چرا استقلال لباس با یک ستاره ندارد

سایت فوتبالی – تیم فوتبال استقلال در شرایطی به رفسنجان سفر می کند که در برخی عکس های این باشگاه لوگوی بدون ستاره در لباس بازیکنان به چشم می خورد.

به گزارش فوتبالی، تیم فوتبال استقلال که در هفته بیست و هشتم لیگ برتر فوتبال، عصر روز جمعه ازساعت 18 به مصاف مس رفسنجان می‌رود، ظهر امروز به سمت رفسنجان پرواز کرد.

همزمان کاروان آبی پوسان از طریق CIP فرودگاه مهرآباد به سمت رفسنجان حرکت خواهد کرد.

باشگاه استقلال عکس هایی از لباس های بازیکنان خود منتشر کرده است که نظم خاصی در آن دیده نمی شود.

نکته جالب این است که برخی از بازیکنان ستاره حتی در لوگو قابل مشاهده نیستند. لباس بسیاری از بازیکنان دیگر اصلاً هیچ نشانی ندارد.

شلختگی لباس بازیکنان استقلال در نوع خود تعجب آور است و حیف است که کاروان یک تیم ورزشی استاندارد لباس پوشیدن را نداشته باشد.

2636

به گزارش ایسنا به نقل از پریما شاپ، نام مستعار، القاب و نشان ها از دیرباز مورد توجه بوده و عاملی برای افزایش جذابیت، شور و نشاط هستند. در ورزش هم اینطور است و خیلی مورد توجه هواداران قرار می گیرد.

فوتبال اولین فدراسیون جهانی بود که آن را پذیرفت و به سمت قانون گذاری و اجرای آن حرکت کرد.

این لقب ها و القاب در لباس های فوتبال به صورت برچسب یا ستاره ظاهر می شدند. این تگ ها و ستاره ها در لیگ ها و کشورهای مختلف معانی و مفاهیم متفاوتی دارند.

ابتدا در مورد ستاره ها به صورت تخصصی صحبت می کنیم و از قوانین مختلف آن صحبت می کنیم تا در نهایت به سوال اصلی مقاله پاسخ دهیم.

اولین ستاره هایی که روی پیراهن فوتبال قرار گرفتند در ایتالیا و سری آ در اواخر دهه 1950 بودند.

این ستاره ها از stella d’oro al merito sportive الهام گرفته شده اند که در ترجمه ایتالیایی به معنای ستاره های طلایی برای شایستگی ورزشی است.

پس از فصل 1958، جایی که آنها 10 قهرمانی در سری آ را به دست آوردند، یوونتوس یک ستاره بزرگ را روی لباس خود قرار داد. لازم به ذکر است که در آن سال ها تیم های فوتبال ایتالیا آرم تیم خود را روی لباس خود نمی گذاشتند و به همین دلیل ستاره اول لباس بالای لوگو که به جای آرم تیم ساخته شده بود قرار نداشت. در زیر تصویر لوگوی یووه در سال های 60-1959 را مشاهده می کنیم.

اما اولین تیم ملی فوتبال که به این سمت رفت برزیل بود که بعد از جام جهانی 70 سه ستاره بالای لوگوی تیم روی پیراهن به نشانه قهرمانی جام جهانی گذاشت.

در ایران قانون خاصی در مورد وضعیت ستاره و برچسب قهرمانی لیگ برتر فوتبال وجود ندارد. نه، تیم های فولاد اولین تیم هایی بودند که به دلایل خاص خود از ستاره برای لوگوی خود استفاده کردند، اما خیلی زود منصرف شدند و ستاره ها را حذف کردند.

حال سوال اصلی اینجاست که آیا تیم های استقلال و پرسپولیس که روی لوگوی تیم خود ستاره زده اند قانونی هستند یا خیر؟

قبل از پاسخ به این سوال، بهتر است ابتدا ببینیم این دو تیم از ستاره های خود چه می دانند که در ادامه به بررسی آن خواهیم پرداخت.

ستاره روی لباس استقلال

از سال 1385 باشگاه استقلال دو ستاره را بالای لوگوی تیم قرار داد و علی فتح الله زاده مدیرعامل وقت باشگاه اعلام کرد که با توجه به دو قهرمانی این تیم در آسیا تصمیم گرفته شده که از این ستاره ها استفاده کند.

استقلال یکی از اولین تیم های آسیایی شد که به تعداد قهرمانی های خود در این قاره ستاره ای به لباس های خود اضافه کرد و جالب اینجاست که بعد از استقلال تیم های آسیایی به مرور زمان به این مسیر علاقه مند شدند. با همان فرمول ستاره های روی پیراهنشان.

مرتبط:  چرا وقتی فلش را به کامپیوتر وصل میکنم بالا نمیاره

ستاره روی لباس پرسپولیس

پس از قهرمانی پرسپولیس در لیگ یک در سال 96-1395، این باشگاه اعلام کرد که با توجه به 10 قهرمانی در لیگ کشور، قصد دارند یک ستاره به لباس خود اضافه کنند و از سال 1396 در لیگ یک، لباس هایی با ستاره بالا به تن می کنند. لوگو

آن سال پیراهن پرسپولیس در مسابقات آسیایی ستاره نداشت، به همین دلیل هواداران استقلال گفتند ستاره این تیم مورد تایید آسیا نیست و ج به همین دلیل پرسپولیس در آسیا لباس بدون ستاره حمل می کند!

قوانین فیفا در مورد ستاره روی پیراهن

قبل از اینکه بخواهیم ستاره های دو تیم محبوب ایرانی را بررسی کنیم، ابتدا باید بدانیم قوانین در مورد ستاره ها چه می گوید؟

فیفا برای تیم های ملی قانون خاصی دارد، هر قهرمان در مسابقات جام جهانی یک ستاره بالای لوگو دارد. این لوگو برای تمامی مسابقات از جمله بازی های دوستانه، لیگ های قاره ای و جام جهانی ثابت و بدون تغییر است.

در اروپا قوانین خاصی برای تیم های باشگاهی وجود نداشت، مثلا منچستریونایتد از سال 1997 تا 1999 از لباس مخصوص لیگ قهرمانان اروپا استفاده می کرد که ستاره داشت و بعد از قهرمانی دوم هم لباس های دو ستاره داشت.

به طور مشابه، لیورپول گاهی اوقات از لباس های ستاره دار استفاده می کرد تا اینکه یوفا تصمیم گرفت قانونی را برای تیم های قهرمان به تصویب برساند تا از برچسب های شماره لیگ به جای ستاره استفاده کنند. و بعدها لوگوی مخصوص قهرمان فصل قبل را در نظر گرفت که حرکت جالبی هم بود.

به این ترتیب انتظار می رفت ستاره همه تیم ها از لباس حذف شود اما تیم های ایتالیایی یا بایرن همچنان با لباس های ستاره ظاهر می شدند. به عنوان مثال، آث میلان در مسابقات اروپایی از پیراهنی با برچسب مخصوص 7 قهرمانی یا قهرمان 7 و یک ستاره بالای لوگو استفاده می کند که در مورد یوونتوس و اینتر نیز صدق می کند، با این تفاوت که آنها برچسب خاصی برای شماره ندارند. از مسابقات قهرمانی

با نگاهی به تاریخچه لوگوی میلان یا بایرن در سایت رسمی باشگاه متوجه می شویم که لوگوی تیم ها بدون ستاره است و آن ستاره جزء لوگوی باشگاه محسوب نمی شود.

بنابراین نتیجه گیری ما این است که یوفا این قانون را برای معرفی قهرمانان اروپا به این شکل وضع کرده است، اما آنها طبق قانون لیگ های ملی خود تعهدی مبنی بر عدم استفاده از ستاره های بالای لوگو را اعمال نکرده اند.

قوانین خاصی در مورد سایر قاره ها وجود ندارد و مسابقات آنها قهرمان ستاره محسوب نمی شود.

علاوه بر این، طبق اعلام فیفا، لیگ های فوتبال در سراسر جهان این اختیار را دارند که مطابق با قوانین ملی خود عمل کنند.

ستاره های استقلال و پرسپولیس

برگردیم به موضوع اصلی و به نحوه حقوقی ستاره های استقلال، پرسپولیس بپردازیم.

آیا این ستاره ها جعلی هستند یا کاملاً قانونی؟

او در همان ابتدا که استقلال این موضوع را مطرح کرد، این ستاره ها را نه به عنوان یک فاکتور اضافه شده به لوگو، بلکه به عنوان بخشی از لوگوی تیم ثبت کرد و در واقع لوگوی باشگاه استقلال با ستاره و جزئیاتی از جمله ایجاد شد. نام و سال تاسیس تیم که باعث شد این تیم با دو ستاره در تمامی مسابقات بازی کند.

در مورد پرسپولیس نیز با توجه به فرصت های اندکی که این تیم در سال 96 داشت، پس از کسب عنوان قهرمانی و قبل از شروع لیگ قهرمانان آسیا موفق به ثبت لوگوی جدید نشدند. در نتیجه در آن سال بدون ستاره در مسابقات آسیایی بازی کرد. و از فصل بعد پیراهن تیم با یک ستاره همراه شد.

در نتیجه ستاره های هر دو تیم جزئی از لوگوی تیم هستند و به هیچ وجه نمی توانند غیرقانونی باشند، البته دلیل ستاره ها از دیدگاه هواداران دو تیم متفاوت است.

مرتبط:  چرا از زمین شناسان برای پیداکردن فسیل هالایه های رسوبی را مطالعه می کنند

به عبارت دیگر می توان گفت در مسابقات آسیایی هیچ تیمی اجازه استفاده از ستاره ها را ندارد مگر اینکه آنها را در لوگوی خود بگنجانند.

اگر فدراسیون فوتبال ایران قانون ستاره ای (که می دانیم بسیار بعید است) مشخص کند که با وضعیت فعلی لوگوی دو تیم مغایرت داشته باشد، باید دید باشگاه ها چه تصمیمی می گیرند و آیا لوگوی تیم را تغییر می دهند یا خیر؟

کنفدراسیون آسیا پیش از این نشان داده است که با معیارهای لیگ کشوری اجازه حضور تیم های ایرانی در رقابت های قاره ای را نمی دهد. پس با احتمال زیاد می توان پیش بینی کرد که هیچ قانونی در لیگ برتر تصویب نشود و این ستاره ها همیشه روی لوگوها باقی بمانند.

نظرت در مورد ستاره های استقلال و پرسپولیس چیست؟

پایان گزارش تبلیغاتی

سال‌هاست که در دنیای ورزش و به‌ویژه فوتبال ستارگان، تگ‌ها و نشان‌ها اهمیت زیادی پیدا کرده‌اند، به‌طوری که گاهی نقش این اشیا برای یک هوادار متعصب حتی از اهمیت خود لوگو نیز مهم‌تر است.

این عناوین با چه دلایلی و با چه استدلالی به تیم ها داده می شود و یا گاهی خود تیم ها آنها را انتخاب می کنند با یکدیگر تفاوت زیادی دارند و قانون کلی برای آنها وجود ندارد.

مثلا در فوتبال کشور ما از این قبیل صحبت ها زیاد است و دو سوال اصلی که مطرح می شود این است:

ستاره روی پیراهن پرسپولیس برای چیست؟

علت ستاره های استقلال چیست؟

اما اگر بخواهیم به طور کلی به این موضوع نگاه کنیم، ابتدا باید تفاوت قوانین لباس باشگاهی و ملی را ببینیم و سپس جزئیات هر مورد را به طور جداگانه مشاهده کنیم.

قانون ستاره روی پیراهن در فیفا

اولین لباس تیم ملی که با ستاره مزین شده بود متعلق به برزیل بود. این تیم پس از سومین قهرمانی جهان تصمیم گرفت به نشانه افتخار و تعداد قهرمانی خود 3 ستاره بالای لوگو کار کند.

سال ها پیش در رده باشگاهی دیده می شد، اما هنوز قانونی برای آن وجود نداشت.

با گسترش این حرکت در میان سایر تیم های قهرمان جام جهانی، فیفا در قالب قانونی اعلام کرد که تیم های ملی فوتبال می توانند برای هر قهرمانی در جام جهانی از یک ستاره در لوگوی تیم خود استفاده کنند.

انتخاب رنگ این ستاره ها آزاد است و تیم ها می توانند بسته به طرح لباس از رنگ مورد نیاز خود استفاده کنند.

از زمان تصویب این قانون تمامی تیم هایی که این افتخار را در کف دست خود دارند آن را محترم شمردند و از آن استفاده کردند.

این ستاره ها برای همه مسابقات ثابت هستند و در واقع این تیم ملی برای حضور در تمام مسابقات خود از همین لوگو استفاده می کند.

فیفا قوانین دیگری برای مسابقات قاره ای ندارد و تیم های ملی مجاز به نصب ستاره برای قهرمانی در مسابقات قاره ای نیستند.

قانون ستاره یکنواخت تیم باشگاه

در مورد تیم های باشگاهی موضوع پیچیده است. هر کنفدراسیون و هر قاره شرایط متفاوتی دارد.

ما منظم ترین و شاید زیباترین سیستم اروپا را می بینیم که از قوانین خوبی برای نشان دادن قهرمانان لیگ های مختلف استفاده می کند.

پس از اینکه تیم‌های مختلف از ستاره‌های ویژه برای قهرمانی‌هایی که در اروپا کسب کردند استفاده کردند، یوفا تصمیم گرفت برای جلوگیری از بی‌نظمی در این زمینه، قاعده‌ای را وضع کند که قهرمانان از استفاده از چراغ‌ها خودداری کنند.

به این ترتیب تصمیم گرفته شده که قهرمانانی که حداقل 5 قهرمانی یا سه قهرمانی متوالی کسب کرده اند، شماره این افتخار را به عنوان برچسب روی دست خود داشته باشند.

ضمناً در دوره جدید از تگ مخصوص قهرمان سال قبل استفاده شد.

در اروپا، لیگ های ملی مجاز به قانون گذاری و فعالیت بر اساس سیستم خود هستند.

مرتبط:  چطور تو اینستا انلاین بودن را مخفی کنیم

یوفا ضمن قانون گذاری فوق، تیم ها را از قرار دادن ستاره طبق قانون ملی کشورشان منع نکرده است و به این ترتیب تیم هایی با نشان به اضافه ستاره می توانند در مسابقات کشورهای اروپایی مانند میلان، اینترمیلان، یوونتوس شرکت کنند. ، بایرن مونیخ و …

هنوز قانونی برای قهرمان ادوار گذشته قاره آسیا وجود ندارد.

البته کنفدراسیون آسیا بر خلاف اروپا دست تیم ها را در اعمال قوانین داخلی باز نگذاشت و به آنها حق نداد در صورت تمایل ستاره هایی به لباس خود اضافه کنند.

قانون ستاره روی پیراهن در ایران

اما می رسیم به فدراسیون فوتبال ایران! خب مشخص است که این فدراسیون با 5 ستاره غیر واقعی هرگز قانونی برای اضافه کردن ستاره به لباس تیم های قهرمان لیگ برتر وضع نکرده است.

در شرایطی که قانون وجود ندارد، دو حالت پیش می‌آید، یا تیم‌ها می‌توانند از ستاره‌ها هر طور که می‌خواهند استفاده کنند یا هیچکس حق استفاده از آنها را ندارد.

با توجه به اتفاقات گذشته، ظاهراً این امکان حتی برای مدت کوتاهی وجود دارد و تیم ها می توانند به دلخواه خود از ستاره ها استفاده کنند.

اکنون که تمامی شرایط و قوانین بین المللی و ایرانی را بررسی کرده ایم، نوبت به آنالیز ستاره های تیم هایی که در بالا به آنها اشاره کردیم رسیده است.

ایران تا کنون 3 بار قهرمان جام ملت های آسیا شده است اما با توجه به قوانینی که در بالا به آن اشاره کردیم، مجاز به پوشیدن ستاره بالای لوگو نیستند. به این ترتیب لباس تیم ملی ایران ستاره خواهد داشت مگر اینکه خود لوگو تغییر کند و ستاره داخل طرح قرار گیرد.

ستاره لباس استقلال

تیم استقلال از سال ۱۳۸۶ دو ستاره طلایی روی لباسش اضافه شد. که مسئولین وقت باشگاه علت این امر رو دو قهرمانی تیم در رقابت های قهرمانی آسیا معرفی کردند.

آن زمان در لیگ داخلی قوانینی وجود نداشت (دقیقا مثل الان) و با تصمیم و نظر باشگاه انجام می شد.

در این تغییر و تحول، استقلالی ها جزئیاتی مانند نام و سال ساخت را به لوگو اضافه کردند و سپس طرح نهایی را به عنوان لوگوی جدید ثبت کردند.

با ثبت لوگوی جدید استقلال دیگر خبری از اضافه شدن ستاره به لوگو نبود. اکنون با لوگوی جدید تیم مواجه هستیم که یک ستاره دارد و قطعا همه مسئولان فوتبال این را قبول دارند.

هواداران استقلال برای دیدن لوگوی سه ستاره روی لباس استقلال منتظر سومین دوره مسابقات قهرمانی آسیا هستند.

ستاره لباس پرسپولیس

تیم پرسپولیس از سال ۱۳۹۶ بعد از دهمین قهرمانی در لیگ برتر یک ستاره به بالای لوگو اضافه کرد. هواداران تیم اعتقاد داشتن که لیگ ما فاقد قانون بوده چون تا الان نیاز نبوده و حالا باید این قانون ایجاد بشه.

بلافاصله پس از این تغییر قرار بود پرسپولیس در مسابقات آسیایی شرکت کند. و وقت نکرد مراحل قانونی ثبت لوگوی جدید را طی کند. به همین دلیل در آن سال با لباسی بدون ستاره در مسابقات شرکت کرد.

پرسپولیس در سال های اخیر دو بار به فینال لیگ قهرمانان آسیا راه یافته اما موفق به قهرمانی در لیگ نشده است. باید دید در صورت پیروزی در آسیا این تیم تصمیم به تغییر لوگوی لباس پرسپولیس می گیرد یا خیر.

نکته جالب شاید زمانی باشد که فدراسیون فوتبال ایران تصمیم می گیرد برای حضور ستارگان در لیگ برتر قانونی وضع کند. در این شرایط چون استقلال و پرسپولیس دو ایده متفاوت دارند قطعا شاهد مسائل بسیار عجیبی خواهیم بود چرا که به نظر نمی رسد قانونی نوشته شود که بتواند هر دو طرف را راضی کند!

به نظر شما منطقی ترین لوگوی ستاره تیم چیست؟

نوشته های مشابه

‫2 دیدگاه ها

  1. خیلی خوب بود، من همیشه فکر می‌کردم استقلال لباس با یک ستاره دارد، حالا که فهمیدم چرا ندارد، خیلی خوشحال شدم. ممنون بابت این مقاله جالب.

  2. خیلی مقاله جالبی بود. من که خیلی دوستش داشتم. خیلی خوب شرح داده بودید که چرا استقلال لباس با یک ستاره ندارد. ممنونم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا