چرا باید طبیعت را دوست داشته باشیم

هیچ کس نیست که در بهار عاشق نشود.

هر گیاهی که حرکت نکند برای عید نوروز مضر است.

هر کدام از ما در دنیای امروز به نوعی با تقویم های مختلف کار کرده ایم. و صاحبان هر تقویم شروع سال جدید خود را به روش های مختلف جشن می گیرند. اما اگر صادق باشیم، هیچ تقویمی به اندازه تقویم شمسی ما موضوع زیبا و منطقی فصل نو و آغاز نو را ندارد. آغاز اولین روز تقویم شمسی ما با طبیعت پیوند خورده است. سال نو، بهار نو و آغازی نو!

بهار رسید! طبیعت زیبا و دلفریب با دره ها، کوه ها و جویبارهایش رژه باشکوهی از زیبایی های طبیعت به راه انداخته و خلقت آن را جشن می گیرد.
بهار با طبع و نظم و آهنگی که دارد شکوه دیگری از زیبایی آفرینش را به نمایش می گذارد. عشق را با نسیم عاشقانه و رنگ و عطر گلهای بهاری هدیه می دهد و با موسیقی و آواز پرندگان و بارانش عشق و همراهان را می آموزد.
بهار فصل عشق و زیبایی است. این فصل طراوت، شور و هیجان را به زندگی ما می آورد.

چه خوب است که لطف بهار را به فال نیک بگیریم تا در کنار طبیعت به یکدیگر عشق بورزیم.
چه زیباست همزیستی و همسران طبیعت بهاری را بیاموزیم و به هر کینه و کدورتی نه گفتن و با طبیعت هماهنگ باشیم. شادی و سربلندی را برای خود، مردم و کشورمان به ارمغان بیاوریم.

چرا نباید باور کنیم که این ملت سرافراز و سرزمین کهن لیاقت این همه بدبختی را ندارد؟

به جنگ و جنگ افروزان لعنت بفرستیم و چشمان مادران و فرزندان بی گناه ما را بیش از این پر از اشک نکنیم. از دامن زدن به ریاکاری و مسائل قومی، فرقه ای و زبانی دست برداریم، همدیگر را از همزیستی طبیعت آموخته ایم.

پس بیایید با یک موضوع جدید ابتکاری به برنامه خود بپردازیم.

به قول حضرت حافظ:

بیایید در غار گل و ژتون مه بکاریم
سقف آسمان را بشکنیم و طرح جدیدی را شروع کنیم.

یک بار دیگر بهار را به فال نیک می گیریم – سال نو بر همه مبارک! به امید اینکه امسال سالی پر از شادی و آرامش باشد و شادی و لبخند به فرزندانمان بازگردد. .

به گزارش خبرنگار مهر، دکتر محمدمهدی اردبیلی یادداشتی را تحت عنوان ایام نوروز و آمدن بهار با عنوان آیا واقعاً بهار را دوست داریم ارسال کرد. شما را به خواندن این یادداشت دعوت می کنیم.

به بهانه فرا رسیدن فصل بهار و توجه مردم به طبیعت (از غزلیات مرثیه سرای طبیعت تا صحافی های سبز) فرصتی است تا اندکی در خود طبیعت و اساس علاقه احتمالی خود به آن و صحت و سقم اینها تامل کنیم. شعارهای طبیعت دوست و اشعار طبیعت دوستانه (از ستایش درخت و گل و بلبل گرفته تا فعالیت های زیست محیطی و حتی دفاع از حقوق حیوانات). می دانیم که یکی از عادات رایج جوامع امروزی علاقه به طبیعت است. در چنین شرایطی طبیعت همیشه با صفاتی چون «خوب»، «پاک» و «آرام» توصیف می شود و در عوض تمدن بشری و نماد اصلی آن «شهر» با صفاتی چون «بد»، «کثیف» “crowded” و “Noisy” نمایش داده می شوند.

جالب اینجاست که اکثر افرادی که چنین موقعیتی را اتخاذ می کنند جرات ترک کامل شهر را ندارند و حتی نمی توانند مدتی در طبیعت خالص و البته وحشی زنده بمانند. ایده واقعی طبیعت خالص و آلوده به انگل های زندگی مدرن (مانند طبیعت بدون برق، آب لوله کشی، گاز، تلفن، اینترنت، مغازه ها، ماشین ها، بیمارستان ها، تلویزیون و غیره) بیشتر شبیه یک جهنم ترسناک است تا یک جهنم ترسناک. بهشت رویایی گونه انسانی که پس از هزاران سال جنگ، خونریزی و خشونت توانسته است بر تمدن خود بر روی کره زمین حکمرانی کند و در نتیجه امنیت خود را (حداقل در برابر حمله حیوانات غیر از انسان) تضمین کند، دیگر نمی تواند در فضایی ناامن زندگی کند. جو، و او استرس بیابان خالص را تحمل کرده است.

البته نباید فراموش کرد که به لطف پیشرفت‌های مالی و فناوری اخیر، انسان می‌تواند طبیعتی پاک و آرام، البته کاملاً استادانه، مصنوعی و کاریکاتوری بخرد و یک هفته را در سواحل این جزیره یا در اعماق دریا بگذراند. که جنگل با وجود همه تأسیسات متحد و ضروری از آن برخوردار است.

حفاظت از محیط زیست برای چه کسانی؟

اما در سطحی فراتر از رویکرد رایج بالا، افرادی نیز هستند که ظاهراً سعی می کنند عشق خود را به طبیعت فراتر از حد خیالات یا غرغرهای کودکانه ببرند و برای حفظ طبیعت یا محیط زیست اقدام کنند. این افراد که طیف اجتماعی آنها گیاهخواران ضد حیوان کشی تا فعالان محیط زیست را شامل می شود، تمام تلاش خود را می کنند تا فعالیت های خود را کاربردی تر و حتی گاهی سیاسی کنند: از برگزاری اعتراضات علیه گرمایش زمین و سلاخی درختان با جلوه های نمادین کشتار حیوانات. آنها خود را حامی طبیعت معرفی می کنند و سعی می کنند خود را نه در کنار انسان ها، بلکه در مقابل آنها و در کنار طبیعت پاک قرار دهند و از این موضع به نقد انسان ها و عملکرد مخرب تمدن آنها می پردازند.

مرتبط:  چرا وقتی کسیو تگ میکنم نمیتونه اد استوری کنه

نکته ای که نباید فراموش شود این است که چنین رویکردهایی با وجود ژست طبیعت دوستانه، فراموش می کنند که طبیعت پاک اصلا وجود ندارد. طبیعت اختراع ماست. طبیعت فقط فطرت انسان است، طبیعت بدون انسان ورطه ای بیش نیست که در ساده انگارانه ترین و خوش بینانه ترین حالت می توان آن را با نومنون (ابژه فی نفسه) کانت مقایسه کرد. این انسان است که به طبیعت معنا و شکل و حتی رنگ و جان می بخشد و اگر بخواهیم صادق باشیم باید بپذیریم که بخش بزرگی از تلاش ما به نفع طبیعت به بهانه حفظ خود طبیعت است. چیزی نیست جز تلاش برای حفظ و پرورش محیط زیست و بستر زندگی.انسان به گونه ای که به بهترین وجه مناسب زندگی ما باشد. نگرانی ما در مورد گرم شدن کره زمین هیچ ربطی به سیاره زمین یا سایر حیوانات ندارد، بلکه فقط به ترس ما از تغییر شرایط زندگی خودمان مربوط می شود.

از عشق تا ریا

اصطلاح ظلم به طبیعت یا دفاع از حقوق موجودات طبیعی نیز بارها و بارها شنیده می شود، از تسلیم نشدن به خوردن گوشت به بهانه جلوگیری از حیوان آزاری گرفته تا نمونه های عرفانی تر از کشتن هیچ موجود زنده ای. ریاکاری در پس چنین رویکردهایی نیز در اقدام گزینشی آنها نهفته است که البته به دلایل بیولوژیکی نمی توان از آن اجتناب کرد. مخالفان خوردن گوشت به این دلیل که «لازم نیست حیوانات دیگر را برای غذا بکشیم» از همان ابتدا دو نکته مهم را نادیده می گیرند. نخست، بر اساس روابط موجود بین موجودات هم‌طبیعت که توسط آنها ذکر شده است، انسان‌ها می‌توانند حیوانات دیگر را شکار کرده و بخورند. این یک چیز کاملا طبیعی است. مثل این است که گرگ ها را از حمله به گوسفندان برای دفاع از طبیعت یا حفظ حقوق حیوانات بازداریم (البته کاری است که ما به نام پرورش انجام می دهیم، اما نه برای دفاع از طبیعت یا گوسفند زندگی، بلکه برای بلعیدن آن ها خودمان).

در اینجا نیز روشن می شود که دفاع از طبیعت یا موجودات زنده تنها بهانه ای برای تثبیت و تحمیل ریاکارانه همان بینش انسان محور به جهان است. نکته دوم را می توان در قالب این سوال مطرح کرد که حالا که قرار نیست به خاطر جان خود به طبیعت آسیب برسانیم و جانداران دیگر را از بین ببریم، چرا این فقط در مورد حیوانات صدق می کند؟ چرا به جای آن گیاهان بخوریم؟ آیا آنها زنده نیستند و موجودات حیاتی ندارند؟ در همین حال، چه اتفاقی برای ویروس هایی می افتد که بدن ما در هنگام بیماری می کشد؟ یا لکه آن همه موجودات میکروسکوپی که با هر دم و بازدم می کشیم؟ چرا انتخابی عمل می کنیم؟

بیایید با خودمان صادق باشیم. ما طرفدار «طبیعت پاک» نیستیم، حتی از آن می ترسیم. ما تنها سه انگیزه اصلی برای تلاش‌های خود در حفاظت از طبیعت داریم: اول، سرگرمی (یعنی نگرانی در مورد خالی کردن باغ‌وحش‌ها و کاهش سرگرمی‌های علمی و تفریحی). دوم، تلاش برای بهبود وضعیت محیط زیست خود به منظور جلوگیری از تهدیدات خارجی برای بشریت (مانند گرم شدن سیاره ما و پیامدهای منفی آن). سوم، تلاش برای پنهان کردن دستان کثیف خود از خون همنوعان و ناتوانی خود در کاهش خشونت در جوامع بشری. جالب اینجاست که با افزایش سطح تروریسم و ​​خشونت در سراسر جهان، بیشتر این حرکات دوستدار طبیعت یا حیوانات نیز افزایش می یابد. حرکاتی که برای کشتن یک دلفین یا انقراض گونه خاصی از مارمولک انجام می شود، آنقدر احمقانه است که فراموش می کنند هر روز صدها غیرنظامی توسط افراد دیگر، در مکان های مختلف و با بهانه های مختلف قتل عام می شوند.

تحقیقات نشان داده است که نقش طبیعت در سلامت ما غیرقابل انکار است. طبیعت با جذابیت های خاص خود تاثیر بسزایی در زندگی افراد خواهد داشت. روح طبیعت می تواند جسم و روان انسان را جلا دهد و بر سلامت روحی و جسمی تأثیر بگذارد. تصور کنید کنار دریا ایستاده‌اید و به صدای امواج گوش می‌دهید و به تماشای عبور مرغ‌های دریایی می‌نشینید. قطعا تمامی این سایت ها می توانند شما را به اوج آرامش روانی برسانند. حتی تصور لحظات حضور در طبیعت دیدنی و جذاب است. احساس آفتاب داغ تابستان یا آب سرد، خش خش برگ های پاییزی زیر پا، طعم باران زمستانی یا بوی بهاری سیر وحشی. اینها برخی از احساسات طبیعی است که می توانیم در هر چهار فصل انتظار داشته باشیم.

مرتبط:  گسترش چرا عاقل کند کاری که باز آرد پشیمانی

آیا می دانید که چنین تجربیاتی می تواند برای سلامت روان شما نیز مفید باشد؟ تجربیات حضور در طبیعت به راحتی می تواند ذهن، جسم و روح را از خستگی های ناشی از زندگی ماشینی برای مدت طولانی جدا کند. یک آخر هفته جذاب در طبیعت شما را برای یک هفته جدید و روحیه قوی آماده می کند. می توانید بگویید که برای این کار وقت ندارید. اما با کمک مشاوره روانشناسی تلفنی می توانید زندگی خود را مدیریت کنید.

نقش طبیعت در سلامتی ما

طبیعت تأثیر زیادی بر روح و روان افراد دارد و می تواند زندگی را با جذابیت زیادی پیش ببرد. ارتباط با طبیعت می تواند برای سلامتی شما بسیار مفید باشد. طبق مطالعات علمی مشخص شده است که فعالیت های کوچک و بزرگ مرتبط با طبیعت می تواند به کاهش استرس، اضطراب و احساسات منفی کمک کند. در این مدت، فعالیت های طبیعی احساسات مثبت را تشویق می کند. شما می توانید بسیاری از تمرین های ذهن آگاهی را در طول زندگی خود تجربه کنید. یا حتی می توانید مدیتیشن کنید و روی تنفس خود تمرکز کنید. قطعاً نمی توان تأثیر این موارد را در زندگی روانی و سلامت روان نادیده گرفت. اما نکته بسیار مهم این است که طبق بررسی های انجام شده، طبیعت خود نقطه کانونی و جایگزین مناسبی برای همه این موارد است.

طبیعت با حیات و روحیه نشاط آور خود در ذهن افراد تأثیر بسزایی خواهد داشت. تصور کنید در میان جنگل سرسبز قدم می زنید و از هوای تازه حداکثر استفاده را می کنید. سکوت جنکل با صدای جیک پرندگانش نوعی مراقبه عمیق است که روان شما را برای روحیه مثبت آماده می کند. به این نکته توجه کنید که استفاده از فواید طبیعت تنها به حضور در جنگل یا کنار دریا محدود نمی شود، می توانید با قدم زدن در محیط تمیز نزدیک خانه خود از طبیعت لذت ببرید. شما حتی می توانید از گل های آپارتمان خود مراقبت کنید. گاهی اوقات می توانید بذرهای جدیدی را در باغچه خود بکارید و لذت رشد گیاهان را تجربه کنید. همه این موارد می تواند شما را به مسیر اصلی تان هدایت کند و ذهن شما را آرام کند.

به اشتراک گذاشتن فواید طبیعت با دیگران

هر کدام از ما در زندگی خود تجربیاتی داریم. وقتی تجربیات خود را با دیگران به اشتراک می گذاریم، هم می توانیم روحیه خود را بهبود ببخشیم و هم دیگران را با مزایای داستان آشنا کنیم. به عنوان مثال، می توانید به دوستان خود در مورد رودخانه جدیدی که به تازگی کشف کرده اید بگویید. حتی می توانید خاطراتی از سفرهای طبیعت یا تجربیات خود با تالیا را بنویسید. نوشتن می تواند روند سلامت روان را تسریع کند. آنچه دیدید را توصیف کنید. حتی می توانید یک صفحه شبکه اجتماعی داشته باشید و در اوقات فراغت خود تجربیات طبیعت خود را با دیگران به اشتراک بگذارید.

بدانید وقتی انرژی مثبت خود را به اطرافتان می فرستید، می توانید همان انرژی مثبت را از جهان و کائنات دریافت کنید. حتی دیگران را ترغیب می کند تا تجربیات طبیعت خود را با شما به اشتراک بگذارند. استفاده از تجربیات مثبت دیگران نیز در تجدید قوای روحی شما موثر خواهد بود. اگر قلم خوبی دارید یا عکاس با تجربه ای هستید، حتی می توانید راهنمای سفر به طبیعت با زندگی شهری را در صفحه اجتماعی خود ایجاد کنید. کمپین های طبیعت گردی ایجاد کنید و در گروه های دوستانه در طبیعت سفر کنید. به اشتراک گذاشتن مزایای طبیعت با دیگران به ما این امکان را می دهد که با روحیه جمعی بیشتر از مزایای طبیعت استفاده کنیم.

نقش طبیعت در سلامتی ما (بازیابی جسمانی)

نزدیک بودن به طبیعت باعث بهبود سلامت جسمی و روحی می شود. از درون به ما احساس زنده بودن می دهد. بنابراین، ما می توانیم از اثرات مثبت اتصالات محیطی در تمام سطوح رفاه فردی لذت ببریم. ژاپنی ها رابطه خاصی با طبیعت دارند. آنها از روش استفاده از طبیعت بهره می برند که تأثیرات خاصی بر روند زندگی دارد. آنها معمولا از روش هایی در جنگل یا Shinrin-yoku استفاده می کنند. تجربه و مطالعات نشان داده است افرادی که در جنگل حمام می کنند از عملکرد بهینه سیستم عصبی، وضعیت قلب متعادل و کاهش اختلالات روده بهره مند می شوند. در مثالی دیگر بیان شده است که فعالیت در فضای باز احتمال مشکلات بینایی مانند دوربینی و نزدیک بینی را کاهش می دهد.

مرتبط:  چرا تو اینستا تعداد لایک رو نشون نمیده

بررسی و تحقیقات گسترده روی کودکان در استرالیا نشان داده است که کودکان مدرسه‌ای که در فعالیت‌های بیرون از خانه شرکت می‌کنند، بینایی بهتری نسبت به کودکانی که زمان بیشتری را در داخل خانه می‌گذرانند، دارند. علاوه بر این، افرادی که در فضای باز ورزش می کنند کمتر خسته می شوند و خطر ابتلا به چاقی و بیماری های مرتبط با آن کمتر است. تحقیقات حمام کردن در جنگل همچنین نشان داده است که با تحریک تولید پروتئین های ضد سرطان، پیاده روی مکرر یا سفر در طبیعت به بیماران کمک می کند تا با شدت بیماری مبارزه کنند. اگرچه این تحقیقات ادامه دارد و ما منتظر شواهد قوی تری هستیم، اما موارد اثبات شده آنقدر قوی هستند که به راحتی می توان اثرات طبیعت را بر بدن مشاهده کرد.

طبیعت بهزیستی روانی را بهبود می بخشد.

طبیعت به تنظیم سیستم عاطفی و بهبود عملکرد حافظه کمک می کند. یک مطالعه بر روی فواید شناختی طبیعت نشان داد که گروه هایی که در طبیعت قدم می زدند در آزمون حافظه به طور قابل توجهی بهتر از گروه هایی که در خیابان های شهر قدم می زدند، عمل کردند. طبیعت تأثیر زیادی بر افسردگی دارد مطالعات نشان داده است که افراد مبتلا به اختلالات افسردگی خفیف تا اساسی هنگام قرار گرفتن در معرض طبیعت خلق و خوی قابل توجهی از خود نشان می دهند.

نه تنها این، بلکه آنها همچنین برای بهبودی و بازگشت به حالت عادی خود انگیزه و انرژی بیشتری خواهند داشت. تحقیقات اخیر نشان داده است که بیرون بودن از طریق کاهش کورتیزول، هورمون استرس، پردازش ذهنی را بهبود می بخشد. این مشکل حتی ما را از مشکلات ناشی از استرس مانند فشار خون یا تپش قلب محافظت می کند. نکته بسیار مهم این است که طبیعت گردی و سایر فعالیت های فضای باز باعث ایجاد توجه و تمرکز می شود. یک مطالعه دانشگاه کانزاس نشان داد که گذراندن زمان بیشتر در خارج از منزل و زمان کمتر با وسایل الکترونیکی می تواند مهارت های حل مسئله را افزایش دهد و توانایی های خلاق را بهبود بخشد.

طبیعت قدرت معنوی می بخشد.

روانشناسان محیطی استدلال کرده اند که یک عنصر ارزشمند در رابطه انسان و طبیعت وجود دارد. با نزدیک ماندن به طبیعت، نسبت به آنچه طبیعت به ما می دهد احساس قدردانی و قدردانی می کنیم (هارولد پروشانسکی). دیدن شگفتی های دنیای بیرون به طور خودکار میل به محافظت از آن را در ما ایجاد می کند. تنفس طبیعت به ما آگاهی حسی کامل می دهد. زمانی که در خارج از منزل وقت می گذرانیم، به آنچه می بینیم، می شنویم، بو می کنیم و احساس می کنیم توجه بیشتری می کنیم. این سوال خود گواه عمیقی بر تقویت روحی افراد است.

روانشناسی محیطی و اثرات آن

روانشناسی محیطی مطالعه سلامت انسان در ارتباط با محیطی است که در آن زندگی می کند. این شاخه از علم بر رابطه موجودات زنده (به ویژه انسان) و طبیعت تمرکز دارد و همزیستی بین فرد و محیط را مطالعه می کند. ریشه روانشناسی محیطی این باور است که طبیعت نقش مهمی در رشد و رفتار انسان دارد. به عبارت دیگر، او معتقد است که طبیعت نقش حیاتی در نحوه تفکر، احساس و ارتباط ما با دیگران دارد. روانشناسی محیطی اصول خاصی دارد. وابستگی انسان به طبیعت موید تکامل است. ما بیشتر برای محیط های طبیعی ساخته شده توسط انسان مناسب هستیم.

در این میان بر اساس روانشناسی محیطی، تماس با نور طبیعی درمانی بوده و اثرات مثبت آنی بر استرس، فشار خون و سیستم دفاعی بدن دارد. ارتباط قوی با محیط، ایده فرد و فضا را تقویت می کند و درک محیط را افزایش می دهد. انسان همیشه قادر به بهبود محیطی است که در آن زندگی می کند. انسان ها سازگاری فعالی با تغییرات جامعه و محیط دارند. آنها هویت و تعلق اجتماعی خود را بسته به فضای فیزیکی که در آن زندگی می کنند تغییر می دهند. اگر می خواهید اطلاعات دقیق تری در مورد روانشناسی محیط کسب کنید، می توانید به اولین و بزرگترین مرکز مشاوره یعنی مرکز مشاوره همکوده مراجعه کنید. خدمات این مرکز با حضور متخصصین و یا مشاوره تلفنی روانشناسی شما را به شرایط ایده آل نزدیک می کند.

مراجع

mentalhealth.org.uk

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا