اینکه بدانید چه بپرسید به سوالات شما پاسخ دهیم.

1. تصفیه کننده هوا چیست؟
2. دستگاه تصفیه هوا چگونه کار می کند؟
3. چرا به دستگاه تصفیه هوا نیاز دارم؟
4. چه چیزی به کیفیت هوای داخل خانه کمک می کند؟
5. چگونه بفهمیم کدام دستگاه تصفیه هوا را انتخاب کنیم؟
6. آیا دستگاه تصفیه هوا نویز دارد؟
7. چگونه باید دستگاه تصفیه هوا را کار کنم؟
8. دستگاه تصفیه هوا را کجا قرار دهم؟
9. آیا می توانم پنجره های خود را در اتاقی که دستگاه تصفیه هوا در آن کار می کند باز کنم؟
10. آیا دستگاه تصفیه هوا برای تمیز کردن کل خانه من است؟
11. چگونه بفهمم که دستگاه تصفیه هوا کار می کند؟
12 هزینه استفاده از دستگاه تصفیه هوا چقدر است؟
13. آیا دستگاه تصفیه هوا عوارضی دارد؟
14. CADR به چه معناست؟
15 بهترین دستگاه تصفیه هوا برای مبتلایان به آسم چیست؟
16. آیا دستگاه تصفیه هوا آسم یا آلرژی را درمان می کند؟
17 فیلتر هپا چیست؟
18 فیلتر هپا داخلی چیست و چگونه کار می کند؟
19. برای تعویض فیلتر چقدر می پردازم؟
20. شاخص کیفیت هوای فضای باز (AQI) چیست و هر رنگ چه چیزی را نشان می دهد؟

دستگاه تصفیه هوا چیست؟

دستگاه تصفیه هوا دستگاهی است که آلاینده های خاصی را از هوا حذف می کند و کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می بخشد. آنها اغلب در خانه و اداره استفاده می شوند و برای افراد مبتلا به آلرژی، آسم، حساسیت های شیمیایی و سایر علائم تنفسی مفید هستند.

دستگاه تصفیه هوا چگونه کار می کند؟

دستگاه تصفیه هوا هوای آلوده را از فضای خاصی جذب کرده و از چندین لایه فیلتر دستگاه عبور می کند. ذرات، آلرژن‌ها و آلاینده‌ها روی یک فیلتر به دام می‌افتند و سپس هوای تصفیه‌شده به اتاق بازگردانده می‌شود.

چرا به یک دستگاه تصفیه هوا نیاز دارم؟

یک دستگاه تصفیه هوا به طور کلی کیفیت هوای داخل خانه را بهبود می بخشد و در نتیجه سلامت شما را بهبود می بخشد. ما تمایل داریم آلودگی هوا را فقط با هوای بیرون مرتبط کنیم. با این حال، آژانس حفاظت از محیط زیست (EPA) تخمین می زند که سطح آلودگی هوای داخل ساختمان می تواند دو تا پنج برابر بیشتر از سطوح آلودگی هوای بیرون باشد. بسیاری از آلاینده های مسبب آلرژی و آسم توسط دستگاه های تصفیه هوا از بین می روند. بنابراین، یک تصفیه کننده هوا برای کسانی که رنج می برند تسکین می دهد و خطر ابتلا به آن را کاهش می دهد، اگر قبلاً از آن رنج برده باشد. نوزادان و کودکان خردسال به ویژه مستعد ابتلا به آسم و آلرژی هستند زیرا بیشتر وقت خود را در داخل خانه می گذرانند.

چه چیزی به کیفیت هوای داخل خانه کمک می کند؟

خانه های مدرن ساخته و مهر و موم شده اند تا از نظر انرژی کارآمد باشند و هوا را در داخل نگه دارند. اگرچه برای کاهش قبض انرژی شما ایده آل است.

چگونه می دانید که کدام دستگاه تصفیه هوا را انتخاب کنید؟

از آنجایی که انواع مختلفی از تصفیه کننده های هوا وجود دارد که کارایی آنها برای مشکلات مختلف متفاوت است، ابتدا کدام مشکل باید حل شود. برخی از تصفیه کننده های هوا در از بین بردن ذرات بهتر، برخی دیگر در از بین بردن بو و برخی در از بین بردن مواد شیمیایی بهتر هستند. پس از تعیین مشکل، بهترین تکنولوژی را تعیین کنید و مدل مناسب را برای اندازه اتاق انتخاب کنید. اگر زیرزمین شما کپک زده است، به یک دستگاه تصفیه هوا نیاز دارید که بتواند هم هوای کپک زده و هم بوی مشک را از بین ببرد. اگر در خانه سیگار می کشید، به یک دستگاه تصفیه هوای کربن فعال نیاز دارید. اگر در خانه خود حیوانات خانگی دارید، به یک دستگاه تصفیه هوا نیاز دارید که بتواند شوره حیوانات خانگی را از بین ببرد. اگر هدف خاصی جز بهبود کیفیت کلی هوای داخل خانه نداشته باشید، هر یک از تصفیه کننده های ما برای شما کار خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید دستگاه تصفیه هوا

آیا دستگاه تصفیه هوا نویز دارد؟

یک دستگاه تصفیه هوا با صدای یک فن خانگی قابل مقایسه است. اکثر دستگاه های تصفیه هوا دارای چندین سرعت هستند که بالاترین تنظیمات معمولاً برابر با سطح مکالمه معمولی است. در بیشتر موارد، فقط می‌توانید از تنظیم بالا برای تمیز کردن سریع استفاده کنید، سپس برای حفظ سطح هوای تمیز به حالت متوسط ​​یا پایین بروید. تنظیمات متوسط ​​و پایین معمولا بلندتر از گرمایش مرکزی یا تهویه مطبوع نیستند و شبیه صدای سفید هستند که برای تمرکز، آرامش و خواب بهتر مفید است. برخی از مدل‌ها حالت «بی‌صدا» یا «صدای شگفت‌انگیز» را ارائه می‌کنند که برای مواقعی که آرامش و سکوت ضروری است، ایده‌آل است.

مرتبط:  چطور دندان هایمان را سفید کنیم

چگونه باید دستگاه تصفیه هوا را کار کنم؟

برای نتایج مطلوب، تمام دستگاه های تصفیه هوا باید به طور مداوم کار کنند. هنگامی که دستگاه تصفیه هوا خاموش می شود، آلودگی هوای داخل خانه به حالت قبل از درمان باز می گردد.

دستگاه تصفیه هوا را کجا قرار دهم؟

به طور طبیعی، بهتر است دستگاه تصفیه هوا را در اتاقی که بیشتر وقت خود را در آن می گذرانید، قرار دهید. برای اکثر مردم، اتاق خواب است. اگر به آلودگی حیوانات خانگی آلرژی دارید، ممکن است بخواهید دستگاه تصفیه هوای خود را در اتاقی که حیوانات خانگی بیشتر وقت خود را در آن می گذرانند نگهداری کنید. همچنین نباید دستگاه تصفیه هوا را در گوشه اتاق قرار دهید، برای حداکثر جریان هوا نباید بیش از دو فوت از دیوارها فاصله داشته باشد.

آیا می توانم پنجره های خود را در اتاقی که دستگاه تصفیه هوا در آن کار می کند باز کنم؟

بله، مخلوط کردن در هوای تازه در حالی که دستگاه تصفیه هوا کار می کند، کاملاً خوب است.

آیا یک دستگاه تصفیه هوا برای تمیز کردن کل خانه من است؟

سیستم های تصفیه هوا وجود دارند که می توانند برای تمیز کردن کل خانه شما نصب شوند، اما گران تر از واحدهای قابل حمل هستند. اگر سیستم نصب شده خارج از بودجه شما است، تصفیه هوای قابل حمل در اتاق های شما مهم است.

چگونه بفهمم که دستگاه تصفیه هوا کار می کند؟

بعد از چند روز از نصب دستگاه تصفیه هوا، اتاق تمیزتر می شود و دیگر احساس سنگینی نمی کنید. شما باید بتوانید راحت تر نفس بکشید، بهتر بخوابید و موارد کمتری از احتقان صبحگاهی و علائم آلرژی را تجربه کنید. وقتی فیلتر خود را عوض می کنید، به صورت بصری خواهید دید که چقدر هوا تصفیه شده است.

هزینه استفاده از دستگاه تصفیه هوا چقدر است؟

دو عامل باید در نظر گرفته شود: هزینه تعویض فیلترها و هزینه سالانه برق. دستگاه های تصفیه هوا با راندمان بالا معمولاً انرژی کمتری مصرف می کنند زیرا برای صرفه جویی در انرژی طراحی شده اند. با اضافه کردن هزینه برق سالانه و هزینه تعویض فیلتر می توانید هزینه عملیاتی سالانه را تعیین کنید.

آیا استفاده از دستگاه های تصفیه هوا عوارضی دارد؟

دستگاه های تصفیه هوا با کیفیت بدون ژنراتور ازن سلامت را بهبود می بخشد و تهدیدی بالقوه برای شما یا عزیزان شما ایجاد نمی کند.

CADR به چه معناست؟

CADR مخفف Air Delivery Rate است و اندازه گیری حجم هوای فیلتر شده توسط یک دستگاه تصفیه هوا است. سه اندازه گیری وجود دارد: یکی برای گرده، یکی برای دود سیگار و دیگری برای گرد و غبار. هرچه عدد CADR بیشتر باشد، دستگاه سریعتر هوا را فیلتر می کند.

بهترین دستگاه تصفیه هوا برای افراد مبتلا به آسم چیست؟

تصفیه کننده هوا HEPA برای افراد مبتلا به آسم مناسب است. توصیه می شود افراد مبتلا به آسم از تولید کننده های ازن و تصفیه کننده های هوای یونی خودداری کنند زیرا این دستگاه ها می توانند مواد زائد مضر از جمله ازن تولید کنند.

آیا دستگاه تصفیه هوای من آسم یا آلرژی را درمان می کند؟

خیر، دستگاه تصفیه هوا آسم یا آلرژی را درمان نمی کند.
با این حال، به کاهش میزان آلاینده های موجود در هوایی که وارد می شود کمک می کند که می تواند علائم مربوط به این شرایط را ایجاد کند. تصفیه کننده هوا به عنوان یک درمان یا درمان برای هیچ مشکل پزشکی در نظر گرفته نشده است. آنها ابزار دیگری هستند که می توانید برای بهبود کیفیت هوای داخل خانه یا محل کار خود استفاده کنید. اگر از هر یک از این شرایط رنج می برید، باید فورا با پزشک خود مشورت کنید.

بیشتر بخوانید: دستگاه تصفیه هوای خانگی: بهترین دستگاه تصفیه هوا برای آلرژی چیست؟

فیلتر هپا چیست؟

HEPA مخفف عبارت High-Efficiency Particulate Air است و یک نوع فیلتراسیون بسیار کارآمد است که ذرات میکروسکوپی را از طریق یک فیلتر از هوا حذف می کند. HEPA استاندارد فیلترهایی است که حداقل 99.97 درصد از تمام ذرات بزرگتر از 0.03 میکرون را حذف می کند.

فیلتر هپا داخلی چیست و چگونه کار می کند؟

فیلترهای HEPA از فایبرگلاس چسبنده ساخته شده اند. به طور معمول، یک فیلتر قابل شستشو تمام ذرات بزرگتر را به دام می اندازد، سپس یک فیلتر HEPA حداقل 99.97٪ از تمام ذرات بزرگتر از 0.03 میکرون را حذف می کند. مواد حساسیت زا مانند گرده، شوره حیوانات خانگی، هاگ قارچ و گرد و غبار در الیاف متراکم فیلتر به دام افتاده اند. بسیاری از دستگاه های تصفیه هوا HEPA دارای فیلتر کربن برای جذب مواد شیمیایی، بو و گازها هستند. هنگامی که هوای آلوده تصفیه می شود، یک فن آن را به عنوان هوای تمیز به داخل اتاق می فرستد.

بیشتر بدانید: انواع فیلترهای تصفیه هوا

برای تعویض فیلتر چقدر باید پرداخت کنم؟

اگر تصمیم به خرید دستگاه تصفیه هپا دارید، به خاطر داشته باشید که هزینه تعویض فیلترها چقدر است. اگر دستگاه شما دارای هر دو فیلتر HEPA و کربن یا فیلتر ترکیبی دیگر باشد، احتمالاً باید جداگانه تعویض شوند و ممکن است مدت بیشتری طول بکشد. به طور کلی فیلتر pre-HEPA باید هر 4 تا 5 ماه یکبار تعویض شود. هر 2 تا 4 سال یکبار فیلتر کنید. عوامل محیطی خانگی مانند حیوانات خانگی، دود تنباکو، شومینه، یا افراد مبتلا به آلرژی متوسط ​​یا شدید یا آسم می توانند نقش مهمی در نحوه تعویض فیلترها داشته باشند. برخی از برندها دارای نشانگرهای الکترونیکی هستند و برخی از تولیدکنندگان مدت زمان مشخصی را برای ماندگاری فیلتر تعیین می کنند.

شاخص کیفیت هوای فضای باز (AQI) چیست و هر رنگ چه چیزی را نشان می دهد؟

شاخص کیفیت هوا (AQI) سیستمی است که برای هشدار به مردم در مواقع خطرناک بودن آلودگی هوا استفاده می شود. AQI به شش دسته رنگ با توصیه ها تقسیم می شود:
سبز: خوب بدون توصیه
زرد: متوسط. افراد عادی باید در معرض محدودیت فشار وارد شده در هوای آزاد قرار گیرند.
نارنجی: ناخوشایند برای گروه های حساس. کودکان، بزرگسالان فعال و افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم باید فعالیت های خارج از منزل را محدود کنند.
قرمز: ناسالم برای کودکان، بزرگسالان فعال و افراد مبتلا به بیماری های تنفسی مانند آسم باید از فعالیت های بیرون از منزل در محل کار خودداری کنند. همه افراد دیگر باید فعالیت های طولانی مدت در فضای باز را محدود کنند.
بنفش: بسیار ناسالم. کودکان، بزرگسالان فعال و افراد مبتلا به بیماری های تنفسی، مانند آسم، باید از تمام فعالیت های خارج از منزل خودداری کنند. بقیه باید فعالیت های خارج از منزل را محدود کنند.
رنگ بژ مایل به قرمز: خطرناک. همه باید از فعالیت بدنی خارج از خانه خودداری کنند.

آلودگی هوا سالانه جان 7 میلیون نفر را می گیرد. در همین حال، طبق تحقیقات آژانس حفاظت از محیط زیست، هوای داخل خانه عموماً آلوده‌تر از هوای بیرون است و از آنجایی که بیشتر وقت خود را در خانه سپری می‌کنیم، باید به هوایی که تنفس می‌کنیم توجه بیشتری داشته باشیم، زیرا آلودگی وارد خانه می‌شود. خانه آسان است، اما تخریب آن چندان آسان نیست.

این آلودگی ممکن است به دلیل خانه در حال ساخت نزدیک شما و یا به دلیل بیرون آمدن بوی سیگار از پنجره داخل خانه ایجاد شود، شاید استفاده از اسپری های معطر منشأ این آلودگی باشد.

همه این موارد نوعی آلودگی ایجاد می کند که باید برای بهبود آن کاری انجام دهیم. اما سوالی که پیش می آید این است که بهترین راه حل برای تصفیه هوای خانه چیست؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا بهترین راه های تصفیه هوای خانه را کشف کنیم.

با آلودگی هوا در خانه چه کنیم؟

برای کاهش آلودگی هوای داخل خانه می توانید از راه حل های زیر استفاده کنید:

استفاده از تهویه مطبوع: استفاده از تهویه مطبوع می تواند به تمیز کردن هوای داخل خانه کمک کند. اما توصیه می شود کولر گازی شما مجهز به فیلتری برای جلوگیری از ورود ذرات معلق در هوا باشد.

استفاده از فیلتر هوای داخل ساختمان: استفاده از فیلتر هوای داخلی می تواند به شما در کاهش ذرات معلق در هوا کمک کند. این فیلترها معمولاً در داخل سیستم گرمایش و تهویه مطبوع نصب می شوند.

استفاده از گیاهان آپارتمانی: گیاهان آپارتمانی می توانند به عنوان یک فیلتر هوای طبیعی در خانه شما عمل کنند. برخی از گیاهان آپارتمانی مانند آلوئه ورا به آلاینده های هوا مانند فرمالدئید و بنزن بسیار حساس هستند و به شما کمک می کنند هوای داخل خانه خود را تمیز کنید.

از محافظ صورت استفاده کنید: پوشیدن محافظ صورت می تواند به محافظت از شما در برابر ذرات معلق در هوا در محیط های آلوده کمک کند.

اجتناب از سیگار کشیدن: پرهیز از سیگار کشیدن در داخل خانه و دوری از دود ناشی از خودروها در خیابان نزدیک خانه می تواند به کاهش آلودگی هوای داخل خانه کمک کند.

خانه را مرتب کنید: به دلیل محیط نامرتب و کثیف، ذرات معلق در هوا می توانند ایجاد شوند.

در نهایت بهترین روش استفاده از دستگاه تصفیه هوا در منزل است.

10 روش عملی برای تصفیه هوای داخل خانه

وقتی به آلودگی هوا فکر می کنیم اولین چیزی که به ذهنمان خطور می کند کارخانه های بزرگ یا خودروهایی هستند که دود و آلاینده زیادی در هوا منتشر می کنند، اما جالب است بدانید که آلودگی هوای داخل خانه می تواند بسیار خطرناکتر از هوای بیرون باشد. .

مرتبط:  چرا بذر گردو کپک میزند

این مشکل، تصفیه هوای داخلی را به یکی از مهم ترین دغدغه های شهروندانی که در شهرهایی با هوای آلوده زندگی می کنند، تبدیل کرده است. در ادامه راه هایی برای بهبود این مشکل را بررسی خواهیم کرد:

از گیاهان تصفیه کننده هوا استفاده کنید

بر اساس تحقیقات انجمن علوم باغبانی آمریکا، گیاهان علاوه بر زیبایی به بهبود کیفیت هوای داخل خانه، جذب آلاینده هایی مانند آمونیاک، فرمالدئید و بنزن و تصفیه هوا کمک می کنند. علاوه بر این با ایجاد رطوبت، خشکی هوا را کاهش داده و فضای خانه را راحت می کنند.

ناسا دو تا سه گلدان 20 تا 25 سانتی متری در هر 30 متر مربع را توصیه می کند. در ادامه با تعدادی از این گیاهان آشنا می شویم:

گیاه عنکبوت به لطف برگ های فراوان خود با جذب بنزن، فرمالدئید، مونوکسید کربن و زایلن به تصفیه هوای خانه کمک می کند.

آلوئه ورا خانه را از موادی مانند فرمالدئید و بنزن پاک می کند. ژل موجود در برگ های آلوئه ورا علاوه بر تصفیه هوا، برای درمان زخم ها و سوختگی ها نیز مفید است. این گیاه یکی از بهترین گیاهان تصفیه کننده فرمالدئید است. فرمالدئید در محصولات پاک کننده، دستمال توالت، حوله کاغذی و محصولات مراقبت شخصی استفاده می شود.

گل های داوودی رنگارنگ تنها برای زیباسازی محل کار یا پذیرایی استفاده نمی شوند. گل داودی می تواند بنزن را تصفیه کند. بنزن در چسب، رنگ، پلاستیک و مواد شوینده یافت می شود. این گیاه برای حذف زایلن، تری کلرواتیلن و فرمالدئید از هوای محیط بسیار مناسب است. این مواد از طریق لاک الکل، روغن جلا دهنده و گازوئیل وارد خانه می شوند.

در فهرست گیاهانی که قادر به تصفیه بنزن و تری کلرواتیلن هستند، نخل بامبو در درجه اول قرار دارد.

تهویه مطبوع خوبی داشته باشید

یکی از ارزان ترین و آسان ترین راه ها برای کاهش آلاینده ها استفاده از تهویه مطبوع مناسب است. به طور کلی، تهویه مطبوع شامل جایگزینی هوای بیرون با هوای داخل است.

استفاده از این محلول در روزهایی که هوای بیرون تمیز است می تواند تا حد زیادی مشکل آلودگی هوای داخل خانه را حل کند. اما همانطور که می دانید متاسفانه در شهرهای بزرگی مانند تهران هوای شهر تقریباً در همه روزهای سال آلوده است. بنابراین، تعویض هوا در چنین شرایطی نه تنها به تمیزتر شدن هوا کمک می کند، بلکه مشکل را چند برابر می کند!

بنابراین این راه حل تنها در شرایط خاص مناسب خواهد بود. اما چه راه حلی می تواند جایگزین مناسبی برای تهویه مطبوع باشد؟ برای پاسخ به این سوال در ادامه مقاله با ما همراه باشید.

از یک دستگاه تصفیه هوا کمک بگیرید

یکی از راه حل های مقرون به صرفه و مناسب برای جایگزینی تهویه مطبوع استفاده از دستگاه های تصفیه هوا می باشد. یک دستگاه تصفیه هوا مناسب و با کیفیت می تواند تا 99 درصد از آلاینده های موجود در هوا را جذب کند.

تنها چالش در استفاده از این راه حل، بازار بسیار متنوع دستگاه تصفیه هوا است. اگر تصمیم به خرید دستگاه تصفیه هوا دارید، احتمالا در ابتدا به دلیل تنوع زیاد محصولات، کمی سردرگم خواهید شد. با این حال، با دانستن چند نکته ساده، قادر خواهید بود دستگاه تصفیه هوای مناسب را انتخاب کنید.

نکات مهم برای خرید دستگاه تصفیه هوا را بشناسید

برای خرید دستگاه تصفیه هوا به نکات زیر دقت کنید:

حتما از دستگاهی استفاده کنید که آلاینده های محیطی را با فیلترهای HEPA و کربن فعال جذب کند. لوازم خانگی که از لامپ های UV یا فیلترهای مشابه استفاده می کنند ممکن است عوارض طولانی مدتی برای سلامتی ایجاد کنند. در دستگاه های تصفیه هوا از برندهای معروف مانند IQ Air از فیلترهای HEPA برای تصفیه هوا استفاده می شود. در محصولات برندهای تخصصی داخلی مانند دستگاه تصفیه هوای ایرانی نوژان، تصفیه هوا با استفاده از فیلتر هپا انجام می شود.

حتما اندازه دستگاه را چک کنید. دستگاه های بسیار کوچک معمولا از فیلترهای بسیار کوچک و کم ظرفیت استفاده می کنند.

مطمئن شوید که دستگاه تصفیه هوای انتخابی شما از یک فن با کیفیت بالا و بی صدا استفاده می کند.

از روغن های گیاهی استفاده کنید

برخی از روغن ها خاصیت ضد باکتریایی دارند و می توانند جایگزین خوبی برای پاک کننده های شیمیایی باشند. روغن های اکالیپتوس، میخک و گل رز نمونه هایی از این روغن ها هستند که به دلیل توانایی در از بین بردن ویروس ها و قارچ ها برای تصفیه هوای خانه استفاده می شوند.

برای استفاده از این روغن ها، کافی است چند قطره از آن را در ظرفی حاوی آب گرم بریزید و این ظرف را در اتاقی که وقت خود را در آن می گذرانید قرار دهید یا برای بهبود کیفیت هوای خانه، آن ها را به محصولات پاک کننده خانگی خود اضافه کنید. یا به هم اتاقی خود کمک کنید.

شمع های شیمیایی را با شمع های موم زنبور عسل جایگزین کنید

ذرات غبار شناور در هوا حاوی یون های مثبت هستند و بر خلاف طبیعت، یون های منفی از خود ساطع می کنند که به مثبت ها می چسبند و آنها را سنگین و سقوط می کنند. جالب اینجاست که سوزاندن شمع های موم مانند نیز مانند طبیعت عمل می کند و این پدیده را در فضای بسته ایجاد می کند و هوای داخل خانه را تصفیه می کند.

اگرچه این شمع ها بسیار کند می سوزند و در کوتاه مدت نیازی به تعویض ندارند، اما می توانند کیفیت هوای خانه را بهبود بخشند. اگر شمع از موم خالص باشد، بدون دود یا عطر می سوزد و هوا را آلوده نمی کند. این شمع ها برای افراد مبتلا به آسم بسیار مفید است زیرا ذرات گرد و غبار را از هوا جدا می کند و هوا را تصفیه می کند.

از پاک کننده های شیمیایی کمتری استفاده کنید

بسیاری از پاک کننده های خانگی حاوی مواد شیمیایی هستند که چشم، بینی، گلو و ریه ها را تحریک می کنند. توصیه می شود هنگام استفاده از این مواد پنجره ها را باز بگذارید یا به جای آن از مخلوط آب با سرکه یا جوش شیرین استفاده کنید.

سرکه به دلیل خاصیت اسیدی به عنوان یک پاک کننده طبیعی شناخته می شود، با کمک سرکه می توانید آلودگی ها را از روی دیوار و کف خانه پاک کرده و از آن به عنوان پاک کننده استفاده کنید. علاوه بر این، برای تصفیه هوا می توانید سرکه و آب را به مدت دو ساعت بجوشانید تا هوای اطراف ضد عفونی شود.

خانه را مرتب تمیز کنید

جالب است بدانید که فرش های پرز یکی از بهترین مکان ها برای پنهان کردن گرد و غبار، حشرات، باکتری ها و قارچ ها هستند.

پس با جارو کردن، گردگیری و شستن فرش ها تا حد زیادی به حذف آلاینده ها از محیط خانه کمک می کنید.

اما به این نکته توجه کنید که یکی دیگر از کارهای مهم برای نظافت منزل تمیز کردن منظم فیلترهای هوای سیستم های تهویه، رادیاتور و جاروبرقی است.

استفاده از کربن فعال در خانه یکی از جالب ترین روش های تصفیه هوا است

زغال چوب که کربن فعال نیز نامیده می شود، با جذب سموم و آلاینده ها به تصفیه هوای داخل خانه کمک می کند. یکی از ویژگی های خوب آن بی بو بودن و قابلیت جذب بالای آن است.

یک گزینه موثر و مقرون به صرفه زغال چوب بامبو است که می توانید آن را در یک کیسه قرار دهید و در خانه خود قرار دهید تا به بهبود کیفیت هوا کمک کند.

از یک لامپ نمک کمک بگیرید

قرار دادن یک لامپ نمک صورتی در اتاق خواب یا روی میز کارتان راهی عالی برای تصفیه هوای اطرافتان است. این نوع نمک با کاهش آلودگی هوا، عوامل بیماری زا و آلرژی زا، تصفیه کننده هوا است که آلاینده های هوا را جذب کرده و آنها را خنثی می کند. جالب اینجاست که این لامپ ها حتی در صورت خاموش بودن هم کار می کنند.

برای پخت و پز از روغن هایی با نقطه جوش کمتر استفاده کنید

از روغن با نقطه جوش کم استفاده کنید تا بوی روغن تا ساعت ها بعد از پخت در خانه باقی نماند. روغنی که در دمای پایین تری قابل استفاده است. معمولاً روغن زیتون دارای نقطه جوش کمتری نسبت به سایر روغن ها مانند روغن آفتابگردان است که معمولاً برای پخت و پز استفاده می شود.

با استفاده از این نوع روغن ها بوی روغن در خانه و آلاینده ها کاهش می یابد.

آخرین کلمه

در پاییز و زمستان که آلودگی هوا و بیماری ها زیاد است، باید بیشتر مراقب باشید که خانه خود را آلوده نکنید. آلاینده های هوا در داخل خانه نیز وجود دارد. با این تفاوت که آلاینده های داخل خانه بیشتر متمرکز هستند، زیرا قسمت های خانه بسته است و تهویه کمتری دارد.

آلاینده های هوای داخل خانه گاهی اوقات می توانند برای ساکنان بسیار خطرناک باشند. اگر غلظت این آلاینده ها زیاد باشد، می توانند باعث آلرژی، آسم و در دراز مدت باعث بیماری های تنفسی شوند. راه های طبیعی و غیر طبیعی زیادی برای تصفیه هوای خانه و رفع آلودگی وجود دارد و یکی از مطمئن ترین و بهترین راه ها استفاده از دستگاه تصفیه هوای خانه با کیفیت بالا است.

برای مشاوره رایگان در خصوص بهبود کیفیت هوا و خرید دستگاه تصفیه هوا می توانید با کارشناسان نوژان مهر تماس حاصل فرمایید.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا