چرا باید بچه ها جدا بخوابند

3.2/5 – (11 امتیاز)

خوابیدن کودک در اتاق خودش و عادت دادن او به تنهایی یکی از بزرگترین چالش های پیش روی والدین است. احتمالا شما هم با جملاتی مثل: قبل از خواب یک داستان دیگر می خواهم، گرسنه ام، صداهایی شنیدم و می توانم امشب با تو در رختخواب بخوابم؟ و… شما حداقل یک بار این جملات را از زبان فرزندتان می دانید و شنیده اید. جدا کردن اتاق کودک و تنها خوابیدن او کار آسانی نیست. مخصوصاً زمانی که کودک شما عادت به تنها خوابیدن ندارد. ترس کودک از تنها خوابیدن طبیعی است. البته این ترس نباید به یک عادت بد تبدیل شود. وقتی فرزندتان به سن تنهایی می‌رسد، باید به دنبال راه‌هایی باشید که او را جدا بخوابانید.

مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی آویژه با توجه به سوالات مکرر شما در خصوص اینکه کودک جدا می خوابد و سن جدایی از اتاق کودک و … راه های تنها خوابیدن کودک در اتاق و سوال را بررسی کرده اند. چگونه فرزندمان را به تنها خوابیدن عادت دهیم؟ پاسخ مناسبی دادند. اگر به دنبال راه هایی برای جداسازی اتاق کودکان هستید. این مقاله جامع و کاربردی را حتما بخوانید. با خواندن این مقاله یاد می گیرید که چگونه ترس از تنها خوابیدن را در کودکان از بین ببرید و آنها را در اتاقی جداگانه بخوابانید.

چرا کودکان باید جدا بخوابند؟

خوابیدن کودک به طور جداگانه فواید بسیاری برای سلامتی کودک و والدین و ایجاد عادات خوب برای کودکان دارد. مزایای خوابیدن کودکان به صورت جداگانه عبارتند از:

کاهش خطر مرگ نوزادان

بر اساس مطالعات انجام شده در انگلستان، بیش از نیمی از مرگ و میرهای ناگهانی نوزادان به دلیل بسته شدن مجاری تنفسی نوزاد است که باعث خفگی می شود. هنگام خواب، کودک در کنار شما در تخت شما است. به دلیل فضای کوچک، می توانید راه هوایی او را مسدود کرده و باعث خفگی کودک شوید.

کودکان راحت تر می خوابند

کودکانی که تنها نمی خوابند می توانند به رفتارهای بدی مانند درخواست غذا در نیمه های شب، گریه زیاد، بهانه جویی و غیره عادت کنند. اما وقتی کودک جدا می‌خوابد، دیگر نمی‌تواند خود را توجیه کند و به هر دلیلی خواب خود و والدینش را رد کند.

عادت دیر خوابیدن والدین بر کودک تاثیر نمی گذارد

کودکانی که با والدین خود می خوابند می توانند تحت تأثیر مشاجرات والدین قرار بگیرند. یا الگوهای خواب دیرهنگام والدین بر فرزندانشان تأثیر می گذارد.

افزایش استقلال کودک

جدا خوابیدن به کودکان کمک می کند تا عادات خوب خود را ایجاد کنند. به آنها کمک می کند تا خوب بخوابند. تنها خوابیدن در اتاق کودک به او کمک می کند تا از سنین پایین استقلال خود را افزایش دهد. همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس کودک می شود. ایجاد حس استقلال و آزادی در کودک بسیار مهم است. در درازمدت، این به ایجاد مفهوم اراده و تفکر آزاد، تصمیم گیری، تشکیل نظرات مستقل برای کودک و غیره کمک می کند. همچنین به کودک کمک می کند تا یاد بگیرد که در شب سریعتر به دستشویی برود و مثانه و روده خود را کنترل کند. اگر در مورد آموزش لگن برای کودک سوالی دارید می توانید از مقاله آموزش گلدان برای کودک استفاده کنید.

دوری از اثرات منفی رابطه والدین

اگر کودکان تا زمانی که بزرگ شوند با والدین خود بخوابند، ممکن است با موقعیت هایی مانند والدین خود مواجه شوند که برای رشد روانی فیزیولوژیکی کودک مناسب نیست. داشتن رابطه جنسی یا مشاجره با والدین، خشونت خانگی و غیره. چنین شرایطی می تواند به وجود آمده و به روان کودک آسیب برساند. استرس و اضطراب برای کودکان بسیار مضر است. برای دانستن علائم استرس در کودکان مقاله علائم استرس و اضطراب در کودکان را از دست ندهید.

ایجاد حریم خصوصی برای والدین

وقتی کودک در اتاق خودش می خوابد، والدین می توانند از حریم خصوصی خوبی برخوردار شوند. والدین زندگی زناشویی خود را خواهند داشت، فضایی برای ابراز احساسات شخصی و حفظ سعادت زناشویی. علاوه بر این، والدین نیز خواب بهتری خواهند داشت. زیرا آنها هر شب برای آرام کردن فرزندان یا رفع نیازهای غیرضروری آنها از خواب بیدار نمی شوند.

چگونه کودک را جدا بخوابانیم؟

طبق مطالعات، تقریباً 70 درصد رشد نوزادان در هنگام خواب اتفاق می افتد. بنابراین سطح خواب و محیط خواب کودک بسیار مهم است. خوابیدن کودک به طور جداگانه می تواند برای شما سخت و مشکل ساز باشد، اما غیرممکن نیست. ترس از تنها خوابیدن در کودکان کاملا طبیعی است، اما اجازه ندهید این ترس به عادت تبدیل شود. برخی از والدین متوجه نمی شوند که عادت هایی که برای فرزندان خود ایجاد می کنند یا به آنها اجازه می دهند می تواند منجر به مشکلات خواب شود. هنگامی که رفتارهای ناسالم و مضر تبدیل به عادت شوند، ایجاد تغییرات می تواند بسیار دشوار باشد. به این ترتیب، اگر زودتر و با توجه به سن به کودک آموزش داده شود که تنها بخوابد و سعی شود کودک جدا بخوابد، هم برای کودک و هم برای والدین راحت‌تر می‌شود.

مشاوران ما در این قسمت نکاتی را برای کودک به صورت جداگانه در اتاق خود و مقابله با ترس از تنها خوابیدن کودک ارائه کرده اند. مهم ترین و رایج ترین راهکارها برای جدا خوابیدن کودک عبارتند از:

اتاق کودک را به فضایی زیبا و راحت تبدیل کنید

قبل از اینکه اصرار کنید که تنها بخوابید و انتظار داشته باشید که فرزندتان تمام شب را در اتاقش بماند. مطمئن شوید که اتاق او برای خواب مناسب است. یک محیط آرام و راحت برای کودک خود ایجاد کنید. فضای اتاق کودک باید به گونه ای باشد که کودک از هیچ چیز نترسد و خوابش بهتر شود. درک و سلیقه هر کودک برای داشتن فضایی آرام و زیبا متفاوت است. به عنوان مثال، یک دختر کوچک ممکن است اتاقی با دیوارهای صورتی و عروسک های زیبا را دوست داشته باشد. اما پسری دوست دارد اتاقی با دیوارهای آبی و عکس ماشین ها داشته باشد.

پس با فرزندتان در مورد چیدمان و طراحی اتاقش صحبت کنید. سعی کنید اتاق او را مطابق با نظر و سلیقه کودک آماده کنید تا تمایل بیشتری به خوابیدن در اتاقش داشته باشد و بتواند با ترس هایش روبرو شود. کاهش وحشت شبانه می تواند کلیدی برای خوابیدن مستقل کودک شما باشد.

با فرزندتان ارتباط موثر برقرار کنید

اگر کودک شما از تنها خوابیدن می ترسد و هنگام خروج گریه می کند. با صحبت کردن با کودک و آرام کردن او به او اطمینان دهید که وقتی به خواب می رود در کنار او هستید. اگر کودک بلند شد، باید او را به تخت خودش ببرید. هرگز اجازه ندهید فرزندتان در اتاق والدین بخوابد. این کار را با آرامش و بدون بحث انجام دهید. کودک نوپای شما به جای کلمات شما لحن شما را می شنود. از بلند کردن صدای خود یا تندتر صحبت کردن خودداری کنید. لحن خود را آرام نگه دارید. سعی کنید از تنش در گفتار، صورت یا وضعیت بدن خود اجتناب کنید.

برقراری ارتباط سالم و مؤثر با کودک نیز می تواند روند صحبت کردن او را تسریع کند. برخی از والدین به دنبال این هستند که به کودک خود صحبت کردن را بیاموزند و به او صحبت کنند. اگر شما هم می خواهید به فرزندتان صحبت کردن را بیاموزید، حتما مقاله آموزش صحبت کردن به فرزندتان را بخوانید.

انتظارات خود را به وضوح توضیح دهید

با فرزندتان در مورد تغییراتی که قرار است در عادات خواب او ایجاد کنید صحبت کنید. مثلاً اگر فرزندتان به دلیل مریض بودن مدتی در کنار شما می خوابد، همین حالا به او بگویید: قوی شده ای و بهتر است دوباره در اتاقت استراحت کنی و بخوابی! شما باید در مورد نیازها و انتظارات خود به وضوح با فرزندتان ارتباط برقرار کنید. کودکان معنای کلمات یا کلمات کلیشه ای را نمی فهمند. پس واضح با آنها صحبت کنید. برای فرزندتان روشن کنید که انتظار دارید تمام شب را به تنهایی در اتاقش بخوابد.

احساسات فرزندتان را تایید کنید

مهمترین چیز برای ایجاد یک رابطه سالم با کودک و کمک به خوابیدن او از هم، درک و اعتبار بخشیدن به احساسات و ترس های فرزندتان است. مثلاً به جای اینکه بگویید: نترس یا جدا از هم خوابیدن ترسناک نیست، تو بزرگ شدی و…، بگو: می‌دانم احساس ناراحتی و ترس می‌کنی، اما مطمئنم که قوی هستی و شجاع. کافی است در اتاق خود تنها بخوابید و با ترس های خود مبارزه کنید. همچنین در صورت اعتراض فرزندتان با او همدردی کنید. بگو: می دانم که به تنهایی خوابیدن عادت نداری و به همین دلیل تو را می ترساند. اما من مطمئن هستم که می توانید سعی کنید تنها بخوابید.

یک طرح گام به گام ایجاد کنید

اگر فرزندتان سال‌هاست که در کنار شما و همسرتان می‌خوابد، انتقال ناگهانی و فوری او به تختی مجزا نه صحیح است و نه مؤثر. یک کودک برای نقل مکان به اتاق خود نیاز به زمان و برنامه ریزی گام به گام دارد. یک برنامه گام به گام برای کودک خود ایجاد کنید. برای مثال می توانید در ابتدا با او در اتاقش بخوابید. بعد از چند روز وقتی می خوابد خود را از او جدا کنید و صبح که از خواب بیدار شد به او بگویید که تنها خوابیده است.

والدینی که به سن جدایی از اتاق کودک توجه نکرده اند و اکنون آرزوی این کار را دارند باید از عادات کودک و رشد گام به گام او آگاه باشند. دور شدن تدریجی کودک از والدین خود در هنگام خواب بهترین نکته برای کودکانی است که عادت دارند در کنار والدین خود بخوابند. اگر کودک شما بسیار به شما وابسته است، بیرون آوردن او از تخت والدینش دشوارتر است. سعی کنید اعتیاد فرزندتان را کاهش دهید. وابستگی کودک به مدرسه نیز مشکل ساز خواهد شد. اگر شما هم فرزند وابسته ای دارید که در مدرسه نیست، مطالعه مقاله راه حل های فرزند وابسته در مدرسه می تواند کمک زیادی به شما کند.

مرتبط:  چرا عمده ذخایر نفت ایران در منطقه زاگرس است

راه هایی برای آرام کردن فرزندتان بیابید

باید بتوانید ترس کودک از تنها خوابیدن را کاهش دهید. برای این کار می توانید از وسایلی استفاده کنید که به کودک شما اجازه می دهد احساس آرامش کند. کودک شما ممکن است وقتی عروسک یا اسباب بازی خود را در آغوش می گیرد یا از شما می خواهد که برای او کتاب داستان بخوانید احساس آرامش کند. پخش موسیقی مورد علاقه کودک قبل از خواب یا قرار دادن هر چیزی که کودک شما می خواهد در کنار او و غیره می تواند باعث آرامش و کاهش ترس او شود. این فعالیت ها باعث می شود کودک احساس امنیت کند و به او کمک می کند تا به تنهایی بخوابد.

یک برنامه خواب سالم برای کودک ایجاد کنید

یک برنامه ساده و سالم قبل از خواب به کودک شما کمک می کند تا آرام شود و سپس برای خواب آماده شود. یک حمام آب گرم، خواندن یک کتاب داستان یا چند نوازش می تواند به کودک شما برای خوابیدن در تخت خودش کمک کند. این به کودک اجازه می دهد تا ذهن خود را آرام کند و از چیزی نترسد.

در مورد اینکه کودک جدا بخوابد محکم و قاطع باشید

هنگامی که اتاق کودک خود را جدا می کنید، ممکن است کودک شما نیمه شب با گریه به اتاق شما بیاید و اصرار کند که در کنار شما بخوابد. بسیاری از والدین در چنین مواقعی به دلیل خستگی تسلیم می شوند و اجازه می دهند کودک جلوی آنها بخوابد. اما یک عادت خاص در کودک شما ایجاد می کند. عادت می کند هر شب کنار پدر و مادرش بخوابد، گریه کند و از خستگی آنها لذت ببرد. اگر می خواهید کودک تنها بخوابد و به آن عادت کند، قاطعانه و قاطع باشید که کودک جداگانه بخوابد و استثنا قائل نشوید. نشان دادن رفتارهای مختلف فقط کار را سخت تر و طولانی تر می کند.

فرزندتان را تشویق کنید

اگر نوزاد شما برای اولین بار شب ها بدون شما در اتاقش می خوابد، بی تفاوت نباشید. فرزندتان را تشویق کنید و برای او جایزه بخرید. همچنین می توانید با این ایده کودکانی را که تنها نمی خوابند تشویق کنید. می توانید به فرزندتان بگویید که اگر یک هفته جدا بخوابی، برایت جایزه می خرم. نمودارها و برچسب ها برای تشویق کودکان نوپا و پیش دبستانی بسیار موثر و جالب هستند. می توانید برای فرزندتان جایزه تعیین کنید. مثلاً به او بگویید که اگر دو شب تنها بخوابد، در شب سوم می تواند 15 دقیقه بیشتر از قبل بیدار بماند. پاداش های خود را با تمجید از کودک خود ترکیب کنید. به او نشان دهید که از او راضی هستید.

به طور فعال مشکل را حل کنید

به احتمال زیاد، زمانی که فرزندتان در تخت خودش می خوابد، با مشکلاتی مواجه خواهید شد. شاید نصف شب آنقدر بی سر و صدا به اتاق شما می آید که حتی صدایش را هم نمی شنوید! یا شاید نوزاد دیگری در کنار شما خوابیده باشد که در این صورت به خواهر یا برادر کوچکترش حسادت می کند و می خواهد در کنار شما باشد.

خیلی خوب است که اصرار دارید کودکتان جدا بخوابد و در این تصمیم قاطع و مصمم هستید. اما اگر متوجه شدید که این قاطعیت به فرزندتان صدمه می زند یا مانع از خواب راحت و آرامش او می شود، بهتر است یک قدم به عقب بردارید. سپس دلایل و شرایط پشت این مشکل را بررسی کنید و راه حل های مناسب را بیابید. در این زمینه می توانید از مشاوران کودک کمک بگیرید.

سن مناسب برای جدا کردن اتاق از کودک

سن کودکی که تنها در اتاق می خوابد به کودک و ویژگی های او بستگی دارد. اگر کودک شما مستقل است و از استرس یا اضطراب رنج نمی برد، ممکن است زودتر از بقیه همسالانش جدا از هم بخوابد. طبق تحقیقات، کودکان بین 3 تا 6 سال می توانند به تنهایی بخوابند. البته اولین خواب جداگانه کودکان از 4-6 هفتگی امکان پذیر است. اما در این سن اتاق کودک جدا نیست. شما فقط می توانید آن را در تختخواب خود در کنار خود قرار دهید. همچنین باید بر کودک خود نظارت و کنترل بالایی داشته باشید و محیطی امن برای او فراهم کنید.

سخنی از مشاوران آویژه

با خواباندن کودک خود به طور جداگانه، به او می آموزید که مستقل باشد. اگر فرزندتان از جدا خوابیدن می ترسد، حتماً زمانی از روز را تعیین کنید و در مورد آن صحبت کنید. باید به کودک خود اطمینان دهید که می تواند بر ترس های خود غلبه کند و جدا بخوابد. فرزندتان را تشویق کنید. به آنها بگویید چقدر خوشحال هستید که آنها تصمیم گرفتند تنها با هم بخوابند. شما باید با توجه به خصوصیات و ویژگی های فرزندتان تصمیم بگیرید که از چه سنی جدا بخوابد. نگذارید خوابیدن در کنار والدین برای کودک به عادت تبدیل شود.

اگر نمی دانید فرزندتان در چه سنی می تواند جداگانه بخوابد یا نتوانسته اید کودک را به تنهایی در اتاقش بخوابانید، بهتر است از یک مشاور یا روانشناس کمک بگیرید. یک مشاور خانواده یا یک روانشناس خوب به شما در حل مناسب و درست این مشکل کمک می کند.

سوالات متداول

کودک در چه سنی می تواند تنها بخوابد؟

کارشناسان می گویند: حدود 3 سالگی زمانی است که کودکان می توانند خود به خود آرام شوند و به خواب بروند. حال باید تصمیم بگیرید که آیا این سن برای فرزند شما مناسب است یا خیر. شما باید بر اساس فرزندتان تصمیم بگیرید که آیا او آماده است تنها بخوابد یا نه.

وقتی کودک تنها نمی خوابد چه کنیم؟

برای تشویق فرزندتان به خوابیدن از هم، به او کمک کنید احساس امنیت کند. با یک روال آرامش بخش قبل از خواب شروع کنید. سپس یک شی مورد علاقه مانند یک حیوان عروسکی یا یک پتوی مورد علاقه به کودک بدهید. اگر به کودک شما کمک می کند تا احساس بهتری داشته باشد، چراغ کنار تخت را روشن کنید یا در اتاق خواب را باز بگذارید.

برای اینکه بفهمیم چرا اتاق خواب کودک باید جدا باشد؟ 10 راه برای مقابله با ترس کودک از تنها خوابیدن

از مشاوران خانواده و روانشناسان متخصص از سراسر کشور

با شماره 02162999066 تماس بگیرید

مشکلات بی خوابی تنها بزرگسالان را تحت تاثیر قرار نمی دهد و گاهی اوقات کودکان نیز با مشکل خواب مواجه می شوند و والدین خود را مجبور می کنند تا در کنار آنها بیدار بمانند. این می‌تواند شب‌ها را برای کودکان و والدین سخت و دشوار کند. به خصوص در مدرسه که بچه ها صبح زود از خواب بیدار می شوند و برای خواب کافی لازم است شب ها زود بخوابند. در این مطلب 10 ترفند خواباندن کودک را به شما آموزش می دهیم تا بتوانید به موقع کودکان را بخوابانید و مشکلی برای خوابیدن نداشته باشند.

1. ساعت خواب کودک را با توجه به نیاز او تعیین کنید

دانش آموزان مدرسه ای به 9 تا 11 ساعت خواب در شبانه روز نیاز دارند، اما تغییرات زیادی در عادات و نیازهای خواب کودکان وجود دارد. اکثر کودکان الگوهای خواب ثابتی دارند که به ندرت تغییر می کند. به عنوان مثال، کودکانی که زود از خواب بیدار می شوند، حتی اگر دیر به رختخواب بروند، زود بیدار می شوند و کودکانی که شب ها پرانرژی هستند و به آنها جغد شب می گویند، عموماً تا زمانی که بدنشان خسته و آماده نشده باشد، نمی خوابند. شما باید بدانید که فرزندتان به چه مدت زمان نیاز دارد تا صبح سرحال از خواب بیدار شود و بر اساس آن تعیین کنید که چه زمانی به رختخواب برود.

بیشتر بخوانید:
چقدر خواب برای بدن کافی است و بی خوابی چه عوارضی دارد؟

2. زمان مشخصی را برای بیدار شدن تعیین کنید

هنگامی که می دانید کودک شما به چه میزان خواب نیاز دارد و چه زمانی باید به رختخواب برود، می توانید به راحتی زمانی را برای بیدار شدن او تعیین کنید. به نظر می رسد خوب است که به بچه ها اجازه دهید بیشتر بخوابند و دیرتر در تعطیلات و آخر هفته ها بیدار شوند، اما پس از آن انتظار یک شب طولانی بی خوابی را داشته باشید. چند ساعت خواب اضافی که در طول تعطیلات به فرزندان خود می دهید تأثیری مشابه بیماری هواپیما یا جت لگ روی آنها می گذارد و از احساس خستگی در بدن آنها در زمانی که باید بخوابند جلوگیری می کند. بنابراین ساعات خواب و بیداری کودکان را در هیچ یک از روزهای هفته بیش از یک ساعت تغییر ندهید.

3. زمان خواب را به یک عادت همیشگی تبدیل کنید

عادات خواب بسیار مهم است، به خصوص برای نوزادان، کودکان نوپا و پیش دبستانی. انجام برخی کارها قبل از خواب، مانند دستشویی رفتن و خواندن داستان، به کودک این پیام را می دهد که زمان خواب نزدیک است. دانستن اینکه در چند ساعت آینده چه اتفاقی قرار است بیفتد، او را راحت می کند و این آرامش ذهنی پایه خوبی برای خواب فراهم می کند. بنابراین، پس از مدت کوتاهی، کودک شما به طور خودکار و عادتاً در زمانی که شما مشخص کرده اید، خواب آلود می شود و شروع به خمیازه می کند.

مرتبط:  چرا ردمی نوت ۹ هنگ میکند

4. حداقل 2 ساعت قبل از خواب تلویزیون را خاموش کنید

تحقیقات نشان داده است که نور صفحه تلویزیون، تلفن همراه، تبلت یا کامپیوتر می تواند در ترشح هورمون ملاتونین اختلال ایجاد کند. ملانتونین نقش مهمی در چرخه خواب و بیداری دارد. هنگامی که سطح ملاتونین افزایش می یابد، بیشتر افراد احساس خواب آلودگی می کنند و به رختخواب می روند.

تنها 30 دقیقه صرف تماشای تلویزیون یا هر صفحه نمایش دیگری قبل از خواب کافی است تا خواب فرزندان شما را مختل کند و 2 ساعت بعد بخوابد. بنابراین، هرگز تلویزیون را در اتاق خواب خود قرار ندهید و اجازه ندهید تلفن همراه و تبلت خود را هنگام خواب به اتاق خواب ببرند.

بیشتر بخوانید:
چرا اسباب بازی ها بهتر از تلفن همراه و تبلت هستند؟

5. هر گونه استرس را کاهش دهید

هورمون دیگری که نقش موثری در خواب دارد کورتیزول یا هورمون استرس است. وقتی سطح هورمون کورتیزول در بدن بالا باشد، کودک شما نمی تواند بخوابد. سعی کنید قبل از خواب فعالیت های آرام تری را انتخاب کنید، نورها را کم کنید و فضای خانه را آرام کنید. با این کار می توانید سطح کورتیزول را در بدن فرزندتان پایین نگه دارید.

6. محیط را برای خواب آماده کنید

اگرچه عروسک ها می توانند به خواب راحت کودک کمک کنند، اما وجود اسباب بازی های زیاد می تواند نتیجه معکوس داشته باشد و حواس کودک را پرت کند و خواب را برای او دشوار کند. ملحفه های نرم، نور ملایم در اتاق و سکوت نسبی می تواند به کودک شما کمک کند تا تفاوت بین روز و شب را درک کند و راحت تر به خواب رود.

7. محیط را خنک نگه دارید

علاوه بر نور و صدا، دما نیز بر چرخه خواب کودکان تأثیر می گذارد. هورمون ملاتونین دمای بدن را تنظیم می کند و به بدن کمک می کند به دمای داخلی لازم برای خواب برسد. شما همچنین می توانید با تنظیم دمای خارجی بر دمای داخلی بدن تأثیر بگذارید. برای این کار لازم است قبل از خواب لباس های زیادی بر تن کودکان نپوشید یا دمای اتاق را بیش از حد بالا نبرید. دمای معمولی اتاق یا حتی کمی خنک تر برای تحریک بدن به خواب مناسب تر است.

8. ترس کودکان را از بین ببرید

به جای نادیده گرفتن ترس های کودکان قبل از خواب، سعی کنید آنها را حل کنید. اگر تلاش برای اطمینان دادن به کودک نتیجه نداد، می توانید از روش های خلاقانه دیگری استفاده کنید. برای مثال می توانید یک اسباب بازی مخصوص برای محافظت از کودک در شب به او اختصاص دهید یا قبل از خواب اسپری ضد هیولا در اتاق کودک اسپری کنید! (یک خوشبو کننده هوا معمولی با یک برچسب خلاقانه ابزار خوبی برای این کار است.)

9. روی خواب تمرکز نکنید

مانند بزرگسالان، کودکان نیز ممکن است در خاموش کردن مغز و به خواب رفتن مشکل داشته باشند. به جای اینکه کودکتان را بیشتر مضطرب کنید با اشاره به اینکه زمان خواب به پایان رسیده است، روی آرام کردن و کاهش استرس او تمرکز کنید.

ده اختلالات خواب را در نظر بگیرید

اگر همه چیز را امتحان کرده اید اما فرزندتان هنوز برای به خواب رفتن مشکل دارد یا همچنان کابوس می بیند، ممکن است در واقع اختلال خواب داشته باشد. در این مورد، حتما در مورد مشکل با متخصص اطفال صحبت کنید.

منبع: Health Line

به گزارش مشرق، خواب کودکان مهم ترین دغدغه و در عین حال آزاردهنده ترین موضوعی است که از همان روز اول والدین را نگران می کند. اما خوبی این است که این مشکل قابل مدیریت است. از آنجایی که خواب و کیفیت آن تاثیر مستقیمی بر رشد مغز کودک دارد، بهتر است والدین نسبت به این موضوع حساسیت خاصی داشته باشند، اما وسواس نداشته باشند. زیرا این خطر به رابطه عاشقانه با فرزندشان آسیب می رساند. در خصوص مدیریت خواب نوزادان و کودکان با صحبت های فتانه ارجمند کارشناس ارشد روانشناسی بالینی کودک و نوجوان گفت و گو کردیم تا بدانیم والدین چه مسائلی را باید در این باره بدانند و چه نکاتی را رعایت کنند.

کودکان از دوران جنینی خوابیدن را آموخته اند

دو دیدگاه در بین والدین بسیار رایج است: گروهی از افراد فکر می‌کنند که جای خواب کودکان باید از هم جدا شود تا بتوانند تنها بخوابند و در آینده دچار اضطراب نشوند و فرزندان مستقلی داشته باشند. گروه دیگر می گویند نباید عجله کرد و هیچ الزامی برای خواب جداگانه کودکان وجود ندارد. در روانشناسی، روش های مختلفی برای خواب نوزادان و کودکان وجود دارد و تصمیم شما ممکن است بسته به محیط خانه شما متفاوت باشد.

بیشتر بدانید:

چگونه فرزندانی مسئولیت پذیر تربیت کنیم؟

در برخی از اسناد روانشناسی آمده است که «تربیت خواب نوزادان یا کودکان»، این عبارت گاهی باعث ایجاد استرس در والدین می شود. چون چیزی به نام آموزش خواب نداریم. انگار این بدان معناست که بچه ها نمی توانند به تنهایی بخوابند و ما باید به آنها یاد بدهیم که چگونه بخوابند. اگرچه این فکر اشتباه است. برعکس، کودکان این توانایی را دارند که خیلی خوب بخوابند، حتی مکانیسم ها و هورمون های بدن آنها خواب را به تنهایی تنظیم می کند. اتفاقاً آنچه بچه ها در دوران جنینی خوب یاد می گیرند خوابیدن است و ما در خواب بچه ها دخالتی نداریم و بسته به مشکلات محیطی خانواده به تدریج یاد می گیرند که خوابشان را با اعضای خانواده تنظیم کنند. ما فقط باید در این مورد به آنها کمک کنیم نه اینکه به آنها یاد بدهیم چگونه بخوابند.

کودک حتی اگر در کنار والدینش بخوابد می تواند مضطرب شود

آنچه در کودکی که بد می خوابد می گوید به روحیه کودک و محیط زندگی و خانه او بستگی دارد. انتظار داریم کودک طبق برنامه محیط خانه بخوابد و بیدار شود. امروزه برخی از کودکان ممکن است در به خواب رفتن مشکل داشته باشند یا چرخه خواب آنها کوتاهتر باشد یا دائما از خواب بیدار شوند. در اینجا پدر و مادر به روانشناس مراجعه می کنند و از او می پرسند که چگونه فرزندشان را جدا کنند تا خوب بخوابد یا از بدخوابی او جلوگیری کنند. برخی از روانشناسان بر این باورند که خوب است کودک جدا از مادرش بخوابد، زیرا از اتفاقات تلخی مانند خفگی نوزاد جلوگیری می کند. متأسفانه برای نوزادانی که در کنار والدین خود می خوابند این اتفاق افتاده است. همچنین اگر بچه ها زود از محل خوابشان جدا نشوند، وقتی بزرگ می شوند و والدین بخواهند آنها را جدا کنند، ممکن است کودک دچار اضطراب جدایی شود. اما وقتی جوان تر است، چرخه خوابش تنظیم می شود و این برای او خوب است.

البته از طرفی هم می بینیم که این جدایی گاهی باعث ایجاد اضطراب در کودک می شود. اما اضطراب جدایی در هنگام خوابیدن در کنار والدین نیز قابل مشاهده است و لزوماً درست نیست که اگر کودک در کنار والدین خود بخوابد دیگر این اضطراب را نخواهد داشت زیرا خوابیدن برای فرزندان به معنای جدا شدن از محیط است. با وجود اینکه در کنار والدین خود می خوابند، اما هنگام خواب احساس جدایی از والدین خود می کنند.

نحوه خوابیدن کودک به رابطه او با والدینش در طول روز بستگی دارد

اینکه کودک شما می تواند جداگانه بخوابد بستگی به نحوه رفتار شما با او در طول روز دارد. به همان اندازه که رابطه شما با فرزندتان در طول روز مهم است، مهم نیست کجا می خوابد. شما می توانید از 6 ماهگی کودک خود را جدا کنید اما اگر رفتار شما در طول روز با کودک سازگاری نداشته باشد، مطمئنا در 2 سالگی با اضطراب جدایی مواجه خواهید شد. پس لطفاً سعی نکنید محل خواب را جدا کنید زیرا این موضوع نیست. در واقع جدایی از محل خواب تکه ای از پازل است، فرآیندی طولانی برای جدا کردن کودک از والدینش. رابطه کودک با والدینش یک رابطه دو طرفه است. باید دانست که این تنها والدین نیستند که باید در این مورد تصمیم بگیرند، بلکه کودک نیز طرف دیگر این رابطه است. بنابراین اجازه دهید فرزندتان در مورد زمان، مکان و نحوه خوابیدن نظر خود را بیان کند.

یک برنامه منظم خواب باعث می شود کودک احساس آرامش کند و خواب او را تنظیم کند

خوابیدن برای کودکان یک فرآیند بسیار دشوار است. برای اینکه شما بخوابید، کودک باید اسباب بازی ها و اسباب بازی های خود را رها کند و چند ساعت بخوابد، سپس وقتی از خواب بیدار شد دوباره شما را خواهد داشت. پس قبل از به خواب رفتن باید مطمئن شود که شما آنجا هستید و ناپدید نمی شوید و دنیای او بعد از خواب و بیدار شدن هم همینطور است.

روال همیشه به کودک اجازه می دهد تا احساس آرامش و اعتماد به نفس کند. خانه باید به خصوص پس از یک ساعت خاموش شود و صدای محیط باید کاهش یابد. این بدان معناست که در طول روز صداهای طبیعی از خانه به گوش می رسد. مانند صدای صحبت اعضای خانواده، صدای تلویزیون یا صدای ظروف و صداهای معمول آشپزخانه، اما پس از یک ساعت باید صداها را کاهش داد. چراغ ها را کم کنید اعضای خانواده باید آرام تر صحبت کنند. تلویزیون باید خاموش باشد تا کودک متوجه زمان خواب شود. یکی از این راه‌ها برای اطمینان دادن به کودکان و نوزادان، انجام کارهای روزمره است. سعی کنید این روال ها را از ابتدای تولد شروع کنید. به عنوان مثال، پس از تعویض پوشک کودک، او را ماساژ دهید، برایش شعر بخوانید و سپس او را تکان دهید تا بخوابد. البته این روال ها با رشد کودک تغییر می کند. به عنوان مثال، روال یک کودک دو ساله ممکن است یک حمام، یک ماساژ و یک داستان خاص باشد. به عنوان مثال، اگر داستان شنگول و منگول را انتخاب کردید، همین داستان باید تا سه ربع بعدی ماه قبل از رفتن به رختخواب ادامه یابد. مگر اینکه خود کودک داستان دیگری بخواهد. اما این داستان ها و کتاب ها را به سه یا چهار تقسیم نکنید. یک یا دو مورد را در همان جا نگه دارید.

مرتبط:  چگونه به پک استیکر خود استیکر اضافه کنیم

خستگی در کودکان مساوی با خواب نیست

بسیاری از روانشناسان می گویند که اگر نوزاد هنگام خوردن شیر خوابش برد، او را بیدار کنید یا در حین نوشیدن شیر نگذارید بخوابد و بهتر است بعد از بازی بخوابد. زیرا اگر اجازه دهید نوزاد بعد از شیر خوردن زیر سینه مادر بخوابد این عادت در او ایجاد می شود که غذا خوردن خوابیدن است و در آینده که بخواهید شیر نوزاد را کم کنید یا او را از شیر بگیرید مقاومت زیادی خواهد داشت. . اما تحقیقات جدید نشان می دهد که شیر مادر حاوی مجموعه ای از ترکیبات است که خواب را تحریک می کند. گویی کودک برای خوابیدن و رشد مغزش نیاز به خوردن این شیر دارد. به همین دلیل برخی دیگر از روانشناسان معتقدند که دیگر نیازی به بیدار کردن و خواباندن نوزاد در هنگام شیر دادن و خوابیدن نیست. این اصلاً جمله درستی برای خسته کردن کودکان به خواب نیست. زیرا خستگی در نوزادان مساوی با خواب نیست. آنها برای رشد مغز به خواب نیاز دارند.

دیدگاه دیگری وجود دارد که می گوید بهتر است خط دید خود را محدود کنید. به عبارت دیگر جلوی بچه ها نباشید. به این ترتیب کودکان راحت تر می خوابند و یاد می گیرند که تنها بخوابند. در این مورد نیز مانند مورد قبلی تاکید می شود که کودک می تواند خود به خود بخوابد. اما برای نوزاد مناسب نیست. زیرا نوزاد برای خواب نیاز به دیدن والدین خود دارد. بنابراین نوزاد را نوازش کنید. پشت او را ماساژ دهید و حرکات کوچکی انجام دهید. تکان دهید به او نگاه کنید و لبخند بزنید تا خوابش برد و هر جا که گریه کرد و بیدار شد این کارها را انجام دهید.

والدین باید بدانند که کودک را از خود محروم نکنند

نوزادان 16 ساعت در روز می خوابند و بعد از دو ماه خواب آنها کوتاه تر و کوتاه تر می شود. بگذارید کودک بخوابد و او را بیدار نکنید. زیرا روند خواب او را مختل می کند. چیزی به نام “چرخه خواب کودک” وجود دارد. نوزادان به خواب سبک و سپس به خواب عمیق می روند. هر چرخه تقریباً 30 تا 40 دقیقه طول می کشد. بعد از هر سیکل، نوزادان برای یک دور از خواب بیدار می شوند. به همین دلیل والدین شکایت می کنند که چرا فرزندمان از خواب بیدار می شود و ما باید چه کار کنیم؟ به همین دلیل است که روانشناسان دلبستگی بر این باورند که لازم نیست کودکان را بعد از 6 ماه در اتاق جداگانه بخوابانید. در صورت امکان کودک را در یک تخت جداگانه در اتاق خود بخوابانید و اتفاقاً این به کیفیت کار شما نیز کمک می کند.

شما به عنوان پدر و مادر باید بدانید که فرزندتان به شما نیاز دارد و نباید او را از خود محروم کنید. اجازه دهید فرزندتان از شما بیمار شود و سپس بتواند شما را رها کند. جدایی نوزاد در 6 ماهگی لزوماً تضمینی برای استقلال شخصی او در آینده نیست. پس عجله نکنید

کیفیت خواب والدین و فرزندان مهمتر از محل خواب است

تخت و اتاق مشترک با کودک یکی از موضوعاتی است که روانشناسان روی آن کار می کنند و معتقدند این موضوع حتی برای مادران نیز مفید است. متاسفانه در جامعه ما این مشکل را با تنبلی مادر و والدین یکی می دانند که اصلا درست نیست، در واقع کیفیت خواب والدین بسیار مهم است. اگر والدین بتوانند کودک را نزدیک تخت خود بخوابانند و هر نیم ساعت و 40 دقیقه وقتی کودک از خواب بیدار می شود، تخت را تکان دهند، به خوابیدن او کمک زیادی می کند. اگر مادر بتواند از خواب بهتر بهره مند شود، در طول روز استراحت بیشتری خواهد داشت و این سوال ارزش بیشتری دارد.

اگر به فکر جدایی هستید، این موارد مهم هستند

برای نوزادان، اگر مادر اصرار به جدایی زودهنگام داشته باشد. او باید کنار تخت نوزادش بخوابد تا مطمئن شود که پدر و مادرش کنار او هستند. اگر کودکش بیدار شد، باید او را در آغوش بگیرد. مقداری شیر به او بدهید و به آرامی به پشتش بزنید تا آرام شود و دوباره بخوابد. البته باید به فکر شیر دادن در شب هم باشد و اینکه چه کاری می خواهد انجام دهد.

برای بچه های بزرگتر، حدود دو یا سه ساله، حضور آنها در اتاق والدینشان جدی تر است. اگر همیشه فرزندتان را در اتاق خود دارید یا او را جداگانه می خوابید، نکته مهم در این زمینه این است که باید نظم و روال را اجرا کرد. یعنی بعد از یک ساعت خانه خاموش و تاریک می شود و یک سری برنامه های روتین اجرا می شود. خونه ساکته صدا و نور ضعیف است. همه اعضای خانه در اتاق خود هستند. ممکن است زمانی که کودک خواب است برگردند، اما دیگر حالت روز را ندارند.

اگر قرار است در اتاق کودک بخوابید. کنارش دراز بکش. به او اطمینان دهید که تا زمانی که او به خواب برود در کنارش خواهید بود و سپس از او دور نخواهید شد و هر زمان که از خواب بیدار شد و صدای شما را شنید به سمت او می آیید و او را راحت می گذارید. اگر با شما تماس گرفت، سریع به او پاسخ دهید تا بداند در نزدیکی او هستید.

اگر تعداد بیداری های شبانه افزایش یابد. صحبت کردن با او. مشکل و نیازهایش را از او بپرسید و با او همدردی کنید. به او کمک کنید مشکلش را حل کند. اگر چیزی او را می ترساند، او را آرام کنید. اما اگر برای شب‌های طولانی اتفاق بیفتد، می‌توانیم به مواردی شک کنیم:

شاید فرزند من مشکل اضطراب دارد. اگر چنین است، باید به یک روانشناس کودک مراجعه کنم، شاید کودک فوبیا داشته باشد یا از چیزی که من نمی فهمم می ترسد.

به کودک بیاموزید که در طول روز خودتنظیمی کند و خود را آرام کند

یک کودک زمانی که آرامش و خودتنظیمی پیدا کند می تواند به راحتی بخوابد. یعنی می تواند آرام شود. چگونه کودک به این مرحله می رسد؟ به طوری که در محیط خانه خود احساس امنیت و آرامش کند. بنابراین والدین باید در طول روز مراقب فرزند خود باشند. وقتی از چیزی ناراحت است به او نگویید. چرا ناراحت شدن؟ سوال مهمی نیست. در عوض بگویند که من ناراحتی شما را درک می کنم و با هم این موضوع را حل می کنیم. وقتی هنگام بازی با کودک دیگری عصبانی است. پیش او بروید و به او بگویید که عصبانیت او را درک می کنید و مشکلش را حل می کنید. به این ترتیب به جای 5 بار، 3 بار عصبانی می شود. گاهی عصر به او بگویید چه روز خوبی با هم داشتید و چگونه می توانید آن روز خوب را با هم تکرار کنید. در طول روز با هم به اتاق او بروید و اتاق او را با هم تزئین کنید. با هم نقاشی کنید گاهی اوقات در آنجا مهمانی بگیرید و به عنوان والدین مهمان فرزندتان باشید. از او بپرسید که نظرش در مورد تغییر مکان خواب و رفتن به مکان جدید چیست. با بازیگوشی چیزهایی که او را می ترساند حذف کنید. لازم است کودک بخواهد جدا بخوابد.

این نکات کلیدی را به خاطر بسپارید

تنظیم خواب کودک به خواب خود شما نیز بستگی دارد که چگونه خواب خود را تنظیم می کنید. اگر خواب شما منظم است. خوابش هم منظم است.

اصرار نکنید و کودک را مجبور نکنید که محل خوابش را زودتر ترک کند. در هر مرحله از این روند، اگر کودک می خواهد با شما بخوابد، اجازه دهید. زمانی که کودک دائماً و به طور سیستماتیک می خواهد با والدینش بخوابد، باید از نظر روانی مداخله کنیم. بحث خوابیدن نیست احتمالا مشکل دیگری وجود دارد که باید برطرف شود.

بگذار همه چیز مسیر طبیعی خود را طی کند. اتاق خواب او را برای او محل ترس قرار ندهید. بلکه اتاق خواب او باید محل امن و بازی او باشد.

روزهای باکیفیت به او بدهید. چقدر در طول روز با او می گذرانید تا اینکه شب شما را ترک کند؟

ترتیب خوابیدن در خانه را فراموش نکنید. در وقت مقرر، خانه را برای خواب آماده کنید.

تا زمانی که کودک بخوابد در کنار او باشید.

به او اطمینان دهید که در کنارش هستید و به محض اینکه صدایتان کم شد به سمت او بیایید.

به فرزندتان سخت نگیرید. خواب هدف نیست. اگر این جدایی او را در طول روز عصبانی می کند و رابطه شما را خراب می کند. این جداسازی ضروری نیست.

مهمتر از آنچه روانشناسان می گویند این است که به عنوان یک والدین باید بدانید چه چیزی به شما و اعضای خانواده تان احساس خوبی می دهد.

در نهایت ذکر این نکته ضروری است که شما مجبور نیستید آنقدر اهداف آموزشی را دنبال کنید، آنچه مهم است ارتباط شما با فرزندتان است.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا