چرا از دماغم لخته خون میاد

به دلیل قرار گرفتن بینی که دقیقا در وسط صورت قرار دارد و تراکم بالای رگ های خونی درون آن، اکثر ما حداقل یک بار در زندگی خود دچار خونریزی بینی شده ایم. هنگامی که غشای مخاطی بینی خشک می شود، خطر خونریزی در اثر کوچکترین تحریک یا فرو بردن انگشت در بینی وجود دارد. از آنجایی که بینی پر از رگ های خونی است، هر گونه آسیب جزئی می تواند منجر به خونریزی جدی شود.

خونریزی بینی معمولاً جای نگرانی ندارد، اما در موارد نادر، به ویژه زمانی که خونریزی مداوم یا شدید است، می تواند خطرناک باشد. در این مقاله دیجی کالا مگ در مورد علل خونریزی بینی و نحوه تشخیص و درمان آن صحبت می کنیم و به این سوال پاسخ می دهیم که چه زمانی برای درمان این مشکل به پزشک مراجعه کنیم. تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

خونریزی بینی چیست؟

بینی دارای رگ های خونی زیادی است که به گرم شدن و مرطوب شدن هوایی که تنفس می کنید کمک می کند. خون دماغ یا خون دماغ که “اپیستاکسیس” نیز نامیده می شود، به خونریزی هایی اطلاق می شود که معمولاً در نتیجه آسیب به این عروق رخ می دهد. بسته به ناحیه آسیب‌دیده، پزشک می‌تواند خونریزی‌های بینی را به دو دسته طبقه‌بندی کند: قدامی، شایع‌تر و خلفی، که احتمالاً نیاز به درمان پزشکی دارد.

خونریزی قدامی به خونی گفته می شود که از دیواره بین دو سوراخ بینی می آید. این قسمت از بینی حاوی بسیاری از رگ های خونی ظریف است. خونریزی قدامی معمولا در کودکان دیده می شود و به راحتی در خانه قابل درمان است.

خونریزی خلفی مربوط به قسمت‌های انتهایی یا عمیق‌تر بینی است، جایی که شاخه‌ای از شریان وارد بینی می‌شود. خونریزی خلفی جدی‌تر و جدی‌تر از خونریزی قدامی است و ممکن است نیاز به مراقبت‌های پزشکی داشته باشد. این نوع خونریزی معمولاً بزرگسالان را تحت تأثیر قرار می دهد و باعث هجوم خون به گلو می شود.

خون دماغ در کودکان و افراد مسن شایع تر است، اما معمولا جدی نیستند. همچنین در افراد مبتلا به اختلالات خونریزی یا بیماری های ژنتیکی خون، در افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند و در افرادی که داروهای بینی دریافت می کنند، شایع است.

علل شایع خونریزی بینی چیست؟

خونریزی بینی در اثر پارگی رگ های خونی بینی ایجاد می شود و ممکن است دلیل مشخصی نداشته باشد. هوای خشک شایع ترین علت خونریزی بینی است. زندگی در آب و هوای خشک و استفاده از سیستم گرمایش مرکزی می تواند باعث خشک شدن غشای بینی، که بافت های داخل بینی است، شود. این خشکی باعث پوسته پوسته شدن داخل بینی می شود. در این شرایط ممکن است در اثر تحریک بینی یا وارد کردن انگشت به داخل آن، خونریزی رخ دهد.

مصرف آنتی هیستامین ها و سایر داروهایی که برای درمان آلرژی، سرماخوردگی یا مشکلات تنفسی استفاده می شود نیز می تواند غشای بینی را خشک کرده و باعث خونریزی شود.

سایر علل خونریزی بینی

انگشت را وارد بینی کنید

ضربه شدید به بینی

سرد

وارد کردن جسم خارجی در بینی

آلرژی

عطسه های مکرر

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

برخی از علل خونریزی بینی که به احتمال زیاد نیاز به درمان تخصصی دارند

ضربه شدید به بینی، به خصوص اگر سر ضربه خورده باشد

ابتلا به اختلالات خونی مانند هموفیلی

استفاده از داروهای ضد انعقاد مانند هپارین

مبتلا به بیماری های ژنتیکی مانند بیماری فون ویلبراند

داشتن فشار خون بسیار بالا که به عنوان “فشار خون بحرانی” شناخته می شود.

ابتلا به سرطان سر و گردن

حوادثی که می توانند باعث خونریزی بینی شوند عبارتند از افتادن، تصادف رانندگی یا ضربه مشت به صورت. خونریزی بینی که پس از تصادف رخ می دهد اغلب نشان دهنده شکستگی بینی، شکستگی جمجمه یا خونریزی داخلی است.

علت خونریزی بینی چگونه تشخیص داده می شود؟

پزشک یک معاینه فیزیکی برای یافتن علت خونریزی بینی انجام می دهد. برای این منظور بینی شما را از نظر وجود اجسام خارجی در داخل معاینه می کند. سپس از شما سوالاتی در مورد سابقه پزشکی و داروهایی که مصرف می کنید می پرسد. اگر علائم دیگری دارید یا اخیراً تصادف کرده اید، با پزشک خود صحبت کنید.

آزمایش خاصی برای تعیین علت خونریزی بینی وجود ندارد. با این حال، پزشک می تواند از روش های تشخیصی زیر برای یافتن علت استفاده کند:

شمارش کامل خون (CBC)، که یک آزمایش خون برای تشخیص اختلالات خونی است.

زمان نسبی ترومبوپلاستین جزئی (PTT) که با آزمایش خون تعیین می شود، زمان لخته شدن خون را نشان می دهد.

آندوسکوپی بینی

سی تی اسکن بینی

تصویربرداری اشعه ایکس از بینی و صورت

درمان خونریزی بینی چیست؟

بسیاری از افراد دچار خونریزی بینی می شوند و در بیشتر موارد خونریزی پس از چند دقیقه متوقف می شود. چه خونریزی جزئی یا شدید باشد، توصیه می شود از کمک های اولیه برای کاهش یا توقف آن استفاده کنید. برای انجام این کار، باید بنشینید، سر خود را کمی به جلو خم کنید، از طریق دهان نفس بکشید و به مدت 10 دقیقه روی قسمت نرم بینی فشار دهید.

هنگام خونریزی بینی دراز نکشید. زیرا باعث بلع خون و تحریک معده می شود. بعد از 10 دقیقه، بینی خود را رها کنید و بررسی کنید که آیا خونریزی متوقف شده است یا خیر. اگر خونریزی ادامه داشت، این مراحل را تکرار کنید. همچنین می توانید برای جلوگیری از خونریزی، یخ یا کمپرس سرد روی بینی خود قرار دهید.

اگر خونریزی بینی شدید باشد یا مکرر رخ دهد، مراقبت های پزشکی ضروری است. درمان خونریزی بینی بستگی به علت آن دارد و شامل راه حل های زیر است:

بسته بندی بینی – در این روش چیزی شبیه گاز استریل در داخل بینی قرار می گیرد تا خونریزی را متوقف کند. این فشار مداوم ایجاد می کند، خون اضافی را جذب می کند و به لخته شدن خون کمک می کند.

با استفاده از قطره، اسپری، پماد یا ژل، روان کننده ها به مرطوب نگه داشتن مجاری بینی کمک می کنند. اسپری های بینی همچنین می توانند رگ های خونی بینی را منقبض کنند.

تغییر دارو – اگر دارویی باعث خونریزی بینی شود، ممکن است پزشک تغییر دارو را توصیه کند. ذکر این نکته ضروری است که قبل از مشورت با پزشک نباید داروی خود را تغییر دهید.

سوزاندن بینی – در این روش از یک سواب شیمیایی یا دستگاه الکتریکی برای مسدود کردن ناحیه خونریزی استفاده می شود.

جراحی – اگر روش‌های دیگر در درمان خونریزی بینی مؤثر نباشد، روش‌هایی مانند بخیه زدن یا بستن رگ‌های خونی می‌تواند خونریزی را متوقف کند.

چه زمانی خونریزی بینی نیاز به مراقبت پزشکی دارد؟

اگر خونریزی بینی دارای ویژگی های زیر باشد، توصیه می شود برای درمان آن با پزشک مشورت شود.

شدید است.

باعث می شود احساس ضعف یا سرگیجه کنید.

در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد می کند.

در شرایط زیر باید به دنبال مراقبت های اورژانسی باشید:

خونریزی بیش از 15 تا 30 دقیقه طول می کشد.

قبلا به دلیل خونریزی بینی در بیمارستان بستری شده بود.

شما تا به حال از خونریزی بینی خون دریافت کرده اید.

اخیراً سه یا چند بار خونریزی بینی و سردرد به طور همزمان داشته اید.

هنگامی که افراد زیر خونریزی بینی دارند، لازم است با پزشک تماس بگیرید.

کودکان زیر دو سال

افرادی که از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنند.

افرادی که علائم کم خونی دارند

افرادی که فرآیند لخته شدن خون آنها به دلیل بیماری به درستی کار نمی کند.

چگونه از خونریزی بینی جلوگیری کنیم؟

اگرچه نمی توان از همه علل خونریزی بینی جلوگیری کرد، اما رعایت نکات زیر می تواند احتمال بروز این مشکل را کاهش دهد:

انگشت خود را وارد بینی نکنید

باله آهسته

با استفاده از اسپری یا ژل سالین، بینی را تمیز و مرطوب نگه دارید

در صورت امکان از یک مرطوب کننده برای مرطوب نگه داشتن محیط استفاده کنید

از مواد محرک مانند دود دوری کنید

اجتناب از آلرژن ها و کنترل آلرژی ها

اقدامات لازم را برای کنترل بیماری هایی که به داروهای ضد انعقاد نیاز دارند، انجام دهید.

آخرین کلمه

خونریزی بینی می تواند ترسناک و نگران کننده باشد، اما معمولاً نشانه ای از یک مشکل جدی نیست. عوامل متعددی مانند مصرف برخی داروها، قرار دادن انگشت در بینی و ضربه زدن به بینی در ایجاد این مشکل نقش دارند. اکثر خونریزی های بینی از نوع قدامی هستند و اغلب در خانه درمان می شوند. معمولاً خونریزی قدامی به طور ناگهانی رخ می دهد و مدت زیادی طول نمی کشد.

اگر خونریزی شدید باشد یا متوقف نشود، باید به پزشک مراجعه کنید. همچنین اگر خون دماغ ناشی از ضربه ای به سر باشد یا منجر به ضعف، مشکل در تنفس یا بلعیدن مقدار قابل توجهی خون شود، به مراقبت های پزشکی نیاز دارید. خونریزی بینی ممکن است در افراد مبتلا به اختلالات خونی، در افرادی که داروهای رقیق کننده خون مصرف می کنند و در افرادی که از طریق بینی دارو دریافت می کنند، جدی تر باشد.

این مطلب فقط جنبه‌ی آموزش و اطلاع‌رسانی دارد. پیش از استفاده از توصیه‌های این مطلب حتما با پزشک متخصص مشورت کنید. برای اطلاعات بیشتر بیانیه‌ی رفع مسؤولیت دیجی‌کالا مگ را بخوانید.

منابع: MedicalNewsToday، Healthline

فهرست

خلاصه این مقاله را در این پادکست بشنوید

لب

خونریزی بینی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد حداقل یک بار با آن مواجه شده اند. برخی افراد مکرر خونریزی بینی دارند. اما علت این عارضه چیست؟ چگونه از خونریزی بینی جلوگیری کنیم؟ آیا راهی برای حل این مشکل وجود دارد؟ در این مقاله با ما همراه باشید تا علت خونریزی بینی و روش های درمان آن را توضیح دهیم.

اگر به دنبال بهترین متخصص گوش و حلق و بینی برای درمان خونریزی بینی هستید، می توانید این کار را از طریق وب سایت پزشک خود انجام دهید. دکترتو علاوه بر سامانه نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد. همچنین می توانید از لینک مشاوره تلفنی متخصص گوش و حلق و بینی کمک بگیرید.

خونریزی بینی چیست؟

ممکن است هنگام تمیز کردن بینی دچار خونریزی بینی شده باشید. خون دماغ در کودکان بین 2 تا 10 سال و در بزرگسالان بین 50 تا 80 سال شایع تر است. اگرچه خونریزی بینی معمولا ترسناک است، اما به ندرت نشانه ای از یک بیماری جدی است. خونریزی بینی می تواند از قسمت جلویی بینی (قدامی) یا قسمت پشتی بینی (خلفی) رخ دهد. Nosebleed همان Nosebleed در زبان انگلیسی است.

انواع خونریزی بینی چیست؟

دو نوع خون دماغ وجود دارد و بر اساس محل آن مشخص می شود. یک نوع جدی تر از دیگری است.

خونریزی قدامی بینی: خونریزی از قسمت پایین بینی، در سپتوم (صفحه ای که دو طرف بینی را جدا می کند) شروع می شود. عروق کوچک و مویرگ های این ناحیه شکننده هستند و به راحتی خونریزی می کنند. شایع ترین نوع خونریزی، نوع قدامی است و معمولاً جدی نیست. در کودکان شایع تر است و در خانه قابل درمان است.

خونریزی خلفی بینی: در قسمت عمیق و داخلی بینی رخ می دهد. رگ های خونی بزرگ پشت بینی، نزدیک گلو، درگیر می شوند و باعث خونریزی شدید می شوند. این نوع خونریزی جدی تر است و ممکن است نیاز به مراقبت های پزشکی داشته باشد. این نوع خونریزی در بزرگسالان بیشتر دیده می شود.

خون دماغ در بیشتر موارد جدی نیست و مشکلی ایجاد نمی‌کند.

علائم خونریزی بینی چیست؟

علائم مختلفی با خونریزی بینی ممکن است رخ دهد که برخی از آنها ممکن است شایع و برخی دیگر هشدار دهنده باشند. در ادامه این علائم را در جدولی به اختصار آورده ایم.

علائم همراه شایععلائم همراه جدیخشکی بینیسردرد ضربان‌دارسوزش بینیمزه خون در دهانحساسیت دائمیتپش قلبخستگی و گیجیعلائم همراه خون دماغ شدن

اگرچه خونریزی بینی می تواند ترسناک باشد، اما اغلب نشان دهنده یک مشکل جدی نیست و هیچ علامت خاصی با آن وجود ندارد. علائم ساده ای مانند خشکی و سوزش داخل بینی و حساسیت مداوم ناشی از مصرف داروهای ضد حساسیت می تواند باعث خونریزی بینی شود که معمولاً جدی نیستند. اگر خونریزی طولانی مدت یا به دنبال سردرد ضربان دار باشد، یا همراه با طعم خون در دهان یا تپش قلب، خستگی و گیجی باشد، ممکن است جدی باشد و نیاز به مراقبت فوری پزشکی داشته باشد.

مرتبط:  چطور با هپی مود هک کنیم

خونریزی بینی اغلب خودبخودی است، ناگهانی رخ می دهد و علت مشخصی ندارد. اما اگر اغلب آن را تجربه می کنید، احتمالاً دلیلی وجود دارد که باید به دنبال آن باشید.

آیا شما هم علائم خونریزی بینی دارید؟

نکاتی را برای تشخیص بهتر دریافت کنید!

چه چیزی باعث خونریزی بینی می شود؟

خونریزی بینی اغلب خودبخودی است، ناگهانی رخ می دهد و علت مشخصی ندارد. اما اگر اغلب آن را تجربه می کنید، احتمالاً دلیلی وجود دارد که باید آن را بررسی کنید:

آب و هوای خشک یا هوای گرم و خشک که داخل بینی را خشک می کند.

گرفتن و تمیز کردن بینی زبر

آبریزش مکرر بینی

آسیب بینی

بینی شکسته

آلرژی: آلرژی ها و داروهای ضد حساسیت می توانند بینی را خشک کنند.

سایر داروها

عفونت سینوس

سرماخوردگی و عفونت های سینوسی که باعث عطسه مکرر، سرفه و آبریزش بینی می شود.

آسیب به بینی یا صورت

رینیت آلرژیک و غیر آلرژیک (التهاب مخاط بینی)

ضد انعقاد

کوکائین و سایر مواد مخدر که از طریق بینی استنشاق می شود.

محرک های شیمیایی (بوی مواد شوینده، مواد شیمیایی در محل کار، یا هر بوی تند)

ارتفاع زیاد باعث کمبود اکسیژن و هوای خشک می شود.

انحراف بینی

استفاده مکرر از اسپری بینی

مصرف الکل

اختلالات خونریزی مانند هموفیلی یا لوسمی

فشار خون بالا

آترواسکلروز

جراحی صورت و بینی

تومور بینی

پولیپ بینی

سرطان خون

بارداری

اختلالات خونریزی: خونریزی بینی می تواند ناشی از اختلالات خونریزی باشد، اما نادر است. اگر خونریزی بینی تان قطع نشد، لثه هایتان به شدت خونریزی کرد یا بریدگی های کوچکی داشتید، باید به پزشک مراجعه کنید. اختلالات لخته شدن خون می تواند جدی باشد زیرا پلاکت های خونی که در تشکیل لخته کمک می کنند ممکن است تعداد کمی داشته باشند یا به درستی عمل نکنند.

تلانژکتازی هموراژیک ارثی: در برخی افراد، خونریزی بینی ممکن است علت ژنتیکی داشته باشد. یک بیماری نادر به نام تلانژکتازی هموراژیک ارثی (HHT) بر عروق خونی تأثیر می گذارد. علامت اصلی آن خونریزی های مکرر بینی است که بدون علت شروع می شود و با گذشت زمان بدتر می شود. اگر از HHT رنج می برید، ممکن است نیمه شب با تشک پر از خون از خواب بیدار شوید و لکه های قرمز روی صورت و دستان خود ایجاد کنید. اگر یکی از والدین یا هر دوی شما این مشکل را دارند و خونریزی بینی دارید، از پزشک خود در مورد آزمایش بپرسید.

تب کریمه کنگو

خون دماغ شدن علل مختلفی دارد، اگر این اتفاق مکررا برای شما می‌افتد باید به متخصص گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

علت خونریزی بینی در صبح چیست؟

شاید بپرسید دلیل خونریزی بینی چیست؟ آلرژی یکی از دلایل اصلی خونریزی بینی صبحگاهی است. برخی افراد در صبح علائم آلرژی بیشتری دارند. در این حالت بینی خارش می کند و رگ های خونی در اثر خاراندن آسیب می بینند. ممکن است در اثر گرفتگی بینی بارها به آن فشار وارد کند و رگ ها پاره شوند.

علت خونریزی ناگهانی بینی چیست؟

خونریزی ناگهانی معمولا جدی نیست و ناشی از هوای خشک یا سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی است. زندگی در آب و هوای خشک و استفاده از سیستم گرمایش مرکزی باعث خشکی بینی و شکستگی مویرگ ها می شود. اگر سرما خورده اید از آنتی هیستامین ها و ضد احتقان ها برای کاهش خونریزی استفاده کنید.

خون دماغ صبح ها معمولاً به دلیل آلرژی است، هوای خشک، آلرژی، سرماخوردگی و مشکلات سینوسی شایع ترین علل خونریزی بینی هستند.

علت خونریزی بینی در کودکان چیست؟

به گزارش RCH، شایع ترین علت خونریزی بینی در کودکان مربوط به خشکی و حساسیت بینی است. معمولاً به دلیل بیماری در کودکان خونریزی کمتر دیده می شود. علاوه بر این، کودکان بیش از دیگران با بینی خود بازی می کنند. این باعث می شود بینی آنها بیشتر از دیگران خونریزی کند. علاوه بر این، کودکان سقوط می کنند و صورت خود را به اجسام سخت برخورد می کنند. این باعث خونریزی بینی می شود.

علت خونریزی بینی در نوجوانان چیست؟

علل خونریزی بینی در نوجوانان مانند بزرگسالان است. کسانی که در نوجوانی دچار خونریزی بینی می شوند، معمولاً از همان عللی رنج می برند که بزرگسالان هستند.

دلایل خونریزی از بینی محتلف هستند و معمولا خونریزی بینی از یک سوراخ شروع می‌شود.

علت خونریزی بینی در بزرگسالان چیست؟

در بیشتر موارد، خونریزی در بزرگسالان رخ می دهد. دلیل مشاهده خونریزی در بزرگسالان احتمالاً شما را گیج کرده است. یکی از شایع ترین علل خونریزی در بزرگسالان این است که بینی خشک است و هنگام عطسه و حتی سرفه به راحتی خونریزی می کند.

همچنین ممکن است حساسیت و تحریک در بینی باعث خونریزی شود. بیماری ها همچنین می توانند باعث خونریزی بینی در بزرگسالان شوند. مثلاً ممکن است فردی که مبتلا به سرطان، فشار خون، سردرد و… است دچار خونریزی بینی شود.

خونریزی بینی بعد از جراحی چه علائمی دارد؟

کسانی که جراحی بینی انجام می دهند ممکن است تا یک هفته خونریزی و لکه بینی را تجربه کنند. این افراد همچنین ممکن است دچار کبودی و درد در بینی شوند. این مشکلی نیست، به خصوص اگر بعد از برداشتن تامپون از بینی قابل مشاهده باشد. اما اگر خونریزی بینی مدت زیادی طول کشید و جدی شد، باید با پزشک مشورت کنید. زیرا ممکن است نشان دهنده مشکلات جدی تری باشد.

خونریزی از بینی و دماغ می‌تواند خطرناک باشد و برای درمان آن باید اقدامات لازم را انجام دهید.

خونریزی از دهان و بینی چیست؟

یکی از بزرگترین مواردی که می تواند همزمان باعث خونریزی از دهان و بینی شود، استفراغ خون است. در این موارد ممکن است شما دچار خونریزی گوارشی شده باشید و این خود را به صورت استفراغ خونی نشان می دهد. خونریزی بینی و بینی می تواند خطرناک باشد و باید اقدامات لازم را برای درمان آنها انجام دهید.

اگر قریب الوقوع خونریزی بینی دارید، قبل از اینکه خیلی دیر شود، قرار ملاقات بگذارید!

آیا خونریزی بینی و کرونا مرتبط هستند؟

کرونا در بسیاری از موارد مانند سرماخوردگی است. زمانی که به کرونا مبتلا می شوید، دچار خشکی بینی نیز می شوید. همانطور که می دانید وقتی بینی شما خشک است یا علائم آلرژی دارید، بینی شما خونریزی می کند زیرا مویرگ های سطحی نزدیک به پوست بینی حتی در هنگام بازدم شدید ممکن است پاره شده و خونریزی کنند. در چنین مواقعی برای درمان این خونریزی باید مخاط بینی خود را مرطوب کنید. برای درمان خونریزی مداوم از متخصص گوش و حلق و بینی کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره تلفنی از پزشک متخصص گوش و حلق و بینی می توانید به سایت نوبت دهی آنلاین پزشک خود دسترسی داشته باشید.

یکی از علت‌های خون دماغ شدن در دوران کرونا خشکی بینی است.

علت خونریزی بینی در افراد مسن چیست؟

خوشبختانه در بیشتر مواقع خونریزی بینی تنها علامت خونریزی بینی است و خیلی خطرناک نیست. اما زمانی که فردی از خونریزی بینی رنج می برد و مسن است، عوامل دیگری ممکن است باعث این علامت شوند. برای بررسی و تشخیص افتراقی می توان از روش های مختلفی استفاده کرد. در برخی موارد، خونریزی بینی در بزرگسالان ناشی از فشار خون بالا، مشکلات و اختلالات لخته شدن خون، بیماری های قلبی عروقی یا بیماری های خطرناک تری مانند سرطان است. برای بررسی علت هر خونریزی باید با پزشک مربوطه مشورت کنید.

آیا فشار خون بالا و خونریزی بینی با هم ارتباط دارند؟

فشار خون بالا به وریدهای بدن فشار وارد می کند و می تواند باعث خونریزی در قسمت های مختلف بدن شود. یکی از شایع ترین خونریزی های مربوط به فشار خون بالا، خونریزی بینی است که باید آن را بسیار جدی گرفت و بلافاصله به پزشک مراجعه کرد. تا زمانی که فشار خون خیلی بالا نباشد، معمولا چنین عارضه ای ایجاد نمی شود.

خون دماغ در خواب چه تعبیری دارد؟

علت خون دماغ شدن در هنگام خواب مانند خون دماغ در روز است. این عارضه در اثر هوای خشک، سرما، آلرژی یا عفونت دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد می شود. یکی دیگر از مواردی که می تواند باعث خونریزی در شب شود، خوابیدن به پهلو است. در این حالت به مجرای بینی فشار وارد می شود.

خون دماغ شدن در خواب خطرناک است؟

اگر هنگام خواب به پشت دراز بکشید، خطر خفگی وجود دارد. اما نمی توان گفت که این امر رایج است. اگر شرایطی دارید که معمولاً باعث خونریزی بینی می شود یا عملی انجام داده اید که می تواند باعث خونریزی بینی شود، بهتر است شب ها به پهلو بخوابید.

علت خونریزی از یک سوراخ بینی چیست؟

ما علل خونریزی بینی را بررسی کردیم. اما علت خونریزی بینی از سوراخ راست یا خونریزی بینی از سوراخ چپ چیست؟ چرا گاهی فقط یکی از سوراخ های بینی ما خونریزی می کند؟ معمولاً خون دماغ فقط از یک سوراخ بینی می آید و این به دلیل اختلاف فشار جریان در دو سوراخ بینی است. ممکن است هر دو سوراخ بینی بعد از یک دوره خونریزی بینی خونریزی کنند. اما در ابتدا خونریزی فقط از یک سوراخ اتفاق می افتد.

برای درمان خون دماغ مکرر باید به دکتر مراجعه کنیم.

چه زمانی برای درمان خونریزی بینی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر خونریزی بینی شما بیش از 20 دقیقه بدون وقفه طول بکشد، ممکن است نشان دهنده اختلالات لخته شدن خون مانند هموفیلی یا استفاده از رقیق کننده های خون باشد.

میزان خونریزی قابل قبول برای بدن شما بستگی به سلامت شما دارد. اگر خونریزی بینی دارید، کم خونی یا هموفیلی دارید یا از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، از دست دادن بیش از حد خون یک نگرانی عمده است. اگر علائمی مانند خستگی، سرگیجه یا سرگیجه، رنگ پریدگی، تپش قلب یا درد قفسه سینه را تجربه کردید، این نشانه کم خونی است و باید فورا به پزشک مراجعه کنید.

اگر خونریزی بینی شما بیش از 20 دقیقه بدون وقفه طول بکشد، ممکن است نشان دهنده اختلالات لخته شدن خون مانند هموفیلی یا استفاده از رقیق کننده های خون باشد.

اگر خونریزی بینی شما به دلیل ضربه شدید به صورت بوده است (البته توجه داشته باشید که ضربات جزئی مانند افتادن ساده و خونریزی جزئی در نظر گرفته نمی شود) مثلاً وقتی از پله ها به پایین افتادید، وارد دعوا یا حوادث دیگری رخ داد. باعث خونریزی بینی شده است، ممکن است شما یک مشکل پزشکی جدی داشته باشید و حتی بینی متورم ممکن است تنفس را برای شما دشوار کند. در این صورت باید به پزشک یا اورژانس مراجعه کنید.

اگر علت خونریزی فشار خون بالا باشد، خونریزی بینی به طور ناگهانی رخ می دهد. اگر سابقه فشار خون بالا دارید یا خونریزی بینی با سردرد ضربانی یا سرگیجه همراه است، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر در هنگام خونریزی بینی طعم خون را بچشید، احتمال اینکه خونریزی پشت بینی داشته باشید بیشتر است. این نوع خونریزی شدیدتر است و با فشار دادن سوراخ های بینی متوقف نمی شود. از آنجایی که عروق خونی مهمی ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند، مراجعه به اورژانس ضروری است.

همانطور که گفتیم اکثر خونریزی های بینی جدی نیستند و با درمان های خانگی قابل رفع هستند. اما اگر موارد زیر را تجربه کردید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. حتی ممکن است لازم باشد برای دریافت مراقبت های پزشکی فوری با اورژانس تماس بگیرید.

اگر بعد از 15 تا 20 دقیقه فشار مستقیم روی بینی نمی توانید خونریزی را متوقف کنید.

خونریزی سریع یا از دست دادن زیاد (بیش از یک فنجان خون)

در تنفس مشکل دارید.

استفراغ خون زیاد هنگام بلع.

خونریزی در اثر ضربه به سر یا آسیب جدی ایجاد می شود.

برای درمان خونریزی بینی به کدام پزشک مراجعه کنیم؟

در مرحله اول، اگر متوجه خونریزی بینی شدید، می توانید با یک پزشک عمومی یا متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. در صورت لزوم، متخصص گوش و حلق و بینی یا پزشک عمومی شما را به پزشک مورد نظر که ممکن است متخصص قلب یا پزشک متخصص دیگری باشد، معرفی می کند.

درمان خونریزی بینی چیست؟

شاید مهمترین سوال این باشد که چگونه خونریزی بینی را متوقف کنیم؟ خونریزی بینی معمولا جدی نیست. اغلب می توانید آنها را در خانه درمان کنید.

مرتبط:  چرا دین اسلام به حفظ سلامتی ارزش قائل است

اگر خونریزی بینی دارید، آرام باشید. عصبی بودن می تواند باعث خونریزی بیشتر شود. پس سعی کنید آرام باشید.

بلند شو، دراز نکش

سرت را بالاتر از قلبت بگیر کمی به جلو خم شوید، این کار از جریان خون به سمت عقب و داخل گلو جلوگیری می کند.

سوراخ های بینی خود را با فشار بسته نگه دارید. از انگشت شست و اشاره خود استفاده کنید تا سوراخ های بینی خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه بسته نگه دارید و از طریق دهان نفس بکشید. این کار به قسمتی از بینی که خونریزی می کند فشار وارد می کند و می تواند خونریزی را متوقف کند.

پس از قطع شدن خون دماغ، بینی را به شدت در دست نگیرید یا آن را خالی نکنید. این می تواند باعث خونریزی مجدد بینی شما شود.

اگر خونریزی برگشت، بینی را تخلیه کنید تا لخته های خون از بین برود.

همچنین می توانید از یک ضداحتقان (ضد احتقان) مانند اکسی متازولین در هر دو مجرای بینی استفاده کنید. سپس سوراخ های بینی خود را به مدت 5 تا 10 دقیقه محکم ببندید و از طریق دهان نفس بکشید.

برای درمان خونریزی بینی باید سر خود را بالا بگیرید.

درمان دارویی خونریزی بینی

درمان های پزشکی به طور کلی شامل موارد زیر است.

پانسمان بینی: پزشک ممکن است گاز، یک اسفنج مخصوص بینی یا لاتکس بادی را به بینی وارد کند تا به محل خونریزی فشار وارد کند. معمولا این گاز یا اسفنج باید 24 تا 48 ساعت در بینی بماند. سپس توسط پزشک برداشته می شود.

علت: ابتدا یک ماده بی‌حس کننده به داخل سوراخ‌های بینی اسپری می‌شود، سپس رگ‌های خونی در حال خونریزی با یک ماده شیمیایی (نیترات نقره) یا انرژی گرمایی (کوتر الکتریکی) بسته می‌شوند.

داروها: اگر از داروهای رقیق کننده خون استفاده می کنید، پزشک ممکن است آنها را کاهش دهد یا متوقف کند. ممکن است داروهایی برای کنترل فشار خون تجویز شود. برخی از داروها نیز به لخته شدن خون کمک می کنند.

حذف جسم خارجی: اگر جسم خارجی باعث خونریزی شده باشد.

ترمیم شکستگی بینی یا اصلاح انحراف تیغه بینی.

درمان خونریزی سریع بینی

اگر خونریزی بینی دارید، آرام بنشینید، به جلو خم شوید و با دستمال جلوی خونریزی را بگیرید. از طریق دهان نفس بکشید. یکی از راه های توقف سریع خونریزی، گذاشتن کیسه یخ روی بینی است. این باعث انقباض عروق خونی می شود.

برای درمان سریع خونریزی بینی، آرام باشید، کمی به جلو خم شوید، سر خود را بالاتر از قلب خود نگه دارید و یخ را روی بینی خود قرار دهید.

چگونه از خونریزی بینی جلوگیری کنیم؟

اگر مکرر خونریزی بینی دارید، اقدامات زیر ممکن است در پیشگیری از خونریزی بینی موثر باشد.

دو تا سه بار در روز از اسپری بینی نمکی برای مرطوب کردن مجرای بینی استفاده کنید. می توانید این قطره را از داروخانه خریداری کنید یا در منزل تهیه کنید. یک قاشق چایخوری نمک را در یک لیتر آب مخلوط کرده و به مدت 20 دقیقه بجوشانید.

در شب برای مرطوب کردن هوای اتاق از دستگاه بخور استفاده کنید.

ژل یا پماد بینی را همراه با گوش پاک کن در بینی خود پخش کنید.

هنگام تمیز کردن بینی از دمیدن شدید بینی خودداری کنید.

با دهان باز عطسه کنید و سعی نکنید آن را نگه دارید.

انگشت خود را در بینی خود قرار ندهید.

با پزشک خود در مورد کاهش مصرف داروهای رقیق کننده خون مانند آسپرین و ایبوپروفن صحبت کنید.

سیگار نکش. زیرا سیگار باعث خشکی بینی و تحریک آن می شود.

اگر خونریزی شما طولانی باشد و با درمان‌های خانگی برطرف نشود یا اینکه مکرر باشد برای درمان باید به پزشک گوش و حلق و بینی مراجعه کنید.

درمان گیاهی برای جلوگیری از خونریزی فشاری بینی چیست؟

برخی گیاهان دارویی می توانند به کنترل فشار خون کمک کنند و از این رو خطر خونریزی بینی ناشی از فشار خون بالا کاهش می یابد. یکی از گیاهان مفید ریحان غنی از اوژنول است. اوژنول یک مسدود کننده طبیعی کانال کلسیم است و فشار خون را کاهش می دهد.

جعفری همچنین برای کنترل فشار خون مفید است. این گیاه حاوی ویتامین C و کاروتنوئید رژیمی است که فشار خون را کاهش می دهد. کرفس سرشار از فیبر، آهن، منیزیم، منگنز و کلسیم است و فشار خون را کاهش می دهد.

فشار خون بالا به وریدهای بدن فشار وارد می کند و می تواند باعث خونریزی شود. خوردن گیاهان ریحان، جعفری و کرفس می تواند این شرایط را بهبود بخشد.

آیا خونریزی بینی خطرناک است؟

بدن سعی می کند به روش های مختلف به ما در مورد مشکلات سلامتی هشدار دهد. یکی از این علائم خونریزی بینی است. در ادامه به سوالات شما در رابطه با خطر خونریزی بینی پاسخ خواهیم داد.

خون دماغ شدن چه زمانی خطرناک است؟

در بیشتر موارد خونریزی بینی خطرناک نیست و نباید نگران آن باشید. اما گاهی اوقات این یک هشدار است که باید توسط پزشک بررسی شود. در صورت خونریزی مکرر بینی به پزشک مراجعه کنید. این وضعیت ممکن است نشانه ای از یک بیماری زمینه ای باشد. مقداری خونریزی نیز از پشت بینی شروع می شود و عروق بزرگ را تحت تاثیر قرار می دهد. این نوع خونریزی شدید است و می تواند خطرناک باشد. به خصوص اگر خونریزی پس از آسیب رخ دهد و پس از 20 دقیقه فشار متوقف نشود، باید فورا با اورژانس تماس بگیرید.

خون دماغ شدن مکرر خطرناک است؟

اگر خونریزی بینی مکرر دارید، برای بررسی شرایط زمینه ای باید با پزشک مشورت کنید. علت این مشکل ممکن است فشار خون بالا یا اختلال لخته شدن خون باشد. خونریزی بینی طولانی مدت می تواند باعث کم خونی شود و به همین دلیل باید آن را درمان کنید.

خونریزی بینی بعد از ضربه به سر خطرناک است؟

هنگامی که فردی در اثر ضربه به سر یا هر نوع آسیب دیگری خونریزی می کند، احتمالاً علت آن خونریزی از عروق بزرگ پشت بینی است و این باید جدی گرفته شود. این نوع خونریزی جدی است و با درمان های خانگی معمول قابل حل نیست. به همین دلیل پزشک باید اقدامات خاصی را برای قطع خونریزی انجام دهد و در صورت لزوم از سر بیمار عکس بگیرد.

خونریزی بینی بعد از واکسن کرونا خطرناک است؟

خونریزی از قسمت های مختلف بدن مانند بینی، پوست یا لثه در افرادی که واکسن کرونا دریافت کرده اند گزارش شده است. البته در سطح جهانی افراد بسیار کمی از چنین عارضه ای رنج می برند و اکثر افراد این عارضه را تجربه نکرده اند. در بین واکسن های مختلف، واکسن AstraZeneca بیش از سایر انواع واکسن ها این عارضه را ایجاد کرد.

خون دماغ نشانه چیست؟

اگر بدون جراحت یا دلیل خاصی دچار خونریزی بینی شده اید یا همزمان علائم دیگری نیز دارید، احتمالاً از خود می پرسید: نشانه این خونریزی بینی چیست؟ ما به سوالات شما در این زمینه پاسخ خواهیم داد.

آیا خون دماغ نشانه سرطان است؟

برخی از درمان های سرطان، مانند شیمی درمانی یا مسکن ها، می توانند تعداد پلاکت ها را در خون کاهش دهند. کاهش پلاکت ها می تواند منجر به خونریزی بینی شود. این امر خطر خونریزی را در بیماران سرطانی افزایش می دهد. علاوه بر این، در برخی سرطان ها مانند لوسمی، علائمی مانند خونریزی بینی را مشاهده می کنیم.

خونریزی بینی و سردرد نشانه چیست؟

شرایط خاصی می تواند ترکیبی از این دو عارضه را ایجاد کند. انحراف بینی شایع ترین علت سردرد و خونریزی است. انحراف بینی باعث مسدود شدن یک یا هر دو مجرای بینی می شود و تنفس را دشوار می کند. این مشکل می تواند باعث درد صورت یا سردرد شود.
البته سایر بیماری ها مانند رینیت آلرژیک، سرماخوردگی، عفونت سینوسی، استفاده بیش از حد از داروهای ضد احتقان و خشکی موکوس بینی می توانند هر دوی این عوارض را ایجاد کنند.

خون دماغ شدن و سکته نشانه چیست؟

فشار خون بالا یکی از دلایل حمله قلبی یا سکته مغزی است. همانطور که گفتیم فشار خون بالا به رگ های خونی فشار می آورد و باعث خونریزی بینی می شود. به همین دلیل است که نباید خونریزی بینی ناشی از فشار خون بالا را نادیده گرفت. زیرا می تواند عوارض جانبی خطرناکی داشته باشد و ممکن است دچار سکته شوید.

خونریزی بینی نشانه پولیپ بینی است؟

پولیپ بینی در واقع التهاب دیواره بینی است که در موارد شدید می تواند مجاری بینی را مسدود کند. در این حالت بینی مسدود می شود و تنفس دشوار می شود. در نتیجه فرد به بینی فشار می آورد و از بینی خونریزی می کند. خونریزی مکرر بینی یکی از علائم اصلی پولیپ است.

معمولا خونریزی بینی در کودکان جدی نبوده و به علت سرماخوردگی یا خشکی هوا ایجاد می‌شود.

سوالات متداول شما

خونریزی بینی یکی از علائمی است که احتمالاً سوالات زیادی در مورد آن دارید. تا کنون در قسمت نظرات به بسیاری از سوالات متداول شما پاسخ داده ایم، اما اگر پاسخ سوال خود را پیدا نکردید به خواندن ادامه دهید.

خون دماغ عصبی چیست؟

خونریزی عصبی در بزرگسالان ممکن است به دلیل میگرن باشد. مطالعات نشان می دهد که بزرگسالان مبتلا به میگرن بیشتر در معرض خونریزی بینی هستند. اگر خونریزی همراه با سردرد شدید باشد، باید برای تشخیص میگرن به پزشک مراجعه کنید.

خون دماغ شدن در کرونا برای چیست؟

برخی گزارش ها نشان می دهد که یکی از علائم کرونا می تواند خونریزی بینی باشد. در مطالعه ای که روی 40 نفر به دلیل خونریزی بینی در بیمارستان بستری شده بودند، آزمایش کرونای حدود 15 درصد آنها مثبت بود.

علت خون‌دماغ شدن در کودکان چیست؟

معمولاً خونریزی بینی در کودکان جدی نیست و با درمان های خانگی ساده برطرف می شود. ممکن است کودک انگشت خود را به بینی خود بچسباند یا به دلیل تیزی ناخن، بینی خود را خراش دهد. کودکان عموما بیشتر در معرض خطر سرماخوردگی و عفونت های مجاری تنفسی هستند و خونریزی بینی دارند. خونریزی بینی در کودکان عمدتاً به قسمت قدامی مربوط می شود که مویرگ ها و عروق کوچک آسیب دیده اند.

موقع خون دماغ شدن سرمان را بالا بگیریم یا پایین؟

هنگام خونریزی بینی، باید سر خود را پایین بیاورید تا خون از بینی شما خارج شود. اگر سرتان را بالا بیاورید، خون دوباره به گلویتان سرازیر خواهد شد. بهترین حالت این است که سر خود را پایین بیاورید و با دستمال به بینی خود فشار وارد کنید.

خون دماغ شدید را چه‌کار باید کرد؟

اگر خونریزی بینی شدید است و بعد از حدود 20 دقیقه با درمان های خانگی برطرف نشد، باید سریعا به پزشک مراجعه کنید. پزشک می تواند با گاز یا اسفنج مخصوص خونریزی را متوقف کند. اگر با این روش خونریزی قطع نشد از روش سوزاندن با مواد شیمیایی استفاده می کند.

آیا خون دماغ شدن از علائم بارداری است؟

در دوران بارداری به دلیل گشاد شدن رگ های خونی، خطر خونریزی بینی وجود دارد. یکی از علائم بارداری افزایش فشار بر روی رگ های خونی کوچکی است که داخل بینی را پوشانده اند و منجر به خونریزی می شود.

علت لخته خون دماغ چیست؟

هنگامی که خونریزی بینی دارید، به روش های مختلف به بینی فشار وارد می کنید تا خونریزی را متوقف کنید. در این حالت خون شروع به لخته شدن می کند و در داخل بینی باقی می ماند. گاهی اوقات ممکن است بینی دوباره خونریزی کند و لخته با خون جدید خارج شود.

علت خونریزی بعد از عمل بینی چیست؟

خونریزی بعد از جراحی بینی به دلیل جراحات و برش های حین جراحی کاملا طبیعی است. سعی کنید استراحت کنید و از فعالیت های شدید اجتناب کنید تا زخم های داخل بینی به مرور زمان بهبود یابد.

علت خون دماغ شدن پس از استرس شدید چیست؟

استرس به خودی خود باعث خونریزی بینی نمی شود. گاهی اوقات ممکن است سردردهای استرسی شدیدی داشته باشید که منجر به خونریزی می شود. برخی از افراد نیز در مواقع استرس و اضطراب به طور مکرر بینی خود را باد می کنند که باعث فشار به رگ ها می شود. . از استرس

آیا خونریزی ممتد از بینی می‌تواند باعث کم‌خونی شود؟

مرتبط:  چرا نباید جوش های صورت را فشار داد

خون دماغ معمولا باعث کم خونی نمی شود. وقتی به این ترتیب خون از دست می دهید، مغز استخوان شما خون بیشتری تولید می کند تا دچار کم خونی نشوید. اما در مواردی مانند تصادفات شدید خون زیادی از بین می رود و قابل جبران نیست. اگر خونریزی بینی مکرر عود کند، می تواند باعث کم خونی طولانی مدت شود. در این شرایط بدن آهن زیادی از دست داده و مغز استخوان بدون آهن کافی نمی تواند گلبول های قرمز تولید کند.

خون دماغ شدن در سرماخوردگی به چه علت است؟

سرماخوردگی نوعی عفونت تنفسی است که به پوشش حساس بینی آسیب می رساند. در نهایت بینی آنقدر تحریک می شود که خونریزی می کند. در طول سرماخوردگی، بیمار مکررا خس خس می کند. این نیز باعث فشار به رگ ها می شود و فرد دچار خونریزی بینی می شود. سعی کنید یک حمام آب گرم بگیرید و مایعات زیادی بنوشید تا مخاط بینی و سینه رقیق شود.

نتیجه گیری و راهنمایی برای مراجعه به پزشک

اگر خونریزی بینی دارید و نمی توانید خونریزی را با درمان های خانگی متوقف کنید، باید فورا به پزشک مراجعه کنید. علاوه بر این، اگر خونریزی مکرر دارید، باید با یک متخصص گوش و حلق و بینی مشورت کنید. زیرا ممکن است به دلیل یک بیماری زمینه ای باشد. گاهی اوقات می توانید با یک پزشک عمومی نیز مشورت کنید.

برای یافتن بهترین متخصص گوش و حلق و بینی، می توانید از وب سایت پزشک خود استفاده کنید. دکترتو علاوه بر سامانه نوبت دهی حضوری، مشاوره آنلاین و تلفنی را نیز ارائه می دهد.

برای دریافت مشاوره تلفنی می توانید از لینک های زیر کمک بگیرید:

پزشک شما مراقب سلامتی شماست!

[متن مرجع=”https://www.verywellhealth.com/when-is-a-bloody-nose-a-medical-emergency-1192061
https://www.webmd.com/first-aid/causes-nosebleeds# 1 -2
https://my.clevelandclinic.org/health/diseases/13464-nosebleed-epistaxis
https://familydoctor.org/condition/nosebleeds/7575759999888759999988899999998. ببینید -and-throat/nosebleed
https://www.webmd.com/first-aid/nosebleeds-causes-and-treatmentshttps://www.healthline.com/health/nosebleed#Takeaway
“]

امتیاز شما به مقاله:

(3.8 از 5)

من فاطمه هستم مامایی 25 ساله که همیشه دوست داشته در زمینه پزشکی و پیراپزشکی به روز باشد و خود و دانشش را بروز کند. به همین دلیل است که مدتی است با پزشک شما کار می کنم و در مورد موضوعات مختلف بهداشتی و درمانی با شما می خوانم، می نویسم و ​​به اشتراک می گذارم.

موارد مشابه

تا دیر نشده علائمتو بگو، پزشکتو بگم:

قبل از اینکه خیلی دیر شود علائم خود را به متخصص گوش، حلق و بینی گزارش دهید و یک مشاوره آنلاین دریافت کنید.

دریافت مشاوره

گلو و دهان درهای بدن هستند. وجود مشکلات در آنها برای بقیه اندام ها مشکل ایجاد می کند. قبل از اینکه خیلی دیر شود علائم خود را به متخصص گوش، حلق و بینی گزارش دهید و یک مشاوره آنلاین دریافت کنید.

دریافتِ مشاوره

علل خون در مدفوع می تواند بواسیر، هموروئید، کولیت روده و غیره باشد. برای تشخیص و درمان صحیح و سریع، قبل از اینکه دیر شود، علائم خود را به متخصص گوارش گزارش دهید و مشاوره آنلاین دریافت کنید.

دریافت مشاوره

اگر اختلالات خواب جدی گرفته نشود، بر سلامت جسمی و روانی تأثیر می گذارد. قبل از اینکه خیلی دیر شود با یک متخصص مغز و اعصاب در مورد علائم خود صحبت کنید و یک مشاوره آنلاین دریافت کنید

دریافت مشاوره

درد استخوان یکی از شایع ترین علائم در بین ایرانیان است. قبل از اینکه خیلی دیر شود با یک متخصص طب فیزیکی و توانبخشی در مورد علائم خود صحبت کنید و یک مشاوره آنلاین دریافت کنید.

دریافت مشاوره

سردرد علل مختلفی دارد. از اضافه وزن گرفته تا اختلالات هورمونی. برای تشخیص درست علت سردرد، قبل از اینکه دیر شود علائم خود را به متخصص مغز و اعصاب گزارش دهید و یک مشاوره آنلاین دریافت کنید.

دریافت مشاوره

سرطان معده سومین سرطان شایع در ایران است. در مورد علائم خود به متخصص گوارش خود بگویید و یک مشاوره آنلاین دریافت کنید

دریافتِ مشاوره

قبل از اینکه خیلی دیر شود علائم خود را به متخصص گوش، حلق و بینی گزارش دهید و یک مشاوره آنلاین دریافت کنید.

دریافت مُشاوره

قبل از اینکه خیلی دیر شود علائم خود را به متخصص ریه گزارش دهید و یک مشاوره آنلاین دریافت کنید

دریافت مشاوره

قبل از اینکه دیر شود با یک روانشناس در مورد علائم خود صحبت کنید و یک مشاوره آنلاین دریافت کنید

دریافت مشاوره

خونریزی بینی که به آن خون دماغ نیز می گویند، شایع است. این مشکل ممکن است ترسناک به نظر برسد، اما به ندرت نشان دهنده یک مشکل جدی است. بینی دارای مویرگ های زیادی نزدیک به سطح جلویی و پشتی بینی است. این مویرگ ها بسیار نازک هستند و به راحتی خونریزی می کنند. خون دماغ در بزرگسالان و کودکان 3 تا 10 ساله شایع است.

دو نوع خون دماغ وجود دارد. خونریزی قدامی زمانی رخ می دهد که مویرگ های جلوی بینی پاره شده و خونریزی کنند.

خونریزی خلفی در نوک یا عمیق ترین قسمت بینی رخ می دهد. در این حالت خون به انتهای حلق می رود. خونریزی خلفی می تواند خطرناک باشد.

بیشتر بخوانید: غذای بی مزه در دهان; از علل تا درمان

علل خونریزی بینی یا خون دماغ

خونریزی بینی دلایل مختلفی دارد. خونریزی بینی ناگهانی یا متناوب به ندرت جدی است. اگر مکرر خونریزی بینی دارید، ممکن است مشکل جدی داشته باشید و بهتر است به پزشک مراجعه کنید.

هوای خشک شایع ترین علت خونریزی بینی است. زندگی در آب و هوای خشک و استفاده از سیستم گرمایش مرکزی باعث خشک شدن غشای بینی که همان بافت داخل بینی است می شود.

این خشکی باعث سفت شدن داخل بینی و ایجاد خارش و ناراحتی می شود. اگر بینی خود را باد کنید یا بینی خود را تمیز کنید، خونریزی می کند.

استفاده از داروهای ضد حساسیت و ضد احتقان برای درمان آلرژی، سرماخوردگی یا مشکلات سینوسی نیز می تواند باعث خشکی غشای بینی و خونریزی بینی شود. تمیز کردن مکرر بینی با دستمال نیز یکی دیگر از دلایل خونریزی بینی است.

بیشتر بخوانید: دریازدگی و راه های رهایی از آن برای لذت بیشتر از سفر

عوامل زیر در بروز خونریزی بینی شایع هستند:

قرار دادن جسم خارجی در بینی

آلرژی شیمیایی

واکنش آلرژیک

ضربه به بینی

عطسه های مکرر

بینی را تمیز کنید

سرد

عفونت دستگاه تنفسی فوقانی

دوز بالای آسپرین

سایر علل خونریزی بینی:

خونریزی بینی در بیشتر موارد نیازی به مراقبت پزشکی ندارد. با این حال، اگر خونریزی بینی بیش از 20 دقیقه طول بکشد یا بعد از آسیب رخ دهد، فرد باید به دنبال درمان باشد زیرا این می تواند نشانه خونریزی جدی تری باشد.

صدماتی که باعث خونریزی بینی می شود شامل افتادن، تصادف یا مشت به صورت است. در این مورد، خونریزی بینی ممکن است ناشی از شکستگی بینی، شکستگی جمجمه یا خونریزی داخلی باشد.

بیشتر بخوانید: علت تلخی دهان چیست؟

از بهترین متخصصین گوش، حلق و بینی، مشاوره آنلاین دریافت کنید
به صفحه مشاوره آنلاین گوش، حلق و بینی بروید و زمان مشاوره دلخواهتان را (تصویری، صوتی و متنی) آنلاین رزرو کنید.
دریافت مشاوره آنلاین

تشخیص خونریزی بینی

اگر برای خونریزی بینی درمان می شوید، پزشک علت را از طریق معاینه فیزیکی تشخیص می دهد. او بینی شما را از نظر وجود اجسام خارجی بررسی می کند و از شما در مورد سابقه پزشکی و داروهایی که در حال حاضر مصرف می کنید سؤالاتی می پرسد.

در مورد سایر علائم و آسیب هایی که اخیراً برای شما رخ داده است، با پزشک خود صحبت کنید. یک آزمایش خاص نمی تواند علت خونریزی بینی را تشخیص دهد. با این حال، پزشک می تواند از آزمایش های تشخیصی برای یافتن علت استفاده کند. از جمله این تست ها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

شمارش کامل خون (CBC) که نوعی آزمایش خون برای تشخیص اختلالات خونی است

آزمایش لخته شدن خون (PTT) یک آزمایش خون برای تعیین مدت زمان تشکیل لخته خون است

آندوسکوپی بینی

اسکن بینی

اشعه ایکس از صورت و بینی

بیشتر بخوانید: شکستگی بینی چیست؟ + علائم شکستگی بینی و راه های درمان آن

چگونه خونریزی بینی را درمان کنیم؟

درمان خونریزی بینی بسته به نوع و علت خونریزی متفاوت است. در ادامه به روش های درمان انواع مختلف خونریزی بینی می پردازیم:

1. خونریزی قبلی

اگر این نوع خونریزی دارید، خونریزی بینی از جلوی بینی (معمولاً از سوراخ بینی) می آید. این نوع خونریزی در خانه قابل درمان است. در حالت نشسته روی قسمت نرم بینی فشار دهید.

مطمئن شوید که کاملاً جلوی سوراخ های بینی باشد. سوراخ های بینی خود را به مدت ده دقیقه بسته نگه دارید، کمی به جلو خم شوید و از طریق دهان نفس بکشید.

برای جلوگیری از خونریزی بینی دراز نکشید. دراز کشیدن منجر به بلع خون و ناراحتی معده می شود. بعد از ده دقیقه، بینی خود را باز کنید و بررسی کنید که آیا خونریزی متوقف شده است یا خیر. اگر خونریزی ادامه داشت، این مراحل را تکرار کنید.

همچنین می توانید یخ را روی بینی قرار دهید یا از اسپری ضد احتقان بینی برای بستن مویرگ های کوچک بینی استفاده کنید.

اگر به تنهایی نمی توانید کاری انجام دهید، فورا به دنبال مراقبت های پزشکی باشید. ممکن است خونریزی خلفی داشته باشید که نیاز به درمان جدی تری دارد.

بیشتر بخوانید: بوی کرونا؛ یکی دیگر از علائم کرونا…

2. خونریزی خلفی

در این حالت نوک بینی خونریزی می کند. معمولا خون از نوک بینی به گلو می رود. خونریزی های خلفی خیلی شایع نیستند و اغلب جدی تر از خونریزی های قدامی هستند.

خونریزی های خلفی را نباید در خانه درمان کرد. اگر فکر می کنید این نوع خونریزی دارید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

3. خونریزی ناشی از جسم خارجی

اگر جسم خارجی باعث خونریزی شده باشد، متخصص گوش و حلق و بینی می تواند آن را خارج کند.

4. سوزاندن مویرگ ها

یک تکنیک پزشکی به نام کوتریزاسیون مویرگی نیز خونریزی مداوم و متناوب را متوقف می کند. در این روش پزشک با استفاده از دستگاه گرم کننده یا نیترات نقره (کت و شلوار برای برداشتن بافت) مویرگ های بینی را می سوزاند.

پزشک ممکن است پنبه، گاز یا کف را در بینی شما قرار دهد. او همچنین ممکن است از کاتتر برای فشار دادن مویرگ ها و جلوگیری از خونریزی استفاده کند.

بیشتر بخوانید: سرطان دهان; علل، علائم، انواع و درمان سرطان کام

از بهترین متخصصین گوش، حلق و بینی، آنلاین نوبت مطب بگیرید
به صفحه پزشکان گوش، حلق و بینی درمانکده بروید و زمان مراجعه به مطب پزشک دلخواهتان را آنلاین انتخاب کنید.
دریافت نوبت از پزشک

پیشگیری از خونریزی بینی

چندین راه برای جلوگیری از خونریزی بینی وجود دارد:

برای مرطوب نگه داشتن هوای خانه از یک مرطوب کننده استفاده کنید.

به بینی خود دست نزنید

مصرف آسپرین را محدود کنید. زیرا باعث رقیق شدن خون و خونریزی بینی می شود. ابتدا این موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید، زیرا مزایای مصرف آسپرین ممکن است بر خطر خونریزی بینی بیشتر باشد.

استفاده متعادل از داروهای ضد حساسیت و ضد احتقان. زیرا این داروها بینی را خشک می کنند.

برای مرطوب نگه داشتن حفره های بینی از اسپری یا ژل سالین استفاده کنید.

نکات مهم

خونریزی بینی در بیشتر موارد شایع و بی ضرر است. در بیشتر مواقع، خونریزی بینی از نوع قدامی است و در خانه قابل درمان است. معمولاً این اتفاق ناگهانی می افتد و مدت زیادی طول نمی کشد.

خونریزی قبلی ناشی از عوامل مختلفی از جمله هوای خشک و خاراندن مکرر یا تمیز کردن بینی است. اگر نمی توانید خونریزی قبلی را متوقف کنید، باید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید.

خونریزی های خلفی جدی تر هستند. اگر فکر می کنید این نوع خونریزی دارید، فورا با پزشک خود تماس بگیرید یا به اورژانس مراجعه کنید.

بیشتر بخوانید: علت خارش گلو چیست و چگونه آن را درمان کنیم؟

مرطوب نگه داشتن خانه، نگرفتن بینی و استفاده از اسپری بینی برای مرطوب نگه داشتن مجاری بینی به جلوگیری از خونریزی بینی کمک می کند.

اگر مشکلی مانند خونریزی مداوم بینی دارید یا فکر می کنید باید در این زمینه معاینه شوید، وب سایت کلینیک به شما کمک می کند تا بهترین پزشک آنلاین گوش و حلق و بینی را پیدا کنید.

منبع: خط سلامت

مشاوره پزشکی با پزشک به صورت آنلاین

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا