چرا از یارانه جدید نمیشه برداشت کرد

به گزارش ایسنا، پس از اعلام و توضیح رئیس جمهور درباره روند اصلاح یارانه های پنهان و ارز 4200 تومانی، یارانه جدید شب گذشته واریز شد.

اما در رابطه با این کمک هزینه ها ابهاماتی وجود دارد که از سازمان در مورد هدف اعطای کمک ها سوال شده است.

کمک هزینه جدید جایگزین کمک های قبلی شد

بر اساس این گزارش، یارانه جدید پرداختی جایگزین یارانه معیشتی 45.000.500 تومانی شده است و این مبالغ دیگر ماهانه پرداخت نمی شود، بلکه به صورت نرخ جدید است که در آینده با تغییر ارز قابل تغییر است. 4200.

23 میلیون خانوار 300 تا 400 تومان یارانه گرفتند

اما یارانه جدید برای 72 میلیون ایرانی شامل 23 میلیون خانوار با مبلغ 400 هزار تومان برای سه دهک اول و 300 هزار تومان برای دهک های چهارم تا نهم واریز شد.

کمک مالی جدید در حال حاضر قابل برداشت نیست. اعلام می شود

برداشت این یارانه به دلایلی در حال حاضر امکان پذیر نیست که احتمالا طی روزهای آینده از سوی دولت ابلاغ خواهد شد و امکان برداشت آن برای مشمولان فراهم خواهد شد.

چرا مبلغ کمتر از 300-400000 تومان است؟

افرادی که کمک بلاعوض جدید دریافت می کنند ممکن است کمتر از 300 تا 400 هزار تومان در حساب خود داشته باشند که این به دلیل کسر یک میلیون قسط وام مربوط به دوران کرونا است که به دریافت کنندگان کمک هزینه پرداخت شده و هر بار از حساب کمک هزینه آنها کسر می شود. ماه . بر این اساس از آنجایی که کمک 45 هزار تومانی دیگر پرداخت نمی شود و این مبلغ 300 تا 400 هزار تومان جایگزین شده است، بنابراین پرداخت وام کرونا از این مبلغ که تقریباً کمتر از 50 هزار تومان بوده است، کسر شده است.

اعتراض کنید

اما کسانی که در فهرست دریافت کنندگان کمک هزینه هستند اما هیچ کمکی دریافت نکرده اند می توانند اعتراض خود را نسبت به این موضوع از طریق سامانه hemayat.mcls.gov.ir یا شماره 6369 اعلام کنند که در وزارت امور اجتماعی بررسی می شود.

بر این اساس پس از بررسی های صورت گرفته در این خصوص، در صورتی که معترض مستحق دریافت یارانه تشخیص داده شود، این مبلغ به وی پرداخت می شود. حتی در این دو ماه که واریز می شود به صورت معوقه پرداخت می شود.

انتهای پیام

به گزارش تجارت نیوز، پس از ارسال پیامک واریز یارانه جدید به حساب سرپرستان، پیامک دومی ارسال شد که در آن آمده بود: «طبق اطلاعیه بانک مرکزی، امکان برداشت از این واریز وجود ندارد. واریز تا اعلام بانک».

بر این اساس می توان گفت مبلغ کمک نقدی اگرچه به حساب گیرندگان واریز شده است، اما هنوز قابل برداشت نیست و مشخص نیست چه زمانی می توان این کمک هزینه را برداشت کرد.

چه زمانی می توان کمک نقدی را برداشت کرد؟

ابراهیم رئیسی زمان دقیقی را برای پرداخت کمک بلاعوض اعلام نکرد و تنها به این موضوع اشاره کرد که دولت سیزدهم دولت خوبی است و به عهد خود عمل می کند. وی در سخنان خود گفت که این کمک هزینه به زودی پرداخت خواهد شد. این باران همزمان با پایان سخنرانی ابراهیم رئیسی به حساب سرپرستان خانواده ها واریز شد. اما کمی بعد دومین پیامک بانکی ارسالی به مردم اعلام کرد که یارانه قابل برداشت نیست و باید منتظر دستور بانک مرکزی بود.

دو گمانه برای دوره جدید ارسال کمک هزینه وجود دارد. حدس می زنم کمک مالی جدید 300 و 400 هزار تومانی فردا 30 اردیبهشت واریز شود. به عبارت دیگر، دولت به جای واریز یارانه نقدی ماهانه، یارانه جدید را به حساب افراد واریز می کند.

بر اساس این حدس و گمان، 30 اردیبهشت ماه زمان تشکیل پرونده کمک هزینه جدید است.

مرتبط:  چطور با تنهایی کنار بیام نی نی سایت

اما فرض دوم این است که کمک هزینه نقدی در ماه می پرداخت نخواهد شد و به جای آن هفته آینده کمک هزینه جدیدی پرداخت خواهد شد. دولت احتمالاً در تلاش است تا منابعی را برای پرداخت کمک نقدی فراهم کند.

به گزارش سلام نو به نقل از تجارت نیوز، شب گذشته کمک بلاعوض جدید به حساب سرپرستان خانوار واریز شد. اما کمی بعد مشخص شد که نمی توان آن را حذف کرد. چرا کمک هزینه جدید حذف نمی شود؟

کمک های 300 و 400 هزار تومانی به حساب سرپرستان واریز شده و حتی اقساط وام کرونا نیز از این سپرده کسر شده است، اما مبلغ واریز شده قابل برداشت نیست.

در پیامکی که بانک برای مردم ارسال کرده است، مشخص شده است که بر اساس اطلاعیه بانک مرکزی امکان برداشت این سپرده وجود ندارد. دلیل اصلی احتمالاً این است که بانک مرکزی هنوز نتوانسته اعتبار لازم را برای واریز یارانه در اختیار بانک های عامل قرار دهد.

روند واریز یارانه ها به این صورت است که لیست مشمولان توسط وزارت کار و سازمان هدفمندی مشخص می شود، اعتبار لازم توسط بانک مرکزی تامین و در اختیار بانک های عامل قرار می گیرد و در مرحله بعد مبلغ به حساب مردم

تنها فرضی که اکنون می توان برای عدم امکان برداشت یارانه جدید مطرح کرد این است که اعتبار لازم اخذ نشده است.

اعتبار 25 هزار میلیارد تومانی

دولت تا ماه گذشته ۴۵ هزار تومان یارانه می داد. کل اعتبار ماهانه مورد نیاز برای پرداخت آن سه هزار میلیارد تومان بود. اما رقم معیشت جدید حدود 7-8 برابر است. یعنی دولت برای پرداخت این یارانه به حدود 25 هزار میلیارد تومان اعتبار نقدی نیاز دارد. اعتباری که در دسترس نیست یا قرار نبود از قبل ارائه شود.

به نظر می رسد تصمیم دولت برای افزایش و تجمیع یارانه ها تصمیمی ناگهانی بوده است. البته از سال گذشته مسئولان دولتی بارها از جمع آوری و پرداخت کمک 400 هزار تومانی صحبت کرده بودند، اما احتمالاً فاز اجرایی آن ناگهانی بوده است.

چرا که معاون اقتصادی دولت در آستانه سخنرانی رئیس جمهور اعلام کرد که پرداخت یارانه ها در دست بررسی است و کارشناسان هنوز رقم نهایی یارانه را مشخص نکرده اند.

اما در عرض 24 ساعت کارشناسان به نتیجه رسیدند و نحوه اجرا و میزان واریزی کمک بلاعوض مشخص شد! این ناهماهنگی نشان می دهد که دولت به یکباره تصمیم به پرداخت 300 و 400 هزار تومان معیشت گرفته است و احتمالاً دلیل عدم امکان برداشت آن کمبود اعتبار است.

نوشته های مشابه

یک دیدگاه

  1. من هم با نظر اولیه کاملا موافقم. اما به نظرم باید یک تفکر جامعتر در مورد یارانه ها داشته باشیم. بعضی افراد واقعا به یارانه ها نیاز دارند، مثلا بیکاران یا افراد با درآمد کم. اما باید برای استفاده از یارانه ها، شرایطی مشخص شود که فقط افرادی که به آنها نیاز دارند و واقعا از آنها بهره می برند، آنها را دریافت کنند. همچنین باید برای ترغیب به کار کردن، این یارانه ها با شرایطی مرتبط شوند که به توسعه اقتصادی و اشتغالزایی کمک کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا