چرا باید سواد رسانه ای داشته باشیم تفکر هشتم

سواد رسانه ای یکی از پرکاربردترین اصطلاحات طی سه دهه گذشته بوده است. تقریباً هیچ کس در اهمیت سواد رسانه ای تردید ندارد و افراد مختلف از گروه های مختلف و از طیف های مختلف فکری دائماً بر اهمیت این بحث تأکید می کنند.

همه رسانه ها مخاطبان خود را تشویق می کنند که سواد رسانه ای خود را افزایش دهند و با هر رسانه ای صحبت کنند. فکر می کنند اگر مردم سواد رسانه ای داشته باشند متوجه می شوند که این رسانه از همه رسانه ها بهتر است و محتوای رسانه های دیگر کیفیت خوبی ندارد.

در این درس می خواهیم در مورد سواد رسانه ای صحبت کنیم.

ابتدا کمی در مورد معنای سواد و تاریخچه سواد رسانه ای صحبت می کنیم و سپس به تعریف سواد رسانه ای می پردازیم. در ادامه با موضوعات سواد رسانه ای آشنا می شویم تا بدانیم وقتی از سواد رسانه ای صحبت می کنیم دقیقاً منظور چه موضوعاتی است.

این درس را با تفاوت بین سواد رسانه ای و سواد رسانه ای دیجیتال به پایان خواهیم رساند.

معنی سواد

منظور از سواد و تغییر نگاه به سواد، بحثی گسترده و طولانی است که می تواند موضوع یک یا چند درس مستقل و حتی چندین کتاب باشد. اما در مورد این درس می توان گفت که مفهوم سنتی سواد یعنی توانایی خواندن و نوشتن در طول سالیان متمادی تغییر کرده است.

اگر در گذشته سواد را توانایی خواندن و نوشتن می دانستند، به این دلیل است که ابزار اولیه تولید، ذخیره و انتقال اطلاعات از طریق خواندن و نوشتن بود. اما امروزه اطلاعات و محتوا (اعم از خبری و غیر خبری) به روش های مختلفی تولید و عرضه می شود که خواندن و نوشتن تنها یکی از آنهاست.

به همین دلیل است که امروزه، وقتی از سواد صحبت می کنیم، باید تمام سؤالاتی را که به نوعی به «عرضه، دریافت و درک اطلاعات (+) مرتبط هستند، در نظر بگیریم. اصطلاحاتی مانند سواد اطلاعاتی، سواد دیجیتال، سواد رسانه ای، سواد رسانه های اجتماعی و سواد اطلاعاتی همگی بر اساس این باور هستند.

از میان انواع ترکیب های ساخته شده با واژه سواد، فعلا در این درس به سواد رسانه ای می پردازیم.

تاریخچه آموزش رسانه

با مراجعه به سرویس انگرام گوگل می توان تعداد تکرار عبارت Media Literacy را در کتاب های انگلیسی مشاهده کرد. همانطور که از نمودار زیر می بینید، سواد رسانه ای از اوایل دهه 1970، حدود نیم قرن پیش، رایج بوده است.

البته اگر بر خود اصطلاح سواد رسانه ای اصرار نداشته باشیم و مسائل مربوط به سواد رسانه ای را در نظر بگیریم – حتی اگر با کلمات دیگری مطرح شود – این بحث سابقه طولانی تری دارد و متفکران بیشتری را در بر می گیرد. مارشال مک لوهان، رولان بارت، نیل پستمن و حتی مارتین هایدگر را می توان از جمله اندیشمندانی دانست که دغدغه هایشان مربوط به سواد رسانه ای بود (+).

سواد رسانه ای حداقل دو موج عمده را به خود دیده است:

موج اول به محبوبیت تلویزیون مرتبط است. تلویزیون برای بسیاری از متفکران منادی عصر جدیدی بوده است. دورانی که قرار بود ارتباطات انسانی و حتی طرز تفکر و تفکر مردم به سرعت و به شدت تغییر کند.

موج دوم – بزرگتر و جدی تر – پس از گسترش اینترنت آمد. بسیاری از مرزها و دیوارهای سنتی در فضای رسانه ای پس از گسترش اینترنت از بین رفته اند. ساخت یک وب سایت و ارسال ایمیل ارزان بود و هر کسی می توانست رسانه خود را داشته باشد. رسانه های جمعی سنتی قدرت سابق خود را تضعیف یا حداقل از دست داده اند.

بعد از وب و ایمیل، گسترش شبکه های اجتماعی ضربه دیگری به رسانه های جمعی سنتی بوده است. ضربه ای چنان قوی که بسیاری از تحلیلگران پیش بینی می کردند این رسانه ها برای همیشه خواهند مرد.

مرتبط:  چرا شاعران از تکرار استفاده می کنند فارسی هفتم

این فضای رسانه ای جدید بر اهمیت سواد رسانه ای در نزد شهروندان، کارشناسان و دولت ها تاکید کرده است. در دنیای جدید، «ارائه‌دهنده اطلاعات» و «مصرف‌کننده اطلاعات» دیگر دو نقش مجزا نیستند و هرکدام می‌توانند هر زمان که بخواهند به صحبت یا گوش دادن به دیگران بپردازند.

در چنین بستری است که «فرهنگ رسانه های دیجیتال» به عنوان یکی از زیرمجموعه های فرهنگ دیجیتال متولد و توسعه یافت و همگان کم و بیش احساس کردند که آموزش سواد رسانه ای یکی از نیازهای اساسی جوامع امروزی است.

تعریف سواد رسانه ای

افراد مختلف سواد رسانه ای را به روش های مختلفی تعریف کرده اند. اگرچه کلمات و توضیحاتی که در این تعاریف می بینید متفاوت است، اما معانی آنها بسیار شبیه است. به همین دلیل، می توانید به سادگی چندین تعریف مختلف را کنار هم قرار دهید و تعریف جامع تری از سواد رسانه ای به دست آورید.

ابتدا تعریف جیمز پاتر را می خوانیم. او در کتاب آموزش رسانه خود (ترکیب عباراتی از قسمت های مختلف کتاب) این تعریف را بیان کرده است:

تعریف سواد رسانه ای جیمز پوتیه

محیط ما بیش از آنچه تصور کنیم از پیام های رسانه ای اشباع شده است و هر روز انواع پیام ها را از طریق رسانه ها دریافت می کنیم. پیام هایی که هر کدام می توانند به روش های مختلفی بر ما تأثیر بگذارند:

اثرات فیزیولوژیکی

تاثیر بر ذهن

تأثیر بر باورها و ارزش ها

تاثیر بر نگرش

تاثیر بر رفتار و…

هرچه بیشتر در مورد عملکرد و تأثیر رسانه های جمعی بدانیم، بهتر می توانیم تأثیرات این پیام های رسانه ای را کنترل و مدیریت کنیم.

سواد رسانه ای فقط همین است: هر چیزی که قدرت ما را برای کنترل اثرات پیام ها افزایش دهد.

جوزف تورو همچنین در کتاب رسانه در جهان امروز (+) به موضوع سواد رسانه ای پرداخته است. او برای تعریف سواد رسانه ای توضیح می دهد که وقتی یک فرد سواد رسانه ای بالایی دارد چه ویژگی هایی دارد:

تعریف سواد رسانه ای جوزف تورو

کسی که رسانه ها را می شناسد:

او از عوامل تأثیرگذار هدایت کننده سازمان های رسانه ای آگاه است

اطلاعات آن در مورد مسائل سیاسی مرتبط با رسانه ها به روز است

او به این موضوع حساس است که چگونه محتوای رسانه می تواند ابزاری برای یادگیری فرهنگ ها باشد

او به جنبه های اخلاقی فعالیت های رسانه ای حساس است

او از مطالعات آکادمیک و تحقیقات در مورد اثرات رسانه آگاه است

او می تواند از محتوای چند رسانه ای با چشمی مراقب لذت ببرد

سرفصل های سواد رسانه ای

دو تعریفی که در این درس از سواد رسانه ای ارائه کرده ایم، مبتنی بر نتیجه هستند. یعنی نتایج سواد رسانه ای و اینکه چه کاربردی دارد را بیشتر توضیح می دهند. اما آنها موضوعات و مهارت هایی را که آموزش رسانه ای شامل می شود، مشخص نمی کنند.

برای اینکه ببینیم آموزش سواد رسانه ای شامل چه موضوعات و موضوعاتی می شود، می توانیم دوره های سواد رسانه ای را در نقاط مختلف جهان ببینیم و عناوین آنها را بررسی کنیم.

با نگاهی به سرفصل های موسسات مختلف، طیف وسیعی از موضوعات را مشاهده می کنیم. به عنوان مثال، می توانیم (+/+/+/+/+/+) را ذکر کنیم:

انواع رسانه ها و نقش رسانه ها در جوامع

اقتصاد رسانه و صنعت رسانه، آشنایی با مالکیت رسانه و روش های درآمدزایی رسانه

جایگاه رسانه در سبک زندگی و رژیم مصرف رسانه ای

با زبان هر رسانه و ویژگی های هر تولید رسانه ای آشنا شوید

تجزیه و تحلیل و ارزیابی اطلاعات و اعتبار سنجی آنها

ذهن انتقادی

خطاهای شناختی و به ویژه سوگیری ها و پیامدهای آن

تأثیر رسانه ها بر مردم

مرتبط:  فیلم تو چرا وقتی شوهرت میره اینجوری حرف میزنی

اخبار جعلی و اخبار جعلی

توجه داشته باشید که موضوعات فوق تحت عنوان “سواد رسانه ای” و نه تحت عنوان رسانه های اجتماعی پوشش داده شده است.

در شبکه های اجتماعی به دلیل تعاملی بودن و امکان ارتباط دو طرفه، موضوعات دیگری نیز به این لیست اضافه می شود و به دلیل اهمیت، باید به صورت جداگانه به آنها پرداخت.

بنابراین آنچه در اینجا می بینید بیشتر تمرکز رسانه های جمعی است. یا به عبارت ساده تر: رسانه های سنتی.

مراحل یادگیری سواد رسانه ای

در میان افرادی که به موضوعات سواد رسانه ای و مراحل کسب این دانش و مهارت نگاه کرده اند، جیمز پاتر یکی از شناخته شده ترین افراد است. از آنجایی که تخصص او جلوه های رسانه ای است، مسیری که برای یادگیری سواد رسانه ای پیشنهاد می کند می تواند مفید، موثر و قابل استناد باشد.

او در کتاب خود سواد رسانه ای هشت مرحله توسعه سواد رسانه ای را به شرح زیر بیان کرد:

گام هشتم مسئولیت اجتماعی

پاتر در مرحله هفتم سواد رسانه ای و بلوغ را در مدیریت رسانه ها و پیام ها متوقف نمی کند. گام هشتم را نیز در نظر می گیرد: مسئولیت اجتماعی.

او می گوید ما نمی توانیم نسبت به همه پیام ها، اخبار و مطالب بی طرف باشیم. در برخی از پیام ها و مطالب رسانه ای مشخص است که ممکن است یک جایگاه برای جامعه مفیدتر از جایگاه دیگر باشد. به عبارت دیگر وقتی اخبار یا مطالبی را جلوی چشم خود می گذارید، می بینید که موافق یا مخالف آن به نفع جامعه است. آواره شدن یعنی چشم بستن به روی منافع جامعه ای که در آن زندگی می کند.

پاتر مسئولیت پذیری اجتماعی را در سواد رسانه ای چنین تعریف می کند: “تصمیم به این که تصمیم شما، هر چقدر هم که کوچک باشد، جامعه را تحت تاثیر قرار می دهد. و اذعان به اینکه برخی اقدامات فردی می تواند تاثیر سازنده ای در مقیاس جمعی (برای کل جامعه) داشته باشد.

به عبارت دیگر، پاتر نمی تواند مخاطبان منفعل را بدون جایگاهی در بالای سواد رسانه ای ببیند. در بهترین حالت این عموم به پله هفتم رسیده است.

تفاوت بین سواد رسانه ای و سواد رسانه ای دیجیتال

همانطور که در ابتدای این درس گفته شد، سواد رسانه ای و سواد رسانه های دیجیتال دو مبحث متفاوت هستند که با وجود اشتراکات فراوان، تفاوت های عمیقی نیز دارند.

این موضوع باید در یک درس جداگانه بررسی شود. اما تا آنجا که مرز بین این دو سوال مشخص است به چند نکته اشاره می کنیم.

بیشتر بحث هایی که تحت عنوان آموزش رسانه مطرح می شود، ریشه در ادبیات مدیریتی و جامعه شناختی قرن بیستم دارد. یعنی زمانی که اینترنت وجود نداشت یا سال های اولیه شکل گیری اینترنت و وب.

وقتی متفکران و متفکران این عصر از رسانه صحبت می کردند، اغلب به فکر رسانه های جمعی بودند. امروزه اگر اصطلاح «رسانه های اجتماعی» را بخوانید و تجربه ای نداشته باشید، بلافاصله به فکر پیام رسان ها و شبکه های اجتماعی دیجیتال می افتید. اما برای آنها رسانه های جمعی به معنای رادیو، تلویزیون، استودیوهای بزرگ فیلم، کانال های ماهواره ای و سایت های خبری بود.

همه این رسانه ها با بودجه های کلان اداره می شوند و افراد بزرگ و سازمان های بسیار ثروتمند از آنها حمایت می کنند. وگرنه تبدیل به یک تجارت بزرگ شده اند.

به همین دلیل همواره در آموزش رسانه با پرسش هایی مانند «صاحب رسانه را بشناسید» یا «منافع سیاسی رسانه ها را بسنجید» مواجه می شویم.

رسانه های دیجیتال پدیده جدیدی بود که ویژگی های غیرمنتظره ای را به همراه داشت:

سازمان های بزرگ در شبکه های دیجیتال حضور دارند، اما بسیاری از افراد نیز در مقیاس کوچک به عنوان رسانه های خرد فعالیت می کنند.

مرتبط:  چرا اولین روستاهای پرجمعیت در کنار رودها پدید آمدند

قدرت کوچک و کوچک کاربران در این رسانه ها انباشته می شود و قدرتی بزرگ، پراکنده، پیچیده و گاه غیرقابل پیش بینی ایجاد می کند.

حتی بزرگ‌ترین رسانه‌های دنیای دیجیتال هم گاهی به دنبال مخاطبان خود می‌شوند. به عبارت دیگر، به جای استریم، مجبور می شوند به سمتی بروند که مخاطب از آنها انتظار دارد.

فعالان واقعی در مقیاس کوچک نسبت به رسانه های بزرگ برتری «سرعت» دارند. اما گاهی از نظر «کیفیت» و «احراز هویت» نمی توانند مانند رسانه های جریان اصلی عمل کنند. برعکس فشارهای حرفه ای و ساختاری بر این افراد کمتر است و با ملاحظه کمتری صحبت می کنند. یک روزنامه بزرگ و سرشناس اگر کتاب یا فیلم ضعیفی دید باید با هزار کامنت از این کار بگوید و مواظب باشد کسی را ناراحت نکند. اما یک کاربر معمولی می تواند به راحتی به همان فیلم اشاره کند و بگوید: ارزش دور انداختن را داشت. یک روزنامه نگار رسمی و حرفه ای، حتی اگر چنین اعتقادی داشته باشد، بعید است که بتواند به این سرعت و صراحت نظر خود را بیان کند.

اگر بخواهیم این نکات را به زبان دیگری بیان کنیم، می‌توان گفت: در رسانه‌های دیجیتال، «مشارکت مخاطب» یک اصل پذیرفته‌شده است. دیگر ارتباط یک طرفه ای وجود ندارد که رسانه ها قرن ها به آن عادت کرده اند. و از طرفی حجم اخبار و اطلاعات غیر دقیق، نادرست، غیرمستند و تایید نشده طبیعتاً بیش از گذشته افزایش یافته است.

به همین دلیل، سواد رسانه ای دیجیتال در عین داشتن اشتراکات فراوان با سواد رسانه ای، با چالش های متفاوتی مواجه است. مردمی که به عنوان مشارکت‌کننده در فضای رسانه‌ای حضور دارند، نیازها و دغدغه‌ها، فرصت‌ها و چالش‌های جدیدی را ایجاد کرده‌اند که پیش از این حتی در تصور بسیاری از صاحب‌نظران رسانه وجود نداشت.

شما هنوز در این بحث مشارکت نکرده اید.

     برخی از دوستان متممی که به این درس علاقه مندند:     ، ، ، ،

سفارشی که متمم برای مطالعه مطالب مجموعه مدیریت رسانه به شما پیشنهاد می کند:

چند مورد پیشنهادی از مکمل:

سری مطالب حوزه مدیریت رسانه

هشتمین آزمون بازتاب و سبک زندگی | بخش چهارم: رفتار پرخطر چیست؟

میترا دانشور

موضوع طرح پژوهشی اندیشه و سبک زندگی هشتم: تسلط بر خود

یونس شادان

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. من با همه قلبم موافقم، به شدت به سواد رسانه‌ای اهمیت میدم. برای مثال، وقتی نمی‌دونیم چطوری اخبار رو از بین رسوندیم، این برای ما خیلی مضره. مقاله خوبی بود و من از خوندنش خیلی لذت بردم.

  2. من قبلا هم میدونستم که سواد رسانه‌ای مهمه، اما این مقاله به خوبی توضیح داد که چرا اینطوریه. مهمترین نکته این بود که سواد رسانه‌ای به شما کمک می‌کنه تا بتونید از اطلاعات درست استفاده کنید و جلوی تبلیغات دروغین و خبرهای جعلی رو بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا